
Şu koleksiyonda: Yatırımcı sunumu örnekleri · Avustralya'dan yatırımcı sunumu örnekleri
National Australia Bank (NAB) FY2026 Tam Yıl Sonuçları yatırımcı sunumu (5 Kasım 2026), ASX'e sunulmuştur: Avustralya doları (A$) cinsinden FY26 finansal sonuçlarını, bölümsel performansı, teknoloji ve AI dönüşümünü, varlık kalitesini, sermaye, fonlama ve likiditeyi, sürdürülebilirliği ve ekonomik görünümü kapsayan 127 slayt.
Bu sunumun kapağını, kendi içeriğinizden oluşturulan slaytlar için stil referansı olarak kullanır. Ya da aşağıdan herhangi bir sayfayı seçip düzenini referans olarak kullanın.
Hızlı Navigasyon
Etiketler
Slaytları paylaş
National Australia Bank (NAB) FY2026 Tam Yıl Sonuçları yatırımcı sunumu (5 Kasım 2026), ASX'e sunulmuştur: Avustralya doları (A$) cinsinden FY26 finansal sonuçlarını, bölümsel performansı, teknoloji ve AI dönüşümünü, varlık kalitesini, sermaye, fonlama ve likiditeyi, sürdürülebilirliği ve ekonomik görünümü kapsayan 127 slayt.
Her slayt sayfasının detaylı görünümü, düzen, temel içerik ve görsel öğeler dahil.
National Australia Bank'ın 5 Kasım 2026 tarihli, Grup CEO'su Andrew Irvine ve Grup CFO'su ve Strateji Grubu Başkanı Inder Singh tarafından sunulan 2026 Tam Yıl Sonuçları yatırımcı sunumunun kapak slaytı.
Açık gri arka plan üzerinde sunum yapan kişilerin isimlerinin yer aldığı sola hizalı başlık bloğu, sağ yarıyı dolduran büyük beyaz NAB yıldız motifi, sağ üstte NAB logosu.
Sayfa referanslarıyla birlikte içindekiler tablosu: Genel Bakış (3), FY26 Finansalları (20), Kapanış yorumları (32) ve teknoloji, bölümler, Avustralya kredileri ve mevduatları, varlık kalitesi, sermaye ve fonlama, sürdürülebilirlik, ekonomik veriler ve sözlüğü kapsayan Ek Grup bilgileri; rakamların nakit kazanç esasına dayandığı ve sayfa 42'de yasal verilerle mutabakatının yapıldığı notu.
İki sütunlu düzen: Sol tarafta feragatname paragrafı ve sağa hizalı sayfa numaralarına sahip madde işaretli dizin, sağ tarafta yıldız motifi.
Grup CEO'su Andrew Irvine tarafından sunulan Genel Bakış bölümünü tanıtan bölüm ayracı.
Sol tarafta kırmızı başlık ve konuşmacı adı, sağ tarafta ise noktalı kırmızı-siyah yıldız ana hattı bulunan bölüm ayracı.
Beş ana başlık mesajı: %5,8 gelir ve %6,9 temel kâr artışı ile FY26'da güçlü ivme; değişen ortamda müşterileri desteklemek; işletme bankacılığı, mevduatlar ve tescilli konut kredilerinde ilerleme; teknolojiyi basit, hızlı ve dayanıklı hale getirmek için çok yıllı modernizasyon hedefi; ve daha güçlü, daha verimli bir banka olma yolunda atılan adımlar. Temel kâr, vergi öncesi 1.347 milyon $ (vergi sonrası 949 milyon $) tutarındaki büyük önemli kalemleri hariç tutmaktadır.
İkonlarla desteklenen beş mesaj satırı içeren tek bir yuvarlatılmış kırmızı çerçeveli panel.
FY25 ve FY26'yı karşılaştıran üç sütun grafik: 1.347 milyon $'lık LNI etkisi dahil 10.965 milyon $'dan 11.722 milyon $'a yükselen temel kâr (LNI hariç +%6,9); LNI hariç 7.091 milyon $'dan 7.090 milyon $'a nakit kazanç (yatay; 949 milyon $ LNI sonrası 6.141 milyon $ raporlanan); 6.759 milyon $'dan 6.143 milyon $'a yasal kâr (%9,1 düşüş).
Büyük önemli kalem etkisini vurgulayan kesikli kutular ve her çiftin üzerinde büyüme açıklamaları bulunan yan yana üç gri-kırmızı sütun grafik.
FY22-FY26 arası beş yıllık trendler: LNI hariç nakit ROE %11,7, %12,9, %11,6, %11,4, %11,4; LNI hariç temel nakit EPS 221, 247, 229, 232, 231 sent; hisse başına temettü 151, 167, 169, 170, 170 sent; %65-75 nakit kazanç aralığıyla yönlendirilen %68,4'ten %73,7'ye ödeme oranı.
ROE için sol sütun grafik, sağ sütunda temettü çizgi grafiğinin üzerinde EPS çizgi grafiği ve altında bir ödeme oranı tablosu.
Eylül 26'ya kadar olan 12 ayda temel ekonomik göstergeler kötüleşti: kırpılmış ortalama enflasyon %2,9'dan %3,7'ye, nakit oranı %3,6'dan %4,85'e (+125 baz puan), konut fiyatları +%4,7'den -%6,7'ye, iş dünyası güveni +9'dan -13 puana, GSYİH büyümesi %1,4'e yavaşladı, ABD 10 yıllık getirileri %4,16'dan %5,29'a yükseldi. Dengeleyici unsurlar: düşük işsizlik, 2027 ortasında stabilize olması beklenen konut fiyatları, güçlü hanehalkı tamponları, ~38 aylık ön ödeme ile mahsup bakiyelerinde %11 artış ve sağlam bir ticari kredi boru hattı.
İki yuvarlatılmış panel: Sol tarafta Eylül 25 daireleri ve Eylül 26 kırmızı/turuncu hapları içeren bir öncesi/sonrası gösterge merdiveni; sağ tarafta ise uzun vadeli olumlu gelişmeler ve müşteri dayanıklılık noktalarından oluşan bir kontrol listesi.
Ticari müşterilerde ortaya çıkan stres belirtileri; erken risk tespiti, erken uyarı araçları, SMS geri ödeme uyarıları ve daha sıkı kontrolleri teşvik etti; izleme altındaki krediler Mart 26'daki %1,11 seviyesinden Eylül 26'da GLA'ların %1,33'üne yükseldi. Bireysel destekler arasında NAB Finansal Sağlık Kampanyası, Werribee ve Cairns'teki yeni Topluluk Merkezleri ve 11,6 milyon $'ın üzerinde değere sahip 1,6 milyon NAB Goodies kullanımı yer alıyor; 30 günden fazla gecikmiş konut kredisi borçları Eylül 26'da %1,69 oldu.
İki kırmızı çerçeveli panel: Sol tarafta kırmızı bir izleme kredisi sütun grafiği ile ticari müşteri maddeleri, sağ tarafta bir telefon maketi ve gecikme çizgi grafiği ile bireysel girişimler.
1 Ocak 2027'den itibaren geçerli olacak %10,5'lik APRA minimumuna karşılık, Eylül 26'da %11,87'lik Grup Seviye 2 CET1 oranı (iskontolu FY26 final DRP'sinden gelen ~20 baz puan dahil pro forma %12,07); 2,0 milyar $'ı ileriye dönük olmak üzere 5,4 milyar $'lık kolektif karşılıklar; 2H26'daki 103 milyon $'lık takviye sonrası CP/CRWA %1,40'a yükseldi; LCR %135 ve NSFR %116.
Dört çeyrekli düzen: Madde işaretli yorumlar, karşılık kapsamı çizgi grafiği, minimum çizgisi olan siyah CET1 sütun grafiği ve LCR/NSFR sütunları.
Strateji çerçevesi: neden (Avustralya ve Yeni Zelanda'daki en müşteri odaklı şirket olmak), kimin için buradayız (müşteriler ve iş arkadaşları), kimiz (değer ikonları), neyle tanınacağız (ilişki odaklı bankacılar, olağanüstü deneyimler, güvenli ve sürdürülebilir), nerede büyüyeceğiz (B&PB, C&IB, Bireysel, BNZ, ubank) ve ne sunacağız (öncü savunuculuk, piyasada kazanmak, güçlü getiriler).
Her biri kırmızı 'Neden/Kim/Ne/Nerede' etiketiyle başlayan ve ardından ikon veya metin sütunları gelen üst üste dizilmiş yatay bantlar.
NAB'nin ticari MFI payı %18,8 (Eylül 25'e göre +210 baz puan) ve tüketici MFI payı %11,7 (+80 baz puan). Başlıca rakiplere göre stratejik NPS sıralamaları: Orta ve Büyük Ölçekli İşletmelerde 1 numara, Mikro ve Küçük İşletmelerde 2 numara, Kitlesel Tüketicide 3 numara ve HNW ile Üst Gelir Grubunda 4 numara; Eylül 25-Eylül 26 arası çeyreklik olarak takip edilmiştir.
NAB'yi kırmızı renkte üç anonim rakiple karşılaştıran 2x2'lik çok çizgili NPS grafiklerinin üzerinde iki adet başlık istatistik kutusu.
Eylemlerle birlikte üç stratejik öncelik: işletme bankacılığını büyütmek (B&PB'de liderlik, disiplinli C&IB büyümesi, sorunsuz deneyimler), mevduat büyümesini teşvik etmek (vadesiz hesaplar, ticari ödemeler, hedef segment teklifleri) ve tescilli konut kredilerini güçlendirmek (tescilli portföyü büyütmek, getirileri artırmak, süreçleri basitleştirmek). Başarılı uygulamanın zaman içinde ROE'yi iyileştirmesi beklenmektedir.
Bir sonuç beyanına işaret eden büyük yeşil bir okla birleştirilmiş, öncelik etiketleri ve madde işareti kutularından oluşan üç katmanlı satır.
B&PB, KOBİ pazarının yaklaşık 4'te 1'ine ve tarım pazarının yaklaşık 3'te 1'ine hizmet vermektedir; 10 yılı aşan medyan müşteri bağlılığı süresi, tescilli kanallar üzerinden yapılan yaklaşık %70'lik satış oranı ve Avustralya'daki her 4 özel bankacılık müşterisinden 1'inden fazlasına sahip olmasıyla öne çıkmaktadır. Ticari krediler (Eylül 24 - Eylül 26) 155 milyar $'dan 184 milyar $'a yükselmiş, NIM %3,04 olarak gerçekleşmiştir; ticari işlem bakiyeleri %22 büyümüş; JBWere FUM 53,7 milyar $'a ulaşmış ve FY26'da temel kâr 5.893 milyon $'a yükselmiştir.
Sol tarafta yeşil referans sütunu, üstte dört stratejik sütundan oluşan bir şerit ve küçük sütun ile çizgi grafiklerden oluşan bir ızgara.
C&IB; Avustralya'nın 1 numaralı kurumsal ve kurumsal yatırım ilişkileri bankası, işlem bankacılığında 1 numara, 11 yıldır DCM RSI'da 1 numara ve faiz oranı türevlerinde 1 numaradır. İşlem mevduatları %23 artarak 64 milyar $'a ulaştı; işlem bankacılığı kullanan kredi müşterilerinde yaklaşık 300 baz puanlık artış sağlandı; hedef sektörler EAD'nin %60'ından %83'üne yükseldi; spot GLA'lar 135 milyar $; FY26 temel kâr 2.734 milyon $.
Solda yeşil referans sütunu, üstte ikon şeridi ve sütun, halka ve getiri çizgi grafiği dahil olmak üzere dört grafik.
Bireysel Bankacılık, üst üste üç çeyrektir şube müşteri memnuniyetinde 1. sırada yer alıyor; hanehalkı mevduatlarında ve konut kredilerinde sistem büyümesine paralel (1x) büyüyor ve yeni konut kredisi müşterilerinin %97'sinin aktif bir işlem hesabı bulunuyor. Öz kaynaklı konut kredisi bakiyeleri 164 milyar $'dan 177 milyar $'a yükselirken, öz kaynaklı akışlar %50 (2H26'da %53) olarak gerçekleşti; şubelerde açılan işlem hesapları %39 arttı; faaliyet kârı 2.257 milyon $'a ulaştı.
Telefon maketi içeren yeşil referans sütunu; Premier müşteri büyümesi, öz kaynaklı krediler ve kâr için sütun grafikler ve %39'luk dairesel istatistik vurgusu.
Yavaşlayan konut piyasası (FY26'daki ~%7'ye kıyasla FY27 için ~%2,6 sistem büyümesi öngörüsü), artan rekabet ve düşen getirilere karşı NAB, Advantedge portföyünü kapattı (kalan 19 milyar $ Ekim 2026'da NAB'ye aktarıldı), öz kaynaklı kredilerin kullandırılan krediler içindeki payını 1H26'daki %48'den 2H26'da %53'e çıkardı, stratejik broker ilişkilerini ve daha düşük LVR'li kredileri hedefliyor ve 84 puanlık (+8 puan) konut kredisi NPS değerine ulaştı. Öz kaynaklı konut kredileri 2H26'da sistemin 1,1 katı hızla büyüdü.
Üstte iki panel (zorlu ortam vs. bilinçli eylemler), ardından altta üç kutucuk: büyüme sütun grafiği, broker hizmet modeli vurgusu ve yeşil NPS rozetli uygulama maketi.
BNZ, kredi hacmiyle Yeni Zelanda'nın 1 numaralı ticari bankası, tüketici NPS'inde 1 numara ve Konut Kredileri ile Küçük İşletmelerde Canstar Yılın Bankası seçilmiştir; konut kredilerinin %59'u öz kaynak kanalları aracılığıyladır. FY26'da hanehalkı mevduatlarında %5,8 (sistemin 1,4 katı), konut kredilerinde %7,7 ve ticari kredilerde %5,5 büyüme; faaliyet kârı 2.118 milyon NZ$ (%1,3 düşüş); müşteri sayısı 5 yılda %16 arttı.
Yeşil referans sütunu, üstte ana sütun şeridi ve bilanço büyümesi, GLA karması ve faaliyet kârı için üç grafik kutucuğu.
Basit, hızlı ve dayanıklı olmak için iş odaklı çok yıllı dönüşüm: Uygulamaların ~%90'ı modern bulut altyapısında, tek satış platformu, tek müşteri ana verisi, 35 ürün defterinden 12'si bulutta, tek bir AI ajanı ve AI platformu ve NPP ödemeleri bulut tabanlı gerçek zamanlı bir motora taşındı. Ürün sayısı FY22'den bu yana %32 azaltıldı (386'dan 264'e), değişim teslimatı FY26'da %18 hızlandı, FY24'ten bu yana ~600 uygulama devre dışı bırakıldı.
Solda yeşil temel kontrol listesi; Basit, Hızlı ve Dayanıklı olarak etiketlenmiş, küçük grafikler ve dairesel teslimat ikonu içeren üç gri satır.
Küresel ortaklar tarafından desteklenen ~50 AI ekibi. İlk yapay zekâ ajanı sonuçları: Ticari kredi notlarının hazırlanmasında %20 hızlanma, C&IB müşteri içgörülerinin belirlenmesinde %75 zaman tasarrufu, bireysel bankacılar için ön hazırlık süresinde %50 azalma, tasarımdan koda geçişte %50 hızlanma, siber olay triyajında %80 hızlanma ve siber değerlendirme süresinde %90 azalma. Geliştirilmekte olan bir sonraki dalga: sesli hizmet ajanları, şikayet otomasyonu, dolandırıcılık tespiti ve finansal suç ajanları.
Sonuç kartları içeren Büyüme ve Verimlilik yeşil başlıklarına bölünmüş kırmızı çerçeveli ana panel ve sağda bir sonraki dalga araçlarını listeleyen dar bir panel.
Grup Finans Direktörü ve Stratejiden Sorumlu Grup Yöneticisi Inder Singh tarafından sunulan FY26 Finansal Verileri için bölüm ayracı.
Solda kırmızı başlık ve konuşmacı adı ile noktalı yıldız ana hattı içeren bölüm ayracı.
Yarıyıl bazlı sonuçlar: LNI hariç faaliyet kârı 5.852 milyon $'dan (1H26) 5.870 milyon $'a (2H26), LNI hariç nakit kazançlar 3.588 milyon $'dan 3.502 milyon $'a (-%2,4), yasal kâr 2.750 milyon $'dan 3.393 milyon $'a (+%23,4) yükseldi. FY26 P&L: net faaliyet geliri 22.014 milyon $ (+%5,8), Piyasalar ve Hazine hariç 20.107 milyon $ (+%5,8), LNI hariç faaliyet giderleri 10.292 milyon $ (+%4,5), kredi değer düşüklüğü karşılığı 1.547 milyon $ (+%85,7).
Üstte üç adet yarıyıllık sütun grafik ve altında tam genişlikte bir P&L temel göstergeler tablosu.
Ticari birimlerde güçlü ivme: B&PB faaliyet kârı 5.299 milyon $'dan 5.893 milyon $'a (+%11,2) ve C&IB 2.702 milyon $'dan 2.734 milyon $'a (+%1,2, Piyasalar hariç +%4,9) yükseldi. Bireysel Bankacılık (2.044 milyon $'dan 2.257 milyon $'a, +%10,4; 2H -%0,6) ve Yeni Zelanda Bankacılığı (2.146 milyon NZ$'dan 2.118 milyon NZ$'a, -%1,3) için zorlu bir ortamda istikrarlı 2. yarıyıl.
Her biri mali yıl ve yarıyıl karşılaştırmaları ile büyüme oklarını içeren ikişer bölümsel sütun grafiği barındıran iki yuvarlatılmış panel.
Net faaliyet geliri, hacimler (+$282m) ve marjın etkisiyle bir önceki altı aya (HoH) göre %2,5 artarak 11.144 milyon $'a (M&T hariç +%3,6) yükseldi; ücretler, düşük tazminat ödemeleriyle artarken M&T, güçlü geçen 1H26'ya kıyasla düşüş gösterdi; NZD çevrim etkisi -$59m oldu. M&T gelir dökümü, FY25'teki 1.816 milyon $'a kıyasla FY26'da 1.907 milyon $ olarak gerçekleşti.
Üst yarıda şelale grafiği; sol altta yığılmış M&T sütun grafiği ve sağ altta gelir etkenlerini açıklayan madde işaretleri.
NIM, HoH bazında 2 baz puan düşerek %1,81'den %1,79'a geriledi (M&T hariç 2 baz puan artışla %1,83): kredi marjı -2 baz puan, fonlama maliyetleri yatay, mevduatlar +6 baz puan, M&T -4 baz puan. 1H27 değerlendirmeleri: devam eden rekabet, ~3 baz puanlık replike portföy desteği ve Bills/OIS'teki 9 baz puanlık hareketin ~1 baz puanlık NIM etkisine eşit olması. Replike portföy oranı %3,72'ye yükseldi.
Üstte açıklama kutucukları içeren NIM şelale grafiği; sol altta değerlendirme maddeleri ve sağ altta replike portföy sütun/çizgi grafiği.
LNI hariç faaliyet giderleri (Opex), yıllık bazda %4,5 artışla 9.848 milyon $'dan 10.292 milyon $'a (düzeltilmiş 10.330 milyon $) yükseldi: maaş ve enflasyon +316 milyon $ (ücret enflasyonu 269 milyon $, BT tedarikçi enflasyonu 47 milyon $), hacme bağlı personel +193 milyon $, teknoloji ve yatırım +233 milyon $, D&A +64 milyon $, diğer +139 milyon $, verimlilik -463 milyon $, AUD/NZ kur etkisi -98 milyon $, tazminat ödemeleri -90 milyon $ ve aktifleştirilen yazılım politikası +150 milyon $.
Kırmızı artışları, siyah azalışları gösteren ve işletme yatırımlarını kesikli parantezlerle gruplandıran tek bir geniş şelale grafiği.
FY27 düzeltilmiş faaliyet gideri büyümesinin, yeniden yapılandırma hariç 10.214 milyon $'lık FY26 bazından <%3 olması bekleniyor; buna 300 milyon $'lık yeniden yapılandırma maliyeti (20 Ekim 2026'da duyuruldu) ve 125 milyon $'lık aktifleştirilen yazılım politikası etkisi eklenecek. Yatırım harcamaları, gider kaydedilen kısmın artmasıyla ~1,8 milyar $ seviyesinde (FY25 1,78 milyar $, FY26 1,84 milyar $) sabit kalmıştır; maliyet etkenleri tablosu enflasyon, personel, teknoloji, D&A, verimlilik ve iyileştirme hususlarını listeler.
Üstte iki panel (maliyet köprüsü grafiği ve yatırım harcaması yığılmış sütunları), altta sağında artı/eksi etki işaretleri bulunan bir maliyet etkenleri tablosu.
2H26 kredi değer düşüklüğü karşılığı, 196 milyon $ düzeltilmiş kolektif karşılık, 103 milyon $ ileriye dönük karşılık artışı ve 542 milyon $ bireysel olarak değerlendirilen karşılık dahil olmak üzere 135 milyon $ artışla 841 milyon $ oldu; CIC, GLA'ların %0,20'si seviyesindedir. İzleme altındaki krediler 22 baz puan artışla %1,33'e, takipteki riskler ise Avustralya konut kredisi portföyündeki bozulmayı yansıtarak 4 baz puan artışla %1,56'ya yükseldi.
Sol sütunda iki grafik (oran çizgili CIC yığılmış sütunlar; izleme altındaki krediler sütunları), sağ sütunda bir NPL yığılmış sütun grafiği üzerinde açıklamalar.
Toplam karşılıklar 6,8 milyar $ (CRWA'nın %1,76'sı), %100 baz senaryonun 1,6 katı; IAP bakiyesi 1,4 milyar $ (Mart 26'dan 137 milyon $ yüksek); kolektif karşılıklar, 196 milyon $ düzeltilmiş gider ve 103 milyon $ ileriye dönük artışın 21 milyon $'lık kur kaynaklı serbest bırakma ile dengelenmesiyle 278 milyon $ artarak 5,4 milyar $'a (CRWA'nın %1,40'ı) ulaştı. Eylül 19'dan Eylül 26'ya kadar olan geçmiş veriler gösterilmektedir.
Solda CP/CRWA ve TP/CRWA çizgilerini içeren büyük yığılmış sütun grafiği; sağda önemli değerlendirmeleri içeren madde işaretleri.
CET1 oranı %11,65'ten (Mart 26) %11,87'ye (Eylül 26) yükseldi: nakit kazançlar +78 baz puan, temettü -58 baz puan, kredi RWA -21 baz puan, FY26 ara dönem DRP işlemleri +40 baz puan; pro forma %12,07. Yüksek faiz oranları IRRBB RWA'yı artırarak CET1'i 11 baz puan düşürdü; iskontolu nihai DRP'nin 1Q27'de ~$0,9 milyar (~20 baz puan) eklemesi bekleniyor; 300 milyon $ yeniden yapılandırma maliyeti (-5 baz puan); >%11,25 olan faaliyet hedefi değişmedi. Kredi RWA 380,6 milyar $'dan 387,0 milyar $'a yükseldi.
Üstte CET1 şelale grafiği, sol altta önemli değerlendirme maddeleri ve sağ altta kredi RWA şelale grafiği.
Eylül 25 pro forma CET1 %11,81'den Eylül 26 pro forma %12,07'ye köprü: organik sermaye üretimi +%0,49 (nakit kazanç 167 baz puan eksi temettü 118 baz puan) ve -%0,55 hacim büyümesi, faizler ve piyasa oynaklığı -%0,32, ekonomik ortam -%0,09 (403 milyon $ ileriye dönük karşılıklar), diğer +%0,13 ve iskontolu DRP'ler yoluyla toplanan sermaye +%0,60. FY27 ayarları daha güçlü başlangıç sermayesine, bilinçli portföy konumlandırmasına, daha düşük maliyet artışına ve %11,5'ten %8'e yavaşlayan iş sistemi büyümesine odaklanmaktadır.
Solda CET1 hareketlerini gösteren gri bir tablo ve sağda FY27 sermaye ayarlarını listeleyen yuvarlatılmış bir panel üzerinde yeşil başlık bandı.
Eylül 26 itibarıyla LCR (çeyreklik ortalama) %135 ve NSFR %116 ile %100 olan minimum sınırların oldukça üzerindedir. FY26 vadeli fonlama ihracı ürün, vade ve para birimi bazında çeşitlendirilmiştir; FY27 ihracının önceki yıllarla genel olarak uyumlu olması beklenmektedir; FY24-FY27 arası ihraç ve vade sütunları gösterilmektedir.
Sol üstte ana mesaj maddeleri, sağ üstte LCR/NSFR sütun grafiği ve altta tam genişlikte vadeli fonlama ihracı ve vade yapısı yığılmış sütun grafiği.
Grup CEO'su Andrew Irvine'ın kapanış konuşması için bölüm ayracı.
Kırmızı başlıklı, konuşmacı isimli ve kesikli yıldız ana hatlı bölüm ayracı.
Dört ana adım: güçlendirilmiş sermaye (pro forma CET1 %12,07, %10,5 minimumun 7,2 milyar $ üzerinde, Eylül 25'ten 37 baz puan yüksek); artırılmış karşılık kapsamı (CP/CRWA %1,40, toplam karşılıklar 6,8 milyar $ veya CRWA'nın %1,76'sı, Eylül 20'den bu yana en yüksek seviye); aktifleştirilen yazılım politikası (1.347 milyon $ değer düşüklüğü; bakiye 3.430 milyon $'dan 2.196 milyon $'a); ve mükerrerliği azaltmak ve kararları hızlandırmak için faaliyet modelinin basitleştirilmesi.
Her biri kalın bir etikete, açıklayıcı metne ve sağda bir mini grafiğe sahip dört adet yığılmış yuvarlatılmış satır.
Ticari kredi büyümesi yavaşlıyor ancak konut kredilerinden daha güçlü kalması bekleniyor; NAB'ın işlem havuzu önceki yılın aynı dönemine (pcp) göre biraz düşük olsa da sağlamlığını koruyor. İş odaklı bölümler, temel kârın yaklaşık %80'ini oluştururken (FY22'deki yaklaşık %70 seviyesinden yükseliş), müşteri bölümlerinin temel kârı FY22'den bu yana %20 arttı ve ticari bölümlerde RWA (Riske Dayalı Varlıklar) getirileri daha istikrarlı hale geldi.
Solda kredi büyümesi çizgi grafiği ile eşleştirilmiş iki yeşil etiket kutucuğu, gri dairesel açıklama içeren yığılmış kâr sütun grafiği ve bir getiri çizgi grafiği.
FY27 öncelikleri: dirençli bir bilanço ve disiplinli risk yönetimi sürdürmek; gelişen ortamda müşterileri desteklemek; daha güçlü bölümsel uyumla ticari bankacılık, mevduat ve tescilli konut kredilerini büyütmeye devam etmek; iş gücü değişimi ve teknoloji modernizasyonu yoluyla maliyet verimliliğini artırmak; büyüme ve üretkenlik için AI kullanımını giderek yaygınlaştırmak.
Beyaz zemin üzerinde beş madde işareti içeren, kırmızı çerçeveli tek bir büyük yuvarlak panel.
Ek Grup bilgilerini içeren eki açan bölüm ayracı.
Kırmızı başlıklı ve kesikli yıldız ana hatlı bölüm ayracı.
Temel FY26 verileri: LNIs hariç nakit kazanç 7.090 milyon $, nakit ROE %11,4, GLA 822,4 milyar $, müşteri mevduatı 692,6 milyar $, değer düşüklüğüne uğramış varlıklar %0,34, temerrüde düşmüş ancak değer düşüklüğüne uğramamış %1,22, CET1 %11,87, NSFR %116. Avustralya pazar payı: ticari krediler %21,7, konut %14,0, kartlar %27,2. 43.271 tam zamanlı çalışan (FTE) ve 595 şube; derecelendirmeler AA-/Aa2/AA-. Nakit kazanç dağılımı: B&PB %52,0, C&IB %24,5, Bireysel %19,2, NZ %16,4.
Sol sütunda bölümsel kazanç tablosu ve kredi notları şeridinin üzerinde GLA pasta grafiği; sağ sütunda temel finansal, pazar payı ve finansal olmayan veri tabloları.
NAB Müşteri Sesleri üç sütunlu yaklaşımı: 20 'Kazanılması Gereken Savaş'a odaklanma, müşteri geri bildirim döngüleri (dinle, öğren, harekete geç) ve ayrıntılı deneyim metrikleri; geri bildirimlerin incelenmesi, anında yanıtların yerleştirilmesi, yatırım kararlarının alınması ve büyüme ile getiriyi artırmak için daha iyi deneyimler sunulmasından oluşan dört adımlı bir döngü.
Yeşil bir 'Büyüme ve Getiriler' merkezine odaklanmış dairesel dört adımlı döngü diyagramının üzerinde oklarla gösterilen üç başlık kutusu.
LNIs hariç faaliyet giderlerinin (opex) 5.018 milyon $'dan (Mart 26) 5.274 milyon $'a (Eylül 26) dönemlik köprüsü; AUD/NZ FX, iyileştirme ve aktifleştirilmiş yazılım politikası (150 milyon $) etkileri öncesi temel gider 5.096 milyon $; iyileştirme, daha yüksek bordro maliyetlerini (61 milyon $) ve daha düşük müşteri kaynaklı maliyetleri (5 milyon $) yansıtmaktadır.
Kırmızı artışlar ve siyah azalışlar içeren tam genişlikte şelale grafiği.
Mart 22'den Eylül 26'ya kadar NAB risk yönetimi, türev değerleme düzeltmesi ve müşteri risk yönetimi olarak ayrılmış altı aylık M&T geliri; FY22-FY26 M&T gelirleri sırasıyla 1.302 milyon $, 1.587 milyon $, 1.509 milyon $, 1.816 milyon $ ve 1.907 milyon $ olup, ayrıca Piyasalar vs Hazine ve net faiz vs diğer faaliyet gelirleri olarak da ayrılmıştır.
Üstte geniş yığılmış sütun grafiği ve altında iki küçük yığılmış sütun grafiği.
2H23'ten 2H26'ya kadar hatalı oranlar, ücretler ve indirimleri kapsayan müşteri kaynaklı iyileştirme masrafları (devam eden vs durdurulan faaliyetler); JBWere Danışman Hizmet Ücreti programı tamamlandı. FY26 bordro iyileştirme maliyetleri 75 milyon $ (1H26'da 7 milyon $, 2H26'da 68 milyon $) olup, buna çalışan ödemeleri için 8 milyon $, program yürütme maliyetleri için 30 milyon $ ve gelecek program maliyetleri için 37 milyon $ dahildir.
Solda madde işaretli açıklamalar; sağda toplam ve kategorize edilmiş iyileştirme masrafları için iki yığılmış sütun grafiği.
NAB'ın neden nakit kazanç (yasal veya denetlenmiş bir ölçüt değildir) kullandığını açıklar ve FY26'daki 6.141 milyon $'lık nakit kazancı; riskten korunma ve gerçeğe uygun değer oynaklığı, edinilen maddi olmayan varlıkların itfası ve satın alma/elden çıkarma kalemleri aracılığıyla 6.143 milyon $'lık yasal net kâr ile FY25, 2H26 ve 1H26 karşılaştırmalı olarak mutabık kılar.
Üstte açıklayıcı maddeler ve FY26, FY25, değişim, 2H26, 1H26 ve değişim sütunlarını içeren tam genişlikte bir mutabakat tablosu.
Dijital dönüşüm, teknoloji ve inovasyon eki için bölüm ayracı.
Kırmızı başlıklı ve kesikli yıldız ana hatlı bölüm ayracı.
FY26'da basit, hızlı ve dirençli sütunlarındaki ilerleme: Bireysel ve B&PB müşterilerinin %96'sını kapsayan tek müşteri ana verisi, tek iletişim merkezi platformu, bulut motorunda gerçek zamanlı ödemeler, ticari kredilerde onay süresinin FY22'den bu yana %28 azalması, tek bir katılım (onboarding) deneyimi, kart ödemelerinin %30'unun yeni bir bulut anahtarında olması, Ödeme Yapanın Onayı, 7/24 dolandırıcılık operasyonları ve bulut çekirdeğinde NZ vadeli mevduatları. FY27+ odağı: süreç basitleştirme, kart geçişi ve 25 öncelikli uygulamanın modernizasyonu.
Siyah sütun başlıkları (Basit, Hızlı, Dirençli), FY26 ilerlemesi ve FY27+ odağı için kırmızı satır etiketleri içeren üç sütunlu matris.
2020-2023'ten (AI veri platformu, 200'den fazla modelli Müşteri Beyni, GenAI platformu, sorumlu AI ilkeleri) 2024'e (~800 model, AWS ile AI geliştirici araçları, 1.000'den fazla eğitimli mühendis), 2025'e (Grup Yöneticisi Dijital, Veri ve AI, AI sertifikasyonu) ve 2026'ya (>3.500 model, Databricks Genie, ~50 AI ekibi, AWS ve Anthropic ile programlar, yapay zekâ ajanı araç seti) kadar AI dönüm noktalarının zaman çizelgesi.
Her biri onay işaretli dönüm noktalarından oluşan gri yuvarlak bir sütunun üzerinde yer alan, dört dairesel yıl işaretçisine sahip yatay kırmızı zaman çizelgesi.
AI faaliyet modeli: Büyümeyi (Banker.AI, Customer.AI), Verimliliği (Operations.AI, SDLC.AI, Obligations.AI, Cyber.AI) ve Çalışanlar için AI'yı (Claude, Gemini, Copilot, Cursor, Claude Code ve Devin gibi role uygun araçlarla Ruby.AI) destekleyen yönetişim, yapay zekâ ajanı tabanlı platform, iş gücü yetkinliği ve teknoloji temelleri.
Solda simgeler içeren dört kırmızı temel kutucuğu; sağda Büyüme, Verimlilik ve Çalışanlar için AI başlıkları altında isimlendirilmiş AI ürünlerini içeren üç gri sütun.
NAB uygulaması bir yılı aşkın süredir Apple App Store'da (4,8) ve Google Play'de (4,6) 1 numaralı büyük bankacılık uygulaması seçildi; tüketiciler için 3 numaralı mobil uygulama, +20 NPS; aylık dijital aktif müşteri sayısı Eylül 23 - Eylül 26 döneminde %24 arttı. Yeni özellikler arasında uygulama içi doğrulama, özelleştirilmiş segment deneyimleri, yenilenmiş hesap ekranları, ürün keşfi ve konut kredisi yönetimi yer alıyor.
Solda telefon maketi, merkezde özellik listesi ve sağda istatistik kutucukları ile kırmızı bir sütun grafiği.
B&PB ve C&IB müşterileri için kurumsal dijital bankacılık platformu olan NAB Connect, üst üste 8 yıldır 1 numaralı dijital platform seçildi; masaüstü NPS Eylül 23'e göre +25, aktif müşteriler %14 arttı, %99,86 hizmet kullanılabilirliği sağlandı; ayrıca Ödeme Yapanın Onayı, kapalı ve FX ekstreleri ile yükseltilmiş FX işlem yetkinliği eklendi.
Solda özellik maddeleriyle birlikte masaüstü ve telefon maketleri; sağda ödül rozeti, yeşil NPS rakamı ve sütun grafiği.
Altı koruma sütunu: 7/24 dolandırıcılık yardımı, gerçek zamanlı müdahale, güvenlik teknolojisi (NAB Nexus entegre izleme), geliştirilmiş davranışsal tespit, müşteri eğitimi ve desteği ile AFCX gibi sektör ortaklıkları. FY26 sonuçları: Müşteri korumasına 980 milyon $'dan fazla yatırım, yaklaşık 2,5 milyon gerçek zamanlı uyarı sonucunda 403 milyon $ tutarında ödemenin iptal edilmesi ve uzman desteğine ayda yaklaşık 190 yönlendirme.
Solda fotoğraf paneli, üstte altı simge sütunu ve altta gri bir FY26 sonuçları şeridi.
Bölüm sayfalarını listeleyen ayırıcı: İşletme ve Özel Bankacılık (52), Bireysel Bankacılık (56), Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı (58) ve Yeni Zelanda Bankacılığı (60).
Kırmızı başlıklı, küçük sayfa dizinli ve noktalı yıldız ana hatlı bölüm ayırıcı.
FY26 bölümlere göre nakit kazançlar: B&PB 3.685 milyon Avustralya doları (+%10,7; 2H26 1.835 milyon $, -%0,8 HoH), Bireysel Bankacılık 1.362 milyon $ (+%8,7; 2H -%5,4), C&IB 1.740 milyon $ (-%6,1; 2H -%11,1) ve Yeni Zelanda Bankacılığı 1.381 milyon NZ$ (-%7,0; 2H -%10,3).
Beş sütunlu ve geniş satır aralıklı, sade tam genişlikte tablo.
B&PB geliri %8,2 artışla 9.230 milyon $'a, esas faaliyet kârı %11,2 artışla 5.893 milyon $'a ve nakit kazançlar %10,7 artışla 3.685 milyon $'a yükseldi. İşletme kredileri 183,7 milyar $'a ulaştı (+%5,7, konut dahil %8), konut kredileri 114,0 milyar $ ve mevduatlar 252,4 milyar $ (+%6,1); NIM %3,04 (2H26 %3,06); CIC 628 milyon $ (%0,21); RWA üzerinden nakit kazanç %2,20.
Üstte üç sütun grafiği, sol altta kredi/mevduat yığılmış çubukları ve sağ altta diğer temel metrikler tablosu.
Çeşitlendirilmiş işletme kredisi büyümesi: tarım 51 milyar $ (+%7,9), sağlık 12 milyar $ (+%16,2), CRE 47 milyar $ (+%11,2), diğer 74 milyar $ (+%10,8), toplam B&PB 184 milyar $ (+%10,5); ticaret, imalat, sağlık ve inşaat sektörlerinde geniş tabanlı büyüme. KOBİ kredi payı (RBA) Ağu 26 itibarıyla %27,7 (RBA'nın yeniden beyanından etkilenmiştir); işletme kredisi payı (APRA) %21,7.
Üstte bakiye etiketleri ve bir açıklama balonu içeren büyüme sütun grafiği; altta iki pazar payı sütun grafiği.
Uçtan uca dijital işletme kredisi platformu: basitleştirilmiş dijital tahsis, otomatik doğrulama ve karar verme, dijital sonuçlandırma ve otomatik hesap yönetimi. Dijital olarak iletilen bankacı işlemleri %8'den (2H22) %83'e (2H26) yükseldi, otomatik yıllık incelemeler %23'ten %72'ye çıktı, belgelerin %77'si elektronik olarak gönderildi ve onay süresi medyanı yaklaşık %28 kısaldı.
Üstte şerit (chevron) süreç akışı, dört küçük metrik grafiğine işaret eden yeşil ok ve %77'lik dairesel vurgu.
NAB Private Wealth, JBWere, nabtrade ve NAB Private Investments genelinde entegre değer önerisi; RFI Global ve Global Finance'ten ödüller. Mevduatlar 48,2 milyar $ (+%7,1), konut kredileri 26,0 milyar $ (+%6,1), 2H26'da JBWere net girişleri 2,3 milyar $ ve FUM 53,7 milyar $; Global Bond Service Haziran 2023'ten bu yana +6 milyar $ topladı; yeni dijital müşteri katılımı deneyimleri.
Solda dairesel ekosistem diyagramı ve ödül rozetleri, merkezde performans sütun grafikleri ve sağda öne çıkanlar maddeleri.
Bireysel Bankacılık geliri %7,3 artışla 4.962 milyon $'a, esas faaliyet kârı %10,4 artışla 2.257 milyon $'a ve nakit kazançlar %8,7 artışla 1.362 milyon $'a yükseldi. Konut GLA'ları 262,7 milyar $ (+%3,1), mevduatlar 188,6 milyar $ (+%7); NIM %1,85; CIC 313 milyon $ (%0,12); RWA üzerinden nakit kazanç %1,60.
Üstte üç sütun grafiği, sol altta GLA ve mevduat çubukları ve sağ altta diğer temel metrikler tablosu.
ubank genç Avustralyalıları hedefliyor: NPS +22 (konut kredileri +22), 4,7/5 uygulama puanı ve sisteme dahil edilen müşterilerin >%60'ı 35 yaş altı. Mevduatlar %11,0 artışla 23,3 milyar $'a, krediler %11,6 artışla 18,3 milyar $'a ulaştı; beta müşterileri üç ayda 10.000'den fazla geri bildirim paylaştı.
Solda telefon maketi, camgöbeği ve koyu lacivert istatistik kutucukları ve iki camgöbeği/lacivert sütun grafiği içeren ubank markalı düzen.
C&IB esas faaliyet kârı 2.734 milyon $ (+%1,2, Piyasalar hariç +%4,9), nakit kazanç 1.740 milyon $ (-%6,1), gelir 4.120 milyon $ (+%0,6; Piyasalar hariç +%4,3), Piyasalar geliri 671 milyon $'a kıyasla 603 milyon $. NIM %1,08 (Piyasalar hariç %2,04), CIC 282 milyon $ (%0,21), RWA üzerinden nakit kazanç %1,62; 1H26'da tamamlanan NAB Asset Servicing tasfiyesini içerir.
Üstte iki sütun grafik, sol altta yığılmış gelir dağılımı ve sağ altta metrik tablosu.
2021-2026 Coalition Greenwich anket sonuçları ile dört büyük yerel bankanın karşılaştırması: Büyük Kurumsal ve Yatırım NPS ve RSI, İşlem Bankacılığı RSI, Faiz Oranı Türevleri RSI, Borç Sermaye Piyasaları RSI ve Döviz (Kurumsal) RSI; NAB kırmızı renkle gösterilmiştir.
NAB'yi üç rakibiyle karşılaştıran 2x3 ızgara yapısında küçük çoklu çizgi grafikler.
Yeni Zelanda Bankacılığı (yerel para birimi) geliri 3.541 milyon NZ$ (+%0,9), esas faaliyet kârı 2.118 milyon NZ$ (-%1,3), nakit kazanç 1.381 milyon NZ$ (-%7,0). Ticari krediler 49,5 milyar NZ$, konut kredileri 68,8 milyar NZ$ (+%7,7), mevduatlar 91,4 milyar NZ$; NIM %2,29 (Piyasalar hariç %2,60); CIC 137 milyon NZ$ (%0,12); RWA üzerinden nakit kazanç %1,99.
Üstte üç sütun grafik, sol altta yığılmış bakiye sütunları ve sağ altta diğer temel metrikler tablosu.
BNZ, Yeni Zelanda'nın beş büyük bankası arasında tüketici NPS'inde 1. sırada ve ticari NPS'inde 2. sırayı paylaşmaktadır; Eyl 25 - Eyl 26 arası çeyreklik veriler (Insights HQ ve Kantar verileri).
BNZ ve dört rakip için uç etiketleri bulunan yan yana iki çoklu çizgi grafik.
Yeni Zelanda konut portföyü 63,9 milyar NZ$'a kıyasla 68,8 milyar NZ$ (Eyl 26), kullandırımlar 18,9 milyar NZ$; %88,1 sabit faizli, %64,6 ikamet amaçlı, %59,2 öz kaynaklı, %18,9 sadece faiz ödemeli, başlangıçtaki LVR %65,8; sektör trend grafikleriyle karşılaştırmalı olarak 90+ DPD %0,18 ve değer düşüklüğü %0,14.
Solda temel metrikler tablosu, sağda iki çizgi grafik (90+ DPD ve sektöre kıyasla sorunlu krediler).
BNZ müşteri mevduatları ürün bazında 82 milyar NZ$'dan (Eyl 24) 91 milyar NZ$'a (Eylül 26) yükseldi; dağılım yaklaşık %31 vadesiz (NBI'lar dahil), %21 tasarruf, %45 vadeli mevduat ve %3 offset hesabı olarak sabit kaldı.
İki yığılmış sütun grafik: solda mutlak bakiyeler ve sağda yüzde dağılımı.
Avustralya kredileri ve mevduatları eki için bölüm ayracı.
Kırmızı başlık, alt başlık ve kesikli yıldız ana hattı içeren bölüm ayracı.
Mar 25 - Eyl 26 arası bölümlere göre Avustralya GLA verileri: B&PB 267 milyar $'dan 302 milyar $'a (ticari krediler 184 milyar $), Bireysel Bankacılık 258 milyar $'dan 271 milyar $'a (konut 263 milyar $), C&IB 116 milyar $'dan 135 milyar $'a ve Ubank bakiyeleri.
Bölümlere göre soldan sağa düzenlenmiş dört grup yığılmış sütun grafik.
26 Eylül itibarıyla 377 milyar $ tutarında Avustralya konut portföyü: ortalama kredi tutarı 438 bin $, %93,7 değişken faizli, %65,3 ikamet amaçlı, %47,1 öz kaynaklı, %17,4 sadece faiz ödemeli, offset bakiyeleri 60 milyar $, dinamik LVR %39,9, offset/yeniden çekim tamponu 38,4 ay; kullandırılan kredi metrikleri ve mülkiyet devriyle birlikte 90+ DPD %1,09, değer düşüklüğü %0,10, bireysel olarak değerlendirilen karşılık oranı %25,7.
Portföy sütunları ve kullandırılan kredi sütunlarını içeren yoğun, tam genişlikte veri tablosu.
Gelir doğrulama ve iskonto (%10 kira, %20 daha az kesin gelir), hanehalkı giderleri (beyan edilen veya HEM'den büyük olanı), ödenebilirlik (müşteri oranı artı %3,0 tampon veya %5,75 taban), mevcut borç değerlendirmesi ve LVR limitlerini (%95 P&I ikamet amaçlı, %80 riskli posta kodları, %70 yüksek risk gibi) kapsayan tahsis gereklilikleri; ayrıca DTI, LMI ve broker doğrulama politikaları.
Solda madde işaretli açıklamalarla politika kategorileri tablosu; sağda LVR limitleri tablosu ve diğer politika maddeleri.
Yeni finansmanlar, net yeniden yapılandırma, faiz ve geri ödemeler, erken ödemeler, mülk satışları/kapanışlar ve Advantedge aracılığıyla 373 milyar $'dan (Mart 26) 377 milyar $'a (Eylül 26) konut kredisi akış köprüsü; bölümsel bakiyeler: Bireysel Bankacılık 262,7 milyar $, B&PB 114,0 milyar $ ve Ubank 18,3 milyar $.
Üstte şelale grafiği ve altta üç bölümsel sütun grafik grubu.
Konut kredisi portföy dağılımı: ikamet amaçlı P&I %60,4, yatırım amaçlı P&I %20,6, yatırım amaçlı IO %13,4, ikamet amaçlı IO %3,9, kredi limiti %1,7; eyalet bazında NSW/ACT %42, VIC/TAS %32, QLD %15, WA %7, SA/NT %4; başvuru gelir dilimleri 200 bin $ - 500 bin $ aralığında yoğunlaşmıştır.
Üstte iki pasta grafik ve altta başvuru gelir dilimi sütun grafiği.
İkamet amaçlı krediler 240,0 milyar $'dan 247,8 milyar $'a (+%3,2) ve yatırım amaçlı krediler 127,5 milyar $'dan 131,3 milyar $'a (+%3,0) yükseldi; sisteme kıyasla aylık büyüme, Kasım-Aralık 2025 hareketleri yatırımdan ikamet amaçlıya yapılan 4,2 milyar $'lık yeniden sınıflandırma nedeniyle sapma göstermiştir.
Üstte iki sütun grafik ve altta yeniden sınıflandırma için açıklama kutuları içeren, NAB ve sistemi karşılaştıran iki aylık büyüme çizgi grafiği.
Zaman içinde büyüyen offset ve yeniden çekim bakiyeleri (genel ve değişken), bakiye dilimine göre dağılım ve aylık geri ödeme vadesi öncesi dağılımı: 26 Eylül itibarıyla hesapların %40'ı 2 yıldan fazla önde, yaklaşık %2'si ise geridedir.
Üstte çizgi grafik ve gruplandırılmış sütun grafik, altta gruplandırılmış sütun grafik ve yığılmış artık sütunlar.
25 Mart - 26 Eylül döneminde başlangıçtaki LVR ve dinamik LVR dağılımı; ortalama dinamik LVR %39,7; dinamik LVR'si %90'ın üzerinde olan 17,7 milyar $ tutarında kredi bulunuyor. Bu tutarın 6,6 milyar $'ı LMI veya ilk ev alıcı garantisi kapsamında değil ve 403 milyon $'ı 90+ DPD (vadesi geçmiş gün) veya değer düşüklüğüne uğramış durumda.
Dikey olarak üst üste yerleştirilmiş iki gruplandırılmış sütun grafik ve sağda bir açıklama kutusu.
Avustralya müşteri mevduatları 560 milyar $'dan (Mart 25) 618 milyar $'a (Eylül 26) yükseldi: NBI'lar dahil işlem hesapları 184 milyar $, tasarruf hesapları 156 milyar $, vadeli mevduatlar 180 milyar $, mahsup (offset) hesapları 62 milyar $ ve yapılandırılmış mevduatlar 36 milyar $; dağılım yaklaşık %30 işlem, %25 tasarruf, %29 vadeli mevduat şeklinde.
Solda bakiyeleri gösteren yığılmış sütun grafik ve sağda %100 yığılmış dağılım grafiği.
25 Mart - 26 Eylül arası bölümlere göre mevduatlar: B&PB 235 milyar $'dan 252 milyar $'a, Bireysel Bankacılık 169 milyar $'dan 189 milyar $'a, C&IB 134 milyar $'dan 154 milyar $'a ve Kurumsal Fonksiyonlar ve Diğer (Ubank ve Hazine dahil) ~22-23 milyar $; ürün tipine göre ayrılmış.
Yan yana dört bölümsel yığılmış sütun grafik grubu.
Grup varlık kalitesi eki için bölüm ayırıcı.
Kırmızı başlıklı, alt başlıklı ve noktalı yıldız ana hatlı bölüm ayırıcı.
1980'lerin sonundaki resesyon, GFC ve COVID'den bu yana GLA'ların yüzdesi olarak uzun vadeli kredi değer düşüklüğü karşılığı (en son %0,19) ve 17 Mart - 26 Eylül arası bireysel olarak değerlendirilen ve toplu karşılıklar olarak ayrılmış, 2H26'da %0,20'ye ulaşan altı aylık karşılıklar.
Üstte kriz dönemlerinin gölgelendirildiği uzun vadeli çizgi grafik; altta oran etiketli yığılmış altı aylık sütun grafik.
IAP, 26 Eylül'de 1.391 milyon $'a yükseldi ve IAP/değer düşüklüğüne uğramış varlık kapsamı %50,3 oldu; net zarardan silmeler 400 milyon $ (GLA'ların %0,10'u); 1H18'den 2H26'ya kadar IAP giderinin bileşimi, iptal edilen karşılıklar ve tahsilatlara karşı yeni ve artırılan karşılıkları gösteriyor.
Üstte iki sütun grafik ve altta oran çizgisi içeren geniş bir altı aylık sütun grafik.
Grup işletme karması 1985'te %76 ticari / %16 konut kredisinden, 2026'da %44 ticari / %55 konut kredisine kaydı. 2026 karması üzerinden tahmini uzun vadeli zarar oranı: %0,15 (1985-2026 ortalaması), %0,13 (2007-2026) ve %0,08 (10 yıl); Avustralya ortalamaları ise sırasıyla %0,29, %0,19 ve %0,08'dir.
Solda iki pasta grafik (1985 ve 2026 karşılaştırması) ve sağda zarar oranı tablosu.
Ürüne (konut %55, diğer vadeli krediler %41, varlık ve kiralama %2, kredili mevduat %1, kartlar %1), coğrafyaya (Avustralya %85, Yeni Zelanda %12, diğer %3) ve iş birimine (B&PB %37, Bireysel %33, C&IB %16, NZ %12, diğer %2) göre 822,4 milyar $ tutarında GLA.
Solda bir büyük pasta grafik ve sağda iki küçük pasta grafik.
Karşılık hareketleri 26 Mart'taki 6.386 milyon 6.801 milyon $'a (415 milyon $ artış) ulaştı: temel CP +175 milyon $, ekonomik düzeltme +106 milyon $, hedef sektör FLA'ları -3 milyon $ ve IAP +137 milyon $. Model tabanlı temel CP, üç senaryolu ekonomik düzeltme, hedef sektör FLA'ları (yeni Kamu Hizmetleri FLA'sı) ve IAP'yi açıklar.dan 26 Eylül'de 6.801 milyon $'a (415 milyon $ artış) ulaştı: temel CP +175 milyon $, ekonomik düzeltme +106 milyon $, hedef sektör FLA'ları -3 milyon $ ve IAP +137 milyon $. Model tabanlı temel CP, üç senaryolu ekonomik düzeltme, hedef sektör FLA'ları (yeni Kamu Hizmetleri FLA'sı) ve IAP'yi açıklar.
Üstte şelale grafiği ve altında dört açıklayıcı metin sütunu.
Toplam ECL karşılığı 6.801 milyon $ (olasılık ağırlıklı); buna karşılık %100 iyimser senaryoda 4.168 milyon $, baz senaryoda 4.484 milyon $ ve kötümser senaryoda 9.651 milyon $; Avustralya senaryo ağırlıkları %2,5 iyimser, %52,5 baz ve %45,0 kötümser olarak değişmedi. Baz senaryo FY27 için %1,5 GSYH büyümesi, %4,7 işsizlik ve -%4,9 konut fiyatları varsaymaktadır; toplam karşılıklar baz senaryonun 1,6 katıdır.
Solda senaryo tabloları ve yığılmış karşılıklar sütun grafiği; sağda temel hususlar maddeleri ve ekonomik varsayımlar tablosu.
Eylül 26 itibarıyla 437,4 milyar $ tutarında perakende dışı kredi EAD; sektöre göre EAD yüzdesi olarak NPL'ler (ticari gayrimenkul EAD'nin %24'ü, tarım %15, finans ve sigorta %14, ardından kamu hizmetleri, iş hizmetleri, imalat ve diğerleri), ileriye dönük düzeltmelerle hedef sektörleri vurguluyor.
Referans çizgileri içeren sektörel gruplandırılmış sütun grafik ve alt kısım boyunca sektör payı şeridi.
Hedef sektör FLA'ları; kamu hizmetleri, tarım, inşaat, enerji yoğun endüstriler, turizm ve konaklama, Avustralya konut kredileri, perakende ticaret ve ticari gayrimenkul genelinde Eylül 24'teki 334 milyon $'dan Eylül 26'da 264 milyon $'a geriledi.
Solda yığılmış sütun grafik ve sağda renk göstergesi.
PD bandına göre Grup perakende dışı IRB EAD: yatırım yapılabilir seviye %56,5 (Mart 26'da %57,5), yatırım yapılabilir seviyenin altı %42,2 ve takipteki krediler %1,28; PD >= %2,5 olan ticari kredi risklerinin payı Mart 25 Pillar 3 uyumundan bu yana %8 civarındadır.
Üstte gruplandırılmış PD bandı sütun grafiği ve altta yüksek PD'li risklerin uzun vadeli sütun grafiği.
Aşamalara göre krediler ve avanslar (Eylül 26'da toplam 1.070 milyar $: 841 milyar $ aşama 1, 216 milyar $ aşama 2) ve aşamalara göre karşılıklar (aşama 1 679 milyon $, aşama 2 3.476 milyon $, aşama 3 2.646 milyon $); karşılık oranı aşama 1 için %0,08, aşama 2 için %1,61 ve aşama 3 için %20,7 olup aşama tanımlarını açıklayan bir tablo içermektedir.
Üstte üç sütun grafik ve altta maddeler içeren aşama tanımları tablosu.
Gecikmeler ve değer düşüklükleri 2H26'da kötüleşti ve ticari gelirle ödenen konut kredilerine odaklandı: 30+ DPD %1,69, 90+ DPD %1,09 ve değer düşüklüğüne uğramış %0,10. Ortalama dinamik LVR %39,7'ye yükseldi, net zarardan silmeler 1 baz puanın altında, %90 DLVR üzerinde 17,7 milyar $ ve toplam konut kredisi karşılıkları 1,5 milyar $ seviyesindedir.
Sol üstte önemli hususlar maddeleri, sağ üstte vadesi geçmiş alacaklar çizgi grafiği ve altta ortalama DLVR ile negatif özkaynakları gösteren geniş bir alan grafiği.
Eyalet ve kullanım amacına göre Avustralya konut kredilerinde 90+ gün gecikmiş (DPD) ve değer düşüklüğüne uğramış varlıklar (yatırımcı %1,15, ilk kez ev sahibi olanlar %1,03, ikamet amaçlı ev sahibi olanlar %1,25); kullanım amacına ve 2017-2025 takvim yılı tertiplerine göre 30+ gün gecikmiş alacakların portföydeki ay süresine göre durumu.
Çoklu çizgi grafiklerinden oluşan 2x2 ızgara.
2H26'da kart ve bireysel kredilerde kredi değer düşüklüğü karşılığı (CIC) 125 milyon $ (%2,49); Citi portföyündeki iyileşme ve mevsimsellik etkisiyle düşüş; 90+ gün gecikmiş alacaklar 82 milyon $ (%0,83); tüketici kartı devir hızı ~%65 ile sabit; tüketici kartları ve bireysel krediler için uzun vadeli 30+ gün gecikme trendleri.
Sol üstte önemli hususlar maddeleri ve etrafına yerleştirilmiş üç grafik.
2H26'da ticari krediler CIC 520 milyon $ (%0,33); takipteki risk tutarı 6.350 milyon $ (toplam kredilerin %2,00'si), değer düşüklüğüne uğramış tutar 2.009 milyon $; teminat profili ~%58 tam teminatlı; portföyün ~%53'ü yatırım yapılabilir seviyede.
Oran çizgileri içeren yığılmış sütun grafiklerinden oluşan 2x2 ızgara.
2H26'da B&PB CIC 422 milyon $ (%0,28); takipteki risk tutarı 7.623 milyon $ (toplam kredilerin %2,53'ü), konut kredileri 5.518 milyon $ ve konut dışı 2.105 milyon $ olarak dağılmıştır; teminat %72 tam teminatlı; %78'i yatırım yapılabilir seviyenin altında veya temerrüt durumunda.
Yığılmış sütun grafiklerinden oluşan 2x2 ızgara.
B&PB ticari kredilerde takipteki kredi (NPL) oranı, temerrüde düşmüş ancak değer düşüklüğüne uğramamış bakiyelerin azalmasıyla 2H26'da toplam kredilerin %2,99'una geriledi; tarım, inşaat, nakliye ve depolama sektörlerinde bozulma; B&PB izleme listesindeki krediler, erken müdahale ve yeni ortaya çıkan stresin etkisiyle Mart 26'dan bu yana %30 arttı.
Sol üstte maddeler, sağ üstte yığılmış NPL sütunları, altta sektörlere göre gruplandırılmış sütun grafiği.
Eylül 18-Eylül 26 arası uzun vadeli B&PB ticari kredi NPL oranları (Eylül 26'da %2,99), PD >=%2,5 olan risklerin payı (~%13), yüksek riskli bakiyelerin teminat profili (%21 kısmi teminatlı, %72 tam teminatlı) ve tam teminatlı olmayan PD >=%2,5 toplam EaD tutarı.
Üstte geniş yığılmış sütun grafiği; altta sütun grafiği, yığılmış teminat sütunu ve küçük bir tablo.
Grup tarım EAD 65,9 milyar $ (Avustralya %79, NZ %21), bireysel dışı EAD'nin ~%15'i; Avustralya portföyü EAD 52,2 milyar $ olup sığır eti, karma tarım, tahıl, süt ürünleri ve diğerleri arasında çeşitlenmiştir, %87'si tam teminatlıdır; karşılıklar 63 milyon $'lık hedef sektör FLA tutarını içerir; değişken mevsimsel koşullar ve çiftlik değerlerinde yumuşama görülmektedir.
Üstte pasta grafik ve maddeler; altta sektör pastası, varlık kalitesi sütunları ve teminat pastası.
Grup CRE toplam kredileri 87,9 milyar $ (Avustralya 81,1 milyar $, NZ 6,8 milyar $), Grup toplam kredilerinin %10,7'si; sektöre (perakende %25, ofis %21, endüstriyel %21, konut %16) ve coğrafyaya (NSW %34, VIC %25, QLD %18) göre 99 milyar $ CRE EAD; %81'i tam teminatlı ve çoğunlukla kurumsal yatırım yapılabilir seviyede.
Sol üstte toplam kredi tablosu, sağ üstte sektör ve coğrafya pastaları, altta uzun vadeli bakiye sütunları ve teminat pastası.
CRE takipteki riskleri FY26 boyunca azaldı, ağırlıklı olarak temerrüde düşmüş ancak değer düşüklüğüne uğramamış kredilerden oluşuyor; yükselen faiz oranları faiz karşılama oranları için engel teşkil ediyor; yeni CRE yatırım kredilerinin çoğu %60 LVR'nin altında; karşılıklar 55 milyon $'lık hedef sektör FLA tutarını içerir; konut geliştirme ve ikincil ofis alanları zorlanmaya devam ediyor.
Oran çizgili takipteki risk sütun grafiğinin üzerinde iki sütun halinde değerlendirmeler.
İnşaat EAD 16,8 milyar $ (bireysel dışı EAD'nin ~%4'ü), %58'i inşaat ticaret hizmetleri; %46'sı tam teminatlı; C&IB risklerinin ~%50'si gayri nakdi tesislerdir; karşılıklar 22 milyon $ hedef sektör FLA tutarını içerir; Eylül 26 itibarıyla takipteki risk oranı %2,8 civarındadır.
Üstte EAD sütunları ve maddeler; altta sektör ve teminat pastaları ile NPL sütunları ve küçük bir tablo.
İmalat ile nakliye ve depolama EAD tutarı ~45 milyar $ (bireysel dışı EAD'nin ~%10'u), yüksek girdi maliyetleri baskısı altında; takipteki riskler Mart 26'dan bu yana 9 baz puan artarak %2,33'e yükseldi; karşılıklar 49 milyon $ hedef sektör FLA tutarını içerir; %46'sı tam teminatlıdır.
Üstte EAD sütunları ve maddeler; altta sektör pastası, teminat pastası ve NPL sütun grafiği.
Banka dışı F&I EAD 95,7 milyar $ (LCR'yi destekleyen 82 milyar $'lık banka EAD'si hariç); Fon Finansmanı (25,7 milyar $, esas olarak yüksek kaliteli kurumsal yatırımcılar tarafından desteklenen özel sermaye fonlarına yönelik yatırımcı rüculu krediler) ve üçüncü taraf menkul kıymetleştirme (34,2 milyar $, ~%99'u AAA/AA dereceli) dahildir.
Sol üstte EAD sütunları ve altında iki pasta grafik; sağda Fon Finansmanı ve menkul kıymetleştirme için açıklayıcı metin.
Kamu hizmetleri EAD 28,4 milyar $ (bireysel dışı EAD'nin ~%6'sı), C&IB yurt dışı 14,7 milyar $, %75'i yatırım yapılabilir seviyede; Eylül 26'da NPL'ler sektör EAD'sinin %1,81'i; maliyet aşımları ve zayıf taleple karşılaşan az sayıdaki yurt dışı geniş bant müşterisinden (1,9 milyar $ EAD) etkilenmiş olup 2H26'da bazı çıkışlar yaşanmıştır; karşılıklar 75 milyon $ hedef sektör FLA tutarını içerir.
Üstte EAD sütunları ve maddeler; altta alt sektör pastası, derece pastası ve NPL sütun grafiği.
Sermaye, fonlama ve likidite eki için bölüm ayracı.
Kırmızı başlıklı, alt başlıklı ve noktalı yıldız ana hatlı bölüm ayracı.
Toplam RWA, kredi riski (+6,4 milyar $) ve IRRBB (+4,4 milyar $) etkisiyle 449,8 milyar $'dan (Mart 26) 459,1 milyar $'a (Eylül 26) yükselirken, piyasa riski daha düşük seyretti; kredi RWA'sı, güçlü ticari kredi büyümesiyle 380,6 milyar $'dan 387,0 milyar $'a çıktı ve bu artış 3,0 milyar $'lık overlay serbest bırakılmasıyla kısmen dengelendi.
Sol üstte ana mesaj maddeleri, sağ üstte RWA şelale grafiği ve alt kısım boyunca çeyreklik kredi RWA şelale grafiği.
IRRBB RWA, yüksek swap oranları (3 yıllık AUD swap %4,9) nedeniyle ~4,4 milyar $ artarak 22,3 milyar $'a ulaştı; NAB sermayeyi 3 yıla, mevduatları ise 5 yıla kadar hedge etmektedir; EGL ve opsiyonellik RWA'sının FY27'de ~1,5 milyar $ ve FY28'de ~2,3 milyar $ azalması bekleniyor; swap oranındaki 10 baz puanlık hareket ~0,5 milyar $ RWA'ya eşittir.
Sol üstte maddeler, sağ üstte azalma eğrisi, altta swap oranı çizgisiyle birlikte yığılmış IRRBB sütun grafiği.
Eylül 21'den Eylül 26'ya kadar NAB replike portföy bakiyeleri ve ortalama oranları (%3,19'dan %3,72'ye) ile BNZ replike portföyleri (NZ$ bakiyeleri, %3,80); uzun vadeli portföy oranları 3 aylık BBSW/BKBM ve 3 ile 5 yıllık swap oranlarıyla karşılaştırılmaktadır.
Solda oran çizgili iki sütun grafik ve sağda iki adet uzun vadeli çoklu çizgi grafik.
Eylül 26 itibarıyla %11,9 olan APRA CET1 oranı, uluslararası düzeyde karşılaştırılabilir %17,6'lık bir CET1 oranına (Tier 1 %19,7, toplam sermaye %28,9) tekabül etmektedir; mutabakat tablosu kesintiler, IRRBB, konut kredisi çarpanları ve LGD tabanları, IPRE ve diğer farklar için yapılan düzeltmeleri göstermektedir.
Üst kısım boyunca gruplandırılmış sütun grafikler ve alt kısım boyunca bir mutabakat tablosu.
2026-2028 dönemi düzenleyici değişiklik takvimi: APRA AT1 aşamalı kaldırma uygulaması, kredi riski ve piyasa riski (APS 116) istişareleri, likidite (APS 210) istişaresi, teminatlı tahvil yasal sınırı (Banking Regulations 2026) ve RBNZ sermaye ayarları inceleme uygulaması.
Yıl sütunları ve istişare veya uygulama olarak etiketlenmiş gri çubukların bulunduğu Gantt tarzı tablo.
Ocak 2027'den itibaren APRA, %1,5'lik AT1'i %0,25 ek CET1 ve %1,25 Tier 2 ile değiştirecektir; NAB'ın 2032'ye kadar ilk geri çağırma tarihlerine kadar katkı sağlayan 7,1 milyar $'lık AT1'i bulunmaktadır; yıllık ~6-7 milyar $ Tier 2 ihracı beklenmektedir. Mevcut Tier 2'nin %72'si geri çağrılabilir, %48'i USD ve %43'ü AUD cinsindendir; FY33 sonrasına kadar AT1 ve Tier 2 azalma grafiği.
Sol üstte maddeler, sağ üstte sermaye gereksinimi yığılmış sütunları, altta iki pasta grafik ve azalma sütunları.
1.060 milyar $'lık fonlanmış bilanço: varlıkların %43'ü konut, %34'ü ticari krediler, %21'i likit varlıklar; fonlamanın %61'i istikrarlı müşteri mevduatları, %14'ü 12 aydan uzun vadeli fonlama, %12'si kısa vadeli toptan fonlama, %6'sı özkaynaktır. 12 aylık fon kaynakları ve kullanımları ile rakiplere kıyasla Avustralya çekirdek fonlama açığı.
Solda iki adet yığılmış sütun 'bilanço' çubuğu, sağ üstte kaynaklar/kullanımlar şelale grafiği ve sağ altta rakip çizgi grafiği.
Eylül 26 itibarıyla çeyreklik ortalama LCR %135 (158 milyar $ net nakit çıkışına karşılık 212 milyar $ HQLA); 636 milyar $ gerekli istikrarlı fonlamaya karşılık 738 milyar $ mevcut istikrarlı fonlama ile NSFR %116; LCR (%132'den %135'e) ve NSFR için değişim köprüleri.
2x2 ızgarada dört grafik: LCR sütunları, NSFR bileşim yığınları ve iki değişim şelale grafiği.
FY21-FY26 arası türlerine göre (kıdemli teminatsız, Tier 2, teminatlı, RBA TFF, RBNZ imkanları) 4,3-8,1 yıl (FY26'da 5,2 yıl) vadeli tarihsel vadeli fonlama ihraçları; 3,3 yıllık ağırlıklı ortalama vade ile FY27'den FY31 sonrasına kadar vadeli fonlama itfa profili.
Dikey olarak yığılmış iki adet yığılmış sütun grafik, sütunların üzerinde vade etiketleri.
Ürüne (kıdemli %54, teminatlı %25, Tier 2 %16, RMBS %5) ve para birimine (AUD %33, USD %33, EUR %16, GBP %8, NZD %6) göre FY26 ihraçları; mevcut ihraçlar kıdemli %57, Tier 2 ve AT1 %21, teminatlı %20; teminatlı tahvil kapasitesinin %43'ü kullanıldı.
2x2 ızgarada dört pasta grafik.
Eylül 21-Eylül 26 dönemi 3, 5 ve 10 yıllık kıdemli ve 10NC5 Tier 2 için gösterge vadeli toptan ihraç maliyetleri, ortalama vadeli toptan portföy maliyeti, yurt içi kısa vadeli fonlama maliyetleri (3M Bills-OIS farkı, ~9 baz puanlık hareket 1 baz puanlık NIM'e eşittir) ve Avustralya vadeli mevduat portföy maliyetleri.
2x2 ızgarada çizgi grafikler.
Sürdürülebilirlik eki için bölüm ayracı.
Kırmızı başlıklı, alt başlıklı ve noktalı yıldız ana hatlı bölüm ayracı.
Stratejik öncelikler: iklim (2030'a kadar 80 milyar $ çevre finansmanı hedefi; 34,7 milyar $ ilerleme), konut erişilebilirliği (2030'a kadar 60 milyar $ konut erişilebilirliği finansmanı hedefi; 13,7 milyar $ ilerleme) ve First Nations (emekliye ayrılan 1 milyar $'lık kredi hedefinin yerini alan, 2030'a kadar 1 milyar $'lık First Nations finansman hedefi).
Siyah bir yan etiketin üzerinde kırmızı hedef başlığı ve büyük kırmızı rakamlar ile ilerleme onay işaretleri içeren üç gri sütun.
Ekonomik veriler eki için bölüm ayracı.
Kırmızı başlıklı, alt başlıklı ve noktalı yıldız ana hatlı bölüm ayracı.
NAB Ekonomi tahminleri: CY26'da %1,3 ve CY27'de %1,0 Avustralya GSYH büyümesi, %4,8 ve %5,4 işsizlik, %3,6 ve %2,9 düzeltilmiş ortalama enflasyon, %4,85 ve %4,35 nakit oranı. Avustralya sistem büyümesi FY27(t): konut %2,6 (FY26 %7,0), ticari %8,0 (%11,5), toplam krediler %4,5, mevduatlar %3,8; eşleşen NZ gösterge ve sistem büyüme tabloları.
2x2 ızgarada dört veri tablosu (solda Avustralya, sağda Yeni Zelanda).
Eylül 2026'ya kadar olan NAB Aylık İş Dünyası Anketi verileri: İş dünyası güveni ve koşulları şu anda ortalamanın altında, kapasite kullanımı ortalamanın üzerinde, yatırım niyetleri belirgin şekilde düştü ve maliyet artışı yüksek seyrediyor.
Uzun vadeli çizgi grafiklerden oluşan 2x2 ızgara.
Tüketici harcamaları dirençli kalmaya devam etti (kategori bazında, aylık ve yıllık NAB Harcama Trendi), reel harcanabilir gelir artışı yavaşlıyor ve hanehalkı tasarruf oranı dengelendi.
Solda yatay çubuk grafik, sağda yığılmış katkı grafiği ve tasarruf oranı çizgi grafiği.
İşsizlik kademeli olarak arttı, işgücü talebi artışı pozitif kalmaya devam ediyor, öncü göstergeler (iş ilanları) hâlâ sağlıklı ve uygun işgücü mevcudiyeti piyasanın sıkı kalmaya devam ettiğini gösteriyor.
Uzun vadeli çizgi grafiklerden oluşan 2x2 ızgara.
Konut fiyatları tüm büyük şehirlerde düşüyor (31 Ekim 2026 tarihli CoreLogic endeksi), kira artışı hâlâ yüksek, konut tamamlamaları talebe göre düşük ve kiralık boşluk oranları düşük ancak yükselmeye başlıyor.
Çok şehirli çizgi grafiklerden oluşan 2x2 ızgara.
Çekirdek enflasyon yeniden hızlandı (kırpılmış ortalama), mal ve hizmet enflasyonu yükseldi, enflasyon dış ticarete konu olan ve olmayan kalemler genelinde geniş tabanlı ve emtia fiyatları yüksek seyretmeye devam ediyor.
Çizgi ve çubuk-çizgi grafiklerden oluşan 2x2 ızgara.
Yeni Zelanda GSYH büyümesi son dönemde hızlandı, işsizlik artıyor, enflasyon yüksek seyretmeye devam ediyor ve RBNZ politikayı sıkılaştırıyor; 2027 sonuna kadar BNZ/NAB OCR tahmini mevcut.
Tahmin segmenti içeren çizgi grafiklerden oluşan 2x2 ızgara.
Auckland konut fiyatları aşağı yönlü trend izlerken diğer yerlerde çok az hareket var, satış hacimleri yavaşlıyor, yeni konut kredisi kullandırmaları azalıyor ve konut izinleri durağanlaşıyor.
Çizgi grafiklerden oluşan 2x2 ızgara.
İran'daki savaş uzadıkça petrol fiyatları yüksek kalmaya devam ediyor, küresel büyüme 2028'e kadar olan NAB tahminleriyle nispeten dirençli kaldı, 10 yıllık tahvil getirileri 2026'da keskin bir şekilde yükseldi (İngiltere, ABD, Japonya, Almanya) ve büyük merkez bankaları sıkılaştırmaya gidiyor.
2x2 ızgara: iki çizgi grafik, kırmızı çubuk grafik ve politika faizi çizgi grafiği.
Kısaltmalar, sözlük ve yasal uyarı sayfaları için bölüm ayracı.
Kırmızı başlıklı ve noktalı yıldız ana hatlı bölüm ayracı.
Sayfa 11'deki MFI ve NPS metrikleri için dipnot kaynakları; RFI Global Atlas ticari ve tüketici MFI payının tanımlanması ve stratejik NPS sıralamaları için segment tanımları.
Numaralandırılmış dipnotlar içeren düz metin sayfası.
Sunumda kullanılan AFCX, ANZSIC, AT1 ve CET1'den başlayarak DLVR, DRP, EAD, ECL, FLA, HQLA, IRRBB, LCR, LNI, MFI, NSFR, RWA ve TFF'ye kadar uzanan kısaltmalar sözlüğü.
İki sütunlu gölgeli sözlük tablosu.
Materyalin 5 Kasım 2026 itibarıyla güncel genel arka plan bilgisi olduğunu, 2026 Tam Yıl Sonuçları Yönetim Tartışması ve Analizi ile birlikte okunması gerektiğini belirten yasal uyarı; ileriye dönük beyan uyarıları ve risk faktörleri ile yatırımcı ilişkileri ve medya iletişim bilgileri listelenmiştir.
Alt kısımda üç sütun halinde iletişim isimlerinin yer aldığı yoğun metinli yasal uyarı.
Bu slayt ve temel sunum içeriği hakkında yaygın sorular.
NAB'nin 5 Kasım 2026 tarihli ve ASX'e sunulan 2026 tam yıl sonuçlarına ilişkin 127 slaytlık resmi yatırımcı sunumudur. Grup CEO'su Andrew Irvine ve Grup CFO'su Inder Singh tarafından sunulan bu doküman; finansal sonuçlar, bölümler, teknoloji, varlık kalitesi, sermaye, fonlama, sürdürülebilirlik ve ekonomik verileri kapsamaktadır.
NAB'nin mali yılı 30 Eylül'de sona erer, bu nedenle FY26 dönemi Ekim 2025 ile Eylül 2026 arasını kapsar. Sunum ayrıca sonuçları 1H26 (Ekim 2025 - Mart 2026) ve 2H26 (Nisan - Eylül 2026) olarak ikiye ayırır. Bu, diğer birçok Avustralyalı şirketin kullandığı Temmuz-Haziran mali yılından farklıdır.
Tutarlar Avustralya doları (A$) cinsindendir ve sunumda $m (milyon) veya $bn (milyar) olarak yazılmıştır. New Zealand Banking (BNZ) sonuçları, yerel para birimi olan Yeni Zelanda doları (NZ$) cinsinden gösterilmiştir.
Vergi öncesi 1.347 milyon $ (vergi sonrası 949 milyon $) tutarındaki büyük önemli kalemler hariç tutulduğunda, düzeltilmiş kâr %6,9 artışla 11.722 milyon $'a yükselmiş, nakit kazançlar ise 7.090 milyon $ ile değişmemiştir. Gelir %5,8 artarak 22.014 milyon $'a ulaşmış, yasal kâr %9,1 düşüşle 6.143 milyon $ olmuştur. Nakit ROE %11,4 ve tam yıl temettüsü 170 sent olarak gerçekleşmiştir. CET1 oranı %11,87 (pro forma %12,07) seviyesindedir.
Bu kalemler, NAB'nin aktifleştirilen yazılım politikasındaki bir değişiklikle ilgilidir: 1H26'da kaydedilen 1.347 milyon $'lık (vergi öncesi) aktifleştirilmiş yazılım değer düşüklüğü ve hızlandırılmış amortismanı kapsar. NAB, düzeltilmiş kârı ve nakit kazançları hem bu kalemler dahil hem de hariç olacak şekilde raporlamaktadır.
Evet. Bu galeri sayfası, sunumun orijinal PDF'ini ücretsiz olarak sunmanın yanı sıra slayt görsellerini ve her sayfanın yazılı özetini içerir.
Banka analistleri, büyük Avustralya bankalarını kıyaslayan yatırımcılar, sonuç sunumları hazırlayan IR ve finans ekipleri ile NIM, operasyonel giderler, karşılıklar ve sermaye şelale grafikleri gibi net finansal grafik örnekleri arayan tasarımcılar için yararlıdır.
Sunum, Avustralya Menkul Kıymetler Borsası'na (ASX) sunulmuştur ve NAB'nin nab.com.au adresindeki hissedar merkezinde, 2026 Tam Yıl Sonuçları Yönetim Analizi ve Yıllık Raporu ile birlikte yayımlanmıştır.
Sonuç sunumlarına, Yönetim Analizlerine ve yıllık raporlara ev sahipliği yapan resmi NAB yatırımcı ilişkileri merkezi.
Create Your Own Slides
Turn your ideas into professional presentations in seconds with 2slides AI.
Profesyonel tasarımları referans alın, stilinizi seçin ve mükemmel metin oluşturma ile slaytlar oluşturun. Nano Banana ile desteklenir—şimdi sunumunuzu oluşturmaya başlayın.
Slaytlar için AI Ajanınız. Akıllı sunum oluşturma ile zaman kazanın, daha hızlı parlayın.
Tüm hizmetler çevrimiçi© 2026 2slides. Tüm hakları saklıdır.