
Ανήκει στη συλλογή Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές · Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές από την Αυστραλία
Παρουσίαση επενδυτών για τα αποτελέσματα πλήρους έτους 2026 (FY2026) της National Australia Bank (NAB) (5 Νοεμβρίου 2026), κατατεθειμένη στο ASX: 127 διαφάνειες που καλύπτουν τα οικονομικά αποτελέσματα FY26 σε δολάρια Αυστραλίας (A$), την απόδοση των τομέων, τον μετασχηματισμό τεχνολογίας και AI, την ποιότητα ενεργητικού, τα κεφάλαια, τη χρηματοδότηση και ρευστότητα, τη βιωσιμότητα και τις οικονομικές προοπτικές.
Χρησιμοποιεί το εξώφυλλο αυτής της παρουσίασης ως πρότυπο στυλ για διαφάνειες με το δικό σας περιεχόμενο. Ή επιλέξτε οποιαδήποτε σελίδα παρακάτω για να χρησιμοποιήσετε τη διάταξή της ως αναφορά.
Γρήγορη Πλοήγηση
Ετικέτες
Κοινοποίηση διαφανειών
Παρουσίαση επενδυτών για τα αποτελέσματα πλήρους έτους 2026 (FY2026) της National Australia Bank (NAB) (5 Νοεμβρίου 2026), κατατεθειμένη στο ASX: 127 διαφάνειες που καλύπτουν τα οικονομικά αποτελέσματα FY26 σε δολάρια Αυστραλίας (A$), την απόδοση των τομέων, τον μετασχηματισμό τεχνολογίας και AI, την ποιότητα ενεργητικού, τα κεφάλαια, τη χρηματοδότηση και ρευστότητα, τη βιωσιμότητα και τις οικονομικές προοπτικές.
Λεπτομερής προβολή κάθε σελίδας διαφάνειας, συμπεριλαμβανομένης της διάταξης, βασικού περιεχομένου και οπτικών στοιχείων.
Διαφάνεια εξωφύλλου για την παρουσίαση επενδυτών των αποτελεσμάτων πλήρους έτους 2026 της National Australia Bank με ημερομηνία 5 Νοεμβρίου 2026, η οποία παρουσιάστηκε από τον CEO του ομίλου Andrew Irvine και τον CFO & Group Executive, Strategy του ομίλου Inder Singh.
Μπλοκ τίτλου με αριστερή στοίχιση και τα ονόματα των παρουσιαστών σε ανοιχτό γκρι φόντο, υπερμεγέθες λευκό μοτίβο αστεριού της NAB που γεμίζει το δεξί μισό, λογότυπο της NAB πάνω δεξιά.
Πίνακας περιεχομένων με αναφορές σελίδων: Επισκόπηση (3), Οικονομικά στοιχεία FY26 (20), Καταληκτικά σχόλια (32) και Πρόσθετες πληροφορίες ομίλου που καλύπτουν τεχνολογία, τομείς, δανεισμό και καταθέσεις στην Αυστραλία, ποιότητα ενεργητικού, κεφάλαια και χρηματοδότηση, βιωσιμότητα, οικονομικά δεδομένα και γλωσσάριο. Σημειώνεται ότι τα μεγέθη βασίζονται στα ταμειακά κέρδη, ένα μη θεσμοθετημένο μέτρο που συμφωνείται στη σελίδα 42.
Διάταξη δύο στηλών: παράγραφος αποποίησης ευθύνης και λίστα περιεχομένων με κουκκίδες και δεξιά στοιχισμένους αριθμούς σελίδων στα αριστερά, μοτίβο αστεριού στα δεξιά.
Διαχωριστική διαφάνεια ενότητας που εισάγει την ενότητα Επισκόπησης, η οποία παρουσιάζεται από τον Group Chief Executive Officer, Andrew Irvine.
Διαχωριστικό ενότητας με κόκκινο τίτλο και το όνομα του ομιλητή στα αριστερά και ένα διακεκομμένο κόκκινο-μαύρο περίγραμμα αστεριού στα δεξιά.
Πέντε κεντρικά μηνύματα: ισχυρή δυναμική το FY26 με αύξηση εσόδων 5,8% και αύξηση υποκείμενων κερδών 6,9%· υποστήριξη πελατών σε ένα μεταβαλλόμενο περιβάλλον· πρόοδος στην επιχειρηματική τραπεζική, τις καταθέσεις και τον ιδιόκτητο στεγαστικό δανεισμό· πολυετής φιλοδοξία για εκσυγχρονισμό της τεχνολογίας ώστε να είναι απλή, γρήγορη και ανθεκτική· και ενέργειες για τη δημιουργία μιας ισχυρότερης, πιο αποτελεσματικής τράπεζας. Τα υποκείμενα κέρδη εξαιρούν σημαντικά έκτακτα κονδύλια (large notable items - LNIs) ύψους $1.347 εκατ. προ φόρων ($949 εκατ. μετά από φόρους).
Ενιαίο στρογγυλεμένο πλαίσιο με κόκκινο περίγραμμα που περιέχει πέντε σειρές μηνυμάτων με εικονίδια.
Τρία ραβδογράμματα που συγκρίνουν το FY25 και το FY26: υποκείμενα κέρδη από $10.965 εκατ. σε $11.722 εκατ. συμπεριλαμβανομένης της επίδρασης των $1.347 εκατ. από LNIs (+6,9% χωρίς τα LNIs)· ταμειακά κέρδη (cash earnings) από $7.091 εκατ. σε $7.090 εκατ. χωρίς τα LNIs (σταθερά· $6.141 εκατ. αναφερόμενα μετά τα $949 εκατ. των LNIs)· θεσμοθετημένα κέρδη (statutory profit) από $6.759 εκατ. σε $6.143 εκατ. (πτώση 9,1%).
Τρία ραβδογράμματα (γκρι έναντι κόκκινου) δίπλα-δίπλα με διακεκομμένα πλαίσια που υπογραμμίζουν την επίδραση των σημαντικών έκτακτων κονδυλίων και σχόλια ανάπτυξης πάνω από κάθε ζεύγος.
Τάσεις πενταετίας FY22-FY26: ταμειακό ROE χωρίς LNIs 11,7%, 12,9%, 11,6%, 11,4%, 11,4%· βασικά ταμειακά EPS χωρίς LNIs 221, 247, 229, 232, 231 cents· μέρισμα ανά μετοχή 151, 167, 169, 170, 170 cents· δείκτης διανομής (payout ratio) από 68,4% σε 73,7%, με εύρος-στόχο 65-75% των ταμειακών κερδών.
Ραβδόγραμμα στα αριστερά για το ROE, δεξιά στήλη με γραμμικό διάγραμμα EPS πάνω από το γραμμικό διάγραμμα μερισμάτων και πίνακας δείκτη διανομής στο κάτω μέρος.
Οι βασικοί οικονομικοί δείκτες επιδεινώθηκαν κατά το 12μηνο έως τον Σεπ 26: ο πληθωρισμός (trimmed-mean) από 2,9% σε 3,7%, το επιτόκιο μετρητών (cash rate) από 3,6% σε 4,85% (+125 μονάδες βάσης), οι τιμές των κατοικιών από +4,7% σε -6,7%, η επιχειρηματική εμπιστοσύνη από +9 σε -13 μονάδες, η αύξηση του ΑΕΠ επιβραδύνθηκε στο 1,4%, οι αποδόσεις των αμερικανικών 10ετών ομολόγων από 4,16% σε 5,29%. Αντισταθμιστικοί παράγοντες: χαμηλή ανεργία, αναμενόμενη σταθεροποίηση τιμών κατοικιών στα μέσα του 2027, ισχυρά αποθέματα νοικοκυριών, αύξηση 11% στα υπόλοιπα offset με προπληρωμή ~38 μηνών και ισχυρή ροή νέων επιχειρηματικών δανείων.
Δύο στρογγυλεμένα πλαίσια: αριστερά μια κλίμακα δεικτών «πριν/μετά» με κύκλους για τον Σεπτέμβριο '25 και κόκκινα/πορτοκαλί σχήματα για τον Σεπτέμβριο '26, και δεξιά μια λίστα ελέγχου με μακροπρόθεσμα θετικά στοιχεία και σημεία ανθεκτικότητας των πελατών.
Οι επιχειρηματικοί πελάτες δείχνουν σημάδια αναδυόμενης πίεσης, οδηγώντας σε έγκαιρο εντοπισμό κινδύνου, εργαλεία έγκαιρης προειδοποίησης, ειδοποιήσεις αποπληρωμής μέσω SMS και αυστηρότερους ελέγχους· τα δάνεια υπό παρακολούθηση (watch loans) αυξήθηκαν στο 1,33% των GLAs τον Σεπτέμβριο '26 από 1,11% τον Μάρτιο '26. Η υποστήριξη λιανικής περιλαμβάνει την καμπάνια NAB Financial Health, νέα Community Hubs στο Werribee και το Cairns και 1,6 εκατ. εξαργυρώσεις NAB Goodies αξίας άνω των $11,6 εκατ.· οι καθυστερήσεις στεγαστικών δανείων άνω των 30 ημερών (DPD) ήταν 1,69% τον Σεπτέμβριο '26.
Δύο πλαίσια με κόκκινο περίγραμμα: κουκκίδες για επιχειρηματικούς πελάτες με κόκκινο ραβδόγραμμα δανείων υπό παρακολούθηση στα αριστερά, πρωτοβουλίες λιανικής με μακέτα τηλεφώνου και γραμμικό διάγραμμα καθυστερήσεων στα δεξιά.
Δείκτης CET1 Group Level 2 στο 11,87% τον Σεπτέμβριο '26 (12,07% pro forma συμπεριλαμβανομένων ~20 μονάδων βάσης από το τελικό DRP του FY26 με έκπτωση) έναντι ελάχιστου ορίου APRA 10,5% από την 1η Ιανουαρίου 2027· $5,4 δισ. συλλογικές προβλέψεις, συμπεριλαμβανομένων $2,0 δισ. μελλοντικών εκτιμήσεων· ο δείκτης CP/CRWA αυξήθηκε στο 1,40% μετά από ενίσχυση $103 εκατ. το 2H26· LCR 135% και NSFR 116%.
Διάταξη τεσσάρων τεταρτημορίων: σχολιασμός με κουκκίδες, γραμμικό διάγραμμα κάλυψης προβλέψεων, μαύρο ραβδόγραμμα CET1 με γραμμή ελάχιστου ορίου και ράβδοι LCR/NSFR.
Πλαίσιο στρατηγικής: γιατί (να είμαστε η πιο πελατοκεντρική εταιρεία στην Αυστραλία και τη Νέα Ζηλανδία), για ποιους είμαστε εδώ (πελάτες και συνεργάτες), ποιοι είμαστε (εικονίδια αξιών), για τι θα είμαστε γνωστοί (τραπεζικοί με βάση τις σχέσεις, εξαιρετικές εμπειρίες, ασφάλεια και βιωσιμότητα), πού θα αναπτυχθούμε (B&PB, C&IB, Personal, BNZ, ubank) και τι θα προσφέρουμε (κορυφαία υποστήριξη, κυριαρχία στην αγορά, ισχυρές αποδόσεις).
Στοιβασμένες οριζόντιες ζώνες, καθεμία με κόκκινη ετικέτα «Why/Who/What/Where» ακολουθούμενη από στήλες εικονιδίων ή κειμένου.
Μερίδιο NAB στο επιχειρηματικό MFI 18,8% (+210 μονάδες βάσης έναντι Σεπτεμβρίου '25) και στο καταναλωτικό MFI 11,7% (+80 μονάδες βάσης). Κατατάξεις στρατηγικού NPS έναντι κύριων ανταγωνιστών: #1 Μεσαίες & Μεγάλες Επιχειρήσεις, #2 Πολύ Μικρές & Μικρές Επιχειρήσεις, #3 Μαζική Κατανάλωση και #4 HNW και Mass Affluent, με τριμηνιαία παρακολούθηση Σεπτέμβριος '25-Σεπτέμβριος '26.
Δύο πλαίσια στατιστικών επικεφαλίδας πάνω από ένα πλέγμα 2x2 διαγραμμάτων NPS πολλαπλών γραμμών που συγκρίνουν τη NAB (με κόκκινο) με τρεις ανώνυμους ανταγωνιστές.
Τρεις στρατηγικές προτεραιότητες με ενέργειες: ανάπτυξη της επιχειρηματικής τραπεζικής (ηγετική θέση στο B&PB, πειθαρχημένη ανάπτυξη στο C&IB, απρόσκοπτες εμπειρίες), προώθηση της αύξησης των καταθέσεων (λογαριασμοί συναλλαγών, επιχειρηματικές πληρωμές, προτάσεις για τμήματα-στόχους) και ενίσχυση του ιδιόκτητου στεγαστικού δανεισμού (ανάπτυξη του ιδιόκτητου χαρτοφυλακίου, βελτίωση αποδόσεων, απλοποίηση διαδικασιών). Η επιτυχής εκτέλεση αναμένεται να βελτιώσει το ROE με την πάροδο του χρόνου.
Τρεις στοιβασμένες σειρές ετικετών προτεραιότητας και πλαισίων με κουκκίδες, που ενώνονται με ένα μεγάλο πράσινο βέλος που δείχνει προς μια δήλωση αποτελέσματος.
Η B&PB εξυπηρετεί περίπου 1 στις 4 ΜμΕ και περίπου 1 στις 3 αγροτικές επιχειρήσεις, με διάμεση διάρκεια πελατείας >10 έτη, ~70% των πωλήσεων μέσω ιδιόκτητων καναλιών και πάνω από 1 στους 4 πελάτες private banking στην Αυστραλία. Ο επιχειρηματικός δανεισμός αυξήθηκε από $155 δισ. σε $184 δισ. (Σεπ 24-Σεπ 26) με NIM στο 3,04%· τα υπόλοιπα επιχειρηματικών συναλλαγών αυξήθηκαν κατά 22%· τα FUM της JBWere έφτασαν τα $53,7 δισ.· τα υποκείμενα κέρδη αυξήθηκαν σε $5.893 εκατ. το FY26.
Πράσινη αριστερή στήλη διαπιστευτηρίων, μια επάνω λωρίδα τεσσάρων στρατηγικών πυλώνων και ένα πλέγμα μικρών ραβδογραμμάτων και διαγραμμάτων γραμμής.
Η C&IB είναι η #1 τράπεζα εταιρικών και θεσμικών σχέσεων στην Αυστραλία συνολικά, #1 στις συναλλακτικές τραπεζικές υπηρεσίες, #1 DCM RSI για 11 έτη και #1 στα παράγωγα επιτοκίων. Οι καταθέσεις συναλλαγών αυξήθηκαν κατά 23% στα $64 δισ.· αύξηση ~300bps στους πελάτες δανεισμού με συναλλακτική τραπεζική· οι τομείς-στόχοι αυξήθηκαν από 60% σε 83% του EAD· spot GLAs $135 δισ.· υποκείμενα κέρδη $2.734 εκατ. το FY26.
Πράσινη στήλη διαπιστευτηρίων στα αριστερά, λωρίδα εικονιδίων στο επάνω μέρος και τέσσερα διαγράμματα που περιλαμβάνουν ράβδους, δακτυλίους (donuts) και ένα διάγραμμα γραμμής αποδόσεων.
Η Personal Banking κατέχει την #1 θέση στην υποστήριξη πελατών καταστημάτων για τρία συνεχή τρίμηνα, αναπτύσσεται με ρυθμό 1x system στις καταθέσεις νοικοκυριών και στα στεγαστικά δάνεια, ενώ το 97% των νέων πελατών στεγαστικών δανείων διαθέτει ενεργό λογαριασμό συναλλαγών. Τα υπόλοιπα ιδιόκτητων στεγαστικών δανείων αυξήθηκαν από $164 δισ. σε $177 δισ. με ιδιόκτητες ροές 50% (53% στο 2H26)· οι λογαριασμοί συναλλαγών που ανοίχθηκαν σε καταστήματα αυξήθηκαν κατά 39%· τα υποκείμενα κέρδη αυξήθηκαν στα $2.257 εκατ.
Πράσινη στήλη διαπιστευτηρίων με mockup τηλεφώνου, ραβδογράμματα για την ανάπτυξη πελατών Premier, τον ιδιόκτητο δανεισμό και τα κέρδη, και μια κυκλική επισήμανση 39%.
Σε μια εξασθενημένη αγορά κατοικίας (πρόβλεψη ανάπτυξης συστήματος ~2,6% για το FY27 έναντι ~7% το FY26), με αυξημένο ανταγωνισμό και χαμηλότερες αποδόσεις, η NAB έκλεισε το χαρτοφυλάκιο Advantedge (τα υπόλοιπα $19 δισ. μεταφέρθηκαν στη NAB τον Οκτώβριο του 2026), αύξησε τον ιδιόκτητο δανεισμό στο 53% των εκταμιεύσεων του 2H26 από 48% στο 1H26, στοχεύει σε στρατηγικές σχέσεις με μεσίτες και δάνεια χαμηλότερου LVR, και πέτυχε NPS στεγαστικών δανείων 84 μονάδων (+8 μονάδες). Ο ιδιόκτητος στεγαστικός δανεισμός αναπτύχθηκε με ρυθμό 1,1x system στο 2H26.
Δύο πάνελ στο επάνω μέρος (προκλητικό περιβάλλον έναντι σκόπιμων ενεργειών), στη συνέχεια τρία πλακίδια στο κάτω μέρος: ραβδόγραμμα ανάπτυξης, επισήμανση μοντέλου υπηρεσιών μεσιτών και mockup εφαρμογής με πράσινο σήμα NPS.
Η BNZ είναι η #1 επιχειρηματική τράπεζα στη Νέα Ζηλανδία βάσει δανεισμού, #1 σε NPS καταναλωτών και Canstar Bank of the Year για στεγαστικά δάνεια και μικρές επιχειρήσεις· το 59% του στεγαστικού δανεισμού πραγματοποιείται μέσω ιδιόκτητων καναλιών. Ανάπτυξη FY26 κατά 5,8% στις καταθέσεις νοικοκυριών (1,4x system), 7,7% στον στεγαστικό δανεισμό και 5,5% στον επιχειρηματικό δανεισμό· υποκείμενα κέρδη NZ$2.118 εκατ. (πτώση 1,3%)· ο αριθμός των πελατών αυξήθηκε κατά 16% σε διάστημα 5 ετών.
Πράσινη στήλη διαπιστευτηρίων, επάνω λωρίδα πυλώνων και τρία πλακίδια διαγραμμάτων για την ανάπτυξη του ισολογισμού, το μείγμα GLA και τα υποκείμενα κέρδη.
Πολυετής μετασχηματισμός υπό την καθοδήγηση των επιχειρηματικών μονάδων για απλότητα, ταχύτητα και ανθεκτικότητα: ~90% των εφαρμογών σε σύγχρονη υποδομή cloud, ενιαία πλατφόρμα πωλήσεων, ενιαίο μητρώο πελατών, 12 από τα 35 καθολικά προϊόντων στο cloud, μια ενιαία πλατφόρμα πράκτορα AI, και μεταφορά των πληρωμών NPP σε μια μηχανή cloud πραγματικού χρόνου. Τα προϊόντα μειώθηκαν κατά 32% από το FY22 (από 386 σε 264), η παράδοση αλλαγών έγινε 18% ταχύτερη το FY26, ~600 εφαρμογές αποσύρθηκαν από το FY24.
Πράσινη λίστα ελέγχου θεμελίων στα αριστερά· τρεις γκρίζες σειρές με την ένδειξη Απλό, Γρήγορο και Ανθεκτικό με μικρά διαγράμματα και ένα κυκλικό εικονίδιο παράδοσης.
~50 ομάδες AI που υποστηρίζονται από παγκόσμιους συνεργάτες. Πρώιμα αποτελέσματα πρακτόρων AI: 20% ταχύτερη προετοιμασία επιχειρηματικών πιστωτικών σημειωμάτων, 75% λιγότερος χρόνος για τον εντοπισμό πληροφοριών πελατών C&IB, 50% λιγότερος χρόνος προετοιμασίας για προσωπικούς τραπεζίτες, 50% ταχύτερη μετάβαση από τον σχεδιασμό στον κώδικα, 80% ταχύτερη διαλογή περιστατικών κυβερνοασφάλειας και 90% λιγότερος χρόνος αξιολόγησης κυβερνοχώρου. Επόμενο κύμα υπό κατασκευή: πράκτορες φωνητικής εξυπηρέτησης, αυτοματοποίηση παραπόνων, ανίχνευση απάτης και πράκτορες οικονομικού εγκλήματος.
Κύριο πάνελ με κόκκινο περίγραμμα χωρισμένο σε πράσινες κεφαλίδες Ανάπτυξης και Παραγωγικότητας με κάρτες αποτελεσμάτων, συν ένα στενό δεξί πάνελ που απαριθμεί τα εργαλεία του επόμενου κύματος.
Διαχωριστικό ενότητας για τα Οικονομικά Στοιχεία FY26, που παρουσιάζονται από τον Inder Singh, Group Chief Financial Officer & Group Executive, Strategy.
Διαχωριστικό ενότητας με κόκκινο τίτλο και όνομα ομιλητή στα αριστερά και ένα περίγραμμα αστεριού με τελείες.
Αποτελέσματα εξαμήνου: υποκείμενα κέρδη εξαιρουμένων των LNIs $5.852 εκατ. (1H26) έναντι $5.870 εκατ. (2H26), ταμειακά κέρδη εξαιρουμένων των LNIs $3.588 εκατ. έναντι $3.502 εκατ. (-2,4%), θεσμοθετημένα κέρδη $2.750 εκατ. έναντι $3.393 εκατ. (+23,4%). P&L FY26: καθαρά λειτουργικά έσοδα $22.014 εκατ. (+5,8%), εξαιρουμένων των Markets & Treasury $20.107 εκατ. (+5,8%), λειτουργικά έξοδα εξαιρουμένων των LNIs $10.292 εκατ. (+4,5%), επιβάρυνση απομείωσης πιστώσεων $1.547 εκατ. (+85,7%).
Τρία ραβδογράμματα εξαμήνου στο επάνω μέρος με έναν πίνακα βασικών δεικτών P&L πλήρους πλάτους από κάτω.
Ισχυρή δυναμική στους επιχειρηματικούς τομείς: υποκείμενα κέρδη B&PB $5.299 εκατ. σε $5.893 εκατ. (+11,2%) και C&IB $2.702 εκατ. σε $2.734 εκατ. (+1,2%, εξαιρουμένων των Markets +4,9%). Σταθερό 2H σε ένα προκλητικό περιβάλλον για την Personal Banking ($2.044 εκατ. σε $2.257 εκατ., +10,4%· 2H -0,6%) και τη New Zealand Banking (NZ$2.146 εκατ. σε NZ$2.118 εκατ., -1,3%).
Δύο στρογγυλεμένα πάνελ που το καθένα περιέχει δύο τομεακά ραβδογράμματα με συγκρίσεις οικονομικού έτους και εξαμήνου και βέλη ανάπτυξης.
Τα καθαρά λειτουργικά έσοδα αυξήθηκαν κατά 2,5% σε εξαμηνιαία βάση (HoH) στα $11.144 εκατ. (+3,6% εξαιρουμένων των M&T), ωθούμενα από τους όγκους (+$282 εκατ.) και το περιθώριο κέρδους, με τις προμήθειες να αυξάνονται λόγω χαμηλότερων δαπανών αποκατάστασης (remediation) και τα M&T να υποχωρούν σε σύγκριση με ένα ισχυρό 1H26. Η επίδραση από τη μετατροπή του NZD ήταν -$59 εκατ. Η ανάλυση εσόδων M&T δείχνει $1.907 εκατ. για το FY26 έναντι $1.816 εκατ. το FY25.
Διάγραμμα waterfall στο πάνω μισό, στοιβαγμένο ραβδόγραμμα M&T κάτω αριστερά και κουκκίδες με τους παράγοντες εσόδων κάτω δεξιά.
Το NIM μειώθηκε κατά 2 μονάδες βάσης (bps) HoH από 1,81% σε 1,79% (αύξηση 2bps εξαιρουμένων των M&T στο 1,83%): περιθώριο δανεισμού -2bps, κόστος χρηματοδότησης αμετάβλητο, καταθέσεις +6bps, M&T -4bps. Στοιχεία για το 1H27: συνεχιζόμενος ανταγωνισμός, ευνοϊκή επίδραση ~3bps από το χαρτοφυλάκιο αναπαραγωγής (replicating portfolio) και μια μεταβολή 9bps στα Bills/OIS ισούται με ~1bp του NIM. Το επιτόκιο του χαρτοφυλακίου αναπαραγωγής αυξήθηκε στο 3,72%.
Διάγραμμα waterfall για το NIM στο πάνω μέρος με πλαίσια επεξηγήσεων. Κάτω αριστερά κουκκίδες με παράγοντες προς εξέταση και κάτω δεξιά σύνθετο διάγραμμα ράβδων/γραμμής για το χαρτοφυλάκιο αναπαραγωγής.
Τα λειτουργικά έξοδα (Opex) εξαιρουμένων των LNIs αυξήθηκαν κατά 4,5% YoY από $9.848 εκατ. σε $10.292 εκατ. (υποκείμενα $10.330 εκατ.): μισθοί και πληθωρισμός +$316 εκατ. (μισθολογικός πληθωρισμός $269 εκατ., πληθωρισμός προμηθευτών IT $47 εκατ.), προσωπικό σχετιζόμενο με τον όγκο εργασιών +$193 εκατ., τεχνολογία & επενδύσεις +$233 εκατ., D&A +$64 εκατ., λοιπά +$139 εκατ., παραγωγικότητα -$463 εκατ., συνάλλαγμα AUD/NZ -$98 εκατ., αποκατάσταση -$90 εκατ. και επίδραση πολιτικής κεφαλαιοποιημένου λογισμικού +$150 εκατ.
Ενιαίο ευρύ διάγραμμα waterfall με κόκκινες αυξήσεις, μαύρες μειώσεις και διακεκομμένες αγκύλες που ομαδοποιούν τις επενδύσεις στην επιχείρηση.
Η αύξηση των υποκείμενων λειτουργικών εξόδων για το FY27 αναμένεται να είναι <3% από μια βάση $10.214 εκατ. το FY26 εξαιρουμένης της αναδιάρθρωσης, πλέον μιας επιβάρυνσης αναδιάρθρωσης $300 εκατ. (ανακοινώθηκε στις 20 Οκτωβρίου 2026) και επίδρασης $125 εκατ. από την πολιτική κεφαλαιοποιημένου λογισμικού. Οι επενδυτικές δαπάνες παραμένουν σταθερές στα ~$1,8 δισ. (billion) ($1,78 δισ. το FY25, $1,84 δισ. το FY26) με υψηλότερο ποσοστό να εγγράφεται ως έξοδο. Ένας πίνακας παραγόντων κόστους παραθέτει στοιχεία για τον πληθωρισμό, το προσωπικό, την τεχνολογία, τις αποσβέσεις (D&A), την παραγωγικότητα και την αποκατάσταση.
Δύο πάνω πλαίσια (διάγραμμα γέφυρας κόστους και στοιβαγμένες ράβδοι επενδυτικών δαπανών) πάνω από έναν πίνακα παραγόντων κόστους με δείκτες θετικής/αρνητικής επίδρασης στα δεξιά.
Επιβάρυνση απομείωσης πιστώσεων 2H26 ύψους $841 εκατ., αυξημένη κατά $135 εκατ., συμπεριλαμβανομένης μιας υποκείμενης συλλογικής επιβάρυνσης $196 εκατ., αύξησης $103 εκατ. στις μελλοντικές προβλέψεις και επιβάρυνσης $542 εκατ. από ατομική αξιολόγηση. Το CIC ανήλθε στο 0,20% των GLAs. Τα δάνεια υπό παρακολούθηση (watch loans) αυξήθηκαν κατά 22bps στο 1,33% και τα μη εξυπηρετούμενα ανοίγματα αυξήθηκαν κατά 4bps στο 1,56%, αντανακλώντας επιδείνωση στο αυστραλιανό χαρτοφυλάκιο στεγαστικών δανείων.
Αριστερή στήλη με δύο διαγράμματα (στοιβαγμένες ράβδοι CIC με γραμμή δείκτη, ράβδοι δανείων υπό παρακολούθηση), δεξιά στήλη με σχολιασμό πάνω από ένα στοιβαγμένο ραβδόγραμμα NPL.
Συνολικές προβλέψεις $6,8 δισ. (billion) (1,76% του CRWA), 1,6x πάνω από το βασικό σενάριο 100%. Υπόλοιπο IAP $1,4 δισ. ($137 εκατ. υψηλότερο από τον Μάρτιο του '26). Οι συλλογικές προβλέψεις αυξήθηκαν κατά $278 εκατ. στα $5,4 δισ. (1,40% του CRWA), συμπεριλαμβανομένης υποκείμενης επιβάρυνσης $196 εκατ. και μελλοντικής αύξησης $103 εκατ., η οποία αντισταθμίστηκε από μια συναλλαγματική αποδέσμευση $21 εκατ. Εμφανίζεται το ιστορικό από τον Σεπτέμβριο του '19 έως τον Σεπτέμβριο του '26.
Μεγάλο στοιβαγμένο ραβδόγραμμα με γραμμές CP/CRWA και TP/CRWA στα αριστερά. Κουκκίδες με βασικά σημεία στα δεξιά.
Ο δείκτης CET1 μεταβλήθηκε από 11,65% (Μάρτιος '26) σε 11,87% (Σεπτέμβριος '26): ταμειακά κέρδη +78bps, μέρισμα -58bps, πιστωτικό RWA -21bps, ενέργειες DRP ενδιάμεσου FY26 +40bps. Pro forma 12,07%. Τα υψηλότερα επιτόκια αύξησαν το IRRBB RWA, μειώνοντας το CET1 κατά 11bps. Το προεξοφλημένο τελικό DRP αναμένεται να προσθέσει ~$0,9 δισ. (billion) (~20bps) το 1Q27. Επιβάρυνση αναδιάρθρωσης $300 εκατ. (-5bps). Ο λειτουργικός στόχος >11,25% παραμένει αμετάβλητος. Το πιστωτικό RWA αυξήθηκε από $380,6 δισ. σε $387,0 δισ.
Διάγραμμα waterfall CET1 στο πάνω μέρος, κουκκίδες με βασικά σημεία κάτω αριστερά και waterfall πιστωτικού RWA κάτω δεξιά.
Γέφυρα από το pro forma CET1 11,81% του Σεπτεμβρίου '25 στο pro forma 12,07% του Σεπτεμβρίου '26: οργανική δημιουργία κεφαλαίου +0,49% (ταμειακά κέρδη 167bps μείον μερίσματα 118bps) και -0,55% αύξηση όγκου, επιτόκια & μεταβλητότητα αγοράς -0,32%, οικονομικό περιβάλλον -0,09% ($403 εκατ. μελλοντικές προβλέψεις), λοιπά +0,13% και άντληση κεφαλαίων +0,60% μέσω προεξοφλημένων DRPs. Οι ρυθμίσεις για το FY27 εστιάζουν σε ισχυρότερο αρχικό κεφάλαιο, σκόπιμη τοποθέτηση χαρτοφυλακίου, χαμηλότερη αύξηση κόστους και επιβράδυνση της ανάπτυξης του επιχειρηματικού συστήματος από 11,5% σε 8%.
Πράσινο banner πάνω από έναν αριστερό γκρι πίνακα κινήσεων CET1 και ένα δεξί στρογγυλεμένο πλαίσιο που παραθέτει τις κεφαλαιακές ρυθμίσεις του FY27.
Ο LCR (τριμηνιαίος μέσος όρος) στο 135% και ο NSFR στο 116% τον Σεπτέμβριο του '26, πολύ πάνω από τα ελάχιστα όρια του 100%. Η έκδοση προθεσμιακής χρηματοδότησης για το FY26 διαφοροποιήθηκε ανά προϊόν, διάρκεια και νόμισμα, ενώ η έκδοση για το FY27 αναμένεται σε γενικές γραμμές στα επίπεδα των προηγούμενων ετών. Εμφανίζονται ράβδοι εκδόσεων και λήξεων για την περίοδο FY24-FY27.
Κουκκίδες με βασικά μηνύματα πάνω αριστερά, ραβδόγραμμα LCR/NSFR πάνω δεξιά και στοιβαγμένο ραβδόγραμμα πλήρους πλάτους για εκδόσεις και λήξεις προθεσμιακής χρηματοδότησης από κάτω.
Διαχωριστικό ενότητας για τα καταληκτικά σχόλια από τον CEO του Ομίλου, Andrew Irvine.
Διαχωριστικό ενότητας με κόκκινο τίτλο, όνομα ομιλητή και περίγραμμα αστεριού με τελείες.
Τέσσερις δράσεις: ενισχυμένο κεφάλαιο (pro forma CET1 12,07%, $7,2 δισ. (billion) πάνω από το ελάχιστο 10,5%, 37bps υψηλότερο από τον Σεπτέμβριο του '25), αυξημένη κάλυψη προβλέψεων (CP/CRWA 1,40%, συνολικές προβλέψεις $6,8 δισ. (billion) ή 1,76% του CRWA, το υψηλότερο από τον Σεπτέμβριο του '20), πολιτική κεφαλαιοποιημένου λογισμικού (απομείωση $1.347 εκατ., υπόλοιπο από $3.430 εκατ. σε $2.196 εκατ.) και απλοποίηση του λειτουργικού μοντέλου για μείωση των επικαλύψεων και ταχύτερη λήψη αποφάσεων.
Τέσσερις στοιβαγμένες στρογγυλεμένες σειρές, καθεμία με έντονη ετικέτα, επεξηγηματικό κείμενο και ένα μικρό διάγραμμα στα δεξιά.
Η αύξηση των επιχειρηματικών πιστώσεων επιβραδύνεται, αλλά αναμένεται να παραμείνει ισχυρότερη από εκείνη των στεγαστικών δανείων. Το pipeline της NAB είναι ελαφρώς χαμηλότερο από την αντίστοιχη περσινή περίοδο (pcp), αλλά παραμένει εύρωστο. Οι τομείς που εστιάζουν στις επιχειρήσεις παράγουν περίπου το 80% των υποκείμενων κερδών (από ~70% το FY22), με τα υποκείμενα κέρδη των πελατειακών τομέων να έχουν αυξηθεί κατά 20% από το FY22 και να παρουσιάζουν πιο σταθερές αποδόσεις επί των RWA.
Δύο πράσινα πλακίδια ετικετών στα αριστερά, σε συνδυασμό με ένα γραμμικό διάγραμμα πιστωτικής επέκτασης, ένα διάγραμμα στοιβαγμένων ράβδων κερδοφορίας με γκρι κυκλική επισήμανση και ένα γραμμικό διάγραμμα αποδόσεων.
Προτεραιότητες για το FY27: διατήρηση ανθεκτικού ισολογισμού και πειθαρχημένη διαχείριση κινδύνων, υποστήριξη των πελατών σε ένα μεταβαλλόμενο περιβάλλον, συνεχή ανάπτυξη της επιχειρηματικής τραπεζικής, των καταθέσεων και των ιδιόκτητων στεγαστικών δανείων με ισχυρότερη ευθυγράμμιση των τομέων, βελτίωση της αποδοτικότητας κόστους μέσω αλλαγών στο εργατικό δυναμικό και εκσυγχρονισμού της τεχνολογίας, και αυξανόμενη αξιοποίηση της AI για ανάπτυξη και παραγωγικότητα.
Ένα μεγάλο στρογγυλεμένο πλαίσιο με κόκκινο περίγραμμα και πέντε κουκκίδες σε λευκό φόντο.
Διαχωριστικό ενότητας που εισάγει το παράρτημα με πρόσθετες πληροφορίες για τον Όμιλο.
Διαχωριστικό ενότητας με κόκκινο τίτλο και διακεκομμένο περίγραμμα αστεριού.
Βασικά δεδομένα FY26: ταμειακά κέρδη $7.090 εκατ. εξαιρουμένων των LNIs, ταμειακή απόδοση ιδίων κεφαλαίων (ROE) 11,4%, GLAs $822,4 δισ., καταθέσεις πελατών $692,6 δισ., απομειωμένα περιουσιακά στοιχεία 0,34%, σε αθέτηση αλλά μη απομειωμένα 1,22%, δείκτης CET1 11,87%, NSFR 116%. Μερίδιο αγοράς στην Αυστραλία: επιχειρηματικά δάνεια 21,7%, στεγαστικά 14,0%, κάρτες 27,2%. 43.271 FTE και 595 υποκαταστήματα. Πιστοληπτική αξιολόγηση AA-/Aa2/AA-. Κατανομή ταμειακών κερδών: B&PB 52,0%, C&IB 24,5%, Personal 19,2%, NZ 16,4%.
Αριστερή στήλη με πίνακα κερδών ανά τομέα και κυκλικό διάγραμμα GLA πάνω από τη λωρίδα πιστοληπτικής αξιολόγησης. Δεξιά στήλη με πίνακες βασικών χρηματοοικονομικών στοιχείων, μεριδίων αγοράς και μη χρηματοοικονομικών δεδομένων.
Η προσέγγιση τριών πυλώνων «NAB Customer Voices»: εστίαση σε 20 «Must Win Battles», βρόχοι ανατροφοδότησης πελατών (ακούμε, μαθαίνουμε, ενεργούμε) και λεπτομερείς μετρήσεις εμπειρίας, σε έναν κύκλο τεσσάρων βημάτων που περιλαμβάνει την αναθεώρηση των σχολίων, την ενσωμάτωση άμεσων αποκρίσεων, τη λήψη επενδυτικών αποφάσεων και την παροχή καλύτερων εμπειριών για την προώθηση της ανάπτυξης και των αποδόσεων.
Τρία πλαίσια κεφαλίδας με βέλη πάνω από ένα κυκλικό διάγραμμα τεσσάρων βημάτων, με επίκεντρο έναν πράσινο κόμβο «Ανάπτυξη & Αποδόσεις».
Γέφυρα λειτουργικών εξόδων (opex) εξαιρουμένων των LNIs ανά εξάμηνο, από $5.018 εκατ. (Μάρτιος 26) σε $5.274 εκατ. (Σεπτέμβριος 26), με υποκείμενο ποσό $5.096 εκατ. προ των επιδράσεων συναλλάγματος AUD/NZ, αποκατάστασης και της πολιτικής κεφαλαιοποιημένου λογισμικού ($150 εκατ.). Η αποκατάσταση αντανακλά υψηλότερα κόστη μισθοδοσίας ($61 εκατ.) και χαμηλότερα κόστη που σχετίζονται με πελάτες ($5 εκατ.).
Διάγραμμα καταρράκτη (waterfall) πλήρους πλάτους με κόκκινες αυξήσεις και μαύρες μειώσεις.
Εξαμηνιαία έσοδα M&T από τον Μάρτιο 22 έως τον Σεπτέμβριο 26, κατανεμημένα σε διαχείριση κινδύνου NAB, προσαρμογή αποτίμησης παραγώγων και διαχείριση κινδύνου πελατών. Έσοδα M&T για τα έτη FY22-FY26 ύψους $1.302 εκατ., $1.587 εκατ., $1.509 εκατ., $1.816 εκατ. και $1.907 εκατ. αντίστοιχα, επίσης κατανεμημένα μεταξύ Markets έναντι Treasury και καθαρών εσόδων από τόκους έναντι λοιπών λειτουργικών εσόδων.
Ευρύ διάγραμμα στοιβαγμένων ράβδων στο επάνω μέρος με δύο μικρότερα διαγράμματα στοιβαγμένων ράβδων από κάτω.
Χρεώσεις αποκατάστασης που σχετίζονται με πελάτες ανά εξάμηνο από το 2H23 έως το 2H26 (συνεχιζόμενες έναντι διακοπεισών δραστηριοτήτων) που καλύπτουν εσφαλμένα επιτόκια, προμήθειες και εκπτώσεις. Το πρόγραμμα JBWere Adviser Service Fee ολοκληρώθηκε. Κόστη αποκατάστασης μισθοδοσίας FY26 ύψους $75 εκατ. ($7 εκατ. το 1H26, $68 εκατ. το 2H26), συμπεριλαμβανομένων $8 εκατ. για πληρωμές συναδέλφων, $30 εκατ. για κόστη λειτουργίας του προγράμματος και $37 εκατ. για μελλοντικά κόστη προγράμματος.
Σχολιασμός με κουκκίδες στα αριστερά. Δεξιά, δύο διαγράμματα στοιβαγμένων ράβδων για τις συνολικές και κατηγοριοποιημένες χρεώσεις αποκατάστασης.
Επεξηγεί γιατί η NAB χρησιμοποιεί τα ταμειακά κέρδη (που δεν αποτελούν θεσμοθετημένο ή ελεγμένο μέτρο) και συμφωνεί τα ταμειακά κέρδη του FY26 ύψους $6.141 εκατ. με τα θεσμοθετημένα καθαρά κέρδη ύψους $6.143 εκατ. μέσω αντιστάθμισης κινδύνου και μεταβλητότητας εύλογης αξίας, απόσβεσης αποκτηθέντων άυλων περιουσιακών στοιχείων και στοιχείων εξαγορών/διαθέσεων, με συγκριτικά στοιχεία για το FY25, το 2H26 και το 1H26.
Επεξηγηματικές κουκκίδες στο επάνω μέρος και ένας πίνακας συμφωνίας πλήρους πλάτους με στήλες για το FY26, FY25, τη μεταβολή, το 2H26, το 1H26 και τη μεταβολή.
Διαχωριστικό ενότητας για το παράρτημα ψηφιακού μετασχηματισμού, τεχνολογίας και καινοτομίας.
Διαχωριστικό ενότητας με κόκκινο τίτλο και διακεκομμένο περίγραμμα αστεριού.
Πρόοδος έναντι των πυλώνων «απλό, γρήγορο και ανθεκτικό» το FY26: ενιαίο μητρώο πελατών που καλύπτει το 96% των πελατών Personal και B&PB, μία πλατφόρμα κέντρου επικοινωνίας, πληρωμές σε πραγματικό χρόνο σε μηχανή cloud, μείωση του χρόνου έγκρισης επιχειρηματικών δανείων κατά 28% από το FY22, ενιαία εμπειρία onboarding, 30% των πληρωμών με κάρτα σε νέο cloud switch, Confirmation of Payee, λειτουργίες απάτης 24/7 και προθεσμιακές καταθέσεις Νέας Ζηλανδίας σε cloud core. Εστίαση για το FY27+ στην απλοποίηση διαδικασιών, τη μετάβαση καρτών και τον εκσυγχρονισμό 25 εφαρμογών προτεραιότητας.
Μήτρα τριών στηλών με μαύρες κεφαλίδες στηλών (Simple, Fast, Resilient), κόκκινες ετικέτες σειρών για την πρόοδο του FY26 και την εστίαση του FY27+.
Χρονοδιάγραμμα οροσήμων AI από το 2020-2023 (πλατφόρμα δεδομένων AI, Customer Brain με >200 μοντέλα, πλατφόρμα GenAI, αρχές υπεύθυνης AI) έως το 2024 (~800 μοντέλα, εργαλεία προγραμματιστών AI με AWS, >1.000 εκπαιδευμένοι μηχανικοί), το 2025 (Group Executive Digital, Data and AI, πιστοποίηση AI) και το 2026 (>3.500 μοντέλα, Databricks Genie, ~50 ομάδες AI, προγράμματα με AWS και Anthropic, εργαλειοθήκη πράκτορα AI).
Οριζόντιο κόκκινο χρονοδιάγραμμα με τέσσερις κυκλικούς δείκτες ετών, καθένας πάνω από μια γκρι στρογγυλεμένη στήλη με ορόσημα σημειωμένα με check.
Λειτουργικό μοντέλο AI: διακυβέρνηση, πλατφόρμα πρακτόρων AI, ικανότητες εργατικού δυναμικού και τεχνολογικά θεμέλια που υποστηρίζουν την Ανάπτυξη (Banker.AI, Customer.AI), την Παραγωγικότητα (Operations.AI, SDLC.AI, Obligations.AI, Cyber.AI) και το AI για Συναδέλφους (Ruby.AI, με εργαλεία κατάλληλα για κάθε ρόλο όπως Claude, Gemini, Copilot, Cursor, Claude Code και Devin).
Αριστερή στοίβα τεσσάρων κόκκινων πλακιδίων θεμελίωσης με εικονίδια. Δεξιά τρεις γκρίζες στήλες για την Ανάπτυξη, την Παραγωγικότητα και το AI για Συναδέλφους με επώνυμα προϊόντα AI.
Η εφαρμογή NAB αξιολογήθηκε ως η #1 κορυφαία τραπεζική εφαρμογή στο Apple App Store (4,8) και στο Google Play (4,6) για πάνω από ένα χρόνο, #3 εφαρμογή για κινητά για καταναλωτές, +20 NPS. Οι μηνιαίοι ψηφιακά ενεργοί πελάτες αυξήθηκαν κατά 24% την περίοδο Σεπ. 23-Σεπ. 26. Τα νέα χαρακτηριστικά περιλαμβάνουν επαλήθευση εντός της εφαρμογής, εξατομικευμένες εμπειρίες ανά τμήμα, ανανεωμένες οθόνες λογαριασμών, ανακάλυψη προϊόντων και διαχείριση στεγαστικών δανείων.
Mockup τηλεφώνου στα αριστερά, λίστα χαρακτηριστικών στο κέντρο και πλακίδια στατιστικών μαζί με ένα κόκκινο ραβδόγραμμα στα δεξιά.
Το NAB Connect, η ψηφιακή τραπεζική πλατφόρμα για επιχειρήσεις για πελάτες B&PB και C&IB, αξιολογήθηκε ως η #1 ψηφιακή πλατφόρμα για 8 συνεχή έτη, με NPS επιτραπέζιας έκδοσης +25 έναντι του Σεπ. 23, αύξηση ενεργών πελατών κατά 14%, διαθεσιμότητα υπηρεσιών 99,86%, συν Επιβεβαίωση Δικαιούχου (Confirmation of Payee), κλειστές καταστάσεις και καταστάσεις FX και αναβαθμισμένη ικανότητα συναλλαγών FX.
Mockups επιτραπέζιου υπολογιστή και τηλεφώνου στα αριστερά με κουκκίδες χαρακτηριστικών. Σήμα βραβείου, πράσινο σχήμα NPS και ραβδόγραμμα στα δεξιά.
Έξι πυλώνες προστασίας: 24/7 βοήθεια για απάτες, παρέμβαση σε πραγματικό χρόνο, τεχνολογία ασφάλειας (ενσωματωμένη παρακολούθηση NAB Nexus), ενισχυμένη ανίχνευση συμπεριφοράς, εκπαίδευση και υποστήριξη πελατών και κλαδικές συνεργασίες όπως η AFCX. Αποτελέσματα FY26: >$980 εκατ. επενδύθηκαν στην προστασία πελατών, ~2,5 εκατ. ειδοποιήσεις σε πραγματικό χρόνο με $403 εκατ. σε πληρωμές που στη συνέχεια εγκαταλείφθηκαν, και ~190 παραπομπές τον μήνα σε εξειδικευμένη υποστήριξη.
Πάνελ φωτογραφίας στα αριστερά, έξι στήλες εικονιδίων στο επάνω μέρος και μια γκρίζα λωρίδα αποτελεσμάτων FY26 στο κάτω μέρος.
Διαχωριστικό ενότητας που παραθέτει τις σελίδες των τομέων: Business & Private Banking (52), Personal Banking (56), Corporate & Institutional Banking (58) και New Zealand Banking (60).
Διαχωριστικό ενότητας με κόκκινο τίτλο, μικρό ευρετήριο σελίδων και διάστικτο περίγραμμα αστεριού.
Ταμειακά κέρδη τομέων FY26: B&PB $3.685 εκατ. (+10,7%, 2H26 $1.835 εκατ., -0,8% HoH), Personal Banking $1.362 εκατ. (+8,7%, 2H -5,4%), C&IB $1.740 εκατ. (-6,1%, 2H -11,1%) και New Zealand Banking NZ$1.381 εκατ. (-7,0%, 2H -10,3%).
Καθαρός πίνακας πλήρους πλάτους με πέντε στήλες και γενναιόδωρη απόσταση μεταξύ των σειρών.
Τα έσοδα του B&PB αυξήθηκαν κατά 8,2% στα $9.230 εκατ., τα υποκείμενα κέρδη κατά 11,2% στα $5.893 εκατ. και τα ταμειακά κέρδη κατά 10,7% στα $3.685 εκατ. Ο επιχειρηματικός δανεισμός αυξήθηκε στα $183,7 δισ. (+5,7%, 8% συμπεριλαμβανομένης της στέγασης), ο στεγαστικός δανεισμός στα $114,0 δισ. και οι καταθέσεις στα $252,4 δισ. (+6,1%). NIM 3,04% (2H26 3,06%), CIC $628 εκατ. (0,21%), ταμειακά κέρδη επί των RWAs 2,20%.
Τρία ραβδογράμματα στο επάνω μέρος, στοιβαγμένες ράβδοι δανεισμού/καταθέσεων κάτω αριστερά και πίνακας άλλων βασικών μεγεθών κάτω δεξιά.
Διαφοροποιημένη αύξηση επιχειρηματικού δανεισμού: αγροτικός τομέας $51 δισ. (+7,9%), υγεία $12 δισ. (+16,2%), CRE $47 δισ. (+11,2%), λοιπά $74 δισ. (+10,8%), σύνολο B&PB $184 δισ. (+10,5%), με ευρεία βάση ανάπτυξης στο εμπόριο, τη μεταποίηση, την υγεία και τις κατασκευές. Μερίδιο δανεισμού ΜΜΕ (RBA) 27,7% τον Αύγουστο του 26 (επηρεασμένο από αναδιατύπωση της RBA). Μερίδιο επιχειρηματικού δανεισμού (APRA) 21,7%.
Ραβδόγραμμα ανάπτυξης στο επάνω μέρος με ετικέτες υπολοίπων και μια φυσαλίδα επεξήγησης. Δύο ραβδογράμματα μεριδίου αγοράς από κάτω.
Ολοκληρωμένη ψηφιακή πλατφόρμα επιχειρηματικού δανεισμού: απλοποιημένη ψηφιακή προέλευση, αυτοματοποιημένη επαλήθευση και λήψη αποφάσεων, ψηφιακή εκτέλεση και αυτοματοποιημένη διαχείριση λογαριασμών. Οι συμφωνίες τραπεζιτών που υποβλήθηκαν ψηφιακά αυξήθηκαν από 8% (2H22) σε 83% (2H26), οι αυτοματοποιημένες ετήσιες αναθεωρήσεις από 23% σε 72%, το 77% των εγγράφων στάλθηκε ηλεκτρονικά και ο διάμεσος χρόνος έγκρισης μειώθηκε κατά ~28%.
Ροή διαδικασίας με σχήματα chevron στο επάνω μέρος, πράσινο βέλος που δείχνει σε τέσσερα μικρά διαγράμματα μεγεθών και μια κυκλική επεξήγηση 77%.
Ολοκληρωμένη πρόταση μέσω των NAB Private Wealth, JBWere, nabtrade και NAB Private Investments, με βραβεία από την RFI Global και το Global Finance. Καταθέσεις $48,2 δισ. (+7,1%), στεγαστικός δανεισμός $26,0 δισ. (+6,1%), καθαρές εισροές JBWere $2,3 δισ. το 2H26 και FUM $53,7 δισ. Η υπηρεσία Global Bond Service συγκέντρωσε +$6 δισ. από τον Ιούνιο του 2023. Νέες εμπειρίες ψηφιακής ένταξης πελατών.
Κυκλικό διάγραμμα οικοσυστήματος και σήματα βραβείων στα αριστερά, ραβδογράμματα απόδοσης στο κέντρο και κουκκίδες με σημαντικά στοιχεία στα δεξιά.
Τα έσοδα του Personal Banking αυξήθηκαν κατά 7,3% στα $4.962 εκατ., τα υποκείμενα κέρδη κατά 10,4% στα $2.257 εκατ. και τα ταμειακά κέρδη κατά 8,7% στα $1.362 εκατ. Στεγαστικά GLA $262,7 δισ. (+3,1%), καταθέσεις $188,6 δισ. (+7%). NIM 1,85%, CIC $313 εκατ. (0,12%), ταμειακά κέρδη επί των RWAs 1,60%.
Τρία ραβδογράμματα στο επάνω μέρος, ράβδοι GLA και καταθέσεων κάτω αριστερά και πίνακας άλλων βασικών μεγεθών κάτω δεξιά.
Η ubank στοχεύει σε νέους Αυστραλούς: NPS +22 (στεγαστικά +22), αξιολόγηση εφαρμογής 4,7/5 και >60% των ενταγμένων πελατών κάτω των 35 ετών. Οι καταθέσεις αυξήθηκαν κατά 11,0% στα $23,3 δισ. και ο δανεισμός κατά 11,6% στα $18,3 δισ. Οι πελάτες beta μοιράστηκαν πάνω από 10.000 σχόλια σε τρεις μήνες.
Διάταξη με την επωνυμία της ubank, με mockup τηλεφώνου στα αριστερά, πλακίδια στατιστικών σε γαλαζοπράσινο και σκούρο μπλε χρώμα και δύο γαλαζοπράσινα/μπλε ραβδογράμματα.
Υποκείμενα κέρδη C&IB $2.734 εκατ. (+1,2%, εξαιρουμένων των Markets +4,9%), ταμειακά κέρδη $1.740 εκατ. (-6,1%), έσοδα $4.120 εκατ. (+0,6%· εξαιρουμένων των Markets +4,3%), έσοδα Markets $603 εκατ. έναντι $671 εκατ. NIM 1,08% (2,04% χωρίς τα Markets), CIC $282 εκατ. (0,21%), ταμειακά κέρδη επί των RWAs 1,62%· περιλαμβάνει την ολοκλήρωση της εκκαθάρισης του NAB Asset Servicing το 1H26.
Δύο ραβδογράμματα στο πάνω μέρος, στοιβαγμένη ανάλυση εσόδων κάτω αριστερά και πίνακας δεικτών κάτω δεξιά.
Αποτελέσματα έρευνας Coalition Greenwich 2021-2026 έναντι των τεσσάρων μεγάλων εγχώριων τραπεζών: NPS και RSI για Μεγάλες Επιχειρήσεις & Θεσμικούς πελάτες, RSI Transactional Banking, RSI Παραγώγων Επιτοκίου, RSI Αγορών Χρεογράφων και RSI Συναλλάγματος (Εταιρικό), με τη NAB με κόκκινο χρώμα.
Πλέγμα 2x3 μικρών διαγραμμάτων γραμμής που συγκρίνουν τη NAB με τρεις ομοτίμους.
Έσοδα Τραπεζικής Νέας Ζηλανδίας (τοπικό νόμισμα) NZ$3.541 εκατ. (+0,9%), υποκείμενα κέρδη NZ$2.118 εκατ. (-1,3%), ταμειακά κέρδη NZ$1.381 εκατ. (-7,0%). Επιχειρηματικά δάνεια NZ$49,5 δισ., στεγαστικά NZ$68,8 δισ. (+7,7%), καταθέσεις NZ$91,4 δισ.· NIM 2,29% (2,60% εκτός Markets)· CIC NZ$137 εκατ. (0,12%)· ταμειακά κέρδη επί των RWAs 1,99%.
Τρία ραβδογράμματα στο πάνω μέρος, στοιβαγμένες ράβδοι υπολοίπων κάτω αριστερά και πίνακας άλλων βασικών δεικτών κάτω δεξιά.
Η BNZ κατατάσσεται στην 1η θέση στο NPS καταναλωτών και ισοβαθμεί στη 2η θέση στο NPS επιχειρήσεων μεταξύ των πέντε μεγάλων τραπεζών της Νέας Ζηλανδίας, με τριμηνιαία παρακολούθηση από τον Σεπτέμβριο του '25 έως τον Σεπτέμβριο του '26 (δεδομένα Insights HQ και Kantar).
Δύο διαγράμματα πολλαπλών γραμμών δίπλα-δίπλα με ετικέτες τέλους για την BNZ και τέσσερις ομοτίμους.
Χαρτοφυλάκιο στεγαστικών Νέας Ζηλανδίας NZ$68,8 δισ. (Σεπ '26) έναντι NZ$63,9 δισ., εκταμιεύσεις NZ$18,9 δισ.· 88,1% σταθερό επιτόκιο, 64,6% ιδιοκατοίκηση, 59,2% ιδιόκτητο δίκτυο, 18,9% μόνο τόκοι, LVR κατά την έκδοση 65,8%· 90+ DPD 0,18% και απομειωμένα 0,14%, σε σύγκριση με διαγράμματα τάσεων του κλάδου.
Πίνακας βασικών δεικτών στα αριστερά με δύο διαγράμματα γραμμής (90+ DPD και απομειωμένα δάνεια έναντι του κλάδου) στα δεξιά.
Οι καταθέσεις πελατών της BNZ ανά προϊόν αυξήθηκαν από NZ$82 δισ. (Σεπ '24) σε NZ$91 δισ. (Σεπ '26)· το μείγμα παρέμεινε σταθερό σε ~31% τρεχούμενοι λογαριασμοί (συμπ. NBIs), ~21% ταμιευτήριο, ~45% προθεσμιακές καταθέσεις και ~3% offset.
Δύο στοιβαγμένα ραβδογράμματα: απόλυτα υπόλοιπα στα αριστερά και ποσοστιαίο μείγμα στα δεξιά.
Διαχωριστικό ενότητας για το παράρτημα δανείων και καταθέσεων Αυστραλίας.
Διαχωριστικό ενότητας με κόκκινο τίτλο, υπότιτλο και διάστικτο περίγραμμα αστεριού.
Αυστραλιανά GLAs Μάρ '25-Σεπ '26 ανά τομέα: B&PB $267 δισ. έως $302 δισ. (επιχειρηματικά δάνεια $184 δισ.), Personal Banking $258 δισ. έως $271 δισ. (στεγαστικά $263 δισ.), C&IB $116 δισ. έως $135 δισ. και υπόλοιπα Ubank.
Τέσσερις ομάδες στοιβαγμένων ραβδογραμμάτων διατεταγμένες από αριστερά προς τα δεξιά ανά τομέα.
Αυστραλιανό χαρτοφυλάκιο στεγαστικών $377 δισ. τον Σεπ '26: μέσο μέγεθος δανείου $438 χιλ., 93,7% κυμαινόμενο, 65,3% ιδιοκατοίκηση, 47,1% ιδιόκτητα δίκτυα, 17,4% μόνο τόκοι, υπόλοιπα offset $60 δισ., δυναμικό LVR 39,9%, απόθεμα ασφαλείας offset/redraw 38,4 μήνες· 90+ DPD 1,09%, απομειωμένα 0,10%, κάλυψη προβλέψεων ατομικής αξιολόγησης 25,7%, με δείκτες εκταμίευσης και ακίνητα υπό κατοχή.
Πυκνός πίνακας δεδομένων πλήρους πλάτους με στήλες χαρτοφυλακίου και στήλες εκταμιεύσεων.
Απαιτήσεις έγκρισης που καλύπτουν την επαλήθευση εισοδήματος και περικοπές (10% ενοίκιο, 20% λιγότερο βέβαιο εισόδημα), έξοδα νοικοκυριού (το μεγαλύτερο μεταξύ δηλωθέντος ή HEM), ικανότητα εξυπηρέτησης (επιτόκιο πελάτη συν περιθώριο 3,0% ή κατώτατο όριο 5,75%), αξιολόγηση υφιστάμενου χρέους και όρια LVR (π.χ. 95% P&I ιδιοκατοίκηση, 80% σε ταχυδρομικούς κώδικες υψηλού κινδύνου, 70% υψηλού κινδύνου), συν πολιτικές για DTI, LMI και επαλήθευση μεσιτών.
Αριστερός πίνακας κατηγοριών πολιτικής με περιγραφές σε κουκκίδες· δεξιός πίνακας ορίων LVR και άλλες κουκκίδες πολιτικής.
Γέφυρα ροής στεγαστικών δανείων από $373 δισ. (Μάρ '26) σε $377 δισ. (Σεπ '26) μέσω νέων χρηματοδοτήσεων, καθαρών αναχρηματοδοτήσεων, τόκων και αποπληρωμών, προπληρωμών, πωλήσεων/κλεισιμάτων ακινήτων και Advantedge· υπόλοιπα τομέων: Personal Banking $262,7 δισ., B&PB $114,0 δισ. και Ubank $18,3 δισ.
Διάγραμμα καταρράκτη (waterfall) στο πάνω μέρος και τρεις ομάδες ραβδογραμμάτων τομέων από κάτω.
Μείγμα χαρτοφυλακίου στεγαστικών: ιδιοκατοίκηση P&I 60,4%, επενδυτικά P&I 20,6%, επενδυτικά IO 13,4%, ιδιοκατοίκηση IO 3,9%, πιστωτικά όρια 1,7%· ανά πολιτεία NSW/ACT 42%, VIC/TAS 32%, QLD 15%, WA 7%, SA/NT 4%· οι ζώνες εισοδήματος αιτήσεων συγκεντρώνονται στα $200 χιλ.-$500 χιλ.
Δύο κυκλικά διαγράμματα στο πάνω μέρος και ένα ραβδόγραμμα ζωνών εισοδήματος αιτήσεων στο κάτω μέρος.
Δάνεια ιδιοκατοίκησης $240,0 δισ. έως $247,8 δισ. (+3,2%) και επενδυτικά δάνεια $127,5 δισ. έως $131,3 δισ. (+3,0%)· μηνιαία ανάπτυξη έναντι του συστήματος, με τις κινήσεις Νοε-Δεκ 2025 να επηρεάζονται από μια αναταξινόμηση $4,2 δισ. από επενδυτικά σε ιδιοκατοίκηση.
Δύο ραβδογράμματα στο πάνω μέρος και δύο διαγράμματα γραμμής μηνιαίας ανάπτυξης NAB έναντι συστήματος από κάτω με πλαίσια επεξηγήσεων για την αναταξινόμηση.
Τα υπόλοιπα offset και redraw αυξάνονται διαχρονικά (συνολικά και κυμαινόμενα), κατανομή ανά ζώνη υπολοίπου και κατανομή ανά προπορευόμενες μηνιαίες αποπληρωμές: 40% των λογαριασμών είναι περισσότερο από 2 χρόνια μπροστά τον Σεπ '26, με ~2% να υπολείπεται.
Διάγραμμα γραμμής και ομαδοποιημένο ραβδόγραμμα στο πάνω μέρος, ομαδοποιημένο ραβδόγραμμα και στοιβαγμένες ράβδοι υπολοίπων από κάτω.
Κατανομή LVR κατά την έκδοση και δυναμικού LVR για την περίοδο Μαρ 25-Σεπ 26. Ο μέσος δυναμικός LVR διαμορφώθηκε στο 39,7%. $17,7 δισ. παρουσιάζουν δυναμικό LVR άνω του 90%, εκ των οποίων τα $6,6 δισ. δεν καλύπτονται από LMI ή εγγύηση πρώτης κατοικίας και τα $403 εκατ. βρίσκονται σε καθυστέρηση άνω των 90 ημερών (90+ DPD) ή είναι απομειωμένα.
Δύο ομαδοποιημένα ραβδογράμματα σε κατακόρυφη διάταξη με πλαίσιο επεξήγησης στα δεξιά.
Οι καταθέσεις πελατών στην Αυστραλία αυξήθηκαν από $560 δισ. (Μάρ 25) σε $618 δισ. (Σεπ 26): συναλλακτικοί λογαριασμοί (συμπ. NBIs) $184 δισ., αποταμιευτικοί $156 δισ., προθεσμιακές καταθέσεις $180 δισ., λογαριασμοί offset $62 δισ. και δομημένες καταθέσεις $36 δισ.. Το μείγμα αποτελείται από περίπου 30% συναλλακτικούς, 25% αποταμιευτικούς και 29% προθεσμιακές καταθέσεις.
Σωρευμένο ραβδόγραμμα υπολοίπων στα αριστερά και σωρευμένο γράφημα μείγματος 100% στα δεξιά.
Καταθέσεις ανά τομέα για την περίοδο Μαρ 25-Σεπ 26: B&PB από $235 δισ. σε $252 δισ., Personal Banking από $169 δισ. σε $189 δισ., C&IB από $134 δισ. σε $154 δισ. και Corporate Functions & Other (συμπ. Ubank και Treasury) περίπου $22-23 δισ., με διαχωρισμό ανά τύπο προϊόντος.
Τέσσερις ομάδες σωρευμένων ραβδογραμμάτων ανά τομέα, τοποθετημένες δίπλα-δίπλα.
Διαχωριστική διαφάνεια ενότητας για το παράρτημα ποιότητας ενεργητικού του Ομίλου.
Διαχωριστικό ενότητας με κόκκινο τίτλο, υπότιτλο και περίγραμμα διάστικτου αστεριού.
Μακροπρόθεσμη επιβάρυνση απομείωσης πιστώσεων ως % των GLAs από την ύφεση στα τέλη της δεκαετίας του 1980, την παγκόσμια χρηματοπιστωτική κρίση (GFC) και την πανδημία COVID (0,19% πρόσφατα), καθώς και εξαμηνιαίες επιβαρύνσεις Μαρ 17-Σεπ 26 διαχωρισμένες σε ατομικά αξιολογούμενες και συλλογικές επιβαρύνσεις, φτάνοντας το 0,20% το Β' εξάμηνο του 26 (2H26).
Γράφημα γραμμής μακροπρόθεσμης τάσης με σκιασμένες περιόδους κρίσης στο πάνω μέρος. Σωρευμένο εξαμηνιαίο ραβδόγραμμα με ετικέτες δεικτών στο κάτω μέρος.
Οι IAP αυξήθηκαν στα 1.391 εκατ. $ τον Σεπ 26 με κάλυψη IAP/απομειωμένων περιουσιακών στοιχείων 50,3%. Καθαρές διαγραφές 400 εκατ. $ (0,10% των GLAs). Σύνθεση της επιβάρυνσης IAP από το Α' εξάμηνο του 18 (1H18) έως το Β' εξάμηνο του 26 (2H26), παρουσιάζοντας νέες και αυξημένες προβλέψεις έναντι αντιλογισμών και ανακτήσεων.
Δύο ραβδογράμματα στο πάνω μέρος και ένα ευρύ εξαμηνιαίο ραβδόγραμμα με γραμμή δείκτη στο κάτω μέρος.
Το μείγμα δραστηριοτήτων του Ομίλου μεταβλήθηκε από 76% εμπορικά / 16% στεγαστικά δάνεια το 1985 σε 44% εμπορικά / 55% στεγαστικά δάνεια το 2026. Εκτιμώμενο μακροπρόθεσμο ποσοστό ζημιών στο μείγμα του 2026: 0,15% (μέσος όρος 1985-2026), 0,13% (2007-2026) και 0,08% (τελευταία 10 έτη), έναντι αυστραλιανών μέσων όρων 0,29%, 0,19% και 0,08%.
Δύο κυκλικά διαγράμματα στα αριστερά (1985 έναντι 2026) και πίνακας ποσοστών ζημιών στα δεξιά.
GLAs ύψους 822,4 δισ. $ ανά προϊόν (στεγαστικά 55%, λοιπά προθεσμιακά δάνεια 41%, πάγια & μισθώσεις 2%, υπεραναλήψεις 1%, κάρτες 1%), γεωγραφία (Αυστραλία 85%, Νέα Ζηλανδία 12%, λοιπά 3%) και επιχειρηματική μονάδα (B&PB 37%, Personal 33%, C&IB 16%, NZ 12%, λοιπά 2%).
Ένα μεγάλο κυκλικό διάγραμμα στα αριστερά και δύο μικρότερα κυκλικά διαγράμματα στα δεξιά.
Μεταβολή προβλέψεων από 6.386 εκατ. $ (Μάρ 26) σε 6.801 εκατ. $ (Σεπ 26), μια αύξηση 415 εκατ. $: υποκείμενες CP +175 εκατ. $, οικονομική προσαρμογή +106 εκατ. $, FLAs στοχευμένων τομέων -3 εκατ. $ και IAP +137 εκατ. $. Επεξήγηση των υποκείμενων CP βάσει μοντέλου, της οικονομικής προσαρμογής τριών σεναρίων, των FLAs στοχευμένων τομέων (νέο Utilities FLA) και των IAP.
Γράφημα καταρράκτη (waterfall) στο πάνω μέρος και τέσσερις στήλες επεξηγηματικού κειμένου από κάτω.
Συνολική πρόβλεψη ECL 6.801 εκατ. $ (σταθμισμένη βάσει πιθανότητας) έναντι 4.168 εκατ. $ στο 100% αισιόδοξο σενάριο, 4.484 εκατ. $ στο βασικό σενάριο και 9.651 εκατ. $ στο δυσμενές σενάριο. Οι σταθμίσεις των αυστραλιανών σεναρίων παραμένουν αμετάβλητες: 2,5% αισιόδοξο, 52,5% βασικό και 45,0% δυσμενές. Το βασικό σενάριο προβλέπει αύξηση ΑΕΠ 1,5% το FY27, ανεργία 4,7% και τιμές κατοικιών -4,9%. Οι συνολικές προβλέψεις είναι 1,6x του βασικού σεναρίου.
Πίνακες σεναρίων και σωρευμένο ραβδόγραμμα προβλέψεων στα αριστερά. Βασικά σημεία προβληματισμού και πίνακας οικονομικών παραδοχών στα δεξιά.
EAD μη λιανικού δανεισμού ύψους 437,4 δισ. $ τον Σεπ 26. NPLs ως % του EAD ανά κλάδο (εμπορικά ακίνητα 24% του EAD, γεωργία 15%, χρηματοοικονομικά & ασφάλειες 14%, ακολουθούμενα από υπηρεσίες κοινής ωφέλειας, επιχειρηματικές υπηρεσίες, μεταποίηση και λοιπά), με επισήμανση των στοχευμένων τομέων με μελλοντικές προσαρμογές.
Ομαδοποιημένο ραβδόγραμμα ανά κλάδο με γραμμές αναφοράς και μια λωρίδα μεριδίου κλάδου στο κάτω μέρος.
Οι FLAs στοχευμένων τομέων μειώθηκαν από 334 εκατ. $ (Σεπ 24) σε 264 εκατ. $ (Σεπ 26), καλύπτοντας τους κλάδους κοινής ωφέλειας, γεωργίας, κατασκευών, ενεργοβόρων βιομηχανιών, τουρισμού και φιλοξενίας, αυστραλιανών στεγαστικών δανείων, λιανικού εμπορίου και εμπορικών ακινήτων.
Σωρευμένο ραβδόγραμμα στα αριστερά με υπόμνημα χρωμάτων στα δεξιά.
EAD μη λιανικής IRB του Ομίλου ανά ζώνη PD: επενδυτική βαθμίδα 56,5% (57,5% Μάρ 26), μη επενδυτική βαθμίδα 42,2% και μη εξυπηρετούμενα 1,28%. Το μερίδιο των ανοιγμάτων επιχειρηματικών δανείων με PD >=2,5% κυμαίνεται γύρω στο 8% από την ευθυγράμμιση με τον Πυλώνα 3 τον Μάρ 25.
Ομαδοποιημένο ραβδόγραμμα ζωνών PD στο πάνω μέρος και μακροπρόθεσμο ραβδόγραμμα ανοιγμάτων υψηλού PD στο κάτω μέρος.
Δάνεια και προκαταβολές ανά στάδιο (συνολικά 1.070 δισ. $ τον Σεπ 26: 841 δισ. $ στάδιο 1, 216 δισ. $ στάδιο 2) και προβλέψεις ανά στάδιο (στάδιο 1 679 εκατ. $, στάδιο 2 3.476 εκατ. $, στάδιο 3 2.646 εκατ. $). Κάλυψη προβλέψεων 0,08% για το στάδιο 1, 1,61% για το στάδιο 2 και 20,7% για το στάδιο 3, με πίνακα που επεξηγεί τους ορισμούς των σταδίων.
Τρία ραβδογράμματα στο πάνω μέρος και πίνακας ορισμών σταδιοποίησης με κουκκίδες από κάτω.
Οι καθυστερήσεις και οι απομειώσεις επιδεινώθηκαν το Β' εξάμηνο του 26 (2H26), κυρίως σε στεγαστικά δάνεια που εξυπηρετούνται από επιχειρηματικό εισόδημα: 30+ DPD 1,69%, 90+ DPD 1,09% και απομειωμένα 0,10%. Ο μέσος δυναμικός LVR αυξήθηκε στο 39,7%, οι καθαρές διαγραφές κάτω από 1 μονάδα βάσης (bp), 17,7 δισ. $ άνω του 90% DLVR και 1,5 δισ. $ συνολικές προβλέψεις στεγαστικών δανείων.
Κουκκίδες με βασικά στοιχεία επάνω αριστερά, γραμμικό γράφημα ληξιπρόθεσμων οφειλών επάνω δεξιά και ένα ευρύ γράφημα περιοχής για τον μέσο όρο DLVR και την αρνητική καθαρή θέση στο κάτω μέρος.
Στοιχεία για στεγαστικά δάνεια στην Αυστραλία με καθυστέρηση 90+ DPD και απομειωμένα περιουσιακά στοιχεία ανά πολιτεία και σκοπό (επενδυτικά 1,15%, FHB 1,03%, ιδιοκατοίκηση 1,25%), 30+ DPD ανά σκοπό και ανά έτος έκδοσης (vintage) CY2017-2025 σε σχέση με τους μήνες στο χαρτοφυλάκιο.
Πλέγμα 2x2 με γραφήματα πολλαπλών γραμμών.
CIC καρτών και προσωπικών δανείων 125 εκατ. $ (2,49%) το Β' εξάμηνο του 26 (2H26), μειωμένο λόγω βελτίωσης στο χαρτοφυλάκιο της Citi και εποχικότητας· 90+ DPD 82 εκατ. $ (0,83%)· σταθερό ποσοστό ανακυκλούμενης πίστωσης καταναλωτικών καρτών στο ~65%· μακροπρόθεσμες τάσεις 30+ DPD για καταναλωτικές κάρτες και προσωπικά δάνεια.
Κουκκίδες με βασικά στοιχεία επάνω αριστερά με τρία γραφήματα τοποθετημένα γύρω τους.
CIC επιχειρηματικών δανείων 520 εκατ. $ (0,33%) το Β' εξάμηνο του 26 (2H26)· μη εξυπηρετούμενα ανοίγματα 6.350 εκατ. $ (2,00% των GLAs) με απομειωμένα 2.009 εκατ. $· προφίλ εξασφαλίσεων ~58% πλήρως εξασφαλισμένα· χαρτοφυλάκιο ~53% επενδυτικής βαθμίδας (investment grade).
Πλέγμα 2x2 με σωρευτικά ραβδογράμματα και γραμμές δεικτών.
CIC του B&PB 422 εκατ. $ (0,28%) το 2ο εξάμηνο του 26· μη εξυπηρετούμενα ανοίγματα 7.623 εκατ. $ (2,53% των GLAs), διαχωρισμένα σε στεγαστικά 5.518 εκατ. $ και μη στεγαστικά 2.105 εκατ. $· εξασφαλίσεις 72% πλήρως εξασφαλισμένα· 78% κάτω από την επενδυτική βαθμίδα ή σε αθέτηση.
Πλέγμα 2x2 με σωρευτικά ραβδογράμματα.
Τα NPLs των επιχειρηματικών δανείων του B&PB μειώθηκαν στο 2,99% των GLAs κατά το 2ο εξάμηνο του 26 λόγω χαμηλότερων υπολοίπων σε κατάσταση αθέτησης αλλά μη απομειωμένων· επιδείνωση στους κλάδους γεωργίας, κατασκευών και μεταφορών & αποθήκευσης· τα δάνεια υπό παρακολούθηση (watch loans) του B&PB αυξήθηκαν κατά 30% από τον Μάρτιο του '26, αντανακλώντας την έγκαιρη παρέμβαση και τις αναδυόμενες πιέσεις.
Κουκκίδες επάνω αριστερά, σωρευτικές ράβδοι NPL επάνω δεξιά, ραβδόγραμμα ομαδοποιημένο ανά κλάδο στο κάτω μέρος.
Μακροπρόθεσμοι δείκτες NPL επιχειρηματικών δανείων B&PB Σεπ 18-Σεπ 26 (2,99% τον Σεπ 26), μερίδιο ανοιγμάτων με PD >=2,5% (~13%), προφίλ εξασφαλίσεων υπολοίπων υψηλότερου κινδύνου (21% μερικώς εξασφαλισμένα, 72% πλήρως εξασφαλισμένα) και συνολικό EaD με PD >=2,5% χωρίς πλήρη εξασφάλιση.
Ευρύ σωρευτικό ραβδόγραμμα στο επάνω μέρος· ραβδόγραμμα, σωρευτική ράβδος εξασφαλίσεων και μικρός πίνακας στο κάτω μέρος.
EAD ομίλου στον αγροτικό τομέα 65,9 δισ. $ (Αυστραλία 79%, Νέα Ζηλανδία 21%), ~15% του μη λιανικού EAD· EAD αυστραλιανού χαρτοφυλακίου 52,2 δισ. $ διαφοροποιημένο σε βοοειδή, μικτή γεωργία, σιτηρά, γαλακτοκομικά και άλλους κλάδους, 87% πλήρως εξασφαλισμένο· οι προβλέψεις περιλαμβάνουν FLA 63 εκατ. $ για τον συγκεκριμένο τομέα· μικτές εποχιακές συνθήκες και αποδυνάμωση των αξιών των αγροκτημάτων.
Γράφημα πίτας και κουκκίδες στο επάνω μέρος· πίτα τομέων, ράβδοι ποιότητας ενεργητικού και πίτα εξασφαλίσεων στο κάτω μέρος.
GLAs εμπορικών ακινήτων ομίλου 87,9 δισ. $ (Αυστραλία 81,1 δισ. $, Νέα Ζηλανδία 6,8 δισ. $), 10,7% των GLAs του ομίλου· EAD εμπορικών ακινήτων 99 δισ. $ ανά τομέα (λιανικό εμπόριο 25%, γραφεία 21%, βιομηχανία 21%, οικιστικά 16%) και γεωγραφία (NSW 34%, VIC 25%, QLD 18%)· 81% πλήρως εξασφαλισμένα και κυρίως θεσμικής επενδυτικής βαθμίδας.
Πίνακας GLA επάνω αριστερά, πίτες τομέων και γεωγραφίας επάνω δεξιά, ράβδοι μακροπρόθεσμων υπολοίπων και πίτα εξασφαλίσεων στο κάτω μέρος.
Τα μη εξυπηρετούμενα ανοίγματα σε εμπορικά ακίνητα μειώθηκαν κατά το FY26, με τάση προς την κατάσταση αθέτησης αλλά μη απομείωσης· τα αυξανόμενα επιτόκια αποτελούν εμπόδιο για την κάλυψη τόκων· τα περισσότερα νέα επενδυτικά δάνεια CRE είναι κάτω από 60% LVR· οι προβλέψεις περιλαμβάνουν FLA 55 εκατ. $ για τον συγκεκριμένο τομέα· η οικιστική ανάπτυξη και τα δευτερεύοντα γραφεία παραμένουν υπό πίεση.
Δύο στήλες παρατηρήσεων πάνω από ένα ραβδόγραμμα μη εξυπηρετούμενων ανοιγμάτων με γραμμή δείκτη.
EAD κατασκευών 16,8 δισ. $ (~4% του μη λιανικού EAD), 58% υπηρεσίες κατασκευαστικών κλάδων· 46% πλήρως εξασφαλισμένα· ~50% των ανοιγμάτων C&IB είναι ενδεχόμενες διευκολύνσεις· οι προβλέψεις περιλαμβάνουν FLA 22 εκατ. $ για τον συγκεκριμένο τομέα· ο δείκτης μη εξυπηρετούμενων ανοιγμάτων γύρω στο 2,8% τον Σεπ 26.
Ράβδοι EAD και κουκκίδες στο επάνω μέρος· πίτες τομέα και εξασφαλίσεων και ράβδοι NPL στο κάτω μέρος με έναν μικρό πίνακα.
EAD μεταποίησης και μεταφορών & αποθήκευσης ~45 δισ. $ (~10% του μη λιανικού EAD) υπό πίεση από το αυξημένο κόστος εισροών· τα μη εξυπηρετούμενα ανοίγματα αυξήθηκαν κατά 9 μονάδες βάσης από τον Μάρτιο του 26 στο 2,33%· οι προβλέψεις περιλαμβάνουν FLA 49 εκατ. $ για τον συγκεκριμένο τομέα· 46% πλήρως εξασφαλισμένα.
Ράβδοι EAD και κουκκίδες στο επάνω μέρος· πίτα τομέα, πίτα εξασφαλίσεων και ραβδόγραμμα NPL στο κάτω μέρος.
EAD μη τραπεζικών F&I 95,7 δισ. $ (εξαιρουμένων 82 δισ. $ τραπεζικού EAD που υποστηρίζει τον LCR), συμπεριλαμβανομένων των Funds Finance (25,7 δισ. $, κυρίως δανεισμός με δικαίωμα αναγωγής σε επενδυτές προς κεφάλαια ιδιωτικών συμμετοχών που υποστηρίζονται από θεσμικούς επενδυτές υψηλής ποιότητας) και τιτλοποιήσεων τρίτων (34,2 δισ. $, ~99% με αξιολόγηση AAA/AA).
Ράβδοι EAD επάνω αριστερά με δύο γραφήματα πίτας από κάτω· επεξηγηματικό κείμενο για Funds Finance και τιτλοποιήσεις στα δεξιά.
EAD υπηρεσιών κοινής ωφέλειας 28,4 δισ. $ (~6% του μη λιανικού EAD), με το C&IB εξωτερικού στα 14,7 δισ. $, 75% επενδυτικής βαθμίδας· NPLs 1,81% του EAD του τομέα τον Σεπ 26, επηρεασμένα από μικρό αριθμό πελατών ευρυζωνικών υπηρεσιών εξωτερικού (1,9 δισ. $ EAD) που αντιμετωπίζουν υπερβάσεις κόστους και χαμηλή αποδοχή, με ορισμένες εξόδους το 2ο εξάμηνο του 26· οι προβλέψεις περιλαμβάνουν FLA 75 εκατ. $ για τον συγκεκριμένο τομέα.
Ράβδοι EAD και κουκκίδες στο επάνω μέρος· πίτα υποτομέων, πίτα βαθμίδας αξιολόγησης και ραβδόγραμμα NPL στο κάτω μέρος.
Διαχωριστικό ενότητας για το παράρτημα κεφαλαίου, χρηματοδότησης και ρευστότητας.
Διαχωριστικό ενότητας με κόκκινο τίτλο, υπότιτλο και διάστικτο περίγραμμα αστεριού.
Το συνολικό RWA αυξήθηκε από 449,8 δισ. $ (Μάρτιο του '26) σε 459,1 δισ. $ (Σεπτέμβριο του '26), λόγω του πιστωτικού κινδύνου (+6,4 δισ. $) και του IRRBB (+4,4 δισ. $), με χαμηλότερο κίνδυνο αγοράς. Το πιστωτικό RWA αυξήθηκε από 380,6 δισ. $ σε 387,0 δισ. $ λόγω της ισχυρής αύξησης των επιχειρηματικών δανείων, η οποία αντισταθμίστηκε εν μέρει από την αποδέσμευση αποθεμάτων (overlay releases) ύψους 3,0 δισ. $.
Κουκκίδες με βασικά μηνύματα πάνω αριστερά, γράφημα καταρράκτη (waterfall) RWA πάνω δεξιά και τριμηνιαίος καταρράκτης πιστωτικού RWA στο κάτω μέρος.
Το IRRBB RWA αυξήθηκε κατά ~4,4 δισ. $ στα 22,3 δισ. $ λόγω των υψηλότερων επιτοκίων swap (3ετές AUD swap 4,9%). Η NAB αντισταθμίζει το κεφάλαιο στα 3 έτη και τις καταθέσεις στα 5 έτη. Το RWA για EGL και προαιρετικότητα (optionality) αναμένεται να μειωθεί κατά ~1,5 δισ. $ το FY27 και ~2,3 δισ. $ το FY28. Μια κίνηση 10 μονάδων βάσης (bps) στα swap ισούται με ~0,5 δισ. $ RWA.
Κουκκίδες πάνω αριστερά, καμπύλη μείωσης (runoff) πάνω δεξιά, σωρευμένο ραβδόγραμμα IRRBB με γραμμή επιτοκίου swap από κάτω.
Υπόλοιπα χαρτοφυλακίου αναπαραγωγής (replicating portfolio) της NAB και μέσο επιτόκιο (3,19% έως 3,72%) και χαρτοφυλάκια αναπαραγωγής της BNZ (υπόλοιπα σε NZ$, 3,80%), με σύγκριση μακροπρόθεσμων επιτοκίων χαρτοφυλακίου έναντι 3m BBSW/BKBM και επιτοκίων swap 3 και 5 ετών από τον Σεπτέμβριο 21 έως τον Σεπτέμβριο 26.
Δύο ραβδογράμματα με γραμμές επιτοκίων στα αριστερά και δύο μακροπρόθεσμα διαγράμματα πολλαπλών γραμμών στα δεξιά.
Ο δείκτης APRA CET1 11,9% αντιστοιχεί σε διεθνώς συγκρίσιμο CET1 17,6% τον Σεπ 26 (Tier 1 19,7%, συνολικό κεφάλαιο 28,9%), με πίνακα συμφωνίας που δείχνει προσαρμογές για αφαιρέσεις, IRRBB, πολλαπλασιαστές στεγαστικών δανείων και κατώτατα όρια LGD, IPRE και άλλες διαφορές.
Ομαδοποιημένα ραβδογράμματα στο πάνω μέρος και πίνακας συμφωνίας (reconciliation) στο κάτω μέρος.
Χρονοδιάγραμμα κανονιστικών αλλαγών για την περίοδο 2026-2028: εφαρμογή σταδιακής κατάργησης APRA AT1, διαβουλεύσεις για τον πιστωτικό κίνδυνο και τον κίνδυνο αγοράς (APS 116), διαβούλευση για τη ρευστότητα (APS 210), νομοθετικό όριο καλυμμένων ομολόγων (Banking Regulations 2026) και εφαρμογή αναθεώρησης κεφαλαιακών ρυθμίσεων RBNZ.
Πίνακας τύπου Gantt με στήλες ετών και γκρίζες μπάρες με την ένδειξη διαβούλευση (consultation) ή εφαρμογή (implementation).
Από τον Ιανουάριο του 2027, η APRA αντικαθιστά το 1,5% AT1 με 0,25% επιπλέον CET1 και 1,25% Tier 2. Η NAB διαθέτει $7,1 δισ. AT1 που συνεισφέρουν μέχρι τις πρώτες ανακλήσεις (calls) έως το 2032. Αναμένεται έκδοση Tier 2 ύψους ~$6-7 δισ. ετησίως. Το ανεξόφλητο Tier 2 είναι κατά 72% ανακλήσιμο, 48% σε USD και 43% σε AUD. Διάγραμμα μείωσης (runoff) AT1 και Tier 2 έως το FY33+.
Κουκκίδες πάνω αριστερά, σωρευμένες ράβδοι κεφαλαιακών απαιτήσεων πάνω δεξιά, δύο κυκλικά διαγράμματα και ράβδοι μείωσης (runoff) από κάτω.
Χρηματοδοτούμενος ισολογισμός ύψους $1.060 δισ.: ενεργητικό 43% στεγαστικά, 34% επιχειρηματικά δάνεια, 21% ρευστά στοιχεία· χρηματοδότηση 61% σταθερές καταθέσεις πελατών, 14% προθεσμιακή χρηματοδότηση >12 μηνών, 12% βραχυπρόθεσμη χονδρική, 6% ίδια κεφάλαια. Πηγές και χρήσεις κεφαλαίων σε διάστημα 12 μηνών και το κενό βασικής χρηματοδότησης στην Αυστραλία έναντι των ομοτίμων.
Δύο σωρευμένες στήλες 'ισολογισμού' στα αριστερά, καταρράκτης πηγών/χρήσεων πάνω δεξιά και διάγραμμα γραμμής ομοτίμων κάτω δεξιά.
Τριμηνιαίος μέσος όρος LCR 135% τον Σεπ 26 (HQLA $212 δισ. έναντι καθαρών ταμειακών εκροών $158 δισ.). NSFR 116% με $738 δισ. διαθέσιμη σταθερή χρηματοδότηση έναντι $636 δισ. απαιτούμενης. Γέφυρες μεταβολής για LCR (132% σε 135%) και NSFR.
Τέσσερα διαγράμματα σε πλέγμα 2x2: ράβδοι LCR, σωρευμένη σύνθεση NSFR και δύο καταρράκτες μεταβολών.
Ιστορική έκδοση προθεσμιακής χρηματοδότησης FY21-FY26 ανά τύπο (senior unsecured, Tier 2, secured, RBA TFF, διευκολύνσεις RBNZ) με διάρκειες 4,3-8,1 έτη (5,2 έτη το FY26). Προφίλ λήξης προθεσμιακής χρηματοδότησης από το FY27 έως μετά το FY31 με σταθμισμένη μέση διάρκεια 3,3 έτη.
Δύο σωρευμένα ραβδογράμματα τοποθετημένα κατακόρυφα με ετικέτες διάρκειας πάνω από τις ράβδους.
Έκδοση FY26 ανά προϊόν (senior 54%, καλυμμένα 25%, Tier 2 16%, RMBS 5%) και νόμισμα (AUD 33%, USD 33%, EUR 16%, GBP 8%, NZD 6%). Ανεξόφλητη έκδοση: senior 57%, Tier 2 και AT1 21%, καλυμμένα 20%. Χρησιμοποιήθηκε το 43% της ικανότητας καλυμμένων ομολόγων.
Τέσσερα κυκλικά διαγράμματα σε πλέγμα 2x2.
Ενδεικτικό κόστος έκδοσης προθεσμιακής χονδρικής για 3ετή, 5ετή και 10ετή senior και 10NC5 Tier 2, μέσο κόστος χαρτοφυλακίου προθεσμιακής χονδρικής, εγχώριο βραχυπρόθεσμο κόστος χρηματοδότησης (spread 3M Bills-OIS, κίνηση ~9bps ισούται με 1bp NIM) και κόστος χαρτοφυλακίου προθεσμιακών καταθέσεων Αυστραλίας, Σεπτέμβριος 21-Σεπτέμβριος 26.
Πλέγμα 2x2 διαγραμμάτων γραμμής.
Διαχωριστικό ενότητας για το παράρτημα βιωσιμότητας.
Διαχωριστικό ενότητας με κόκκινο τίτλο, υπότιτλο και διακεκομμένο περίγραμμα αστεριού.
Στρατηγικές προτεραιότητες: κλίμα (φιλοδοξία περιβαλλοντικής χρηματοδότησης $80 δισ. έως το 2030· πρόοδος $34,7 δισ.), προσιτή στέγαση (φιλοδοξία χρηματοδότησης προσιτής στέγασης $60 δισ. έως το 2030· πρόοδος $13,7 δισ.) και First Nations (φιλοδοξία χρηματοδότησης First Nations 1 δισ. $ έως το 2030, αντικαθιστώντας μια παλαιότερη φιλοδοξία δανεισμού 1 δισ. $).
Κόκκινο banner φιλοδοξίας πάνω από μια μαύρη πλευρική ετικέτα και τρεις γκρίζες στήλες με μεγάλα κόκκινα νούμερα και σημάδια ελέγχου προόδου.
Διαχωριστικό ενότητας για το παράρτημα οικονομικών δεδομένων.
Διαχωριστικό ενότητας με κόκκινο τίτλο, υπότιτλο και διακεκομμένο περίγραμμα αστεριού.
Προβλέψεις NAB Economics: Αύξηση ΑΕΠ Αυστραλίας 1,3% το CY26 και 1,0% το CY27, ανεργία 4,8% και 5,4%, πληθωρισμός (trimmed-mean) 3,6% και 2,9%, επιτόκιο μετρητών 4,85% και 4,35%. Αύξηση συστήματος Αυστραλίας FY27(f): στεγαστικά 2,6% (7,0% το FY26), επιχειρηματικά 8,0% (11,5%), συνολικός δανεισμός 4,5%, καταθέσεις 3,8%· αντίστοιχοι πίνακες δεικτών και αύξησης συστήματος για τη Νέα Ζηλανδία.
Τέσσερις πίνακες δεδομένων σε πλέγμα 2x2 (Αυστραλία αριστερά, Νέα Ζηλανδία δεξιά).
Δεδομένα της Μηνιαίας Επιχειρηματικής Έρευνας της NAB έως τον Σεπτέμβριο του 2026: η επιχειρηματική εμπιστοσύνη και οι συνθήκες βρίσκονται πλέον κάτω από τον μέσο όρο, η χρησιμοποίηση της παραγωγικής ικανότητας είναι πάνω από τον μέσο όρο, οι επενδυτικές προθέσεις έχουν μειωθεί σημαντικά και η αύξηση του κόστους παραμένει σε υψηλά επίπεδα.
Πλέγμα 2x2 με γραμμικά διαγράμματα μακροπρόθεσμης περιόδου.
Οι καταναλωτικές δαπάνες παρέμειναν ανθεκτικές (NAB Spend Trend ανά κατηγορία, MoM και YoY), η αύξηση του πραγματικού διαθέσιμου εισοδήματος επιβραδύνεται και το ποσοστό αποταμίευσης των νοικοκυριών έχει σταθεροποιηθεί.
Οριζόντιο ραβδόγραμμα στα αριστερά, διάγραμμα σωρευτικής συνεισφοράς και γραμμικό διάγραμμα ποσοστού αποταμίευσης στα δεξιά.
Η ανεργία έχει αυξηθεί σταδιακά, η αύξηση της ζήτησης εργασίας παραμένει θετική, οι προοπτικοί δείκτες (κενές θέσεις εργασίας, αγγελίες) παραμένουν υγιείς και η διαθεσιμότητα κατάλληλου εργατικού δυναμικού δείχνει ότι η αγορά παραμένει σφιχτή.
Πλέγμα 2x2 με γραμμικά διαγράμματα μακροπρόθεσμης περιόδου.
Οι τιμές των κατοικιών υποχωρούν σε όλες τις πρωτεύουσες (δείκτης Corelogic έως 31 Οκτωβρίου 2026), η αύξηση των ενοικίων παραμένει υψηλή, οι ολοκληρώσεις κατοικιών είναι χαμηλές σε σχέση με τη ζήτηση και τα ποσοστά κενών θέσεων ενοικίασης είναι χαμηλά αλλά αρχίζουν να αυξάνονται.
Πλέγμα 2x2 με γραμμικά διαγράμματα πολλαπλών πόλεων.
Ο υποκείμενος πληθωρισμός έχει επιταχυνθεί εκ νέου (περικομμένος μέσος), ο πληθωρισμός αγαθών και υπηρεσιών έχει αυξηθεί, ο πληθωρισμός είναι ευρείας βάσης σε εμπορεύσιμα και μη εμπορεύσιμα είδη, και οι τιμές των εμπορευμάτων παραμένουν υψηλές.
Πλέγμα 2x2 με γραμμικά διαγράμματα και διαγράμματα ράβδων-γραμμών.
Η αύξηση του ΑΕΠ της Νέας Ζηλανδίας έχει ανακάμψει πρόσφατα, η ανεργία αυξάνεται, ο πληθωρισμός παραμένει υψηλός και η RBNZ συσφίγγει την πολιτική της, με πρόβλεψη BNZ/NAB για το OCR έως το τέλος του 2027.
Πλέγμα 2x2 με γραμμικά διαγράμματα που περιλαμβάνουν τμήμα προβλέψεων.
Οι τιμές των κατοικιών στο Auckland παρουσιάζουν πτωτική τάση με μικρή μεταβολή αλλού, οι όγκοι πωλήσεων μειώνονται, ο νέος δανεισμός για οικιστικά στεγαστικά δάνεια περιορίζεται και οι εγκρίσεις οικοδομικών αδειών σταθεροποιούνται.
Πλέγμα 2x2 με γραμμικά διαγράμματα.
Οι τιμές του πετρελαίου παραμένουν υψηλές καθώς ο πόλεμος στο Ιράν συνεχίζεται, η παγκόσμια ανάπτυξη είναι σχετικά ανθεκτική με προβλέψεις της NAB έως το 2028, οι αποδόσεις των 10ετών ομολόγων έχουν αυξηθεί απότομα το 2026 (Ηνωμένο Βασίλειο, ΗΠΑ, Ιαπωνία, Γερμανία) και οι κύριες κεντρικές τράπεζες προχωρούν σε σύσφιξη.
Πλέγμα 2x2: δύο γραμμικά διαγράμματα, κόκκινο ραβδόγραμμα και γραμμικό διάγραμμα επιτοκίων πολιτικής.
Διαχωριστικό ενότητας για τις σελίδες συντομογραφιών, γλωσσαρίου και αποποίησης ευθυνών.
Διαχωριστικό ενότητας με κόκκινο τίτλο και περίγραμμα διάστικτου αστεριού.
Πηγές υποσημειώσεων για τους δείκτες MFI και NPS της σελίδας 11, ορισμός του μεριδίου MFI επιχειρήσεων και καταναλωτών του RFI Global Atlas και ορισμοί τομέων για τις στρατηγικές κατατάξεις NPS.
Σελίδα απλού κειμένου με αριθμημένες υποσημειώσεις.
Γλωσσάριο συντομογραφιών που χρησιμοποιούνται στην παρουσίαση, από AFCX, ANZSIC, AT1 και CET1 έως DLVR, DRP, EAD, ECL, FLA, HQLA, IRRBB, LCR, LNI, MFI, NSFR και RWA μέχρι TFF.
Πίνακας γλωσσαρίου δύο στηλών με σκίαση.
Νομική αποποίηση ευθύνης που δηλώνει ότι το υλικό αποτελεί γενική ενημέρωση με ισχύ στις 5 Νοεμβρίου 2026, η οποία πρέπει να αναγνωστεί σε συνδυασμό με το 2026 Full Year Results Management Discussion and Analysis, με προειδοποιήσεις για μελλοντικές δηλώσεις και παράγοντες κινδύνου. Παρατίθενται στοιχεία επικοινωνίας για επενδυτικές σχέσεις και μέσα ενημέρωσης.
Αποποίηση ευθύνης με πυκνό κείμενο και ονόματα επαφών σε τρεις στήλες στο κάτω μέρος.
Συχνές ερωτήσεις σχετικά με αυτή τη διαφάνεια και το βασικό περιεχόμενο παρουσίασης.
Πρόκειται για την επίσημη παρουσίαση επενδυτών της NAB, 127 διαφανειών, για τα αποτελέσματα του πλήρους έτους 2026, με ημερομηνία 5 Νοεμβρίου 2026, η οποία κατατέθηκε στο ASX. Παρουσιάστηκε από τον CEO του ομίλου Andrew Irvine και τον CFO του ομίλου Inder Singh, και καλύπτει οικονομικά αποτελέσματα, τομείς δραστηριότητας, τεχνολογία, ποιότητα ενεργητικού, κεφάλαια, χρηματοδότηση, βιωσιμότητα και οικονομικά δεδομένα.
Το οικονομικό έτος της NAB λήγει στις 30 Σεπτεμβρίου, επομένως το FY26 καλύπτει την περίοδο από τον Οκτώβριο του 2025 έως τον Σεπτέμβριο του 2026. Το deck διαχωρίζει επίσης τα αποτελέσματα σε 1H26 (Οκτώβριος 2025 έως Μάρτιος 2026) και 2H26 (Απρίλιος έως Σεπτέμβριος 2026). Αυτό διαφέρει από το έτος Ιουλίου-Ιουνίου που χρησιμοποιούν πολλές άλλες αυστραλιανές εταιρείες.
Τα ποσά είναι σε δολάρια Αυστραλίας (A$), και αναγράφονται στο deck ως $m (εκατ.) ή $bn (δισ.). Τα αποτελέσματα της New Zealand Banking (BNZ) εμφανίζονται σε δολάρια Νέας Ζηλανδίας (NZ$) σε τοπικό νόμισμα.
Εξαιρουμένων των μεγάλων έκτακτων κονδυλίων ύψους $1.347 εκατ. προ φόρων ($949 εκατ. μετά από φόρους), τα υποκείμενα κέρδη αυξήθηκαν κατά 6,9% στα $11.722 εκατ. και τα ταμειακά κέρδη παρέμειναν σταθερά στα $7.090 εκατ. Τα έσοδα αυξήθηκαν κατά 5,8% στα $22.014 εκατ., τα θεσμοθετημένα κέρδη μειώθηκαν κατά 9,1% στα $6.143 εκατ., η ταμειακή απόδοση ιδίων κεφαλαίων (ROE) ήταν 11,4% και το μέρισμα για το πλήρες έτος ήταν 170 σεντς. Ο δείκτης CET1 ήταν 11,87%, ή 12,07% pro forma.
Σχετίζονται με μια αλλαγή στην πολιτική κεφαλαιοποιημένου λογισμικού της NAB: μια απομείωση κεφαλαιοποιημένου λογισμικού ύψους $1.347 εκατ. (προ φόρων) και επιταχυνόμενη απόσβεση που καταγράφηκε στο 1H26. Η NAB αναφέρει τα υποκείμενα κέρδη και τα ταμειακά κέρδη τόσο συμπεριλαμβανομένων όσο και εξαιρουμένων αυτών των κονδυλίων.
Ναι. Αυτή η σελίδα της γκαλερί παρέχει δωρεάν το πρωτότυπο PDF της παρουσίασης, μαζί με εικόνες των διαφανειών και μια γραπτή περίληψη κάθε σελίδας.
Αναλυτές τραπεζών, επενδυτές που συγκρίνουν τις μεγάλες αυστραλιανές τράπεζες, ομάδες IR και οικονομικών τμημάτων που δημιουργούν decks αποτελεσμάτων, καθώς και σχεδιαστές που θέλουν παραδείγματα καθαρών οικονομικών διαγραμμάτων, όπως NIM, λειτουργικές δαπάνες (opex), προβλέψεις και διαγράμματα ροής κεφαλαίων (waterfalls).
Η παρουσίαση κατατέθηκε στο Χρηματιστήριο Αξιών της Αυστραλίας (ASX) και δημοσιεύεται μαζί με το Management Discussion and Analysis των αποτελεσμάτων πλήρους έτους 2026 της NAB και την Ετήσια Έκθεση στο κέντρο μετόχων της NAB στο nab.com.au.
Επίσημος κόμβος επενδυτικών σχέσεων της NAB που φιλοξενεί παρουσιάσεις αποτελεσμάτων, Management Discussion and Analysis και ετήσιες εκθέσεις.
Create Your Own Slides
Turn your ideas into professional presentations in seconds with 2slides AI.
Αναφερθείτε σε επαγγελματικές σχεδιάσεις, επιλέξτε το στυλ σας και δημιουργήστε σλάιντ με τέλεια απόδοση κειμένου. Τροφοδοτείται από το Nano Banana—ξεκινήστε να δημιουργείτε την παρουσίασή σας τώρα.
Ο Πράκτορας AI σας για διαφάνειες. Εξοικονομήστε χρόνο, λάμψτε πιο γρήγορα με έξυπνη δημιουργία παρουσιάσεων.
Όλες οι υπηρεσίες σε λειτουργία© 2026 2slides. Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται.