
Ανήκει στη συλλογή Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές · Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές από εταιρείες ημιαγωγών
Η παρουσίαση αποτελεσμάτων της Micron για το οικονομικό τρίτο τρίμηνο του 2026 (24 Ιουνίου 2026) — μια παρουσίαση 44 διαφανειών όπου ο CEO αναλύει τη δομή του κλάδου, μια νέα κατηγορία στρατηγικών συμφωνιών take-or-pay με πελάτες, τον οδικό χάρτη τεχνολογίας και την επέκταση του εφοδιασμού, ενώ ο CFO παρουσιάζει έσοδα-ρεκόρ 41,5 δισ. δολαρίων (αύξηση 346% ετησίως), αποτελέσματα ανά επιχειρηματική μονάδα, προβλέψεις για το FQ4 και δεκατρείς πίνακες συμφωνίας μεγεθών στο παράρτημα.
Χρησιμοποιεί το εξώφυλλο αυτής της παρουσίασης ως πρότυπο στυλ για διαφάνειες με το δικό σας περιεχόμενο. Ή επιλέξτε οποιαδήποτε σελίδα παρακάτω για να χρησιμοποιήσετε τη διάταξή της ως αναφορά.
Γρήγορη Πλοήγηση
Ετικέτες
Κοινοποίηση διαφανειών
Η παρουσίαση αποτελεσμάτων της Micron για το οικονομικό τρίτο τρίμηνο του 2026 (24 Ιουνίου 2026) — μια παρουσίαση 44 διαφανειών όπου ο CEO αναλύει τη δομή του κλάδου, μια νέα κατηγορία στρατηγικών συμφωνιών take-or-pay με πελάτες, τον οδικό χάρτη τεχνολογίας και την επέκταση του εφοδιασμού, ενώ ο CFO παρουσιάζει έσοδα-ρεκόρ 41,5 δισ. δολαρίων (αύξηση 346% ετησίως), αποτελέσματα ανά επιχειρηματική μονάδα, προβλέψεις για το FQ4 και δεκατρείς πίνακες συμφωνίας μεγεθών στο παράρτημα.
Λεπτομερής προβολή κάθε σελίδας διαφάνειας, συμπεριλαμβανομένης της διάταξης, βασικού περιεχομένου και οπτικών στοιχείων.
Διαφάνεια εξωφύλλου για τα οικονομικά αποτελέσματα του τρίτου οικονομικού τριμήνου 2026 της Micron.
Διαχωρισμένο πλαίσιο: ένα πάνελ με διαβάθμιση από ματζέντα σε μαύρο στα αριστερά φέρει τον τίτλο δύο γραμμών, την ένδειξη του τριμήνου και το λογότυπο της Micron· μια μακροφωτογραφία ενός wafer με μοτίβα γεμίζει τα δεξιά δύο τρίτα πίσω από μια καμπύλη άκρη.
Γνωστοποίηση μελλοντικών εκτιμήσεων που καλύπτει τη ζήτηση και την προσφορά της αγοράς, στρατηγικές συμφωνίες πελατών, τάσεις τιμολόγησης, κατασκευαστικά έργα και οικονομικές προβλέψεις, παραπέμποντας τους αναγνώστες στα 10-K και 10-Q· ακολουθεί μια παράγραφος για τη χρήση των μεγεθών non-GAAP και τη θέση των συμφωνιών εναρμόνισης (reconciliations).
Απλή λευκή διαφάνεια με έντονη επικεφαλίδα και δύο παραγράφους κειμένου με πλήρη στοίχιση σε ευανάγνωστο μέγεθος· χωρίς εικόνες.
Κάρτα ομιλητή που ανοίγει την ενότητα του CEO.
Αριστερό μισό λευκό με το όνομα σε έντονη γραφή πάνω από τον τίτλο· δεξί μισό πορτρέτο πλήρους κάλυψης (full-bleed) σε μαύρο φόντο.
Ρεκόρ σε έσοδα, μικτό περιθώριο και EPS που υπερβαίνουν το ανώτατο όριο των προβλέψεων· έσοδα data center πάνω από 25 δισ. δολάρια στο τρίμηνο, με ετήσιο ρυθμό (run rate) άνω των 100 δισ. δολαρίων· έσοδα SSD για data center πάνω από 5 δισ. δολάρια, υπερδιπλασιασμένα σε σχέση με το προηγούμενο τρίμηνο· η ζήτηση DRAM και NAND υπερβαίνει σημαντικά την προσφορά· αναμένονται συνθήκες στενότητας πέραν του ημερολογιακού έτους 2027· υπογραφή δεκαέξι στρατηγικές συμφωνίες με πελάτες.
Το κύριο πρότυπο κειμένου της παρουσίασης — μια φωτογραφία πλήρους ύψους γεμίζει το αριστερό τρίτο, μια στήλη με κουκκίδες γεμίζει τα δεξιά δύο τρίτα.
Ο κλάδος της μνήμης έχει μετασχηματιστεί δομικά από την AI· πρώιμα στάδια κερδών παραγωγικότητας· η ανάπτυξη που καθοδηγείται από τα data center συμπληρώνεται όλο και περισσότερο από λειτουργίες AI σε smartphone, high-end PC, αυτοκινητοβιομηχανία, βιομηχανία και ρομποτική· η ρομποτική, τα ανθρωποειδή και τα αυτόνομα οχήματα δείχνουν μακροπρόθεσμη ζήτηση.
Πρότυπο κειμένου με φωτογραφία καθαρού δωματίου (cleanroom) στα αριστερά.
Οι ελλείψεις στην προσφορά θα χρειαστούν σημαντικό χρόνο για να βελτιωθούν· δεν υπάρχει ορατότητα για το πότε η προσφορά θα καλύψει τη ζήτηση, ακόμη και με σταδιακή βελτίωση το 2028· η αύξηση της προσφοράς εξαρτάται από νέα εργοστάσια (greenfield fabs) που περιορίζονται από τους χρόνους κατασκευής, τις ελλείψεις εξειδικευμένου εργατικού δυναμικού, τις αδειοδοτήσεις και τις ενεργειακές υποδομές· η πολυπλοκότητα της τεχνολογίας επεξεργασίας αυξάνεται σε κάθε κόμβο· βραδύτερη αύξηση bit ανά μετάβαση και η αυξανόμενη αναλογία ανταλλαγής του HBM πιέζει την προσφορά non-HBM.
Πρότυπο κειμένου με φωτογραφία γραμμής παραγωγής στα αριστερά· πέντε κουκκίδες, το εκτενέστερο κείμενο στην ενότητα.
Οι προμηθευτές που ανακατευθύνουν χώρο cleanroom από το NAND στο DRAM περιορίζουν την προσφορά bit NAND· η προσφορά είναι δομικά περιορισμένη· τα συστήματα AI καλύπτουν σχεδιασμούς GPU, ASIC και CPU, αλλά όλα εξαρτώνται αρχιτεκτονικά από την απόδοση και τη χωρητικότητα του υποσυστήματος μνήμης· μια πιο σύνθετη ιεραρχία μνήμης δημιουργεί ευκαιρίες διαφοροποίησης· ο ρόλος της μνήμης έχει καταστεί στρατηγικό περιουσιακό στοιχείο.
Πρότυπο κειμένου με φωτογραφία wafer υπό κόκκινο φωτισμό στα αριστερά.
Εισαγωγή στις στρατηγικές συμφωνίες πελατών: δεκαέξι ολοκληρωμένες σε data center, καταναλωτικά προϊόντα και αυτοκίνητα· συνήθως πενταετούς διάρκειας από το ημερολογιακό 2026 έως το 2030, τριετούς για την αυτοκινητοβιομηχανία· οι δεκαέξι αντιπροσωπεύουν περίπου το 20% του όγκου DRAM και το ένα τρίτο του όγκου NAND κατά την περίοδο· τέσσερις πολύ μεγάλοι πελάτες, τρεις μεσαίου μεγέθους, οι υπόλοιποι από την αυτοκινητοβιομηχανία.
Αντεστραμμένο πρότυπο κειμένου — το κείμενο γεμίζει τα αριστερά δύο τρίτα, η φωτογραφία μετακινείται στο δεξί τρίτο.
Περίπου το μισό ή περισσότερο των εσόδων της εταιρείας αναμένεται βάσει των SCAs όταν ολοκληρωθούν· συμφωνίες δομημένες ως take-or-pay με δεσμευτικές υποχρεώσεις όγκου· οι μεγαλύτερες έχουν ανώτατη τιμή (ceiling) στην τρέχουσα τιμή αγοράς του ημερολογιακού Q2 και κατώτατη τιμή (floor) καθ' όλη τη διάρκεια· οι συμφωνίες με σταθερές τιμές ή ανώτατα όρια στην τρέχουσα τιμή αγοράς ή κοντά σε αυτήν αναμένεται να αποτελούν περίπου το 40% των εσόδων· η τιμολόγηση έχει σχεδιαστεί να παραμένει εντός του εύρους.
Αντεστραμμένο πρότυπο κειμένου με φωτογραφία γραφείου στα δεξιά.
Οι κατώτατες τιμές (floor prices) επιτρέπουν μικτό περιθώριο πολύ πάνω από τα κορυφαία τριμηνιαία περιθώρια οποιουδήποτε παρελθόντος κύκλου· 14 από τις 16 SCAs φέρουν σωρευτικά έσοδα σε ελάχιστη τιμή περίπου 100 δισ. δολαρίων για το υπόλοιπο της διάρκειας· προβλεπόμενες ταμειακές καταθέσεις και σχετικές οικονομικές δεσμεύσεις ύψους 22 δισ. δολαρίων· οι συμφωνίες παρέχουν δεσμευμένη προσφορά DRAM (συμπεριλαμβανομένου του HBM) και NAND σε πολυετή ορίζοντα.
Αντεστραμμένο πρότυπο κειμένου με φωτογραφία δεδομένων αγοράς στα δεξιά· το μεγαλύτερο σύνολο κουκκίδων στην παρουσίαση.
Η ζήτηση της AI για εύρος ζώνης, χωρητικότητα, χαμηλή καθυστέρηση και χαμηλή κατανάλωση καθοδηγεί τις αποφάσεις αρχιτεκτονικής και επεξεργασίας· ο κόμβος 1-gamma DRAM και ο κόμβος G9 NAND αυξάνουν την παραγωγή τους και βρίσκονται σε τροχιά να γίνουν οι κόμβοι με τον υψηλότερο όγκο στην ιστορία της εταιρείας· οι κόμβοι επόμενης γενιάς βρίσκονται σε τροχιά για μαζική παραγωγή στο δεύτερο εξάμηνο του ημερολογιακού 2027· το HBM4 12-high αυξάνει την παραγωγή του δύο φορές ταχύτερα από το HBM3E 12-high, με ήδη απεσταλμένα έσοδα HBM4 άνω του 1 δισ. δολαρίων.
Πρότυπο κειμένου με φωτογραφία ιριδίζοντος wafer στα αριστερά.
Η μελλοντική ζήτηση στρέφεται προς προϊόντα υψηλότερης απόδοσης και αξίας, των οποίων η πολυπλοκότητα συνεπάγεται υψηλότερο κόστος ανά bit. Οι μεταβάσεις όπως από LP5 σε LP6, από DDR5 σε DDR6 και οι νεότερες γενιές HBM αυξάνουν το κόστος bit. Το μεικτό κόστος DRAM ανά bit προβλέπεται να αυξηθεί από τα τρέχοντα επίπεδα. Οι συμφωνίες SCA επιτρέπουν τη διαπραγμάτευση πρόσθετων τιμών (price premiums) για αυτά τα νέα προϊόντα.
Πρότυπο κειμένου με φωτογραφία κόκκινης διαβάθμισης στα αριστερά. Τέσσερις κουκκίδες με εκτενή κενό χώρο από κάτω.
Οι αποστολές bit DRAM και NAND για data center του κλάδου το ημερολογιακό έτος 2026 αναμένεται να υπερδιπλασιαστούν σε σχέση με πριν από δύο χρόνια. Η agentic AI επεκτείνει τις υποδομές πέρα από τα racks επιταχυντών σε racks CPU και racks αποθήκευσης για context store. Οι μονάδες διακομιστών του κλάδου για το ημερολογιακό έτος 2026 αναμένεται τώρα να αυξηθούν σε ποσοστό κοντά στο 20% (high-teens), πάνω από τις προηγούμενες προβλέψεις για χαμηλό διψήφιο ποσοστό. Η αύξηση κατέστη δυνατή χάρη σε μια μέτρια μείωση της μέσης αύξησης περιεχομένου DRAM ανά διακομιστή. Στη NAND, η αποθήκευση μνήμης AI context και η αντικατάσταση των HDD διευρύνουν την αγορά SSD.
Αντεστραμμένο πρότυπο κειμένου με φωτογραφία server rack στα δεξιά.
Τα έσοδα του κλάδου PC και smartphone αναμένεται να αυξηθούν παρά τη μείωση του όγκου μονάδων, αντανακλώντας τη ζήτηση για συσκευές υψηλής κατηγορίας σε υψηλότερες τιμές. Οι πλατφόρμες agentic AI αυξάνουν την αξία των edge συσκευών μέσω καλύτερων tokenomics, προστασίας της ιδιωτικότητας, χαμηλότερης καθυστέρησης (latency) και ενορχήστρωσης cloud-edge. Η AI επί της συσκευής (on-device AI) σε συνδυασμό με τη συσσωρευμένη ζήτηση αντικατάστασης αναμένεται να οδηγήσει την αύξηση της ζήτησης μνήμης.
Αντεστραμμένο πρότυπο κειμένου με φωτογραφία φορητού υπολογιστή στα δεξιά. Μόνο τρεις κουκκίδες, η συντομότερη διαφάνεια στην ενότητα.
Τα συστήματα ADAS παραμένουν ισχυρός μοχλός αύξησης του περιεχομένου. Τα οχήματα επιπέδου L2+ και άνω φέρουν πάνω από πέντε φορές περισσότερη μνήμη και αποθηκευτικό χώρο από ένα μέσο όχημα. Το μείγμα L2+ υπερδιπλασιάζεται φέτος σε πάνω από 20% και αναμένεται να ξεπεράσει το 40% έως το 2030. Οι πρόοδοι της ρομποτικής στην προσομοίωση, τα foundation models και τα ενσωματωμένα stacks επιταχύνουν τη φυσική AI (physical AI). Τα ανθρωποειδή ρομπότ φέρουν δέκα φορές τη μνήμη ενός μέσου οχήματος L2+.
Αντεστραμμένο πρότυπο κειμένου με φωτογραφία αυτόνομης οδήγησης στα δεξιά.
Οι συνθήκες προσφοράς-ζήτησης τόσο για τη DRAM όσο και για τη NAND αναμένεται να παραμείνουν περιορισμένες πέραν του ημερολογιακού έτους 2027. Οι αποστολές bit DRAM του κλάδου το ημερολογιακό 2026 αναμένεται να αυξηθούν σε εύρος από 20% έως 25% (low- to mid-20s), ελαφρώς πάνω από τις προηγούμενες προβλέψεις. Οι αποστολές bit NAND του κλάδου αναμένονται περίπου στο 20%, χωρίς αλλαγή. Η προσφορά DRAM της Micron θα αυξηθεί περίπου σύμφωνα με τον κλάδο, ενώ της NAND κάπως λιγότερο.
Πρότυπο κειμένου με φωτογραφία καθαρού δωματίου (cleanroom) με κίτρινο φωτισμό στα αριστερά.
Οι συμφωνίες SCA παρέχουν βελτιωμένη ορατότητα ζήτησης και μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στις επενδύσεις capex και R&D. Εστίαση στη μεγιστοποίηση της παραγωγής των fab, συμπεριλαμβανομένης της συνεργασίας με προμηθευτές για την απόκτηση, εγκατάσταση, κλιμάκωση και αναβάθμιση εργαλείων. Ολοκληρώθηκε πολυετής συμφωνία προμήθειας EUV με την ASML, υποστηρίζοντας την αυξημένη υιοθέτηση EUV στον κόμβο 1-delta και μετέπειτα.
Πρότυπο κειμένου με φωτογραφία μικροσκοπίου στα αριστερά. Τρεις κουκκίδες.
Επέκταση του παγκόσμιου κατασκευαστικού αποτυπώματος. Επενδύσεις σε DRAM αιχμής στις ΗΠΑ με τα εργοστάσια ID1 και ID2 στο Idaho υπό κατασκευή, ενώ τον Ιανουάριο ξεκίνησαν οι εργασίες για το πρώτο συγκρότημα fab στη Νέα Υόρκη. Το ID1 βρίσκεται σε τροχιά για την πρώτη παραγωγή wafer στα μέσα του ημερολογιακού 2027 και το ID2 στα τέλη του 2028. Πρώτες ενάρξεις παραγωγής 1-alpha DDR4 στο εργοστάσιο Manassas της Virginia, υποστηρίζοντας παλαιότερες ανάγκες στους τομείς αυτοκινήτων, βιομηχανίας, ιατρικής, αεροδιαστημικής και άμυνας.
Πρότυπο κειμένου με αεροφωτογραφία κατασκευής fab στα αριστερά.
Η νεοαποκτηθείσα τοποθεσία Tongluo στην Ταϊβάν αναμένεται να υποστηρίξει σημαντικές αποστολές προϊόντων από το υπάρχον fab των 300.000 τετραγωνικών ποδιών στα μέσα του ημερολογιακού 2027, ένα τρίμηνο νωρίτερα από τις προηγούμενες προβλέψεις. Ξεκίνησε η κατασκευή ενός δεύτερου καθαρού δωματίου παρόμοιου μεγέθους που υποστηρίζει EUV. Η Ιαπωνία και η Σιγκαπούρη βρίσκονται εντός χρονοδιαγράμματος. Η τοποθεσία της Σιγκαπούρης γίνεται ένα δεύτερο κέντρο αριστείας για προηγμένη συσκευασία (advanced packaging), συμβάλλοντας στη χωρητικότητα συσκευασίας HBM από το πρώτο εξάμηνο του ημερολογιακού 2027.
Πρότυπο κειμένου με φωτογραφία των εγκαταστάσεων (campus) στα αριστερά.
Κάρτα ομιλητή που ανοίγει την οικονομική ενότητα.
Ίδια διάταξη πορτρέτου μισού κάδρου με την κάρτα του CEO, ώστε οι δύο να διαβάζονται ως ζευγάρι.
Έσοδα 41,5 δισεκατομμυρίων δολαρίων, αυξημένα κατά 74% σε σχέση με το προηγούμενο τρίμηνο και κατά 346% σε ετήσια βάση.
Η μοναδική διαφάνεια της παρουσίασης με υπερμεγέθη αριθμό — το ποσό εκτείνεται σε όλο το πλάτος με διαβάθμιση από μπλε σε πράσινο, με μια μικρή ετικέτα από πάνω και μια σύγκριση δύο γραμμών από κάτω. Κατά τα άλλα, κενό λευκό φόντο.
DRAM: 31,3 δισ. δολάρια, 76% των εσόδων, αύξηση 67% σε σχέση με το προηγούμενο τρίμηνο, αποστολές bit αυξημένες κατά χαμηλό μονοψήφιο ποσοστό, ASP αυξημένες σε εύρος λίγο πάνω από το 60% (low-60s). NAND: 9,9 δισ. δολάρια, 24% των εσόδων, αύξηση 99% σε σχέση με το προηγούμενο τρίμηνο, αποστολές bit αυξημένες κατά μεσαίο μονοψήφιο ποσοστό, ASP αυξημένες σε εύρος μεσαίου 80%.
Δύο στήλες με κουκκίδες κάτω από έντονες επικεφαλίδες τεχνολογίας. Μια φωτογραφία πλακέτας κυκλώματος πλήρους πλάτους καταλαμβάνει το κάτω τρίτο.
Έσοδα, μικτό περιθώριο και λειτουργικό περιθώριο ανά επιχειρηματική μονάδα για τα τρίμηνα FQ3-26, FQ2-26 και FQ3-25: Cloud Memory 13.769 εκατ. $ με 83%/78%, Core Data Center 11.524 εκατ. $ με 87%/83%, Mobile and Client 11.521 εκατ. $ με 87%/86%, Automotive and Embedded 4.634 εκατ. $ με 79%/75%.
Ενιαίος πίνακας με μαύρη γραμμή κεφαλίδας. Κάθε επιχειρηματική μονάδα αποτελεί μια ομάδα με έντονη γραφή, ακολουθούμενη από τρεις σειρές μετρήσεων σε εσοχή, με εναλλασσόμενη σκίαση γραμμών.
Τα έσοδα της Cloud Memory ανήλθαν στο επίπεδο ρεκόρ των 13,8 δισ. $, αποτελώντας το 33% των συνολικών εσόδων της εταιρείας, με αύξηση 78% σε σχέση με το προηγούμενο τρίμηνο λόγω υψηλότερων τιμών και αποστολών bit. Το μικτό περιθώριο διαμορφώθηκε στο 83%, αυξημένο κατά 9 μονάδες. Τα έσοδα της Core Data Center ανήλθαν στο επίπεδο ρεκόρ των 11,5 δισ. $, αποτελώντας το 28% των εσόδων, με αύξηση 103% σε σχέση με το προηγούμενο τρίμηνο και μικτό περιθώριο 87%, αυξημένο κατά 12 μονάδες.
Πρότυπο κειμένου με φωτογραφία με εφέ bokeh σε σκούρο φόντο στα αριστερά.
Τα έσοδα της Mobile and Client ανήλθαν στο επίπεδο ρεκόρ των 11,5 δισ. $, αποτελώντας το 28% των εσόδων της εταιρείας, με αύξηση 49% σε σχέση με το προηγούμενο τρίμηνο λόγω υψηλότερων τιμών που αντισταθμίστηκαν εν μέρει από χαμηλότερες αποστολές bit. Το μικτό περιθώριο ανήλθε στο 87%, αυξημένο κατά 9 μονάδες. Τα έσοδα της Automotive and Embedded ανήλθαν στο επίπεδο ρεκόρ των 4,6 δισ. $, αποτελώντας το 11% των εσόδων, με αύξηση 71% σε σχέση με το προηγούμενο τρίμηνο και μικτό περιθώριο 79%, αυξημένο κατά 11 μονάδες.
Πρότυπο κειμένου με πράσινη φωτογραφία bokeh στα αριστερά, ακολουθώντας τη δομή της προηγούμενης διαφάνειας.
Έσοδα 41,46 δισ. $, μικτό περιθώριο 84,9%, λειτουργικά έξοδα 1,52 δισ. $, λειτουργικά κέρδη 33,68 δισ. $, καθαρά κέρδη 28,86 δισ. $, μειωμένα EPS 25,11 $, ταμειακές ροές από λειτουργικές δραστηριότητες (GAAP) 25,39 δισ. $.
Επτά γραμμές με έντονες ετικέτες στο αριστερό μισό με τις τιμές σε κανονική γραφή. Μια φωτογραφία wafer καλύπτει το δεξί μισό. Στο κάτω μέρος υπάρχει μια μικρή παραπομπή για τη συμφωνία μεγεθών.
Από το FY-23 έως το FQ3-26: 1,4 δισ. $ για επαναγορά 14 εκατομμυρίων μετοχών, 2,0 δισ. $ σε μερίσματα, συνολική επιστροφή κεφαλαίου 3,4 δισ. $. Για το FQ3-26: ταμειακές ροές από λειτουργικές δραστηριότητες 25,4 δισ. $ (61% των εσόδων), καθαρές κεφαλαιουχικές δαπάνες (capex) 7,1 δισ. $, προσαρμοσμένες ελεύθερες ταμειακές ροές 18,3 δισ. $, καμία επαναγορά μετοχών, μέρισμα 0,15 $ ανά μετοχή πληρωτέο στις 21 Ιουλίου 2026 και ρευστότητα 32,2 δισ. $.
Η αριστερή στήλη περιλαμβάνει κουκκίδες για την πολυετή περίοδο κάτω από μια έντονη υποκεφαλίδα. Ένα ανοιχτό γκρι πλαίσιο στα δεξιά περιέχει έξι σειρές ετικέτας-τιμής που χωρίζονται με λεπτές γραμμές. Τέσσερις υποσημειώσεις ορίζουν το capex, τη ρευστότητα και τις προσαρμοσμένες ελεύθερες ταμειακές ροές.
Έσοδα 50,0 δισ. $ συν ή πλην 1,0 δισ. $, μικτό περιθώριο περίπου 86%, λειτουργικά έξοδα περίπου 1,65 δισ. $, μειωμένα EPS 31,00 $ συν ή πλην 1,00 $, βάσει περίπου 1,15 δισ. μειωμένων μετοχών.
Μια μπλε φωτογραφία wafer καλύπτει το αριστερό μισό. Τέσσερις σειρές ετικέτας-τιμής που χωρίζονται με λεπτές γραμμές καλύπτουν το δεξί μισό. Δύο υποσημειώσεις στο κάτω μέρος.
Πειθαρχημένες επενδύσεις σε όλο το παγκόσμιο αποτύπωμα. Το capex υπολογίζεται καθαρό από αναμενόμενα κυβερνητικά κίνητρα. Το capex του FQ4 αναμένεται περίπου στα 10 δισ. $, ανεβάζοντας τις συνολικές κεφαλαιουχικές δαπάνες για το οικονομικό έτος 2026 σε περίπου 27 δισ. $. Το τριμηνιαίο capex για το οικονομικό έτος 2027 θα είναι πάνω από τα επίπεδα του FQ4, με περισσότερο από το ήμισυ της αύξησης να προέρχεται από κατασκευές. Οι ελεύθερες ταμειακές ροές προβλέπεται να αυξηθούν ξανά σημαντικά. Μετά τις 9 Δεκεμβρίου 2026, δεύτερη επέτειο των συμφωνιών CHIPS, υπάρχει πρόθεση για αύξηση της επιστροφής κεφαλαίου, με στόχο την επιστροφή του 100% των πλεοναζόντων μετρητών με την πάροδο του χρόνου.
Δύο στήλες με κουκκίδες δίπλα-δίπλα κάτω από μια έντονη επικεφαλίδα. Μια φωτογραφία wafer πλήρους πλάτους καλύπτει το κάτω τρίτο.
Διαχωριστικό που ανοίγει το παράρτημα.
Διαβάθμιση (gradient) από ματζέντα σε μπλε σε όλη την επιφάνεια, με μια μοναδική λέξη με έντονη γραφή τοποθετημένη αριστερά του κέντρου.
Σύνοψη non-GAAP τριών περιόδων με στήλες ποσοστού επί των εσόδων: έσοδα 41.456 εκατ. $ / 23.860 εκατ. $ / 9.301 εκατ. $, μικτό περιθώριο 85% / 75% / 39%, λειτουργικά κέρδη 81% / 69% / 27%, καθαρά κέρδη 70% / 59% / 23%, απομειωμένα EPS 25,11 $ / 12,20 $ / 1,91 $, ταμειακές ροές από λειτουργικές δραστηριότητες 25.388 εκατ. $, μετρητά και επενδύσεις 30.155 εκατ. $.
Ευρύς πίνακας με μαύρη γραμμή κεφαλίδας, με εναλλασσόμενες στήλες τιμών και ποσοστού επί των εσόδων για καθεμία από τις τρεις περιόδους. Εναλλασσόμενη σκίαση γραμμών.
Αριστερά: DRAM 76% και NAND 24% των εσόδων, με εύρη μεταβολής όγκου πωλήσεων και ASP για το καθένα. Δεξιά: Πραγματικά στοιχεία FQ3-26 έναντι προβλέψεων FQ4-26 για έσοδα, μικτό περιθώριο, λειτουργικά έξοδα και μειωμένα EPS. Επιπλέον, μειωμένες μετοχές, πρόβλεψη φόρου εισοδήματος, ταμειακές ροές από λειτουργικές δραστηριότητες και καθαρό capex έναντι των εκτιμήσεων του FQ4.
Τέσσερις μικροί πίνακες διατεταγμένοι σε πλέγμα δύο επί δύο στη διαφάνεια, ο καθένας με τη δική του μαύρη γραμμή κεφαλίδας.
DRAM 31.328 εκατ. $ στο 76%, NAND 9.943 εκατ. $ στο 24%, Άλλα (κυρίως NOR) 185 εκατ. $, σύνολο 41.456 εκατ. $, σε σύγκριση με τα FQ2-26 και FQ3-25 με στήλες ποσοστού επί των εσόδων για κάθε περίοδο.
Πίνακας με ζεύγη στηλών ποσού και ποσοστού για τρεις περιόδους. Σημείωση στρογγυλοποίησης στο κάτω μέρος.
Οι ίδιες τρεις τεχνολογικές γραμμές εκφρασμένες ως μεταβολή: DRAM αύξηση 67% σε σχέση με το προηγούμενο τρίμηνο και 343% σε ετήσια βάση, NAND αύξηση 99% και 361%, Άλλα αύξηση 95% και 147%, σύνολο αύξηση 74% και 346%.
Ίδια δομή πίνακα με στήλες μεταβολής που αντικαθιστούν τις στήλες ποσοστού επί των εσόδων. Μια φωτογραφία πλήρους πλάτους καλύπτει το κάτω τρίτο.
Cloud Memory 13.769 εκατ. δολάρια, αύξηση 78% σε σχέση με το προηγούμενο τρίμηνο και 307% ετησίως. Core Data Center 11.524 εκατ. δολάρια, αύξηση 103% και 653%. Mobile and Client 11.521 εκατ. δολάρια, αύξηση 49% και 254%. Automotive and Embedded 4.634 εκατ. δολάρια, αύξηση 71% και 311%.
Ίδια δομή πίνακα με τον πίνακα τεχνολογικών αλλαγών, με μια φωτογραφία στο κάτω τρίτο.
Διαχωριστική διαφάνεια που εισάγει τους πίνακες συμφωνίας μεγεθών.
Διαβάθμιση χρωμάτων (gradient) από μπλε σε πράσινο σε όλη την επιφάνεια, με επικεφαλίδα δύο γραμμών στα αριστερά.
Το μικτό περιθώριο GAAP ύψους 35.056 εκατ. δολαρίων οδηγεί στο non-GAAP ύψους 35.199 εκατ. δολαρίων μέσω των παροχών που βασίζονται σε μετοχές. Τα λειτουργικά έξοδα GAAP 1.738 εκατ. δολαρίων οδηγούν σε non-GAAP 1.518 εκατ. δολαρίων. Τα λειτουργικά έσοδα GAAP 33.318 εκατ. δολαρίων οδηγούν σε non-GAAP 33.681 εκατ. δολαρίων.
Τρία διαδοχικά μπλοκ συμφωνίας σε έναν πίνακα, το καθένα με μια έντονη γραμμή εκκίνησης GAAP, εσοχές για τις προσαρμογές και ένα έντονο non-GAAP μερικό σύνολο πάνω από μια γραμμή διαχωρισμού. Τρεις στήλες περιόδων.
Κόστος πωληθέντων GAAP 6.400 εκατ. δολάρια σε non-GAAP 6.257 εκατ. δολάρια. Έρευνα και ανάπτυξη (R&D) GAAP 1.316 εκατ. δολάρια σε non-GAAP 1.186 εκατ. δολάρια. Έξοδα πώλησης, γενικά και διοικητικά έξοδα (SG&A) GAAP 407 εκατ. δολάρια σε non-GAAP 338 εκατ. δολάρια.
Η ίδια δομή πίνακα τριών μπλοκ εφαρμοσμένη σε γραμμές εξόδων.
Τα καθαρά έσοδα GAAP 28.243 εκατ. δολαρίων οδηγούν σε non-GAAP 28.857 εκατ. δολαρίων μέσω παροχών σε μετοχές 341 εκατ. δολαρίων, ζημιών από προπληρωμές χρέους 325 εκατ. δολαρίων, λοιπών στοιχείων 23 εκατ. δολαρίων και εκτιμώμενων φορολογικών επιπτώσεων (75) εκατ. δολαρίων. Η πρόβλεψη φόρου εισοδήματος GAAP (4.978) εκατ. δολαρίων οδηγεί σε non-GAAP (5.053) εκατ. δολαρίων.
Δύο μπλοκ συμφωνίας στο ίδιο στυλ πίνακα.
Καθαρά έσοδα GAAP 28.243 εκατ. δολάρια συν τόκους, φόρους, αποσβέσεις ύψους 2.364 εκατ. δολαρίων, και στη συνέχεια προσαρμογές non-GAAP για παροχές σε μετοχές, ζημίες από προπληρωμές χρέους και λοιπά, δίνοντας προσαρμοσμένο EBITDA 36.057 εκατ. δολαρίων έναντι 18.685 εκατ. και 4.569 εκατ. στις περιόδους σύγκρισης.
Ενιαίο μπλοκ συμφωνίας με υπο-ομαδοποιημένη επικεφαλίδα «Προσαρμογές non-GAAP» στη μέση.
Πλήρως κατανεμημένες μετοχές GAAP 1.145 εκατ. σε non-GAAP 1.149 εκατ. Πλήρως κατανεμημένα κέρδη ανά μετοχή (EPS) GAAP 24,67 δολάρια σε non-GAAP 25,11 δολάρια. Καθαρά μετρητά από λειτουργικές δραστηριότητες 25.388 εκατ. δολάρια μείον κεφαλαιουχικές δαπάνες (capex) (7.826) εκατ. δολάρια συν έσοδα από πωλήσεις και κρατικά κίνητρα, δίνοντας καθαρή κεφαλαιουχική επένδυση (7.084) εκατ. δολάρια και προσαρμοσμένες ελεύθερες ταμειακές ροές 18.304 εκατ. δολάρια.
Τρία μπλοκ συμφωνίας, με τη γέφυρα των ελεύθερων ταμειακών ροών να καταλαμβάνει το κάτω μισό.
Μετρητά και ισοδύναμα 24.995 εκατ. δολάρια συν βραχυπρόθεσμες επενδύσεις, μακροπρόθεσμες εμπορεύσιμες επενδύσεις και δεσμευμένα μετρητά, μείον το τρέχον και μακροπρόθεσμο χρέος, δίνοντας καθαρά μετρητά 24.433 εκατ. δολαρίων έναντι 6.511 εκατ. και (3.322) εκατ. στις περιόδους σύγκρισης.
Ενιαίος συμπαγής πίνακας με έντονο σύνολο καθαρών μετρητών πάνω από μια γραμμή διαχωρισμού.
Γέφυρα από τις προβλέψεις (outlook) GAAP στις προβλέψεις non-GAAP: έσοδα αμετάβλητα στα 50,0 δισ. δολάρια ± 1,0 δισ. δολάρια. Μικτό περιθώριο περίπου 86% και στις δύο περιπτώσεις. Λειτουργικά έξοδα από περίπου 1,86 δισ. δολάρια σε 1,65 δισ. δολάρια μέσω προσαρμογής 205 εκατ. δολαρίων. Πλήρως κατανεμημένα κέρδη ανά μετοχή (EPS) από 30,73 δολάρια ± 1,00 σε 31,00 δολάρια ± 1,00. Ένας δεύτερος πίνακας αναλύει τις προσαρμογές ύψους 309 εκατ. δολαρίων με αλφαβητική αναφορά.
Επάνω πίνακας με τρεις στήλες (Προβλέψεις GAAP, Προσαρμογές, Προβλέψεις non-GAAP) και γράμματα αναφοράς στη στήλη προσαρμογών. Ο κάτω πίνακας παραθέτει τις προσαρμογές με τα αντίστοιχα γράμματα, τα ποσά και το σύνολο.
Διαφάνεια κλεισίματος με το λογότυπο της Micron και την πλήρη δήλωση αποποίησης ευθύνης για εμπορικά σήματα και πληροφορίες.
Μαύρο φόντο με το λογότυπο και το σλόγκαν «Intelligence Accelerated» κάτω αριστερά, πάνω από μια νομική παράγραφο με μικρά γράμματα.
Συχνές ερωτήσεις σχετικά με αυτή τη διαφάνεια και το βασικό περιεχόμενο παρουσίασης.
Θα λάβετε την πλήρη παρουσίαση αποτελεσμάτων της Micron για το FQ3 2026 σε 44 διαφάνειες, τόσο σε μορφή PDF όσο και σε επεξεργάσιμο PowerPoint, μαζί με μια προεπισκόπηση ανά σελίδα. Το αρχείο PPTX διατηρεί τις διατάξεις, τους πίνακες και το κείμενο επεξεργάσιμα, ώστε να μπορείτε να αντικαταστήσετε το περιεχόμενο με το δικό σας.
Ναι. Πρόκειται για το επίσημο πακέτο διαφανειών (Earnings Deck) για το FQ3-26 που δημοσίευσε η Micron στον ιστότοπο επενδυτικών σχέσεων μαζί με τα αποτελέσματα της 24ης Ιουνίου 2026, συμπεριλαμβανομένης της διαφάνειας Safe Harbor και των δεκατριών πινάκων συμφωνίας μεγεθών στο παράρτημα.
Είναι πολύ πιο αφηγηματική. Η ενότητα του CEO εκτείνεται σε δεκαέξι διαφάνειες κειμένου —τάσεις του κλάδου, επιχειρηματικό μοντέλο, οδικός χάρτης τεχνολογίας, σχέδια εφοδιασμού— πριν εμφανιστεί το πρώτο οικονομικό διάγραμμα. Αν το τρίμηνό σας χρειάζεται επεξήγηση και όχι απλή αναφορά στοιχείων, αυτό είναι το καταλληλότερο πρότυπο προς αντιγραφή.
Η διαφάνεια κειμένου: μια φωτογραφία πλήρους ύψους που καταλαμβάνει το ένα τρίτο του πλαισίου δίπλα σε μια στήλη με κουκκίδες. Εμφανίζεται περίπου είκοσι φορές, εναλλάσσοντας την πλευρά της φωτογραφίας, και υποστηρίζει ολόκληρη την ενότητα της στρατηγικής χωρίς κανένα διάγραμμα. Αποτελεί μια εξαιρετική λύση για το πρόβλημα των διαφανειών με πολύ κείμενο που πρέπει ταυτόχρονα να διατηρούν υψηλή αισθητική.
Τρεις διαδοχικές διαφάνειες, με τίτλους «1 από 3» έως «3 από 3», αναλύουν τις στρατηγικές συμφωνίες με πελάτες: τι αφορούν και πόσες έχουν υπογραφεί, πώς λειτουργεί η δομή take-or-pay και τα εύρη τιμών (floor-to-ceiling), και τι δεσμεύσεις συνεπάγονται σε δολάρια. Η ανάπτυξη ενός θέματος σε τρεις αριθμημένες διαφάνειες είναι πιο ειλικρινής από τη συμπίεσή του σε μία υπερφορτωμένη διαφάνεια.
Οι πίνακες αποτελούν το κύριο σώμα αυτής της παρουσίασης και είναι το πιο πιθανό να παραμείνουν ως επεξεργάσιμα αντικείμενα. Ανοίξτε το PPTX και ελέγξτε το πριν ξεκινήσετε — οι εξαγόμενες παρουσιάσεις επενδυτών συχνά αναμιγνύουν εγγενή αντικείμενα με επικολλημένες εικόνες. Σε κάθε περίπτωση, οι διατάξεις, το κείμενο και τα χρώματα παραμένουν επεξεργάσιμα.
Εκδοτικό στυλ παρά εταιρικό: σχεδόν λευκό φόντο, μαύρη γραμματοσειρά, χωρίς χρώματα έμφασης στο κυρίως σώμα. Το χρώμα υπάρχει μόνο στις φωτογραφίες, σε δύο διαχωριστικά με διαβάθμιση (gradient) πλήρους κάλυψης και σε έναν υπερμεγέθη αριθμό με διαβάθμιση. Οι πίνακες χρησιμοποιούν μια συμπαγή μαύρη σειρά κεφαλίδας με εναλλασσόμενη σκίαση σειρών.
Κάθε πίνακας συμφωνεί ένα συγκεκριμένο στοιχείο — μικτό περιθώριο, λειτουργικά έξοδα, λειτουργικά έσοδα, κόστος πωληθέντων, R&D, SG&A, καθαρά έσοδα, φόρο εισοδήματος, προσαρμοσμένο EBITDA, μετοχές, EPS, προσαρμοσμένες ελεύθερες ταμειακές ροές, καθαρά μετρητά και τη γέφυρα των μελλοντικών προβλέψεων (guidance). Η διατήρησή τους ξεχωριστά σημαίνει ότι κάθε πίνακας παραμένει αρκετά σύντομος ώστε να είναι ευανάγνωστος και κάθε διαφάνεια του σώματος μπορεί να παραπέμπει ακριβώς σε αυτόν που ισχύει.
Η Micron δημοσιεύει το Earnings Deck και τις Προετοιμασμένες Παρατηρήσεις κάθε τριμήνου σε αυτή τη σελίδα. Αυτή η παρουσίαση αφορά το FQ3-26.
Create Your Own Slides
Turn your ideas into professional presentations in seconds with 2slides AI.
Αναφερθείτε σε επαγγελματικές σχεδιάσεις, επιλέξτε το στυλ σας και δημιουργήστε σλάιντ με τέλεια απόδοση κειμένου. Τροφοδοτείται από το Nano Banana—ξεκινήστε να δημιουργείτε την παρουσίασή σας τώρα.
Ο Πράκτορας AI σας για διαφάνειες. Εξοικονομήστε χρόνο, λάμψτε πιο γρήγορα με έξυπνη δημιουργία παρουσιάσεων.
Όλες οι υπηρεσίες σε λειτουργία© 2026 2slides. Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται.