
Ανήκει στη συλλογή Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές · Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές από την Ινδία
Παρουσίαση Επενδυτών Q2 & H1 FY27 της Power Grid Corporation of India Limited (POWERGRID), με ημερομηνία 3 Νοεμβρίου 2026, όπως κατατέθηκε στα BSE/NSE. Καλύπτει το τρίμηνο και το εξάμηνο που έληξε στις 30 Σεπτεμβρίου 2026 (το FY27 διαρκεί από τον Απρίλιο του 2026 έως τον Μάρτιο του 2027): λειτουργία έργων, capex και κεφαλαιοποίηση, επιτυχίες σε διαγωνισμούς TBCB, ανεκτέλεστο υπόλοιπο ~₹2,20 lakh crore, ενοποιημένα και εταιρικά αποτελέσματα σε ₹ crore, εισπράξεις, τηλεπικοινωνίες, συμβουλευτικές υπηρεσίες και ESG.
Χρησιμοποιεί το εξώφυλλο αυτής της παρουσίασης ως πρότυπο στυλ για διαφάνειες με το δικό σας περιεχόμενο. Ή επιλέξτε οποιαδήποτε σελίδα παρακάτω για να χρησιμοποιήσετε τη διάταξή της ως αναφορά.
Γρήγορη Πλοήγηση
Ετικέτες
Κοινοποίηση διαφανειών
Παρουσίαση Επενδυτών Q2 & H1 FY27 της Power Grid Corporation of India Limited (POWERGRID), με ημερομηνία 3 Νοεμβρίου 2026, όπως κατατέθηκε στα BSE/NSE. Καλύπτει το τρίμηνο και το εξάμηνο που έληξε στις 30 Σεπτεμβρίου 2026 (το FY27 διαρκεί από τον Απρίλιο του 2026 έως τον Μάρτιο του 2027): λειτουργία έργων, capex και κεφαλαιοποίηση, επιτυχίες σε διαγωνισμούς TBCB, ανεκτέλεστο υπόλοιπο ~₹2,20 lakh crore, ενοποιημένα και εταιρικά αποτελέσματα σε ₹ crore, εισπράξεις, τηλεπικοινωνίες, συμβουλευτικές υπηρεσίες και ESG.
Λεπτομερής προβολή κάθε σελίδας διαφάνειας, συμπεριλαμβανομένης της διάταξης, βασικού περιεχομένου και οπτικών στοιχείων.
Εξώφυλλο: Λογότυπο POWERGRID, «Q2 & H1 FY27 Investor Presentation», ενημέρωση αποτελεσμάτων για το τρίμηνο και το εξάμηνο που έληξε στις 30 Σεπτεμβρίου 2026, με ημερομηνία 3 Νοεμβρίου 2026, με στοιχεία εισαγωγής NSE: POWERGRID, BSE: 532898 και ISIN INE752E01010.
Διαχωρισμένο εξώφυλλο: λευκό αριστερό πάνελ με λογότυπο, τίτλο, υπότιτλο, ημερομηνία και λωρίδα με στοιχεία χρηματιστηρίου/ISIN· φωτογραφία πλήρους ύψους στα δεξιά της γραμμής μεταφοράς Gooty-Pavagadha με λεζάντα.
Τυπική αποποίηση ευθύνης: το έγγραφο προορίζεται μόνο για ενημέρωση και δεν αποτελεί προσφορά αγοράς ή πώλησης τίτλων της Power Grid Corporation of India Limited· το περιεχόμενο ενδέχεται να αλλάξει χωρίς προειδοποίηση· οι μελλοντικές εκτιμήσεις ενέχουν κινδύνους και αβεβαιότητες· οι αναγνώστες πρέπει να σχηματίσουν τη δική τους άποψη για την εταιρεία.
Ετικέτα ενότητας και επικεφαλίδα στο επάνω μέρος, ακολουθούμενη από ένα ενιαίο μπλοκ κειμένου με πέντε παραγράφους με πλάγια γραφή και κουκκίδες, με μια μπλε κάθετη γραμμή έμφασης στα αριστερά.
Έξι αριθμημένες ενότητες: 01 Σημαντικά σημεία & Επισκόπηση, 02 Υλοποίηση & Λειτουργίες, 03 Ανταγωνισμός, 04 Pipeline παραγγελιών & Προβλέψεις, 05 Οικονομικές επιδόσεις, 06 Βιωσιμότητα & Διακρίσεις.
Δύο σειρές των τριών καρτών, καθεμία με πράσινο επάνω περίγραμμα, μεγάλο μπλε αριθμό ενότητας και όνομα ενότητας.
Δεδομένα έως 30 Σεπτεμβρίου 2026: ακαθάριστα πάγια στοιχεία ενεργητικού ₹3,29 lakh crore+ (ενοποιημένα), 187.576 ckm γραμμών μεταφοράς (1.606 γραμμές), 649.116 MVA ικανότητα μετασχηματισμού (293 υποσταθμοί), 99,81% διαθεσιμότητα συστήματος το H1 FY27. Μετοχική σύνθεση: GoI 51,34%, FII/DII 24,03%/20,91%, κεφαλαιοποίηση αγοράς ~₹2,42 lakh crore. Πιστοληπτική αξιολόγηση: εγχώρια AAA από CRISIL, ICRA και CareEdge· διεθνής BBB (S&P), BBB- (Fitch), Baa3 (Moody's), στο ίδιο επίπεδο με το αξιόχρεο του κράτους, σταθερές προοπτικές· η S&P επιβεβαίωσε την αξιολόγηση τον Σεπτέμβριο του 2026, η Moody's τον Αύγουστο του 2026. Εξορθολογισμός SPV: 28 SPV πρόκειται να συγχωνευθούν σε 2 άλλα SPV (POWERGRID Ghiror Transmission Limited και POWERGRID South Olpad Transmission Limited).
Σειρά τεσσάρων καρτών KPI στο επάνω μέρος· από κάτω, ένα πλαίσιο μετοχικής σύνθεσης στα αριστερά και ένα πλαίσιο πιστωτικού προφίλ στα δεξιά με μπλε κεφαλίδες εγχώριας και πράσινες διεθνούς αξιολόγησης· σημείωση για τα SPV στο κάτω μέρος.
Θέση σε λειτουργία το Q2 FY27: 981 ckm γραμμών μεταφοράς και 14.600 MVA ικανότητας μετασχηματισμού. Γραμμές: 765 kV Koppal-II PS-Raichur, Bidar PS-Maheshwaram, Sikar-II-Khetri· 400 kV Bikaner-II-Bikaner-III. Υποσταθμοί: 765 kV Koppal-II και Bidar. H1 FY27: 2.616 ckm και 25.100 MVA. Έργα TBCB που τέθηκαν πλήρως σε λειτουργία: συστήματα μεταφοράς Ramgarh-II και Bidar. Μετά τον Σεπτέμβριο του '26: 765 kV Koppal-II PS-Narendra (New), 400 kV Koppal-II PS-Gadag-II PS, υποσταθμός Gadag-II PS· τέθηκε σε λειτουργία το έργο TBCB του συστήματος μεταφοράς Koppal Gadag.
Επάνω μισό: δύο κάρτες KPI με εικονίδια στόχων και λίστες γραμμών και υποσταθμών ανά ετικέτα τάσης· δεξιά στήλη με μπλε πλαίσιο H1 FY27 και πράσινο πλαίσιο TBCB. Κάτω μέρος: πράσινο banner για τη θέση σε λειτουργία μετά τον Σεπτέμβριο με δύο πλαίσια με περίγραμμα και μια λωρίδα υποσέλιδου.
Ενοποιημένα στοιχεία, ₹ crore. Προβλέψεις Capex FY27 ₹37.000-40.000 crore· capex Q2 9.099 (FY27) έναντι 8.404 (FY26), H1 16.864 έναντι 15.385. Προβλέψεις κεφαλαιοποίησης FY27 ₹25.000-30.000 crore· Q2 4.023 έναντι 2.205, H1 9.300 έναντι 3.888. Η κεφαλαιοποίηση περιλαμβάνει περιουσιακά στοιχεία που κεφαλαιοποιήθηκαν ως χρηματοδοτική μίσθωση και εξαιρεί το FERV.
Δύο μισά που χωρίζονται από μια κάθετη γραμμή· το καθένα έχει ένα πλαίσιο κεφαλίδας προβλέψεων πάνω από ένα ομαδοποιημένο ραβδόγραμμα που συγκρίνει το FY26 (μπλε) και το FY27 (πράσινο) για το Q2 και το H1.
Διαθεσιμότητα 99,81% το H1 FY27 έναντι 99,83% το H1 FY26, πάνω από το επίπεδο του 99,75% που εξασφαλίζει πλήρες κίνητρο. Διακοπές (tripping) ανά γραμμή 0,17 το H1 FY27, αμετάβλητο. Ολοκληρώθηκε η αναβάθμιση του NTAMC (National Transmission Asset Management Centre) και τέθηκε σε λειτουργία το I3SOC (Integrated Indigenous Information Security Operation Centre). Φωτογραφία αποκατάστασης της γραμμής Srinagar-Drass στις 29 Οκτωβρίου 2026 σε υψόμετρο 11.800 ποδιών και θερμοκρασία -10°C.
Αριστερή στήλη με μετρήσεις σε κουκκίδες πάνω από μια φωτογραφία αίθουσας ελέγχου και ένα πλαίσιο επισήμανσης· δεξιά στήλη με μια ψηλή φωτογραφία χιονισμένου πυλώνα και λεζάντα.
Φόρτιση εγχώριου κινητού πεδίου GIS 220 kV, επιτρέποντας την ταχεία ανάπτυξη σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης και ενισχύοντας την ανθεκτικότητα και τον χρόνο λειτουργίας του δικτύου.
Δύο παρατιθέμενες νυχτερινές φωτογραφίες του πεδίου GIS που είναι τοποθετημένο σε ρυμουλκούμενο και της ομάδας του εργοταξίου, με μια έντονη επικεφαλίδα και δύο κουκκίδες από κάτω.
Συνεργασία MeitY, MoP και POWERGRID για τον εγχώριο σχεδιασμό και την ανάπτυξη μονάδων ισχύος βασισμένων σε MOSFET καρβιδίου του πυριτίου (SiC) για VSC HVDC· ~13.000 μονάδες SiC στις κατηγορίες 3,3 kV, 4,5 kV και 6,5 kV πρόκειται να αναπτυχθούν και να εγκατασταθούν έως το 2030-31· το πιλοτικό πρόγραμμα αναβαθμίζει τον σταθμό back-to-back Pusauli 1.000 MW της POWERGRID σε VSC-HVDC.
Μεγάλη φωτογραφία εκδήλωσης στα αριστερά, έντονη εισαγωγική γραμμή και τρεις κουκκίδες στα δεξιά.
Ανάπτυξη μονωμένης εναέριας πλατφόρμας εργασίας (IAWP), επιτρέποντας την ασφαλή συντήρηση χωρίς διακοπές του συστήματος. Ανάπτυξη και χρήση προγραμματιζόμενου drone βαρέος φορτίου με ωφέλιμο φορτίο 100 kg για τη μεταφορά εξαρτημάτων πυλώνων, σάκων τσιμέντου και σειρών μονωτήρων σε δυσπρόσιτες τοποθεσίες.
Δύο ισομεγέθεις φωτογραφίες (πλατφόρμα τοποθετημένη σε φορτηγό, drone βαρέος φορτίου) που χωρίζονται από ένα λεπτό διαχωριστικό, η καθεμία με λεζάντες σε κουκκίδες από κάτω.
Νίκες TBCB έως τις 31 Οκτωβρίου 2026. Εννέα έργα ISTS: Barmer HVDC (Rajasthan REZ Ph-IV, Part 5), Lakadia REZ Phase-II, Jam Khambhaliya Ph-II + Jamnagar (Kalyanpur), Kurnool-V REZ Phase-I, επέκταση δικτύου WR-ER (Part-A), κοινό σύστημα Lakadia/JKZ/Jamnagar Part-C, κόμβος πράσινου υδρογόνου Kakinada, SynCon στο Fatehgarh-II, ενίσχυση στο Bhadla-III, Ramgarh, Kanpur. Οι επισημάνσεις δίπλα στη λίστα ISTS δείχνουν ετήσιο τιμολόγιο ₹8.107 crore και ₹7.664 crore. Δύο έργα InSTS (Humnabad, Karnataka· 765 kV GIS Pune West, Maharashtra) με ετήσιο τιμολόγιο ₹443 crore. Η διαφάνεια δεν διευκρινίζει τι διαχωρίζει τα δύο ποσά των τιμολογίων ISTS.
Πίνακας με μπλε κεφαλίδα ISTS και πράσινη κεφαλίδα InSTS (Α/Α, Έργο, Τύπος), με πλαίσια επισήμανσης τιμολογίων στα δεξιά που συνδέονται με σχήματα chevron.
Στις 30.09.2026: TBCB ₹1,95 lakh crore (89%), RTM ₹0,25 lakh crore (11%, εξαιρουμένων των έργων Pang-Kaithal HVDC και υπεράκτιων), σύνολο ₹2,20 lakh crore συμπεριλαμβανομένου CWIP ύψους ₹55.419 crore. Το σχήμα εκκένωσης Pang ₹0,31 lakh crore, τροποποιείται σε σχήμα 3,75 GW EHVAC (συζητήθηκε στην 44η συνάντηση NCT στις 29 Οκτ 2026). Λοιπές δραστηριότητες ₹0,04 lakh crore: έξυπνης μέτρησης ₹2.796 Cr, κέντρων δεδομένων ₹714 Cr, διασυνοριακά ₹275 Cr, BESS ₹250 Cr, διεθνή ₹220 Cr.
Λίστα σύνθεσης με κουκκίδες, στήλες τιμών και ποσοστών, διακεκομμένη γραμμή συνόλου και δύο επιπλέον στοιχεία από κάτω.
Στις 31 Οκτ 2026: υπό δημοπράτηση (A) ₹63.086 crore σε 28 έργα· προς προκήρυξη (B) ₹4.147 crore σε 3 έργα· συνολικό εγκεκριμένο κόστος ₹67.233 crore. Μείγμα υπό δημοπράτηση: ISTS 10 έργα ₹45.620 crore (72%) και InSTS 18 έργα ₹17.466 crore (28%). Green Energy Corridor-III (πηγή PIB): συνολικό σχήμα αναφέρεται ως «₹1,86 lakh crore» (₹1,36 lakh crore για InSTS, ₹50.000 crore για BESS, συμπεριλαμβανομένου ₹0,54 lakh crore CFA), στόχος ολοκλήρωσης FY2032-33, για εκκένωση 135 GW RE και ανάπτυξη 50 GWh BESS.
Επάνω σειρά με τρεις κάρτες τιμών και βέλος προς το σύνολο· κάτω αριστερά γράφημα donut με υπόμνημα· κάτω δεξιά μπλε πλαίσιο κεφαλίδας GEC-III με κουκκίδες.
Τιμολόγηση H1 FY27 ₹22.327 crore (H1 FY26 ₹18.248 crore)· εισπράξεις ₹22.806 crore (₹18.737 crore)· ποσοστό είσπραξης 102,1% (102,7%). Ληξιπρόθεσμες οφειλές στο τέλος του τριμήνου (₹ crore, >45 ημέρες / <45 ημέρες): Q2 FY26 1.512 / 1.387· Q1 FY27 1.458 / 1.005· Q2 FY27 1.285 / 1.141. Ημέρες εισπρακτέων (οφειλές άνω των 45 ημερών): 15,16 → 12,11 → 10,54. Ο τίτλος της διαφάνειας αναφέρει «H1 2026» ενώ τα δεδομένα αφορούν το H1 FY27.
Τρεις κάρτες KPI στο επάνω μέρος· στοιβαγμένο οριζόντιο ραβδόγραμμα στα αριστερά και κατακόρυφο ραβδόγραμμα με διακεκομμένο βέλος πτωτικής τάσης στα δεξιά.
₹ crore, Q2 FY27 έναντι Q2 FY26: χρεώσεις μεταφοράς 11.191 έναντι 10.736 (+4%), συμβουλευτικές υπηρεσίες 396 έναντι 492, τηλεπικοινωνίες 229 έναντι 248, λοιπά έσοδα 239 έναντι 194, συνολικά έσοδα 12.055 έναντι 11.670 (+3%), λειτουργικά έξοδα 1.889 έναντι 1.790, EBITDA 10.166 έναντι 9.880, αποσβέσεις 3.196, χρηματοοικονομικό κόστος 2.191, PBT 4.776 έναντι 4.450 (+7%), φόρος 909, PAT 3.867 έναντι 3.566 (+8%). PAT Q1 FY27 3.598. H1 FY27 έναντι H1 FY26: συνολικά έσοδα 23.752 έναντι 23.115, EBITDA 19.778 έναντι 19.524, PAT 7.465 έναντι 7.197 (+4%).
Οικονομικός πίνακας πλήρους πλάτους με οκτώ στήλες δεδομένων (Q2 FY27, Q2 FY26, μεταβολή, Q1 FY27, μεταβολή, H1 FY27, H1 FY26, μεταβολή) και σκιασμένες σειρές υποσυνόλων.
Γέφυρα λειτουργικών εσόδων (₹ crore): αύξηση λειτουργικών εσόδων +887 (7,7%· υποσημείωση: αύξηση ₹994 Cr μόνο στα έσοδα μεταφοράς), ρυθμιστική επίδραση -354 (-3,1%), μη επαναλαμβανόμενα στοιχεία -193 (-1,7%), καθαρή αύξηση 340 (2,9%). Γέφυρα PAT: αύξηση PAT 322 (9,0%), ρυθμιστική επίδραση +60 (1,7%), μη επαναλαμβανόμενα στοιχεία -82 (-2,3%), καθαρό 300 (8,4%). Η τελευταία ράβδος PAT φέρει την ετικέτα «Καθαρή αύξηση PBT» με βέλος προς τα κάτω, κάτι που φαίνεται ως σφάλμα ονομασίας καθώς το PAT αυξήθηκε κατά περίπου 8,4%.
Δύο γραφήματα waterfall δίπλα-δίπλα κάτω από μπλε μπάρες κεφαλίδας (Λειτουργικά Έσοδα, PAT), πράσινο για αυξήσεις και γαλάζιο για μειώσεις, με ετικέτες ποσοστών πάνω από κάθε ράβδο.
₹ crore, Q2 FY27 έναντι Q2 FY26: χρεώσεις μεταφοράς 9.843 έναντι 9.867, συμβουλευτικές υπηρεσίες 206 έναντι 133 (+55%), λοιπά έσοδα 1.851 έναντι 1.348 (+37%), συνολικά έσοδα 11.900 έναντι 11.348 (+5%), λειτουργικά έξοδα 1.605, EBITDA 10.295 έναντι 9.930, αποσβέσεις 2.986, χρηματοοικονομικό κόστος 2.733, PBT 4.576 έναντι 4.316, φόρος 757, PAT 3.819 έναντι 3.555 (+7%). PAT Q1 FY27 3.411. PAT H1 FY27 7.230 έναντι 7.208 (σταθερό)· συνολικά έσοδα H1 23.270 έναντι 22.605.
Ίδια μορφή πίνακα οκτώ στηλών με τη διαφάνεια ενοποιημένων αποτελεσμάτων, με σκιασμένες σειρές υποσυνόλων.
Στις 30.09.26 έναντι 30.09.25. Εταιρικά: ακαθάριστα πάγια στοιχεία ₹2.80.070 έναντι 2.66.164 crore, CWIP 7.186 έναντι 13.771, χρέος 1.51.207 έναντι 1.35.923, καθαρή θέση 1.06.090 έναντι 98.497, EPS H1 ₹7,77 έναντι 7,75, λογιστική αξία ανά μετοχή ₹114,07 έναντι 105,90. Ενοποιημένα: GFA 3.29.852 έναντι 2.95.148, CWIP 55.419 έναντι 47.782, χρέος 1.51.207 έναντι 1.35.923, καθαρή θέση 1.06.748 έναντι 98.932, EPS H1 ₹8,03 έναντι 7,74, BVPS ₹114,78 έναντι 106,37. Χρέος προς ίδια κεφάλαια 59:41 έναντι 58:42· απόδοση ιδίων κεφαλαίων H1 6,81% έναντι 7,32% (εταιρικά) και 6,99% έναντι 7,27% (ενοποιημένα), μη ετησιοποιημένη.
Πίνακας με ομαδοποιημένες στήλες κεφαλίδας Εταιρικών και Ενοποιημένων και μια σκιασμένη υποενότητα Βασικών Οικονομικών Δεικτών.
₹ crore (Q2 FY27 / Q2 FY26 / Q1 FY27): τόκοι από θυγατρικές και JVs 1.201 / 794 / 1.089· κίνητρα (ενοποιημένα) 98 / 159 / 123· μέρισμα από JVs 60 / 24 / 17· μέρισμα από θυγατρικές 345 / 300 / 254· CSR 82 / 67 / 118· FERV (ακαθάριστο μπλοκ) 162 / 491 / 47· ίδια κεφάλαια σε λειτουργικά TBCB 10.684 / 4.956 / 9.965· ίδια κεφάλαια σε TBCB υπό κατασκευή 4.642 / 3.448 / 3.408· βραχυπρόθεσμο δάνειο 400 / 2.209 / 1.600. Κεφάλαια που εξασφαλίστηκαν στο H1 FY27: πράσινο δάνειο JBIC 80 δισ. JPY, SBI προθεσμιακό δάνειο/πιστωτική γραμμή ₹10.000 crore, UBI ₹5.000 crore, ομόλογα ₹2.000 crore.
Πίνακας τεσσάρων στηλών στα αριστερά· πράσινο πλαίσιο «Κεφάλαια που εξασφαλίστηκαν κατά το H1 FY27» με κουκκίδες στα δεξιά.
POWERGRID Teleservices Limited (PowerTel): έσοδα τηλεπικοινωνιών ₹283 crore το Q2 FY27 (Q2 FY26 ₹291 crore), 100% διαθεσιμότητα δικτύου κορμού (backbone), παραγγελίες ~₹132 crore και 13 νέοι πελάτες στο τρίμηνο, συνδέσεις >6,4 Tbps για hyperscaler, δεύτερος πελάτης ILD για το Bhutan, 200+ συνδέσεις για στρατηγική οντότητα της GoI. Συμβουλευτικές υπηρεσίες: έσοδα ₹396 crore (₹492 crore)· η δραστηριότητα έξυπνων μετρητών στην PESL συνεισέφερε ₹202 crore (εγκαταστάθηκαν 20,4 από 36,5 lakh μετρητές στην UGVCL, 16,4 από 33,6 lakh στην MGVCL)· 40 εγχώριες παραγγελίες και 2 διεθνείς παραγγελίες/επεκτάσεις· παρουσία σε 26 χώρες με την προσθήκη της Σαουδικής Αραβίας κατά το τρίμηνο.
Δύο δίπλα-δίπλα πλαίσια με πράσινες και μπλε αριστερές γραμμές έμφασης, το καθένα με εικονίδιο, επικεφαλίδα με αραιή γραφή, μεγάλα μεγέθη, δευτερεύοντες δείκτες και μια υποσημείωση στο υποσέλιδο με εικονίδιο ρόμβου.
Κύρια χαρακτηριστικά: 100% ινδικής ιδιοκτησίας υποδομή, ασφάλεια 7 επιπέδων, χωρητικότητα 1.000 racks και 14 MW, πιστοποίηση Tier-III, αναμενόμενη θέση σε λειτουργία το FY2027, εγκεκριμένος πάροχος υπηρεσιών cloud από το MeitY, κυρίαρχο cloud (sovereign cloud).
Απεικόνιση του κτιρίου του κέντρου δεδομένων στα αριστερά· πράσινη επικεφαλίδα «Salient Features» με λίστα κουκκίδων στα δεξιά.
Τέσσερις στόχοι ESG: 50% ενέργεια από ΑΠΕ έως το 2025, επιτεύχθηκε έως τον Δεκ-25· μηδενικά απόβλητα σε χώρους υγειονομικής ταφής έως το 2030, >90% εκτροπή αποβλήτων· θετικό υδατικό αποτύπωμα έως το 2030, >50% αναπλήρωση της απόληψης· καθαρό μηδενικό αποτύπωμα (net zero) έως το 2047, ~20% ετήσια μείωση στην ένταση εκπομπών. Η βαθμολογία ESG της CRISIL αυξήθηκε από 58 (2025-26) σε 66 (2026-27), με αξιολόγηση «Strong» τον Σεπ-2026· βαθμολογία βιωσιμότητας NSE 70 (Δεκ-2025), αμφότερες σε κλίμακα 0-100.
Σειρά τεσσάρων καρτών στόχων με εικονίδια και ενδείξεις κατάστασης (pills)· κάτω αριστερά οριζόντιο ραβδόγραμμα των βαθμολογιών CRISIL με επεξήγηση· κάτω δεξιά πίνακας αξιολογήσεων ESG.
Επιλογή ως φιναλίστ σε τρεις κατηγορίες των S&P Global (Platts) Global Energy Awards 2026: Power - Excellence in Energy· Infrastructure Project of the Year· Targeted Program - Corporate Impact Award. Επίσης, έλαβε το 5ο βραβείο Water Sustainability Award των TERI-UNDP (φωτογραφία από την τελετή βράβευσης).
Λογότυπο βραβείων πάνω αριστερά με αριθμημένη λίστα πάνω δεξιά· πλάγια λεζάντα βραβείου κάτω αριστερά δίπλα σε φωτογραφία της τελετής.
Διαφάνεια κλεισίματος με το «Ευχαριστούμε», στοιχεία επικοινωνίας Investor Relations www.powergrid.in και φωτογραφία του συστήματος μεταφοράς 765 kV Nizamabad-Wardha.
Φωτογραφία τοπίου πλήρους μεγέθους (full-bleed) με πυλώνες μεταφοράς, με το λογότυπο, το κείμενο κλεισίματος και τα στοιχεία IR σε επικάλυψη στα αριστερά.
Συχνές ερωτήσεις σχετικά με αυτή τη διαφάνεια και το βασικό περιεχόμενο παρουσίασης.
Πρόκειται για την παρουσίαση επενδυτών 24 διαφανειών «Q2 & H1 FY27 Investor Presentation» της Power Grid Corporation of India Limited (POWERGRID), με ημερομηνία 3 Νοεμβρίου 2026, η οποία κατατέθηκε στα χρηματιστήρια BSE και NSE. Καλύπτει το τρίμηνο και το εξάμηνο που έληξε στις 30 Σεπτεμβρίου 2026.
Οι ινδικές εταιρείες χρησιμοποιούν οικονομικό έτος από Απρίλιο έως Μάρτιο, επομένως το FY27 διαρκεί από τον Απρίλιο του 2026 έως τον Μάρτιο του 2027. Το Q2 FY27 αφορά την περίοδο Ιουλίου-Σεπτεμβρίου 2026 και το H1 FY27 την περίοδο Απριλίου-Σεπτεμβρίου 2026.
Σε ενοποιημένη βάση, τα συνολικά έσοδα ανήλθαν σε ₹12.055 crore (αύξηση 3% σε ετήσια βάση), το EBITDA ήταν ₹10.166 crore και τα κέρδη μετά από φόρους (PAT) ανήλθαν σε ₹3.867 crore, σημειώνοντας αύξηση 8% από τα ₹3.566 crore του Q2 FY26. Το PAT για το H1 FY27 ήταν ₹7.465 crore.
Η παρουσίαση δείχνει έργα μεταφοράς σε εξέλιξη ύψους περίπου ₹2,20 lakh crore έως τις 30 Σεπτεμβρίου 2026 (89% TBCB, 11% RTM, συμπεριλαμβανομένου CWIP ύψους ₹55.419 crore), καθώς και ένα pipeline προσφορών TBCB ύψους ₹67.233 crore σε 31 έργα έως τις 31 Οκτωβρίου 2026.
Το deck χρησιμοποιεί το ινδικό σύστημα αρίθμησης, όπως και στην αρχική κατάθεση. Ένα crore ισούται με 10 εκατομμύρια και ένα lakh crore ισούται με 1 τρισεκατομμύριο ρουπίες. Τα ψηφία ομαδοποιούνται επίσης με τον ινδικό τρόπο, για παράδειγμα 1,87,576 ckm.
Ναι. Μπορείτε να δείτε κάθε διαφάνεια και να κάνετε λήψη του PDF από αυτή τη σελίδα. Η διάταξη αποτελεί χρήσιμο πρότυπο για παρουσιάσεις αποτελεσμάτων εταιρειών κοινής ωφέλειας ή υποδομών: κάρτες KPI, ομαδοποιημένα ραβδογράμματα, διαγράμματα waterfall και πλήρεις πίνακες ενοποιημένων και εταιρικών αποτελεσμάτων. Τα δεδομένα ανήκουν στην POWERGRID, επομένως αναφέρετε την εταιρεία εάν τα χρησιμοποιήσετε.
Η POWERGRID την κατέθεσε στο BSE και στο National Stock Exchange of India ως μέρος της γνωστοποίησης αποτελεσμάτων του Q2 FY27 και είναι διαθέσιμη μέσω της ενότητας επενδυτικών σχέσεων στο powergrid.in. Η συνοδευτική επιστολή προς το χρηματιστήριο δεν περιλαμβάνεται σε αυτό το αντίγραφο.
Υπάρχουν ορισμένες μικρές ανακρίβειες. Η διαφάνεια των εισπράξεων έχει τίτλο «H1 2026» παρόλο που τα δεδομένα αφορούν το H1 FY27. Η τελευταία ράβδος στο waterfall του PAT φέρει την ετικέτα «Net Increase in PBT» με βέλος προς τα κάτω, παρόλο που το PAT αυξήθηκε κατά περίπου 8,4%. Τα ποσά GEC-III αναγράφονται με κόμμα («₹1,86 lakh crore»), εννοώντας προφανώς ₹1,86 lakh crore.
Ιστότοπος εταιρείας με παρουσιάσεις επενδυτών και οικονομικά αποτελέσματα
Create Your Own Slides
Turn your ideas into professional presentations in seconds with 2slides AI.
Αναφερθείτε σε επαγγελματικές σχεδιάσεις, επιλέξτε το στυλ σας και δημιουργήστε σλάιντ με τέλεια απόδοση κειμένου. Τροφοδοτείται από το Nano Banana—ξεκινήστε να δημιουργείτε την παρουσίασή σας τώρα.
Ο Πράκτορας AI σας για διαφάνειες. Εξοικονομήστε χρόνο, λάμψτε πιο γρήγορα με έξυπνη δημιουργία παρουσιάσεων.
Όλες οι υπηρεσίες σε λειτουργία© 2026 2slides. Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται.