
Şu koleksiyonda: Yatırımcı sunumu örnekleri
Volkswagen Group Yatırımcı İlişkileri Roadshow Sunumu Kasım 2024
Hızlı Navigasyon
Etiketler
Slaytları paylaş
Volkswagen Group Yatırımcı İlişkileri Roadshow Sunumu Kasım 2024
Her slayt sayfasının detaylı görünümü, düzen, temel içerik ve görsel öğeler dahil.
Bir dağ/köprü gece fotoğrafının yer aldığı, 'Volkswagen Group — Yatırımcı İlişkileri Roadshow Sunumu — Kasım 2024' başlıklı kapak sayfası.
Ortalanmış başlık metni bindirmesi ve sağ üstte VW GROUP marka işareti bulunan, tam taşmalı (full-bleed) kahraman fotoğraf.
İleriye dönük beyanları, riskleri ve destede sunulan finansal bilgilerin sınırlamalarını kapsayan yasal uyarı.
Sağ üstte VW GROUP marka işareti bulunan, koyu teal arka plan üzerinde tek sütunlu yoğun metin bloğu.
Büyük puntolarla '1 — Volkswagen Group Tanıtımı' etiketli bölüm açılışı.
Büyük bölüm numarası ve başlığıyla minimal tam taşmalı (full-bleed) bölüm ayırıcı; lime/neon yeşili vurgu.
Altı temel KPI'yı sunan üst düzey grup genel bakışı: 322,3 milyar € gelir, 114 üretim tesisi, 684 bin çalışan, 9,2 milyon teslimat, 13 marka (9 otomobil + 4 kamyon) ve haftada 250 bine kadar otomobil.
Koyu teal arka plan üzerinde iki sıra halinde düzenlenmiş büyük sayısal açıklamalar içeren kahraman istatistik ızgarası.
Dört yatırım sütunu: eşsiz portföy genişliği, sinerjilerle küresel erişim, 2027 orta vadeli hedefleri (%5–7 gelir CAGR, %8–10 RoS) ve ≥%30 temettü ödemesi ile güçlü bilanço.
Koyu teal üzerinde neon yeşili simgelerle 2×2 simge ve metin sütunu ızgarası.
Beş segmentte rekabetçi konumlandırma: Modern Lüks 1 numara (Porsche), Lüks 1 numara (Lamborghini/Bentley), Premium İlk 3 (Audi), Hacimli İlk 4 (VW/Skoda/SEAT/Cupra/CV'ler), Kamyonlar İlk 2 (Scania/MAN/International).
Marka logoları ve sıralama açıklamalarıyla dikey segment çubukları yığını, 1 numaralı pozisyonlar için neon yeşili kullanılıyor.
Tüm VW Group markalarını Lüks Odağı (dikey) ve Değer Yönelimi (yatay) eksenlerinde konumlandıran ve portföy genişliğini gösteren 2B matris.
İlgili konumlara yerleştirilmiş marka logoları bulunan çeyrek dağılım grafiği; eksenler beyaz renkte etiketlenmiştir.
2023 mali yılı teslimat dağılımı (9,2 milyon araç: Çin %36, B.Avrupa %35, K.Amerika %10, G.Amerika %5) ve toplam gelir 322 milyar € ve faaliyet sonucu 22,6 milyar €.
Bölgelere göre teslimatlar için donut grafik, gelir ve faaliyet sonucu için iki büyük KPI açıklamasıyla eşleştirilmiştir.
2023 mali yılı için VW Group'un bölgeye göre pazar payı: Avrupa ~%23, Güney Amerika ~%13, Çin ~%14, Kuzey Amerika ~%5.
Temel pazarlara yerleştirilmiş bölgesel yüzde açıklamaları içeren dünya haritası.
Marka grubuna göre gelir ve RoS: Core 137,8 milyar €/%5,3, Progressive 69,9 milyar €/%9,0, Sport Luxury 37,3 milyar €/%18,6, Trucks 45,7 milyar €/%8,1.
Neon yeşili gelir çubukları ve RoS yüzdeleri içeren dört sütunlu markalı tablo.
CARIAD için sonuçlar (işletme zararı -2,4 milyar €), Battery/PowerCo (zarar -417 milyon €) ve Mobility/VW Financial Services (50,8 milyar € gelir, %6,4 RoS).
Segment adı, gelir ve renk kodlu zarar/kâr göstergeleriyle işletme sonucunu gösteren üç panelli kart düzeni.
Sunumun strateji bölümünü tanıtan '2 — Strateji' etiketli bölüm açılışı.
Büyük bölüm numarası ve başlığıyla tam taşmalı bölüm ayırıcı, limon yeşili vurgu.
Dört marka grubunu (Core, Progressive, Sport Luxury, Trucks) dört teknoloji platformuna (Architecture, Software, Battery, Mobility) karşı eşleyen grup yönlendirme matrisi.
Marka grubu satırları ve teknoloji platformu sütunları olan 4×4 ızgara matrisi; hücreler paylaşılan/özel atamaları gösterir.
Mimari konsolidasyon planı, bugünkü 4 ICE platformundan 3 öncü BEV'e (2024/25) ve gelecekte tek bir SSP omurgasında birleşerek MEB+/PPE'ye doğru ilerliyor.
Mimari platform bloklarının faza göre renk kodlu olduğu yatay zaman çizelgesi yol haritası.
VW Group + Rivian küresel JV, Çin'deki XPENG ortaklığı, CARIAD ADAS/bilgi-eğlence ve kilit ortaklar: Bosch/Mobileye, Qualcomm, Harman/Kardon, Horizon Robotics, ThunderSoft dahil olmak üzere yazılım ekosistemine genel bakış.
Merkezi VW Group düğümü etrafında düzenlenmiş ortak logoları ile merkez ve çember diyagramı.
MEB, MEB+, CMP, PPE ve SSP mimarilerini kapsayan JV teknoloji entegrasyon yol haritası; JV teknolojisine sahip ilk aracın 2027'de piyasaya sürülmesi bekleniyor.
Mimari kilometre taşları ve yatırım dilimi açıklamaları içeren aşamalı zaman çizelgesi.
Bölgesel olarak uyarlanmış bir üretim/satın alma yaklaşımıyla PowerCo birleşik hücre stratejisi; üç gigafabrika: Salzgitter (2025), Valencia (2026/27), St. Thomas Kanada (2027); >%80 hammadde güvence altına alındı.
Gigafabrika işaretçileri olan dünya haritası ve dikey entegrasyon piramidi grafiği.
Finansal riskten korunma, uzun vadeli sözleşmeler ve stratejik yatırımlar yoluyla 2029'a kadar kobalt, nikel ve lityum gereksinimlerinin ~%30'una kadarı güvence altına alındı.
2029'a kadar güvence altına alınan ve alınmayan yüzdeleri gösteren emtia başına çubuk veya gösterge grafiği.
Mikro mobiliteden filo finansmanına kadar mobilite iş spektrumu, Europcar Mobility Group ve VW Financial Services aracılığıyla ONE FLEET tarafından omurga olarak desteklenmektedir.
Mikrodan finansa yatay spektrum çubuğu ve altında hizmet kategorisi simgeleri.
Temel marka grubu stratejisi: VW Avrupa'ya liderlik ediyor, Skoda farklılaşması, SEAT/Cupra maliyet ve sermaye verimliliğine odaklanma, ID.Buzz giriş seviyesi BEV ölçek platformu.
Marka logoları, stratejik öncelik başlığı ve destekleyici maddeler içeren dört marka kartı.
Aşamalı grup stratejisi: 2024/25'te Audi portföy yenilemesi, Lamborghini olağanüstü ürünler, Bentley'nin Çin ve Kuzey Amerika'ya odaklanması, esnek BEV geçişi için yeni ICE nesli.
Stratejik öncelik başlıkları ve destekleyici detay maddeleri içeren dört marka kartı.
Porsche strateji sütunları: ikonik miras, yapısal büyüme, sürdürülebilir lüks ve dayanıklı performans.
Tam genişlikte Porsche özellik kartı, yanında bir kahraman araç görseli ile listelenen dört stratejik sütun.
TRATON stratejisi (Scania/MAN/International): TRATON Modüler Sistem, BEV teklif genişletmesi, hizmet büyümesi, 2029'a kadar %9–11 RoS hedefi.
Strateji sütunları ve RoS hedef açıklaması içeren marka grubu kartı; TRATON marka logoları şeridi.
Orta vadeli ve stratejik RoS hedeflerinin ve BEV payı hedeflerinin özet tablosu: Temel %8, Aşamalı %12/%14, Sport Lüks %19/%20, TRATON 2029'a kadar %9–11.
Marka grubu, orta vadeli RoS, stratejik RoS ve BEV payı sütunları içeren beş satırlık hedef tablosu.
'Çin'de, Çin için' stratejisi: CMP platformu, XPENG ortaklığı, 4 milyon araçlık 2030 hedefleri, ~%15 pazar payı, ~3 milyar € oranlı işletme karı.
2030 KPI hedefleri ve ortaklık logoları içeren coğrafi strateji kartı.
Avrupa stratejisi: 1 numaralı konumu korumak, yatırımı kar havuzlarıyla uyumlu hale getirmek, ICE kapasitesini doğru boyutlandırmak ve bayi ağını dijitalleştirmek.
Yan yana düzenlenmiş dört stratejik öncelik kartı ile Avrupa haritası.
Kuzey Amerika büyüme planı: Güney Carolina'da yeni Scout fabrikası, Silikon Vadisi'nde Rivian/CARIAD merkezi, Ontario'da pil fabrikası; Scout markası büyük bir uzun vadeli fırsat olarak.
Tesis işaretleri ve stratejik girişim kartları içeren Kuzey Amerika haritası.
Güney Amerika'da uzun geçmiş, 2021'de tamamlanan bir finansal dönüş ve SUV/CUV'lere devam eden portföy kayması; Taubaté, Anchieta, Curitiba (Brezilya) ve Buenos Aires'te (Arjantin) fabrikalar.
Portföy kayması grafiğinin yanında fabrika işaretleri içeren Güney Amerika haritası.
Mahindra şartnamesinden yararlanan varlık-hafif Hindistan fırsatı; pazarın 2030'a kadar 4,6 milyondan 6,4 milyon adede çıkması bekleniyor.
Pazar büyüklüğü büyüme grafiği ve Mahindra ortaklık açıklaması içeren Hindistan haritası.
FY2023 gerçekleşenlerini 2024 kılavuzu, 2027 orta vadeli hedefleri ve gelir, RoS, yatırım oranı ve net nakit akışı için 2030 stratejik hedefleriyle karşılaştıran yapılandırılmış tablo.
Satır satır KPI karşılaştırması ile dört sütunlu hedef tablosu (gerçekleşenler / kılavuz / orta vadeli / stratejik).
'3 — Sermaye Tahsisi' başlıklı bölüm açılışı.
Büyük bölüm numarası ve başlığı olan, lime yeşili vurgulu, tam taşmalı bölüm ayırıcı.
Piramit şeklinde yapılandırılmış ~180 milyar € (~gelirin %12'si) tutarında kümülatif orta vadeli yatırım: baz ~%9, +%1 rekabet gücü programları, +%1 bataryalar, +%1 stratejik konular.
Katman etiketleri ve yatırım yüzdeleri olan yığılmış piramit grafiği; toplam rakam belirgin şekilde görüntüleniyor.
Yatırım oranı 2023'te %13,5'ten 2027 orta vadeli hedefiyle <%11'e ve 2030 stratejik hedefiyle ~%9'a düşüyor.
Hedef bant açıklamalarıyla zaman içinde yatırım oranı düşüşünü gösteren çizgi/çubuk grafik.
Hisse başına temettü geçmişi 4,86 € (2018) ile 9,06 € (2023) arasında; stratejik ödeme hedefi ≥%30; 2021–2023'te hissedarlara toplam 22 milyar € geri döndürüldü.
Ödeme oranı bindirmesi ve toplam getiri çağrı kutusu ile yıla göre DPS çubuk grafiği.
Otomotiv Bölümü net likiditesi, 2023 mali yılı itibarıyla 40 milyar €; stratejik hedef gelirin >%10'u; istikrarlı yatırım yapılabilir kredi notu korunuyor.
Hedef eşik çizgisi ve kredi notu rozeti ile zaman içinde net likidite çizgi grafiği.
Aralık 2023 itibarıyla temel bilanço metrikleri: toplamın %48'i özkaynak (€146 milyar), FAVÖK €37 milyar, net likidite €40 milyar.
Üç anahtar KPI bloğu içeren yapılandırılmış bilanço özeti kartı.
'4 — 9A/2024 Sonuçları' etiketli bölüm açılışı.
Büyük bölüm numarası ve başlığı, limon yeşili vurgusu olan tam sayfa bölüm ayırıcı.
2024'ün 3. çeyreğindeki önemli ürün lansmanları: ID.7 GTX, VW Transporter, ID.UNYX (Çin), Skoda Elroq, Audi A6 e-tron ve Porsche 911 GT3 50 Years Edition.
Model adı etiketleri ve marka açıklamaları içeren altı panelli ürün görseli ızgarası.
Tamamlanan dilimler: 1,0 milyar ABD Doları MCN ve 1,3 milyar ABD Doları doğrudan özkaynak/IP; yaklaşan dilimler: 2027'ye kadar 1,0 milyar ABD Doları × 2 ve 0,5 milyar ABD Doları.
Tamamlanmış ve yaklaşan dilim işaretleyicileri içeren yatay kilometre taşı zaman çizelgesi.
Scout Motors Traveler SUV ve Terra Pickup'ın dünya prömiyeri; uzun vadeli Kuzey Amerika pozisyonu için benzinli menzil genişletici seçeneğiyle kârlı NA segmentlerini hedefliyor.
Stratejik gerekçe maddeleri ve Scout Motors logosu ile yan yana kahraman araç görselleri.
2024'ün 9 ayında 6,5 milyon araç teslim edildi (%-3 YoY); 507 bin BEV (%-5 YoY, ~%8 BEV payı); ~%11 dünya pazar payı.
YoY değişim göstergeleri ve BEV payı vurgusu içeren KPI öne çıkarma üçlüsü.
Bölgesel teslimat performansı: Kuzey Amerika +%7, Güney Amerika +%15, Avrupa -%1, Çin -%10 (bir önceki yıla göre).
Bölge başına YoY değişim yüzdelerini gösteren dünya haritası veya bölgesel çubuk grafik.
YTD en iyi BEV modelleri: ID.4/5 (135 bin), ID.3 (106 bin), Q4 e-tron (79 bin), Enyaq (51 bin), Born (30 bin), ID.7 (22 bin); 2024'ün 4. çeyreği BEV payı tahmini %9–11.
Teslimatlara göre BEV modellerini sıralayan yatay çubuk grafik ve 4. çeyrek tahmin açıklaması.
Grup satışları 237,3 milyar € (+%1 YoY), faaliyet sonucu 12,9 milyar € (%5,4 marj, önceki yıl %6,9), gerçeğe uygun değer türev ayarlamaları raporlanan rakamı etkilemektedir.
Gelir, faaliyet sonucu ve marj içeren KPI özet satırı; YoY delta göstergeleri.
Vergi öncesi kâr 12,5 milyar € (%-29 YoY), vergi sonrası kâr 8,9 milyar € (%-31), hisse başına kazanç 15,2 € (%-33).
Faaliyet sonucundan HBK'ye kadar YoY değişim yüzdeleriyle üç adımlı G&K şelalesi.
Temel faaliyet sonucu 15,4 milyar € (%6,5), raporlanan 12,9 milyar € (%5,4); temel faaliyet dışı kalemler: -2,2 milyar € yeniden yapılandırma, -0,2 milyar € VW Bank Russia, -0,1 milyar € MAN Energy Solutions.
Ayarlama çubuklarıyla temelden raporlanana sonucu uzlaştıran köprü grafik.
Raporlanan net nakit akışı 3,3 milyar € (%31 nakit dönüşüm oranı), düzeltilmiş NNA 4,2 milyar €; otomotiv net likiditesi Eylül 2024'te 34,4 milyar € (Aralık 2023'e göre %-15).
YoY karşılaştırması ve net likidite trend göstergesi içeren üç KPI açıklaması.
Net likidite köprüsü 40,3 milyar € (Aralık 2023) ile 34,4 milyar € (Eylül 2024) arası; temel nakit çıkışları: -5,2 milyar € temettüler, -1,3 milyar € hibrit sermaye geri ödemesi, -2,7 milyar € diğer.
Etiketli pozitif ve negatif çubukları olan yatay şelale köprü grafiği.
2024'ün 9 ayında binek otomobiller faaliyet sonucu 7,3 milyar € (%4,7 marj); temel etkenler: miks/fiyat -0,7 milyar €, döviz/türevler +3,8 milyar €, sabit maliyetler ve yeniden yapılandırma -5,8 milyar €.
Önceki yıl sonucundan cari yıl sonucuna G&K etkenlerini gösteren şelale köprü grafiği.
Marka grubu sonuçları: Core 101,5 milyar €/%4,4 (temelde %5,2); Progressive 46,3 milyar €/%4,5 (temelde ~%8); Sport Luxury 25,9 milyar €/%14,6.
Gelir, raporlanan marj ve temel marj açıklamaları içeren üç sütunlu marka grubu kartları.
Otomotiv Bölümü genel gider oranı, 9M 2024'te gelirin %17,4'ü olup, 9M 2023'teki %15,7'den yükselmiştir ve hacim düşüşünden kaynaklanan maliyet baskısını vurgulamaktadır.
Genel gider oranı trendinin çubuk veya çizgi grafiği, 9M 2023 ve 9M 2024 karşılaştırma çubukları ile.
9M 2024 yatırım oranı %13,6 (€26,3 milyar); 2024 tam yıl beklenti aralığı %13,5–14,5.
Yatırım oranı, mutlak rakam ve FY beklenti aralığı açıklaması içeren tek KPI kartı.
Çin JV özkaynak geliri 9M 2024: €1.180m (-%37 YoY); 2024 tam yıl tahmini yaklaşık €1,6 milyar.
YoY karşılaştırması ve FY tahmini açıklaması içeren Çin JV gelirinin çubuk grafiği.
FY2024 beklentisi: gelir ~€320 milyar, faaliyet marjı ~%5,6 (~€18 milyar), yatırım oranı %13,5–14,5, net nakit akışı ~€2 milyar, net likidite €36–37 milyar.
KPI etiketi, beklenti rakamı ve önceki yıla kıyaslaması olan beş satırlık beklenti tablosu.
'5 — Sürdürülebilirlik & Yönetişim' etiketli bölüm açılışı.
Büyük bölüm numarası ve başlığı, limon yeşili vurgusu olan tam sayfa bölüm ayırıcı.
Hissedar dağılımı: Porsche Automobil %32, yabancı kurumsal %20, Aşağı Saksonya %12, Katar %10, özel/diğer %24, Alman kurumsal %2; birden fazla Alman borsasında listelenmiştir.
Efsanesi ve hisse senedi listeleme bilgileri olan hissedar yapısının donut grafiği.
Alman iki kademeli yönetimi: Denetleme Kurulu (20 üye, Başkan Hans Dieter Pötsch) ve Yönetim Kurulu (9 üye, Başkan Dr. Oliver Blume).
Üye adlarını ve rollerini listeleyen iki sütunlu yönetim kurulu yapısı diyagramı.
Yıllık yönetim bonusu formülü: (Net Nakit Akışı + RoS) × Çevresel (Karbonsuzlaştırma Endeksi), Sosyal (Görüş/Çeşitlilik Endeksi) ve Yönetişim (Uyumluluk/Dürüstlük Faktörü) genelinde ESG çarpanı; maksimum %200.
ESG çarpan bileşenleri ve bonus tavanı açıklaması olan formül diyagramı.
Dört sürdürülebilirlik boyutu: Doğa, İnsanlarımız, Toplum ve İşletme, grubun ESG raporlaması için çerçeveyi oluşturur.
Her bir sütun için boyut adı ve kısa açıklaması olan 2×2 simge ızgarası.
CO2 azaltımı, dairesel malzemeler, biyoçeşitlilik, yönetimde çeşitlilik, yeterlilik saatleri, yaralanma oranı, tedarikçi S-derecelendirmesi, itibar, sosyal etki, sürdürülebilir gelirler, BEV payı ve yeşil tahvilleri kapsayan on iki başlık ESG KPI'ı.
Hücre başına KPI adı ve kısa tanımlayıcısı olan 4×3 KPI simge ızgarası.
Nicelendirilmiş ESG hedefleri: Kapsam 1+2 -2030'a kadar %50, Kapsam 3 Kat.11 -2030'a kadar %30, 2040/2050'de karbon nötr; 2030'a kadar BEV payı %50; 2030'a kadar finansmanın %30'u yeşil tahviller.
KPI, başlangıç değeri, ara hedef ve uzun vadeli hedef sütunları olan yapılandırılmış KPI hedef tablosu.
'6 — Grup Finansmanı' etiketli bölüm açılışı.
Büyük bölüm numarası ve başlığı olan, açık yeşil vurgulu tam sayfa bölüm ayırıcı.
VW AG garantili kuruluşlar: VW AG ve VW Group Mobility; garantisiz: TRATON, Scania, Porsche AG; garanti yapısını gösteren kredi ilişkisi diyagramı.
Garantili ve garantisiz kuruluş gruplarını gösteren organizasyon şeması tarzı diyagram.
VW AG, VW FS AG, VW Bank, VW FS Overseas için S&P BBB+ durağan görünüm; Otomotiv Borç/FAVÖK 0.2x (2023).
Kuruluş listesi, derecelendirme rozetleri ve temel metrik açıklaması içeren derecelendirme özet kartı.
VW AG için Moody's A3 negatif görünüm; VW Bank A1/P-1 olarak derecelendirilmiştir; Otomotiv Borç/FAVÖK 1.6x.
Moody's derecelendirmeleri, görünüm bayrağı ve finansal metriği içeren derecelendirme özet kartı.
Fitch A- durağan görünüm; FAVÖK marjı %7.0 (2023), NAKD marjı %2.3; Fitch tarafından kullanılan temel kredi metriği varsayımları.
Fitch metrikleri tablosu ve derecelendirme rozeti içeren derecelendirme özet kartı.
30 Eylül 2024 itibarıyla toplam finansman kuruluşu borç vadesi takvimi; kısa vadeli vadeler: 2025'te 22,2 milyar €, 2026'da 21,7 milyar €; profil 2043'e kadar uzanıyor.
Yakın vadeli yılların etiketlendiği, 2043'e kadar yıllık vadelerin yığılmış çubuk grafiği.
VW Group hibrit tahvil ilk geri çağırma tarihleri 2024'ten 2032'ye kadar değişmekte olup, uzun vadeli sermaye yapısı taahhüdünü göstermektedir.
İlk geri çağırma tarihi ve ödenmemiş tutarı ile hibrit tahvil serisini listeleyen zaman çizelgesi veya tablo.
Para birimi bileşimi: EUR %61.4, USD %24.6, GBP %6.7; faiz oranı karışımı: Sabit %86.9, Değişken %13.1.
Yan yana iki donut grafik - biri para birimi, biri sabit/değişken ayrımı için.
'7 — Yedek Finansal Tablolar' etiketli bölüm açılışı.
Büyük bölüm numarası ve başlığı olan, açık yeşil vurgulu tam sayfa bölüm ayırıcı.
2024'ün 9 aylık dönemi için tüm markalar ve iş alanları için araç satışlarını, geliri, faaliyet sonucunu ve marjını gösteren ayrıntılı finansal tablo.
Marka satırları, metrik sütunları ve alt toplam satırları içeren çok satırlı finansal veri tablosu.
2024'ün 3. çeyreği için markaya göre araç satışlarını, geliri, faaliyet sonucunu ve marjını gösteren ayrıntılı üç aylık finansal tablo.
9 aylık formatla tutarlı çok satırlı finansal veri tablosu.
2024'ün 2. çeyreği için markaya göre araç satışlarını, geliri, faaliyet sonucunu ve marjını gösteren ayrıntılı üç aylık finansal tablo.
Önceki çeyrek formatıyla tutarlı çok satırlı finansal veri tablosu.
2024'ün 1. çeyreği için markaya göre araç satışlarını, geliri, faaliyet sonucunu ve marjını gösteren ayrıntılı üç aylık finansal tablo.
Üç aylık seri formatıyla tutarlı çok satırlı finansal veri tablosu.
Tüm markalar ve segmentler için araç satışlarını, geliri, faaliyet sonucunu ve marjını gösteren 2023 tam yıl finansal referans tablosu.
Marka grubuna göre alt toplamları olan çok satırlı yıllık finansal veri tablosu.
'8 — Model Öne Çıkanlar & Ek' etiketli bölüm açılışı.
Büyük bölüm numarası ve başlığı olan, lime yeşili vurgulu, tam taşmalı bölüm ayırıcı.
VW Golf, ID.UNYX, Audi Q6 e-tron, Porsche Macan e, Bentley Continental GT Speed, Lamborghini Revuetto, Skoda Elroq, VW Tayron ve Audi Q5/Q3/A7, Skoda Elroq, Lamborghini Huracán, Porsche Boxster e, Cupra Terramar dahil 2025 lansmanlarını kapsayan yaklaşan model lansman takvimi.
Lansman çeyrek işaretlerinde dizilmiş araç küçük resimleriyle yatay zaman çizelgesi.
Yeni VW Tayron için özellik sayfası: koyu mavi/mor renkte, yeniden tasarlanmış iç mekana sahip, Çin odaklı bir SUV.
Sayfanın %70'ini kaplayan ve önemli ürün vurgularına sahip ana araç görseli.
Çin'e özel ID.UNYX BEV crossover coupe için özellik sayfası; yalnızca Çin pazarı için tasarlanmış, koyu premium stil.
Çin pazarına özel rozeti ve premium stil vurgularına sahip ana araç görseli.
Avrupa'da ID.7 ailesini genişleten, açık mavi bir BEV station wagon/estate olan ID.7 Tourer için özellik sayfası.
Önemli özellik vurgularına sahip dinamik pozda ana araç görseli.
Performans odaklı alıcıyı hedefleyen, gri renkteki sportif kompakt SUV Cupra Terramar için özellik sayfası.
Cupra marka stilini ve performans vurgularını içeren Hero araç görseli.
Yaklaşık 33 bin €'dan başlayan fiyatlarla sunulan elektrikli kompakt SUV Skoda Elroq için özellik sayfası.
Paranın karşılığını verme konumlandırması ve giriş fiyatı vurgusu içeren Hero araç görseli.
Mavi/siyah renklerdeki yeni nesil Audi Q5 SUV için tasarım ve teknoloji güncellemelerini vurgulayan özellik sayfası.
Tasarım vurgusu çağrıları ve yeni nesil rozeti içeren Hero araç görseli.
Elektrikli premium sedan/estate ailesini sergileyen, A6 e-tron elektrikli varyantı da dahil olmak üzere yeni nesil Audi A6 için özellik sayfası.
e-tron elektriklenme rozeti ve aile varyantı çağrıları içeren Hero araç görseli.
Pist odaklı bir performans varyantı olarak beyaz renkte gösterilen Porsche 911 GT3 için özellik sayfası.
Pist veya stüdyo arka planında GT3 performans çağrıları içeren Hero araç görseli.
Huracán'ın yerini alan mavi süper otomobil Lamborghini Temerario için özellik sayfası.
Dramatik aydınlatmada Temerario adı ve halef çağrısı içeren Hero süper otomobil görseli.
Daha fazla bilgi için VW Group Investor Relations web sitesi ve tüm bireysel marka ana sayfalarının dizini.
En üstte VW Group IR ve ardından marka bağlantılarının ızgara formatında yer aldığı yapılandırılmış bağlantı listesi.
Temel IR tarihleri: 30 Ekim 2024'te 3. Çeyrek sonuçları; 11 Mart 2025'te Yıllık Konferans; 30 Nisan'da 1. Çeyrek; 16 Mayıs'ta Genel Kurul; 25 Temmuz'da Yarıyıl; 30 Ekim 2025'te 9 Aylık.
Yaklaşan her IR etkinliği için etkinlik adı ve tarihini içeren dikey takvim listesi.
VW, Skoda, Porsche ve Bentley model serileri için yasal aralık, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu verileri.
Model, WLTP aralığı, tüketim ve CO2 emisyonu sütunlarını içeren yoğun yasal uyumluluk tablosu.
Lamborghini ve Audi model serileri için yasal aralık, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu verileri.
Önceki sayfa formatıyla tutarlı devam eden yasal uyumluluk tablosu.
SEAT ve Cupra model serileri için yasal menzil, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu verileri.
Önceki sayfa formatıyla tutarlı, serideki son yasal uyumluluk tablosu.
Koyu teal arka plan üzerinde ortalanmış 'VOLKSWAGEN GROUP' marka adının yer aldığı kapanış sayfası.
Ortalanmış kalın marka adıyla minimalist, tam taşmalı koyu teal sayfa.
Bu slayt ve temel sunum içeriği hakkında yaygın sorular.
92 sayfalık sunum altı ana bölümü kapsar: Grup Tanıtımı (temel istatistikler, marka portföyü, FY2023 sonuçları), Strateji (BEV mimarisi, yazılım, bataryalar, bölgesel planlar, marka grubu hedefleri), Sermaye Tahsisi (180 milyar € kümülatif yatırım, temettü politikası, bilanço), 9M/2024 Sonuçları (teslimatlar, K&Z, nakit akışı, marka grubu finansalları), Sürdürülebilirlik & Yönetişim (ESG KPI'ları, yönetim kurulu yapısı, ikramiye çerçevesi) ve Grup Finansmanı (S&P, Moody's, Fitch'ten kredi notları; borç vadesi; hibrit tahviller).
Sunum, birincil vurgu rengi olarak kireç/neon yeşili (~#c6ff00), beyaz metin ve çoğu slaytta sağ üst köşede bulunan VW GROUP marka işareti ile profesyonel bir koyu teal arka plan (~#0a2a3a) kullanır. Estetik, temiz, yüksek kontrastlı ve premium finansal ve yatırımcı ilişkileri sunumları için çok uygundur.
Orta vadeli 2027 hedefleri arasında %5-7 gelir CAGR'si ve %8-10 grup RoS'u ile %11'in altında bir yatırım oranı yer almaktadır. 2030 stratejik hedefleri yaklaşık %9 yatırım oranı, %50 BEV payı, 2040 yılına kadar karbon nötr operasyonlar (Kapsam 1+2) ve 2018 temelinden %30 daha düşük Kapsam 3 Kategori 11 emisyonları çağrısında bulunmaktadır.
Grup, bugün dört ICE platformundan ara MEB+/PPE platformları aracılığıyla tek bir SSP omurgasına geçiş yapıyor. Temel sağlayıcılar arasında küresel yazılım mimarisi için Rivian JV, Çin için XPENG ortaklığı, Almanya, İspanya ve Kanada'daki PowerCo gigafabrikaları ve 2030 yılına kadar ~%20 (Core) ila ~%80 (Sport Luxury) arasında değişen marka düzeyinde BEV payı hedefleri yer almaktadır.
2024'ün ilk dokuz ayında grup 6,5 milyon araç teslim etti (-%3 YoY), 237,3 milyar € satış elde etti (+%1) ve 12,9 milyar € işletme sonucu bildirdi (%5,4 marj, %6,9'dan düşüş). Temel işletme sonucu, -2,2 milyar € yeniden yapılandırma ve diğer faaliyet dışı giderler hariç tutulduktan sonra 15,4 milyar € (%6,5) ile daha yüksekti.
Sunum tarihi itibarıyla VW AG, S&P'den BBB+ (Durağan), Moody's'den A3 (Negatif) ve Fitch'ten A- (Durağan) notuna sahiptir. VW Bank, Moody's'den A1/P-1 notuna sahiptir. TRATON ve Scania, VW AG tarafından garanti edilmeyen ayrı finansman kuruluşlarıdır.
Evet. Sunum, kapsamlı bir IR roadshow şablonunun en iyi uygulama örneğidir. Şirket genel bakışı, strateji anlatısı, marka bazında finansallar, sermaye tahsis çerçevesi, ESG entegrasyonu ve finansman açıklaması için etkili yapılar gösterir - tümü diğer kurumsal IR sunumları için uyarlanabilen tutarlı, profesyonel bir görsel tasarım sistemi içinde.
Sunum, tüm 13 VW Group markasını kapsar: Core grubu (Volkswagen, Skoda, SEAT, Cupra), Progressive grubu (Audi, Lamborghini, Bentley), Sport Luxury grubu (Porsche) ve TRATON altındaki Trucks grubu (Scania, MAN, International) ile finansal hizmetler ve mobilite işletmeleri.
Create Your Own Slides
Turn your ideas into professional presentations in seconds with 2slides AI.
Profesyonel tasarımları referans alın, stilinizi seçin ve mükemmel metin oluşturma ile slaytlar oluşturun. Nano Banana ile desteklenir—şimdi sunumunuzu oluşturmaya başlayın.
Slaytlar için AI Ajanınız. Akıllı sunum oluşturma ile zaman kazanın, daha hızlı parlayın.
Tüm hizmetler çevrimiçi© 2026 2slides. Tüm hakları saklıdır.