Λογότυπο 2Slides
Preview

Παρουσίαση Αποτελεσμάτων State Bank of India Q2 FY27

46 διαφάνειες

Ανήκει στη συλλογή Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές · Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές από την Ινδία

Παρουσίαση Αποτελεσμάτων State Bank of India Q2 FY27: Η παρουσίαση αναλυτών 46 διαφανειών με τίτλο 'Quarterly Results Q2FY27 Analyst Presentation', με ημερομηνία 3 Νοεμβρίου 2026, όπως κατατέθηκε στα BSE/NSE (NSE: SBIN, BSE: 500112). Καλύπτει τα αποτελέσματα της μεγαλύτερης τράπεζας της Ινδίας για το τρίμηνο που έληξε στις 30 Σεπτεμβρίου 2026 (Q2 FY27 = Ιούλιος–Σεπτέμβριος 2026· το FY27 διαρκεί από τον Απρίλιο του 2026 έως τον Μάρτιο του 2027). Κύρια μεγέθη: καθαρά κέρδη ₹23.038 crore (+14,28% YoY), λειτουργικά κέρδη ₹34.226 crore (+7,28%), καθαρά έσοδα από τόκους ₹49.143 crore (+14,69%), εγχώριο NIM 3,11%, ακαθάριστες χορηγήσεις ₹52,08 lakh crore (+17,84%), καταθέσεις ₹62,78 lakh crore (+12,27%), ακαθάριστα NPA 1,39%, καθαρά NPA 0,36% και CRAR 16,09%. Όλα τα ποσά είναι σε ₹ crore όπως στην παρουσίαση, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά.

7 μου αρέσει
0 λήψεις

Χρησιμοποιεί το εξώφυλλο αυτής της παρουσίασης ως πρότυπο στυλ για διαφάνειες με το δικό σας περιεχόμενο. Ή επιλέξτε οποιαδήποτε σελίδα παρακάτω για να χρησιμοποιήσετε τη διάταξή της ως αναφορά.

Γρήγορη Πλοήγηση

Ετικέτες

State Bank of India
SBI
SBIN
Αποτελέσματα SBI Q2 FY27
Παρουσίαση αποτελεσμάτων

Κοινοποίηση διαφανειών

Περιγραφή

Κύριο Θέμα

Παρουσίαση Αποτελεσμάτων State Bank of India Q2 FY27: Η παρουσίαση αναλυτών 46 διαφανειών με τίτλο 'Quarterly Results Q2FY27 Analyst Presentation', με ημερομηνία 3 Νοεμβρίου 2026, όπως κατατέθηκε στα BSE/NSE (NSE: SBIN, BSE: 500112). Καλύπτει τα αποτελέσματα της μεγαλύτερης τράπεζας της Ινδίας για το τρίμηνο που έληξε στις 30 Σεπτεμβρίου 2026 (Q2 FY27 = Ιούλιος–Σεπτέμβριος 2026· το FY27 διαρκεί από τον Απρίλιο του 2026 έως τον Μάρτιο του 2027). Κύρια μεγέθη: καθαρά κέρδη ₹23.038 crore (+14,28% YoY), λειτουργικά κέρδη ₹34.226 crore (+7,28%), καθαρά έσοδα από τόκους ₹49.143 crore (+14,69%), εγχώριο NIM 3,11%, ακαθάριστες χορηγήσεις ₹52,08 lakh crore (+17,84%), καταθέσεις ₹62,78 lakh crore (+12,27%), ακαθάριστα NPA 1,39%, καθαρά NPA 0,36% και CRAR 16,09%. Όλα τα ποσά είναι σε ₹ crore όπως στην παρουσίαση, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά.

Κύρια Οφέλη

  • •Πλήρες αρχείο των αποτελεσμάτων της SBI για το Q2 FY27 διαφάνεια προς διαφάνεια, με τα αρχικά ποσά σε ₹ crore και συγκρίσεις τριμήνου (Q2FY26 / Q1FY27 / Q2FY27) και εξαμήνου (H1FY26 / H1FY27)
  • •Λεπτομερής ανάλυση της κατάστασης αποτελεσμάτων: έσοδα από τόκους, συνιστώσες εσόδων από προμήθειες, γενικά έξοδα ανά γραμμή, προβλέψεις και ετησιοποιημένοι δείκτες RoA, RoE και EPS
  • •Ανάλυση δανειακού χαρτοφυλακίου ανά τομέα (Λιανική Τραπεζική, Αγροτικός Τομέας, ΜΜΕ, Εταιρική Τραπεζική, Διεθνείς Δραστηριότητες), ανά κλάδο, ανά εταιρική αξιολόγηση και ανά γεωγραφική περιοχή
  • •Γνωστοποίηση ποιότητας ενεργητικού: πίνακας κίνησης NPA, NPA ανά τομέα, slippages, κόστος πίστωσης και δεδομένα CRILC SMA-1/SMA-2
  • •Ενότητες για τον ψηφιακό μετασχηματισμό, την οικονομική ένταξη, τη βιωσιμότητα και τις θυγατρικές (SBI Life, SBI Card, SBI Funds Management, SBI General, SBICAPS, RRBs), καθώς και οικονομικά στοιχεία ομίλου και ισολογισμός
  • •Δωρεάν λήψη PDF για αναφορά, διδασκαλία ή ως πρότυπο για παρουσίαση αποτελεσμάτων τράπεζας

Στόχος Κοινό

  • •Αναλυτές μετοχών και πιστώσεων που καλύπτουν ινδικές τράπεζες και κρατικούς δανειστές (PSU)
  • •Επενδυτές που παρακολουθούν τη μετοχή SBIN στα χρηματιστήρια NSE ή BSE
  • •Φοιτητές τραπεζικής, χρηματοοικονομικών και MBA που μελετούν οικονομικές καταστάσεις ινδικών τραπεζών
  • •Ομάδες επενδυτικών σχέσεων και οικονομικών τμημάτων που σχεδιάζουν παρουσιάσεις τριμηνιαίων αποτελεσμάτων για τράπεζες
  • •Δημοσιογράφοι και ερευνητές που καλύπτουν τον τραπεζικό τομέα της Ινδίας

Περιπτώσεις Χρήσης

  • •Ανασκόπηση της κερδοφορίας, των περιθωρίων, της αύξησης των δανείων και της ποιότητας του ενεργητικού της SBI για το Q2 FY27
  • •Σύγκριση των δεικτών της SBI με άλλες ινδικές τράπεζες για το τρίμηνο Ιουλίου–Σεπτεμβρίου 2026
  • •Εκμάθηση του τρόπου με τον οποίο μια ινδική τράπεζα αναφέρει τα NIM, CASA, PCR, slippage ratio, κόστος πίστωσης και κεφαλαιακή επάρκεια
  • •Χρήση της διάταξης με τους πολλούς πίνακες ως σημείο αναφοράς για τη δημιουργία παρουσίασης αναλυτών για τράπεζα ή NBFC
  • •Μελέτη των γνωστοποιήσεων μιας κρατικής τράπεζας (PSU) για τον ψηφιακό μετασχηματισμό (YONO, UPI) και την οικονομική ένταξη

Μοναδικές Προτάσεις Αξίας

  • •Παρουσίαση αναλυτών από πρωτογενή πηγή της State Bank of India, όπως κατατέθηκε στα BSE/NSE, και όχι σύνοψη τρίτων
  • •Περιγραφή καθεμίας από τις 46 σελίδες στα ελληνικά με τα μεγέθη που εμφανίζονται στη διαφάνεια
  • •Διατήρηση του ινδικού συστήματος αρίθμησης όπως δημοσιεύθηκε (lakh / crore, π.χ. 52,08,344 crore = ₹52,08 lakh crore) για εύκολη επαλήθευση των στοιχείων με την επίσημη κατάθεση
  • •Επισημαίνει τα εφάπαξ κέρδη στα μη τοκοφόρα έσοδα (πώληση μεριδίου στη Yes Bank το Q2FY26, πώληση μεριδίου στην SBI Funds Management το Q2FY27) που είναι κρίσιμα για την ορθή ανάγνωση της ετήσιας σύγκρισης

Σελίδες Διαφανειών (46)

Λεπτομερής προβολή κάθε σελίδας διαφάνειας, συμπεριλαμβανομένης της διάταξης, βασικού περιεχομένου και οπτικών στοιχείων.

Σελίδα 1
Διαφάνεια τίτλου

Τριμηνιαία Αποτελέσματα Q2FY27 – Παρουσίαση Αναλυτών

Περιεχόμενο

Διαφάνεια εξωφύλλου με το λογότυπο της SBI και το σλόγκαν «The banker to every Indian», τον τίτλο «Quarterly Results Q2FY27», τον υπότιτλο «Analyst Presentation» και την ημερομηνία 03.11.2026, με μια λωρίδα λογοτύπων των εταιρειών του ομίλου: SBI Life, SBI Card, SBI Funds Management, SBI General και SBICAPS.

Δομή Διάταξης

Κεντραρισμένο λογότυπο πάνω από μια ζώνη τίτλου με διαβάθμιση από μωβ σε βαθύ κόκκινο, υπότιτλος και ημερομηνία με αραιή γραφή, και μια σειρά από πέντε λογότυπα θυγατρικών στο κάτω μέρος.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Λογότυπο «κλειδαρότρυπα» της SBI
  • •Banner τίτλου με διαβάθμιση (gradient)
  • •Λωρίδα λογοτύπων θυγατρικών
Σελίδα 2
Αποποίηση ευθύνης

Safe Harbor (Δήλωση Αποποίησης)

Περιεχόμενο

Τυπική δήλωση αποποίησης ευθύνης για μελλοντικές εκτιμήσεις: οι δηλώσεις στις διαφάνειες βασίζονται στις τρέχουσες προσδοκίες της διοίκησης, υπόκεινται σε αβεβαιότητα και αλλαγές συνθηκών, και τα πραγματικά αποτελέσματα ενδέχεται να διαφέρουν ουσιωδώς.

Δομή Διάταξης

Κεντραρισμένη επικεφαλίδα με μία παράγραφο σε πλαίσιο πάνω σε απαλό ροζ φόντο με διαβάθμιση.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πλαίσιο κειμένου με περίγραμμα
  • •Ροζ φόντο με διαβάθμιση
Σελίδα 3
Ατζέντα

Πίνακας Περιεχομένων

Περιεχόμενο

Οκτώ ενότητες με εύρος διαφανειών: Σύνοψη Διοίκησης (4–6), Κύρια Σημεία Απόδοσης (7–17), Οικονομική Απόδοση (18–24), Κεφαλαιακή Επάρκεια (25–26), Ποιότητα Ενεργητικού (27–30), Ψηφιακή Πορεία (31–34), Τραπεζική με Σκοπό (35–38) και Θυγατρικές, Οικονομικά Στοιχεία Ομίλου & Ισολογισμός (39–45).

Δομή Διάταξης

Δύο σειρές από τέσσερις ετικέτες ενοτήτων, καθεμία με μια ετικέτα εύρους σελίδων σε σχήμα βέλους, πάνω από ένα αχνό υδατογράφημα του λογοτύπου της SBI.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Ετικέτες σελίδων σε σχήμα βέλους
  • •Πλέγμα 4x2
  • •Υδατογράφημα λογοτύπου
Σελίδα 4
Διαχωριστικό ενότητας

Διαχωριστικό Ενότητας: Σύνοψη Διοίκησης

Περιεχόμενο

Διαχωριστική διαφάνεια που εισάγει τη Σύνοψη Διοίκησης (Executive Summary).

Δομή Διάταξης

Ζώνη πλήρους πλάτους με διαβάθμιση και τον τίτλο της ενότητας σε λευκό χρώμα, υπογραμμισμένο με μαύρη γραμμή.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Banner με διαβάθμιση
  • •Έντονη λευκή επικεφαλίδα
Σελίδα 5
Κύρια σημεία / Dashboard KPI

Η SBI Επιτυγχάνει Ισχυρή & Βιώσιμη Απόδοση

Περιεχόμενο

Σύνοψη τριών τμημάτων με στοιχεία Σεπτεμβρίου 2026. Κερδοφορία (Q2FY27): καθαρά κέρδη ₹23.038 crore (+14,28% YoY), λειτουργικά κέρδη ₹34.226 crore (+7,28% YoY), RoA 1,14% και RoE 18,68% για το H1FY27, NIM 2.94% για το σύνολο της τράπεζας και 3,11% εγχώριο (το εγχώριο NIM αυξημένο κατά 11 bps έναντι του Q1FY27). Επιχειρηματική ανάπτυξη: ακαθάριστες χορηγήσεις ₹52 τρισεκατομμύρια (+17,84% YoY) με ΜΜΕ +21,97%, Αγροτικό τομέα +22,64% και Λιανική Τραπεζική +14,54%· καταθέσεις ₹63 τρισεκατομμύρια (+12,27%) με ταμιευτήριο +8,78% και προθεσμιακές καταθέσεις λιανικής +16,74%. Ποιότητα ενεργητικού: ακαθάριστα NPA 1,39%, καθαρά NPA 0,36%, κόστος πίστωσης Q2FY27 0,22% και PCR 74,43%, που περιγράφονται ως οι χαμηλότεροι δείκτες NPA των τελευταίων δύο δεκαετιών.

Δομή Διάταξης

Τρεις κάρτες με περίγραμμα δίπλα-δίπλα (Κερδοφορία, Επιχειρηματική Ανάπτυξη, Ποιότητα Ενεργητικού), καθεμία με εικονίδιο, μεγάλους αριθμούς KPI και πράσινα βέλη ετήσιας μεταβολής (YoY).

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Κάρτες KPI
  • •Πράσινα βέλη ανόδου
  • •Εικονίδιο ανά κάρτα
  • •Κορδέλες επισήμανσης (callouts)
Σελίδα 6
Οπτικοποίηση δεδομένων

Ισχυρά Θεμέλια, Χτίζοντας μια SBI Έτοιμη για το Μέλλον

Περιεχόμενο

Το μέγεθος του ισολογισμού αυξήθηκε από ₹69,87 τρισεκατομμύρια (Σεπ. 25) σε ₹76,62 τρισεκατομμύρια (Ιουν. 26) και ₹78,88 τρισεκατομμύρια (Σεπ. 26). Ο εγχώριος δείκτης CD ήταν 69,82%, 74,23% και 73,02%· ο CRAR 14,62%, 15,67% και 16,09%· ο LCR 143,05%, 126,05% και 140,47% στις ίδιες ημερομηνίες. Πάνελ ψηφιακής ηγεσίας: 98,9% των συναλλαγών μέσω εναλλακτικών καναλιών, Νο. 1 σε δαπάνες χρεωστικών καρτών, ATM και αξία/όγκο mobile banking, 11,1 crore εγγεγραμμένοι πελάτες YONO και περίπου 6 crore εγγραφές στο νέο YONO.

Δομή Διάταξης

Τέσσερα μικρά διαγράμματα (δύο ραβδογράμματα, δύο γραμμικά διαγράμματα) σε πλέγμα 2x2 στα αριστερά δύο τρίτα, με ένα ροζ πάνελ ψηφιακής ηγεσίας τεσσάρων στατιστικών στα δεξιά.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Ραβδογράμματα
  • •Γραμμικά διαγράμματα
  • •Πάνελ στατιστικών ψηφιακής ηγεσίας
Σελίδα 7
Διαχωριστικό ενότητας

Διαχωριστικό Ενότητας: Κύρια Σημεία Απόδοσης

Περιεχόμενο

Διαχωριστική διαφάνεια που εισάγει τα Κύρια Σημεία Απόδοσης (διαφάνειες 7–17).

Δομή Διάταξης

Ζώνη πλήρους πλάτους με διαβάθμιση και λευκό τίτλο.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Banner με διαβάθμιση
Σελίδα 8
Πίνακας οικονομικής σύνοψης

Βασικοί Δείκτες

Περιεχόμενο

Q2FY27 έναντι Q2FY26 (σε ₹ crore): NII 49.143 έναντι 42.847 (+14,69%)· NIM ολόκληρης της τράπεζας 2,94% έναντι 2,96% (-2 bps)· εγχώριο NIM 3,11% έναντι 3,08% (+3 bps)· λειτουργικά κέρδη 34.226 έναντι 31.904 (+7,28%)· καθαρά κέρδη 23.038 έναντι 20.160 (+14,28%)· ακαθάριστες χορηγήσεις 52.08.344 έναντι 44.19.674 (+17,84%)· καταθέσεις 62.77.919 έναντι 55.91.700 (+12,27%). Δείκτες: κόστος πίστωσης 0,22% (-17 bps), ακαθάριστα NPA 1,39% (-34 bps), καθαρά NPA 0,36% (-6 bps), PCR συμπερ. AUCA 91,83% (-46 bps), PCR 74,43% (-136 bps), κεφαλαιακή επάρκεια 16,09% (+147 bps). Πλευρικά διαγράμματα: καταθέσεις CASA 22.96.883 (+8,13%), προθεσμιακές καταθέσεις λιανικής 27.85.198 (+16,74%), χορηγήσεις RAM 29.37.856 (+17,34%) και εταιρικές χορηγήσεις 14.39.156 (+16,12%).

Δομή Διάταξης

Αριστερά: πίνακας τριών τμημάτων (Αποτελέσματα Χρήσης, Ισολογισμός, Βασικοί Δείκτες) με πράσινους/κόκκινους δείκτες YoY. Δεξιά: τέσσερα μίνι ραβδογράμματα που συγκρίνουν τον Σεπ. 25 και τον Σεπ. 26.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πίνακας σύγκρισης
  • •Βέλη κατάστασης
  • •Συζευγμένα ραβδογράμματα
Σελίδα 9
Πίνακας δεδομένων + κυκλικό διάγραμμα

Πιστωτική Επέκταση

Περιεχόμενο

Χορηγήσεις ανά τομέα, Σεπ. 25 έως Σεπ. 26 (σε ₹ crore): Λιανική Τραπεζική 15.93.360 σε 18.25.083 (+14,54%), Αγροτικός τομέας 3.68.112 σε 4.51.438 (+22,64%), ΜΜΕ 5.42.222 σε 6.61.335 (+21,97%), Εταιρική Τραπεζική 12.39.346 σε 14.39.156 (+16,12%), εγχώριες χορηγήσεις 37.43.039 σε 43.77.012 (+16,94%), γραφεία εξωτερικού 6.76.635 σε 8.31.332 (+22,86%), σύνολο τράπεζας 44.19.674 σε 52.08.344 (+17,84%). Μερίδιο εγχώριων χορηγήσεων: Λιανική Τραπεζική 41,70%, Εταιρική 32,88%, ΜΜΕ 15,11%, Αγροτικός τομέας 10,31%· μερίδιο χαρτοφυλακίου RAM (Retail, Agri, MSME) 67,12%.

Δομή Διάταξης

Πίνακας τομέων στα αριστερά, 3D κυκλικό διάγραμμα (pie chart) του μείγματος εγχώριων χορηγήσεων στα δεξιά με μια μεγάλη επισήμανση για το μερίδιο RAM.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πίνακας τομέων
  • •3D κυκλικό διάγραμμα
  • •Μεγάλη επισήμανση ποσοστού
Σελίδα 10
Ανάλυση τομέα

Πιστωτική Επέκταση – Προσωπική Λιανική Τραπεζική

Περιεχόμενο

Χαρτοφυλάκιο Προσωπικής Λιανικής περίπου ₹18,3 lakh crore, 3ετής CAGR περίπου 14%, περίπου 41,7% των εγχώριων χορηγήσεων (Σεπ. 26). Ανά προϊόν (υπόλοιπο σε ₹ crore / αύξηση YoY / GNPA): στεγαστικά δάνεια 9.85.537 / 11,94% / 0,57%· προσωπικά δάνεια 3.78.769 / 7,48% / 1,15%· δάνεια αυτοκινήτου 1.36.294 / 5,88% / 0,52%· προσωπικά δάνεια με εγγύηση χρυσού 1.37.349 / 89,31% / 0,05%· λοιπά δάνεια P-segment 1.87.134 / 17,51% / 0,57%. Σύνθεση: στεγαστικά 54,00%, προσωπικά 20,75%, αυτοκίνητο 7,47%, χρυσός 7,53%, λοιπά 10,25%.

Δομή Διάταξης

Τέσσερα πλακίδια επικεφαλίδας στο πάνω μέρος, ένας πίνακας προϊόντων με έγχρωμες ετικέτες προϊόντων και εικονίδια, και μια στήλη συσσωρευμένης σύνθεσης στα δεξιά.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πλακίδια KPI επικεφαλίδας
  • •Χρωματικά κωδικοποιημένες ετικέτες προϊόντων
  • •Συσσωρευμένο ραβδόγραμμα
Σελίδα 11
Διαφοροποίηση χαρτοφυλακίου

Πιστωτική Επέκταση – Διαφοροποιημένο Δανειακό Χαρτοφυλάκιο

Περιεχόμενο

Υπόλοιπα βάσει χρηματοδότησης ανά τομέα στις 30 Σεπ 26 (₹ crore, μερίδιο, YoY): υποδομές 4,12,931 (9,43%, +6,01%) εκ των οποίων ενέργεια 2,68,059 (+20,12%), τηλεπικοινωνίες 19.090 (-8,34%), δρόμοι & λιμάνια 82.746 (-20,22%)· υπηρεσίες 6,60,758 (15,10%, +25,61%)· σίδηρος & χάλυβας 79.215· αεροπορία & αεροδρόμια 29.834 (+27,29%)· πετρέλαιο 87.831 (+22,35%)· μηχανολογία 63.069 (+47,66%)· εμπορικά ακίνητα 84.160 (+27,75%)· λοιποί κλάδοι 6,30,101· στεγαστικά δάνεια 9,85,537 (22,52%)· αυτοκίνητα 1.36.294· λοιπή λιανική 7.03.252 (+20,38%)· γεωργία 4.51.438· σύνολο εγχώριων χορηγήσεων 43,77,012 (+16,94%). Μείγμα εταιρικής αξιολόγησης Σεπ 25 έναντι Σεπ 26: AAA 41% σε 44%, AA 29% σε 29%, A 16% σε 15%, BBB 6% σε 5%, BB και κάτω 8% σε 7%· περίπου το 40% της έκθεσης αφορά PSUs και κυβερνητικά τμήματα.

Δομή Διάταξης

Πυκνός πίνακας τομέων στα αριστερά, ομαδοποιημένο ραβδόγραμμα μείγματος εταιρικής αξιολόγησης για δύο ημερομηνίες στα δεξιά, με επισήμανση στο υποσέλιδο.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πίνακας έκθεσης ανά τομέα
  • •Ομαδοποιημένο ραβδόγραμμα
  • •Πλαίσιο επισήμανσης (callout)
Σελίδα 12
Οπτικοποίηση δεδομένων

Πιστωτική Επέκταση – Διεθνής Τραπεζική

Περιεχόμενο

Οι μικτές χορηγήσεις εξωτερικού αυξήθηκαν από ₹6,76,635 crore (Σεπ 25) μέσω 6.93.332, 7.42.941 και 7.70.574 σε ₹8,31,332 crore (Σεπ 26), +22,86% YoY (+13,84% σε όρους δολαρίου). Μείγμα δανείων: τοπικός δανεισμός 39,7%, δάνεια συνδεδεμένα με την Ινδία 37,2%, χρηματοδότηση εμπορίου 23,1%. Ανά γεωγραφική περιοχή: ΗΠΑ 24%, GIFT City 16%, Ηνωμένο Βασίλειο 15%, ΗΑΕ 10%, Χονγκ Κονγκ 9%, Μπαχρέιν, Σιγκαπούρη και Ιαπωνία από 5%, Γερμανία και Σίδνεϊ από 3%, λοιπά 5%. Ο διεθνής δείκτης GNPA μειώθηκε από 0,19% σε 0,11%. Τα κύρια σημεία αναφέρουν τα ECBs και την τοπική πίστη ως μοχλούς ανάπτυξης και δάνεια FCNR(B) ύψους 8,83 δισ. USD.

Δομή Διάταξης

Διάταξη τεσσάρων τεταρτημορίων: ραβδόγραμμα χορηγήσεων, γράφημα donut μείγματος δανείων, ραβδόγραμμα GNPA και γράφημα donut γεωγραφικής κατανομής, με στήλη βασικών σημείων στα δεξιά.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Τριμηνιαίο ραβδόγραμμα
  • •Δύο γραφήματα donut
  • •Λίστα βασικών σημείων
Σελίδα 13
Πίνακας δεδομένων + γράφημα πίτας

Αύξηση Καταθέσεων

Περιεχόμενο

Καταθέσεις Σεπ 25 έως Σεπ 26 (₹ crore): τρεχούμενοι λογαριασμοί 3.28.230 σε 3.43.208 (+4,56%), ταμιευτήριο 17,96,036 σε 19.53.675 (+8,78%), CASA 21,24,266 σε 22.96.883 (+8,13%), προθεσμιακές καταθέσεις 32,36,366 σε 36.97.717 (+14,26%), εγχώριες 53,60,632 σε 59.94.600 (+11,83%), γραφεία εξωτερικού 2.31.068 σε 2.83.319 (+22,61%), σύνολο 55,91,700 σε 62.77.919 (+12,27%). Εγχώριο μείγμα: TD 61,68%, SA 32,59%, CA 5,73%· δείκτης CASA 38,32%.

Δομή Διάταξης

Πίνακας καταθέσεων στα αριστερά, τρισδιάστατο γράφημα πίτας του εγχώριου μείγματος καταθέσεων στα δεξιά με μεγάλη επισήμανση CASA.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πίνακας καταθέσεων
  • •Τρισδιάστατο γράφημα πίτας
  • •Επισήμανση CASA
Σελίδα 14
Γράφημα τάσεων

Περιθώρια, Αποδόσεις & Κόστος (Σωρευτικά)

Περιεχόμενο

Σωρευτικοί δείκτες Σεπ 25 / Δεκ 25 / Μαρ 26 / Ιουν 26 / Σεπ 26. NIM: εγχώριο 3,04, 3,06, 3,03, 3,00, 3,06· ολόκληρη η τράπεζα 2,92, 2,94, 2,91, 2,86, 2,90· γραφεία εξωτερικού 1,99, 1,97, 1,93, 1,74, 1,72. Απόδοση χορηγήσεων: εγχώριες 8,68 έως 8,22, εξωτερικού 5,06 έως 4,56. Κόστος καταθέσεων: εγχώριο 5,13 έως 4,84, εξωτερικού 3,85 έως 3,52. Εγχώρια απόδοση επενδύσεων 7,08 έως 6,90.

Δομή Διάταξης

Τέσσερα γραφήματα γραμμής σε πλέγμα 2x2, το καθένα με επισημασμένα σημεία δεδομένων για πέντε λήξεις τριμήνων.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Γραφήματα γραμμής πολλαπλών σειρών
  • •Ετικέτες δεδομένων
Σελίδα 15
Ανάλυση εσόδων

Μη Επιτοκιακά Έσοδα

Περιεχόμενο

Q2FY27 έναντι Q2FY26 (₹ crore): έσοδα από προμήθειες 9.549 έναντι 8.711 (+9,63%). Βασικά στοιχεία προμηθειών: έξοδα επεξεργασίας δανείων 2.343 έναντι 1.712 (+36,92%), προμήθεια επί κυβερνητικών εργασιών 1.339 έναντι 1.133 (+18,19%), έσοδα CVE 1.389 έναντι 1.256 (+10,58%), προμήθεια επί LC/BG 909 έναντι 854 (+6,42%). Λοιπά στοιχεία: κέρδος από πώληση/επανεκτίμηση επενδύσεων 6.011 έναντι 7.470 (-19,53%), έσοδα από συνάλλαγμα/παράγωγα 529 έναντι 979 (-45,99%), ανάκτηση από λογαριασμούς AUCA 2.462 έναντι 2.483 (-0,81%).

Δομή Διάταξης

Ζεύγος ράβδων εσόδων από προμήθειες στα αριστερά που τροφοδοτεί ένα στρογγυλεμένο πλαίσιο τεσσάρων ζευγών ράβδων επιμέρους στοιχείων· μια κάτω σειρά τριών ακόμη ζευγών ράβδων με κάθετες ετικέτες ανάπτυξης.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Συγκριτικά ραβδογράμματα
  • •Περιστραμμένες ετικέτες ανάπτυξης
  • •Πλαίσια ομαδοποίησης
Σελίδα 16
Οπτικοποίηση δεδομένων

Εργασίες Διαχείρισης Διαθεσίμων

Περιεχόμενο

Μικτό χαρτοφυλάκιο επενδύσεων Σεπ 25 έως Σεπ 26 (₹ crore): εγχώριο 16,58,106 σε 17.86.298 (εκ των οποίων SLR 13,78,022 σε 15.21.752), γραφεία εξωτερικού 77.793 σε 85.640, σύνολο 17,35,899 σε 18.71.938. Εγχώριο μείγμα επενδύσεων Σεπ 26: HTM 72,90%, AFS 15,99%, FVTPL-HFT 9,49%, FVTPL-NHFT 0,95%, A&S 0,67%. Απόδοση επενδύσεων 7,08% (H1FY26) σε 6,90% (H1FY27), -18 bps. Χαρτοφυλάκιο AFS: G-Sec και έντοκα γραμμάτια 50% σε 53%, εταιρικά ομόλογα 32% σε 31%· τροποποιημένη διάρκεια (modified duration) 2,33 (Σεπ 2025) και 2,82 (Σεπ 2026).

Δομή Διάταξης

Πίνακας επενδύσεων, γράφημα donut και ραβδόγραμμα απόδοσης στο πάνω μέρος· δύο τρισδιάστατες πίτες σύνθεσης χαρτοφυλακίου AFS με επισημάνσεις τροποποιημένης διάρκειας από κάτω.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πίνακας επενδύσεων
  • •Γράφημα donut
  • •Τρισδιάστατα γραφήματα πίτας
  • •Επισημάνσεις διάρκειας
Σελίδα 17
Ανάλυση κόστους

Λειτουργικά Έξοδα

Περιεχόμενο

Tagline: η εστίαση παραμένει στη βελτίωση των ροών εσόδων με έλεγχο του κόστους. Μείγμα λειτουργικών εξόδων (Opex) H1FY26 έναντι H1FY27: μισθοί 43,1% σε 45,0%, συνταξιοδοτικές παροχές και λοιπές προβλέψεις 15,2% σε 13,9%, γενικά έξοδα 41,7% σε 41,1%. Δείκτης κόστους προς έσοδα 48,94% (H1FY25), 48,53% (H1FY26), 48,33% (H1FY27). Κόστος προς μέσο ενεργητικό 1,71%, 1,72%, 1,63%. Δαπάνες προσωπικού προς λειτουργικά έσοδα 27,73%, 27,62%, 26,60%· γενικά έξοδα προς λειτουργικά έσοδα 21,21%, 20,91%, 21,73%.

Δομή Διάταξης

Δύο γραφήματα donut μείγματος λειτουργικών εξόδων, ένα γράφημα συσσωρευμένων ράβδων και δύο ραβδογράμματα για τους δείκτες κόστους σε τρία εξάμηνα.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Γραφήματα donut
  • •Συσσωρευμένες ράβδοι
  • •Ραβδογράμματα δεικτών
Σελίδα 18
Διαχωριστικό ενότητας

Διαχωριστικό Ενότητας: Οικονομικές Επιδόσεις

Περιεχόμενο

Διαχωριστικό ενότητας που εισάγει τις Οικονομικές Επιδόσεις (διαφάνειες 18–24).

Δομή Διάταξης

Λωρίδα διαβάθμισης πλήρους πλάτους με λευκό τίτλο.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Banner διαβάθμισης
Σελίδα 19
Πίνακας οικονομικών καταστάσεων

Οικονομικά Στοιχεία – Συνοπτική Εικόνα

Περιεχόμενο

Κατάσταση αποτελεσμάτων για Q2FY26 / Q1FY27 / Q2FY27 και H1FY26 / H1FY27 (₹ crore): έσοδα από τόκους 1,19,517 / 1.27.896 / 1.32.019· έξοδα τόκων 76.670 / 80.904 / 82.876· NII 42.847 / 46.992 / 49.143 (+14,69% YoY)· μη επιτοκιακά έσοδα 20.056 / 15.923 / 19.066 (-4,94% YoY)· λειτουργικά έξοδα 30.999 / 29.386 / 33.983· λειτουργικό κέρδος 31.904 / 33.529 / 34.226· συνολικές προβλέψεις 11.744 / 12.408 / 11.188· καθαρό κέρδος 20.160 / 21.121 / 23.038 (+9,07% QoQ, +14,28% YoY). Καθαρό κέρδος H1FY27 44.159 (+12,31%). Κόστος προς έσοδα 49,82% το Q2FY27. Υποσημείωση: τα μη επιτοκιακά έσοδα περιλαμβάνουν εφάπαξ κέρδος ₹4.593 crore από την πώληση μεριδίου στην Yes Bank το Q2FY26 και ₹7.288 crore από την πώληση μεριδίου στην SBI Funds Management το Q2FY27.

Δομή Διάταξης

Οικονομικός πίνακας πλήρους πλάτους με ομάδες στηλών τριμήνου, εξαμήνου και ανάπτυξης, επισημασμένες στήλες τρέχουσας περιόδου και υποσημείωση.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πίνακας πολλαπλών περιόδων
  • •Σκίαση στηλών
  • •Υποσημείωση
Σελίδα 20
Πίνακας οικονομικών καταστάσεων

Συνολικά Έσοδα

Περιεχόμενο

Ανάλυση εσόδων (Q2FY26 / Q1FY27 / Q2FY27, σε ₹ crore): τόκοι δανείων 86.183 / 94.011 / 97.464 (+13,09% YoY), τόκοι από πόρους 29.972 / 30.922 / 31.813, λοιπά έσοδα από τόκους 3.363 / 2.963 / 2.741, έσοδα από προμήθειες 8.711 / 9.476 / 9.549, κέρδη από πώληση/επανεκτίμηση επενδύσεων 7.470 / 4.319 / 6.011, συνάλλαγμα/παράγωγα 979 / 497 / 529, διάφορα έσοδα 2.897 / 1.631 / 2.977, συνολικά έσοδα 1,39,573 / 1.43.819 / 1.51.084 (+8,25% YoY). Συνολικά έσοδα H1FY27 2.94.904 (+7,27%).

Δομή Διάταξης

Πίνακας πλήρους πλάτους με ομαδοποιημένες στήλες τριμήνου, εξαμήνου και ανάπτυξης.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πίνακας εσόδων
  • •Επισημασμένα σύνολα
Σελίδα 21
Πίνακας οικονομικών καταστάσεων

Ανάλυση Εσόδων από Προμήθειες

Περιεχόμενο

Κατηγορίες προμηθειών (Q2FY26 / Q1FY27 / Q2FY27, σε ₹ crore): έξοδα επεξεργασίας δανείων 1.712 / 2.114 / 2.343, προμήθειες από κρατικές εργασίες 1.133 / 1.578 / 1.339, προμήθειες για LC/BG 854 / 888 / 909, έσοδα CVE 1.256 / 1.140 / 1.389, εμβάσματα, εισπράξεις κ.λπ. 2.060 / 1.768 / 1.616 (-21,56% YoY), διάφορα έσοδα από προμήθειες 1.696 / 1.988 / 1.953, συνολικά έσοδα από προμήθειες 8.711 / 9.476 / 9.549 (+9,63% YoY). Έσοδα από προμήθειες H1FY27 19.025 (+14,93%).

Δομή Διάταξης

Πίνακας πλήρους πλάτους επτά σειρών με στήλες τριμήνου, εξαμήνου και ανάπτυξης.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πίνακας ανάλυσης προμηθειών
Σελίδα 22
Πίνακας οικονομικών καταστάσεων

Συνολικά Έξοδα

Περιεχόμενο

Ανάλυση εξόδων (Q2FY26 / Q1FY27 / Q2FY27, σε ₹ crore): τόκοι καταθέσεων 68.946 / 71.119 / 73.528, τόκοι δανεισμού 4.286 / 6.442 / 6.021 (+40,47% YoY), λοιποί καταβληθέντες τόκοι 3.438 / 3.343 / 3.326, συνολικά έξοδα τόκων 76.670 / 80.904 / 82.876, μισθοδοσία 12.060 / 13.182 / 12.860, προβλέψεις για εργαζόμενους 4.546 / 4.242 / 4.592, έξοδα προσωπικού 16.606 / 17.424 / 17.452, γενικά έξοδα 14.393 / 11.962 / 16.531, λειτουργικά έξοδα 30.999 / 29.386 / 33.983, συνολικά έξοδα 1.07.669 / 1.10.290 / 1.16.859 (+8,54% YoY).

Δομή Διάταξης

Πίνακας πλήρους πλάτους με ομαδοποιημένες στήλες τριμήνου, εξαμήνου και ανάπτυξης.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πίνακας εξόδων
Σελίδα 23
Πίνακας οικονομικών καταστάσεων

Γενικά Έξοδα

Περιεχόμενο

Κατηγορίες γενικών εξόδων (Q2FY26 / Q1FY27 / Q2FY27, σε ₹ crore): ενοίκια, φόροι και φωτισμός 1.663 / 1.470 / 1.872, αποσβέσεις 1.078 / 1.189 / 1.271, εκτυπώσεις και γραφική ύλη 262 / 215 / 259, ταχυδρομικά και τηλεπικοινωνίες 248 / 183 / 279, επισκευές και συντήρηση 352 / 286 / 370, ταξίδια και διαμονή 490 / 419 / 552, απόκτηση και ανάπτυξη εργασιών 1.244 / 1.354 / 2.004 (+61,07% YoY), ATM/CDM/χρεωστικές κάρτες/λοιπά 2.926 / 2.737 / 3.226, διάφορα 6.130 / 4.108 / 6.697, συνολικά γενικά έξοδα 14.393 / 11.962 / 16.531 (+14,86% YoY, +38,20% QoQ).

Δομή Διάταξης

Πίνακας πλήρους πλάτους δέκα σειρών με στήλες τριμήνου, εξαμήνου και ανάπτυξης.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πίνακας γενικών εξόδων
Σελίδα 24
Πίνακας οικονομικών καταστάσεων

Προβλέψεις & Κέρδη

Περιεχόμενο

Από το λειτουργικό κέρδος στο καθαρό κέρδος (Q2FY26 / Q1FY27 / Q2FY27, σε ₹ crore): λειτουργικό κέρδος 31.904 / 33.529 / 34.226, προβλέψεις για ζημίες δανείων 4.132 / 3.359 / 2.759 (-33,23% YoY), εξυπηρετούμενα στοιχεία ενεργητικού (standard assets) 1.198 / 477 / 377, υποτίμηση επενδύσεων -39 / -58 / -150, λοιπές προβλέψεις 109 / 1.269 / 1.232, φόρος εισοδήματος 6.344 / 7.361 / 6.971, συνολικές προβλέψεις 11.744 / 12.408 / 11.188, καθαρό κέρδος 20.160 / 21.121 / 23.038. Ετησιοποιημένοι δείκτες: RoA 1,17% / 1,11% / 1,19% (H1FY26 1,15%, H1FY27 1,14%), RoE 17,87% για το Q1FY27, 20,21% για το H1FY26 και 18,68% για το H1FY27 (τα κελιά του Q2 παραμένουν κενά), EPS ₹87,28 / ₹91,78 / ₹99,02 (H1FY26 ₹86,71, H1FY27 ₹95,42).

Δομή Διάταξης

Πίνακας προβλέψεων στο επάνω μέρος και ένας μικρότερος πίνακας ετησιοποιημένων δεικτών από κάτω.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πίνακας προβλέψεων
  • •Πίνακας δεικτών με σκιασμένα κελιά
Σελίδα 25
Διαχωριστικό ενότητας

Διαχωριστικό Ενότητας: Κεφαλαιακή Επάρκεια

Περιεχόμενο

Διαχωριστικό ενότητας που εισάγει την Κεφαλαιακή Επάρκεια (διαφάνειες 25–26).

Δομή Διάταξης

Ζώνη διαβάθμισης (gradient) πλήρους πλάτους με λευκό τίτλο.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Banner διαβάθμισης
Σελίδα 26
Διάγραμμα κεφαλαιακής επάρκειας

Ισχυρά Κεφαλαιακά Αποθέματα

Περιεχόμενο

Κεφαλαιακοί δείκτες Σεπ 25 / Ιουν 26 / Σεπ 26: CET-1 11,47% / 12,89% / 13,34%, AT-1 1,20% / 1,01% / 1,00%, Tier-2 1,95% / 1,77% / 1,75%, CRAR 14,62% / 15,67% / 16,09%, έναντι των ρυθμιστικών ελάχιστων ορίων 8,80% για το CET-1 και 12,30% για το συνολικό κεφάλαιο. RWAs προς συνολικό ενεργητικό 52,81% / 52,56% / 52,09%, πιστωτικό RWA επί των χορηγήσεων προς τις μεικτές χορηγήσεις 55,99% / 53,33% / 52,11%. Σημείωση: υπό το αναθεωρημένο πλαίσιο της RBI, η επανεπένδυση κερδών εφαρμόστηκε στα τρίμηνα Ιουν 26 και Σεπ 26.

Δομή Διάταξης

Σωρευμένο ραβδόγραμμα κεφαλαιακών βαθμίδων με διακεκομμένες γραμμές ελάχιστων απαιτήσεων στα αριστερά, δύο απλά ραβδογράμματα στα δεξιά.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Σωρευμένο ραβδόγραμμα
  • •Γραμμές ρυθμιστικών ελάχιστων ορίων
  • •Ραβδογράμματα
Σελίδα 27
Διαχωριστικό ενότητας

Διαχωριστικό Ενότητας: Ποιότητα Ενεργητικού

Περιεχόμενο

Διαχωριστικό ενότητας που εισάγει την Ποιότητα Ενεργητικού (διαφάνειες 27–30).

Δομή Διάταξης

Ζώνη διαβάθμισης (gradient) πλήρους πλάτους με λευκό τίτλο.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Banner διαβάθμισης
Σελίδα 28
Διάγραμμα τάσεων

Ποιότητα Ενεργητικού (1/3)

Περιεχόμενο

Πέντε λήξεις τριμήνων από Σεπ 25 έως Σεπ 26. Μεικτά NPA ₹76.243, 73.637, 73.452, 74.272 και 72.529 crore, δείκτης GNPA 1,73%, 1,57%, 1,49%, 1,47%, 1,39%. Καθαρά NPA ₹18.460, 18.012, 18.830, 19.158, 18.546 crore, δείκτης NNPA 0,42%, 0,39%, 0,39%, 0,38%, 0,36%. PCR από 75,79% έως 74,43%, PCR συμπεριλαμβανομένου του AUCA από 92,29% έως 91,83%. Σωρευτικός δείκτης slippage 0,60%, 0,54%, 0,54%, 0,57%, 0,50%, κόστος πίστωσης 0,43%, 0,39%, 0,37%, 0,27%, 0,25%.

Δομή Διάταξης

Έξι διαγράμματα σε πλέγμα 3x2: συνδυαστικά διαγράμματα ράβδων-γραμμών για τα μεικτά και καθαρά NPA, διαγράμματα γραμμών για τα δύο μέτρα PCR, ραβδογράμματα για τον δείκτη slippage και το κόστος πίστωσης.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Συνδυαστικά διαγράμματα ράβδων-γραμμών
  • •Διαγράμματα γραμμών
  • •Ραβδογράμματα
Σελίδα 29
Πίνακας δεδομένων

Ποιότητα Ενεργητικού (2/3)

Περιεχόμενο

Κίνηση NPA (σε ₹ crore) για Q2FY26, Q3FY26, Q4FY26, FY26, Q1FY27 και Q2FY27: στο Q2FY27 αρχικό GNPA 74.272, συνολικές μειώσεις 7.120 (ανάκτηση και αναβάθμιση 3.235), μεικτές προσθήκες 5.377 (νέα slippages 5.227), καθαρή μείωση 1.743, τελικό GNPA 72.529. Τα νέα slippages του FY26 ήταν 22.678. NPA ανά τομέα Σεπ 26 (ποσό / δείκτης): λιανική 60.413 / 2,06%, εκ των οποίων αγροτικά 29.608 / 6,56%, προσωπικά 11.828 / 0,65%, SME 18.977 / 2,87%, εταιρικά 11.185 / 0,78%, διεθνή 931 / 0,11%, σύνολο 72.529 / 1,39%.

Δομή Διάταξης

Δύο επάλληλοι πίνακες: κίνηση NPA σε έξι περιόδους και NPA ανά τομέα για τρεις ημερομηνίες.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πίνακας κίνησης
  • •Πίνακας NPA ανά τομέα
Σελίδα 30
Οπτικοποίηση δεδομένων

Ποιότητα Ενεργητικού (3/3)

Περιεχόμενο

Slippages (σε ₹ crore): H1FY26 12.699, H1FY27 12.273, τριμηνιαία 4.754 (Σεπ 25), 4.458 (Δεκ 25), 5.521 (Μαρ 26), 7.046 (Ιουν 26), 5.227 (Σεπ 26). Λογαριασμοί SMA-1 και SMA-2 με άνοιγμα άνω των ₹5 crore (δεδομένα CRILC): σύνολο 3.762, 3.870, 3.350, 4.174 και 4.801 στις πέντε λήξεις τριμήνων. Τον Σεπ 26 το SMA-1 ήταν 3.265 και το SMA-2 1.536.

Δομή Διάταξης

Δύο ραβδογράμματα δίπλα-δίπλα: slippages στα αριστερά, σωρευμένες ράβδοι SMA-1/SMA-2 στα δεξιά.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Ραβδόγραμμα
  • •Σωρευμένο ραβδόγραμμα
Σελίδα 31
Διαχωριστικό ενότητας

Διαχωριστικό Ενότητας: Ψηφιακό Ταξίδι

Περιεχόμενο

Διαχωριστική διαφάνεια ενότητας που εισάγει την ενότητα Ψηφιακό Ταξίδι (Digital Journey) (διαφάνειες 31–34).

Δομή Διάταξης

Λωρίδα διαβάθμισης (gradient) πλήρους πλάτους με λευκό τίτλο.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Banner διαβάθμισης
Σελίδα 32
Dashboard ψηφιακών δεικτών

Επιτάχυνση της Ψηφιακής Ατζέντας (1/2)

Περιεχόμενο

Μερίδια αγοράς (τελευταία διαθέσιμα): δαπάνες χρεωστικών καρτών 24,13%, ATM 31,09%, συναλλαγές mobile banking 28,40% σε αριθμό και 22,23% σε αξία. UPI: 1.828 crore συναλλαγές εμβασμάτων το Q2FY27, 26,30 crore μοναδικοί χρήστες SBI UPI, μερίδιο 25,28% στα εμβάσματα. Χρεωστικές κάρτες: 25,84 crore κάρτες, περίπου 9,1 crore συναλλαγές δαπανών και περίπου ₹26 χιλιάδες crore δαπάνες το Q2FY27. Περίπου 1,1 crore συναλλαγές ATM ημερησίως. Ψηφιακό μερίδιο συναλλαγών 95% (94% ένα έτος νωρίτερα)· 98,9% μέσω εναλλακτικών καναλιών. Σημεία επαφής Σεπ 25 έως Σεπ 26: Χρήστες SBI UPI 22,1 σε 26,3 crore, YONO 9,3 σε 11,1 crore, YONO Lite 2,7 σε 2,6 crore, ενεργό retail internet banking 11,8 σε 12,8 crore, σημεία BC 79,0K σε 79,9K, ATM 62,5K σε 65,3K. Σημεία αποδοχής: 61,44 lakh κωδικοί QR BHIM SBI Pay, 17,8 lakh POS, 10,7 lakh BHIM-Aadhaar-SBI, 10,6 lakh Bharat QR.

Δομή Διάταξης

Αριστερά: στοιβαγμένες λωρίδες στατιστικών (μερίδιο αγοράς, τρόποι πληρωμής, σημεία αποδοχής). Δεξιά: δύο γραφήματα donut για το μείγμα καναλιών και ένα πλέγμα κυκλικών σημάτων σύγκρισης πριν/μετά.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Στατιστικά με μεγάλους αριθμούς
  • •Γραφήματα donut
  • •Κυκλικά σήματα σύγκρισης
Σελίδα 33
Δείκτες προϊόντων

Επιτάχυνση της Ψηφιακής Ατζέντας (2/2) – YONO

Περιεχόμενο

YONO το Q2FY27: 59,63 lakh εγγραφές (αύξηση 95% από 30,53 lakh το Q2FY26, περίπου 66K ημερησίως), 1,84 crore εγγραφές WhatsApp banking, 0,81 lakh εκταμιεύσεις ψηφιακών δανείων, 9,72 crore μεταφορές κεφαλαίων (αύξηση 68% από 5,77 crore, περίπου 11 lakh ημερησίως). Επίσης 29,2 lakh άνοιγμα λογαριασμών ταμιευτηρίου, 83,0 lakh YONO Cash, 0,4 lakh λογαριασμοί NPS και 0,89 lakh λογαριασμοί PPF· 20,5 lakh ασφαλιστήρια προσωπικών ατυχημάτων, 37,0K ασφαλιστήρια ζωής e-Shield Insta, 3,3 lakh εγκεκριμένες πιστωτικές κάρτες και ₹8,1 χιλιάδες crore ακαθάριστες πωλήσεις αμοιβαίων κεφαλαίων. Ψηφιακές εκταμιεύσεις δανείων end-to-end: PAPL ₹1.510 crore, προσωπικά δάνεια σε πραγματικό χρόνο ₹907 crore, Insta Home Top-Up ₹362 crore, δάνεια έναντι αμοιβαίων κεφαλαίων ₹117 crore.

Δομή Διάταξης

Εικονογράφηση μασκότ με ροζ πάνελ στατιστικών, τρεις σειρές πλακιδίων κατηγοριών στα αριστερά και δύο ραβδογράμματα με ενδείξεις ημερήσιου μέσου όρου στα δεξιά.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Εικονογράφηση μασκότ
  • •Πλακίδια στατιστικών
  • •Ραβδογράμματα ανάπτυξης
Σελίδα 34
Τεχνολογία / Καινοτομία

Analytics, AI & ML

Περιεχόμενο

Χορηγήσεις μέσω αναλυτικών δεδομένων (analytical leads) (σε ₹ crore): FY22 65.912, FY23 1.04.139, FY24 1.37.357, FY25 1.24.268, FY26 1.80.518· H1FY26 74.355 και H1FY27 96.214 (+29,40% YoY). Ψηφιακά δάνεια το H1FY27 ύψους ₹7.225 crore, συμπεριλαμβανομένων PAPL ₹2.824 crore, PABL ₹2.061 crore, RTPL ₹1.592 crore, Insta Home Top-Up ₹509 crore και PASBL ₹239 crore. Επιχειρηματική δραστηριότητα μέσω αναλυτικών δεδομένων ανά μονάδα: δάνεια λιανικής ₹48.091 crore, ABU ₹28.220 crore, SMEBU ₹15.286 crore, REHBU ₹4.617 crore, συν ₹108 crore προμήθειες CVE. Πρωτοβουλίες AI: Μοντέλα είσπραξης Project SARAL που προβλέπουν έγκαιρα την καθυστέρηση πληρωμών και δανεισμός βάσει ταμειακών ροών με χρήση analytics για gig workers.

Δομή Διάταξης

Ραβδόγραμμα χορηγήσεων μέσω αναλυτικών δεδομένων στο πάνω αριστερό μέρος, διαγράμματα πλακιδίων και φυσαλίδων από κάτω, και δύο ροζ πάνελ κειμένου που περιγράφουν τις πρωτοβουλίες AI στα δεξιά.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Ραβδόγραμμα
  • •Πλακίδια προϊόντων
  • •Διάγραμμα συμπλέγματος φυσαλίδων
  • •Πάνελ κειμένου
Σελίδα 35
Διαχωριστικό ενότητας

Διαχωριστικό Ενότητας: Τραπεζική με Σκοπό

Περιεχόμενο

Διαχωριστική διαφάνεια ενότητας που εισάγει την ενότητα Τραπεζική με Σκοπό (Banking with a Purpose) (διαφάνειες 35–38).

Δομή Διάταξης

Λωρίδα διαβάθμισης πλήρους πλάτους με λευκό τίτλο.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Banner διαβάθμισης
Σελίδα 36
Κοινωνικός αντίκτυπος / Συμπερίληψη

Χρηματοοικονομική Συμπερίληψη

Περιεχόμενο

Σημεία BC 78.993 (Σεπ 25) σε 79.905 (Σεπ 26). Συναλλαγές καναλιού BC 47,72 crore το H1FY26 και 48,02 crore το H1FY27, με ποσό συναλλαγών ₹2.50.749 crore και ₹2.22.471 crore. Καταθέσεις σε λογαριασμούς χρηματοοικονομικής συμπερίληψης ₹79.472 crore σε ₹91.169 crore· μέσο υπόλοιπο ₹4.337 σε ₹4.874 (+14,71%). Εγγραφές σε προγράμματα κοινωνικής ασφάλισης (σε crore): APY 1,86 σε 2,14, PMJJBY 7,67 σε 8,54, PMSBY 15,43 σε 16,64, PMJDY 15,39 σε 15,83. Συνολικό μερίδιο αγοράς: PMJJBY 34,19%, PMSBY 29,19%, PMJDY 26,61%, APY 22,03%· μεταξύ των PSBs 45,22%, 38,37%, 34,58% και 31,86%. Εκτυπωτές βιβλιαρίων σε CSP 36.056 σε 39.165. Νέες πρωτοβουλίες CSP: Άντληση δανείων Mudra μέσω Jan Samarth, αποδείξεις WhatsApp για συναλλαγές ₹5.000 και άνω, και η εφαρμογή για κινητά 'CSP Lite'.

Δομή Διάταξης

Σειρά τεσσάρων μικρών γραφημάτων στο πάνω μέρος, δύο πίνακες κάτω αριστερά και μια λίστα με κουκκίδες με κολάζ φωτογραφιών CSP κάτω δεξιά.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Γραφήματα ράβδων και γραμμών
  • •Οριζόντιο ραβδόγραμμα
  • •Πίνακες
  • •Κολάζ φωτογραφιών
Σελίδα 37
ESG / Βιωσιμότητα

Σημαντικά Στοιχεία Βιωσιμότητας

Περιεχόμενο

Στοιχεία έως τον Σεπτέμβριο 2026, ομαδοποιημένα ανά κεφάλαιο. Χρηματοοικονομικό: Καθαρό κέρδος Q2FY27 ₹23.038 crore, χορηγήσεις ₹52,08 lakh crore, καταθέσεις ₹62,78 lakh crore, 98,9% των συναλλαγών μέσω εναλλακτικών καναλιών. Φυσικό: ₹2.25.107 crore εγκρίθηκαν για βιώσιμη χρηματοδότηση (₹1.78.948 crore για ανανεώσιμες πηγές ενέργειας), πάνω από 78 GW εγκεκριμένης ισχύος ΑΠΕ, πάνω από 50 MW ιδιοπαραγωγής ΑΠΕ, 133 πιστοποιήσεις πράσινων κτιρίων / net-zero. Κοινωνικό: ₹372 crore δαπάνες CSR το Q2FY27, 79.905 σημεία BC, 41.147 υποψήφιοι εκπαιδεύτηκαν μέσω RSETIs, 4.52.979 δέντρα φυτεύτηκαν. Ανθρώπινο: εργατικό δυναμικό 2.47.254 ατόμων, 29% γυναίκες, 6.150 άτομα με αναπηρία, 100% των μόνιμων υπαλλήλων καλύπτονται από ιατρικές παροχές.

Δομή Διάταξης

Πίνακας τεσσάρων στηλών με κεφαλίδες εικονιδίων (Χρηματοοικονομικό, Φυσικό, Κοινωνικό, Ανθρώπινο Κεφάλαιο) και τέσσερα στατιστικά ανά στήλη σε ανοιχτό πράσινο φόντο.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πλαίσιο κεφαλαίων τεσσάρων στηλών
  • •Εικονίδια κεφαλίδας
Σελίδα 38
CSR / Κοινωνικός αντίκτυπος

Συνεισφορά στην Κοινωνία

Περιεχόμενο

Αξιοποίηση προϋπολογισμού CSR έως 30.09.2026 (σε ₹ crore, προϋπολογισμός FY27 / χρησιμοποιηθέντα): κύκλοι 215,00 / 95,00, SBI Foundation 520,00 / 300,00, RSETIs 34,37 / 0,00, εθνικά και διάφορα 30,95 / 1,10, σύνολο 800,32 / 396,10. Μείγμα δαπανών CSR (εξαιρουμένου του SBI Foundation): εκπαίδευση 36%, υγειονομική περίθαλψη και υγιεινή 36%, πράσινο περιβάλλον 18%, ενδυνάμωση γυναικών και ηλικιωμένων 4%, άλλο 4%, διαχείριση καταστροφών 2%. Οι πρωτοβουλίες του Q2FY27 περιλαμβάνουν 4.52.979 δέντρα που φυτεύτηκαν, 60.000 κιτ επαναχρησιμοποιούμενων σερβιετών σε σχολεία θηλέων στο Andhra Pradesh, αναβαθμίσεις για 42 δημόσια δημοτικά σχολεία στο Telangana, ιατρικό εξοπλισμό για το NIMS Hyderabad και το Νοσοκομείο SMS Jaipur, 1.200 ποδήλατα για μαθήτριες και αναβαθμίσεις σε 26 κέντρα πρωτοβάθμιας υγείας στην Kerala.

Δομή Διάταξης

Πίνακας προϋπολογισμού και γράφημα πίτας στα αριστερά· λίστα με κουκκίδες των κύριων πρωτοβουλιών CSR στα δεξιά.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πίνακας προϋπολογισμού
  • •Γράφημα πίτας
  • •Λίστα με κουκκίδες
Σελίδα 39
Διαχωριστικό ενότητας

Διαχωριστικό Ενότητας: Θυγατρικές, Οικονομικά Στοιχεία Ομίλου & Ισολογισμός

Περιεχόμενο

Διαχωριστική διαφάνεια ενότητας που εισάγει την τελική ενότητα (διαφάνειες 39–45).

Δομή Διάταξης

Λωρίδα διαβάθμισης (gradient) πλήρους πλάτους με λευκό τίτλο δύο γραμμών.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Banner διαβάθμισης
Σελίδα 40
Πίνακας δεδομένων

SBI και οι Θυγατρικές της – Αξιοποίηση Συνεργειών (1/3)

Περιεχόμενο

Στοιχεία Σεπτεμβρίου 2026 (συμμετοχή SBI / PAT H1FY27 σε ₹ crore / RoE H1FY27). Εισηγμένες: SBI Card 68,58% / 1.442 / 17,50%, SBI Life 55,31% / 1.274 / 12,87%, SBI Funds Management 55,56% / 1.566 / 46,81%. Κύριες μη εισηγμένες: SBI General Insurance 73,87% / 205 / 7,80%, SBI Capital Markets Group 100% / 816 / 22,06%, SBI Payments Services 74% / 84 / 11,31%, SBI SG Global Securities 65% / 92 / 23,10%. Τα μεγέθη των θυγατρικών είναι όπως δημοσιεύθηκαν από την κάθε εταιρεία.

Δομή Διάταξης

Δύο επάλληλοι πίνακες (εισηγμένες και μη εισηγμένες θυγατρικές) με τέσσερις στήλες έκαστος.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πίνακες θυγατρικών
Σελίδα 41
Απόδοση θυγατρικών

SBI και οι Θυγατρικές της – Αξιοποίηση Συνεργειών (2/3): SBI Life και SBI Card

Περιεχόμενο

SBI Life H1FY27: PAT ₹1.274 crore (₹1.089 crore το H1FY26), RoE 12,9%, ατομικά διαβαθμισμένα ασφάλιστρα ₹9.722 crore (+12%), μεικτά εγγεγραμμένα ασφάλιστρα ₹48.405 crore (+13%), VoNB ₹3.274 crore (+19%) με περιθώριο 27,9%, ασφάλιστρα νέων εργασιών ₹20.259 crore (+10%), ασφάλιστρα ανανεώσεων ₹28.145 crore (+15%), δείκτης φερεγγυότητας 1,97, AUM ₹5.27.120 crore (+9%), ενσωματωμένη αξία (embedded value) ₹87.349 crore (+15%), μερίδια ιδιωτικής αγοράς 20,0%, 25,2%, 22,6% και 20,4% σε διάφορους δείκτες ασφαλίστρων νέων εργασιών. SBI Card H1FY27: PAT ₹1.442 crore (+44%, ₹1.001 crore το H1FY26), RoE 17,5%, RoA 4,2%, έσοδα από δραστηριότητες ₹10.181 crore (+3%), κάρτες σε κυκλοφορία 232 lakh (+8%), δαπάνες ₹2.29.164 crore (+14%), απαιτήσεις ₹58.376 crore (-2%), #2 σε κάρτες, δαπάνες και συναλλαγές, με μερίδιο 18,5% στις κάρτες σε κυκλοφορία και 18,7% στις δαπάνες, CRAR 26,5%, Tier I 21,2%.

Δομή Διάταξης

Δύο πάνελ μισής σελίδας, το καθένα με λογότυπο, μικρό πίνακα PAT/RoE, τρία ζεύγη ράβδων με ετικέτες ανάπτυξης και σχολιασμό με κουκκίδες.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Λογότυπα θυγατρικών
  • •Μικροπίνακες
  • •Ζεύγη ράβδων
  • •Σχολιασμός με κουκκίδες
Σελίδα 42
Απόδοση θυγατρικών

SBI και οι Θυγατρικές της – Αξιοποίηση Συνεργειών (3/3): SBI Funds, SBICAPS και SBI General

Περιεχόμενο

SBI Funds Management H1FY27: PAT ₹1.566 crore (₹1.586 crore το H1FY26), RoE 46,8% (34,9%), τριμηνιαίο μέσο MF AUM ₹13,1 τρισεκατομμύρια (+10%), μερίδιο αγοράς 15,0%, #1 διαχειριστής κεφαλαίων, εναλλακτικά AUM ₹13,3 τρισεκατομμύρια όπως αναφέρονται, συμπεριλαμβανομένου του μέσου AIF AUM περίπου ₹7.437 crore, SIP AUM ₹2,07 τρισεκατομμύρια (+15%), μερίδιο 12,3%. SBICAPS Group: PAT ₹816 crore (₹820 crore), RoE 22,1% (28,8%), Νο. 1 εντεταλμένος κύριος διοργανωτής (mandated lead arranger) για δάνεια Ινδών δανειοληπτών (μερίδιο 36,19%, FY26), Νο. 6 σε ιδιωτικές τοποθετήσεις χρέους, Νο. 2 σε ECM βάσει ποσού έκδοσης. SBI General: PAT ₹205 crore (₹422 crore), RoE 7,8% (17,3%), μεικτά εγγεγραμμένα ασφάλιστρα ₹8.767 crore έναντι ₹7.376 crore (+19%), AUM ₹26.130 crore έναντι ₹22.399 crore (+17%), 6η θέση μεταξύ των ιδιωτικών ασφαλιστικών, Νο. 1 ιδιώτης παίκτης στα προσωπικά ατυχήματα, το κείμενο αναφέρει μεικτά άμεσα ασφάλιστρα ₹8.689 crore (+21%).

Δομή Διάταξης

Αριστερά: Πάνελ SBI Funds και SBICAPS με μικροπίνακες και πλαίσια επισημάνσεων. Δεξιά: Πάνελ SBI General με δύο ραβδογράμματα και επισημάνσεις.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Λογότυπα θυγατρικών
  • •Μικροπίνακες
  • •Ραβδογράμματα
  • •Πλαίσια επισημάνσεων
Σελίδα 43
Βασικοί δείκτες

Περιφερειακές Αγροτικές Τράπεζες (RRB) – Υπό την Αιγίδα της SBI

Περιεχόμενο

Απόδοση Q2FY27 των 9 RRB που υποστηρίζονται από την SBI σε 9 πολιτείες, με 4.199 υποκαταστήματα σε 196 περιφέρειες: καταθέσεις ₹1.52.407 crore (+11,55% YoY), CASA 50,83% (-27 bps), μεικτές χορηγήσεις ₹1.31.454 crore (+13,77%), δείκτης CD 86,25% (+168 bps), NIM 4,20% (+44 bps), μεικτά NPA 2,43% (-24 bps), καθαρά κέρδη ₹2.130 crore (+49,58%), RoA 2,05% (+55 bps), PCR 87,07% (-7 bps), RoE 19,97% (+464 bps).

Δομή Διάταξης

Δύο ροζ πάνελ δίπλα-δίπλα με πέντε KPI με κουκκίδες το καθένα και έγχρωμα βέλη ανόδου/καθόδου.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Λίστα KPI σε δύο πάνελ
  • •Κατευθυντήρια βέλη
Σελίδα 44
Πίνακας οικονομικών καταστάσεων

Οικονομικά Στοιχεία Ομίλου SBI – H1FY27

Περιεχόμενο

Ενοποιημένα στοιχεία H1FY26 έναντι H1FY27 (σε ₹ crore): έσοδα από τόκους 2.53.467 έναντι 2.77.314 (+9,41%), μη τοκοφόρα έσοδα 92.450 έναντι 97.383 (+5,34%), συνολικά έσοδα 3.45.916 έναντι 3.74.697 (+8,32%), έξοδα τόκων 1.56.269 έναντι 1.66.520, λειτουργικά έξοδα 1.20.011 έναντι 1.31.074 (κόστος προσωπικού 38.558, λοιπά 92.516), λειτουργικά κέρδη 69.636 έναντι 77.103 (+10,72%), προβλέψεις εκτός φόρων 11.750 έναντι 10.664, μερίδιο κερδών συνδεδεμένων εταιρειών 1.018, δικαιώματα μειοψηφίας 1.864, φόρος 16.119, καθαρά κέρδη 42.339 έναντι 49.474 (+16,85%). Δείκτες: RoA 1,13% σε 1,17%, RoE 19,65% σε 19,11%, EPS ₹93,36 σε ₹106,90, δείκτης εξόδων 48,20% σε 48,11%, NIM 3,04% σε 3,02%, GNPA 1,73% σε 1,39%, NNPA 0,42% σε 0,36%. Υποσημείωση: εφάπαξ κέρδη ₹3.027 crore (Yes Bank, Q2FY26) και ₹6.879 crore (SBI Funds Management, Q2FY27), μετά από προσαρμογές λογιστικών προτύπων.

Δομή Διάταξης

Πίνακας ενοποιημένων αποτελεσμάτων χρήσης (P&L) αριστερά, πίνακας δεικτών δεξιά, υποσημείωση από κάτω.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πίνακας ενοποιημένων αποτελεσμάτων χρήσης
  • •Πίνακας δεικτών
  • •Υποσημείωση
Σελίδα 45
Πίνακας ισολογισμού

Ισολογισμός

Περιεχόμενο

Σεπτέμβριος 25 έναντι Σεπτεμβρίου 26 (σε ₹ crore), σε ατομική βάση (SBI Solo) και σε επίπεδο ομίλου. Παθητικό Solo: κεφάλαιο 923, αποθεματικά 5.17.136 σε 5.98.663 (+15,77%), καταθέσεις 55.91.700 σε 62.77.919, δανεισμός 6.00.551 σε 6.89.511, λοιπές υποχρεώσεις 2.77.158 σε 3.20.776, σύνολο 69.87.469 σε 78.87.793 (+12,88%). Ενεργητικό Solo: μετρητά στην RBI 2.72.575 σε 2.20.083 (-19,26%), υπόλοιπα σε τράπεζες 1.19.753 σε 1.14.050, επενδύσεις 17.28.080 σε 18.64.677, καθαρές χορηγήσεις 43.61.737 σε 51.54.323 (+18,17%), πάγια στοιχεία 52.094 σε 55.566, λοιπά στοιχεία ενεργητικού 4.53.229 σε 4.79.094. Συνολικό ενεργητικό ομίλου 76.73.400 σε 86.58.539 (+12,84%), με καταθέσεις ομίλου 63.47.305 και καθαρές χορηγήσεις 52.60.609.

Δομή Διάταξης

Δύο επάλληλοι πίνακες (παθητικό και ενεργητικό) με ομάδες στηλών για Solo και Όμιλο.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Πίνακας παθητικού
  • •Πίνακας ενεργητικού
  • •Επισημασμένες στήλες τρέχουσας περιόδου
Σελίδα 46
Διαφάνεια κλεισίματος

Ευχαριστούμε

Περιεχόμενο

Διαφάνεια κλεισίματος με τη φράση 'Ευχαριστούμε' σε διαβάθμιση από γαλάζιο σε σκούρο μπλε.

Δομή Διάταξης

Κεντραρισμένο κείμενο σε απαλό ροζ φόντο με διαβάθμιση.

Κύρια Οπτικά Στοιχεία

  • •Κείμενο με διαβάθμιση
  • •Ροζ φόντο

Συχνές Ερωτήσεις

Συχνές ερωτήσεις σχετικά με αυτή τη διαφάνεια και το βασικό περιεχόμενο παρουσίασης.

Τι περιλαμβάνει η παρουσίαση αποτελεσμάτων της State Bank of India για το Q2 FY27;

Πρόκειται για την επίσημη παρουσίαση αναλυτών της SBI με τίτλο 'Quarterly Results Q2FY27 Analyst Presentation', η οποία αποτελείται από 46 διαφάνειες, έχει ημερομηνία 3 Νοεμβρίου 2026 και κατατέθηκε στα χρηματιστήρια (BSE/NSE) για τη μετοχή SBIN. Καλύπτει τα αποτελέσματα της τράπεζας για το τρίμηνο και το εξάμηνο που έληξε στις 30 Σεπτεμβρίου 2026, συμπεριλαμβανομένης της κερδοφορίας, της αύξησης δανείων και καταθέσεων, των περιθωρίων κέρδους, της ποιότητας των στοιχείων ενεργητικού, των κεφαλαίων, των ψηφιακών δεικτών, των θυγατρικών, των οικονομικών στοιχείων του ομίλου και του ισολογισμού.

Ποια περίοδο καλύπτει το Q2 FY27 για την SBI;

Οι ινδικές τράπεζες ακολουθούν οικονομικό έτος από τον Απρίλιο έως τον Μάρτιο. Επομένως, το FY27 διαρκεί από τον Απρίλιο του 2026 έως τον Μάρτιο του 2027 και το Q2 FY27 αντιστοιχεί στην περίοδο Ιουλίου–Σεπτεμβρίου 2026. Ο όρος H1FY27 στην παρουσίαση αναφέρεται στο εξάμηνο Απριλίου–Σεπτεμβρίου 2026.

Ποια ήταν τα κύρια αποτελέσματα της SBI για το Q2 FY27;

Τα αυτόνομα καθαρά κέρδη ανήλθαν σε ₹23.038 crore (+14,28% YoY), τα λειτουργικά κέρδη σε ₹34.226 crore (+7,28%) και τα καθαρά έσοδα από τόκους σε ₹49.143 crore (+14,69%). Το εγχώριο NIM ήταν 3,11% και το NIM για το σύνολο της τράπεζας 2,94%. Οι ακαθάριστες χορηγήσεις αυξήθηκαν κατά 17,84% στα ₹52,08 lakh crore και οι καταθέσεις κατά 12,27% στα ₹62,78 lakh crore. Ο δείκτης ακαθάριστων NPA ήταν 1,39%, των καθαρών NPA 0,36% και ο δείκτης CRAR 16,09%.

Επηρέασαν έκτακτα στοιχεία τα μη τοκοφόρα έσοδα της SBI για το Q2 FY27;

Ναι. Η διαφάνεια 19 επισημαίνει ότι τα μη τοκοφόρα έσοδα περιλαμβάνουν ένα εφάπαξ κέρδος ₹7.288 crore από την πώληση μεριδίου στην SBI Funds Management το Q2FY27, και ₹4.593 crore από την πώληση μεριδίου στη Yes Bank το συγκρίσιμο τρίμηνο Q2FY26. Τα συνολικά μη τοκοφόρα έσοδα ήταν ₹19.066 crore, σημειώνοντας πτώση 4,94% YoY.

Πώς εκφράζονται τα ποσά σε αυτή την παρουσίαση;

Τα ποσά εκφράζονται σε ρουπίες Ινδίας, κυρίως σε ₹ crore (1 crore = 10 εκατομμύρια) χρησιμοποιώντας το ινδικό σύστημα ομαδοποίησης ψηφίων. Έτσι, το 52,08,344 crore ισούται με ₹52,08 lakh crore ή περίπου ₹52 τρισεκατομμύρια. Ορισμένες συνοπτικές διαφάνειες χρησιμοποιούν απευθείας τις μονάδες ₹ trillion ή lakh crore. Οι περιγραφές των σελίδων εδώ διατηρούν τις μονάδες της ίδιας της παρουσίασης.

Πού μπορώ να βρω την αρχική κατάθεση της παρουσίασης;

Η SBI καταθέτει την παρουσίαση αναλυτών στα χρηματιστήρια BSE και NSE μαζί με τα τριμηνιαία αποτελέσματά της, ενώ τη δημοσιεύει επίσης στην ενότητα επενδυτικών σχέσεων του sbi.co.in. Η σελίδα της εταιρείας στο BSE για την State Bank of India (κωδικός μετοχής 500112) παραθέτει όλες τις εταιρικές ανακοινώσεις.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή την παρουσίαση ως πρότυπο για αποτελέσματα τράπεζας;

Ναι, ως σημείο αναφοράς. Παρουσιάζει την τυπική δομή μιας τριμηνιαίας παρουσίασης αναλυτών για τράπεζα: σύνοψη KPI διοίκησης, πίνακες πιστώσεων και καταθέσεων ανά τομέα, διαγράμματα τάσεων περιθωρίου κέρδους, αναλυτικούς πίνακες αποτελεσμάτων χρήσης, κίνηση NPA και πίνακες NPA ανά κλάδο, κεφαλαιακούς δείκτες, ενότητες για ψηφιακά θέματα και ESG, καθώς και σελίδες για θυγατρικές και τον ισολογισμό. Η λήψη του PDF είναι δωρεάν.

Περιλαμβάνει η παρουσίαση τις θυγατρικές της SBI;

Ναι. Οι διαφάνειες 40–43 καλύπτουν τις SBI Card, SBI Life, SBI Funds Management, SBI General Insurance, SBI Capital Markets, SBI Payments, SBI SG Global Securities και τις εννέα Περιφερειακές Αγροτικές Τράπεζες (RRBs) που υποστηρίζονται από την SBI. Η διαφάνεια 44 δείχνει τα ενοποιημένα οικονομικά στοιχεία του ομίλου για το H1FY27 (καθαρά κέρδη ομίλου ₹49.474 crore, +16,85%).

Πηγές και περαιτέρω ανάγνωση

2slides

Create Your Own Slides

Turn your ideas into professional presentations in seconds with 2slides AI.

Δημιουργήστε Σλάιντ Παγκόσμιας Κλάσης σε Δευτερόλεπτα

Αναφερθείτε σε επαγγελματικές σχεδιάσεις, επιλέξτε το στυλ σας και δημιουργήστε σλάιντ με τέλεια απόδοση κειμένου. Τροφοδοτείται από το Nano Banana—ξεκινήστε να δημιουργείτε την παρουσίασή σας τώρα.

2Slides logo

Ο Πράκτορας AI σας για διαφάνειες. Εξοικονομήστε χρόνο, λάμψτε πιο γρήγορα με έξυπνη δημιουργία παρουσιάσεων.

Σύνοψη με AI

ChatGPTClaudeGrokPerplexity
Όλες οι υπηρεσίες σε λειτουργία

Προϊόντα

Χαρακτηριστικά

Γκαλερί

Πρότυπα

Ενσωματώσεις

Πόροι

Σύγκριση

© 2026 2slides. Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται.