
Należy do zbioru Przykłady prezentacji dla inwestorów · Przykłady prezentacji dla inwestorów z Japonii
Prezentacja wyników IHI za H1 FY2026: Wyniki IHI Corporation za pierwszą połowę roku fiskalnego kończącego się w marcu 2027 r. (IFRS), opublikowane 4 listopada 2026 r. Jest to talia w języku japońskim (第2四半期決算説明資料) opublikowana w TDnet, systemie terminowego ujawniania informacji Giełdy Papierów Wartościowych w Tokio; ta strona podsumowuje każdy slajd w języku polskim. IHI odnotowało rekordowy zysk operacyjny za pierwszą połowę roku w wysokości 114,9 miliarda jenów (1 149 jednostek po sto milionów jenów, marża 14,8%) przy przychodach wynoszących 779,3 miliarda jenów (+65,6 miliarda jenów r/r), napędzany wzrostem rynku wtórnego komercyjnych silników lotniczych oraz 42,6 miliarda jenów zysków z nieruchomości, a także podniosło prognozę na cały rok FY2026 (kwiecień 2026 – marzec 2027) do 1,88 biliona jenów przychodów, 270 miliardów jenów zysku operacyjnego i rocznej dywidendy w wysokości 25 jenów.
Używa okładki tej prezentacji jako wzoru stylu dla slajdów tworzonych z Twojej treści. Możesz też wybrać dowolną stronę poniżej i użyć jej układu jako wzoru.
Szybka Nawigacja
Tagi
Udostępnij slajdy
Prezentacja wyników IHI za H1 FY2026: Wyniki IHI Corporation za pierwszą połowę roku fiskalnego kończącego się w marcu 2027 r. (IFRS), opublikowane 4 listopada 2026 r. Jest to talia w języku japońskim (第2四半期決算説明資料) opublikowana w TDnet, systemie terminowego ujawniania informacji Giełdy Papierów Wartościowych w Tokio; ta strona podsumowuje każdy slajd w języku polskim. IHI odnotowało rekordowy zysk operacyjny za pierwszą połowę roku w wysokości 114,9 miliarda jenów (1 149 jednostek po sto milionów jenów, marża 14,8%) przy przychodach wynoszących 779,3 miliarda jenów (+65,6 miliarda jenów r/r), napędzany wzrostem rynku wtórnego komercyjnych silników lotniczych oraz 42,6 miliarda jenów zysków z nieruchomości, a także podniosło prognozę na cały rok FY2026 (kwiecień 2026 – marzec 2027) do 1,88 biliona jenów przychodów, 270 miliardów jenów zysku operacyjnego i rocznej dywidendy w wysokości 25 jenów.
Szczegółowy widok każdej strony slajdu, w tym układu, kluczowej treści i elementów wizualnych.
Slajd tytułowy wyników IHI za drugi kwartał (pierwsze półrocze) FY2026 wg standardów IFRS, z datą 4 listopada 2026 r., zaprezentowany przez Yumi Oshimę, Managing Executive Officer odpowiedzialną za finanse grupy; zawiera logotyp IHI oraz pieczęć członkowską FASF (Financial Accounting Standards Foundation).
Białe tło obramowane grubymi niebieskimi paskami bocznymi; duży czarny dwuwierszowy tytuł po lewej stronie nad lawendowym poziomym pasem z logo IHI po prawej; data pod pasem; nazwa firmy, pieczęć FASF i nazwisko prelegenta w lewym dolnym rogu.
Agenda podzielona na pięć sekcji: 1. Najważniejsze informacje, 2. Skonsolidowane wyniki za Q2 FY2026, 3. Skonsolidowana prognoza na FY2026, 4. Zwroty dla akcjonariuszy, 5. Dodatek. Notatka w ramce informuje, że kwoty są zaokrąglane w dół do pełnych stu milionów jenów (億円) i definiuje skróty segmentów: Zasoby, Energia i Środowisko; Infrastruktura Społeczna; Systemy Przemysłowe i Maszyny Ogólnego Przeznaczenia; Silniki Lotnicze, Kosmos i Obrona.
Standardowy nagłówek treści (tytuł po lewej, logo IHI po prawej, lawendowa linia z niebieskimi nawiasami); numerowana lista agendy dużą, pogrubioną czcionką; pole przypisu z przerywaną ramką w prawym dolnym rogu.
H1: zamówienia spadły do 778,7 mld jenów (7 787 sto milionów jenów, ▲114,6 mld jenów), ponieważ duże zamówienie energetyczne z zeszłego roku nie powtórzyło się mimo silnych wyników w sektorze obronnym i silników komercyjnych; przychody wzrosły do 779,3 mld jenów (+65,6 mld jenów), zysk operacyjny do 114,9 mld jenów (14,8%, +45,5 mld jenów), a zysk netto do 84,9 mld jenów (+29,0 mld jenów), co stanowi rekord dla pierwszego półrocza; zysk operacyjny z wyłączeniem zysków z nieruchomości wyniósł 72,3 mld jenów (9,3%); operacyjne przepływy pieniężne wyniosły ▲65,0 mld jenów. Prognoza na FY2026, ponownie podniesiona po sierpniu: zamówienia 1,89 biliona jenów, przychody 1,88 biliona jenów, zysk operacyjny 270,0 mld jenów (14,4%), zysk netto 185,0 mld jenów, operacyjne CF 100,0 mld jenów, dywidenda podniesiona o 2 jeny do 25 jenów na akcję, w ramach pierwszego roku „Średnio- i długoterminowego kierunku (Faza 1)”.
Dwa ułożone pionowo bloki: wyniki rzeczywiste H1 na górze i prognoza na cały rok poniżej; każdy posiada jasnoniebieską etykietę „Przegląd” z pogrubionym komentarzem punktowym, a następnie siatkę 3x2 kart KPI z błękitnym obramowaniem, pokazujących wartość dużą czcionką wraz z wynikiem r/r (i rewizją względem sierpnia) poniżej.
Przerwa sekcyjna wprowadzająca skonsolidowane wyniki za pierwsze półrocze.
Wyśrodkowany, pogrubiony czarny tytuł sekcji na białym tle obramowanym niebieskimi paskami bocznymi, z lawendowym pasem i logo IHI u dołu.
Tabela porównująca H1 FY2025 z H1 FY2026 (w 100 mln ¥): zamówienia z 8 934 do 7 787 (▲12,8%); przychody z 7 136 do 7 793 (+9,2%); zysk operacyjny z wyłączeniem zysków z nieruchomości z 656 do 723 (9,3%); zyski z nieruchomości z 38 do 426; zysk operacyjny z 694 do 1 149 (14,8%, +5,1 pkt); zysk przed opodatkowaniem z 747 do 1 227; zysk netto przypadający właścicielom z 559 do 849; operacyjne przepływy pieniężne (CF) z ▲571 do ▲650; wolne przepływy pieniężne (FCF) z ▲801 do ▲560; średni kurs USD z 146,57 ¥ do 160,03 ¥. Tabela referencyjna wyodrębnia wpływ różnic kursowych (+156) oraz zyski/straty z transferu biznesu (▲140), wykazując bazowy zysk operacyjny na poziomie 707 (9,1%, +186). Przypis: przychody obejmują efekty przeszacowania walutowego z programu dodatkowych inspekcji PW1100G-JM (+8 i +7), bez zmian w szacowanym całkowitym koszcie w USD.
Pełnowymiarowa tabela finansowa z szarym wierszem nagłówka i kolumną bieżącego okresu wyróżnioną jednolitym niebieskim / jasnoniebieskim wypełnieniem; marże w nawiasach zapisane kursywą; poniżej mniejsza tabela referencyjna o tej samej strukturze kolumn.
Wykres kaskadowy (waterfall) przychodów od 713,6 mld ¥ w H1 FY2025 do 779,3 mld ¥: zbyte biznesy ▲180 (w 100 mln ¥), następnie ekspansja biznesowa o +836, na którą złożyły się silniki komercyjne +516, obronność +110, energetyka jądrowa +58 oraz biznesy o stabilnych zyskach +152. Nagłówek: silniki komercyjne napędzały wzrost przychodów, przy wkładzie sektorów obronnego, jądrowego i stabilnych biznesów.
Dwuwierszowy granatowy nagłówek pod tytułem slajdu; poziomy wykres kaskadowy z jasnoniebieskimi słupkami początku/końca, czerwonym słupkiem ujemnym i jasnoniebieskimi słupkami dodatnimi; zaokrąglone granatowe obramowanie grupuje słupki wzrostu z etykietą „Ekspansja biznesowa +836”.
Wykres kaskadowy od 69,4 mld ¥ do 114,9 mld ¥: usunięcie ubiegłorocznych zdarzeń jednorazowych (▲17,3 mld ¥: wcześniejszy transfer biznesu ▲11,3 mld ¥, zyski z nieruchomości ▲3,8 mld ¥, różnice kursowe ▲2,2 mld ¥) daje 52,1 mld ¥; otoczenie biznesowe +11,3 mld ¥ (popyt na silniki komercyjne i energetykę jądrową), ekspansja biznesu cyklu życia (LCB) +6,8 mld ¥ (rozwiązania węglowe, systemy energetyczne), struktura kosztów +5,8 mld ¥ (marże projektów rozwiązań węglowych, ceny turbosprężarek i redukcja kosztów), koszty ogólne i administracyjne ▲7,5 mld ¥ (B+R i personel), inne +2,2 mld ¥, co daje zysk bazowy 70,7 mld ¥ (+18,6 mld ¥); tegoroczne zdarzenia jednorazowe (restrukturyzacja ▲14,0 mld ¥, różnice kursowe +15,6 mld ¥) dają 72,3 mld ¥, plus zyski z nieruchomości +42,6 mld ¥, co daje rekordowe 114,9 mld ¥.
Wykres kaskadowy (waterfall) na całą szerokość slajdu z polami objaśnień (callout) z ikoną „check” przypisanymi do każdego słupka; granatowy baner „Zysk operacyjny z działalności podstawowej +186” spinający główne słupki; granatowa etykieta „Zyski ze sprzedaży nieruchomości +426” na ostatnim kroku; klamry grupujące zdarzenia jednorazowe wzdłuż osi.
Zysk segmentu wzrósł z 54,7 mld ¥ do 72,2 mld ¥: wpływ kursów walutowych +13,4 mld ¥ (różnica kursu średniego +13,5 mld ¥, przeszacowanie zobowiązań walutowych ▲0,1 mld ¥ związane z programem PW1100G-JM), nowe silniki ▲2,0 mld ¥ (więcej jednostek PW1100G i GE), rynek wtórny (aftermarket) +11,0 mld ¥ (wyższa sprzedaż PW1100G i V2500), poprawa marży +1,5 mld ¥ (więcej napraw części MRO w lotnictwie cywilnym), koszty ogólnego zarządu ▲6,3 mld ¥ (inwestycje w R&D i personel). Przekaz: utrzymujący się silny wzrost na rynku wtórnym, sprzedaż nowych silników i inwestycje początkowe zgodnie z planem.
Dwuwierszowy granatowy nagłówek; wykres kaskadowy z polami objaśnień nad i pod słupkami; klamra grupująca nowe silniki i rynek wtórny jako „zmianę otoczenia biznesowego”; przypis w prawym dolnym rogu.
Przychody z silników cywilnych (wg GAAP, z wyłączeniem programu inspekcji PW1100G-JM) wzrosły w H1 o 28% r/r, przy wzroście zarówno w segmencie nowych silników, jak i na rynku wtórnym (części zamienne plus MRO). Struktura (mix) w H1 FY2025 i FY2026: części zamienne 63%, nowe silniki 30%, MRO 7%. Prognoza rocznej struktury od FY2022 do FY2026: części zamienne 61%, 58%, 60%, 60%, 60%; nowe silniki 36%, 37%, 34%, 33%, 33%; MRO 3%, 5%, 6%, 7%, 7%, przy czym słupek prognozy na FY2026 zbliża się do 500 mld ¥.
Układ dzielony linią przerywaną: po lewej skumulowany wykres kolumnowy dla H1 r/r z granatową plakietką „+28% YoY” i zakrzywioną strzałką; po prawej skumulowany wykres kolumnowy dla prognozy FY2022–FY2026; tabele struktury procentowej pod każdym wykresem; legenda i przypisy na dole.
Przychody z części zamiennych w mln USD, przedstawione jako wolumen sprzedaży brutto powyżej zera i koszty utrzymania programu poniżej zera, z podziałem na PW1100G i inne programy; linia pokazuje przychody netto z części zamiennych. Przychody netto w H1 wzrosły o 20% r/r, głównie dzięki PW1100G-JM. Prognoza FY2022–FY2026: mimo ryzyka geopolitycznego i wysokich cen paliw, popyt na podróże lotnicze pozostaje stabilny, a prognoza wzrostu przychodów zostaje utrzymana. Dokładne wartości słupków nie są etykietowane na wykresie.
Układ dzielony: po lewej wykres porównawczy H1 z plakietką „+20% Net YoY”; po prawej wykres pięcioletni; dodatnie/ujemne słupki skumulowane w kolorze zielonym i morskim z granatową linią przychodów netto (przerywaną dla prognozy); boczne etykiety dla sprzedaży brutto i kosztów utrzymania; definicje w przypisach.
Suma aktywów wzrosła z 2 428,5 mld ¥ na koniec FY2025 do 2 540,9 mld ¥ (+112,4 mld ¥); wskaźnik D/E z 0,72x do 0,75x; wskaźnik kapitału własnego przypadającego na właścicieli z 26,9% do 28,4%; rating emitenta i obligacji JCR podniesiony o jeden stopień z A do A+ (ogłoszono 28 października). Bloki bilansowe (w 100 mln ¥) na koniec H1: gotówka 1 370, należności 6 987, zapasy 5 906, inne 1 284, aktywa trwałe 9 860; zobowiązania 3 509, zobowiązania z tytułu umów 3 251, zobowiązania z tytułu zwrotów 1 021, inne 4 508, dług oprocentowany 5 632, kapitał własny 7 486. Przekaz: wzrost zysków oraz sprzedaż nieruchomości wzmocniły bilans.
Dwa okresy obok siebie oddzielone szarą strzałką; każdy posiada szary nagłówek, cztery linie z kluczowymi wskaźnikami oraz sparowane bloki skumulowane dla aktywów oraz pasywów i kapitału w cieniowanych odcieniach morskich z wartościami wewnątrz.
Operacyjne przepływy pieniężne (CF) pogorszyły się do ▲65,0 mld ¥ (▲7,8 mld ¥ w jednostkach po 100 mln ¥), ponieważ kapitał obrotowy rósł wraz z biznesem (▲149,9 mld ¥ vs ▲66,9 mld ¥), przy zysku przed opodatkowaniem 122,7 mld ¥ (1 227 w jedn. 100 mln ¥), amortyzacji 41,3 mld ¥, wyłączeniu zysków ze sprzedaży nieruchomości ▲42,6 mld ¥, wydatkach na program inspekcji PW1100G-JM ▲22,4 mld ¥, podatkach ▲15,2 mld ¥ i pozostałych pozycjach 1,1 mld ¥. Inwestycyjne CF stały się dodatnie i wyniosły +8,9 mld ¥ (capex ▲32,9 mld ¥) dzięki wpływom ze sprzedaży nieruchomości, dzięki czemu wolne przepływy pieniężne (FCF) poprawiły się do ▲56,0 mld ¥ z ▲80,1 mld ¥.
Dwuwierszowy nagłówek; tabela przepływów pieniężnych na pełną szerokość z kolumną bieżącego okresu w kolorze niebieskim / jasnoniebieskim; wcięcia dla podpozycji; przypisy definiujące kapitał obrotowy i oddzielne ujawnienie wydatków na program inspekcji.
Tabela chronologiczna zbycia aktywów i wyjść z inwestycji: kotły ogólnego przeznaczenia do Takuma, systemy przenośników do Tadano, sprzęt do darni do Kyoeisha, betonowe materiały budowlane do Vertex, 15% udziałów w Japan Marine United do Imabari Shipbuilding, Niigata Transys do J-Will Partners, Meisei Electric do Nohmi Bosai, Kotobuki Iron Works do Tsuneishi, likwidacja IHI Energy Solutions i IHI Solid Biomass Malaysia, IHI Power Services Corp. do grupy Kyushu Electric, IHI Logistics & Industrial Systems do Toyota Industries (80% w dniu 1 kwietnia 2027 r.) oraz nowo dodane: IHI VTN GmbH do nabywcy europejskiego (17 września 2026 r.) i Steinmüller Engineering do Mutares (15 października 2026 r.). Przekaz: restrukturyzacja zaplanowana w poprzednim planie średnioterminowym została zakończona, a rentowność jest znacznie wyższa.
Dwuwierszowy nagłówek; trzykolumnowa tabela (data ogłoszenia, biznes, podsumowanie) z jasnoniebieskim nagłówkiem; dwa najnowsze wiersze obramowane na czerwono.
Przerwa sekcyjna wprowadzająca perspektywy na pełny rok obrotowy FY2026.
Taki sam układ separatora z wyśrodkowanym tytułem jak w innych przerwach sekcyjnych.
Zrewidowana prognoza na FY2026 w porównaniu z prognozą z sierpnia i wynikami za rok fiskalny 2025 (w 100 mln ¥): zamówienia 18 900 (+1 200 vs sierpień; ▲647 vs 19 547 w FY2025); przychody 18 800 (+400; +2 365); zysk operacyjny z wyłączeniem zysków z nieruchomości 1 770 (9,4%); zyski z nieruchomości 930 (bez zmian); zysk operacyjny 2 700 (14,4%, +200; +1 044); zysk przed opodatkowaniem 2 600; zysk netto 1 850 (+130); EPS 173,88 ¥; EBITDA 3 500 (18,6%); dywidenda roczna 25,00 ¥ (+2,00 ¥); założony kurs USD 150 ¥ (wcześniej 145 ¥). Wrażliwość na kurs walutowy: zmiana o 1 ¥ za USD wpływa na zysk operacyjny w H2 o około 1,0 mld ¥. Przekaz: drugi z rzędu rok rekordowych zysków dzięki silnemu wzrostowi w segmencie silników komercyjnych i LCB w energetyce.
Dwuwierszowy nagłówek; szeroka tabela porównawcza z prognozą z sierpnia, bieżącą prognozą (wyróżnioną na niebiesko), zmianą, wynikami za FY2025 i zmianą względem FY2025; granatowe obramowania wokół obu kolumn zmian; przypis dotyczący wrażliwości na kursy walutowe.
Wykres kaskadowy (waterfall) od zysku operacyjnego za FY2025 w wysokości 165,5 mld ¥ do celu 270,0 mld ¥: wpływ kursów walutowych i zdarzeń jednorazowych w FY2025 ▲248 (w 100 mln ¥) (waluty ▲6,2, zyski z nieruchomości ▲22,4, inne +3,8) daje bazowy wynik 140,7 (w 100 mln ¥); lotnictwo +23,8, energetyka +22,0, R&D i inne ▲9,5 dają bazowy wynik 1 770 (+363); restrukturyzacja ▲140, waluty i inne zdarzenia jednorazowe +140 oraz planowana sprzedaż aktywów +930 (na sfinansowanie inwestycji i wzmocnienie finansów) pozwalają osiągnąć 2 700.
Trzywierszowy granatowy nagłówek; obramowany wykres kaskadowy z kreskowanymi słupkami dla sum bazowych, znacznikami przerwania osi na wysokich słupkach, granatowym banerem „Bazowy zysk operacyjny +363” oraz ramkami objaśniającymi zdarzenia jednorazowe i sprzedaż aktywów.
Przerwa sekcyjna wprowadzająca politykę dywidendową.
Taki sam układ separatora z wyśrodkowanym tytułem.
Dywidenda na akcję (skorygowana o split 7 do 1 w październiku 2025 r.): 10,0 ¥ (FY2021), 12,9 ¥, 14,3 ¥, 17,1 ¥, 20,0 ¥ (FY2025), 23,0 ¥ w prognozie na FY2026 z sierpnia i 25,0 ¥ w obecnej prognozie (zaliczka 11,5 ¥, końcowa 13,5 ¥), podniesiona o 2 ¥ dzięki dobrym wynikom. Słupki dla FY2027 i FY2028 są wyblakłe i bez wartości; celem jest zrównoważony wzrost dywidendy na akcję.
Pojedynczy nagłówek; wykres kolumnowy z dużą strzałką wzrostu w tle, przerywana linia oddzielająca słupki prognozy, granatowy znacznik „+2 jeny” i ramka z etykietą 25,0; wstawka z podziałem na dywidendę zaliczkową i końcową; szary baner na dole.
Przerwa sekcyjna wprowadzająca slajdy z danymi uzupełniającymi.
Taki sam układ separatora z wyśrodkowanym tytułem.
Tabela segmentowa (w 100 mln ¥): Zasoby, Energetyka i Środowisko – zamówienia z 3 261 do 1 780 (▲1 481), przychody z 1 591 do 1 787, zysk operacyjny z ▲1 do 7 (0,4%); Infrastruktura Społeczna – zamówienia z 591 do 249, przychody z 592 do 393, zysk z ▲33 do ▲44; Systemy Przemysłowe i Maszyny Ogólnego Przeznaczenia – zamówienia z 2 234 do 2 266, przychody z 2 094 do 2 105, zysk ze 170 do 114 (5,4%); Silniki Lotnicze, Kosmos i Obronność – zamówienia z 2 703 do 3 314, przychody z 2 739 do 3 348, zysk z 547 do 722 (21,6%); całkowity zysk segmentów z 683 do 799; Inne – zysk z 68 do 457 (zyski z nieruchomości); korekty z ▲57 do ▲107; zysk operacyjny grupy z 694 do 1 149.
Gęsta, dziewięciokolumnowa tabela pogrupowana według zamówień, przychodów i zysku operacyjnego, każda z danymi za poprzedni okres, bieżący (niebieski) i zmianą; wiersz sumy segmentów cieniowany na błękitno; marże podane kursywą w nawiasach pod kwotami zysku.
Macierz czynników według segmentów (w 100 mln ¥): otoczenie biznesowe +113, ekspansja LCB +68, struktura kosztów +58, kursy walutowe +134, koszty sprzedaży i ogólnego zarządu (SG&A) ▲75, restrukturyzacja ▲140 (wszystko w Zasobach, Energetyce i Środowisku), inne +298, suma +455. Lotnictwo przyczyniło się do wzrostu o +175 (otoczenie +90, koszty +15, waluty +135, SG&A ▲63, wpływ walutowy programu inspekcji ▲1); Systemy Przemysłowe ▲56 po ▲143 w pozostałych pozycjach, co obejmuje odwrócenie zysku z transferu biznesu z zeszłego roku o ▲113; Inne +388 obejmuje zmianę zysków z nieruchomości o +387.
Tabela w układzie siatki z czynnikami w kolumnach i segmentami w wierszach; przerywany podwiersz dla efektu walutowego PW1100G-JM; błękitny wiersz sumy segmentów; przypisy wyjaśniające pozycje z gwiazdką i zaokrąglenia.
Całoroczna prognoza segmentowa (w 100 mln ¥): Zasoby, Energetyka i Środowisko – zamówienia 4 500 (▲1 747), przychody 4 000, zysk 240 (6,0%, +180); Infrastruktura Społeczna – zamówienia i przychody 1 100, zysk 70 (6,4%); Systemy Przemysłowe – zamówienia 4 600, przychody 4 500, zysk 320 (7,1%); Silniki Lotnicze, Kosmos i Obronność – zamówienia 8 400 (+1 368), przychody 8 900 (+2 382), zysk 1 500 (16,9%, +375); Inne – zysk 980 (+621); korekty ▲410; całkowite zamówienia 18 900, przychody 18 800, zysk operacyjny 2 700 (14,4%).
Taka sama dziewięciokolumnowa tabela pogrupowana jak na slajdzie segmentowym H1, porównująca wyniki za FY2025, bieżącą prognozę (niebieski) i zmianę.
Całoroczna macierz czynników (w 100 mln ¥): otoczenie biznesowe +250 (lotnictwo +280), ekspansja LCB +80, struktura kosztów +201 (energetyka +110, lotnictwo +70), kursy walutowe +138, SG&A ▲168, restrukturyzacja ▲200 (energetyka ▲140, korekty ▲60), inne +744 (głównie zyski z nieruchomości w pozycji Inne, +640), suma +1 044. Sumy segmentów: energetyka +180, infrastruktura społeczna +32, przemysł +12, lotnictwo +375, Inne +621, korekty ▲177.
Siatka czynników według segmentów odpowiadająca wersji H1, z błękitnym wierszem sumy segmentów i przypisem o zaokrągleniach.
Korekty od sierpnia (w 100 mln ¥): w segmencie Zasoby, Energetyka i Środowisko zamówienia wzrosły z 3 600 do 4 500, a przychody z 3 900 do 4 000, ale zysk obniżono z 330 do 240 (z 8,5% do 6,0%) z powodu restrukturyzacji; Infrastruktura Społeczna bez zmian (1 100 i 70); Systemy Przemysłowe: zamówienia 4 600, przychody 4 500, zysk z 300 do 320; Silniki Lotnicze, Kosmos i Obronność: zamówienia z 8 200 do 8 400, przychody z 8 700 do 8 900, zysk z 1 370 do 1 500 (16,9%); korekty poprawiły się z ▲550 do ▲410; łączne zamówienia z 17 700 do 18 900, przychody z 18 400 do 18 800, zysk operacyjny z 2 500 do 2 700.
Zgrupowana tabela z dziewięcioma kolumnami porównująca prognozę z sierpnia, obecną prognozę (kolor niebieski) i zmianę, z wierszem sumy segmentów w błękitnym.
Rewizja o +20,0 mld ¥ wynika z: ekspansji LCB +50 (energetyka), struktury kosztów +20 (przemysł), różnic kursowych +130 (lotnictwo) oraz restrukturyzacji ▲140 w energetyce, co zostało zrównoważone przez +140 w korektach (koszty restrukturyzacji zagranicznej spółki zależnej zaksięgowane w segmencie zamiast w kosztach korporacyjnych), co daje łącznie +200 (w 100 mln ¥).
Rzadka siatka czynników według segmentów z większością pustych komórek, wyróżniająca tylko kilka zmienionych czynników; wiersz sumy w kolorze cyjan; przypis dotyczący zaokrągleń.
Zamówienia (100 mln ¥): H1 1 780 vs 3 261, prognoza na FY 4 500 (sierpień: 3 600); przychody: H1 1 787, FY 4 000 (sierpień: 3 900); zysk operacyjny: H1 7 (0,4%), FY 240 (6,0%, sierpień: 330). Według obszarów, zamówienia / przychody na FY: systemy energetyczne 1 100 / 1 050, rozwiązania węglowe 2 000 / 1 350, energetyka jądrowa 800 / 750, EPC w Azji i pozostałe 600 / 850. Uwagi: spadek zamówień po dużych projektach węglowych i EPC w Azji w ubiegłym roku; zaksięgowano 14,0 mld ¥ kosztów restrukturyzacji zagranicznej, ale wzrost LCB w energetyce, rozwiązaniach węglowych i jądrowych nadal podnosi przychody i zysk.
Trzy panele wykresów z niebieskimi nagłówkami (zamówienia, przychody, zysk operacyjny) ze słupkami skumulowanymi dla H1 i całego roku oraz obrysowanymi słupkami „poprzedniej prognozy”; poniżej tabele danych dla zamówień i przychodów według obszarów; zielony panel „Uwagi uzupełniające” w prawym dolnym rogu.
Zamówienia (100 mln ¥): H1 249 vs 591, prognoza na FY 1 100 (FY2025: 1 332); przychody: H1 393 vs 592, FY 1 100 (FY2025: 1 319); zysk operacyjny: H1 ▲44 (▲11,2%), FY 70 (6,4%). Według obszarów, zamówienia / przychody na FY: mosty i śluzy 850 / 880, systemy tarczowe (shield systems) 230 / 200, pozostałe 20 / 20. Uwagi: stabilna sytuacja w mostach i śluzach, spadek w systemach tarczowych po zeszłorocznych projektach; zamówienia i przychody niższe po zbyciu działów systemów transportowych i betonowych materiałów budowlanych.
Taki sam układ trzech paneli wykresów ze słupkami skumulowanymi, słupki zysku poniżej zera dla H1, tabele biznesowe i zielony panel uwag.
Zamówienia (100 mln ¥): H1 2 266, FY 4 600 (sierpień: 4 500); przychody: H1 2 105, FY 4 500 (sierpień: 4 400); zysk operacyjny: H1 114 (5,4%), FY 320 (7,1%, sierpień: 300). Według obszarów, przychody na FY: turbosprężarki pojazdowe 2 100, parkingi 680, maszyny wirnikowe 650, obróbka cieplna i powierzchniowa 530, logistyka i systemy przemysłowe 390. Uwagi: turbosprężarki poprawiają marże dzięki polityce cenowej i cięciu kosztów stałych mimo niższych wolumenów; parkingi i maszyny wirnikowe rosną dzięki LCB; prognozowany wynik podniesiona o 2,0 mld ¥ mimo zbycia biznesu przenośników.
Układ trzech paneli wykresów z sześciowarstwowymi słupkami skumulowanymi, obrysowanymi słupkami poprzedniej prognozy, tabelami biznesowymi i zielonym panelem uwag.
Zamówienia (100 mln ¥): H1 3 314, FY 8 400 (sierpień: 8 200); przychody: H1 3 348, FY 8 900 (sierpień: 8 700); zysk operacyjny: H1 722 (21,6%), FY 1 500 (16,9%, sierpień: 1 370). Według obszarów, zamówienia / przychody na FY: silniki i wyposażenie lotnicze dla obronności 2 800 / 3 000, silniki komercyjne 5 000 / 5 000, kosmos 400 / 550, pozostałe 200 / 350. Uwagi: zamówienia i sprzedaż w obronności rosną w H2; zamówienia i przychody z silników komercyjnych podniesione o 20,0 mld ¥, a zysk operacyjny o 13,0 mld ¥.
Układ trzech paneli wykresów ze słupkami skumulowanymi i obrysowanymi słupkami poprzedniej prognozy, tabelami biznesowymi i zielonym panelem uwag.
Kwartalny zysk segmentu (100 mln ¥) od Q1 FY2025 do Q2 FY2026: 279, 267, 159, 417, 291, 430, ze średnią dla Q3-Q4 FY2026 na poziomie 388. Po skorygowaniu do kursu 145 ¥ za USD i wyłączeniu wpływu FX programu PW1100G-JM: 240, 284, 155, 381, 223, 341, ze średnią dla H2 na poziomie 363. Skorygowane średnie kwartalne: FY2023 141, FY2024 286 (w tym korekta o 18 z tytułu odpisów z tytułu trudnych należności od amerykańskiej linii lotniczej), FY2025 265, FY2026 323.
Szeroka tabela z niebieskim nagłówkiem podzielona na bloki kwartalne i średnie roczne; wiersze korekt zgrupowane pod pionową etykietą; wiersz skorygowanego zysku pogrubiony na jasnoniebieskim tle; przypisy definiujące dwie korekty walutowe.
Przychody LCB w segmentach energetyki, infrastruktury społecznej i przemysłu indeksowane do FY2019 = 100%: 113% (FY2020), 118%, 137%, 154% (FY2023), 144%, 155% (FY2025) oraz prognozowane 171% na FY2026, przedstawione wraz ze skumulowanymi przychodami LCB i non-LCB na poziomie około 800 do 950 mld ¥ rocznie. Zbyta działalność i projekty urbanistyczne zostały usunięte z danych historycznych.
Skumulowany wykres kolumnowy (cyjan dla LCB, niebieski dla pozostałych) z zieloną linią indeksu i etykietami procentowymi, kropkowany dla roku prognozowanego; legenda i dwa przypisy poniżej.
Trzy wykresy pierścieniowe dla H1 FY2026: przychody w wysokości 779,3 mld ¥ podzielone na 56% dla segmentów energetyki, infrastruktury społecznej i przemysłu łącznie oraz 44% dla lotnictwa, kosmosu i obronności; zysk operacyjny (bez zysków z nieruchomości) w wysokości 72,3 mld ¥ podzielony odpowiednio 10% do 90%; EBITDA (bez zysków z nieruchomości) w wysokości 113,7 mld ¥ podzielona 16% do 84%. EBITDA segmentu to zysk operacyjny segmentu powiększony o amortyzację segmentu.
Trzy wykresy pierścieniowe ułożone w trójkąt, każdy z sumą w środku i podkreślonymi etykietami segmentów; kolor niebieski dla trzech segmentów lądowych, zielony dla lotnictwa; przypisy w prawym dolnym rogu.
Struktura geograficzna przychodów: H1 FY2025 Japonia 44%, Ameryka Północna 29%, Azja 12%, Chiny 7%, Europa 6%, pozostałe 2%, przy przychodach zagranicznych w wysokości 396,2 mld ¥; H1 FY2026 Japonia 42%, Ameryka Północna 32%, Azja 11%, Europa 7%, Chiny 4%, pozostałe 4%, przy przychodach zagranicznych rzędu 448,5 mld ¥.
Dwa wykresy kołowe obok siebie z podkreślonymi tytułami okresów, etykietami procentowymi wewnątrz wycinków, nazwami regionów na zewnątrz i sumami przychodów zagranicznych poniżej.
Bilans (w 100 mln ¥), od końca FY2025 do końca H1: aktywa ogółem z 24 285 do 25 409; środki pieniężne z 1 550 do 1 370; należności handlowe i aktywa z tytułu umów z 6 808 do 6 987; zapasy z 5 042 do 5 906 (+864); zobowiązania ogółem z 17 470 do 17 923; zobowiązania z 4 014 do 3 509; zobowiązania z tytułu umów z 3 114 do 3 251; zobowiązania z tytułu zwrotów z 1 106 do 1 021; zadłużenie oprocentowane z 4 898 do 5 632 (obligacje i kredyty 4 257, zobowiązania z tytułu leasingu 1 375); kapitał własny ogółem z 6 815 do 7 486, z czego kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 7 221, a udziały niekontrolujące 265.
Trzykolumnowa tabela na pełną szerokość z wierszami sum w kolorze cyjan (pogrubione), wcięciami dla podpozycji i bieżącym okresem wyróżnionym na niebiesko.
Prognoza przepływów pieniężnych za pełny rok (w 100 mln ¥), bez zmian w sumie: zysk przed opodatkowaniem 2 600 (+200 vs sierpień), amortyzacja 800, wyłączone zyski z nieruchomości ▲930, wydatki na program PW1100G-JM ▲500, kapitał obrotowy ▲1 000, inne 30 (▲200); operacyjne CF 1 000 (FY2025: 1 213); inwestycyjne CF ▲250 (capex ▲1 300); wolne przepływy pieniężne (FCF) 750 (FY2025: 1 029). R&D 500 (FY2025: 396), nakłady inwestycyjne 1 300 (976), amortyzacja 800 (763).
Dwie tabele ułożone pionowo: przepływy pieniężne na górze, R&D / capex / amortyzacja poniżej; każda porównuje FY2025, prognozę z sierpnia, obecną prognozę (na niebiesko) i zmianę; przypisy dotyczące kapitału obrotowego pomiędzy tabelami.
Siedmioletnia tabela KPI od FY2020 do prognozy na FY2026: zamówienia z 1 097,0 mld ¥ (¥1,097.0 billion) do 1 890,0 mld ¥ (¥1,890.0 billion); przychody z 1 112,9 mld ¥ (¥1,112.9 billion) do 1 880,0 mld ¥ (¥1,880.0 billion); zysk operacyjny od 27,9 mld ¥ (i straty ▲70,1 mld ¥ w FY2023) do 270,0 mld ¥; prognozowany zysk netto 185,0 mld ¥; EPS 173,88 ¥; EBITDA 350,0 mld ¥; FCF 75,0 mld ¥; dywidenda 25,00 ¥; marża operacyjna 14,4%; ROIC 10,8% (bez zdarzeń jednorazowych); ROE 25,6%; CCC 117 dni; D/E 0,53x; wskaźnik kapitału własnego 32,9%. H1 FY2026: marża operacyjna 14,8%, D/E 0,75x, wskaźnik kapitału własnego 28,4%. Definicje ROIC, ROE, CCC i D/E podano w przypisach.
Szeroka tabela z latami w kolumnach i wskaźnikami KPI w wierszach, z naprzemiennymi jasnoniebieskimi pasami oraz oddzielną kolumną dla prognozy z sierpnia; gęste przypisy z definicjami poniżej.
Dostawy jednostkowe w latach FY2016–FY2025 oraz FY2026: silniki GE (GE90, GEnx, CF34, Passport20, GE9X) z 810 spadek do 390 w FY2025 i 236 w H1 FY2026; V2500 z 340 spadek do 22 i 15; PW1100G-JM ze 132 wzrost do 666 i 347; sumy odpowiednio 1 282, 1 206, 1 521, 1 571, 842, 789, 918, 1 012, 1 030, 1 078, przy 598 w H1 i prognozie 1 330 na FY2026. Ilustracyjne wykresy kołowe pokazują wzrost sprzedaży nowych silników drugiej generacji w Fazie 1 (2026–2028) oraz wzrost skali i udziału w rynku wtórnym (aftermarket) w Fazie 2 (2029–2031) wraz z przyspieszeniem wzrostu zysków.
Tabela jednostek na górze z kolumną prognozy wyróżnioną ukośnymi liniami; trzy rosnące wykresy kołowe poniżej dla roku 2025, Fazy 1 i Fazy 2, połączone liniami przerywanymi; definicje generacji w prawym dolnym rogu.
Przychody z turbosprężarek (w 100 mln ¥, japońskie GAAP do FY2018, IFRS później): łącznie 1 746 (FY2016) do 2 237 (FY2025), 1 044 w H1 FY2026 i prognoza 2 100; prognoza na FY2026 według regionów: Japonia 530, Chiny 460, Ameryka Północna 510, Ameryka Łacińska 330, Europa 160, Azja 110. Sprzedaż jednostkowa 610 (FY2016), szczyt 790, 598 w FY2025, 247 w H1 i prognoza 500 (jednostki w 10 000).
Pojedyncza szeroka tabela podzielona nagłówkami „Japanese GAAP” i „IFRS”, z jasnoniebieskim wierszem sumy i oddzielnym wierszem sprzedaży jednostkowej.
Średnie kwartalne przychody z turbosprężarek (w 100 mln ¥) według regionów: 389 (FY2019), 367, 374, 474, 523, 522, 559 (FY2025), następnie 527 w Q1 i 517 w Q2 FY2026; jednostki na kwartał (w 10 000): 150, 138, 123, 140, 145, 142, 150, następnie 126 i 121.
Skumulowany wykres kolumnowy w odcieniach zieleni i niebieskiego według regionów na lewej osi, z czarną linią wolumenu jednostkowego na prawej osi; legenda poniżej.
Przychody z wynajmu w dzielnicy Toyosu (100 mln ¥): 93, 92, 93 (FY2016–FY2018, japońskie GAAP), następnie 94, 123, 121, 122, 120, 122, 129 (FY2019–FY2025, IFRS) oraz 57 w H1 FY2026; przychody z wynajmu w H1 FY2026 w wysokości 57 minus amortyzacja 20 i pozostałe koszty 21 dają wynik +15. Nieruchomości inwestycyjne Grupy na koniec FY2025: wartość bilansowa 1 448, wartość godziwa 3 571, niezrealizowany zysk 2 123.
Trzy ponumerowane podsekcje, każda z kompaktową tabelą o szarym nagłówku: historia przychodów z wynajmu, zestawienie przychodów i kosztów w H1 oraz wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych.
Sprzedaż nieruchomości: dwie transakcje sprzedaży gruntów i budynków w Koto-ku o wartości około 15,3 mld ¥ i 24,0 mld ¥ w Q1 (ogłoszone 20 kwietnia 2026 r.) plus około 3,3 mld ¥ z pozostałej sprzedaży dają 42,6 mld ¥ zaksięgowane w H1; na H2 zaplanowano sprzedaż gruntów w Koto-ku (ok. 14,6 mld ¥, Q3), gruntów i budynków w Koto-ku (ok. 8,8 mld ¥, Q4) oraz pozostałych nieruchomości (ok. 27,0 mld ¥), co łącznie daje 50,4 mld ¥, przy całorocznym planie zysków na poziomie 93,0 mld ¥.
Pojedyncza pięciokolumnowa tabela (Nr, nieruchomość, zysk, termin, data ogłoszenia) z jasnoniebieskim nagłówkiem oraz szarymi wierszami sum częściowych i sumy całkowitej.
Slajd końcowy z logo IHI i hasłem „Realize your dreams” oraz zastrzeżeniem, że prognozy opierają się na aktualnie dostępnych informacjach, wiążą się z ryzykiem i niepewnością (w tym warunkami politycznymi, gospodarczymi oraz kursem jena) i nie powinny stanowić wyłącznej podstawy decyzji inwestycyjnych.
Białe pole z niebieskimi paskami bocznymi; wyśrodkowane logo i hasło; obramowane pole tekstowe z zastrzeżeniem w dolnej jednej trzeciej slajdu.
Częste pytania dotyczące tego slajdu i podstawowej treści prezentacji.
Jest to 42-slajdowa talia wyników IHI Corporation za pierwszą połowę (od kwietnia do września 2026 r.) roku fiskalnego 2026, który trwa od kwietnia 2026 r. do marca 2027 r. Opublikowana 4 listopada 2026 r. zgodnie ze standardami IFRS, obejmuje wyniki za H1, zrewidowaną prognozę na cały rok, zwroty dla akcjonariuszy oraz aneks z danymi segmentowymi i wskaźnikami KPI.
Oryginał to dokument w języku japońskim (第2四半期決算説明資料, prezentacja wyników finansowych za Q2), który firma IHI złożyła w TDnet, systemie terminowego ujawniania informacji Giełdy Papierów Wartościowych w Tokio. Slajdy są w języku japońskim; ta strona zawiera podsumowanie każdego slajdu w języku polskim, zachowując jednostki IHI wynoszące sto milionów jenów (億円), aby liczby zgadzały się z oryginałem.
Przychody wzrosły o 9,2% do 779,3 miliarda jenów, a zysk operacyjny osiągnął rekordowy poziom 114,9 miliarda jenów (marża 14,8%), w tym 42,6 miliarda jenów zysków z nieruchomości. Po wyłączeniu tych zysków zysk operacyjny wyniósł 72,3 miliarda jenów (9,3%). Zysk netto przypadający właścicielom wyniósł 84,9 miliarda jenów, podczas gdy zamówienia spadły o 12,8% do 778,7 miliarda jenów po dużym zamówieniu energetycznym w poprzednim roku.
Po raz drugi w tym roku IHI podniosło swoją prognozę powyżej danych z sierpnia: zamówienia do 1,89 biliona jenów (+120 miliardów jenów), przychody do 1,88 biliona jenów (+40 miliardów jenów), zysk operacyjny do 270 miliardów jenów (+20 miliardów jenów) i zysk netto do 185 miliardów jenów (+13 miliardów jenów). Roczna dywidenda wzrasta o 2 jeny do 25 jenów na akcję, a zakładany kurs wymiany zmienia się na 150 jenów za dolara amerykańskiego.
Głównie segment Aero Engine, Space & Defense, gdzie sprzedaż na rynku wtórnym silników komercyjnych (części zamienne i MRO, na czele z PW1100G-JM) podniosła zysk segmentu w H1 do 72,2 miliarda jenów przy marży 21,6%. Przyczynia się do tego również wzrost biznesu cyklu życia w energetyce (systemy zasilania, rozwiązania węglowe, energetyka jądrowa) oraz planowana sprzedaż nieruchomości o wartości 93,0 miliarda jenów w całym roku.
Tak. Pokazuje ona wpływ przeszacowania walutowego programu na przychody, jego wydatki gotówkowe (▲22,4 miliarda jenów w H1 i planowane ▲50,0 miliarda jenów w ciągu roku) jako oddzielną linię przepływów pieniężnych oraz stwierdza, że szacowany całkowity koszt w USD pozostaje bez zmian. Kwartalna tabela zysków z branży lotniczej również wyodrębnia efekt walutowy programu.
Tak. Oryginalny plik PDF można pobrać bezpłatnie z tej strony, a tutaj można obejrzeć obraz każdego slajdu. Prawa autorskie do treści należą do IHI Corporation, dlatego należy z nich korzystać w celach badawczych i referencyjnych.
Jej struktura świetnie sprawdza się jako wzór: strona z najważniejszymi wskaźnikami KPI, tabele podsumowujące z wyróżnionym bieżącym okresem, wykresy kaskadowe mostka zysków oddzielające wyniki bazowe od zdarzeń jednorazowych, strony segmentowe łączące wykresy z tabelami oraz wieloletni aneks KPI. Możesz odtworzyć ten układ z własnymi danymi w 2Slides.
Oryginalna talia w języku japońskim złożona w TDnet 4 listopada 2026 r.
Create Your Own Slides
Turn your ideas into professional presentations in seconds with 2slides AI.
Odwołuj się do profesjonalnych projektów, wybierz swój styl i generuj slajdy z idealnym renderowaniem tekstu. Napędzane przez Nano Banana—zacznij tworzyć swoją prezentację teraz.
Twój Agent AI dla slajdów. Oszczędzaj czas, błyszcz szybciej dzięki inteligentnemu tworzeniu prezentacji.
Wszystkie usługi działają© 2026 2slides. Wszelkie prawa zastrzeżone.