
Ανήκει στη συλλογή Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές · Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές από εταιρείες ημιαγωγών
Παρουσίαση Αποτελεσμάτων Winbond Q3 2026: Το deck 33 διαφανειών από το 3Q26 Investor Conference της Winbond Electronics (TWSE: 2344), του Ταϊβανέζου κατασκευαστή εξειδικευμένων μνημών, που παρουσιάστηκε στις 3 Νοεμβρίου 2026 και κατατέθηκε στα αγγλικά στο Market Observation Post System (MOPS) της Ταϊβάν για το συνέδριο επενδυτών (法說會). Αναφέρει αποτελέσματα ρεκόρ σε NT$ (δολάρια Νέας Ταϊβάν): ενοποιημένες καθαρές πωλήσεις 82.331 εκατ. NT$ (+37,6% QoQ, +278,2% YoY), μικτό περιθώριο 70,6%, καθαρά κέρδη 35.138 εκατ. NT$ και EPS 7,58 NT$, χάρη στην αύξηση των εσόδων CMS (DRAM) κατά 50% QoQ και των εσόδων Flash κατά 34% QoQ, καθώς και προβλέψεις για περιορισμένη προσφορά NOR, SLC NAND και DDR4/LPDDR4 έως το 2027 και εκτιμήσεις για τη ζήτηση NOR Flash σε διακομιστές AI.
Χρησιμοποιεί το εξώφυλλο αυτής της παρουσίασης ως πρότυπο στυλ για διαφάνειες με το δικό σας περιεχόμενο. Ή επιλέξτε οποιαδήποτε σελίδα παρακάτω για να χρησιμοποιήσετε τη διάταξή της ως αναφορά.
Γρήγορη Πλοήγηση
Ετικέτες
Κοινοποίηση διαφανειών
Παρουσίαση Αποτελεσμάτων Winbond Q3 2026: Το deck 33 διαφανειών από το 3Q26 Investor Conference της Winbond Electronics (TWSE: 2344), του Ταϊβανέζου κατασκευαστή εξειδικευμένων μνημών, που παρουσιάστηκε στις 3 Νοεμβρίου 2026 και κατατέθηκε στα αγγλικά στο Market Observation Post System (MOPS) της Ταϊβάν για το συνέδριο επενδυτών (法說會). Αναφέρει αποτελέσματα ρεκόρ σε NT$ (δολάρια Νέας Ταϊβάν): ενοποιημένες καθαρές πωλήσεις 82.331 εκατ. NT$ (+37,6% QoQ, +278,2% YoY), μικτό περιθώριο 70,6%, καθαρά κέρδη 35.138 εκατ. NT$ και EPS 7,58 NT$, χάρη στην αύξηση των εσόδων CMS (DRAM) κατά 50% QoQ και των εσόδων Flash κατά 34% QoQ, καθώς και προβλέψεις για περιορισμένη προσφορά NOR, SLC NAND και DDR4/LPDDR4 έως το 2027 και εκτιμήσεις για τη ζήτηση NOR Flash σε διακομιστές AI.
Λεπτομερής προβολή κάθε σελίδας διαφάνειας, συμπεριλαμβανομένης της διάταξης, βασικού περιεχομένου και οπτικών στοιχείων.
Εξώφυλλο που ανακοινώνει το Συνέδριο Επενδυτών της Winbond για το 3ο τρίμηνο του 2026 (3Q26) με ημερομηνία 3 Νοεμβρίου 2026, με το λογότυπο «We Deliver» της Winbond.
Διαγώνιος διαχωρισμός: μια φωτογραφία τεχνολογίας σε πλήρη ανάπτυξη (πλακέτα κυκλώματος, κώδικας και διεπαφή αυτόνομης οδήγησης) στα αριστερά, τίτλος και ημερομηνία με δεξιά στοίχιση σε λευκό φόντο, κόκκινη λωρίδα λογοτύπου κάτω δεξιά.
Τυπική δήλωση αποποίησης ευθύνης για μελλοντικές εκτιμήσεις· σημειώνεται ότι τα οικονομικά στοιχεία στην παρουσίαση είναι μη ελεγμένα και προορίζονται μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς, και ότι η παρουσίαση δεν αποτελεί προσφορά πώλησης ή πρόσκληση για αγορά τίτλων.
Κόκκινος τίτλος με δείκτη βέλους πάνω αριστερά, καρτέλα λογοτύπου Winbond πάνω δεξιά, τέσσερις παράγραφοι με πλήρη στοίχιση και κουκκίδες που γεμίζουν τη διαφάνεια.
Τέσσερις ενότητες ημερήσιας διάταξης με τους παρουσιαστές: 01 Οικονομικά Αποτελέσματα (Hsiang-Yun Fan, EVP), 02 Επιχειρηματική Ανασκόπηση & Προοπτικές (James Chen, President), 03 Αριστεία & Μέλλον (Jason Lin, VP), 04 Ερωτήσεις & Απαντήσεις (Q&A).
Μπλε ψηφιακή απεικόνιση χεριού στο αριστερό τρίτο· αριθμημένα θέματα ημερήσιας διάταξης με κόκκινους αριθμούς, μαύρες επικεφαλίδες και γκρίζα ονόματα παρουσιαστών, συνδεδεμένα με λεπτές γραμμές οδηγούς.
Διαχωριστικό ενότητας που ανοίγει το μέρος των Οικονομικών Αποτελεσμάτων της παρουσίασης.
Φωτογραφία υπό γωνία μιας πράσινης πλακέτας κυκλώματος με τσιπ στο πάνω δεξιά μέρος, μεγάλος μαύρος τίτλος ενότητας κάτω στο κέντρο, κόκκινα περιγράμματα ρόμβων κάτω αριστερά.
Καθαρές πωλήσεις 3Q26 NT$82.331 εκατ. (+37,6% QoQ, +278,2% YoY έναντι NT$21.771 εκατ.)· μικτό κέρδος NT$58.101 εκατ. με μικτό περιθώριο 70,6% (66,2% το 2Q26, 46,7% το 3Q25)· λειτουργικό κέρδος NT$43.784 εκατ., λειτουργικό περιθώριο 53,2%· καθαρό εισόδημα NT$35.138 εκατ. (καθαρό περιθώριο 42,7%), καθαρό εισόδημα που αναλογεί στη μητρική NT$35.422 εκατ.· EPS NT$7,58 (2Q26 NT$5,40, 3Q25 NT$0,65), EPS 3Q26 YTD NT$15,32· EBITDA NT$51.781 εκατ.· μέση ισοτιμία USD/NTD 31,99.
Οικονομικός πίνακας με πέντε στήλες (3Q26, 2Q26, QoQ, 3Q25, YoY) κάτω από μπλε και μαύρα κελιά κεφαλίδας· οι γραμμές περιθωρίων είναι σκιασμένες με γκρι και έντονες· το EBITDA και η συναλλαγματική ισοτιμία βρίσκονται σε πλαίσιο στο υποσέλιδο.
Διάγραμμα σωρευμένων ράβδων εννέα τριμήνων για τα έσοδα ανά CMS (Customized Memory Solution, πρώην DRAM), Flash, Logic IC και Λοιπά, με άνοδο από NT$21.312 εκατ. το 3Q24 σε NT$82.331 εκατ. το 3Q26, με το CMS να φτάνει το 58% των εσόδων το 3Q26 και το Logic IC να υποχωρεί στο 9%· η γραμμή ενοποιημένου μικτού περιθωρίου ανεβαίνει από το 29% στο 71%. Τα πλευρικά διαγράμματα δείχνουν τη μεταβολή εσόδων 3Q26: QoQ CMS +NT$15.841 εκατ., Flash +NT$6.743 εκατ., Logic IC -NT$142 εκατ.· YoY CMS +NT$40.974 εκατ., Flash +NT$19.178 εκατ., Logic IC +NT$375 εκατ. Υποσημείωση: Τα «Λοιπά» αφορούν έσοδα από υπηρεσίες λογισμικού των AMTC και METC, κάτω από το 3% του συνόλου.
Μεγάλο διάγραμμα σωρευμένων ράβδων με επικαλυπτόμενη κόκκινη γραμμή περιθωρίου στα αριστερά δύο τρίτα· δύο μικρά διαγράμματα ράβδων στα δεξιά για τη μεταβολή QoQ και YoY ανά προϊόν· υποσημειώσεις στο κάτω μέρος.
Ενότητα Μνήμης: τα έσοδα μνήμης αυξήθηκαν από NT$12.941 εκατ. (3Q24) σε NT$74.284 εκατ. (3Q26), με το μερίδιο CMS να ανέρχεται στο 64% και το Flash στο 36%· το μικτό περιθώριο μνήμης αυξήθηκε από 21% σε 74% (χαμηλό 10% το 1Q25). Πάνελ Logic IC: έσοδα σταθερά μεταξύ NT$6.981 εκατ. και NT$8.305 εκατ. ανά τρίμηνο (NT$7.593 εκατ. το 3Q26) με μικτό περιθώριο 34%-41% (37% το 3Q26).
Δύο πλευρικά πλαισιωμένα πάνελ διαγραμμάτων με την ένδειξη Memory και Logic IC, το καθένα με ράβδους και γραμμή περιθωρίου σε διάστημα εννέα τριμήνων.
Καθαρές πωλήσεις τομέα μνήμης 3Q26 NT$74.284 εκατ. (+43,7% QoQ, +425,6% YoY)· μικτό κέρδος NT$54.872 εκατ., μικτό περιθώριο 73,9% (70,3% το 2Q26, 50,8% το 3Q25)· λειτουργικά έξοδα NT$10.418 εκατ.· λειτουργικό εισόδημα NT$44.454 εκατ., λειτουργικό περιθώριο 59,8% (56,9% το 2Q26, 29,7% το 3Q25)· χρησιμοποίηση παραγωγικής ικανότητας περίπου 100% και στα τρία τρίμηνα.
Ίδιο στυλ οικονομικού πίνακα πέντε στηλών με τη σελίδα 5 που καταλαμβάνει το πάνω μισό, με μια ξεχωριστή γραμμή χρησιμοποίησης παραγωγικής ικανότητας σε πλαίσιο από κάτω και λευκό χώρο στη βάση.
Στις 30.09.2026: ταμειακά διαθέσιμα, ισοδύναμα και χρηματοοικονομικά περιουσιακά στοιχεία αντιστάθμισης κινδύνου NT$84.856 εκατ. (25% του ενεργητικού), απαιτήσεις από πελάτες NT$49.307 εκατ., αποθέματα NT$29.384 εκατ., επενδύσεις NT$49.839 εκατ., ενσώματα πάγια (PP&E) και δικαιώματα χρήσης (ROU) NT$116.431 εκατ.· σύνολο ενεργητικού NT$336.301 εκατ. (έναντι NT$293.034 εκατ. στις 30.06.2026 και NT$182.603 εκατ. στις 30.09.2025)· σύνολο υποχρεώσεων NT$110.763 εκατ.· ίδια κεφάλαια NT$225.538 εκατ.· λογιστική αξία ανά μετοχή NT$46,04· δείκτης χρέους προς ίδια κεφάλαια 0,49 (0,80 ένα έτος νωρίτερα)· δείκτης γενικής ρευστότητας 2,50. Υποσημείωση: 4.720 εκατομμύρια μετοχές σε κυκλοφορία.
Πίνακας ισολογισμού με τρεις στήλες ημερομηνιών, καθεμία από τις οποίες δείχνει το ποσό και το ποσοστό επί του συνολικού ενεργητικού· τα σύνολα είναι σκιασμένα· οι γραμμές δεικτών βρίσκονται σε πλαίσιο· υποσημείωση στο κάτω μέρος.
Λειτουργικές ταμειακές ροές 3Q26 NT$45.868 εκατ. (2Q26 NT$23.306 εκατ., 3Q25 NT$2.836 εκατ.)· αποσβέσεις NT$7.596 εκατ.· επενδυτικές ταμειακές ροές -NT$16.518 εκατ. συμπεριλαμβανομένων κεφαλαιουχικών δαπανών (CAPEX) -NT$15.948 εκατ.· χρηματοοικονομικές ταμειακές ροές -NT$6.483 εκατ. συμπεριλαμβανομένης αποπληρωμής τραπεζικού δανείου NT$6.063 εκατ.· καθαρή μεταβολή +NT$23.030 εκατ.· τελικό υπόλοιπο NT$84.856 εκατ.· ελεύθερες ταμειακές ροές NT$29.920 εκατ. (ορίζονται ως λειτουργικές ταμειακές ροές μείον CAPEX).
Στενός κεντραρισμένος πίνακας τριών στηλών με τα μερικά σύνολα ενοτήτων σκιασμένα με γκρι, το τελικό υπόλοιπο και τις ελεύθερες ταμειακές ροές διαχωρισμένα με γραμμές, ορισμοί στις υποσημειώσεις.
Σωρευμένες ράβδοι λειτουργικών εξόδων ανά R&D-Memory, SG&A-Memory, R&D-Logic IC και SG&A-Logic IC από NT$5.974 εκατ. (3Q24) σε NT$14.317 εκατ. (3Q26). Στο 3Q26: R&D-Memory NT$5.914 εκατ., SG&A-Memory NT$4.954 εκατ., R&D-Logic IC NT$2.531 εκατ., SG&A-Logic IC NT$918 εκατ. Ο δείκτης OPEX προς έσοδα μειώθηκε από 28%-31% σε 18% το 2Q26 και το 3Q26.
Διάγραμμα σωρευμένων ράβδων πλήρους πλάτους με κόκκινη γραμμή αναλογίας από πάνω, υπόμνημα και υποσημείωση από κάτω.
Nuvoton (θυγατρική logic IC) 3Q26 καθαρές πωλήσεις NT$7.856 εκατ. (-1,1% QoQ, +8,0% YoY). Μικτό περιθώριο 37,4%, λειτουργικά έξοδα NT$3.448 εκατ., λειτουργικό περιθώριο -6,5%, καθαρή ζημία NT$559 εκατ. (καθαρό περιθώριο -7,1%), EPS -NT$1,24 (2Q26 -NT$0,58, 3Q25 -NT$1,22).
Πίνακας κατάστασης αποτελεσμάτων πέντε στηλών που ακολουθεί τη μορφοποίηση της σελίδας 5, με τα αρνητικά περιθώρια σε σκιασμένες σειρές.
Nuvoton στις 30.09.2026: ταμειακά διαθέσιμα NT$7.586 εκατ., απαιτήσεις NT$4.258 εκατ., αποθέματα NT$7.703 εκατ. (αύξηση από NT$6.869 εκατ. στις 30.06.2026), μακροπρόθεσμες επενδύσεις NT$2.841 εκατ., PP&E και ROU NT$7.342 εκατ. Σύνολο ενεργητικού NT$32.162 εκατ., σύνολο υποχρεώσεων NT$15.852 εκατ., ίδια κεφάλαια NT$16.310 εκατ., λογιστική αξία ανά μετοχή NT$36,05, δείκτης χρέους/ιδίων κεφαλαίων 0,97, δείκτης γενικής ρευστότητας 1,76.
Πίνακας ισολογισμού με τρεις στήλες ημερομηνιών και υποστήλες ποσοστών, σκιασμένα σύνολα και ένα πλαίσιο με αριθμοδείκτες.
Τρία διαγράμματα: EPS ανά έτος 2021 NT$3,41, 2022 NT$3,23, 2023 (NT$0,29), 2024 NT$0,14, 2025 NT$0,88 και 3Q26 YTD NT$15,32. Λογιστική αξία ανά μετοχή από NT$20,71 (2021) σε NT$46,04 (3Q26). EBITDA NT$30.085 εκατ. (2021), NT$27.690 εκατ., NT$12.151 εκατ., NT$15.005 εκατ., NT$18.680 εκατ. (2025) και NT$101.552 εκατ. για το 3Q26 YTD, με περιθώριο EBITDA 56% YTD έναντι 16%-30% τα προηγούμενα έτη.
Πλέγμα dashboard: διάγραμμα ράβδων EPS πάνω αριστερά, διάγραμμα γραμμής BVPS κάτω αριστερά, ψηλό διάγραμμα ράβδων και γραμμής EBITDA στα δεξιά, το καθένα σε πλαίσιο με έγχρωμη ετικέτα καρτέλας.
Κεφαλαιουχικές δαπάνες (CAPEX) τομέα Memory σε ταμειακή βάση έως τις 3 Νοεμβρίου 2026: NT$40,8 δισ. (2022), NT$12,7 δισ. (2023), NT$15,5 δισ. (2024), NT$5,5 δισ. (2025) και εκτιμώμενα NT$39,5 δισ. για το 2026, εκ των οποίων ο εξοπλισμός wafer fab (WFE) αποτελεί περίπου το 95%. Το CAPEX για το 3Q26 YTD ήταν NT$23,4 δισ.
Απλό διάγραμμα πέντε στηλών όπου η ράβδος του 2026 χωρίζεται σε καταβεβλημένο (συμπαγές) και εκτιμώμενο (διαγραμμισμένο) τμήμα, συν ένα πλαίσιο με δύο κουκκίδες επεξήγησης από κάτω.
Διαχωριστικό ενότητας που ξεκινά το μέρος της Ανασκόπησης & Προοπτικών που παρουσιάζεται από τον Πρόεδρο.
Ίδιο σχέδιο διαχωριστικού με φωτογραφία πλακέτας κυκλώματος υπό γωνία όπως στη σελίδα 4, με τίτλο ενότητας δύο γραμμών.
Έσοδα CMS +50% QoQ και +620% YoY. Οι αποστολές bit CMS μειώθηκαν κατά υψηλό μονοψήφιο ποσοστό QoQ αλλά αυξήθηκαν κατά μεσαίο μονοψήφιο ποσοστό YoY. Η μέση τιμή πώλησης (ASP) CMS (σε US$) αυξήθηκε περίπου λίγο κάτω από 70% QoQ και πάνω από 500% YoY. Έσοδα Flash +34,0% QoQ και +255% YoY. Οι αποστολές bit Flash παρέμειναν σταθερές QoQ και αυξήθηκαν λίγο πάνω από 10% YoY. Η μέση τιμή πώλησης (ASP) Flash αυξήθηκε λίγο πάνω από 30% QoQ και περίπου 200% YoY. Επίδραση συναλλαγματικής ισοτιμίας +1,3% QoQ, +7,4% YoY.
Πίνακας πλέγματος με ομάδες στηλών QoQ και YoY, ζώνες υποκεφαλίδων CMS και Flash, και σειρές για έσοδα, αποστολές bit, μέση τιμή πώλησης (ASP) και συναλλαγματική ισοτιμία.
Έσοδα Memory ανά εφαρμογή: στο 3Q26 Επικοινωνίες 31%, Υπολογιστές 17%, Καταναλωτικά είδη 26%, Αυτοκινητοβιομηχανία & Βιομηχανία 26% (2Q26: 29%, 15%, 28%, 28%). Ανάπτυξη σε τριμηνιαία βάση (QoQ): Αυτοκινητοβιομηχανία & Βιομηχανία +36%, Επικοινωνίες +55%, Καταναλωτικά είδη +35%, Υπολογιστές +66%. Τα μικρά διαγράμματα ράβδων δεν έχουν ετικέτες δεδομένων, επομένως δεν αναφέρονται ακριβείς τιμές NT$ ανά εφαρμογή.
Δύο διαγράμματα πίτας (3Q26 πάνω από 2Q26) στα αριστερά και ένα πλέγμα 2x2 μικρών διαγραμμάτων ράβδων 2Q26-έναντι-3Q26 στα δεξιά, το καθένα με ετικέτα ανάπτυξης.
Τα έσοδα Flash αυξήθηκαν 34% QoQ και πάνω από 200% YoY το 3Q26. Η συνεισφορά των εσόδων από τα 24nm συνέχισε να διευρύνεται με την τεχνολογική μετάβαση και τη βελτιστοποίηση του μείγματος. Τα έσοδα και οι αποστολές NOR υψηλής πυκνότητας έφτασαν σε επίπεδα ρεκόρ. Μείγμα διεργασιών 3Q26: 58nm 52%, 32nm 17%, 46nm 16%, 24nm 7%, 90nm 5%, 45nm 3%.
Τρεις κουκκίδες με πλαίσιο επιλογής (checkbox) στο πάνω μέρος, διάγραμμα σωρευμένων ράβδων εννέα τριμήνων για το μερίδιο εσόδων ανά κόμβο διεργασίας από κάτω, με το τελευταίο τρίμηνο σε έντονη γραφή.
Τα έσοδα CMS αυξήθηκαν 50% QoQ και πάνω από 600% YoY το 3Q26. Τα 20nm παρέμειναν ο βασικός μοχλός ανάπτυξης λόγω των ισχυρών πωλήσεων DDR4/LPDDR4. Τα 16nm άρχισαν να αναπτύσσονται με σημαντικά έσοδα να αναμένονται από το 2027. Μείγμα διεργασιών 3Q26: 20nm 66%, 25nm 17%, 38nm και άνω 8%, 25Snm 6%, 16nm 3%.
Ίδια μορφή με τη σελίδα 19: κουκκίδες checkbox στο πάνω μέρος, διάγραμμα σωρευμένων ράβδων εσόδων ανά κόμβο για εννέα τρίμηνα από κάτω.
Code Storage Flash: Η διαθεσιμότητα NOR υψηλής πυκνότητας παραμένει περιορισμένη με θετική δυναμική τιμολόγησης έως το 2027. Οι ισχυρές ενσωματώσεις σε νέα σχέδια (design-ins) υποστηρίζουν ευνοϊκές προοπτικές τιμολόγησης SLC NAND έως το 2027. Ζήτηση από διακομιστές AI, αυτοκινητοβιομηχανία και εφαρμογές σχετικές με AI. Customized Memory Solution: Περαιτέρω περιθώριο ανόδου στις τιμές συμβολαίων του 4Q. Περιορισμένη προσφορά με στενότητα που αναμένεται έως το 2027. Ζήτηση από διακομιστές AI, edge AI, αυτοκινητοβιομηχανία και υποδομές.
Λίστα κουκκίδων δύο επιπέδων: έντονες μαύρες επικεφαλίδες με κόκκινους δείκτες checkbox, μπλε δευτερεύουσες κουκκίδες με κόκκινους δείκτες ρόμβου.
Συνολική αγορά: η αβεβαιότητα λόγω πληθωρισμού και επιτοκίων ενδέχεται να επηρεάσει τη ζήτηση για καταναλωτικά και παραδοσιακά ηλεκτρονικά είδη, εν μέσω συζητήσεων στην αγορά για το CAPEX των CSP· η ισχυρή ζήτηση για AI υποστηρίζει έναν ανθεκτικό ανοδικό κύκλο στις μνήμες. Winbond: η δυναμική κερδοφορίας παρέμεινε ισχυρή· οι DDR4 και LPDDR4 αποτελούν το επίκεντρο για το 2027· η θεμελίωση του Module B στο εργοστάσιο Kaohsiung (KH) θα γίνει στα τέλη του 2026, με προγραμματισμένο cleanroom δυναμικότητας 50.000-60.000 wafers ανά μήνα· σε εξέλιξη βρίσκονται διαπραγματεύσεις για μακροπρόθεσμες συμφωνίες (LTA) για το Module B· το CUBE βρίσκεται σε τροχιά μαζικής παραγωγής το 2027· η εξαγορά των δραστηριοτήτων NOR Flash και F-RAM της Infineon αναμένει την έγκριση των ρυθμιστικών αρχών, με το κλείσιμο της συμφωνίας να αναμένεται το 2H27.
Η ίδια ιεραρχία κουκκίδων δύο επιπέδων όπως στη σελίδα 21, με επικεφαλίδες για τη Συνολική Αγορά και τις Δραστηριότητες της Winbond.
Διαχωριστικό ενότητας για τη στρατηγική Excellence & Forward σχετικά με τις μνήμες Flash αποθήκευσης κώδικα.
Διαχωριστικό με φωτογραφία πλακέτας κυκλώματος υπό γωνία και τον τίτλο της ενότητας τοποθετημένο κάτω αριστερά.
Χάρτης προϊόντων των οικογενειών Winbond Flash ανά πυκνότητα από 2Mb έως 8Gb: NOR (QSPI NOR 1.2V W25Q-NE, σειρά QSPI NOR 1.8V/3V W25Q, Octal NOR W35T-NW), Secure NOR (QSPI Secure NOR W77Q και Octal Secure NOR W77T-NW με PQC), NAND (QSPI NAND W25N, Octal NAND W35N-JW, ONFI NAND W29N) και MCP (W71N, 4+4/8+8).
Οριζόντιο διάγραμμα εύρους: ετικέτες κατηγοριών σε γκρι κελιά στα αριστερά, έγχρωμες ράβδοι που εκτείνονται στον άξονα πυκνότητας στο κάτω μέρος, δείχνοντας την κάλυψη κάθε οικογένειας.
Τρεις αγορές ανάπτυξης για το Flash αποθήκευσης κώδικα: Αυτοκινητοβιομηχανία (ADAS/IVI/αισθητήρες, κεντρική υπολογιστική ισχύς/SDV), IoT (υγεία, wearables, IIoT) και Συσκευές AI (διακομιστές συμπεριλαμβανομένων των GP enterprise servers, AI servers, hyperscalers, επιταχυντές AI και HP interconnect, καθώς και edge AI και physical AI).
Τρεις ισομερείς κάρτες με σκούρες μπλε μπάρες επικεφαλίδας και λίστες με κουκκίδες σε ανοιχτό γκρι φόντο.
Δύο πηγές ζήτησης AI: AI Servers (GP enterprise servers, AI servers, hyperscalers, επιταχυντές AI, HP interconnect· ημιαγωγοί όπως CPU, GPU/ASIC, DPU, BMC/PRoT, FPGA και ελεγκτές διεπαφής) και Συσκευές AI (gen AI, πράκτορες AI, device AI, personal AI, ambient AI, IIoT/physical AI, δικτύωση· ημιαγωγοί όπως CPU/GPU/FPGA και MPU/MCU).
Δύο κάρτες δίπλα-δίπλα με γαλαζοπράσινες επικεφαλίδες, καθεμία πάνω από ένα πλαίσιο 'Silicon' που παραθέτει τα τσιπ που απαιτούν Flash αποθήκευσης κώδικα.
Ένα rack διακομιστή AI περιέχει πολλαπλά ανεξάρτητα πεδία υλικολογισμικού (firmware) και ανάκτησης (compute tray, switch tray, SmartNIC, power shelf, μονάδα ψύξης). Πεδία NOR υψηλής αξίας: BIOS/UEFI (εκκίνηση και ανάκτηση κεντρικού συστήματος), GPU/xPU (VBIOS και υλικολογισμικό πλακέτας), υλικολογισμικό BMC, SmartNIC (δεδομένα εκκίνησης και διαμόρφωσης) και μεταγωγέας (υλικολογισμικό διαμόρφωσης και fabric). Συμπέρασμα: πολλαπλές συσκευές NOR Flash διαφόρων πυκνοτήτων QSPI NOR ανά διακομιστή AI. Πηγή στη διαφάνεια: 'QSPI NOR in Server Strategy, 23 Σεπ 2026'.
Εικονογραφημένο διάγραμμα rack με έγχρωμες ετικέτες υποδομής στα αριστερά και μικρογραφίες ενοτήτων διακομιστή, καθώς και ένα πάνελ στα δεξιά που παραθέτει τα πεδία υψηλής αξίας και μια σημείωση για τις επιπτώσεις.
Η ζήτηση των AI servers για NOR Flash εκτείνεται σε τέσσερα συνδεδεμένα οικοσυστήματα: racks διακομιστών AI, επιταχυντές, hyperscalers και SmartNIC/DPU (πηγή: εσωτερική ανάλυση Winbond).
Κολάζ φωτογραφιών υλικού διακομιστών που συνδέονται με φωτεινές γραμμές στα αριστερά, τέσσερις στρογγυλεμένες ετικέτες με σημάδι ελέγχου (checkmark) στοιβαγμένες στα δεξιά.
Η Winbond προβλέπει ότι η ζήτηση για server NOR Flash θα φτάσει τα 240 εκατομμύρια μονάδες το 2027, με CAGR 33% για την περίοδο 2025-2028 και ετήσια αύξηση (YoY) 48% το 2027, ωθούμενη από διακομιστές, AI servers, hyperscalers, επιταχυντές AI και SmartNICs με μετάβαση σε υψηλότερες πυκνότητες. Οι ράβδοι για το 2025, 2026 και 2028 δεν έχουν ετικέτες· βάσει του άξονα είναι περίπου 115 εκατ., 160 εκατ. και 275 εκατ. μονάδες αντίστοιχα. Πηγή: εσωτερικά συλλεχθέντα και εκτιμώμενα στοιχεία Winbond.
Διάγραμμα στηλών τεσσάρων ράβδων με τη ράβδο του 2027 τονισμένη με πορτοκαλί χρώμα, δήλωση με βέλος στην επικεφαλίδα από πάνω και ένα στρογγυλεμένο πλαίσιο επεξήγησης με το CAGR και τους μοχλούς ανάπτυξης στα δεξιά.
Εκτιμώμενο μίγμα πυκνότητας server NOR Flash για το 2027: 512Mb 43%, 256Mb 18%, 1Gb 17%, 128Mb 12%, 64Mb 5%, 2Gb 5%· οι πυκνότητες κυμαίνονται από 16Mb έως 2Gb, και οι πυκνότητες 512Mb και άνω εκτιμάται ότι θα αποτελούν το 65% της ζήτησης server NOR το 2027. Πηγή: εσωτερικά συλλεχθέντα και εκτιμώμενα στοιχεία Winbond.
Διάγραμμα δακτυλίου (donut chart) στα αριστερά με ετικέτες πυκνότητας μέσα στα τμήματα, δύο στρογγυλεμένες επεξηγήσεις κειμένου στα δεξιά.
Στοιβαγμένες ράβδοι των αποστολών bit της Winbond για server NOR Flash σε petabits ανά ομάδα πυκνότητας (32Mb και κάτω, 64/128/256Mb, 512Mb και άνω) για το 2025, 2026(e) και 2027(e), με ρυθμούς ανάπτυξης 46% (2025), 112% (2026e) και 67% (2027e). Οι ράβδοι δεν έχουν ετικέτες· βάσει του άξονα είναι περίπου 20, 43 και 72 pBits, με την κατηγορία 512Mb και άνω να αποτελεί το μεγαλύτερο μέρος.
Τρεις στοιβαγμένες στήλες με μια κόκκινη γραμμή ρυθμού ανάπτυξης από πάνω, άξονας petabit στα αριστερά, υπόμνημα στο κάτω μέρος.
Διαφάνεια διαχωριστικού που ανοίγει την ενότητα των ερωτήσεων και απαντήσεων.
Διαχωριστικό με φωτογραφία πλακέτας κυκλώματος υπό γωνία και μεγάλο κείμενο 'Q & A' στο κέντρο αριστερά.
Διαφάνεια κλεισίματος με τη φράση 'Ευχαριστούμε' και το λογότυπο της Winbond.
Αντίστροφη διάταξη του εξωφύλλου: πλάγιο κείμενο «Ευχαριστούμε» στα αριστερά, φωτογραφία τεχνολογίας με διαγώνια κοπή στα δεξιά και το κόκκινο λογότυπο κάτω αριστερά.
Συχνές ερωτήσεις σχετικά με αυτή τη διαφάνεια και το βασικό περιεχόμενο παρουσίασης.
Πρόκειται για την παρουσίαση 33 διαφανειών που χρησιμοποίησε η Winbond Electronics (TWSE: 2344, 華邦電) στο τηλεδιάσκεψη αποτελεσμάτων της Winbond για το 3ο τρίμηνο του 2026 (3Q26 Investor Conference) στις 3 Νοεμβρίου 2026. Καλύπτει τα ενοποιημένα οικονομικά αποτελέσματα, τους τομείς μνήμης και λογικών κυκλωμάτων Nuvoton, τις προοπτικές της αγοράς και μια ενότητα στρατηγικής για τη μνήμη Flash αποθήκευσης κώδικα σε διακομιστές AI.
Αυτή είναι η αγγλική έκδοση που κατέθεσε η Winbond στο Market Observation Post System (MOPS, 公開資訊觀測站) της Ταϊβάν για το τηλεδιάσκεψη αποτελεσμάτων της (法說會). Η Winbond καταθέτει επίσης μια έκδοση της ίδιας παρουσίασης στα Παραδοσιακά Κινεζικά στο MOPS· τα οικονομικά μεγέθη είναι πανομοιότυπα.
Οι ενοποιημένες καθαρές πωλήσεις ανήλθαν σε 82.331 εκατομμύρια NT$ (δολάρια Νέας Ταϊβάν), σημειώνοντας αύξηση 37,6% σε σχέση με το προηγούμενο τρίμηνο (QoQ) και 278,2% σε ετήσια βάση (YoY). Το μικτό περιθώριο κέρδους έφτασε το 70,6%, το λειτουργικό περιθώριο το 53,2%, τα καθαρά κέρδη τα 35.138 εκατομμύρια NT$ και τα κέρδη ανά μετοχή (EPS) τα 7,58 NT$, ανεβάζοντας τα συνολικά EPS για το εννεάμηνο του 2026 στα 15,32 NT$. Η παρουσίαση επισημαίνει ότι τα στοιχεία είναι μη ελεγμένα.
Η τιμολόγηση. Τα έσοδα της CMS (Customized Memory Solution, ο κλάδος DRAM της Winbond) αυξήθηκαν κατά 50% QoQ, παρόλο που οι αποστολές bit μειώθηκαν κατά υψηλό μονοψήφιο ποσοστό, επειδή η μέση τιμή πώλησης (ASP) αυξήθηκε κατά περίπου 60%. Τα έσοδα από Flash αυξήθηκαν κατά 34% QoQ με σταθερές αποστολές bit και αύξηση της ASP κατά περίπου 31-33%.
Η εταιρεία αναμένει ότι η περιορισμένη προσφορά σε NOR υψηλής πυκνότητας και CMS θα συνεχιστεί έως το 2027, βλέπει περαιτέρω περιθώρια ανόδου στις τιμές των συμβολαίων του Q4, θα εστιάσει στις DDR4 και LPDDR4 το 2027, σχεδιάζει να ξεκινήσει τις εργασίες στο Kaohsiung Fab Module B στα τέλη του 2026, στοχεύει σε μαζική παραγωγή CUBE το 2027 και αναμένει να ολοκληρώσει την εξαγορά του κλάδου NOR Flash και F-RAM της Infineon το 2ο εξάμηνο του 2027, υπό την αίρεση των εγκρίσεων.
Κάθε διακομιστής AI διαθέτει αρκετούς ανεξάρτητους τομείς υλικολογισμικού (BIOS/UEFI, GPU VBIOS, BMC, SmartNIC, switch), καθένας από τους οποίους απαιτεί NOR Flash. Η Winbond προβλέπει ότι η ζήτηση για NOR σε διακομιστές θα φτάσει τα 240 εκατομμύρια μονάδες το 2027 (CAGR 33% για την περίοδο 2025-2028), με τις πυκνότητες 512Mb και άνω να αποτελούν εκτιμώμενο 65% της ζήτησης του 2027.
Μάλιστα. Ακολουθεί μια σαφή δομή που χρησιμοποιούν πολλές εταιρείες ημιαγωγών: ρήτρα αποποίησης ευθύνης (safe harbor), ατζέντα με παρουσιαστές, ενοποιημένη κατάσταση αποτελεσμάτων χρήσης, ισολογισμό και πίνακες ταμειακών ροών, διαγράμματα ανά τομέα, ποιοτικές προβλέψεις αποστολών και ASP, βασικά σημεία προοπτικών και ενότητα στρατηγικής. Το εταιρικό στυλ σε κόκκινο-λευκό με διαγράμματα σε μπλε-πετρόλ αποχρώσεις προσαρμόζεται εύκολα.
Μάλιστα. Το πρωτότυπο PDF είναι διαθέσιμο για λήψη από αυτή τη σελίδα και κάθε διαφάνεια περιγράφεται παραπάνω με τα αντίστοιχα μεγέθη, ώστε να μπορείτε να βρείτε τα δεδομένα που χρειάζεστε πριν ανοίξετε το αρχείο.
Πρωτότυπη αγγλική παρουσίαση που κατατέθηκε από την Winbond Electronics (2344) για το συνέδριο επενδυτών της 3ης Νοεμβρίου 2026.
Create Your Own Slides
Turn your ideas into professional presentations in seconds with 2slides AI.
Αναφερθείτε σε επαγγελματικές σχεδιάσεις, επιλέξτε το στυλ σας και δημιουργήστε σλάιντ με τέλεια απόδοση κειμένου. Τροφοδοτείται από το Nano Banana—ξεκινήστε να δημιουργείτε την παρουσίασή σας τώρα.
Ο Πράκτορας AI σας για διαφάνειες. Εξοικονομήστε χρόνο, λάμψτε πιο γρήγορα με έξυπνη δημιουργία παρουσιάσεων.
Όλες οι υπηρεσίες σε λειτουργία© 2026 2slides. Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται.