
Şu koleksiyonda: Yatırımcı sunumu örnekleri · Japonya'dan yatırımcı sunumu örnekleri
Yokogawa Electric H1 FY2026 Sonuç Sunumu: Mart 2027'de sona eren mali yılın ilk yarı sonuçları (1 Nisan - 30 Eylül 2026), revize edilmiş tam yıl beklentisi ve CEO'nun GS2028 orta vadeli planına dair ilerleme güncellemesi. Bu, 4 Kasım 2026 tarihli ve Tokyo Menkul Kıymetler Borsası'nın zamanında açıklama sistemi TDnet'te yayınlanan Japonca bir sunumdur (2027年3月期 第2四半期 決算説明会). Aksi belirtilmedikçe tüm tutarlar yüz milyon yen (億円) cinsindendir.
Bu sunumun kapağını, kendi içeriğinizden oluşturulan slaytlar için stil referansı olarak kullanır. Ya da aşağıdan herhangi bir sayfayı seçip düzenini referans olarak kullanın.
Hızlı Navigasyon
Etiketler
Slaytları paylaş
Yokogawa Electric H1 FY2026 Sonuç Sunumu: Mart 2027'de sona eren mali yılın ilk yarı sonuçları (1 Nisan - 30 Eylül 2026), revize edilmiş tam yıl beklentisi ve CEO'nun GS2028 orta vadeli planına dair ilerleme güncellemesi. Bu, 4 Kasım 2026 tarihli ve Tokyo Menkul Kıymetler Borsası'nın zamanında açıklama sistemi TDnet'te yayınlanan Japonca bir sunumdur (2027年3月期 第2四半期 決算説明会). Aksi belirtilmedikçe tüm tutarlar yüz milyon yen (億円) cinsindendir.
Her slayt sayfasının detaylı görünümü, düzen, temel içerik ve görsel öğeler dahil.
6841 menkul kıymet kodu, Yokogawa Electric Corporation şirket adı, 'Mart 2027'de sona eren mali yılın 2. çeyreği için finansal sonuçlar bilgilendirmesi' başlığı ve 4 Kasım 2026 tarihini içeren başlık slaytı.
YOKOGAWA logosu ve 'Co-innovating tomorrow' sloganının bulunduğu beyaz sol sütun; sağda sarı marka karesi ve beyaz başlık metni içeren büyük yeşil bokeh fotoğrafı.
Üç bölümden oluşan gündem: 1) Mart 2027'de sona eren mali yılın 2. çeyreği için konsolide sonuçlara genel bakış (s.3, Direktör ve İcra Kurulu Üyesi, Muhasebe ve Finans Başkanı Michiko Nakajima); 2) Ek materyaller (s.19: çeyreklik sonuçlar, faaliyet dışı ve olağanüstü kalemler, segment ve alt segmente göre birikmiş iş hacmi, Ar-Ge, amortisman ve yatırım harcamaları, bilanço, hisse fiyatı); 3) GS2028'e ulaşmaya yönelik girişimler (s.28, Direktör, Temsilci İcra Kurulu Üyesi ve Başkan Kunimasa Shigeno).
Beyaz zemin üzerinde, her bölümün altında sunum yapan kişilerin isimlerinin girintili olarak yazıldığı numaralı gündem listesi; sağ kenarda sarı kareli yeşil fotoğraf şeridi.
CFO bölümünün açılışı. Kapsanan dönem: 1 Nisan 2026 - 30 Eylül 2026. Sunan: Michiko Nakajima, Direktör, İcra Kurulu Üyesi ve Muhasebe ve Finans Başkanı; tarih 4 Kasım 2026.
Kapakla aynı düzen: Solda logo sütunu, sağda sarı kareli yeşil bokeh görseli ve beyaz başlık.
2. Çeyrek (1. Yarı) sonuçları: Hem Kontrol hem de Ölçüm segmentlerinde siparişler arttı, Ölçüm segmentinde keskin bir büyüme görüldü; satışlar temel olarak Ölçüm büyümesi ve döviz etkisiyle arttı; faaliyet kârı düştü. Kontrol: Temel olarak döviz etkisiyle daha yüksek satışlar, zayıf brüt marj ve daha yüksek genel yönetim giderleri nedeniyle daha düşük faaliyet kârı; Ölçüm: Daha yüksek satış ve kâr. Tam yıl tahmini revize edildi: Kontrol siparişleri değişmedi, satışlar +100 yüz milyon yen, faaliyet kârı değişmedi; Ölçüm siparişleri +200 yüz milyon yen, satışlar +40 yüz milyon yen, faaliyet kârı +30 yüz milyon yen.
Sarı vurgulu lacivert başlık çubuğu; girintili madde işaretli metin içeren altı çizili iki başlıklı blok (1. Yarı sonuçları, tam yıl tahmini).
H1 FY2025 vs H1 FY2026 (yüz milyon yen): siparişler 3.004'ten 3.656'ya (+652, +%21,7, döviz etkisi +265); satışlar 2.820'den 2.982'ye (+162, +%5,8, döviz etkisi +208); faaliyet kârı 390'dan 357'ye (-32, -%8,4, döviz etkisi +52); ROS %13,8'den %12,0'ye (-1,8 puan); olağan kâr 397'den 363'e (-34, -%8,6); ana ortaklığa ait dönem net kârı 294'ten 231'e (-63, -%21,5). USD/JPY 146,26'dan 159,90'a. Döviz etkisi hariç: Kontrol segmentindeki küçük projeler ve Ölçüm segmentindeki AI veri merkezi talebiyle siparişler +387 yüz milyon yen (+%12,9); satışlar -46 yüz milyon yen (-%1,6); Kontrol segmentindeki zayıf brüt marj ve yüksek genel yönetim giderleri nedeniyle faaliyet kârı -84 yüz milyon yen (-%21,6).
Lacivert satır etiketlerine sahip bir finansal tablonun üzerinde üç adet elmas madde işaretli yorum satırı; FY26 1. Yarı sütunu sarı bir kenarlıkla vurgulanmıştır.
H1 FY2025 faaliyet kârı olan 390 yüz milyon yen'den başlayan şelale grafiği: Düşük satışlardan (döviz hariç) -22 daha düşük brüt kâr, -21 brüt marj bozulması, -42 daha yüksek genel yönetim giderleri (esas olarak personel maliyetleri), döviz hariç 306 sonucunu verir; +52 döviz etkisi H1 FY2026 faaliyet kârını 357'ye getirir. Döviz kutucuğu: USD 146,26'dan 159,90'a, EUR 168,84'ten 184,48'e.
Koyu mavi başlangıç ve bitiş çubukları, açık mavi döviz hariç çubuğu ve kırmızı negatif etiketleri olan köprü (şelale) grafiği; sağ üstte gri bir açıklama kutusunda döviz kuru tablosu; son çubuk sarı çerçeve içindedir.
Üç yıllık 1. Yarı karşılaştırması (FY24 1H / FY25 1H / FY26 1H, yüz milyon yen). Siparişler 2.910 / 3.004 / 3.656 (Kontrol 2.731 / 2.817 / 3.173; Ölçüm 158 / 163 / 473). Satışlar 2.666 / 2.820 / 2.982 (Kontrol 2.506 / 2.645 / 2.759; Ölçüm 142 / 152 / 213). Faaliyet kârı 363 / 390 / 357 (Kontrol 339 / 361 / 298; Ölçüm 29 / 30 / 62). Kontrol döviz hariç: siparişler +139 yüz milyon yen (+%4,9), satışlar -75 yüz milyon yen (-%2,8), faaliyet kârı -103 yüz milyon yen (-%28,7). Ölçüm döviz hariç: siparişler +262 yüz milyon yen (+%161,1), satışlar +43 yüz milyon yen (+%28,4), faaliyet kârı +21 yüz milyon yen (+%70,5).
Üstte yorum maddeleri; sağda yıllık farkların bulunduğu yan yana üç yığılmış sütun grafik (siparişler, satışlar, faaliyet kârı); Kontrol, Ölçüm ve Yeni işler ve diğerleri için renkli gösterge hapları.
Kontrol siparişleri H1 FY25'ten H1 FY26'ya (yüz milyon yen): Japonya 720'den 793'e (+73); Asya 864'ten 1.081'e (+216), Güneydoğu Asya ve Uzak Doğu 443'ten 498'e, Çin 295'ten 416'ya (+122), Hindistan 127'den 166'ya dahil; Avrupa ve BDT 274'ten 290'a; Orta Doğu ve Afrika 653'ten 612'ye (-41); Kuzey Amerika 209'dan 288'e (+79); Latin Amerika 97'den 110'a; yurt dışı 2.098'den 2.380'e; toplam 2.817'den 3.173'e (+356). Kontrol satışları: Japonya 697'den 658'e (-39), Asya 792'den 873'e, Orta Doğu ve Afrika 520'den 574'e, Kuzey Amerika 247'den 264'e, toplam 2.645'ten 2.759'a (+114). Siparişler, Orta Doğu'daki büyük siparişlerin geri çekilmesine rağmen temel olarak Asya, Kuzey Amerika ve Japonya'da büyüdü.
İki paralel bölgesel tablonun (solda siparişler, sağda satışlar) üzerinde tek bir yorum satırı; lacivert bölge etiketleri ve vurgulanmış FY26 1H sütunu.
Kontrol siparişleri (FY24 1H / FY25 1H / FY26 1H, yüz milyon yen): Enerji ve Sürdürülebilirlik 1.526 / 1.639 / 1.688 (+49, +%3,0); Malzemeler 989 / 929 / 1.216 (+287, +%30,8); Yaşam 217 / 249 / 269 (+20, +%8,2); toplam 2.731 / 2.817 / 3.173 (+356, +%12,6). Kontrol satışları: Enerji ve Sürdürülebilirlik 1.264 / 1.430 / 1.518 (+88, +%6,2); Malzemeler 1.033 / 989 / 1.005 (+16, +%1,6); Yaşam 209 / 226 / 236 (+10, +%4,4); toplam 2.506 / 2.645 / 2.759 (+114, +%4,3). USD/JPY 152,40 / 146,26 / 159,90.
Turkuaz, mor ve turuncu renklerde yan yana iki yığılmış çubuk grafik (siparişler, satışlar); sağda değişim ve büyüme oranı sütunları; her çubuğun altında döviz kuru kutucukları.
Enerji ve Sürdürülebilirlik, Malzemeler ve Yaşam segmentleri için FY24 1. Çeyrekten FY26 2. Çeyreğe kadar olan ve her biri küçük ve büyük siparişler olarak ayrılmış çeyreklik siparişler. Büyük siparişler; Enerji ve Sürdürülebilirlik için 300 milyon yen / 3 milyon ABD doları veya üzeri, Malzemeler için 200 milyon yen / 2 milyon ABD doları ve Yaşam için 100 milyon yen / 1 milyon ABD doları olarak tanımlanmıştır ve temel olarak sistem kurulumları gibi CAPEX harcamalarını kapsar; küçük siparişler bu eşiklerin altındadır ve temel olarak MRO ve sistem yükseltmeleri gibi OPEX harcamalarını içerir. Küçük siparişler her alt segmentte istikrarlı tabanı oluşturur; Malzemeler segmenti en yüksek çeyreklik değerine FY26 2. Çeyrekte ulaşmıştır. Kesin çubuk değerleri slayt üzerinde etiketlenmemiştir.
İki tonlu yığınlara (küçük ve büyük) sahip yan yana üç çeyreklik sütun grafik ve altında çeyreklik döviz kuru satırı; en altta tanımlar dipnotu.
Sektörlere göre FY25 1. Çeyrekten FY26 2. Çeyreğe kadar çeyreklik siparişler (yüz milyon yen). Enerji ve Sürdürülebilirlik: Upstream 346 / 314 / 257 / 279 / 254 / 293, Downstream 283 / 280 / 267 / 287 / 346 / 246, ayrıca Güç, Yenilenebilir Enerji, Su ve Diğer E&S (FY26 2. Çeyrek Güç 95, Yenilenebilir 42, Su 69, Diğer 96). Malzemeler: Kimyasallar 225 / 242 / 217 / 290 / 256 / 275 ve FY26 2. Çeyrekte 180'e yükselen Mobilite ve Elektrik, ayrıca Madencilik ve Metaller, Kağıt Hamuru ve Kağıt ve Diğer Malzemeler. Yaşam: Yiyecek ve İçecek, İlaç ve Diğer Yaşam (FY26 2. Çeyrek: 41, 26 ve 66).
Solda Enerji ve Sürdürülebilirlik için büyük yığılmış sütun grafik; sağ üstte Malzemeler ve sağ altta Yaşam için daha küçük yığılmış grafikler, en son çubuğun yanında sektör etiketleri.
İşletme, yatırım ve serbest nakit akışı (yüz milyon yen): FY24 1H 397 / -125 / 273; FY24 990 / -286 / 704; FY25 1H 358 / -114 / 244; FY25 860 / -331 / 528; FY26 1H 368 / -157 / 211.
Yeşil işletme nakit akışı, eksen altında kırmızı yatırım nakit akışı ve mor serbest nakit akışı içeren gruplandırılmış sütun grafik; lacivert (yarı yıllar) ve gri (tam yıllar) kutularda dönem etiketleri; FY26 1H sarı çerçeve içinde.
İlk yarı sonuçlarına ve beklentilere göre revize edilmiştir. FY25 gerçekleşen / FY26 7 Mayıs beklentisi / FY26 4 Kasım beklentisi (yüz milyon yen): siparişler 6.178 / 6.450 / 6.650 (öncekine göre +200, yıllık +%7,6); satışlar 6.048 / 6.150 / 6.290 (+140, +%4,0); faaliyet kârı 826 / 850 / 880 (+30, +%6,6); ROS %13,6 / %13,8 / %14,0; olağan kâr 843 / 850 / 880; vergi öncesi kâr 789 / 850 / 880; gelir vergileri 209 / 265 / 275; ana ortaklığa ait net kâr 581 / 585 / 605 (+20, +%4,1); EPS 227,72 yen / 229,75 yen / 241,80 yen. Döviz kuru varsayımı ABD doları başına 150,00 yen olarak değişmedi (FY25 gerçekleşen 151,17 yen).
Lacivert satır etiketlerine sahip geniş öngörü tablosu; önceki gerçekleşen, orijinal ve revize edilmiş öngörüler, önceki öngörüye göre değişim, yıllık değişim ve büyüme oranı sütunları; revize edilmiş sütun vurgulanmıştır.
826 yüz milyon yen tutarındaki FY25 faaliyet kârından tam yıl köprüsü: +130 yüksek satışlardan kaynaklanan daha yüksek brüt kâr (döviz hariç), +15 brüt marj iyileşmesi, -85 daha yüksek SG&A, döviz hariç 886'ya ulaşılması; -6 döviz etkisi ile 880 tutarındaki FY26 beklentisi. Döviz kuru varsayımları: USD 151,17'den 150,00'ye, EUR 175,65'ten 170,00'ye.
6. sayfayı yansıtan şelale grafik: koyu mavi FY25 çubuğu, pozitif açık mavi kutular, kırmızı negatifler, açık mavi döviz hariç çubuğu ve sarı çerçeveli öngörü çubuğu; sağ üstte döviz kuru eki.
FY25 / FY26 7 Mayıs beklentisi / FY26 4 Kasım beklentisi (yüz milyon yen). Siparişler 6.178 / 6.450 / 6.650: Kontrol 5.709 / 6.030 / 6.030 (değişmedi), Ölçüm 420 / 390 / 590 (+200). Satışlar 6.048 / 6.150 / 6.290: Kontrol 5.655 / 5.730 / 5.830 (+100), Ölçüm 340 / 390 / 430 (+40). Faaliyet kârı 826 / 850 / 880: Kontrol 752 / 765 / 765 (değişmedi), Ölçüm 78 / 90 / 120 (+30), Yeni işler ve diğerleri yaklaşık -4 / -5 / -5.
Gerçekleşen, orijinal ve revize edilmiş öngörüyü karşılaştıran, önceki öngörüye göre değişim etiketleri ve segment renk göstergesi içeren üç yığılmış çubuk panel (siparişler, satışlar, faaliyet kârı).
Kontrol segmenti FY25 gerçekleşen ve FY26 tahmini karşılaştırması (yüz milyon yen). Siparişler: Japonya 1.540 / 1.540; Asya 1.661 / 1.840 (+178), Güneydoğu Asya ve Uzak Doğu 810 / 850, Çin 555 / 630, Hindistan 297 / 360 dahil; Avrupa ve BDT 608 / 585 (-24); Orta Doğu ve Afrika 1.177 / 1.150 (-26); Kuzey Amerika 517 / 670 (+153); Latin Amerika 205 / 245 (+40); toplam 5.709 / 6.030 (+321). Satışlar: Japonya 1.515 / 1.515; Asya 1.642 / 1.785 (+142); Avrupa ve BDT 636 / 610; Orta Doğu ve Afrika 1.153 / 1.100 (-53); Kuzey Amerika 516 / 610 (+95); Latin Amerika 193 / 210; toplam 5.655 / 5.830 (+175).
Sayfa 8 ile aynı stilde, yan yana iki bölgesel tablo (siparişler ve satışlar); tahmin sütunu vurgulanmış.
Kontrol siparişleri FY25 / 7 Mayıs beklentisi / 4 Kasım beklentisi (yüz milyon yen): Enerji ve Sürdürülebilirlik 3.258 / 3.485 / 3.375 (-110); Malzemeler 1.952 / 2.020 / 2.130 (+110); Yaşam 499 / 525 / 525; toplam 5.709 / 6.030 / 6.030. Kontrol satışları: Enerji ve Sürdürülebilirlik 3.148 / 3.215 / 3.235 (+20); Malzemeler 2.018 / 2.025 / 2.085 (+60); Yaşam 489 / 490 / 510 (+20); toplam 5.655 / 5.730 / 5.830 (+100). Döviz kuru varsayımı ABD doları başına 150,00 yen.
Alt segment renklerine sahip iki adet üst üste yığılmış sütun grafik (siparişler, satışlar) ve önceki tahmine göre değişim sütunu; altta döviz kuru kutucukları.
Hisse başına 46 ¥ tutarında ara temettü onaylandı; FY26 yıllık temettü tahmini 92 ¥ (46 ¥ ara + 46 ¥ yıl sonu) olarak değişmedi. Hisse başına temettü, istikrarlı ve sürekli temettü artışı politikası kapsamında 25 ¥'den (2016) başlayarak 30, 32, 34, 34, 34, 34, 40 (2023), 58 (2024), 78 (2025) ve tahmin edilen 92 ¥'ye (2026) yükseldi. 8 Mayıs'tan Eylül 2026 sonuna kadar piyasadan alım yoluyla gerçekleştirilen 30 milyar ¥'ye (300 yüz milyon yen) kadar olan hisse geri alımı tamamlandı. Geri alımları da içeren toplam ödeme oranı çizgisi 2026 için %87,4 ile zirveye ulaşıyor (daha fazla geri alımla değişebilir); 2026 temettü ödeme oranı %38,0'dir.
Üstte iki adet elmas simgeli madde işareti; 'istikrarlı, sürekli temettü artış politikası' etiketli turuncu bir okla gösterilen yığılmış temettü sütunları (ara ve yıl sonu); üstte ödeme oranı çizgileri; geri alım dahil edilmesine dair dipnot.
Ek içeriklerini listeler: çeyreklik sonuçlar, faaliyet dışı ve olağanüstü kalemler, segmente göre birikmiş iş hacmi, alt segmente göre Control birikmiş iş hacmi, Ar-Ge, amortisman ve yatırım harcamaları (capex), bilanço ve hisse fiyatı.
Lacivert madde işaretli liste içeren beyaz sol alan; sağda sarı kareli yeşil bokeh görseli.
Çeyreklik siparişler / satışlar / faaliyet kârı (yüz milyon yen). FY24: Q1 1.570 / 1.289 / 148; Q2 1.340 / 1.377 / 215; Q3 1.503 / 1.423 / 221; Q4 1.574 / 1.535 / 251. FY25: Q1 1.491 / 1.302 / 162; Q2 1.514 / 1.518 / 228; Q3 1.498 / 1.523 / 214; Q4 1.676 / 1.705 / 221. FY26: Q1 1.834 / 1.413 / 165; Q2 1.822 / 1.569 / 192. Çeyreklik ortalama USD/JPY 158,15'ten (FY24 Q1) 159,36'ya (FY26 Q2) yükselmiştir.
FY24'ten FY26'ya kadar on adet üçlü sütun grubu (siparişler, satışlar, faaliyet kârı); her yılın 2. çeyreği kesikli sarı çerçeveyle, en son çeyrek ise düz sarı çerçeveyle belirtilmiş; altta döviz kuru satırı.
H1 FY25 ve H1 FY26 karşılaştırması (yüz milyon yen): faaliyet kârı 390 / 357; faaliyet dışı gelirler 34 / 36; faaliyet dışı giderler 27 / 31; olağan kâr 397 / 363; olağanüstü kârlar 4 / 5; olağanüstü zararlar 22 / 16; vergi öncesi kâr 379 / 352; gelir vergileri 69 / 107; kontrol gücü olmayan paylara isabet eden ara dönem kârı 16 / 15; ana ortaklık paylarına isabet eden ara dönem kârı 294 / 231. Efektif vergi yükü %18,3'ten %30,3'e yükselmiştir; bu durum net kârın faaliyet kârından daha fazla düşmesinin temel nedenidir.
Lacivert satır etiketlerine sahip dar iki sütunlu tablo; FY26 1H sütunu sarı ile çerçevelenmiş; altta vergi yükü oranı satırı.
Dönem sonu kurlarıyla birikmiş iş hacmi (yüz milyon yen): FY24 Q4 4.282; FY25 Q2 4.509; FY25 Q4 4.662; FY26 Q2 5.272 (FY25 Q4'e göre +610). FY26 Q2 dağılımı: Control Japonya 1.286 (+157), Control yurt dışı 3.611 (+206), Ölçüm 375 (+247), Yeni işler ve diğerleri 1. Dönem sonu USD/JPY 149,52, 148,88, 159,88 ve 157,35.
Mavi tonlarında, üstünde sarı Ölçüm başlıkları olan dört yığılmış sütun; en son sütunun sağında değişim etiketleri; altta dönem sonu döviz kuru kutucukları.
Aynı birikmiş iş hacminin 1 ABD doları = 157,35 ¥ sabit kuru üzerinden yeniden hesaplanmış hali (yüz milyon yen): FY24 Q4 4.493; FY25 Q2 4.686; FY25 Q4 4.622; FY26 Q2 5.272 (+651). Kontrol yurt dışı 3.365 / 3.505 / 3.364 / 3.611 ve Kontrol Japonya 1.079 / 1.118 / 1.129 / 1.286; Control segmenti toplamda +404 artış göstermiştir; Ölçüm 47 / 58 / 128 / 375 (+247).
Sayfa 22 ile aynı yığılmış sütun formatı; Kontrol segmentindeki toplam +404'lük artışı gösteren bir parantez; tüm döviz kuru kutucukları 157,35 değerini gösteriyor.
Dönem sonu kurlarıyla Control birikmiş iş hacmi (yüz milyon yen): FY24 Q4 4.236; FY25 Q2 4.449; FY25 Q4 4.534; FY26 Q2 4.897 (+363: E&S +90, Malzemeler +245, Yaşam +28). 157,35 ¥ tutarındaki FY26 Q2 kuruyla: 4.444 / 4.623 / 4.493 / 4.897 (+404: E&S +124, Malzemeler +249, Yaşam +30). FY26 Q2 dağılımı: Enerji ve Sürdürülebilirlik 3.348, Malzemeler 1.274, Yaşam 275.
Yan yana iki adet yığılmış sütun grafik (dönem sonu kuru ve sabit FY26 Q2 kuru); her biri alt segment renklerine ve değişim etiketlerine sahip.
Ar-Ge giderleri (yüz milyon yen, satışlara oranı %): FY18 262 (%6,5), FY19 276, FY20 275, FY21 285, FY22 305, FY23 324, FY24 321 (%5,7), FY25 1H 162, FY25 330 (%5,5), FY26 1H 173 (%5,8). Amortisman: FY18'de 177'den FY25'te 250'ye (%4,1) yükseliş; FY26 1H 133 (%4,5). Sermaye harcamaları (Capex): FY18'de 150'den FY24'te 331'e (%5,9) ve FY25'te 322'ye (%5,3) yükseliş; FY26 1H 182 (%6,1). FY19'dan itibaren IFRS 16 (kiralamalar) uygulanmıştır.
Oranları içeren renk kodlu bir veri tablosunun üzerinde kümelenmiş sütun grafik (mavi Ar-Ge, turuncu amortisman, yeşil capex); FY26 1H sütunu sarı ile çerçevelenmiştir.
Toplam varlıklar (yüz milyon yen): FY24 7.183; FY25 1H 7.243; FY25 7.956; FY26 1H 7.624. FY26 1H varlıkları: nakit ve mevduat 1.905, senetli ve ticari alacaklar 2.462, stoklar 577, diğer dönen varlıklar 177, duran varlıklar 1.598, yatırımlar 904. Yükümlülükler ve özkaynaklar: faiz getirili borç 242, diğer yükümlülükler 2.269, sermaye 434, sermaye yedeği 363, geçmiş yıl kârları ve diğer 4.214, kontrol gücü olmayan paylar 102. Sermaye yedeği FY25 1H ile FY25 arasında 546'dan 363'e gerilemiştir.
Dönemler arası bağlantı çizgileri içeren iki yığılmış sütun paneli (varlıklar, yükümlülükler ve özkaynaklar); pastel segment renkleri ve altta dönem sonu döviz kurları.
Mart 2019'dan 23 Ekim 2026'ya kadar Yokogawa hisse fiyatı ile TOPIX karşılaştırmalı çizgi grafiği. Yokogawa: 2.291 ¥ (Mart-2019), 1.303 ¥ (Mart-2020), 3.494 ¥ (Mart-2024), 4.744 ¥ (Mart-2026), 5.635 ¥ (Haziran-2026), 4.692 ¥ (Eylül-2026), 4.527 ¥ (23 Ekim 2026). TOPIX: 1.592 (Mart-2019) seviyesinden 3.966 (23 Ekim 2026) seviyesine. Yokogawa, 2026'da geri çekilmeden önce 6.000 ¥ seviyesinin üzerine çıkarak zirve yapmıştır.
Altında kompakt bir veri tablosu bulunan tam genişlikte çizgi grafik (mavi Yokogawa, turuncu TOPIX).
2. çeyrek bilgilendirme toplantısının CEO bölümünün açılışı: GS2028 orta vadeli iş planına yönelik girişimler; 4 Kasım 2026 tarihinde Direktör, Temsilci İcra Kurulu Üyesi ve Başkan Kunimasa Shigeno tarafından sunulmuştur.
Solda logo sütunu, sağda sarı kare ve beyaz metin içeren yeşil bokeh görseli bulunan aynalı kapak düzeni.
Güçlü enerji talebiyle müşteri yatırım iştahı yüksek seyretmeye devam ediyor ancak Orta Doğu'daki gerilimlerin etkisi yakından izlenmelidir. Bölgesel bazda: Orta Doğu'da zengin proje havuzu; Hindistan'da rekabetçi ancak aktif enerji ve petrokimya yatırımları; Kuzey Amerika'da aktif LNG ve kaya gazı yatırımları; Çin ekonomisinde zayıflık ancak artan yarı iletken yatırımları; Avrupa'da sınırlı büyük projeler; Güneydoğu Asya'da enerji ve su altyapısı ile CCS/CCUS; Japonya'da enerji öncülüğünde sağlam seyir. Sektörel bazda: yukarı ve aşağı yönlü gaz talebi ve DX (AI, güvenlik, iş gücü tasarrufu), yenilenebilir enerjide aktif hidrojen talepleri, uzun vadeli su talebi, yarı iletkenler ve AI veri merkezlerinden kaynaklanan yüksek performanslı kimyasallar, madencilikte dekarbonizasyon, biyofarma ve gıda alanında büyüme. Riskler: jeopolitik istikrarsızlık, marjları baskılayan enflasyon, sert döviz hareketleri. Yurt dışı satış oranı %73,7'den (FY25 1H) %76,3'e (FY26 1H) yükselmiştir.
Altı çizili iki satırlı başlık; dairesel etiketli yoğun bölge ve sektör metin blokları; renkli bölge balonları içeren dünya haritası; sol altta kırmızı risk yıldızı ve yurt dışı satış oranı tablosu.
Enerji talebi nedeniyle yatırım iştahı devam ediyor ancak normalleşme yıl başında varsayılandan daha uzun sürecek. Şirket, FY26 başında ikinci yarıda normalleşme bekliyordu: Hürmüz Boğazı lojistiğinin kademeli iyileşmesi, ilk yarıda zayıf seyreden siparişlerin ikinci yarıda toparlanması, bazı satışların FY27'ye kayması ve yüksek lojistik ile parça maliyetleri. Kasım 2026 itibarıyla belirsizlik sürüyor: bazı müşteriler tesis kullanımını azalttı veya operasyonları durdurdu, bakım (OPEX) talebi ertelendi, bazı CAPEX projeleri gecikti ancak hiçbiri iptal edilmedi ve proje havuzu büyük ölçüde değişmedi. Finansal öngörü: sipariş toparlanmasının ilk varsayılandan daha geç olması, orta ve uzun vadeli enerji yatırımlarının devamı ve AI odaklı aktif DX yatırımları.
Üstte boydan boya başlık; 'normalleşme zamanlaması varsayımı revize edildi' etiketli sarı bir okla birleştirilen turkuaz kutu (yıl başı görünümü) ve lacivert kutu (mevcut görünüm).
Kontrol segmenti satış öngörüsü, büyüme fırsatlarını yakalamak amacıyla 573,0 milyar yenden (5.730 yüz milyon yen) 10 milyar yen (+100 yüz milyon yen) artırıldı. Brüt kâr etkisi: yüksek satışlardan gelen +50 yüz milyon yen, marj daralması (artan rekabet, düşük satış fiyatları) kaynaklı -50 yüz milyon yen ile dengelendi. Kontrol faaliyet kârı öngörüsü, yüksek satışların desteğiyle 765 yüz milyon yen seviyesinde korundu.
Üç sütunlu bir akış üzerinde başlık: orijinal öngörü (gri), revize edilmiş öngörü (mavi/yeşil) ve temel noktalar (lacivert), şevron oklarla birbirine bağlanmış; orta kutu brüt kâr etkilerini detaylandırıyor.
Slovenya'nın devlet iletim operatörü ELES ve devlet gaz iletim operatörü Plinovodi ile enerji güvenliği için elektrik, gaz ve hidrojen altyapısını birbirine bağlayan bir hidrojen ekosistemi geliştirmek üzere mutabakat zaptı imzalandı; projede Yokogawa'nın dijital ve otomasyon teknolojileri kullanılacak. Ayrıca Yokogawa, Kawasaki Heavy Industries'den dünyanın en büyük sıvılaştırılmış hidrojen taşıyıcısı ve hidrojen yakıtlı bir gemi için kontrol sistemleri siparişi aldı. NEDO Yeşil İnovasyon Fonu projelerinin bir parçası olan bu çalışma, şirketin LNG taşıyıcı kontrolü deneyimine dayanmaktadır.
Üst üste iki vaka bloğu; her birinde mavi başlık, bir fotoğraf (MOU imza töreni; hidrojen taşıyıcı görseli) ve kare maddeli metinler yer alıyor.
Yokogawa, LNG kapasitesini yıllık 14 milyon tondan 28 milyon tona çıkararak ikiye katlayan LNG Canada Faz 2 genişlemesi için Ana Otomasyon Yüklenicisi (MAC) olarak seçildi. Kapsam; kontrol sistemlerini, emniyet enstrümanlı sistemleri, operatör eğitim simülatörlerini ve siber güvenlik altyapısını içeriyor. Genişlemeyi kolaylaştırmak ve entegrasyon riskini azaltmak için Faz 1 kontrol platformu yeniden kullanılmaktadır.
Mavi alt başlık; solda Kitimat, Britanya Kolumbiyası'ndaki LNG tesisinin havadan fotoğrafı; sağda kare maddeli metin; altta fotoğraf telifi.
Hindistan devlet kuruluşu National Thermal Power Corporation'dan (NTPC), Nabinagar ve Gadarwara'daki yeni ultra süper kritik kömür santralleri için 5 adet 800MW'lık büyük termik güç ünitesi siparişi alındı. EPC yüklenicisi Larsen & Toubro ile sözleşme imzalandı; Yokogawa, nüfus ve endüstriyel büyüme ile artan talebi karşılamak üzere kontrol ve emniyet enstrümanlı sistemler tedarik ederek Hindistan'ın enerji altyapısını desteklemektedir.
Mavi alt başlık; solda bir kömür santralinin büyük fotoğrafı (başka bir NTPC santralinin temsilî görseli); sağda kare maddeli metin.
Optik spektrum analizörleri başta olmak üzere optik haberleşme test cihazlarına yönelik büyük siparişler artıyor; güç kaynağı performans değerlendirmesi için güç ve dalga formu ölçüm cihazlarına olan talep büyüyor. Yarım yıllık dönemlere göre ölçüm işi siparişleri (yüz milyon yen): FY24 H1 158, H2 145; FY25 H1 163, H2 257; FY26 H1 473. Bir illüstrasyon; Yokogawa ürünlerini (AQ6361 optik spektrum analizörü, AQ2300 çoklu uygulama test sistemi, WT5000 güç analizörü, DLM3000 karma sinyalli osiloskop) AI veri merkezi optik cihaz ve güç kaynağı ünitesi testleriyle eşleştiriyor.
Üstte iki madde işareti; solda kırmızı çerçeveli Yokogawa ürünlerini içeren veri merkezi infografiği; sağda yükselen oklu sarı renkli yarıyıl sütun grafiği.
Dört odak alanı: CAPEX x Hindistan (sert rekabet ancak patlayan altyapı yatırımları; Hindistan'daki kazanma becerisini diğer gelişmekte olan pazarlara yaymak); Ölçüm işi x Küresel (FY25'teki güçlü büyüme ürün rekabetçiliğini kanıtladı; küresel genişlemeyi daha da güçlendirmek); AI x OT (FKDPP otonom kontrol vakasına gelen yoğun ilgi; emniyet ve güvenlik dahil toplam çözümlerdeki güç); OPEX x Avrupa ve Güneydoğu Asya (iyi müşteri ilişkilerine sahip geniş kurulu taban; çözümler ve hizmetler aracılığıyla katma değerli teklifler).
Diyagonal bir hat üzerinde dairesel çizgi ikonları bulunan dört yatay turkuaz ve lacivert banner; solda kalın etiketler ve sağda iki satırlık açıklamalar.
Japonca ve İngilizce amaç bildirimi: 'Ölçme ve bağlama yeteneğimizi kullanarak gezegenimizin geleceği için sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz.' Destekleyici metin, ölçmenin Yokogawa'nın kökeni olduğunu; bağlamanın ise bilgiyi ilişkilendirmek, müşterilerle güven inşa etmek ve şirketler ile endüstriler arasında bir düğüm noktası olarak hareket etmek anlamına geldiğini açıklıyor.
Işıltılı bir küre ağını tutan ellerin yer aldığı tam sayfa koyu mavi görsel; büyük Japonca başlık, altında İngilizce çevirisi, sağda açıklayıcı metin.
Referans bölümünü tanıtır: konular ve Yokogawa'yı içeren ESG ile ilgili endeksler.
Solda lacivert metinli beyaz alan; sağda sarı kareli yeşil bokeh şeridi.
Nisan: CENTUM VP ve ProSafe-RS entegre kontrol ve emniyet sistemi ile ilgili yazılımlar için siber güvenlik güçlendirildi. Haziran: entegre operasyonlar için OpreX Collaborative Information Server geliştirildi. Temmuz: Yokogawa Test & Measurement, WT1500 hassas güç analizörünü piyasaya sürdü. Ağustos: CT500SA ve CT200SA AC/DC ayrılabilir çekirdekli akım sensörleri satışa sunuldu. Eylül: malzeme endüstrilerinde tedarik zinciri optimizasyonu için Fransız konteyner lojistiği SaaS şirketi BuyCo ile distribütörlük anlaşması yapıldı. Ekim: renkli dokunmatik panelli ve dijital haberleşmeli OpreX Gaz Yoğunluğu Ölçer piyasaya sürüldü.
Öğeleri duyuru ayına göre listeleyen açık mavi bir bandın üzerinde 'Yeni ürünler ve çözümler' yazılı turuncu sekme başlığı; sağ üstte web sitesi bağlantısı.
İş Birlikleri: Slovenya genelinde bir hidrojen ekosistemi oluşturmak için Eylül ayında ELES ve Plinovodi ile imzalanan MOU; Singapur'daki tropikal bir AI veri merkezi test tesisinin ölçeklendirilmesine yönelik destek. Siparişler: Eylül ayında Kawasaki Heavy Industries'den dünyanın en büyük sıvılaştırılmış hidrojen taşıyıcısı ve hidrojen yakıtlı bir geminin kontrol sistemleri için alınan sipariş. Diğer: Haziran ayında net sıfır hedefinin SBTi tarafından onaylanması; Eylül ayında Yokogawa Report 2026 ve Yokogawa Sustainability Report 2026 raporlarının yayımlanması.
Ay etiketleri ve kısa maddeler içeren üç kategori bandı (turkuaz iş birlikleri, turkuaz siparişler, gri diğer); sağ alt köşede iki rapor kapağı küçük resmi.
Ekim 2026 itibarıyla Yokogawa'nın dahil olduğu veya derecelendirildiği endeksler: Dow Jones Best-in-Class Asia Pacific Index, FTSE4Good Index Series, FTSE JPX Blossom Japan Index ve Sector Relative Index, MSCI Selection Indexes, MSCI Japan ESG Select Leaders Index, MSCI Japan Empowering Women Index (WIN), ISS ESG Corporate Rating Prime, Sustainalytics Top-Rated ESG Regional Performer, CDP Climate Change ve Water Security A List, CDP Supplier Engagement Leader, SNAM Sustainability Index, S&P/JPX Carbon Efficient Index, EcoVadis Gold ve Morningstar Japan ex-REIT Gender Diversity Tilt Index.
Solda endekslerin metin listesi; sağda ve altta endeks ve derecelendirme logolarından oluşan bir ızgara.
Geleceğe yönelik beyanlar mevcut bilgilere ve makul varsayımlara dayanmaktadır; fiili sonuçlar önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Şirket, yasaların gerektirdiği durumlar dışında bu bilgileri güncelleme yükümlülüğü taşımaz; telif hakkı şirkete aittir. Sunum, işletme birleşmelerine ilişkin geçici muhasebe işlemlerinin kesinleşmesinden kaynaklanan geriye dönük revizyonları yansıtmamaktadır, bu nedenle sonuç sunumu (決算短信) ile küçük farklılıklar içerebilir. Yatırımcı İlişkileri (IR) iletişim: Yokogawa Electric Corporation, Finans ve IR Departmanı, telefon 0422-52-6845, https://www.yokogawa.co.jp/about/ir/.
Lacivert vurgu çubuklu paragraf şeklinde yasal uyarı; altında açık mavi iletişim kutusu.
YOKOGAWA logosu, 'Co-innovating tomorrow' sloganı ve kurumsal adların, ürün adlarının ve logoların Yokogawa Electric Corporation ile ilgili hak sahiplerinin ticari markaları olduğunu belirten ticari marka bildirimi içeren kapanış slaytı.
Logo ve büyük mavi slogan içeren beyaz sol yarı; sağda sarı kareli yeşil bokeh görseli.
Bu slayt ve temel sunum içeriği hakkında yaygın sorular.
Bu sunum, Yokogawa'nın 1 Nisan - 30 Eylül 2026 dönemine ait sonuçlarını içeren 43 slaytlık bir bilgilendirmedir. Sunumda sonuç özeti, faaliyet kârı köprüsü, segment, bölge, alt segment ve sektör bazlı dökümler, nakit akışı, revize edilmiş tam yıl beklentisi, hissedar getirileri, ekler (çeyreklik sonuçlar, sipariş birikimi, Ar-Ge ve yatırım harcamaları, bilanço, hisse fiyatı) ve CEO'nun GS2028 orta vadeli planına dair güncellemesi yer almaktadır.
Orijinal sunum Japoncadır. Yokogawa'nın Mart 2027'de sona eren mali yılın 2. çeyreğine ait, 4 Kasım 2026 tarihli ve Tokyo Menkul Kıymetler Borsası'nın zamanında açıklama sistemi olan TDnet'te yayınlanan sonuç bilgilendirme materyalidir (決算説明会資料). Bu sayfa her slaytı Türkçe olarak özetlemektedir; indirilebilir PDF ise orijinal Japonca dosyadır.
Yokogawa'nın mali yılı Nisan'dan Mart'a kadar sürer. Japonca'da bu dönem 2027年3月期 (Mart 2027'de sona eren mali yıl) olarak yazılırken, sunumun kendi grafiklerinde FY26 olarak etiketlenmiştir. Dolayısıyla H1 FY2026, Nisan - Eylül 2026 dönemini ifade eder ve 'Q2 sonuç bilgilendirmesi' başlığı kümülatif ilk yarıyı kasteder.
Siparişler 365,6 milyar yen (3.656 yüz milyon yen, +%21,7), satışlar 298,2 milyar yen (2.982 yüz milyon yen, +%5,8), faaliyet kârı 35,7 milyar yen (357 yüz milyon yen, -%8,4) ve ana ortaklığa ait net kâr 23,1 milyar yen (231 yüz milyon yen, -%21,5) olarak gerçekleşmiştir. Yen, bir yıl önceki 146,26 seviyesine kıyasla ABD doları karşısında ortalama 159,90 yen olmuştur. Kur etkisi hariç tutulduğunda satışlar %1,6, faaliyet kârı ise %21,6 düşmüştür.
4 Kasım tarihli öngörüde siparişler 6.650 yüz milyon yen'e (+200), satışlar 6.290 yüz milyon yen'e (+140), faaliyet kârı 880 yüz milyon yen'e (+30) ve net kâr 605 yüz milyon yen'e (+20) yükseltilirken, EPS 241,80 yen olarak belirlenmiştir. Bu artışın itici gücü Ölçüm (Measurement) segmentidir. Kontrol (Control) satışları 100 yüz milyon yen artmasına rağmen, şirketin brüt marjlarda zayıflama beklemesi nedeniyle bu segmentin faaliyet kârı 765 yüz milyon yen seviyesinde kalmıştır.
AI veri merkezlerine yapılan yatırımlar; özellikle optik spektrum analizörleri gibi optik iletişim test ekipmanlarına ve güç kaynaklarını test eden güç ve dalga formu analizörlerine yönelik büyük siparişleri tetikledi. Ölçüm siparişleri, bir önceki yılın aynı dönemindeki 163 yüz milyon yen seviyesinden H1 FY2026'da 473 yüz milyon yen'e ulaştı.
Evet. Orijinal PDF bu sayfadan indirilebilir. Lacivert ve sarı tasarımı, şelale (waterfall) köprüleri, yığınlanmış segment çubukları, bölgesel tabloları ve sipariş birikimi grafikleriyle çeyreklik bir sonuç sunumu için iyi bir modeldir. 2Slides ile kendi rakamlarınız etrafında benzer bir sunum oluşturabilir, Yokogawa'nın verilerini ve markasını değiştirebilirsiniz.
Tokyo Menkul Kıymetler Borsası zamanında açıklama sistemi aracılığıyla yayınlanan orijinal Japonca sonuç bilgilendirme materyali.
Sunumun iletişim slaytında belirtilen resmi IR sitesi.
Create Your Own Slides
Turn your ideas into professional presentations in seconds with 2slides AI.
Profesyonel tasarımları referans alın, stilinizi seçin ve mükemmel metin oluşturma ile slaytlar oluşturun. Nano Banana ile desteklenir—şimdi sunumunuzu oluşturmaya başlayın.
Slaytlar için AI Ajanınız. Akıllı sunum oluşturma ile zaman kazanın, daha hızlı parlayın.
Tüm hizmetler çevrimiçi© 2026 2slides. Tüm hakları saklıdır.