
Ανήκει στη συλλογή Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές · Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές από την Ινδία
Παρουσίαση Αποτελεσμάτων Lupin Q2 FY27: Η παρουσίαση επενδυτών της Lupin Limited (NSE: LUPIN, BSE: 500257) για το τρίμηνο που έληξε στις 30 Σεπτεμβρίου 2026 (Q2 του οικονομικού έτους 2027, το οποίο διαρκεί από τον Απρίλιο του 2026 έως τον Μάρτιο του 2027), με ημερομηνία 4 Νοεμβρίου 2026, όπως κατατέθηκε στα BSE/NSE. Το deck 20 διαφανειών αναφέρει καθαρές πωλήσεις 77.855 εκατ. INR (+14% YoY), EBITDA 19.574 εκατ. INR με περιθώριο 25,1% (-8% YoY) και καθαρά κέρδη 11.553 εκατ. INR (-22% YoY), με περιφερειακή ανάλυση για Ινδία, Βόρεια Αμερική, EMEA, APAC, LATAM, ROW και API, καθώς και ενημερώσεις για τη στρατηγική, το R&D, την ποιότητα, τη βιωσιμότητα και το ESG.
Χρησιμοποιεί το εξώφυλλο αυτής της παρουσίασης ως πρότυπο στυλ για διαφάνειες με το δικό σας περιεχόμενο. Ή επιλέξτε οποιαδήποτε σελίδα παρακάτω για να χρησιμοποιήσετε τη διάταξή της ως αναφορά.
Γρήγορη Πλοήγηση
Ετικέτες
Κοινοποίηση διαφανειών
Παρουσίαση Αποτελεσμάτων Lupin Q2 FY27: Η παρουσίαση επενδυτών της Lupin Limited (NSE: LUPIN, BSE: 500257) για το τρίμηνο που έληξε στις 30 Σεπτεμβρίου 2026 (Q2 του οικονομικού έτους 2027, το οποίο διαρκεί από τον Απρίλιο του 2026 έως τον Μάρτιο του 2027), με ημερομηνία 4 Νοεμβρίου 2026, όπως κατατέθηκε στα BSE/NSE. Το deck 20 διαφανειών αναφέρει καθαρές πωλήσεις 77.855 εκατ. INR (+14% YoY), EBITDA 19.574 εκατ. INR με περιθώριο 25,1% (-8% YoY) και καθαρά κέρδη 11.553 εκατ. INR (-22% YoY), με περιφερειακή ανάλυση για Ινδία, Βόρεια Αμερική, EMEA, APAC, LATAM, ROW και API, καθώς και ενημερώσεις για τη στρατηγική, το R&D, την ποιότητα, τη βιωσιμότητα και το ESG.
Λεπτομερής προβολή κάθε σελίδας διαφάνειας, συμπεριλαμβανομένης της διάταξης, βασικού περιεχομένου και οπτικών στοιχείων.
Διαφάνεια εξωφύλλου με τίτλο 'Investor Presentation Q2 FY27', ημερομηνία 4 Νοεμβρίου 2026 και το λογότυπο της Lupin.
Φόντο με διαβάθμιση (gradient) από πράσινο σε μπλε που καλύπτει όλη τη διαφάνεια. Μεγάλος λευκός τίτλος και ημερομηνία στα αριστερά. Κολάζ φωτογραφιών σε σχήμα λουλουδιού με πέντε πέταλα στα δεξιά (παιδιά με ανεμόμυλο, ανεμογεννήτριες, γιατρός και ασθενής, γραμμή παραγωγής φιαλιδίων, tablet με διαγράμματα, ομαδική φωτογραφία). Logo πάνω δεξιά.
Αποποίηση ευθύνης για μελλοντικές δηλώσεις: τα αποτελέσματα ενδέχεται να διαφέρουν λόγω συνθηκών στον κλάδο, γεωπολιτικών, αγοραίων, επιτοκιακών και νομισματικών παραγόντων, καθώς και κινδύνων στην ανάπτυξη προϊόντων, κλινικών δοκιμών, ρυθμιστικών εγκρίσεων, μεταρρυθμίσεων στην υγεία και παραγωγής. Η Lupin Limited αποποιείται κάθε υποχρέωση επικαιροποίησης των μελλοντικών δηλώσεων, εκτός εάν απαιτείται από τον νόμο.
Επικεφαλίδα πάνω αριστερά με το λογότυπο πάνω δεξιά. Μια ζώνη πλήρους πλάτους με διαβάθμιση μπλε-πράσινου που περιέχει τρεις παραγράφους λευκού κειμένου με πλήρη στοίχιση. Υποσέλιδο με διακοσμητικά γραμμικά σχέδια και αριθμό σελίδας.
Διαχωριστική διαφάνεια που εισάγει την ενότητα για τις επιδόσεις του Q2 FY27.
Διάταξη με διαγώνιο διαχωρισμό: ασπρόμαυρη φωτογραφία γραφείου με δύο επαγγελματίες που εξετάζουν έγγραφα στα αριστερά, πλαίσιο με διαβάθμιση μπλε-πράσινου και λευκό τίτλο ενότητας στα δεξιά.
Βασικοί δείκτες (τιμές σε INR): πωλήσεις INR 77.855 εκατ. (+14% YoY), EBITDA INR 19.574 εκατ. (-8% YoY, περιθώριο 25,1%), καθαρά κέρδη INR 11.553 εκατ. (-22% YoY, περιθώριο 14,8%, μετά την προσαρμογή του μεριδίου NCI από τα PAT). Επιχειρηματική απόδοση: Ινδία INR 23.836 εκατ. (+15% YoY), Βόρεια Αμερική INR 31.696 εκατ. (+10%), EMEA INR 9.913 εκατ. (+40%), APAC INR 4.273 εκατ. (+43%), LATAM INR 2.427 εκατ. (-30%), ROW INR 2.624 εκατ. (-4%), API INR 3.086 εκατ. (+20%). Υποσημείωση: Το περιθώριο EBITDA εξαιρεί το συνάλλαγμα και άλλα έσοδα, με βάση τις καθαρές πωλήσεις.
Dashboard δύο στηλών: αριστερή στήλη με τρεις σκούρες μπλε κάρτες KPI με εικονίδια (πωλήσεις, EBITDA, καθαρά κέρδη) και υπο-πλαίσια περιθωρίων. Δεξιά πλευρά με πλέγμα 'Business Performance' για επτά περιοχές, καθεμία με εικονίδιο σημαίας/υδρογείου, τιμή και πράσινο (πάνω) ή κόκκινο (κάτω) βέλος YoY.
Τροχιά πωλήσεων (εξαιρουμένων άλλων λειτουργικών εσόδων) και περιθωρίου EBITDA: Q2 FY26 INR 68.314 εκατ. / 31,3%, Q3 FY26 71.005 / 31,1%, Q4 FY26 73.919 / 29,4%, Q1 FY27 82.172 / 30,0%, Q2 FY27 77.855 / 25,1%. Κύριες κυκλοφορίες/εγκρίσεις: Προσωρινή έγκριση US FDA για το Apixaban Oral Suspension 505(b)(2). Κυκλοφορία του Sugammadex Injection στις ΗΠΑ. Επιχειρηματική ανάπτυξη: Συνεργασία με την Tenpoint Therapeutics για την εμπορική διάθεση του YUVEZZI σε ΕΕ, Ηνωμένο Βασίλειο, Ελβετία, Νορβηγία και Ισλανδία. Λήψη MAA για το Ranibizumab σε Ηνωμένο Βασίλειο και Αυστραλία. Κυκλοφορία του Formoflo-G MDI στην Ινδία (ο πρώτος παγκοσμίως εισπνεόμενος συνδυασμός τριπλής δόσης για τη ΧΑΠ). Απόσχιση δύο ογκολογικών προγραμμάτων στην Kaveri Therapeutics. Προμήθεια παρτίδων ανάπτυξης βάσει συμφωνίας μεταφοράς τεχνολογίας CDMO. Συμμόρφωση: Λήψη EIR για Ankleshwar και Somerset με καθεστώς VAI. Υποβολή απάντησης για τη Μονάδα II στο Pithampur (OAI), σε εξέλιξη η αποκατάσταση. Έγκριση Μονάδας I στο Mandideep από την ANVISA (Βραζιλία). Έγκριση WHO για το Tarapur.
Διάταξη split: αριστερό πλαίσιο 'Financials' με συνδυαστικό διάγραμμα ράβδων (πωλήσεις) και γραμμής (περιθώριο EBITDA) για πέντε τρίμηνα, με την τελευταία ράβδο επισημασμένη με πράσινο. Δεξιά πλευρά με ενότητες σε στοίβα — δύο πλακίδια κυκλοφορίας (μπλε και πράσινο με γκρι λεζάντες), ένα πλαίσιο με bullets για την επιχειρηματική ανάπτυξη και δύο στήλες συμμόρφωσης (U.S. FDA / Λοιπά).
Μείγμα πωλήσεων (INR εκατ.): Ηνωμένες Πολιτείες 30.202 (39%, περιλαμβάνει έσοδα IP), Ινδία 23.836 (31%), Άλλες Αναπτυγμένες Αγορές 11.823 (15%· Καναδάς, Αυστραλία, Ευρώπη και άλλες), Αναδυόμενες Αγορές 8.908 (11%· LATAM, Νότια Αφρική, Φιλιππίνες και RoW), API 3.086 (4%). Βασικά οικονομικά στοιχεία (INR εκατ.) Q2 FY27 / Q2 FY26 / Q1 FY27: πωλήσεις 77.855 / 68.314 / 82.172, EBITDA 19.574 / 21.376 / 24.635, καθαρά κέρδη 11.553 / 14.779 / 14.150.
Αριστερό μισό: διάγραμμα donut για το μείγμα εσόδων με ετικέτες επεξήγησης και γραμμές καθοδήγησης. Δεξί μισό: πίνακας σύγκρισης τριών στηλών με μπλε ετικέτες γραμμών (Πωλήσεις, EBITDA, Καθαρά Κέρδη) και επικεφαλίδες στηλών ανά τρίμηνο, με τη στήλη του τρέχοντος τριμήνου σε ανοιχτό πράσινο φόντο.
Οι δραστηριότητες στην Ινδία (Rx + OTC + διαγνωστικά + λοιπά) αυξήθηκαν κατά 14,7% YoY. Πωλήσεις Ινδίας (INR εκατ.): Q2 FY26 20.777, Q3 FY26 20.387, Q4 FY26 19.082, Q1 FY27 23.796, Q2 FY27 23.836. Ο τομέας Rx στην Ινδία αναπτύχθηκε κατά 14,4% το H1 έναντι ανάπτυξης IPM ~14,3% (13,8% το Q2 FY27). Οι τομείς κατά του διαβήτη (1,5x), δερματολογίας (1,5x) και καρδιολογίας (1,1x) αναπτύχθηκαν ταχύτερα από την αγορά. Ο τομέας κατά του διαβήτη +28,6% έναντι IPM 18,8% το H1. Το μερίδιο των in-licensed πωλήσεων Rx στην Ινδία ήταν ~6% το H1. Ηγετική θέση σε χρόνιες παθήσεις: #2 αναπνευστικό, #3 καρδιολογικό, #3 φροντίδα διαβήτη (IQVIA MAT Σεπτ. '26). Ανάπτυξη χρόνιων παθήσεων 19,5% το H1 έναντι IPM 17,2%. Μερίδιο χρόνιων παθήσεων ~66% το H1 έναντι ~65% το FY26. Αύξηση όγκου 6,1% το H1. Συνολική δύναμη πωλήσεων ~11.400 (MRs ~8.800). Κυκλοφορίες: 4 αναπνευστικό, 3 γαστρεντερολογικό, από 1 σε νευρολογία, καρδιολογία, γυναικολογία, αντιλοιμώδη και ορθοπεδική. Το Lupisert κατέλαβε την 3η θέση στις νέες κυκλοφορίες στο ΚΝΣ. 12 προϊόντα κυκλοφόρησαν το H1 FY27. Σχεδιασμός για 20+ κυκλοφορίες το FY27.
Διάταξη τεσσάρων τεταρτημορίων: πάνω αριστερά διάγραμμα ράβδων για τις πωλήσεις στην Ινδία, κάτω αριστερά λίστα με bullets για την υπεραπόδοση ανά θεραπεία, πάνω δεξιά τρία μπλε πλακίδια κατάταξης με εικονίδια θεραπείας και bullets, κάτω δεξιά οριζόντια λωρίδα εικονιδίων θεραπείας με αριθμό κυκλοφοριών και bullets.
Το τμήμα IRF (India Region Formulations) αναμένεται να υπερβεί την IPM κατά 1,2-1,3x: μεγιστοποίηση της εστίασης σε χρόνιες παθήσεις με μερίδιο ~70% έως το FY31. Εξειδικευμένο τμήμα semaglutide σε διαβητολογία/ενδοκρινολογία και γαστρεντερολογία/γυναικολογία. Ανάπτυξη αναδυόμενων θεραπειών. Στόχευση σε συμμαχίες και M&A μεσαίου μεγέθους εταιρειών, εμπορικών σημάτων και χαρτοφυλακίων. Εσωτερικό δίκτυο (pipeline) καινοτόμων περιουσιακών στοιχείων και βιοομοειδών. Εισαγωγή προϊόντων με άδεια (in-license), συμπεριλαμβανομένων των GLP-1s. Συνεργασίες σε e-commerce, οργανωμένο λιανεμπόριο και θεσμικές πωλήσεις. Επέκταση του εξωαστικού τμήματος Uday και του νοσοκομειακού καναλιού. Οικοσύστημα: Η Lupin Life (καταναλωτικά προϊόντα υγείας για GI, VMS, βήχα/κρυολόγημα) αναπτύχθηκε κατά ~57% YoY με τις υψηλότερες τριμηνιαίες πωλήσεις των τελευταίων έξι τριμήνων. Η Lupin Diagnostics αναπτύχθηκε κατά 32% YoY με 7+ lakh ασθενείς στο τρίμηνο. Ψηφιακή καρδιολογική προσφορά LYFE (~15.000 ασθενείς στο τρίμηνο) και νευροαποκατάσταση Atharv Ability. Προγράμματα υποστήριξης ασθενών Humrahi και JAI. Πρόσβαση στα γενόσημα της Lupin Life Sciences μέσω λιανοπωλητών και συνεργατών δικτύου διανομής.
Δύο πάνελ: αριστερό πάνελ σε χρώμα λεβάντας με τρεις υποενότητες με εικονίδια (διείσδυση και εμβέλεια, καινοτόμο pipeline, επέκταση αποτυπώματος) σε πλαίσια με bullets. Δεξί πράσινο πάνελ με κάθετες καρτέλες 'Business Verticals' και 'Empowering community', όπου κάθε σειρά συνδυάζει εικονογράφηση, κείμενο με bullets και ένα λογότυπο brand.
Ηγετική θέση: ~5,0% μερίδιο όγκου γενοσήμων TRx στις ΗΠΑ. #3 στις ΗΠΑ σε συνταγογραφήσεις. #1 σε 61 προϊόντα και στις 3 κορυφαίες θέσεις σε 113 προϊόντα. Μερίδιο αγοράς γενοσήμων σε βασικά προϊόντα: tiotropium ~36%, mirabegron ~16%, albuterol ~15%. Πωλήσεις στις ΗΠΑ (σε εκατ. US$, περιλαμβάνει έσοδα IP): Q2 FY26 314, Q3 FY26 350, Q4 FY26 371, Q1 FY27 366, Q2 FY27 317 (+1% YoY, -13% QoQ). Κύρια σημεία: το τρίμηνο επηρεάστηκε από τον αυξημένο ανταγωνισμό και την απώλεια αποκλειστικότητας σε βασικά προϊόντα, η οποία αντισταθμίστηκε εν μέρει από την εποχιακή ζήτηση και την αύξηση του όγκου. Προσωρινή έγκριση για το νέο Apixaban Oral Suspension μέσω 505(b)(2). Σχεδιασμός για λανσάρισμα ~15 προϊόντων στο FY27, συμπεριλαμβανομένου ενός 505(b)(2), ενός βιοομοειδούς και τριών ενέσιμων. Επενδύσεις: Προγραμματισμός για 15+ καταθέσεις ANDA στο FY27. 48 FTFs συμπεριλαμβανομένων 21 αποκλειστικών FTFs. Pipeline 45+ ενέσιμων και 30+ εισπνεόμενων προϊόντων. Στόχος για 100+ λανσαρίσματα νέων προϊόντων με ~70%+ των εσόδων NPL από σύνθετα προϊόντα έως το FY32. Τουλάχιστον 6 βιοομοειδή έως το FY32. Εξειδικευμένα προϊόντα (Xopenex, NaMuscla) και M&A/συνεργασίες. Συνεχής βελτιστοποίηση κόστους.
Διάταξη τριών στηλών: αριστερή στήλη με μπλε πλακίδια KPI (κατάταξη, ηγετική θέση προϊόντων, μερίδια αγοράς) με εικονίδια Rx και εισπνευστήρα. Κεντρικό πάνελ με πράσινη κεφαλίδα και ραβδόγραμμα πωλήσεων ΗΠΑ με βέλη YoY/QoQ και bullets με κύρια σημεία. Δεξιά στήλη με λίστα bullets για επενδύσεις σε σύνθετα γενόσημα και 505(b)(2) με πλαίσιο επισήμανσης σε πλάγια γραφή.
Η R&D στρέφεται προς σύνθετα γενόσημα και βιοομοειδή: εισπνεόμενα (MDIs, DPIs, soft-mist inhalers, ρινικά σπρέι, νεφελοποιητές), ενέσιμα (πεπτίδια, κολλοειδής σίδηρος, depot, λιποσωμικά και προϊόντα 505(b)(2)) και μια καθετοποιημένη δραστηριότητα βιοομοειδών σε εμπορικό στάδιο. Μακροπρόθεσμοι στόχοι: 20 λανσαρίσματα σύνθετων προϊόντων σε ρυθμιζόμενες αγορές έως το 2028 (εισπνεόμενα, ενέσιμα, οφθαλμολογικά). Έως το 2029 ολοκλήρωση 6 καταθέσεων βιοομοειδών σε ρυθμιζόμενες αγορές και λανσάρισμα 10 νέων σύνθετων προϊόντων στην Ινδία. Ιστορικό ποιότητας (τελευταίοι 12 μήνες): επιτυχείς επιθεωρήσεις FDA με EIRs για Nagpur Unit-II (ενέσιμα, VAI), Nagpur Unit-I (NAI), Goa (VAI), Pithampur Unit-III (VAI), Aurangabad (VAI), Somerset (VAI), Pune Biotech (λήψη BLA) και Ankleshwar (VAI). Εγκαταστάσεις υπό αποκατάσταση: Tarapur, Mandideep Unit-1 και Pithampur Unit-II. Στόχοι ποιότητας: ετοιμότητα επιθεώρησης σε όλες τις εγκαταστάσεις, συμμετοχή στο Πρόγραμμα Διαχείρισης Ωριμότητας Ποιότητας του US FDA και μια ψηφιακά ενισχυμένη λειτουργία ποιότητας.
Δύο παρακείμενα στρογγυλεμένα πάνελ (πάνελ R&D σε χρώμα λεβάντας με μπλε κεφαλίδα, πάνελ ποιότητας σε χρώμα μέντας με πράσινη κεφαλίδα), το καθένα χωρισμένο οριζόντια σε άνω και κάτω υποενότητα με κεντραρισμένες υπογραμμισμένες υποκεφαλίδες και λίστες bullets.
Δαπάνες R&D (σε εκατ. INR, % των πωλήσεων): Q2 FY26 5.222 (7,6%), Q3 FY26 5.352 (7,5%), Q4 FY26 5.081 (6,9%), Q1 FY27 6.077 (7,4%), Q2 FY27 6.181 (7,9%). Capex (σε εκατ. INR, % των πωλήσεων): 3.474 (5,1%), 2.007 (2,8%), 3.052 (4,1%), 2.786 (3,4%), 2.230 (2,9%). Καθαρό χρέος προς ίδια κεφάλαια: (0,08), (0,14), (0,21), (0,12), (0,14), δηλ. καθαρά διαθέσιμα σε όλη την περίοδο. Τα ποσοστά υπολογίζονται επί των καθαρών πωλήσεων εξαιρουμένων των λοιπών λειτουργικών εσόδων.
Τρία ισομερή πλαισιωμένα πάνελ διαγραμμάτων με μπλε καρτέλες κεφαλίδας: διάγραμμα ράβδων και γραμμής για R&D, διάγραμμα ράβδων και γραμμής για capex και ένα ραβδόγραμμα αρνητικών τιμών για το καθαρό χρέος προς ίδια κεφάλαια. Το τρέχον τρίμηνο επισημαίνεται με πράσινο χρώμα.
P&L σε εκατ. INR: καθαρές πωλήσεις Q2 FY27 77.855 έναντι Q2 FY26 68.314 (+14,0% YoY) και Q1 FY27 82.172 (-5,3% QoQ). Λοιπά λειτουργικά έσοδα 418 (0,5% των πωλήσεων) έναντι 2.161 (-80,7%) και 597 (-30,0%). Συνολικά έσοδα 78.273 έναντι 70.475 (+11,1%) και 82.769 (-5,4%). Μικτό κέρδος εξαιρουμένων των λοιπών λειτουργικών εσόδων 57.774 (74,2%) έναντι 50.066 (73,3%, +15,4%) και 61.280 (74,6%, -5,7%). EBITDA 19.574 (25,1%) έναντι 21.376 (31,3%, -8,4%) και 24.635 (30,0%, -20,5%). Καθαρά κέρδη 11.553 (14,8%) έναντι 14.779 (21,6%, -21,8%) και 14.150 (17,2%, -18,4%).
Οικονομικός πίνακας πλήρους πλάτους με σκούρα μπλε σειρά κεφαλίδας και εννέα στήλες (στοιχεία, τρεις περίοδοι η καθεμία με % πωλήσεων, ανάπτυξη YoY και QoQ). Οι στήλες τιμών των περιόδων έχουν σκίαση σε πράσινους τόνους, με το τρέχον τρίμηνο να είναι το πιο σκούρο.
P&L εξαμήνου σε εκατ. INR, H1 FY27 έναντι H1 FY26: καθαρές πωλήσεις 160.028 έναντι 129.952 (+23,1%), λοιπά λειτουργικά έσοδα 1.014 (0,6%) έναντι 3.207 (2,5%, -68,4%), συνολικά έσοδα 161.042 έναντι 133.159 (+20,9%), μικτό κέρδος εξαιρουμένων των λοιπών λειτουργικών εσόδων 119.054 (74,4%) έναντι 93.985 (72,3%, +26,7%), EBITDA 44.209 (27,6%) έναντι 37.790 (29,1%, +17,0%), καθαρά κέρδη 25.703 (16,1%) έναντι 26.969 (20,8%, -4,7%).
Ίδια μορφή πίνακα με την προηγούμενη διαφάνεια με έξι στήλες (στοιχεία, H1 FY27, % πωλήσεων, H1 FY26, % πωλήσεων, ετήσια μεταβολή (YoY)) και στήλες περιόδων με πράσινη σκίαση.
Διαχωριστικό ενότητας που εισάγει την ενότητα επισκόπησης της εταιρείας.
Διαγώνιος διαχωρισμός: ασπρόμαυρη φωτογραφία τεσσάρων συναδέλφων γύρω από ένα laptop στα αριστερά, πάνελ με μπλε-πράσινη διαβάθμιση και λευκό τίτλο στα δεξιά.
Παγκόσμια παρουσία: 14η μεγαλύτερη εταιρεία γενοσήμων βάσει πωλήσεων (MAT Ιούνιος-26), ετήσιες πωλήσεις 3,2 δισ. US$ το FY26 και EBITDA 922 εκατ. US$ το FY26 (με ισοτιμία 1 US$ = 88,47 INR), 27.000+ εργαζόμενοι («Lupinytts»), παρουσία σε 100+ χώρες. Τοπική ηγετική θέση: 3η μεγαλύτερη στις ΗΠΑ βάσει συνταγογραφήσεων, 8η στη φαρμακευτική αγορά της Ινδίας βάσει πωλήσεων, 5η μεγαλύτερη εταιρεία γενοσήμων στην Αυστραλία και 8η στη Νότια Αφρική. R&D: 430 αιτήσεις ANDA και NDA στον US FDA, 94 καταθέσεις US DMF και 924 ενεργές αιτήσεις διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας (έως τις 31 Μαρτίου 2026). Γεωγραφικό μείγμα FY26 (εκατ. INR): Ηνωμένες Πολιτείες 116.783 (42%), Ινδία 81.140 (30%), Αναδυόμενες Αγορές 34.828 (13%), Άλλες Ανεπτυγμένες Αγορές 32.439 (11%), API 9.685 (4%). Βιωσιμότητα: S&P Global ESG score 91/100, παγκόσμια κατάταξη No. 1 ESG στον φαρμακευτικό τομέα, 48% μερίδιο ανανεώσιμης ενέργειας, πέντε συνεχή έτη θετικού υδατικού αποτυπώματος.
Τέσσερις στήλες με στρογγυλεμένες γωνίες και μπλε καρτέλες επικεφαλίδας: Παγκόσμια Παρουσία (στατιστικά με εικονίδια), Τοπική Ηγετική Θέση (πράσινο πάνελ με λίστα κατάταξης και στοιχεία R&D), Γεωγραφική Διαφοροποίηση (γράφημα donut με ετικέτες), Αναπτυσσόμενη Βιωσιμότητα (πράσινο πάνελ με βαθμολογία S&P Global και εικονίδια).
Στρατηγικοί πυλώνες ανά τομέα: Ηνωμένες Πολιτείες — σύνθετες πλατφόρμες (εισπνεόμενα, βιοομοειδή, ενέσιμα) και εξειδικευμένα προϊόντα, συν κλιμακούμενες πλατφόρμες από του στόματος και οφθαλμικών σκευασμάτων. Άλλες Ανεπτυγμένες Αγορές — λειτουργική μόχλευση σε όλο το χαρτοφυλάκιο, κεφαλαιουχικές δαπάνες και R&D σε αγορές με παρόμοιο ρυθμιστικό πλαίσιο (ΗΠΑ, Ηνωμένο Βασίλειο, Ευρώπη, Καναδάς, Αυστραλία). Ινδία — ανάπτυξη πάνω από τον μέσο όρο της αγοράς, καινοτόμα brands μέσω αδειοδότησης, συνεργασιών και εξαγορών, στρατηγικές γειτονικές αγορές. Άλλες Αναδυόμενες Αγορές — προτιμώμενος συνεργάτης σε Νότια Αφρική, Βραζιλία, Μεξικό, Φιλιππίνες και Νοτιοανατολική Ασία και κορυφαίος εταίρος παγκόσμιων οργανισμών για τη φροντίδα της φυματίωσης. API — κλίμακα, αξιοπιστία εφοδιασμού και ανταγωνιστικό κόστος για εσωτερικούς και εξωτερικούς πελάτες και την παγκόσμια δημόσια υγεία. Θεμέλια: κορυφαία παγκόσμια ποιότητα και κουλτούρα συνεχούς βελτίωσης.
Πέντε ψηλές κάρτες με στρογγυλεμένες γωνίες σε εναλλασσόμενο μπλε και πράσινο χρώμα, καθεμία με ένα εικονίδιο σε σχήμα ασπίδας στο πάνω μέρος, έντονη επικεφαλίδα και περιγραφικό κείμενο. Από κάτω, ένα μπλε banner πλήρους πλάτους με δύο δηλώσεις για τα θεμέλια της εταιρείας.
Στόχοι έναντι κατάστασης FY2026: 42% μείωση αερίων θερμοκηπίου έως το 2030 (Scope 1 και 2 έναντι FY23) — επιτεύχθηκε ~41%, 50% ανακύκλωση έως το 2030 — ~45%, αξιολόγηση βιοποικιλότητας στο 100% των παγκόσμιων εγκαταστάσεων έως το 2030 — ολοκληρώθηκε το 66%, 15% γυναίκες στην ανώτατη διοίκηση έως το 2030 — ~12%, 50.000 ώρες εθελοντισμού εργαζομένων έως το 2030 — 35.400+, 100% αξιολόγηση προμηθευτών σε 3ετή κύκλο — 17% σε εξέλιξη, εκπαίδευση και ευαισθητοποίηση για 3 εκατομμύρια ασθενείς και 50.000 γιατρούς έως το 2030 — 980.000 ασθενείς και 73.500 γιατροί, 3 εκατομμύρια ωφελούμενοι προγραμμάτων Lives & Livelihood — 2,5+ εκατομμύρια. Κύρια σημεία Q2 FY27: Πιστοποίηση Zero Waste to Landfill (πλατινένια για 7 εγκαταστάσεις, χρυσή για 1), προγράμματα ένταξης We-Sync PwD και γυναικείας ηγεσίας iMPACT 3.0, αξιολογήσεις ESG σε 130+ προμηθευτές με επτά προγράμματα ανάπτυξης ικανοτήτων, προληπτικός έλεγχος 105.853 ατόμων για μη μεταδιδόμενα νοσήματα (NCDs) και 756 υγειονομικές δράσεις (health camps).
Αριστερά: πίνακας τριών στηλών με θέματα που φέρουν εικονίδια, στόχους (κελιά σε χρώμα λεβάντας) και κατάσταση FY2026 (κελιά σε χρώμα μέντας). Δεξιά: πάνελ με μπλε-πράσινη διαβάθμιση «Κύρια Σημεία για το Q2 FY27» χωρισμένο σε τέσσερα τεταρτημόρια, το καθένα με λευκό λογότυπο ή εικονίδιο και λεζάντα.
Σκοπός: «Επιταχύνουμε θεραπείες που μετατρέπουν την ελπίδα σε ίαση». Πλαίσιο ESG στους άξονες Πλανήτης (κλιματική αλλαγή, νερό, απόβλητα, βιοποικιλότητα), Άνθρωποι (διαφορετικότητα και συμπερίληψη, εθελοντισμός, ευημερία και ασφάλεια, βιωσιμότητα προμηθευτών) και Ασθενείς (λανσαρίσματα προϊόντων και ποιότητα, βοήθεια ασθενών, εκπαίδευση και ευαισθητοποίηση, διάγνωση και αποκατάσταση). Αξιολογήσεις ESG: S&P Global 91/100 το 2025 (17/100 το 2021), No. 1 στη φαρμακοβιομηχανία παγκοσμίως, 3ο συνεχόμενο έτος στο S&P Global Sustainability Yearbook, Sustainalytics 22.11 μεσαίου κινδύνου το 2026 (42,69 σοβαρού κινδύνου το 2019), CDP «A» ηγετική θέση σε κλίμα και νερό το 2025 (F το 2021), MSCI αναβάθμιση σε BBB το 2025 (BB το 2024), NSE Sustainability 71/100 για το FY2025, Crisil ESG 69 και Crisil Core ESG 65 για το 2026. Ευθυγραμμισμένα πλαίσια που εμφανίζονται ως λογότυπα: CDP, SASB, SBTi, The Climate Pledge, IBBI, GRI, ISO, TCFD, MSCI, EcoVadis, S&P Global, IR, Sustainalytics, UN Global Compact, TNFD και οι UN SDGs.
Πάνω μέρος: φαρδιά πράσινη λωρίδα με σκουρόχρωμο πλαίσιο σκοπού και τρεις στήλες πυλώνων (Πλανήτης, Άνθρωποι, Ασθενείς) με εικονίδια και υπογραμμισμένες λίστες. Μέση: λευκή λωρίδα αξιολογήσεων με στρογγυλεμένες γωνίες, επτά λογότυπα οίκων αξιολόγησης και βαθμολογίες που χωρίζονται με κάθετες γραμμές. Κάτω μέρος: δύο σειρές με λογότυπα πλαισίων και προτύπων.
ESG και βιωσιμότητα: Παγκόσμιο No. 1 στον κλάδο των φαρμακευτικών και No. 1 στην Ινδία σε όλους τους κλάδους στις αξιολογήσεις S&P Global ESG· Βραβείο ASSOCHAM Sustainable Pharmaceutical Excellence 2026· πρώτη εμφάνιση στους δείκτες Dow Jones Best-in-Class World και Emerging Markets 2026· S&P Global Sustainability Yearbook 2026· επικύρωση των στόχων εκπομπών από το SBTi· LEED Platinum για το Pune Research Park· Sustainable Organization of the Year· Περιβαλλοντικό Μετάλλιο Τιμής Mandideep από τον Επικεφαλής Υπουργό της Madhya Pradesh· TIME και Statista World's Most Sustainable Companies 2026· πιστοποίηση Zero Waste to Landfill. Επιχειρησιακή αριστεία: Manufacturing Today Excellence in Technology 2026· Kinaxis 2026 Impact Award για την εφοδιαστική αλυσίδα· Great Place To Work India's Best Employers Among Nation-Builders 2026· χρυσά μετάλλια για τις μονάδες Tarapur, Jammu, Ankleshwar και CSN στα National Awards for Manufacturing Competitiveness· ISO 14001 και ISO 45001 και για τις 12 παραγωγικές εγκαταστάσεις στην Ινδία, το κέντρο R&D και τα κεντρικά γραφεία· βραβεία Pithampur CII 5S· βραβείο ψηφιοποίησης Tarapur. Εστίαση στον ασθενή: Lupin Diagnostics Pathology Lab of the Year στα ET Healthcare Awards 2026· συμμετοχές στο Asia Book of Records για καμπάνιες μέτρησης οστικής πυκνότητας και πρωτοβουλία ευαισθητοποίησης για το άσθμα με 8.500+ γιατρούς· αναγνώριση του Humrahi στα CII WR Health Innovation Awards 2026· LupinLife Best Impact Creator in Healthcare· βραβείο Lupin Digital Health στα BW Healthcare Awards 2026.
Τρεις ισομερείς στήλες με μπλε καρτέλες επικεφαλίδων (ESG & Sustainability Leadership, Operational & Organizational Excellence, Patient-Centric Healthcare Excellence), καθεμία από τις οποίες περιλαμβάνει μια πυκνή λίστα με κουκκίδες σε σχήμα σταυρού-διαμαντιού σε ανοιχτό γκρι φόντο.
Διαφάνεια κλεισίματος με κωδικούς QR για το Lupin.com και το MadeInIndia.com, τη διεύθυνση της έδρας στο Santacruz (East), Mumbai, αριθμούς τηλεφώνου και φαξ, καθώς και συνδέσμους προς lupin.com, X, LinkedIn, Facebook και YouTube.
Φόντο με διαβάθμιση (gradient) από πράσινο σε μπλε με μεγάλο λευκό τίτλο 'THANK YOU!' στα αριστερά,, δύο κωδικούς QR, μπλοκ στοιχείων επικοινωνίας και λίστα εικονιδίων κοινωνικών δικτύων από κάτω· μεγάλο γραμμικό σχέδιο λουλουδιού με πέντε πέταλα στα δεξιά· λογότυπο πάνω δεξιά.
Συχνές ερωτήσεις σχετικά με αυτή τη διαφάνεια και το βασικό περιεχόμενο παρουσίασης.
Πρόκειται για την παρουσίαση επενδυτών της Lupin Limited για το τρίμηνο που έληξε στις 30 Σεπτεμβρίου 2026, με ημερομηνία 4 Νοεμβρίου 2026. Οι 20 διαφάνειές της καλύπτουν βασικούς δείκτες ανάπτυξης, την απόδοση ανά περιοχή (Ινδία, Βόρεια Αμερική, EMEA, APAC, LATAM, ROW, API), ανασκοπήσεις των δραστηριοτήτων σε ΗΠΑ και Ινδία, θέματα R&D και ποιότητας, τριμηνιαίες τάσεις σε R&D, κεφαλαιουχικές δαπάνες (capex) και καθαρό χρέος, τους πίνακες P&L για το Q2 και το H1 FY27, μια εταιρική επισκόπηση, στόχους βιωσιμότητας, αξιολογήσεις ESG και βραβεία.
Σύμφωνα με το deck, οι καθαρές πωλήσεις ανήλθαν σε 77.855 εκατ. INR, σημειώνοντας αύξηση 14,0% YoY. Το EBITDA ήταν 19.574 εκατ. INR με περιθώριο 25,1% (μείωση 8,4% YoY) και τα καθαρά κέρδη (μετά την προσαρμογή του μεριδίου NCI) ήταν 11.553 εκατ. INR με περιθώριο 14,8% (μείωση 21,8% YoY). Για το H1 FY27, οι καθαρές πωλήσεις ανήλθαν σε 160.028 εκατ. INR, αυξημένες κατά 23,1%.
Η Lupin ακολουθεί το ινδικό οικονομικό έτος, επομένως το FY27 διαρκεί από τον Απρίλιο του 2026 έως τον Μάρτιο του 2027. Το Q2 FY27 αφορά την περίοδο Ιούλιος έως Σεπτέμβριος 2026 και το H1 FY27 την περίοδο Απρίλιος έως Σεπτέμβριος 2026.
Η Lupin (NSE: LUPIN, BSE: 500257) κατέθεσε αυτή την παρουσίαση επενδυτών στα χρηματιστήρια της Ινδίας, BSE και NSE. Το PDF που βλέπετε εδώ είναι η επίσημη παρουσίαση της εταιρείας χωρίς τη συνοδευτική επιστολή του χρηματιστηρίου. Το περιεχόμενο των διαφανειών παραμένει αμετάβλητο.
Τα περισσότερα μεγέθη είναι σε ρουπίες Ινδίας, σε εκατομμύρια (INR mn), όπως αναφέρεται στις διαφάνειες. Η τάση των πωλήσεων στις ΗΠΑ στη διαφάνεια 9 είναι σε εκατ. US$, ενώ η εταιρική επισκόπηση στη διαφάνεια 15 αναφέρει πωλήσεις FY26 ύψους 3,2 δισ. US$ και EBITDA 922 εκατ. US$ με ισοτιμία 88,47 INR ανά δολάριο ΗΠΑ.
Οι πωλήσεις στις ΗΠΑ ανήλθαν σε 317 εκατ. US$, αυξημένες κατά 1% YoY και μειωμένες κατά 13% QoQ. Το deck αποδίδει την απόδοση του τριμήνου στον αυξημένο ανταγωνισμό και την απώλεια αποκλειστικότητας σε βασικά προϊόντα, η οποία αντισταθμίστηκε εν μέρει από την εποχιακή ζήτηση. Η Lupin αναφέρει μερίδιο ~5,0% στα γενόσημα TRx, την 3η θέση βάσει συνταγογραφήσεων και ένα pipeline με 45+ ενέσιμα και 30+ εισπνεόμενα προϊόντα.
Ναι. Το πρωτότυπο PDF είναι διαθέσιμο για λήψη από αυτή τη σελίδα, ενώ και οι 20 διαφάνειες εμφανίζονται ως εικόνες με περίληψη ανά σελίδα. Μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε για να μελετήσετε τα αποτελέσματα της Lupin ή ως σχεδιαστική αναφορά για τη δική σας παρουσίαση αποτελεσμάτων.
Τα μοτίβα διάταξης λειτουργούν εξαιρετικά ως σημείο αναφοράς: κάρτες KPI με βέλη ανάπτυξης, πλέγματα περιφερειακής απόδοσης, γραφήματα donut για το μείγμα εσόδων, γραφήματα τάσεων πέντε τριμήνων και σκιασμένοι πίνακες P&L. Μπορείτε να δημιουργήσετε ένα παρόμοιο deck με το 2Slides περιγράφοντας τα δικά σας δεδομένα και περιεχόμενο. Το branding και τα οικονομικά στοιχεία της Lupin ανήκουν στη Lupin Limited.
Create Your Own Slides
Turn your ideas into professional presentations in seconds with 2slides AI.
Αναφερθείτε σε επαγγελματικές σχεδιάσεις, επιλέξτε το στυλ σας και δημιουργήστε σλάιντ με τέλεια απόδοση κειμένου. Τροφοδοτείται από το Nano Banana—ξεκινήστε να δημιουργείτε την παρουσίασή σας τώρα.
Ο Πράκτορας AI σας για διαφάνειες. Εξοικονομήστε χρόνο, λάμψτε πιο γρήγορα με έξυπνη δημιουργία παρουσιάσεων.
Όλες οι υπηρεσίες σε λειτουργία© 2026 2slides. Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται.