
Ανήκει στη συλλογή Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές · Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές από την Ιαπωνία
Παρουσίαση Αποτελεσμάτων K Line H1 FY2026: Αποτελέσματα της Kawasaki Kisen Kaisha ("K" LINE) για το πρώτο εξάμηνο του οικονομικού έτους που λήγει τον Μάρτιο του 2027 (FY2026 = Απρίλιος 2026 έως Μάρτιο 2027), με ημερομηνία 4 Νοεμβρίου 2026. Πρόκειται για ένα deck στην ιαπωνική γλώσσα (決算説明会資料) που δημοσιεύθηκε στο TDnet, το σύστημα έγκαιρης γνωστοποίησης του Χρηματιστηρίου του Τόκιο. Καλύπτει έσοδα H1 ύψους 602,0 δισ. γεν (6.020 億円) και τακτικά κέρδη 118,3 δισ. γεν (1.183 億円), αναθεωρημένη πρόβλεψη τακτικών κερδών έτους στα 190,0 δισ. γεν (1.900 億円, +550 億円 έναντι της πρόβλεψης Αυγούστου), αποτελέσματα τομέων για ξηρό φορτίο, ενεργειακούς πόρους και εφοδιαστική προϊόντων (μεταφορά αυτοκινήτων και εμπορευματοκιβώτια ONE), την επαναγορά μετοχών ύψους 122,5 δισ. γεν και το λειτουργικό περιβάλλον σε Μέση Ανατολή / Ορμούζ / Σουέζ.
Χρησιμοποιεί το εξώφυλλο αυτής της παρουσίασης ως πρότυπο στυλ για διαφάνειες με το δικό σας περιεχόμενο. Ή επιλέξτε οποιαδήποτε σελίδα παρακάτω για να χρησιμοποιήσετε τη διάταξή της ως αναφορά.
Γρήγορη Πλοήγηση
Ετικέτες
Κοινοποίηση διαφανειών
Παρουσίαση Αποτελεσμάτων K Line H1 FY2026: Αποτελέσματα της Kawasaki Kisen Kaisha ("K" LINE) για το πρώτο εξάμηνο του οικονομικού έτους που λήγει τον Μάρτιο του 2027 (FY2026 = Απρίλιος 2026 έως Μάρτιο 2027), με ημερομηνία 4 Νοεμβρίου 2026. Πρόκειται για ένα deck στην ιαπωνική γλώσσα (決算説明会資料) που δημοσιεύθηκε στο TDnet, το σύστημα έγκαιρης γνωστοποίησης του Χρηματιστηρίου του Τόκιο. Καλύπτει έσοδα H1 ύψους 602,0 δισ. γεν (6.020 億円) και τακτικά κέρδη 118,3 δισ. γεν (1.183 億円), αναθεωρημένη πρόβλεψη τακτικών κερδών έτους στα 190,0 δισ. γεν (1.900 億円, +550 億円 έναντι της πρόβλεψης Αυγούστου), αποτελέσματα τομέων για ξηρό φορτίο, ενεργειακούς πόρους και εφοδιαστική προϊόντων (μεταφορά αυτοκινήτων και εμπορευματοκιβώτια ONE), την επαναγορά μετοχών ύψους 122,5 δισ. γεν και το λειτουργικό περιβάλλον σε Μέση Ανατολή / Ορμούζ / Σουέζ.
Λεπτομερής προβολή κάθε σελίδας διαφάνειας, συμπεριλαμβανομένης της διάταξης, βασικού περιεχομένου και οπτικών στοιχείων.
Εξώφυλλο για την ενημέρωση αποτελεσμάτων του δεύτερου τριμήνου του FY2026 της Kawasaki Kisen Kaisha (2026年度第2四半期 決算説明会資料), με ημερομηνία 4 Νοεμβρίου 2026, με το λογότυπο της "K" LINE.
Εξώφυλλο πλήρους κάλυψης (full-bleed): ένα υπερμέγεθες κόκκινο μονόγραμμα "K" με γκρι διαγώνια σχήματα στα αριστερά, τίτλος και ημερομηνία με δεξιά στοίχιση, λογότυπο κάτω δεξιά.
Ημερήσια διάταξη σε τέσσερα μέρη: Α. Σύνοψη αποτελεσμάτων Q2 FY2026 (Α-1 ενοποιημένα αποτελέσματα, Α-2 αποτελέσματα ανά τομέα)· Β. Πρόβλεψη πλήρους έτους FY2026 (Β-1 ενοποιημένα, Β-2 ανά τομέα, Β-3 μεταβολές έναντι της πρόβλεψης Αυγούστου 2026)· Γ. Κατάσταση μεσοπρόθεσμου σχεδίου (Γ-1 έως Γ-2 κεφαλαιακή πολιτική, Γ-3 έως Γ-4 επιχειρηματικό περιβάλλον)· Παράρτημα με δείκτες αγοράς, όγκους και ποσοστά έκθεσης.
Ετικέτα "目次" στα αριστερά με κόκκινο κάθετο διαχωριστικό· η δεξιά στήλη παραθέτει τις ενότητες με κόκκινες τετράγωνες κουκκίδες και υπο-στοιχεία σε εσοχή πάνω από ένα αχνό υδατογράφημα K.
Διαχωριστικό ενότητας που εισάγει τη σύνοψη αποτελεσμάτων του δεύτερου τριμήνου (πρώτου εξαμήνου).
Λευκή διαφάνεια με μια παχιά κόκκινη κάθετη μπάρα δίπλα σε μια κεντραρισμένη επικεφαλίδα δύο γραμμών.
Έσοδα H1 FY2026 602,0 δισ. γεν (6.020 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν)· 1Q 2.868, 2Q 3.151), αυξημένα κατά 1.014 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν σε ετήσια βάση και 275 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν πάνω από την πρόβλεψη Αυγούστου των 5.745 εκατοντάδων εκατομμυρίων γεν. Λειτουργικά κέρδη 512 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν (+82 YoY, +92 έναντι πρόβλεψης)· τακτικά κέρδη 1.183 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν (+587 YoY, +383 έναντι της πρόβλεψης των 800 εκατοντάδων εκατομμυρίων γεν), με το 2Q μόνο στα 943 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν· καθαρά κέρδη αναλογούντα στους ιδιοκτήτες 1.245 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν (+558 YoY, +385 έναντι 860). Μέση ισοτιμία FX ¥160,47/$ (έναντι ¥146,18 ένα χρόνο νωρίτερα) και καύσιμα πλοίων $788/MT (έναντι $547). Ισολογισμός στο τέλος του 2Q: ίδια κεφάλαια 17.468 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν (−558 από το τέλος του FY2025), έντοκος δανεισμός 3.225 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν (+264), δείκτης D/E 18,5% (+2,0pt), δείκτης ιδίων κεφαλαίων 75,5% (−1,4pt)· συμπεριλαμβανομένων των εκτός ισολογισμού υποχρεώσεων ναύλωσης ύψους 5.500–6.500 εκατοντάδων εκατομμυρίων γεν, ο δείκτης ιδίων κεφαλαίων είναι 59–61%. Παράγοντες: τα λειτουργικά κέρδη αυξήθηκαν λόγω των σταθερών αγορών ξηρού φορτίου παρά το υψηλότερο κόστος καυσίμων από την κατάσταση στη Μέση Ανατολή· τα τακτικά κέρδη σημείωσαν άλμα λόγω υψηλότερων εσόδων με τη μέθοδο της καθαρής θέσης από την ONE· τα καθαρά κέρδη περιλαμβάνουν έκτακτα κέρδη από πωλήσεις πλοίων.
Επάνω: ευρύς πίνακας ενοποιημένων αποτελεσμάτων με σκούρες γκρι στήλες για το 2026 (1Q, 2Q, H1) και ανοιχτόχρωμες γκρι στήλες σύγκρισης (FY2025 H1, μεταβολή YoY, πρόβλεψη Αυγούστου, μεταβολή έναντι πρόβλεψης). Κάτω αριστερά: πίνακας βασικών χρηματοοικονομικών δεικτών· κάτω δεξιά: τρεις κουκκίδες για τους κύριους παράγοντες μεταβολής YoY.
Έσοδα τομέα / τακτικά κέρδη για το H1 (εκατοντάδες εκατομμύρια γεν): Ξηρό Φορτίο 1.895 / 160 (έναντι 1.443 / 13 ένα χρόνο νωρίτερα· κέρδη +146)· Ενεργειακοί Πόροι 602 / 48 (κέρδη −6 YoY)· Logistics Προϊόντων 3.515 / 981 (+407), εκ των οποίων Μεταφορά Αυτοκινήτων 2.200 / 153 (κέρδη −147 YoY) και Πλοία Μεταφοράς Εμπορευματοκιβωτίων 381 / 744 (+523, κυρίως έσοδα καθαρής θέσης ONE· 2Q μόνο 689)· Λοιπά 6 / 6· Εταιρικά & προσαρμογές −12. Σύνολο 6.020 / 1.183. Έναντι της πρόβλεψης Αυγούστου, τα κέρδη των εμπορευματοκιβωτίων ήταν 309 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν υψηλότερα. Σχολιασμός: οι αγορές ξηρού φορτίου capesize και μεσαίου/μικρού μεγέθους παρέμειναν σταθερές λόγω της ενεργού ζήτησης, συν τις ευνοϊκές συναλλαγματικές ισοτιμίες· η ενέργεια είδε ισχυρές αγορές LPG και δεξαμενόπλοιων, αλλά έχασε ένα εφάπαξ κέρδος φορολογικής επίδρασης του προηγούμενου έτους· τα πλοία μεταφοράς αυτοκινήτων επλήγησαν από τη χαμηλότερη αξιοποίηση του στόλου και το υψηλότερο κόστος καυσίμων και λειτουργίας λόγω της κατάστασης στη Μέση Ανατολή· οι βραχυπρόθεσμοι ναύλοι εμπορευματοκιβωτίων αυξήθηκαν καθώς η κατάσταση στη Μέση Ανατολή και η συμφόρηση στα λιμάνια περιόρισαν την προσφορά. Τα στοιχεία του FY2025 έχουν αναδιατυπωθεί για τη μεταβολή των τομέων του 2026.
Μήτρα τομέων με δύο σειρές ανά τομέα (επάνω έσοδα, κάτω τακτικά κέρδη) σε 1Q, 2Q, H1, H1 προηγούμενου έτους, μεταβολή YoY, πρόβλεψη Αυγούστου και απόκλιση· παρακάτω, τέσσερις στήλες κειμένου με σχολιασμό τομέων.
Διαχωριστικό ενότητας που εισάγει την πρόβλεψη πλήρους έτους για το FY2026 (έτος που λήγει τον Μάρτιο του 2027).
Λευκή διαφάνεια με κόκκινη κάθετη μπάρα και επικεφαλίδα δύο γραμμών, που ταιριάζει με τα άλλα διαχωριστικά.
Πρόβλεψη πλήρους έτους (αμετάβλητη από την ειδοποίηση αναθεώρησης της 23ης Οκτωβρίου 2026): έσοδα 11.700 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν (H2 5.680· +1.517 έναντι των 10.183 του FY2025· +1.000 έναντι της πρόβλεψης Αυγούστου των 10.700)· λειτουργικά κέρδη 910 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν (+60 έναντι Αυγούστου)· τακτικά κέρδη 1.900 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν (H2 717· +809 YoY· +550 έναντι 1.350)· καθαρά κέρδη 1.900 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν (H2 655· +571 YoY· +550 έναντι 1.350). Η αναβάθμιση προέρχεται από την αύξηση των κερδών του ξηρού φορτίου και τα καλύτερα οικονομικά μεγέθη των εμπορευματοκιβωτίων λόγω των υψηλότερων βραχυπρόθεσμων ναύλων. Παραδοχές: ¥155,85/$ μέση τιμή (H2 ¥151,23), καύσιμα πλοίων $805/MT (H2 $821), εξομάλυνση στα Στενά του Ορμούζ προς το τέλος Μαρτίου 2027 με επανέναρξη των διελεύσεων από τον Απρίλιο του 2027, και καθόλου διελεύσεις από τη Διώρυγα του Σουέζ για ολόκληρο το έτος (συνεχίζεται η δρομολόγηση μέσω του Ακρωτηρίου της Καλής Ελπίδας· η ONE σχεδιάζει να επαναλάβει το Σουέζ σε ορισμένες διαδρομές). Ευαισθησίες εξαμήνου: ±12 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν ανά ¥1/$ (συμπεριλαμβανομένων των εσόδων καθαρής θέσης ONE) και ±5,0 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν ανά $10/MT καυσίμων. Αποδόσεις μετόχων: μέρισμα FY2026 120 γεν ανά μετοχή (60 γεν προσωρινό και 60 γεν τέλους έτους)· η επαναγορά που ανακοινώθηκε στις 29 Μαΐου 2026 ολοκληρώθηκε στις 44.429 χιλιάδες μετοχές / 1.225 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν και οι μετοχές ακυρώθηκαν στις 2 Οκτωβρίου.
Ευρύς πίνακας προβλέψεων με τις στήλες H1 και πρόβλεψης πλήρους έτους σκιασμένες με ροζ, ακολουθούμενος από μια δήλωση βασικού παράγοντα μίας γραμμής και δύο στρογγυλεμένα πλαίσια: παραδοχές και ευαισθησίες (αριστερά, γκρι περίγραμμα) και αποδόσεις μετόχων (δεξιά, κόκκινο περίγραμμα) με κουμπί συνδέσμου "Λεπτομέρειες: C-2".
Πρόβλεψη τομέων για το πλήρες έτος, έσοδα / τακτικά κέρδη (εκατοντάδες εκατομμύρια γεν): Dry Bulk 3.625 / 320 (+205 YoY, +105 έναντι Αυγούστου). Energy Resources 1.125 / 60 (−47 YoY, −15 έναντι Αυγούστου). Product Logistics 6.940 / 1.565 (+657 YoY, +475 έναντι Αυγούστου), εκ των οποίων Car Carriers 4.405 / 330 (−181 YoY, −75 έναντι Αυγούστου) και Containerships 720 / 1.070 (+830 YoY, +540 έναντι Αυγούστου). Λοιπά 10 / 0. Εταιρικά & προσαρμογές −45. Σύνολο 11.700 / 1.900. Σχολιασμός: οι αγορές χύδην ξηρού φορτίου αναμένονται πάνω από τα περσινά επίπεδα λόγω σταθερής ζήτησης. Ο τομέας ενέργειας παρουσιάζει πτώση λόγω της απώλειας του περσινού εφάπαξ κέρδους από φορολογική επίδραση. Τα πλοία μεταφοράς αυτοκινήτων αντιμετωπίζουν μεγάλη πτώση κερδών λόγω υψηλότερου κόστους καυσίμων και λειτουργίας, επομένως η K Line θα προσαρμόσει το μέγεθος του στόλου και θα βελτιώσει την αξιοποίησή του. Τα εμπορευματοκιβώτια αναμένονται σημαντικά υψηλότερα λόγω του ισχυρού πρώτου εξαμήνου, με την ONE να διαχειρίζεται ευέλικτα τη συνεχιζόμενη αβεβαιότητα στη Μέση Ανατολή.
Ο ίδιος πίνακας τομέων δύο επιπέδων με τη διαφάνεια A-2, αλλά με στήλες πρόβλεψης για το H2 και το πλήρες έτος (ροζ επισήμανση), συν τα πραγματικά στοιχεία του FY2025, τη μεταβολή YoY, την πρόβλεψη Αυγούστου και την απόκλιση. Τέσσερις στήλες σχολιασμού στο κάτω μέρος.
Διάγραμμα γέφυρας (waterfall) των τακτικών κερδών πλήρους έτους από την πρόβλεψη Αυγούστου των 1.350 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν (ίδιες δραστηριότητες 820, τομέας εμπορευματοκιβωτίων 530) προς την πρόβλεψη Νοεμβρίου των 1.900 εκατοντάδων εκατομμυρίων γεν (ίδιες δραστηριότητες 830, τομέας εμπορευματοκιβωτίων 1.070). Το πρώτο εξάμηνο προσθέτει +383 (ίδιες δραστηριότητες +74, εμπορευματοκιβώτια +309). Το δεύτερο εξάμηνο προσθέτει +167 (ίδιες δραστηριότητες −64, εμπορευματοκιβώτια +231). H1: οι ίδιες δραστηριότητες ωφελήθηκαν από περισσότερα φορτία υψηλού περιθωρίου στα πλοία μεταφοράς αυτοκινήτων και τη σταθερότητα στο ξηρό φορτίο. Τα εμπορευματοκιβώτια αυξήθηκαν λόγω της περιορισμένης προσφοράς που ανέβασε τους βραχυπρόθεσμους ναύλους. H2: οι ίδιες δραστηριότητες αναμένονται χαμηλότερες λόγω του λειτουργικού κόστους των πλοίων μεταφοράς αυτοκινήτων από τις επίμονα υψηλές τιμές καυσίμων παρά το σταθερό ξηρό φορτίο. Τα εμπορευματοκιβώτια αναμένονται πολύ πάνω από την προηγούμενη πρόβλεψη καθώς οι βραχυπρόθεσμοι ναύλοι κινούνται υψηλότερα.
Διάγραμμα waterfall με στοιβαγμένες στήλες έναρξης και λήξης (κόκκινο = ίδιες δραστηριότητες, μπεζ = τομέας εμπορευματοκιβωτίων) και αιωρούμενες γκρι/μπλε ράβδους μεταβολής, ομαδοποιημένες με αγκύλες σε H1 και H2. Επεξήγηση με κουκκίδες σε δύο στήλες από κάτω.
Διαχωριστική διαφάνεια ενότητας για την ενημέρωση προόδου του μεσοπρόθεσμου σχεδίου διαχείρισης.
Λευκή διαφάνεια με κόκκινη κάθετη μπάρα και επικεφαλίδα.
Επικεφαλίδα: ενίσχυση της κερδοφορίας με παράλληλη διαχείριση της βέλτιστης κεφαλαιακής διάρθρωσης και κατανομής μετρητών, εξισορροπώντας την κεφαλαιακή αποδοτικότητα με τη χρηματοοικονομική ευρωστία. Κερδοφορία: λειτουργικές ταμειακές ροές μεσοπρόθεσμου σχεδίου 1,5 τρισεκατομμύρια γεν (αμετάβλητες). Τα τακτικά κέρδη για το τελευταίο έτος FY2026 αναμένονται στις 1.900 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν (+550 έναντι Αυγούστου). Επενδύσεις: επενδυτικές ταμειακές ροές 6.100 εκατοντάδων εκατομμυρίων γεν κατά τη διάρκεια του σχεδίου, με εστίαση σε αναπτυσσόμενες δραστηριότητες και περιβαλλοντικές επενδύσεις χαμηλών/μηδενικών εκπομπών άνθρακα. Βέλτιστη κεφαλαιακή διάρθρωση: στόχος για δείκτη ιδίων κεφαλαίων (συμπεριλαμβανομένων των στοιχείων εκτός ισολογισμού) περίπου 50% βραχυπρόθεσμα. Αποδόσεις μετόχων: 8.800 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν ή περισσότερα κατά την περίοδο του σχεδίου. Μέρισμα FY2026 120 γεν ανά μετοχή. Επαναγορά και πλήρης ακύρωση 44.429 χιλιάδων μετοχών / 1.225 εκατοντάδων εκατομμυρίων γεν. Εταιρική αξία: στόχος για ROE 15%+ στο μέλλον και διατηρήσιμο PBR 1,0x ή υψηλότερο. Μετάβαση σε δομή εταιρείας με επιτροπή υποψηφιοτήτων στις 28 Μαρτίου 2025. Πλευρικό πλαίσιο: ROIC 7% (εκτίμηση FY2026) και αναβαθμίσεις διαχείρισης (οικονομικές καταστάσεις ανά τομέα, διαχείριση επιχειρηματικής αξίας, διαχείριση επενδύσεων).
Σκούρο στρογγυλεμένο banner επικεφαλίδας. Πέντε στοιβαγμένες σειρές που συνδέονται με κόκκινα βέλη προς τα κάτω, καθεμία με ένα γκρι πλακίδιο ετικέτας, ένα μπλε-γκρι πλακίδιο KPI και κείμενο με κουκκίδες. Ένα γκρι πλευρικό πλαίσιο στα δεξιά για πρωτοβουλίες ελέγχου διαχείρισης.
Βάσει της πολιτικής εξομάλυνσης κεφαλαίου προς έναν δείκτη ιδίων κεφαλαίων (συμπεριλαμβανομένων των εκτός ισολογισμού) περίπου 50%, η K Line επαναγόρασε 44.429 χιλιάδες μετοχές έναντι 1.225 εκατοντάδων εκατομμυρίων γεν (ακυρώθηκαν στις 2 Οκτωβρίου 2026). Οι συνολικές αποδόσεις κατά το μεσοπρόθεσμο σχέδιο προγραμματίζονται σε 8.800 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν ή περισσότερα. Το μέρισμα FY2026 είναι 120 γεν ανά μετοχή (60 γεν προσωρινό, 60 γεν τελικό), αμετάβλητο από τον Αύγουστο. Διάγραμμα: πραγματικές αποδόσεις FY2021–24 5.960 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν (επαναγορές 3.120, μερίσματα 2.840). FY2025 770 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν (120 γεν ανά μετοχή = 40 γεν βασικό + 80 γεν πρόσθετο μέρισμα). Σχέδιο FY2026 1.940 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν (μερίσματα 710 εκατοντάδων εκατομμυρίων γεν στα 120 γεν ανά μετοχή συν την επαναγορά 1.225 εκατοντάδων εκατομμυρίων γεν). Τα σύνολα είναι στρογγυλοποιημένα στην πλησιέστερη εκατοντάδα εκατομμυρίων γεν. Πολιτική: μετά την εξασφάλιση των απαραίτητων επενδύσεων και της χρηματοοικονομικής ευρωστίας, εξετάζονται ενεργά αποδόσεις συμπεριλαμβανομένων επαναγορών για κεφάλαια πάνω από το κατάλληλο επίπεδο.
Σκούρο banner στο επάνω μέρος. Αριστερή στήλη με κύρια μεγέθη (συνολικές αποδόσεις, μέρισμα, επαναγορά) και ένα γκρι πλαίσιο πολιτικής. Δεξιά πλευρά διάγραμμα στοιβαγμένων στηλών αποδόσεων (πραγματικές έναντι σχεδίου) με υπόμνημα για βασικό μέρισμα, πρόσθετο μέρισμα, επαναγορά και ευέλικτες πρόσθετες αποδόσεις, συν έναν πίνακα συνόλων από κάτω.
Οι γεωπολιτικοί κίνδυνοι, με επίκεντρο τη Μέση Ανατολή, συνεχίζουν να επιβαρύνουν την παγκόσμια οικονομία, ενώ οι πολιτικές για το εμπόριο και την ενέργεια παραμένουν αβέβαιες. Γεωπολιτική: Ο ανταγωνισμός ΗΠΑ-Κίνας και οι εντάσεις σε Ρωσία-Ουκρανία και Μέση Ανατολή συνεχίζουν να κατακερματίζουν την οικονομία. Η ένταση στα Στενά του Ορμούζ έχει αποσταθεροποιήσει τις αλυσίδες εφοδιασμού ενέργειας. Οι σχέσεις Ιαπωνίας-Κίνας χρήζουν παρακολούθησης. Η K Line θέτει σε προτεραιότητα την ασφάλεια πληρώματος, φορτίου και πλοίων για τις διελεύσεις από το Ορμούζ και παραμένει επιφυλακτική ως προς τον τερματισμό της αποφυγής του Σουέζ. Παγκόσμια οικονομία: Αβεβαιότητα πολιτικής, κλίμα σε ΗΠΑ/ΕΕ, επιβράδυνση της Κίνας. Κίνδυνοι αναδιάταξης της εφοδιαστικής αλυσίδας και πληθωρισμός λόγω μισθών και πετρελαίου. Ενέργεια και περιβάλλον: Η έκτακτη MEPC του IMO τον Οκτώβριο του 2025 δεν υιοθέτησε την τροποποίηση της MARPOL, καθυστερώντας έναν παγκόσμιο κανόνα. Αβέβαιες εθνικές πολιτικές ενεργειακού μείγματος, νέοι κανόνες CO2, ελλείψεις ενέργειας και αυξήσεις τιμών. Κίνδυνος επιβράδυνσης της απανθρακοποίησης αλλά πιθανές μακροπρόθεσμες ευκαιρίες. Ανταπόκριση: Επιδίωξη της απανθρακοποίησης ως επιχειρηματική ευκαιρία, αξιοποίηση τριών δυνατών σημείων (περιβάλλον και τεχνολογία, ασφάλεια και ποιότητα πλοίων, DX) και προετοιμασία αντιμετώπισης κινδύνων.
Σκούρο banner, ακολουθούμενο από έναν πίνακα 3 στηλών επί 2 σειρών (γεωπολιτικός κίνδυνος, παγκόσμια οικονομία, ενέργεια και περιβαλλοντική πολιτική × εξωτερικό περιβάλλον, αναμενόμενοι κίνδυνοι και ευκαιρίες) με εικονίδια, ένα κόκκινο chevron και μια σειρά σε πλαίσιο για την ανταπόκριση της εταιρείας.
Μέση Ανατολή: Οι στρατιωτικές συγκρούσεις ΗΠΑ-Ιράν και τα αντίποινα έχουν περιορίσει δραστικά τη διέλευση από τα Στενά του Ορμούζ και το Μπαμπ ελ Μαντέμπ εν μέσω επιθέσεων σε εμπορικά πλοία. Ορμούζ: Η K Line ακολουθεί τις οδηγίες αποφυγής και συντονίζεται με τους πελάτες. Ο αντίκτυπος περιλαμβάνει υψηλότερο κόστος λόγω συμφόρησης, καυσίμων και ασφάλισης κινδύνου πολέμου, με περιορισμένο αντίκτυπο στο ξηρό φορτίο (dry bulk), αναδρομολόγηση ενεργειακών φορτίων μακριά από τη Μέση Ανατολή και κάποιο αντίκτυπο στα πλοία μεταφοράς αυτοκινήτων και εμπορευματοκιβωτίων. Σουέζ: Η επανέναρξη απαιτεί επιβεβαιωμένη ασφάλεια (η ONE σχεδιάζει να επανέλθει σε ορισμένες διαδρομές). Η αναδρομολόγηση απορροφά περίπου το 1–2% της προσφοράς ξηρού φορτίου, περίπου το 4–5% της προσφοράς πλοίων μεταφοράς αυτοκινήτων και περίπου το 10% της προσφοράς εμπορευματοκιβωτίων. Το LNG προστατεύεται από μακροπρόθεσμα συμβόλαια, ενώ μια επαναλειτουργία θα μπορούσε να αυξήσει τη διάλυση παλαιότερων πλοίων. Δασμοί ΗΠΑ: Στις 24 Ιουλίου οι ΗΠΑ ανακοίνωσαν νέους δασμούς βάσει του Άρθρο 301 σε 60 χώρες και περιοχές, συμπεριλαμβανομένης της Ιαπωνίας και της ΕΕ (12,5% για την Ιαπωνία κατ' αρχήν), ενώ τα είδη του Άρθρο 232, όπως ο χάλυβας, το αλουμίνιο και τα αυτοκίνητα, παραμένουν υπό το υφιστάμενο καθεστώς. Οι υπηρεσίες αναδιατάσσονται. Μέτρα USTR για πλοία που συνδέονται με την Κίνα: Τα λιμενικά τέλη αναβλήθηκαν αμοιβαία για ένα έτος μετά τις συνομιλίες ΗΠΑ-Κίνας της 30ής Οκτωβρίου 2025 και το USTR πρότεινε την παράταση της αναστολής κατά δύο μήνες έως τις 9 Ιανουαρίου 2027. Οι νέες παραγγελίες σε κινεζικά ναυπηγεία εξετάζονται κατά περίπτωση.
Σκούρο banner. Πίνακας με κόκκινες κεφαλίδες σειρών (Μέση Ανατολή, πολιτική δασμών των ΗΠΑ, μέτρα USTR για κινεζικά πλοία) και τρεις γκρι κεφαλίδες στηλών (επισκόπηση, ανταπόκριση ναυτιλιακής εταιρείας, επιχειρηματικός αντίκτυπος), με ροζ κάθετες υπο-ετικέτες για το Ορμούζ και το Σουέζ.
Διαχωριστική διαφάνεια που εισάγει το παράρτημα με δεδομένα αγοράς, όγκους και πληροφορίες στόλου.
Μινιμαλιστική διαχωριστική διαφάνεια με κόκκινη γραμμή έμφασης και τη λέξη Παράρτημα.
Ημερήσιοι ναύλοι ξηρού φορτίου: Μέσος όρος Capesize FY2025 $23.800 έναντι FY2026 1Q $39.800, 2Q $44.850, παραδοχή 3Q $41.000, 4Q $27.000, πλήρες έτος $38.150. Panamax $14.800 έναντι $18.850 FY2026. Handymax $13.300 έναντι $17.150. Small Handy $12.750 έναντι $15.100 (η βάση Capesize αλλάζει από 180k σε 182k dwt). Δεξαμενόπλοια: VLCC (Μέση Ανατολή–Ιαπωνία) FY2025 $110.150, FY2026 1Q $130.350, 2Q $336.350, παραδοχή H2 $42.000, πλήρες έτος $137.700. Aframax $30.550 έναντι $34.150. Στόλος υπό διαχείριση: ξηρό φορτίο 178 (τέλος FY2024) → 163 (τέλος FY2025) → 165 (Σεπτέμβριος 2026). Ενέργεια 83 → 92 → 89, συμπεριλαμβανομένων 54 LNG. Έκθεση στην αγορά έξι μηνών: Capesize 12%, μεσαία/μικρά bulkers 21%, πλοία μεταφοράς ροκανιδιών (chip carriers), VLCC, LPG και άνθρακα 0%.
Δύο ευρείς πίνακες τριμηνιαίων ναύλων (ξηρό φορτίο, δεξαμενόπλοια) με τις στήλες του FY2026 σε ροζ σκίαση, και στη συνέχεια ένας πίνακας καταμέτρησης στόλου και ένας πίνακας δεικτών έκθεσης δίπλα-δίπλα.
Όγκοι πλοίων μεταφοράς αυτοκινήτων (χιλιάδες μονάδες): Σύνολο FY2025 3.390 (εξαγωγές 1.549, εισαγωγές 197, cross-trade 893, εντός Ευρώπης 751). FY2026 1Q 863 και 2Q 875 πραγματικά, 3Q 899 και 4Q 887 εκτιμώμενα, πλήρες έτος 3.524 (εξαγωγές 1.663, εισαγωγές 201, cross-trade 916, εντός Ευρώπης 744). Το μέγεθος του στόλου αυξάνεται από 99 σε 100 πλοία. Ένα γράφημα σωρευμένης περιοχής από το FY2019 έως το FY2026 ανά διαδρομή (Ιαπωνία/Άπω Ανατολή–Βόρεια Αμερική, –Ευρώπη, –άλλες, cross-trade, εισαγωγές, εντός Ευρώπης) δείχνει το χαμηλό του COVID με 44 (10.000 μονάδες) το 1Q του FY2020 και ανάκαμψη σε περίπου 89–90 το FY2026.
Πίνακας τριμηνιαίων όγκων στο επάνω μέρος με ροζ στήλες για το FY2026. Γράφημα σωρευμένης περιοχής πλήρους πλάτους από κάτω με τριμηνιαίες ετικέτες και υπόμνημα διαδρομών.
Στόλος ομίλου 439 πλοίων και 35,13 εκατ. dwt στο τέλος Σεπτεμβρίου 2026 (215 ιδιόκτητα, 224 ναυλωμένα) έναντι 440 πλοίων και 34,76 εκατομμυρίων dwt στο τέλος του FY2025. Ανά τομέα: ξηρό φορτίο 165 (20,84 εκατ. dwt), ενεργειακοί πόροι 96 (δεξαμενόπλοια 12, LNG 54, πλοία μεταφοράς άνθρακα 23, συν πλοία γεώτρησης, FPSO, έρευνας και υγροποιημένου CO2), πλοία μεταφοράς αυτοκινήτων 99, πλοία μεταφοράς εμπορευματοκιβωτίων 36, πλοία μικρών αποστάσεων και ακτοπλοΐας 42, και 1 πλοίο ανεφοδιασμού LNG. Οι μετρήσεις ιδιόκτητων περιλαμβάνουν συνιδιόκτητα πλοία και οι ναυλώσεις περιλαμβάνουν πλοία βραχυπρόθεσμης ναύλωσης και spot.
Οριζόντιο γράφημα σωρευμένων ράβδων που συγκρίνει τις δύο ημερομηνίες ανά τομέα, ακολουθούμενο από έναν λεπτομερή πίνακα ιδιόκτητων, ναυλωμένων και συνολικών πλοίων και χωρητικότητας deadweight ανά τύπο πλοίου.
