
Şu koleksiyonda: Yatırımcı sunumu örnekleri · Japonya'dan yatırımcı sunumu örnekleri
K Line H1 FY2026 Sonuç Sunumu: Kawasaki Kisen Kaisha'nın ("K" LINE) Mart 2027'de sona eren mali yılın ilk yarısına (FY2026 = Nisan 2026 - Mart 2027) ait 4 Kasım 2026 tarihli sonuçlarıdır. Bu, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası'nın zamanlı açıklama sistemi TDnet'te yayınlanan Japonca bir sunumdur (決算説明会資料). H1 dönemindeki 602,0 milyar ¥ (6.020 億円) geliri ve 118,3 milyar ¥ (1.183 億円) olağan kârı, 190,0 milyar ¥'ye (1.900 億円, Ağustos öngörüsüne göre +550 億円) yükseltilen tam yıl olağan kâr beklentisini, kuru yük, enerji kaynakları ve ürün lojistiği (araç taşıyıcıları ve ONE konteyner taşımacılığı) segment sonuçlarını, 122,5 milyar ¥ tutarındaki hisse geri alımını ve Orta Doğu / Hürmüz / Süveyş operasyonel ortamını kapsamaktadır.
Bu sunumun kapağını, kendi içeriğinizden oluşturulan slaytlar için stil referansı olarak kullanır. Ya da aşağıdan herhangi bir sayfayı seçip düzenini referans olarak kullanın.
Hızlı Navigasyon
Etiketler
Slaytları paylaş
K Line H1 FY2026 Sonuç Sunumu: Kawasaki Kisen Kaisha'nın ("K" LINE) Mart 2027'de sona eren mali yılın ilk yarısına (FY2026 = Nisan 2026 - Mart 2027) ait 4 Kasım 2026 tarihli sonuçlarıdır. Bu, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası'nın zamanlı açıklama sistemi TDnet'te yayınlanan Japonca bir sunumdur (決算説明会資料). H1 dönemindeki 602,0 milyar ¥ (6.020 億円) geliri ve 118,3 milyar ¥ (1.183 億円) olağan kârı, 190,0 milyar ¥'ye (1.900 億円, Ağustos öngörüsüne göre +550 億円) yükseltilen tam yıl olağan kâr beklentisini, kuru yük, enerji kaynakları ve ürün lojistiği (araç taşıyıcıları ve ONE konteyner taşımacılığı) segment sonuçlarını, 122,5 milyar ¥ tutarındaki hisse geri alımını ve Orta Doğu / Hürmüz / Süveyş operasyonel ortamını kapsamaktadır.
Her slayt sayfasının detaylı görünümü, düzen, temel içerik ve görsel öğeler dahil.
Kawasaki Kisen Kaisha'nın 4 Kasım 2026 tarihli, "K" LINE logolu 2026 Mali Yılı ikinci çeyrek sonuçları bilgilendirme sunumu (2026年度第2四半期 決算説明会資料) kapağı.
Tam sayfa marka kapağı: Sol tarafta gri diyagonal şekillerle birlikte büyük boy kırmızı bir "K" monogramı, sağa yaslı başlık ve tarih, sağ altta logo.
Dört bölümden oluşan gündem: A. FY2026 Q2 sonuç özeti (A-1 konsolide sonuçlar, A-2 segment sonuçları); B. FY2026 tam yıl öngörüsü (B-1 konsolide, B-2 segment bazlı, B-3 Ağustos 2026 öngörüsüne kıyasla değişiklikler); C. Orta vadeli plan durumu (C-1'den C-2'ye sermaye politikası, C-3'ten C-4'e iş ortamı); Piyasa endeksleri, hacimler ve risk oranlarını içeren Ekler.
Sol tarafta kırmızı dikey ayırıcılı "目次" etiketi; sağ sütunda kırmızı kare madde işaretleri ve silik bir K filigranı üzerinde girintili alt maddelerle listelenen bölümler.
İkinci çeyrek (ilk yarıyıl) sonuç özetini tanıtan bölüm ayırıcı.
İki satırlı ortalanmış başlığın yanında kalın kırmızı dikey çubuk bulunan beyaz slayt.
H1 FY2026 geliri 602,0 milyar yen (6.020 yüz milyon yen; 1Q 2.868, 2Q 3.151), geçen yıla göre 1.014 yüz milyon yen ve 5.745 yüz milyon yenlik Ağustos öngörüsünün 275 yüz milyon yen üzerinde. Faaliyet kârı 512 yüz milyon yen (yıllık +82, öngörüye göre +92); olağan kâr 1.183 yüz milyon yen (yıllık +587, 800 yüz milyon yenlik öngörüye göre +383), sadece 2Q'da 943 yüz milyon yen; ana ortaklığa ait net kâr 1.245 yüz milyon yen (yıllık +558, öngörüye göre +385). Ortalama döviz kuru 160,47 ¥/$ (önceki yıl 146,18 ¥) ve yakıt 788 $/MT (önceki yıl 547 $). 2Q sonu bilançosu: özkaynak 17.468 yüz milyon yen (FY2025 sonuna göre -558), faiz getiren borç 3.225 yüz milyon yen (+264), D/E oranı %18,5 (+2,0pt), özkaynak oranı %75,5 (-1,4pt); 5.500–6.500 yüz milyon yenlik bilanço dışı kiralama yükümlülükleri dahil edildiğinde özkaynak oranı %59–61'dir. İtici güçler: Orta Doğu durumundan kaynaklanan yüksek yakıt maliyetlerine rağmen güçlü kuru yük piyasalarıyla faaliyet kârı arttı; ONE'dan gelen yüksek özkaynak yöntemi geliriyle olağan kâr sıçradı; net kâr, gemi satışlarından elde edilen olağanüstü kazançları içeriyor.
Üstte: Koyu gri 2026 sütunları (1Q, 2Q, H1) ve açık gri karşılaştırma sütunları (FY2025 H1, yıllık değişim, Ağustos öngörüsü, öngörüye göre değişim) içeren geniş konsolide sonuçlar tablosu. Sol altta: Temel finansal göstergeler tablosu; sağ altta: Yıllık bazdaki ana itici güçlere dair üç madde işareti.
H1 için segment geliri / olağan kârı (yüz milyon yen): Kuru Yük 1.895 / 160 (önceki yıl 1.443 / 13; kâr +146); Enerji Kaynakları 602 / 48 (kâr yıllık -6); Ürün Lojistiği 3.515 / 981 (+407), bunun içinde Araç Taşıyıcıları 2.200 / 153 (kâr yıllık -147) ve Konteyner Gemileri 381 / 744 (+523, esas olarak ONE özkaynak geliri; sadece 2Q'da 689); Diğerleri 6 / 6; Kurumsal ve düzeltmeler -12. Toplam 6.020 / 1.183. Ağustos öngörüsüne kıyasla konteyner kârı 309 yüz milyon yen daha yüksekti. Yorumlar: Kuru yük capesize ve orta/küçük ölçekli piyasalar aktif talep ve döviz rüzgarıyla güçlü kaldı; enerji tarafında güçlü LPG ve tanker piyasaları görüldü ancak önceki yılın tek seferlik vergi etkisi kazancı kaybedildi; araç taşıyıcıları, Orta Doğu durumu nedeniyle düşük filo kullanımı ve yüksek yakıt ve işletme maliyetlerinden etkilendi; konteyner kısa vadeli navlun oranları, Orta Doğu durumu ve liman sıkışıklığının arzı daraltmasıyla arttı. FY2025 rakamları 2026 segment değişikliğine göre yeniden düzenlenmiştir.
1Q, 2Q, H1, önceki yıl H1, yıllık değişim, Ağustos öngörüsü ve fark boyunca her segment için iki satırlı (üstte gelir, altta olağan kâr) segment matrisi; altta dört sütunluk segment yorumu metni.
FY2026 (Mart 2027'de sona eren yıl) için tam yıl öngörüsünü tanıtan bölüm ayırıcı.
Diğer ayırıcılarla uyumlu, kırmızı dikey çubuklu ve iki satırlı başlıklı beyaz slayt.
Tam yıl öngörüsü (23 Ekim 2026 tarihli revizyon bildiriminden bu yana değişmedi): gelir 11.700 yüz milyon yen (H2 5.680; FY2025'teki 10.183'e göre +1.517; Ağustos öngörüsü olan 10.700'e göre +1.000); faaliyet kârı 910 yüz milyon yen (Ağustos'a göre +60); olağan kâr 1.900 yüz milyon yen (H2 717; yıllık +809; 1.350'ye göre +550); net kâr 1.900 yüz milyon yen (H2 655; yıllık +571; 1.350'ye göre +550). Güncelleme, kuru yük kâr artışından ve daha yüksek kısa vadeli navlun oranları sayesinde iyileşen konteyner ekonomisinden kaynaklanıyor. Varsayımlar: Ortalama 155,85 ¥/$ (H2 151,23 ¥), yakıt 805 $/MT (H2 821 $), Hürmüz Boğazı'nın Mart 2027 sonuna doğru normalleşmesi ve geçişlerin Nisan 2027'den itibaren yeniden başlaması, tüm yıl boyunca Süveyş Kanalı geçişi olmaması (Ümit Burnu rotası devam ediyor; ONE bazı rotalarda Süveyş'e dönmeyi planlıyor). Altı aylık hassasiyetler: 1 ¥/$ başına ±12 yüz milyon yen (ONE özkaynak geliri dahil) ve 10 $/MT yakıt başına ±5,0 yüz milyon yen. Hissedar getirileri: FY2026 temettüsü hisse başına 120 ¥ (60 ¥ ara dönem ve 60 ¥ yıl sonu); 29 Mayıs 2026'da duyurulan geri alım 44.429 bin hisse / 1.225 yüz milyon yen ile tamamlandı ve hisseler 2 Ekim'de iptal edildi.
H1 ve tam yıl öngörü sütunları pembe gölgeli geniş öngörü tablosu, ardından tek satırlık ana itici güç beyanı ve iki yuvarlak kutu: varsayımlar ve hassasiyetler (solda, gri çerçeveli) ve hissedar getirileri (sağda, kırmızı çerçeveli) ile bir "Detaylar: C-2" bağlantı butonu.
Tam yıl segment öngörüsü, gelir / olağan kâr (yüz milyon yen): Kuru Yük 3.625 / 320 (yıllık +205; Ağustos'a göre +105); Enerji Kaynakları 1.125 / 60 (yıllık -47; Ağustos'a göre -15); Ürün Lojistiği 6.940 / 1.565 (yıllık +657; Ağustos'a göre +475), bunun içinde Araç Taşıyıcılar 4.405 / 330 (yıllık -181; Ağustos'a göre -75) ve Konteyner Taşımacılığı 720 / 1.070 (yıllık +830; Ağustos'a göre +540); Diğerleri 10 / 0; Kurumsal ve düzeltmeler -45. Toplam 11.700 / 1.900. Yorumlar: Kuru yük piyasalarının güçlü talep sayesinde geçen yılın üzerinde olması bekleniyor; enerji, geçen yılki tek seferlik vergi etkisi kazancının kaybı nedeniyle düşüşte; araç taşıyıcılar, yüksek yakıt ve işletme maliyetleri nedeniyle büyük bir kâr düşüşüyle karşı karşıya, bu nedenle K Line filo boyutunu optimize edecek ve konuşlandırmayı iyileştirecek; konteynerlerin güçlü ilk yarı sayesinde keskin bir artış göstermesi beklenirken, ONE Orta Doğu'daki belirsizlik ortamında süreci esnek bir şekilde yönetiyor.
A-2 ile aynı iki kademeli segment matrisi, ancak H2 ve tam yıl öngörü sütunları (pembe vurgulu) ile birlikte FY2025 gerçekleşen, yıllık değişim, Ağustos öngörüsü ve fark sütunlarını içeriyor; altta dört yorum sütunu bulunuyor.
Tam yıl olağan kârının Ağustos öngörüsü olan 1.350 yüz milyon yen'den (öz faaliyetler 820, konteyner işi 530), Kasım öngörüsü olan 1.900 yüz milyon yen'e (öz faaliyetler 830, konteyner işi 1.070) geçişini gösteren şelale grafiği. İlk yarı +383 (öz faaliyetler +74, konteyner +309); ikinci yarı +167 (öz faaliyetler -64, konteyner +231) ekliyor. 1. Yarı: Öz faaliyetler, araç taşıyıcılarındaki yüksek marjlı kargolardan ve istikrarlı kuru yükten kazanç sağladı; konteynerler, arz kısıtlılığının kısa vadeli navlunları artırmasıyla yükseldi. 2. Yarı: Öz faaliyetlerin, istikrarlı kuru yüke rağmen kalıcı yüksek yakıt fiyatlarından kaynaklanan araç taşıyıcı işletme maliyetleri nedeniyle daha düşük olması bekleniyor; konteynerlerin, kısa vadeli navlunların yüksek seyretmesiyle önceki öngörünün çok üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.
Yığılmış başlangıç ve bitiş sütunlarına (kırmızı = öz faaliyetler, bej = konteyner işi) ve H1 ile H2 olarak gruplandırılmış yüzen gri/mavi basamak çubuklarına sahip şelale grafiği; altta iki sütunlu madde işaretli açıklama.
Orta vadeli yönetim planındaki ilerleme güncellemesi için bölüm ayracı.
Kırmızı dikey çubuk ve başlık içeren beyaz slayt.
Ana başlık: Sermaye verimliliği ile finansal sağlamlığı dengeleyerek, optimal sermaye yapısını ve nakit tahsisini yönetirken kazanç gücünü güçlendirmek. Kazanç gücü: Orta vadeli plan işletme nakit akışı 1,5 trilyon ¥ (değişmedi); FY2026 mali yılı sonu olağan kâr beklentisi 1.900 yüz milyon yen (Ağustos'a göre +550). Yatırım: Plan süresince büyüme odaklı işlere ve düşük/sıfır karbonlu çevresel yatırımlara odaklanan 6.100 yüz milyon yen tutarında yatırım nakit akışı. Optimal sermaye yapısı: Kısa vadede (bilanço dışı kalemler dahil) yaklaşık %50 özkaynak oranı hedefi. Hissedar getirileri: Plan dönemi boyunca 8.800 yüz milyon yen veya daha fazlası; FY2026 temettüsü hisse başına 120 ¥; 44.429 bin hisse / 1.225 yüz milyon yen geri alındı ve tamamen iptal edildi. Kurumsal değer: Gelecekte %15+ ROE ve 1,0x veya daha yüksek sürdürülebilir PBR hedefi; 28 Mart 2025'te aday belirleme komitesi yapısına sahip bir şirkete geçildi. Yan panel: ROIC %7 (FY2026 tahmini) ve yönetim güncellemeleri (segment finansal tabloları, iş değeri yönetimi, yatırım yönetimi).
Koyu renkli yuvarlatılmış başlık bandı; kırmızı aşağı oklarla birbirine bağlanan beş yığılmış satır, her birinde gri etiket kutucuğu, arduvaz mavisi KPI kutucuğu ve madde işaretli metin; sağda yönetim kontrol girişimleri için gri bir yan panel.
Sermayeyi bilanço dışı dahil yaklaşık %50 özkaynak oranına doğru normalleştirme politikasına dayanarak K Line, 1.225 yüz milyon yen karşılığında 44.429 bin hisse geri alımı yaptı (2 Ekim 2026'da iptal edildi). Orta vadeli plan boyunca toplam getirilerin 8.800 yüz milyon yen veya daha fazla olması planlanıyor; FY2026 temettüsü, Ağustos ayından bu yana değişmeyerek hisse başına 120 ¥ (60 ¥ ara dönem, 60 ¥ yıl sonu) olarak belirlendi. Grafik: FY2021–24 gerçekleşen getirileri 5.960 yüz milyon yen (geri alımlar 3.120, temettüler 2.840); FY2025 770 yüz milyon yen (hisse başına 120 ¥ = 40 ¥ baz + 80 ¥ ek temettü); FY2026 planı 1.940 yüz milyon yen (hisse başına 120 ¥ üzerinden 710 yüz milyon yen temettü artı 1.225 yüz milyon yen geri alım). Toplamlar en yakın yüz milyon yen'e yuvarlanmıştır. Politika: Gerekli yatırım ve finansal sağlamlık güvence altına alındıktan sonra, uygun seviyenin üzerindeki sermaye için geri alımlar dahil getirileri aktif olarak değerlendirmek.
Üstte koyu bant; sol sütunda ana rakamlar (toplam getiriler, temettü, geri alım) ve gri bir politika kutusu; sağ tarafta baz temettü, ek temettü, geri alım ve esnek ek getiriler lejantına sahip yığılmış sütun getiri grafiği (gerçekleşen vs. plan) ve altında bir toplamlar tablosu.
Orta Doğu merkezli jeopolitik riskler küresel ekonomi üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, ticaret ve enerji politikaları belirsizliğini koruyor. Jeopolitik: ABD-Çin rekabeti, Rusya-Ukrayna ve Orta Doğu gerilimleri ekonomiyi parçalamaya devam ediyor; Hürmüz Boğazı çevresindeki gerilim enerji tedarik zincirlerini istikrarsızlaştırdı; Japonya-Çin ilişkilerinin takibi gerekiyor; K Line, Hürmüz geçişlerinde mürettebat, kargo ve gemi güvenliğini ön planda tutuyor ve Süveyş Kanalı'ndan kaçınma stratejisini sonlandırma konusunda temkinli davranıyor. Dünya ekonomisi: politika belirsizliği, ABD/AB duyarlılığı, Çin'deki yavaşlama; tedarik zinciri yeniden yapılanması ile ücret ve petrolden kaynaklanan enflasyon riskleri. Enerji ve çevre: Ekim 2025'teki olağanüstü IMO MEPC toplantısında MARPOL değişikliğinin kabul edilmemesi küresel bir kuralın gecikmesine neden oldu; belirsiz ulusal enerji karması politikaları; yeni CO2 kuralları; enerji kıtlığı ve fiyat artışları; yavaşlayan dekarbonizasyon riski ancak olası uzun vadeli fırsatlar. Yanıt: dekarbonizasyonu bir iş fırsatı olarak değerlendirmek, üç temel güçten (çevre ve teknoloji, güvenlik ve gemi kalitesi, DX) yararlanmak ve risk yanıtlarını hazırlamak.
Koyu renkli banner, ardından simgeler içeren 3 sütunlu ve 2 satırlı bir matris (jeopolitik risk, dünya ekonomisi, enerji ve çevre politikası × dış çevre, beklenen riskler ve fırsatlar), kırmızı bir şevron ve kutu içine alınmış şirket yanıtı satırı.
Orta Doğu: ABD-İran askeri çatışmaları ve misillemeler, ticari gemilere yönelik saldırıların ortasında Hürmüz Boğazı ve Babülmendep'ten geçişleri ciddi şekilde kısıtladı. Hürmüz: K Line kaçınma tavsiyelerine uyuyor ve müşterilerle koordinasyon sağlıyor; etkiler arasında sıkışıklık, yakıt ve savaş riski sigortasından kaynaklanan yüksek maliyetler yer alıyor; kuru dökme yükte sınırlı etki, enerji yüklemelerinin Orta Doğu dışına yönlendirilmesi, araç taşıyıcıları ve konteynerlerde ise bir miktar etki görülüyor. Süveyş: Yeniden geçiş için güvenliğin teyit edilmesi gerekiyor (ONE bazı rotalarda yeniden başlamayı planlıyor); rotanın değiştirilmesi kuru dökme yük arzının yaklaşık %1-2'sini, araç taşıyıcı arzının yaklaşık %4-5'ini ve konteyner arzının yaklaşık %10'unu absorbe ediyor; LNG uzun vadeli sözleşmelerle korunuyor ve kanalın yeniden açılması eski gemilerin hurdaya ayrılmasını artırabilir. ABD tarifeleri: 24 Temmuz'da ABD, Japonya ve AB dahil 60 ülke ve bölgeye yönelik yeni Bölüm 301 tarifelerini duyurdu (Japonya için prensipte %12,5); çelik, alüminyum ve otomobil gibi Bölüm 232 kalemleri mevcut rejim altında kalmaya devam ediyor; hizmetler yeniden yapılandırılıyor. Çin bağlantılı gemilere yönelik USTR önlemleri: 30 Ekim 2025 ABD-Çin görüşmelerinden bir yıl sonra liman ücretleri karşılıklı olarak ertelendi ve USTR askıya alma süresinin iki ay uzatılarak 9 Ocak 2027'ye kadar uzatılmasını önerdi; Çin tersanelerindeki yeni siparişler vaka bazında inceleniyor.
Koyu renkli banner; kırmızı satır başlıkları (Orta Doğu, ABD tarife politikası, USTR Çin gemi önlemleri) ve üç gri sütun başlığı (genel bakış, denizcilik şirketi yanıtı, ticari etki) içeren tablo; Hürmüz ve Süveyş için pembe dikey alt etiketler.
Piyasa verileri, hacimler ve filo bilgilerini içeren ekler bölümünü tanıtan ayırıcı slayt.
Kırmızı vurgu çubuğu ve 'Appendix' (Ekler) kelimesini içeren minimal ayırıcı slayt.
Kuru dökme yük günlük navlun oranları: Capesize FY2025 ortalaması 23.800 $ iken FY2026 1Ç 39.800 $, 2Ç 44.850 $, 3Ç varsayımı 41.000 $, 4Ç 27.000 $, tam yıl 38.150 $; Panamax 14.800 $ iken FY2026 18.850 $; Handymax 13.300 $ iken 17.150 $; Small Handy 12.750 $ iken 15.100 $ (Capesize baz değeri 180k'dan 182k dwt'ye değişmiştir). Tankerler: VLCC (Orta Doğu-Japonya) FY2025 110.150 $, FY2026 1Ç 130.350 $, 2Ç 336.350 $, 2. yarı varsayımı 42.000 $, tam yıl 137.700 $; Aframax 30.550 $ iken 34.150 $. İşletilen filo: kuru dökme yük 178 (FY2024 sonu) → 163 (FY2025 sonu) → 165 (Eylül 2026); enerji 83 → 92 → 89 (54 LNG dahil). Altı aylık piyasa maruziyeti: Capesize %12, orta/küçük dökme yük gemileri %21, chip (yonga), VLCC, LPG ve kömür taşıyıcıları %0.
FY2026 sütunları pembe gölgeli iki geniş çeyreklik oran tablosu (kuru dökme yük, tanker), ardından yan yana bir filo sayısı tablosu ve bir maruziyet oranı tablosu.
Araç taşıyıcı hacimleri (bin adet): FY2025 toplam 3.390 (ihracat 1.549, ithalat 197, çapraz ticaret 893, Avrupa içi 751); FY2026 1Ç 863 ve 2Ç 875 gerçekleşen, 3Ç 899 ve 4Ç 887 varsayılan, tam yıl 3.524 (ihracat 1.663, ithalat 201, çapraz ticaret 916, Avrupa içi 744). Filo büyüklüğü 99'dan 100 gemiye çıkıyor. FY2019'dan FY2026'ya rotalara göre (Japonya/Uzak Doğu-Kuzey Amerika, -Avrupa, -diğerleri, çapraz ticaret, ithalat, Avrupa içi) yığılmış alan grafiği, FY2020 1Ç'deki 44 (10.000 birim) COVID dip noktasını ve FY2026'da yaklaşık 89-90'a toparlanmayı gösteriyor.
Üstte pembe FY2026 sütunları içeren çeyreklik hacim tablosu; altta çeyreklik etiketler ve rota lejantı içeren tam genişlikte yığılmış alan grafiği.
Eylül 2026 sonu itibarıyla 439 gemi ve 35,13 milyon dwt'lik grup filosu (215 özmal, 224 kiralık); FY2025 sonunda 440 gemi ve 34,76 milyon dwt idi. Segment bazında: kuru dökme yük 165 (20,84 milyon dwt), enerji kaynakları 96 (12 tanker, 54 LNG, 23 kömür taşıyıcı, ayrıca sondaj, FPSO, araştırma ve sıvılaştırılmış CO2 gemileri), araç taşıyıcıları 99, konteyner gemileri 36, kısa mesafe ve kıyı taşımacılığı 42 ve 1 LNG yakıt ikmal gemisi. Özmal sayılarına ortak mülkiyetli gemiler, kiralık gemilere ise kısa vadeli ve spot gemiler dahildir.
İki tarihi segment bazında karşılaştıran yatay yığılmış çubuk grafik, ardından gemi tipine göre özmal, kiralık ve toplam gemi sayıları ile detveyt tonajını içeren ayrıntılı tablo.
Segment ve türe göre işletilen gemiler: kuru yük 163 → 165 (Capesize 79, Panamax 38, Handymax 32, Small Handy 10, chip 6); enerji kaynakları 99 → 96 (VLCC 5, Aframax 2, LPG 5, LNG 54, kömür 23, diğerleri); ürün lojistiği 177 (99 araç taşıyıcı, bunlardan 30'u 7.000 birimlik sınıf; 36 konteyner gemisi, 12'si 14.000 TEU dahil; kısa mesafe ve kıyı taşımacılığı 42); toplam 440 → 439. Yeni inşa teslimatları: 2026'da 16, 2027'de 16 ve 2028'de 15 adet; Capesize (1 / 4 / 8), LNG taşıyıcıları (8 / 5 / –), 7.000 birimlik araç taşıyıcıları (– / 3 / 1) ve 2028'de bir sıvılaştırılmış CO2 taşıyıcısı dahil.
Solda: İki tarih için gemi türlerini listeleyen, kırmızı başlıklı ve pembe segment bloklu uzun bir tablo; sağda: gri bir toplam satırı içeren, yıla göre yeni inşa teslimatlarının yer aldığı kompakt bir ızgara.
Sorumluluk reddi: Bu materyal yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve hisse senedi alım veya satımına yönelik bir teklif değildir; yatırım kararları yatırımcının kendisine aittir. İleriye dönük beyanlar, halihazırda mevcut olan bilgilere dayanmaktadır ve ekonomi, nakliye arz ve talebi, yakıt fiyatları ve döviz kurları ile değişebilir.
İki köşeli parantezli başlık ve kısa paragraflar içeren salt metin slaytı.
Bu slayt ve temel sunum içeriği hakkında yaygın sorular.
Orijinal belge, Kawasaki Kisen Kaisha ("K" LINE) tarafından 4 Kasım 2026'da Tokyo Menkul Kıymetler Borsası'nın zamanlı açıklama sistemi olan TDnet üzerinden yayınlanan Japonca bir sonuç bilgilendirme sunumudur (決算説明会資料). Bu sayfadaki slayt özetleri Türkçe olarak hazırlanmıştır; tutarlar yen ve şirketin kendi birimi olan 億円 (100 milyon yen) cinsinden korunmuştur.
FY2026, K Line'ın 31 Mart 2027'de sona eren mali yılını ifade eder, dolayısıyla Nisan 2026'dan Mart 2027'ye kadar olan dönemi kapsar. Bu sunum, ikinci çeyreği, yani Nisan-Eylül 2026 arasındaki ilk yarıyı ve tam yıl beklentisini raporlamaktadır.
Gelir 6.020 億円 (yaklaşık 602 milyar ¥), faaliyet kârı 512 億円, olağan kâr 1.183 億円 ve ana ortaklığa ait net gelir 1.245 億円 olarak gerçekleşmiştir. Olağan kâr, temel olarak ONE konteyner ortak girişiminden gelen yüksek özkaynak yöntemi gelirleri ve güçlü kuru yük piyasaları sayesinde bir önceki yıla göre 587 億円 daha yüksektir.
Tam yıl olağan kâr ve net gelir beklentilerinin her ikisi de Ağustos 2026 öngörüsünün 550 億円 üzerine çıkarılarak 1.900 億円'e, gelir ise 11.700 億円'e yükseltilmiştir. Beklenti ilk olarak 23 Ekim 2026'da revize edilmiş olup bu sunumda değişmeden kalmıştır. 9. sayfadaki köprü analizi, bu artışın +540 億円'ini konteyner işine, +10 億円'ini ise K Line'ın kendi faaliyetlerine dayandırmaktadır.
Hisse başına yıllık 120 ¥ temettü (60 ¥ ara dönem ve 60 ¥ yıl sonu), 2 Ekim 2026'da iptal edilen 44.429 bin hisselik / 122,5 milyar ¥ (1.225 億円) tutarındaki geri alımın tamamlanması ve orta vadeli plan dönemi boyunca 880 milyar ¥ veya daha fazla toplam getiri hedeflenmektedir.
Sunum, Hürmüz kısıtlamalarının ve Ümit Burnu rotasına yönelmenin yakıt, sigorta ve sıkışıklık maliyetlerini artırdığını belirtmektedir. Araç taşıyıcıları en büyük darbeyi alırken, konteyner gemileri daralan kapasite ve yüksek kısa vadeli navlun oranlarından faydalanmaktadır. Rota değişikliği kuru yük arzının yaklaşık %1-2'sini, araç taşıyıcı arzının %4-5'ini ve konteyner arzının yaklaşık %10'unu absorbe etmektedir. Beklenti, Hürmüz'ün Mart 2027 sonuna doğru normalleşeceğini ve yıl boyunca Süveyş geçişi olmayacağını varsaymaktadır.
Evet. Orijinal Japonca sunumun PDF'i bu sayfadan indirilebilir. İki kademeli segment tabloları, beklenti şelale grafiği, sermaye politikası çerçevesi ve hissedar getirisi grafiği dahil olmak üzere sunum düzenleri, kendi sonuç veya IR slaytlarınızı oluşturmak için yararlı referanslardır.
Create Your Own Slides
Turn your ideas into professional presentations in seconds with 2slides AI.
Profesyonel tasarımları referans alın, stilinizi seçin ve mükemmel metin oluşturma ile slaytlar oluşturun. Nano Banana ile desteklenir—şimdi sunumunuzu oluşturmaya başlayın.
Slaytlar için AI Ajanınız. Akıllı sunum oluşturma ile zaman kazanın, daha hızlı parlayın.
Tüm hizmetler çevrimiçi© 2026 2slides. Tüm hakları saklıdır.