
Ανήκει στη συλλογή Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές · Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές από την Ινδία
Παρουσίαση Αποτελεσμάτων Solar Industries Q2 FY27 — Η παρουσίαση του διοικητικού συμβουλίου «Rise & Shine» της Solar Industries India Limited για το Q2FY27 και το HYFY27, όπως κατατέθηκε στα BSE/NSE, καλύπτοντας το τρίμηνο που έληξε στις 30 Σεπτεμβρίου 2026 (Ιούλιος–Σεπτέμβριος 2026) και το εξάμηνο Απρίλιος–Σεπτέμβριος 2026. Όλα τα ποσά είναι σε ₹ crore, όπως και στο αρχικό deck.
Χρησιμοποιεί το εξώφυλλο αυτής της παρουσίασης ως πρότυπο στυλ για διαφάνειες με το δικό σας περιεχόμενο. Ή επιλέξτε οποιαδήποτε σελίδα παρακάτω για να χρησιμοποιήσετε τη διάταξή της ως αναφορά.
Γρήγορη Πλοήγηση
Ετικέτες
Κοινοποίηση διαφανειών
Παρουσίαση Αποτελεσμάτων Solar Industries Q2 FY27 — Η παρουσίαση του διοικητικού συμβουλίου «Rise & Shine» της Solar Industries India Limited για το Q2FY27 και το HYFY27, όπως κατατέθηκε στα BSE/NSE, καλύπτοντας το τρίμηνο που έληξε στις 30 Σεπτεμβρίου 2026 (Ιούλιος–Σεπτέμβριος 2026) και το εξάμηνο Απρίλιος–Σεπτέμβριος 2026. Όλα τα ποσά είναι σε ₹ crore, όπως και στο αρχικό deck.
Λεπτομερής προβολή κάθε σελίδας διαφάνειας, συμπεριλαμβανομένης της διάταξης, βασικού περιεχομένου και οπτικών στοιχείων.
Διαφάνεια εξωφύλλου για την παρουσίαση του διοικητικού συμβουλίου της Solar Industries India Limited για το Q2FY27 και το εξάμηνο FY27 (HYFY27), με το κεντρικό σύνθημα «Rise & Shine» και το λογότυπο SOLAR.
Διαγώνιος διαχωρισμός: το αριστερό μισό είναι μια πορτοκαλί ελαιογραφία με υφή που απεικονίζει μια έκρηξη ήλιου με τον τίτλο «Rise & Shine» σε μεγάλη λευκή γραμματοσειρά· το δεξί μισό είναι συμπαγές κόκκινο με ένα μεγάλο περίγραμμα μοτίβου ανεμόμυλου/ήλιου, το λογότυπο SOLAR πάνω δεξιά και το όνομα της εταιρείας και την περίοδο κάτω δεξιά.
Κύριοι αριθμοί σε ₹ crore. Q2FY27 έναντι Q2FY26: Πωλήσεις 3.519 έναντι 2.082 (+69%), EBITDA 1.021 έναντι 582 (+75%), PBT 877 έναντι 490 (+79%), PAT 650 έναντι 361 (+80%). HYFY27 έναντι HYFY26: Πωλήσεις 7.187 έναντι 4.237 (+70%), EBITDA 2.045 έναντι 1.146 (+78%), PBT 1.789 έναντι 970 (+84%), PAT 1.316 έναντι 714 (+84%).
Τα αριστερά δύο τρίτα περιλαμβάνουν δύο στοιβαγμένα πάνελ σύγκρισης (τριμήνου και εξαμήνου), το καθένα με επικεφαλίδες στηλών Πωλήσεις / EBIDTA / PBT / PAT. Η τρέχουσα τιμή εμφανίζεται με πορτοκαλί χρώμα πάνω από ένα πράσινο βέλος ανόδου με το ποσοστό αύξησης, ενώ η τιμή του προηγούμενου έτους εμφανίζεται με μπλε χρώμα από κάτω. Το δεξί τρίτο καταλαμβάνεται από έναν πίνακα σε μπλε και χρυσούς τόνους που απεικονίζει ένα χέρι να δείχνει ένα ανοδικό ραβδόγραμμα.
Αποτελέσματα (P&L) Q2FY27 έναντι Q1FY27 και Q2FY26 (σε ₹ crore): Καθαρές πωλήσεις 3.519 (Q1FY27 3.668, Q2FY26 2.082, +69% YoY). Αναλωθέντα υλικά 1.676 (47,63% των πωλήσεων έναντι 47,44%). Κόστος προσωπικού 266 (7,57% έναντι 9,35%). Λοιπά έξοδα 571 (16,22% έναντι 16,66%). EBITDA 1.021 με περιθώριο 29,02% έναντι 27,95% (+1,07 μονάδες). Αποσβέσεις 88. Τόκοι/χρηματοοικονομικά 55. PBT 877 (περιθώριο 24,94%). Φόρος 227. PAT 650 (18,47% έναντι 17,36%, +80% YoY). Οι πωλήσεις υποχώρησαν περίπου 4% σε σχέση με το Q1FY27, ενώ τα περιθώρια κέρδους βελτιώθηκαν.
Πίνακας πλήρους πλάτους με γραμμή επικεφαλίδας σε υφή χαλκού. Το αριστερό τμήμα δείχνει απόλυτες τιμές για τα Q1FY27, Q2FY27 (έντονη γραφή) και Q2FY26 συν τη μεταβολή %. Το δεξί τμήμα δείχνει κάθε στοιχείο ως % των καθαρών πωλήσεων για τις ίδιες τρεις περιόδους και τη μεταβολή σε ποσοστιαίες μονάδες, με τις αρνητικές τιμές σε παρένθεση.
Πωλήσεις ανά τομέα πελατών (σε ₹ crore). Q2FY27: Εγχώρια εκρηκτικά 963 (27%), διεθνή εκρηκτικά 1.515 (43%), άμυνα 1.002 (29%), λοιπά 39 (1%), σύνολο 3.519. Q1FY27: 1.361 / 1.364 / 933 / 10, σύνολο 3.668. Q2FY26: 597 / 963 / 506 / 16, σύνολο 2.082. Ετήσια αύξηση (YoY): εγχώρια +61%, διεθνή +57%, άμυνα +98%, λοιπά +144%, σύνολο +69%.
Πίνακας στο επάνω μέρος με γραμμές ανά τομέα και στήλες για Q1FY27, Q2FY27 και Q2FY26 (αξία και % πωλήσεων) συν τη μεταβολή YoY. Από κάτω, τρία γραφήματα donut δίπλα-δίπλα για τα Q1FY27, Q2FY27 και Q2FY26 με τα ποσοστά των τομέων στους δακτυλίους.
Αποτελέσματα (P&L) H1 FY27 έναντι H1 FY26 (σε ₹ crore): καθαρές πωλήσεις 7.187 έναντι 4.237 (+70%). Αναλωθέντα υλικά 3.533 (49,16% έναντι 49,15%). Κόστος προσωπικού 522 (7,26% έναντι 8,93%). Λοιπά έξοδα 1.111 (15,46% έναντι 16,25%). EBITDA 2.045 έναντι 1.146 (+78%, περιθώριο 28,45% έναντι 27,05%). Αποσβέσεις 168. Τόκοι/χρηματοοικονομικά 97. PBT 1.789 έναντι 970 (+84%, περιθώριο 24,89%). Φόρος 473. PAT 1.316 έναντι 714 (+84%, 18,32% έναντι 16,85%).
Ίδιος σχεδιασμός πίνακα με τη διαφάνεια των τριμηνιαίων αποτελεσμάτων: απόλυτες τιμές για HYFY27 (έντονη γραφή) και HYFY26 με μεταβολή % στα αριστερά, στοιχεία ως % των καθαρών πωλήσεων και μεταβολή σε ποσοστιαίες μονάδες στα δεξιά.
Πωλήσεις εξαμήνου (H1) ανά τομέα πελατών (σε ₹ crore). HYFY27: εγχώρια εκρηκτικά 2.324 (32%), διεθνή εκρηκτικά 2.879 (40%), άμυνα 1.935 (27%), λοιπά 49 (1%), σύνολο 7.187. HYFY26: 1.495 (35%), 1.789 (42%), 925 (22%), 28 (1%), σύνολο 4.237. YoY: εγχώρια +55%, διεθνή +61%, άμυνα +109%, λοιπά +82% (όπως αναγράφεται), σύνολο +70%.
Πίνακας τομέων στο επάνω μέρος (τιμές και μερίδια HYFY27 και HYFY26, μεταβολή YoY) με δύο γραφήματα donut από κάτω για τα HYFY27 και HYFY26.
Συνολικό βιβλίο παραγγελιών ύψους ₹ 20.178 crore, το οποίο αναλύεται σε ₹ 2.610 crore από τις Coal India (CIL) και Singareni Collieries (SCCL) και ₹ 17.568 crore από την άμυνα — ο αμυντικός τομέας αποτελεί περίπου το 87% του ανεκτέλεστου υπολοίπου.
Συνολικό ποσό τίτλου πάνω αριστερά. Πάνω δεξιά, κυκλικά σήματα με τα λογότυπα των Coal India και SCCL και μια εικόνα drone, το καθένα με τη λεζάντα της αξίας παραγγελίας του. Το κάτω μισό είναι ένα ευρύ ζωγραφισμένο banner που αντιπαραβάλλει ένα υπαίθριο ορυχείο και έναν εργάτη με κράνος SOLAR με έναν εκτοξευτή ρουκετών πάνω σε φορτηγό που πραγματοποιεί βολή.
Μεγέθη ισολογισμού, HYFY27 έναντι FY26: καθαρό χρέος ₹ 1.177 crore έναντι ₹ 867 crore. Καθαρό χρέος/ίδια κεφάλαια 0,15 έναντι 0,13. Καθαρό χρέος/EBITDA 0,29 έναντι 0,32. Capex ₹ 873 crore το H1 FY27 έναντι ₹ 1.556 crore για το FY26. Ημέρες κεφαλαίου κίνησης 108 έναντι 130.
Ένας κεντραρισμένος πίνακας τριών στηλών (Στοιχεία, HYFY27 με έντονη γραφή, FY26) με την επικεφαλίδα σε χρώμα χαλκού και τη στήλη ετικετών σε μπεζ, με αρκετό κενό χώρο γύρω του.
Ποσοστό βασικών μετόχων (Promoters) 73,15% στις 30 Σεπτεμβρίου 2026. Συμμετοχές λοιπών μετόχων (%): αμοιβαία κεφάλαια & AIF 12,35, ευρύ κοινό & λοιποί 7,07, FII & FPI 6,13, λοιπά νομικά πρόσωπα 0,77, ασφαλιστικές εταιρείες 0,53. Λεπτομέρειες αμοιβαίων κεφαλαίων: SBI-MF 3,76, Kotak Fund 2,60, Axis 1,14, λοιπά 4,85.
Αριστερή πλευρά: τίτλος, γραμμή συμμετοχής βασικών μετόχων και ένα ραβδόγραμμα πέντε στηλών με τιμές πάνω από κάθε ράβδο, ακολουθούμενο από ένα banner 'Mutual Funds' με διαβάθμιση πορτοκαλί-κίτρινου και μια γραμμή που απαριθμεί τους μεγαλύτερους κατόχους κεφαλαίων. Δεξιά πλευρά: μια ζωγραφισμένη εικόνα ενός καμπυλωτού γυάλινου κτιρίου σε μπλε και ηλιοβασιλέματος τόνους.
Διαφάνεια κλεισίματος με το σλόγκαν 'Power to Propel' και το 'Thank You'.
Διαγώνιος διαχωρισμός που αντικατοπτρίζει το εξώφυλλο: η αριστερή πλευρά είναι ένας πίνακας με φορτηγά μεταφοράς σε έναν ελικοειδή δρόμο υπαίθριου ορυχείου στο ηλιοβασίλεμα, με το περίγραμμα του εμβλήματος-ανεμόμυλου και το σλόγκαν σε λευκό χρώμα. Η δεξιά πλευρά είναι ένα ανοιχτόχρωμο πάνελ με υφή, με το λογότυπο SOLAR επάνω και το 'THANK YOU' κάτω δεξιά.
Συχνές ερωτήσεις σχετικά με αυτή τη διαφάνεια και το βασικό περιεχόμενο παρουσίασης.
Πρόκειται για την παρουσίαση 10 διαφανειών του διοικητικού συμβουλίου της Solar Industries India Limited με τίτλο «Rise & Shine» για το Q2FY27 και το HYFY27, η οποία κατατέθηκε στα BSE/NSE. Καλύπτει το τρίμηνο που έληξε στις 30 Σεπτεμβρίου 2026 και το εξάμηνο που έληξε την ίδια ημερομηνία, με τα ποσά σε ₹ crore.
Οι ινδικές εταιρείες χρησιμοποιούν οικονομικό έτος από τον Απρίλιο έως τον Μάρτιο. Το Q2 FY27 αφορά την περίοδο Ιούλιος–Σεπτέμβριος 2026 και το H1 (HY) FY27 την περίοδο Απρίλιος–Σεπτέμβριος 2026. Οι περίοδοι σύγκρισης, Q2 FY26 και H1 FY26, αφορούν τους αντίστοιχους μήνες του 2025.
Οι καθαρές πωλήσεις ανήλθαν σε ₹3.519 crore (+69% YoY), το EBITDA σε ₹1.021 crore (+75%, περιθώριο 29,02%), τα PBT σε ₹877 crore (+79%) και τα PAT σε ₹650 crore (+80%). Για το H1 FY27, οι καθαρές πωλήσεις ήταν ₹7.187 crore και τα PAT ₹1.316 crore.
Το deck παρουσιάζει ένα συνολικό ανεκτέλεστο παραγγελιών ύψους ₹20.178 crore: ₹17.568 crore από τον τομέα της άμυνας και ₹2.610 crore από τις Coal India (CIL) και Singareni Collieries (SCCL).
Κατά το Q2 FY27, τα διεθνή εκρηκτικά αποτελούσαν το 43% των πωλήσεων (₹1.515 crore), η άμυνα το 29% (₹1.002 crore), τα εγχώρια εκρηκτικά το 27% (₹963 crore) και λοιπά έσοδα το 1%. Οι πωλήσεις στον τομέα της άμυνας αυξήθηκαν κατά 98% σε ετήσια βάση το τρίμηνο και κατά 109% το εξάμηνο.
Ναι. Αποτελεί ένα συμπαγές μοντέλο ινδικού deck αποτελεσμάτων: μια συνοπτική εικόνα των κυριότερων μεγεθών, πίνακες αποτελεσμάτων χρήσης (P&L) με περιθώρια ως % των καθαρών πωλήσεων, πίνακες κατανομής τομέων με γραφήματα donut, ανεκτέλεστο παραγγελιών, μόχλευση και κεφαλαιουχικές δαπάνες (capex), καθώς και μετοχική σύνθεση. Μπορείτε να κατεβάσετε το PDF για αναφορά ή να δημιουργήσετε ένα παρόμοιο deck με το 2Slides.
Η Solar Industries India Limited το κατέθεσε στα χρηματιστήρια BSE και NSE μαζί με τα αποτελέσματα του Q2 FY27. Αυτή η έκδοση δεν περιλαμβάνει τη συνοδευτική επιστολή του χρηματιστηρίου και περιέχει μόνο τις 10 διαφάνειες της παρουσίασης.
Create Your Own Slides
Turn your ideas into professional presentations in seconds with 2slides AI.
Αναφερθείτε σε επαγγελματικές σχεδιάσεις, επιλέξτε το στυλ σας και δημιουργήστε σλάιντ με τέλεια απόδοση κειμένου. Τροφοδοτείται από το Nano Banana—ξεκινήστε να δημιουργείτε την παρουσίασή σας τώρα.
Ο Πράκτορας AI σας για διαφάνειες. Εξοικονομήστε χρόνο, λάμψτε πιο γρήγορα με έξυπνη δημιουργία παρουσιάσεων.
Όλες οι υπηρεσίες σε λειτουργία© 2026 2slides. Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται.