
Şu koleksiyonda: Yatırımcı sunumu örnekleri · Hindistan'dan yatırımcı sunumu örnekleri
Power Grid Corporation of India Limited (POWERGRID) Q2 & H1 FY27 Yatırımcı Sunumu; 3 Kasım 2026 tarihli, BSE/NSE'ye sunulan ve 30 Eylül 2026'da sona eren çeyrek ile altı aylık dönemi kapsayan (FY27: Nisan 2026 - Mart 2027) rapor: Devreye alma, capex ve kapitalizasyon, TBCB ihale kazanımları, ~₹2,20 lakh crore tutarında sipariş defteri, ₹ crore cinsinden konsolide ve standalone sonuçlar, tahsilatlar, telekomünikasyon, danışmanlık ve ESG.
Bu sunumun kapağını, kendi içeriğinizden oluşturulan slaytlar için stil referansı olarak kullanır. Ya da aşağıdan herhangi bir sayfayı seçip düzenini referans olarak kullanın.
Hızlı Navigasyon
Etiketler
Slaytları paylaş
Power Grid Corporation of India Limited (POWERGRID) Q2 & H1 FY27 Yatırımcı Sunumu; 3 Kasım 2026 tarihli, BSE/NSE'ye sunulan ve 30 Eylül 2026'da sona eren çeyrek ile altı aylık dönemi kapsayan (FY27: Nisan 2026 - Mart 2027) rapor: Devreye alma, capex ve kapitalizasyon, TBCB ihale kazanımları, ~₹2,20 lakh crore tutarında sipariş defteri, ₹ crore cinsinden konsolide ve standalone sonuçlar, tahsilatlar, telekomünikasyon, danışmanlık ve ESG.
Her slayt sayfasının detaylı görünümü, düzen, temel içerik ve görsel öğeler dahil.
Kapak: POWERGRID logosu, 'Q2 & H1 FY27 Investor Presentation', 30 Eylül 2026'da sona eren çeyrek ve altı aylık döneme ait sonuç güncellemesi, 3 Kasım 2026 tarihi, NSE: POWERGRID ve BSE: 532898 borsa kodları ve ISIN INE752E01010.
Bölünmüş kapak: Logo, başlık, alt başlık, tarih ve borsa/ISIN şeridinin bulunduğu beyaz sol panel; sağda Gooty-Pavagadha iletim hattının tam boy fotoğrafı ve açıklama çubuğu.
Standart yasal uyarı: Belge yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve Power Grid Corporation of India Limited menkul kıymetlerini satın alma veya satma teklifi değildir; içerik önceden haber verilmeksizin değişebilir; ileriye dönük beyanlar risk ve belirsizlikler içerir; okuyucular şirket hakkında kendi görüşlerini oluşturmalıdır.
Üstte bölüm etiketi ve başlık, ardından solunda mavi dikey vurgu çubuğu bulunan, italik maddelerden oluşan beş paragraflık tek bir metin bloğu.
Altı numaralı bölüm: 01 Öne Çıkanlar ve Genel Bakış, 02 Uygulama ve Operasyonlar, 03 Rekabet, 04 Sipariş Hattı ve Beklentiler, 05 Finansal Performans, 06 Sürdürülebilirlik ve Ödüller.
Her biri yeşil üst kenarlığa, büyük mavi bölüm numarasına ve bölüm adına sahip, üçer karttan oluşan iki sıra.
30 Eylül 2026 itibarıyla veriler: Brüt sabit varlıklar ₹3,29 lakh crore+ (konsolide), 187.576 ckm iletim hattı (1.606 hat), 649.116 MVA transformasyon kapasitesi (293 trafo merkezi), H1 FY27'de %99,81 sistem kullanılabilirliği. Ortaklık yapısı: GoI %51,34, FII/DII %24,03/%20,91, piyasa değeri ~₹2,42 lakh crore. Kredi notu: CRISIL, ICRA ve CareEdge'den yerel AAA; uluslararası BBB (S&P), BBB- (Fitch), Baa3 (Moody's), ülke notuyla aynı seviyede, görünüm durağan; S&P Eylül 2026'da, Moody's Ağustos 2026'da notu teyit etti. SPV rasyonalizasyonu: 28 SPV, diğer 2 SPV (POWERGRID Ghiror Transmission Limited ve POWERGRID South Olpad Transmission Limited) ile birleştirilecek.
Üstte dörtlü KPI kartı sırası; altta solda ortaklık yapısı paneli ve sağda mavi yerel ve yeşil uluslararası derecelendirme başlıklarına sahip kredi profili paneli; en altta SPV notu.
Q2 FY27 devreye alma: 981 ckm iletim hattı ve 14.600 MVA transformasyon kapasitesi. Hatlar: 765 kV Koppal-II PS-Raichur, Bidar PS-Maheshwaram, Sikar-II-Khetri; 400 kV Bikaner-II-Bikaner-III. Trafo merkezleri: 765 kV Koppal-II ve Bidar. H1 FY27: 2.616 ckm ve 25.100 MVA. Tamamen devreye alınan TBCB projeleri: Ramgarh-II ve Bidar iletim sistemleri. Eylül '26 sonrası: 765 kV Koppal-II PS-Narendra (Yeni), 400 kV Koppal-II PS-Gadag-II PS, Gadag-II PS trafo merkezi; TBCB projesi Koppal Gadag iletim sistemi devreye alındı.
Üst yarı: Hedef ikonları ve voltaj etiketine göre hat ve trafo merkezi listelerini içeren iki KPI kartı; sağ sütunda mavi H1 FY27 kutusu ve yeşil TBCB kutusu. Alt: Eylül sonrası devreye almalar için iki çerçeveli kutu ve bir alt bilgi şeridi içeren yeşil banner.
Konsolide, ₹ crore. Capex FY27 beklentisi ₹37.000-40.000 crore; Q2 capex 9.099 (FY27) ve 8.404 (FY26), H1 16.864 ve 15.385. Kapitalizasyon FY27 beklentisi ₹25.000-30.000 crore; Q2 4.023 ve 2.205, H1 9.300 ve 3.888. Kapitalizasyon, finansal kiralama olarak aktifleştirilen varlıkları içerir ve FERV'i hariç tutar.
Dikey bir çizgiyle ayrılmış iki yarı; her birinde Q2 ve H1 için FY26 (mavi) ve FY27'yi (yeşil) karşılaştıran gruplandırılmış sütun grafiği üzerinde bir beklenti başlık kutusu bulunur.
Kullanılabilirlik H1 FY27'de %99,81 (H1 FY26'da %99,83), tam teşvik kazandıran %99,75 seviyesinin üzerinde. Hat başına arıza H1 FY27'de 0,17 ile değişmedi. NTAMC (Ulusal İletim Varlık Yönetim Merkezi) yükseltmesi tamamlandı ve I3SOC (Entegre Yerli Bilgi Güvenliği Operasyon Merkezi) faaliyete geçti. 29 Ekim 2026'da 11.800 fit yükseklikte, -10°C'de Srinagar-Drass hattı restorasyon fotoğrafı.
Sol sütunda kontrol odası fotoğrafı ve bir vurgu kutusu üzerinde madde işaretli metrikler; sağ sütunda karla kaplı yüksek bir kule fotoğrafı ve açıklaması.
Yerli 220 kV mobil GIS ünitesi devreye alındı; bu sayede acil durumlar için hızlı kurulum sağlanırken şebeke dayanıklılığı ve çalışma süresi artırıldı.
Römorka monteli GIS ünitesinin ve saha ekibinin yan yana iki gece fotoğrafı, altında kalın bir başlık ve iki madde işareti.
VSC HVDC için silikon karbür (SiC) MOSFET tabanlı güç modüllerinin yerli tasarımı ve geliştirilmesi için MeitY, MoP ve POWERGRID iş birliği; 2030-31'e kadar geliştirilecek ve kurulacak 3,3 kV, 4,5 kV ve 6,5 kV sınıflarında ~13.000 SiC modülü; pilot çalışma POWERGRID'in 1.000 MW Pusauli back-to-back istasyonunu VSC-HVDC'ye yükseltiyor.
Solda büyük etkinlik fotoğrafı, sağda kalın giriş satırı ve üç madde işareti.
Yalıtımlı Havai Çalışma Platformu (IAWP) devreye alınarak sistem kesintisi olmadan güvenli bakım yapılması sağlandı. Kule parçalarını, çimento torbalarını ve izolatör dizilerini ulaşılması zor yerlere taşımak için 100 kg taşıma kapasiteli ağır yük programlanabilir drone geliştirildi ve kullanıma sunuldu.
İnce bir ayırıcıyla ayrılmış iki eşit fotoğraf (kamyona monteli platform, ağır yük drone'u), her birinin altında madde işaretli açıklamalar.
31 Ekim 2026'ya kadar kazanılan TBCB ihaleleri. Dokuz ISTS projesi: Barmer HVDC (Rajasthan REZ Ph-IV, Bölüm 5), Lakadia REZ Faz-II, Jam Khambhaliya Ph-II + Jamnagar (Kalyanpur), Kurnool-V REZ Faz-I, WR-ER şebeke genişletme (Bölüm-A), Lakadia/JKZ/Jamnagar ortak sistemi Bölüm-C, yeşil hidrojen merkezi Kakinada, Fatehgarh-II'de SynCon, Bhadla-III, Ramgarh, Kanpur'da kapasite artırımı. ISTS listesinin yanındaki vurgular ₹8.107 crore ve ₹7.664 crore yıllık tarife göstermektedir. ₹443 crore yıllık tarifeli iki InSTS projesi (Humnabad, Karnataka; 765 kV GIS Pune West, Maharashtra). Slayt, iki ISTS tarife rakamını neyin ayırdığını açıkça belirtmemektedir.
Mavi ISTS başlığı ve yeşil InSTS başlığı (S No, Proje, Tip) içeren tablo, sağda şeritlerle (chevron) bağlanan tarife vurgu kutuları.
30.09.2026 itibarıyla: TBCB ₹1,95 lakh crore (%89), RTM ₹0,25 lakh crore (%11, Pang-Kaithal HVDC ve denizaşırı projeler hariç), ₹55.419 crore tutarındaki CWIP dahil toplam ₹2,20 lakh crore. Pang tahliye şeması ₹0,31 lakh crore, 3,75 GW EHVAC şeması olarak değiştiriliyor (29 Ekim 2026'daki 44. NCT toplantısında görüşüldü). Diğer işler ₹0,04 lakh crore: akıllı ölçüm ₹2.796 Cr, veri merkezi ₹714 Cr, sınır ötesi ₹275 Cr, BESS ₹250 Cr, uluslararası ₹220 Cr.
Madde işaretli kompozisyon listesi, değer ve yüzde sütunları, kesikli toplam çizgisi ve ardından altta iki ek satır öğesi.
31 Ekim 2026 itibarıyla: ihale aşamasında (A) 28 proje genelinde ₹63.086 crore; ihale edilecek (B) 3 proje genelinde ₹4.147 crore; toplam onaylanmış maliyet ₹67.233 crore. İhale aşamasındaki dağılım: ISTS 10 proje ₹45.620 crore (%72) ve InSTS 18 proje ₹17.466 crore (%28). Yeşil Enerji Koridoru-III (kaynak PIB): toplam şema '₹1,86 lakh crore' olarak basılmıştır (InSTS için ₹1,36 lakh crore, BESS için ₹50.000 crore, ₹0,54 lakh crore CFA dahil), hedef tamamlanma FY2032-33, 135 GW yenilenebilir enerjinin tahliyesi ve 50 GWh BESS kurulumu.
Üstte toplama işaret eden bir okla birlikte üç değer kartı; sol altta lejantlı halka grafik; sağ altta madde işaretli mavi GEC-III başlık kutusu.
H1 FY27 faturalama ₹22.327 crore (H1 FY26 ₹18.248 crore); gerçekleşme ₹22.806 crore (₹18.737 crore); gerçekleşme oranı %102,1 (%102,7). Çeyrek sonu itibarıyla ödenmemiş borçlar (₹ crore, >45 gün / <45 gün): Q2 FY26 1.512 / 1.387; Q1 FY27 1.458 / 1.005; Q2 FY27 1.285 / 1.141. Alacak gün sayısı (45 günü aşan borçlar): 15,16 → 12,11 → 10,54. Slayt başlığında 'H1 2026' yazarken veriler H1 FY27'ye aittir.
Üstte üç KPI kartı; solda yığılmış yatay çubuk grafik ve sağda kesikli aşağı yönlü trend oku olan dikey çubuk grafik.
₹ crore, Q2 FY27 vs Q2 FY26: iletim ücretleri 11.191 vs 10.736 (+%4), danışmanlık 396 vs 492, telekom 229 vs 248, diğer gelirler 239 vs 194, toplam gelir 12.055 vs 11.670 (+%3), opex 1.889 vs 1.790, EBITDA 10.166 vs 9.880, amortisman 3.196, finansman maliyeti 2.191, PBT 4.776 vs 4.450 (+%7), vergi 909, PAT 3.867 vs 3.566 (+%8). Q1 FY27 PAT 3.598. H1 FY27 vs H1 FY26: toplam gelir 23.752 vs 23.115, EBITDA 19.778 vs 19.524, PAT 7.465 vs 7.197 (+%4).
Sekiz veri sütunlu (Q2 FY27, Q2 FY26, varyans, Q1 FY27, varyans, H1 FY27, H1 FY26, varyans) ve gölgeli ara toplam satırlı tam genişlikte finansal tablo.
Faaliyet geliri köprüsü (₹ crore): faaliyet gelirindeki artış +887 (%7,7; dipnot: sadece iletim gelirinde ₹994 Cr artış), düzenleyici etki -354 (-%3,1), süreklilik arz etmeyen kalemler -193 (-%1,7), net artış 340 (%2,9). PAT köprüsü: PAT artışı 322 (%9,0), düzenleyici etki +60 (%1,7), süreklilik arz etmeyen kalemler -82 (-%2,3), net 300 (%8,4). Son PAT çubuğu, PAT yaklaşık %8,4 artmasına rağmen bir etiketleme hatası gibi görünen aşağı yönlü bir okla 'PBT'deki Net Artış' olarak etiketlenmiştir.
Mavi başlık çubukları (Faaliyet Geliri, PAT) altında yan yana iki şelale grafiği; artışlar için yeşil, azalışlar için açık mavi, her çubuğun üzerinde yüzde etiketleri.
₹ crore, Q2 FY27 vs Q2 FY26: iletim ücretleri 9.843 vs 9.867, danışmanlık 206 vs 133 (+%55), diğer gelirler 1.851 vs 1.348 (+%37), toplam gelir 11.900 vs 11.348 (+%5), opex 1.605, EBITDA 10.295 vs 9.930, amortisman 2.986, finansman maliyeti 2.733, PBT 4.576 vs 4.316, vergi 757, PAT 3.819 vs 3.555 (+%7). Q1 FY27 PAT 3.411. H1 FY27 PAT 7.230 vs 7.208 (yatay); H1 toplam gelir 23.270 vs 22.605.
Konsolide slaydı ile aynı sekiz sütunlu tablo formatı ve gölgeli ara toplam satırları.
30.09.26 vs 30.09.25 itibarıyla. Solo: brüt sabit varlıklar ₹2.80.070 vs 2.66.164 crore, CWIP 7.186 vs 13.771, borç 1.51.207 vs 1.35.923, özkaynak 1.06.090 vs 98.497, H1 EPS ₹7,77 vs 7,75, hisse başına defter değeri ₹114,07 vs 105,90. Konsolide: GFA 3.29.852 vs 2.95.148, CWIP 55.419 vs 47.782, borç 1.51.207 vs 1.35.923, özkaynak 1.06.748 vs 98.932, H1 EPS ₹8,03 vs 7,74, BVPS ₹114,78 vs 106,37. Borç/özkaynak 59:41 vs 58:42; özkaynak karlılığı H1 %6,81 vs %7,32 (solo) ve %6,99 vs %7,27 (konsolide), yıllıklandırılmamış.
Gruplandırılmış Solo ve Konsolide başlık sütunları ve gölgeli Temel Finansal Oranlar alt bölümü içeren tablo.
₹ crore (Q2 FY27 / Q2 FY26 / Q1 FY27): iştiraklerden ve JV'lerden faiz 1.201 / 794 / 1.089; teşvik (konsolide) 98 / 159 / 123; JV'lerden temettü 60 / 24 / 17; iştiraklerden temettü 345 / 300 / 254; KSS 82 / 67 / 118; FERV (brüt blok) 162 / 491 / 47; işletmedeki TBCB özkaynağı 10.684 / 4.956 / 9.965; inşaat halindeki TBCB özkaynağı 4.642 / 3.448 / 3.408; kısa vadeli kredi 400 / 2.209 / 1.600. H1 FY27'de bağlanan fonlar: JBIC yeşil kredi 80 milyar JPY, SBI vadeli kredi/kredi limiti ₹10.000 crore, UBI ₹5.000 crore, tahviller ₹2.000 crore.
Solda dört sütunlu tablo; sağda madde işaretli yeşil 'H1 FY27 Sırasında Bağlanan Fonlar' paneli.
POWERGRID Teleservices Limited (PowerTel): Q2 FY27 telekom geliri ₹283 crore (Q2 FY26 ₹291 crore), %100 omurga kullanılabilirliği, çeyrekte ~₹132 crore sipariş ve 13 yeni müşteri, bir hiper ölçekleyici için >6,4 Tbps bağlantı, Butan için ikinci ILD müşterisi, bir GoI stratejik kuruluşu için 200+ bağlantı. Danışmanlık: gelir ₹396 crore (₹492 crore); PESL'deki akıllı sayaç işi ₹202 crore katkı sağladı (UGVCL 36,5 lakh metrenin 20,4'ü, MGVCL 33,6 lakh metrenin 16,4'ü kuruldu); 40 yerel sipariş ve 2 uluslararası sipariş/uzatma; bu çeyrekte eklenen Suudi Arabistan ile 26 ülkeye yayılan ayak izi.
Sol tarafında yeşil ve mavi vurgu çubukları bulunan yan yana iki panel; her birinde simge, aralıklı harflerle yazılmış başlık, büyük rakamlar, alt metrikler ve elmas simgeli bir alt bilgi notu yer alıyor.
Öne çıkan özellikler: %100 Hindistan mülkiyetinde altyapı, 7 katmanlı güvenlik, 1.000 kabin ve 14 MW kapasite, Tier-III sertifikalı, FY2027'de devreye alınması bekleniyor, MeitY tarafından yetkilendirilmiş bulut hizmet sağlayıcısı, egemen bulut.
Solda veri merkezi binasının görselleştirmesi; sağda madde işaretli liste içeren yeşil 'Öne Çıkan Özellikler' başlığı.
Dört ESG hedefi: 2025'e kadar enerjinin %50'sinin yenilenebilir enerjiden (YE) sağlanması, Aralık-25 itibarıyla başarıldı; 2030'a kadar depolama alanlarına sıfır atık, atıkların >%90'ı geri dönüştürüldü; 2030'a kadar net su pozitifliği, çekilen suyun >%50'si geri kazandırıldı; 2047'ye kadar net sıfır, emisyon yoğunluğunda yıllık ~%20 azalma. CRISIL ESG puanı 58'den (2025-26) 66'ya (2026-27) yükseldi, Eylül-2026'da 'Güçlü' olarak derecelendirildi; NSE Sürdürülebilirlik derecesi 70 (Aralık-2025), her ikisi de 0-100 ölçeğindedir.
Simgeler ve durum etiketleri içeren dört hedef kartından oluşan satır; sol altta açıklama ile birlikte CRISIL puanlarının yatay çubuk grafiği; sağ altta ESG derecelendirme tablosu.
S&P Global (Platts) Global Energy Awards 2026'da üç kategoride finalist seçildi: Enerjide Mükemmellik; Yılın Altyapı Projesi; Kurumsal Etki Ödülü. Ayrıca TERI-UNDP 5. Su Sürdürülebilirliği Ödülü'nü aldı (ödül töreni fotoğrafı).
Sol üstte ödül logosu, sağ üstte numaralandırılmış liste; sol altta tören fotoğrafının yanında italik ödül açıklaması.
'Teşekkürler' yazılı kapanış slaydı, Yatırımcı İlişkileri iletişim adresi www.powergrid.in ve 765 kV Nizamabad-Wardha iletim sisteminin bir fotoğrafı.
İletim kulelerinin tam sayfa manzara fotoğrafı; üzerinde logo, kapanış metni ve sol tarafa yerleştirilmiş Yatırımcı İlişkileri iletişim bilgileri.
Bu slayt ve temel sunum içeriği hakkında yaygın sorular.
Bu, Power Grid Corporation of India Limited (POWERGRID) tarafından 3 Kasım 2026 tarihinde yayınlanan ve BSE ile NSE'ye sunulan 24 slaytlık 'Q2 & H1 FY27 Yatırımcı Sunumu'dur. 30 Eylül 2026'da sona eren çeyrek ve altı aylık dönemi kapsamaktadır.
Hintli şirketler Nisan-Mart mali yılını kullanır, bu nedenle FY27, Nisan 2026'dan Mart 2027'ye kadar sürer. Q2 FY27 Temmuz-Eylül 2026 dönemini, H1 FY27 ise Nisan-Eylül 2026 dönemini kapsar.
Konsolide bazda toplam gelir ₹12.055 crore (yıllık %3 artış), FAVÖK (EBITDA) ₹10.166 crore ve vergi sonrası kâr (PAT), Q2 FY26'daki ₹3.566 crore'den %8 artışla ₹3.867 crore olarak gerçekleşti. H1 FY27 PAT ise ₹7.465 crore oldu.
Sunum, 30 Eylül 2026 itibarıyla elde bulunan yaklaşık ₹2,20 lakh crore tutarında iletim işini (%89 TBCB, %11 RTM; ₹55.419 crore tutarındaki CWIP dahil) ve 31 Ekim 2026 itibarıyla 31 projeyi kapsayan ₹67.233 crore tutarındaki TBCB ihale boru hattını göstermektedir.
Sunum, orijinal bildirimde olduğu gibi Hindistan sayı sistemini kullanmaktadır. Bir crore 10 milyondur ve bir lakh crore 1 trilyon rupiye eşittir. Basamaklar da Hindistan usulüne göre gruplandırılır, örneğin 1,87,576 ckm.
Evet. Bu sayfadan her slaytı görüntüleyebilir ve PDF'i indirebilirsiniz. Düzen, kamu hizmeti veya altyapı sonuç sunumları için kullanışlı bir modeldir: KPI kartları, gruplandırılmış sütun grafikleri, şelale (waterfall) grafikleri ve tam konsolide/standalone tablolar içerir. Veriler POWERGRID'e aittir, bu nedenle alıntı yaparken şirketi kaynak gösterin.
POWERGRID bu sunumu, Q2 FY27 sonuç açıklamalarının bir parçası olarak BSE ve National Stock Exchange of India'ya sunmuştur; sunuma powergrid.in adresindeki yatırımcı ilişkileri bölümünden ulaşılabilir. Borsa üst yazısı bu kopyaya dahil edilmemiştir.
Birkaç küçük tutarsızlık mevcut. Tahsilat slaytı, verileri H1 FY27 için olmasına rağmen 'H1 2026' başlığını taşıyor. PAT waterfall grafiğinin son sütunu, PAT yaklaşık %8,4 artmasına rağmen aşağı yönlü bir okla 'Net Increase in PBT' olarak etiketlenmiş. GEC-III tutarları virgülle ('₹1,86 lakh crore') yazılmış, bu da muhtemelen ₹1.86 lakh crore anlamına geliyor.
Yatırımcı sunumları ve finansal sonuçların yer aldığı şirket web sitesi
Create Your Own Slides
Turn your ideas into professional presentations in seconds with 2slides AI.
Profesyonel tasarımları referans alın, stilinizi seçin ve mükemmel metin oluşturma ile slaytlar oluşturun. Nano Banana ile desteklenir—şimdi sunumunuzu oluşturmaya başlayın.
Slaytlar için AI Ajanınız. Akıllı sunum oluşturma ile zaman kazanın, daha hızlı parlayın.
Tüm hizmetler çevrimiçi© 2026 2slides. Tüm hakları saklıdır.