
Şu koleksiyonda: Yatırımcı sunumu örnekleri · Japonya'dan yatırımcı sunumu örnekleri
IHI H1 FY2026 Sonuç Sunumu: IHI Corporation'ın Mart 2027'de sona eren mali yılına ait ilk yarı sonuçları (IFRS), 4 Kasım 2026'da yayımlanmıştır. Bu, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası'nın zamanlı açıklama sistemi TDnet'te yayımlanan Japonca bir sunumdur (第2四半期決算説明資料); bu sayfa her slaytı Türkçe olarak özetlemektedir. IHI, ticari aero-motor satış sonrası büyümesi ve 42,6 milyar yen'lik gayrimenkul kazançlarının etkisiyle 779,3 milyar yen gelir (+65,6 milyar yen yıllık) üzerinden 114,9 milyar yen (1.149 yüz milyon yen, %14,8 marj) ile rekor ilk yarı faaliyet kârı bildirmiş ve tam yıl FY2026 beklentilerini (Nisan 2026 - Mart 2027) 1,88 trilyon yen gelir, 270 milyar yen faaliyet kârı ve 25 yen yıllık temettü olarak yükseltmiştir.
Bu sunumun kapağını, kendi içeriğinizden oluşturulan slaytlar için stil referansı olarak kullanır. Ya da aşağıdan herhangi bir sayfayı seçip düzenini referans olarak kullanın.
Hızlı Navigasyon
Etiketler
Slaytları paylaş
IHI H1 FY2026 Sonuç Sunumu: IHI Corporation'ın Mart 2027'de sona eren mali yılına ait ilk yarı sonuçları (IFRS), 4 Kasım 2026'da yayımlanmıştır. Bu, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası'nın zamanlı açıklama sistemi TDnet'te yayımlanan Japonca bir sunumdur (第2四半期決算説明資料); bu sayfa her slaytı Türkçe olarak özetlemektedir. IHI, ticari aero-motor satış sonrası büyümesi ve 42,6 milyar yen'lik gayrimenkul kazançlarının etkisiyle 779,3 milyar yen gelir (+65,6 milyar yen yıllık) üzerinden 114,9 milyar yen (1.149 yüz milyon yen, %14,8 marj) ile rekor ilk yarı faaliyet kârı bildirmiş ve tam yıl FY2026 beklentilerini (Nisan 2026 - Mart 2027) 1,88 trilyon yen gelir, 270 milyar yen faaliyet kârı ve 25 yen yıllık temettü olarak yükseltmiştir.
Her slayt sayfasının detaylı görünümü, düzen, temel içerik ve görsel öğeler dahil.
IHI'nin IFRS kapsamındaki FY2026 ikinci çeyrek (ilk yarı) sonuçlarına ilişkin, 4 Kasım 2026 tarihli, Grup Finansmanından Sorumlu İcracı Yönetici Yumi Oshima tarafından sunulan başlık slaytı; IHI logosunu ve FASF (Finansal Muhasebe Standartları Vakfı) üyelik mührünü taşır.
Kalın mavi yan çubuklarla çerçevelenmiş beyaz tuval; sol tarafta, sağında IHI logosu bulunan lavanta rengi yatay bir bandın üzerinde iki satırlı büyük siyah başlık; bandın altında tarih; sol altta şirket adı, FASF mührü ve sunum yapan kişi.
Beş bölümden oluşan gündem: 1. Öne Çıkanlar, 2. FY2026 Q2 Konsolide Sonuçlar, 3. FY2026 Konsolide Beklentiler, 4. Hissedar Getirileri, 5. Ek. Kutucuk içindeki bir notta tutarların ¥100 milyonun (yüz milyon yen) altına yuvarlandığı belirtilmekte ve segment kısaltmaları tanımlanmaktadır: Kaynaklar, Enerji ve Çevre; Sosyal Altyapı; Endüstriyel Sistemler ve Genel Amaçlı Makineler; Aero Motor, Uzay ve Savunma.
Standart içerik başlığı (başlık solda, IHI logosu sağda, mavi parantezli lavanta rengi çizgi); büyük kalın yazı tipinde numaralandırılmış gündem listesi; sağ altta kesikli kenarlıklı dipnot kutusu.
H1: Güçlü savunma ve ticari motor talebine rağmen geçen yılki büyük bir enerji siparişinin tekrarlanmamasıyla siparişler 778,7 milyar yen'e (7.787 yüz milyon yen, ▲114,6 milyar yen) geriledi; gelir 779,3 milyar yen'e (+65,6 milyar yen), faaliyet kârı 114,9 milyar yen'e (%14,8, +45,5 milyar yen) ve net kâr 84,9 milyar yen'e (+29,0 milyar yen) yükselerek ilk yarı için rekor kırdı; gayrimenkul kazançları hariç faaliyet kârı 72,3 milyar yen (%9,3) oldu; işletme nakit akışı ▲65,0 milyar yen olarak gerçekleşti. Ağustos ayından sonra tekrar yükseltilen FY2026 beklentisi: siparişler 1,89 trilyon yen, gelir 1,88 trilyon yen, faaliyet kârı 270,0 milyar yen (%14,4), net kâr 185,0 milyar yen, işletme nakit akışı 100,0 milyar yen, temettü 'Orta ve Uzun Vadeli Yönelim (Aşama 1)'in ilk yılı olması sebebiyle 2 yen artırılarak hisse başına 25 yen'e çıkarıldı.
Üst üste iki blok, üstte H1 gerçekleşmeleri ve altta tam yıl görünümü; her birinde kalın madde işaretli yorumlar içeren açık mavi bir 'Genel Bakış' etiketi, ardından değerin büyük puntolarla, yıllık değişimin (ve Ağustos ayına göre revizyonun) altında gösterildiği camgöbeği kenarlıklı 3x2'lik bir KPI kartı ızgarası bulunur.
İlk yarı konsolide sonuçlarını tanıtan bölüm sonu.
Mavi yan çubuklarla çerçevelenmiş beyaz bir alan üzerinde ortalanmış kalın siyah bölüm başlığı, alt kısma yakın lavanta rengi bant ve IHI logosu.
H1 FY2025 ile H1 FY2026'yı karşılaştıran tablo (yüz milyon yen): siparişler 8.934'ten 7.787'ye (▲%12,8); gelir 7.136'dan 7.793'e (+%9,2); gayrimenkul kazançları hariç faaliyet kârı 656'dan 723'e (%9,3); gayrimenkul kazançları 38'den 426'ya; faaliyet kârı 694'ten 1.149'a (%14,8, +5,1 puan); vergi öncesi kâr 747'den 1.227'ye; ana ortaklığa ait net kâr 559'dan 849'a; işletme nakit akışı ▲571'den ▲650'ye; serbest nakit akışı ▲801'den ▲560'a; ortalama USD kuru 146,57 yen'den 160,03 yen'e. Bir referans tablosu, 707 (%9,1, +186) tutarındaki düzeltilmiş faaliyet kârını göstermek için döviz etkilerini (+156) ve iş devri kâr/zararlarını (▲140) ayırır. Dipnot: gelir, tahmini toplam USD maliyetinde bir değişiklik olmaksızın, PW1100G-JM ek inceleme programından kaynaklanan döviz değerleme etkilerini (+8 ve +7) içerir.
Gri başlık satırı ve koyu mavi / açık mavi dolgu ile vurgulanmış cari dönem sütunu içeren tam genişlikte finansal tablo; marjlar italik parantez içinde; altta aynı sütun yapısına sahip daha küçük referans tablosu.
H1 FY2025 gelirinin 713,6 milyar yen'den 779,3 milyar yen'e şelale analizi (waterfall): elden çıkarılan işler ▲180 (yüz milyon yen), ardından ticari motorlar +516, savunma +110, nükleer +58 ve istikrarlı kazanç sağlayan işler +152'den oluşan +836'lık iş büyümesi. Başlık: Gelir artışına ticari motorlar öncülük ederken savunma, nükleer ve istikrarlı işler de katkıda bulundu.
Slayt başlığının altında iki satırlı lacivert alt başlık; açık mavi başlangıç/bitiş çubukları, kırmızı negatif çubuk ve parlak mavi pozitif çubuklar içeren yatay şelale grafiği; yuvarlatılmış lacivert bir çerçeve, büyüme çubuklarını 'İş büyümesi +836' lacivert etiketiyle gruplandırır.
69,4 milyar yen'den 114,9 milyar yen'e şelale analizi: geçen yılın tek seferlik kalemlerinin çıkarılması (▲173: önceki iş devri ▲113, gayrimenkul kazançları ▲38, döviz ▲22) 521 sonucunu verir; iş ortamı +113 (ticari motor ve nükleer talebi), yaşam döngüsü işi (LCB) büyümesi +68 (karbon çözümleri, güç sistemleri), maliyet yapısı +58 (karbon çözümleri proje marjları, turboşarj fiyatlandırması ve maliyet kesintileri), faaliyet giderleri ▲75 (Ar-Ge ve personel), diğer +22 ile 707 (+186) tutarında ana faaliyet kârına ulaşılır; bu yılın tek seferlik kalemleri (yeniden yapılandırma ▲140, döviz +156) 723'ü verir, buna +426 gayrimenkul kazancı eklenerek 1.149 ile rekor seviyeye ulaşılır.
Slaytı kaplayan şelale grafiği; her bir çubukla bağlantılı onay işaretli açıklama kutuları; çekirdek çubukları kapsayan 'Düzeltilmiş faaliyet kârı +186' yazılı lacivert bant; son adımda 'Gayrimenkul kazançları +426' için lacivert etiket; eksen boyunca tek seferlik gruplar için parantez etiketleri.
Segment kârı 54,7 milyar yen'den 72,2 milyar yen'e yükseldi: Döviz etkisi +134 (100 milyon ¥; ortalama kur farkı +135, PW1100G-JM programına bağlı döviz cinsi yükümlülük değerlemesi ▲1), yeni motorlar ▲20 (daha fazla PW1100G ve GE ünitesi), satış sonrası hizmetler +110 (daha yüksek PW1100G ve V2500 satışları), marj iyileşmesi +15 (daha fazla ticari MRO parça onarımı), SG&A ▲63 (Ar-Ge ve personel yatırımı). Mesaj: Satış sonrası hizmetlerde sürdürülebilir güçlü büyüme; yeni motor satışları ve ön yatırımlar planlandığı gibi gidiyor.
İki satırlı lacivert başlık; çubukların üstünde ve altında onay işaretli açıklama kutuları bulunan şelale grafiği; yeni motorları ve satış sonrası hizmetleri 'iş ortamı değişikliği' olarak gruplandıran parantez; sağ altta dipnot.
Ticari motor geliri (GAAP bazında, PW1100G-JM denetim programı hariç), ilk yarıda yıllık %28 arttı; hem yeni motorlar hem de satış sonrası hizmetler (yedek parça artı MRO) yükseliş gösterdi. FY2025 ve FY2026 ilk yarı kırılımı: yedek parçalar %63, yeni motorlar %30, MRO %7. FY2022'den FY2026 beklentisine kadar yıllık kırılım: yedek parçalar %61, %58, %60, %60, %60; yeni motorlar %36, %37, %34, %33, %33; MRO %3, %5, %6, %7, %7; FY2026 beklenti çubuğu 500 milyar ¥ seviyesine yakın.
Kesikli çizgiyle ayrılmış bölünmüş düzen: Solda yıllık karşılaştırmalı ilk yarı için lacivert '+%28 YoY' rozeti ve kavisli ok bulunan yığılmış sütun grafiği; sağda FY2022'den FY2026 beklentisine kadar yığılmış sütun grafiği; her grafiğin altında kırılım yüzdesi tabloları; altta lejant ve dipnotlar.
Milyon USD cinsinden yedek parça geliri; sıfırın üzerinde brüt satış hacmi ve sıfırın altında program bakım maliyetleri olarak gösterilmiş, PW1100G ve diğer programlar olarak ayrılmış ve net yedek parça geliri bir çizgi olarak belirtilmiştir. İlk yarı net geliri, PW1100G-JM öncülüğünde yıllık %20 arttı. FY2022 - FY2026 beklentisi: Jeopolitik risklere ve yüksek yakıt fiyatlarına rağmen hava yolu seyahat talebi güçlü kalmaya devam ediyor ve gelir artışı beklentisi korunuyor. Kesin çubuk değerleri grafik üzerinde etiketlenmemiştir.
Bölünmüş düzen: Solda '+%20 Net YoY' rozetli ilk yarı karşılaştırma grafiği; sağda beş yıllık grafik; yeşil ve turkuaz renklerde pozitif/negatif yığılmış çubuklar ve lacivert net gelir çizgisi (beklenti için kesikli); brüt satışlar ve bakım maliyeti için yan etiketler; dipnotlarda tanımlar.
Toplam varlıklar FY2025 yıl sonundaki 2.428,5 milyar ¥'den 2.540,9 milyar ¥'ye yükseldi (+112,4 milyar ¥); D/E oranı 0,72x'ten 0,75x'e; ana ortaklığa ait özkaynak oranı %26,9'dan %28,4'e çıktı; JCR ihraççı ve tahvil notu A'dan A+'ya bir kademe yükseltildi (28 Ekim'de açıklandı). İlk yarı sonu bilanço kalemleri (100 milyon ¥): nakit 1.370, alacaklar 6.987, stoklar 5.906, diğer 1.284, duran varlıklar 9.860; borçlar 3.509, sözleşme yükümlülükleri 3.251, iade yükümlülükleri 1.021, diğer 4.508, faiz getiren borç 5.632, özkaynak 7.486. Mesaj: Kâr artışı ve gayrimenkul satışları bilançoyu güçlendirdi.
Gri bir okla ayrılmış yan yana iki dönem; her birinde gri bir başlık, dört temel rasyo satırı ve varlıklar ile yükümlülükler/özkaynaklar için dereceli turkuaz tonlarında, içinde değerler bulunan eşleşmiş yığılmış bloklar.
İşletme nakit akışı, işletme sermayesinin işle birlikte büyümesiyle (▲669'a kıyasla ▲1.499) ▲65,0 milyar ¥'ye (100 milyon ¥ cinsinden ▲78) geriledi; vergi öncesi kâr 1.227, amortisman 413, gayrimenkul kazançları arındırması ▲426, PW1100G-JM denetim programı harcamaları ▲224, vergiler ▲152 ve diğer 11. Yatırım nakit akışı, gayrimenkul satış gelirleri sayesinde +89 ile pozitife döndü (yatırım harcamaları ▲329), böylece serbest nakit akışı ▲801'den ▲560'a iyileşti.
İki satırlı başlık; cari dönem sütunu mavi / açık mavi olan tam genişlikte nakit akış tablosu; girintili alt kalemler; işletme sermayesini ve denetim programı harcamalarının ayrı açıklanmasını tanımlayan dipnotlar.
Elden çıkarmalar ve çıkışların zaman çizelgesi tablosu: genel amaçlı kazanlar Takuma'ya, konveyör sistemleri Tadano'ya, çim ekipmanları Kyoeisha'ya, beton yapı malzemeleri Vertex'e, Japan Marine United'daki %15 hisse Imabari Shipbuilding'e, Niigata Transys J-Will Partners'a, Meisei Electric Nohmi Bosai'ye, Kotobuki Iron Works Tsuneishi'ye; IHI Energy Solutions ve IHI Solid Biomass Malaysia'nın tasfiyesi; IHI Power Services Corp. Kyushu Electric grubuna; IHI Logistics & Industrial Systems Toyota Industries'e (%80'i 1 Nisan 2027'de); ve yeni eklenen IHI VTN GmbH bir Avrupalı alıcıya (17 Eylül 2026) ve Steinmüller Engineering Mutares'e (15 Ekim 2026). Mesaj: Önceki orta vadeli planda öngörülen yeniden yapılanma tamamlandı ve kârlılık çok daha yüksek.
İki satırlı başlık; açık mavi başlıklı üç sütunlu tablo (duyuru tarihi, iş birimi, özet); en yeni iki satır kırmızıyla çerçevelenmiş.
FY2026 tam yıl öngörüsünü tanıtan bölüm ayırıcı.
Diğer bölüm sonlarıyla aynı ortalanmış başlıklı ayırıcı düzeni.
Ağustos öngörüsü ve FY2025 gerçekleşen rakamlarına kıyasla revize edilen FY2026 finansal öngörüsü (100 milyon ¥): siparişler 18.900 (Ağustos'a göre +1.200; FY2025'teki 19.547'ye göre ▲647); gelir 18.800 (+400; +2.365); gayrimenkul kazançları hariç faaliyet kârı 1.770 (%9,4); gayrimenkul kazançları 930 (değişmedi); faaliyet kârı 2.700 (%14,4, +200; +1.044); vergi öncesi kâr 2.600; net kâr 1.850 (+130); EPS ¥173,88; EBITDA 3.500 (%18,6); yıllık temettü ¥25,00 (+¥2,00); varsayılan USD kuru ¥150 (¥145'ten). FX hassasiyeti: USD başına 1 ¥'lik değişim, H2 faaliyet kârını yaklaşık 1,0 milyar ¥ etkiliyor. Mesaj: Güçlü ticari motor ve enerji LCB büyümesiyle üst üste ikinci yıl rekor kâr.
İki satırlı başlık; Ağustos öngörüsü, mevcut öngörü (mavi vurgulu), değişim, FY2025 gerçekleşen ve FY2025'e göre değişimi içeren geniş karşılaştırma tablosu; her iki değişim sütununda lacivert çerçeveler; FX hassasiyeti dipnotu.
165,5 milyar ¥ olan FY2025 faaliyet kârından 270,0 milyar ¥ hedefine giden şelale grafiği: FY2025 FX ve tek seferlik kalemler ▲248 (FX ▲62, gayrimenkul kazançları ▲224, diğer +38) ile 1.407 (100 milyon ¥) temel kâr; havacılık +238, enerji +220, Ar-Ge ve diğer ▲95 ile 1.770 (+363) temel kâr; yeniden yapılandırma ▲140, FX ve diğer tek seferlik kalemler +140 ve 2.700'e ulaşmak için planlanan varlık satışları +930 (yatırımı finanse etmek ve finansmanı güçlendirmek için).
Üç satırlı lacivert başlık; temel toplamlar için taralı çubuklar içeren çerçeveli şelale grafiği, uzun çubuklarda eksen kesme işaretleri, 'Temel faaliyet kârı +363' için lacivert bir bant ve tek seferlik kalemler ile varlık satışları için açıklama kutuları.
Temettü politikasını tanıtan bölüm ayırıcı.
Aynı ortalanmış başlıklı ayırıcı düzeni.
Hisse başına temettü (Ekim 2025'teki 7'ye 1 hisse bölünmesine göre düzeltilmiş): 10,0 ¥ (FY2021), 12,9 ¥, 14,3 ¥, 17,1 ¥, 20,0 ¥ (FY2025), Ağustos FY2026 öngörüsünde 23,0 ¥ ve mevcut öngörüde 25,0 ¥ (ara dönem 11,5 ¥, yıl sonu 13,5 ¥), güçlü sonuçlar üzerine 2 ¥ artırıldı. FY2027 ve FY2028 çubukları değer içermeden soluk gösterilmiştir; amaç hisse başına temettüde sürdürülebilir büyümedir.
Tek başlık; arkasında büyük bir kavisli ok bulunan sütun grafiği, öngörü çubuklarından önce kesikli ayırıcı, lacivert '+2 yen' etiketi ve kutu içine alınmış 25,0 etiketi; ara dönem / yıl sonu dökümünü içeren iç kutu; altta gri bant.
Ek veri slaytlarını tanıtan bölüm ayracı.
Aynı ortalanmış başlıklı ayırıcı düzeni.
Segment tablosu (100 milyon ¥): Kaynaklar, Enerji ve Çevre siparişleri 3.261'den 1.780'e (▲1.481), gelir 1.591'den 1.787'ye, faaliyet kârı ▲1'den 7'ye (%0,4); Sosyal Altyapı siparişleri 591'den 249'a, gelir 592'den 393'e, kâr ▲33'ten ▲44'e; Endüstriyel Sistemler ve Genel Amaçlı Makineler siparişleri 2.234'ten 2.266'ya, gelir 2.094'ten 2.105'e, kâr 170'ten 114'e (%5,4); Uçak Motoru, Uzay ve Savunma siparişleri 2.703'ten 3.314'e, gelir 2.739'den 3.348'e, kâr 547'den 722'ye (%21,6); toplam segment kârı 683'ten 799'a; Diğer kâr 68'den 457'ye (gayrimenkul kazançları); düzeltmeler ▲57'den ▲107'ye; grup faaliyet kârı 694'ten 1.149'a.
Siparişler, gelir ve faaliyet kârı altında gruplandırılmış, her biri önceki, mevcut (mavi) ve değişimi içeren yoğun dokuz sütunlu tablo; segment toplam satırı camgöbeği renginde; marjlar kâr rakamlarının altında italik parantez içinde gösterilmiştir.
Segmentlere göre etken matrisi (100 milyon ¥): iş ortamı +113, LCB genişlemesi +68, maliyet yapısı +58, FX +134, SG&A ▲75, yeniden yapılandırma ▲140 (tamamı Kaynaklar, Enerji ve Çevre'de), diğer +298, toplam +455. Havacılık +175 katkı sağladı (ortam +90, maliyet +15, FX +135, SG&A ▲63, inceleme programı FX ▲1); Endüstriyel Sistemler, geçen yılki iş devri kazancının ▲113'lük geri dönüşünü içeren diğer kalemlerdeki ▲143'ten sonra ▲56 oldu; Diğer +388, gayrimenkul kazançlarındaki +387'lik değişimi içeriyor.
Sütunlarda etkenlerin, satırlarda segmentlerin yer aldığı ızgara tablo; PW1100G-JM FX etkisi için kesikli alt satır; camgöbeği segment toplam satırı; yıldızlı kalemleri ve yuvarlamaları açıklayan dipnotlar.
Tam yıl segment öngörüsü (100 milyon ¥): Kaynaklar, Enerji ve Çevre siparişleri 4.500 (▲1.747), gelir 4.000, kâr 240 (%6,0, +180); Sosyal Altyapı siparişleri ve geliri 1.100, kâr 70 (%6,4); Endüstriyel Sistemler siparişleri 4.600, gelir 4.500, kâr 320 (%7,1); Uçak Motoru, Uzay ve Savunma siparişleri 8.400 (+1.368), gelir 8.900 (+2.382), kâr 1.500 (%16,9, +375); Diğer kâr 980 (+621); düzeltmeler ▲410; toplam siparişler 18.900, gelir 18.800, faaliyet kârı 2.700 (%14,4).
H1 segment slaydı ile aynı dokuz sütunlu gruplandırılmış tablo; FY2025 gerçekleşen, mevcut öngörü (mavi) ve değişimi karşılaştırıyor.
Tam yıl etken matrisi (100 milyon ¥): iş ortamı +250 (havacılık +280), LCB genişlemesi +80, maliyet yapısı +201 (enerji +110, havacılık +70), FX +138, SG&A ▲168, yeniden yapılandırma ▲200 (enerji ▲140, düzeltmeler ▲60), diğer +744 (çoğunlukla Diğer segmentindeki gayrimenkul kazançları, +640), toplam +1.044. Segment toplamları: enerji +180, sosyal altyapı +32, endüstriyel +12, havacılık +375, Diğer +621, düzeltmeler ▲177.
H1 versiyonuyla eşleşen, camgöbeği segment toplam satırı ve yuvarlama dipnotu içeren etken-segment ızgarası.
Ağustos ayından bu yana yapılan revizyonlar (100 milyon ¥): Kaynaklar, Enerji ve Çevre siparişleri 3.600'den 4.500'e, geliri 3.900'den 4.000'e yükseltildi ancak kâr, yeniden yapılandırma nedeniyle 330'dan 240'a (%8,5'ten %6,0'a) düşürüldü; Sosyal Altyapı 1.100 ve 70 ile değişmedi; Endüstriyel Sistemler siparişleri 4.600, geliri 4.500, kârı 300'den 320'ye çıktı; Havacılık Motoru, Uzay ve Savunma siparişleri 8.200'den 8.400'e, geliri 8.700'den 8.900'e, kârı 1.370'ten 1.500'e (%16,9) yükseldi; düzeltmeler ▲550'den ▲410'a iyileşti; toplam siparişler 17.700'den 18.900'e, gelir 18.400'den 18.800'e, faaliyet kârı 2.500'den 2.700'e çıktı.
Ağustos beklentisini, güncel beklentiyi (mavi) ve değişimi karşılaştıran dokuz sütunlu gruplandırılmış tablo; segment toplam satırı camgöbeği renginde.
+20,0 milyar ¥ tutarındaki revizyonun dökümü şu şekildedir: LCB genişlemesi +50 (enerji), maliyet yapısı +20 (endüstriyel), döviz +130 (havacılık) ve enerjideki ▲140'lık yeniden yapılandırma, düzeltmelerdeki +140 ile dengelenmiştir (yurt dışı iştirak yeniden yapılandırma maliyeti kurumsal yerine segmentte kaydedilmiştir); toplamda +200 (100 milyon ¥).
Çoğunlukla boş hücrelerden oluşan, yalnızca revize edilen birkaç etkeni vurgulayan seyrek etken-segment matrisi; camgöbeği toplam satırı; yuvarlama dipnotu.
Siparişler (100 milyon ¥) H1 1.780'e karşı 3.261 ve FY beklentisi 4.500 (Ağustos 3.600); gelir H1 1.787 ve FY 4.000 (Ağustos 3.900); faaliyet kârı H1 7 (%0,4) ve FY 240 (%6,0, Ağustos 330). İş birimi bazında FY siparişleri / geliri: güç sistemleri 1.100 / 1.050, karbon çözümleri 2.000 / 1.350, nükleer 800 / 750, Asya EPC ve diğer 600 / 850. Notlar: siparişler, önceki yılın büyük karbon çözümleri ve Asya EPC projelerinden sonra düşüştedir; 14,0 milyar ¥ tutarında yurt dışı yeniden yapılandırma gideri kaydedilmiştir ancak güç sistemleri, karbon çözümleri ve nükleer alanındaki LCB büyümesi geliri ve kârı hâlâ artırmaktadır.
H1 ve tam yıl için yığılmış sütunlar ile ana hatları belirtilmiş 'önceki beklenti' çubuklarını içeren üç mavi başlıklı grafik paneli (siparişler, gelir, faaliyet kârı); altta iş birimi bazında sipariş ve gelir veri tabloları; sağ altta yeşil 'Ek notlar' paneli.
Siparişler (100 milyon ¥) H1 249'a karşı 591, FY beklentisi 1.100 (FY2025 1.332); gelir H1 393'e karşı 592, FY 1.100 (FY2025 1.319); faaliyet kârı H1 ▲44 (▲%11,2), FY 70 (%6,4). İş birimi bazında FY siparişleri / geliri: köprüler ve su kapakları 850 / 880, kalkan sistemleri 230 / 200, diğer 20 / 20. Notlar: köprüler ve su kapakları yatay seyretmektedir, kalkan sistemleri geçen yılın projelerinden sonra düşüştedir; siparişler ve gelir, taşıma sistemleri ve beton yapı malzemeleri elden çıkarmalarından sonra daha düşüktür.
Yığılmış sütunlar, H1 için sıfırın altına inen kâr çubukları, iş tabloları ve yeşil notlar panelini içeren aynı üç panelli grafik düzeni.
Siparişler (100 milyon ¥) H1 2.266, FY 4.600 (Ağustos 4.500); gelir H1 2.105, FY 4.500 (Ağustos 4.400); faaliyet kârı H1 114 (%5,4), FY 320 (%7,1, Ağustos 300). İş birimi bazında FY geliri: araç turboşarjları 2.100, otopark 680, döner makineler 650, ısı ve yüzey işleme 530, lojistik ve endüstriyel sistemler 390. Notlar: turboşarjlar, düşük hacimlere rağmen fiyatlandırma ve sabit maliyet kesintileri yoluyla marjları iyileştirmektedir; otopark ve döner makineler LCB yoluyla büyümektedir; konveyör işinin elden çıkarılmasına rağmen kâr beklentisi 2,0 milyar ¥ artırılmıştır.
Altı katmanlı yığılmış sütunlar, ana hatları belirtilmiş önceki beklenti çubukları, iş tabloları ve yeşil notlar panelini içeren üç panelli grafik düzeni.
Siparişler (100 milyon ¥) H1 3.314, FY 8.400 (Ağustos 8.200); gelir H1 3.348, FY 8.900 (Ağustos 8.700); faaliyet kârı H1 722 (%21,6), FY 1.500 (%16,9, Ağustos 1.370). İş birimi bazında FY siparişleri / geliri: savunma havacılık motorları ve ekipmanları 2.800 / 3.000, ticari motorlar 5.000 / 5.000, uzay 400 / 550, diğer 200 / 350. Notlar: savunma siparişleri ve satışları H2'de genişlemektedir; ticari motor siparişleri ve geliri 20,0 milyar ¥, faaliyet kârı ise 13,0 milyar ¥ artırılmıştır.
Yığılmış sütunlar ve ana hatları belirtilmiş önceki beklenti çubukları, iş tabloları ve yeşil notlar panelini içeren üç panelli grafik düzeni.
Q1 FY2025'ten Q2 FY2026'ya çeyreklik segment kârı (100 milyon ¥): 279, 267, 159, 417, 291, 430; Q3-Q4 FY2026 ortalaması 388. USD başına 145 ¥ bazında düzeltilmiş ve PW1100G-JM programı döviz etkisi hariç: 240, 284, 155, 381, 223, 341; 363 H2 ortalaması ile. Düzeltilmiş çeyreklik ortalamalar: FY2023 141, FY2024 286 (bir ABD havayolu şirketi değersiz alacak karşılığı için 18'lik bir düzeltme dahil), FY2025 265, FY2026 323.
Çeyreklik ve yıllık ortalama bloklarına bölünmüş mavi başlıklı geniş tablo; dikey bir etiket altında gruplandırılmış düzeltme satırları; açık mavi üzerinde kalın harflerle düzeltilmiş kâr satırı; iki döviz düzeltmesini tanımlayan dipnotlar.
Enerji, sosyal altyapı ve endüstriyel segmentlerdeki LCB geliri FY2019 = %100 olarak endekslenmiştir: %113 (FY2020), %118, %137, %154 (FY2023), %144, %155 (FY2025) ve FY2026 için %171 beklentisi; yıllık yaklaşık 800 ila 950 milyar ¥ tutarındaki yığılmış LCB ve LCB dışı gelirle birlikte gösterilmiştir. Elden çıkarılan işletmeler ve kentsel gelişim geçmiş rakamlardan çıkarılmıştır.
Yüzde etiketleri ve yeşil bir endeks çizgisi içeren yığılmış sütun grafik (camgöbeği LCB, mavi LCB dışı), tahmin yılı için kesikli çizgiler; altta gösterge ve iki dipnot.
FY2026 H1 için üç halka grafik: 779,3 milyar ¥ tutarındaki gelirin %56'sı enerji, sosyal altyapı ve endüstriyel toplamından, %44'ü ise havacılık, uzay ve savunmadan gelmektedir; gayrimenkul kazançları hariç 72,3 milyar ¥ tutarındaki faaliyet kârı %10'a %90 olarak bölünmüştür; gayrimenkul kazançları hariç 113,7 milyar ¥ tutarındaki EBITDA %16'ya %84 olarak bölünmüştür. Segment EBITDA'sı, segment faaliyet kârı artı segment amortismanıdır.
Üçgen şeklinde düzenlenmiş, her birinin merkezinde toplam tutar ve altı çizili segment etiketleri bulunan üç halka grafik; karadaki üç segment için mavi, havacılık için yeşil; sağ altta dipnotlar.
Bölgesel gelir dağılımı: FY2025 H1 Japonya %44, Kuzey Amerika %29, Asya %12, Çin %7, Avrupa %6, diğer %2, yurt dışı geliri 396,2 milyar ¥; FY2026 H1 Japonya %42, Kuzey Amerika %32, Asya %11, Avrupa %7, Çin %4, diğer %4, yurt dışı geliri 448,5 milyar ¥.
Altı çizili dönem başlıkları, dilimlerin içinde yüzde etiketleri, dışında bölge etiketleri ve altında yurt dışı gelir toplamları bulunan yan yana iki pasta grafik.
Bilanço (100 milyon ¥), FY2025 yıl sonundan H1 sonuna: toplam varlıklar 24.285'ten 25.409'a; nakit 1.550'den 1.370'e; ticari alacaklar ve sözleşme varlıkları 6.808'den 6.987'ye; stoklar 5.042'den 5.906'ya (+864); toplam yükümlülükler 17.470'ten 17.923'e; borçlar 4.014'ten 3.509'a; sözleşme yükümlülükleri 3.114'ten 3.251'e; iade yükümlülükleri 1.106'dan 1.021'e; faiz getiren borçlar 4.898'den 5.632'ye (tahviller ve krediler 4.257, kira yükümlülükleri 1.375); toplam özkaynak 6.815'ten 7.486'ya, bunun 7.221'i ana ortaklık özkaynakları ve 265'i kontrol gücü olmayan paylar.
Kalın camgöbeği toplam satırları, girintili alt kalemler ve mavi ile vurgulanmış cari dönemi içeren tam genişlikte üç sütunlu tablo.
Tam yıl nakit akışı tahmini (100 milyon ¥), toplamda değişmedi: vergi öncesi kâr 2.600 (Ağustos'a göre +200), amortisman 800, çıkarılan gayrimenkul kazançları ▲930, PW1100G-JM program harcamaları ▲500, işletme sermayesi ▲1.000, diğer 30 (▲200); işletme CF 1.000 (FY2025 1.213); yatırım CF ▲250 (capex ▲1.300); serbest nakit akışı 750 (FY2025 1.029). Ar-Ge 500 (FY2025 396), sermaye harcamaları 1.300 (976), amortisman 800 (763).
Üstte nakit akışı ve altta Ar-Ge / capex / amortisman olmak üzere, her biri FY2025, Ağustos tahmini, mevcut tahmin (mavi) ve değişimi karşılaştıran iki yığılmış tablo; aralarında işletme sermayesi dipnotları.
FY2020'den FY2026 tahminine yedi yıllık KPI tablosu: siparişler 1.097,0 milyar ¥'den 1.890,0 milyar ¥'ye; gelir 1.112,9 milyar ¥'den 1.880,0 milyar ¥'ye; faaliyet kârı 27,9 milyar ¥'den (ve FY2023'teki ▲70,1 milyar ¥ zarardan) 270,0 milyar ¥'ye; net kâr tahmini 185,0 milyar ¥; EPS 173,88 ¥; EBITDA 350,0 milyar ¥; FCF 75,0 milyar ¥; temettü 25,00 ¥; faaliyet marjı %14,4; ROIC %10,8 (tek seferlik kalemler hariç); ROE %25,6; CCC 117 gün; D/E 0,53x; özkaynak oranı %32,9. FY2026 H1: faaliyet marjı %14,8, D/E 0,75x, özkaynak oranı %28,4. ROIC, ROE, CCC ve D/E tanımları dipnotlarda verilmiştir.
Sütunlarda yıllar ve satırlarda KPI'lar bulunan, açık mavi şeritli geniş tablo, ayrıca Ağustos tahmini için ayrılmış bir sütun; altta yoğun tanım dipnotları.
FY2016'dan FY2025'e ve FY2026'ya teslim edilen birimler: GE motorları (GE90, GEnx, CF34, Passport20, GE9X) 810'dan FY2025'te 390'a ve H1 FY2026'da 236'ya; V2500 340'tan 22 ve 15'e; PW1100G-JM 132'den 666 ve 347'ye; toplamlar 1.282, 1.206, 1.521, 1.571, 842, 789, 918, 1.012, 1.030, 1.078; H1'de 598 ve FY2026 tahmini 1.330. Örnekleyici pasta grafikler, Aşama 1'de (2026-2028) genişleyen ikinci nesil motorların yeni motor satışlarını ve kâr büyümesi hızlandıkça Aşama 2'de (2029-2031) artan satış sonrası pazar ölçeğini ve payını göstermektedir.
Üstte çapraz çizgili tahmin sütunu içeren birim tablosu; altta kesikli çizgilerle birleştirilmiş 2025, Aşama 1 ve Aşama 2 için büyüyen üç pasta grafik; sağ altta nesil tanımları.
Turboşarj geliri (100 milyon ¥, FY2018'e kadar Japonya GAAP, sonrasında IFRS): toplam 1.746 (FY2016) - 2.237 (FY2025), H1 FY2026'da 1.044 ve 2.100 tahmin; bölge bazlı FY2026 tahmini Japonya 530, Çin 460, Kuzey Amerika 510, Latin Amerika 330, Avrupa 160, Asya 110. Birim satışları 610 (FY2016), en yüksek 790, FY2025'te 598, H1'de 247 ve 500 tahmin (10.000 birim).
'Japonya GAAP' ve 'IFRS' başlıkları altında bölünmüş, açık mavi toplam satırı ve ayrı bir birim satış satırı içeren tek bir geniş tablo.
Bölgelere göre çeyreklik ortalama turboşarj geliri (100 milyon ¥): 389 (FY2019), 367, 374, 474, 523, 522, 559 (FY2025), ardından FY2026 Q1'de 527 ve Q2'de 517; çeyrek başına birimler (10.000) 150, 138, 123, 140, 145, 142, 150, ardından 126 ve 121.
Sol eksende bölgelere göre yeşil ve mavi tonlarında yığılmış sütun grafik, sağ eksende siyah birim hacim çizgisi; altta gösterge kutusu.
Toyosu bölgesi kira geliri (100 milyon ¥): 93, 92, 93 (FY2016-FY2018, Japonya GAAP), ardından 94, 123, 121, 122, 120, 122, 129 (FY2019-FY2025, IFRS) ve H1 FY2026'da 57; H1 FY2026 kira geliri 57 eksi amortisman 20 ve diğer maliyetler 21, sonuç +15. FY2025 yıl sonu itibarıyla grup yatırım amaçlı gayrimenkulleri: defter değeri 1.448, gerçeğe uygun değer 3.571, gerçekleşmemiş kazanç 2.123.
Kira geliri geçmişi, H1 gelir-maliyet karşılaştırması ve yatırım amaçlı gayrimenkul gerçeğe uygun değeri için kompakt gri başlıklı tablolar içeren üç numaralı alt bölüm.
Gayrimenkul satışları: Q1'de yaklaşık 15,3 milyar ¥ ve 24,0 milyar ¥ tutarında iki Koto-ku arazi ve bina satışları (20 Nisan 2026'da duyuruldu) artı yaklaşık 3,3 milyar ¥ tutarındaki diğer satışlarla H1'de 42,6 milyar ¥ kaydedildi; H2 için planlananlar Koto-ku arazisi (yaklaşık 14,6 milyar ¥, Q3), Koto-ku arazi ve binası (yaklaşık 8,8 milyar ¥, Q4) ve diğer mülkler (yaklaşık 27,0 milyar ¥) olup toplam 50,4 milyar ¥'dir; tam yıl planı 93,0 milyar ¥ kazançtır.
Açık mavi başlıklı, gri ara toplam ve toplam satırlarına sahip tek bir beş sütunlu tablo (No., mülk, kazanç, zamanlama, duyuru tarihi).
IHI logosu ve 'Realize your dreams' sloganını içeren kapanış slaytı; ayrıca tahminlerin halihazırda mevcut bilgilere dayandığına, siyasi ve ekonomik koşullar ile yen döviz kuru dahil olmak üzere risk ve belirsizlikler içerdiğine ve yatırım kararları için tek başına bunlara güvenilmemesi gerektiğine dair bir sorumluluk reddi beyanı.
Mavi yan çubuklara sahip beyaz alan; merkezde logo ve slogan; alt üçte birlik kısımda çerçeveli sorumluluk reddi metin kutusu.
Bu slayt ve temel sunum içeriği hakkında yaygın sorular.
IHI Corporation'ın Nisan 2026'dan Mart 2027'ye kadar süren 2026 mali yılının ilk yarısına (Nisan - Eylül 2026) ait 42 sayfalık sonuç sunumudur. 4 Kasım 2026'da IFRS standartlarına göre yayımlanan bu sunum; ilk yarı sonuçlarını, revize edilmiş tam yıl beklentilerini, hissedar getirilerini ve segment ile KPI verilerini içeren bir eki kapsar.
Orijinali, IHI'nin Tokyo Menkul Kıymetler Borsası'nın zamanlı açıklama sistemi olan TDnet'te sunduğu Japonca bir belgedir (第2四半期決算説明資料, 2. Çeyrek finansal sonuç sunumu). Slaytlar Japoncadır; bu sayfa, rakamların orijinaliyle eşleşmesi için IHI'nin kendi yüz milyon yen (億円) birimlerini koruyarak her slaytın Türkçe bir özetini sunar.
Gelir %9,2 artışla 779,3 milyar yen'e, faaliyet kârı ise 42,6 milyar yen'lik gayrimenkul kazançları dahil olmak üzere 114,9 milyar yen ile (%14,8 marj) rekor seviyeye yükseldi. Bu kazançlar hariç tutulduğunda faaliyet kârı 72,3 milyar yen (%9,3) oldu. Ana ortaklığa ait net kâr 84,9 milyar yen olarak gerçekleşirken, siparişler önceki yıldaki büyük bir enerji siparişinin ardından %12,8 düşüşle 778,7 milyar yen'e geriledi.
IHI bu yıl ikinci kez beklentilerini Ağustos rakamlarının üzerine çıkardı: siparişler 1,89 trilyon yen'e (+120 milyar yen), gelir 1,88 trilyon yen'e (+40 milyar yen), faaliyet kârı 270 milyar yen'e (+20 milyar yen) ve net kâr 185 milyar yen'e (+13 milyar yen) yükseltildi. Yıllık temettü 2 yen artışla hisse başına 25 yen'e çıkarıldı ve varsayılan döviz kuru ABD doları başına 150 yen olarak güncellendi.
Temel itici güç, ticari motor satış sonrası satışlarının (yedek parça ve MRO, özellikle PW1100G-JM liderliğinde) ilk yarı segment kârını %21,6 marjla 72,2 milyar yen'e çıkardığı Aero Motor, Uzay ve Savunma segmentidir. Enerji alanındaki (güç sistemleri, karbon çözümleri, nükleer) yaşam döngüsü iş büyümesi ve yılın tamamı için planlanan 93,0 milyar yen'lik gayrimenkul satışları da katkı sağlamaktadır.
Evet. Programın gelir üzerindeki döviz değerleme etkisini, nakit harcamalarını (ilk yarıda ▲22,4 milyar yen ve yıl için planlanan ▲50,0 milyar yen) ayrı bir nakit akışı kalemi olarak gösteriyor ve tahmini toplam ABD doları maliyetinin değişmediğini belirtiyor. Çeyreklik havacılık kâr tablosu da programın döviz etkisini arındırarak sunuyor.
Evet. Orijinal PDF bu sayfadan ücretsiz olarak indirilebilir ve her bir slayt görselini buradan görüntüleyebilirsiniz. İçeriğin telif hakkı IHI Corporation'a aittir, bu nedenle araştırma ve referans amaçlı kullanınız.
Yapısı bir model olarak oldukça başarılıdır: KPI kartlarının yer aldığı bir özet sayfası, mevcut dönemin vurgulandığı özet tablolar, esas kazançları tek seferlik kalemlerden ayıran kâr köprüsü şelale grafikleri, grafiklerle tabloları eşleştiren segment sayfaları ve çok yıllı bir KPI eki içerir. Bu düzeni 2Slides'ta kendi verilerinizle yeniden oluşturabilirsiniz.
4 Kasım 2026'da TDnet'te sunulan orijinal Japonca sunum
Create Your Own Slides
Turn your ideas into professional presentations in seconds with 2slides AI.
Profesyonel tasarımları referans alın, stilinizi seçin ve mükemmel metin oluşturma ile slaytlar oluşturun. Nano Banana ile desteklenir—şimdi sunumunuzu oluşturmaya başlayın.
Slaytlar için AI Ajanınız. Akıllı sunum oluşturma ile zaman kazanın, daha hızlı parlayın.
Tüm hizmetler çevrimiçi© 2026 2slides. Tüm hakları saklıdır.