Διαχειριζόμενα πλοία ανά τομέα και τύπο: ξηρό φορτίο 163 → 165 (Capesize 79, Panamax 38, Handymax 32, Small Handy 10, chip 6)· ενεργειακοί πόροι 99 → 96 (VLCC 5, Aframax 2, LPG 5, LNG 54, πλοία μεταφοράς άνθρακα 23, λοιπά)· εφοδιαστική προϊόντων 177 (πλοία μεταφοράς αυτοκινήτων 99, εκ των οποίων 30 κλάσης 7.000 μονάδων· πλοία μεταφοράς εμπορευματοκιβωτίων 36, συμπεριλαμβανομένων 12 των 14.000 TEU· πλοία μικρών αποστάσεων και ακτοπλοΐας 42)· σύνολο 440 → 439. Παραδώσεις νεότευκτων: 16 το 2026, 16 το 2027 και 15 το 2028, συμπεριλαμβανομένων των Capesizes (1 / 4 / 8), πλοίων μεταφοράς LNG (8 / 5 / –), πλοίων μεταφοράς αυτοκινήτων 7.000 μονάδων (– / 3 / 1) και ενός πλοίου μεταφοράς υγροποιημένου CO2 το 2028.
Αριστερά: ψηλός πίνακας με κόκκινη κεφαλίδα και ροζ μπλοκ τομέων που απαριθμούν τους τύπους πλοίων για δύο ημερομηνίες· δεξιά: συμπαγές πλέγμα παραδόσεων νεότευκτων ανά έτος με γκρι σειρά συνόλου.
Αποποίηση ευθύνης: το υλικό προορίζεται μόνο για ενημέρωση και δεν αποτελεί πρόσκληση για αγορά ή πώληση μετοχών· οι επενδυτικές αποφάσεις λαμβάνονται με ευθύνη του επενδυτή. Οι μελλοντικές εκτιμήσεις βασίζονται σε τρέχουσες διαθέσιμες πληροφορίες και ενδέχεται να μεταβληθούν ανάλογα με την οικονομία, την προσφορά και ζήτηση στη ναυτιλία, τις τιμές των καυσίμων και τις συναλλαγματικές ισοτιμίες.
Διαφάνεια μόνο με κείμενο, με δύο επικεφαλίδες σε αγκύλες και σύντομες παραγράφους.
Συχνές ερωτήσεις σχετικά με αυτή τη διαφάνεια και το βασικό περιεχόμενο παρουσίασης.
Το πρωτότυπο είναι ένα υλικό ενημέρωσης αποτελεσμάτων στην ιαπωνική γλώσσα (決算説明会資料) από την Kawasaki Kisen Kaisha ("K" LINE), το οποίο δημοσιεύθηκε στις 4 Νοεμβρίου 2026 μέσω του TDnet, του συστήματος έγκαιρης γνωστοποίησης του Χρηματιστηρίου του Τόκιο. Οι περιλήψεις των διαφανειών σε αυτή τη σελίδα είναι γραμμένες στα ελληνικά και διατηρούν τα ποσά σε γεν και στην εσωτερική μονάδα της εταιρείας, 億円 (εκατοντάδες εκατομμύρια γεν).
Το FY2026 είναι το οικονομικό έτος της K Line που λήγει στις 31 Μαρτίου 2027, επομένως εκτείνεται από τον Απρίλιο του 2026 έως τον Μάρτιο του 2027. Αυτό το deck αναφέρει το δεύτερο τρίμηνο, δηλαδή το πρώτο εξάμηνο από τον Απρίλιο έως τον Σεπτέμβριο του 2026, καθώς και τις προβλέψεις για ολόκληρο το έτος.
Τα έσοδα ανήλθαν σε 6.020 億円 (περίπου 602 δισ. γεν), τα λειτουργικά κέρδη σε 512 億円, τα τακτικά κέρδη σε 1.183 億円 και τα καθαρά κέρδη που αναλογούν στους ιδιοκτήτες σε 1.245 億円. Τα τακτικά κέρδη ήταν κατά 587 億円 υψηλότερα από το προηγούμενο έτος, κυρίως λόγω των υψηλότερων εσόδων με τη μέθοδο της καθαρής θέσης από την κοινοπραξία εμπορευματοκιβωτίων ONE και των σταθερών αγορών ξηρού χύδην φορτίου.
Οι προβλέψεις τακτικών κερδών και καθαρών κερδών για ολόκληρο το έτος αυξήθηκαν και οι δύο στα 1.900 億円, δηλαδή 550 億円 πάνω από την πρόβλεψη του Αυγούστου 2026, και τα έσοδα στα 11.700 億円. Η πρόβλεψη αναθεωρήθηκε αρχικά στις 23 Οκτωβρίου 2026 και παραμένει αμετάβλητη σε αυτό το deck. Η ανάλυση στη διαφάνεια 9 αποδίδει +540 億円 στη δραστηριότητα εμπορευματοκιβωτίων και +10 億円 στις λοιπές δραστηριότητες της K Line.
Ετήσιο μέρισμα για το FY2026 ύψους 120 γεν ανά μετοχή (60 γεν προσωρινό και 60 γεν στο τέλος του έτους), ολοκλήρωση επαναγοράς 44.429 χιλιάδων μετοχών / 122,5 δισ. γεν με ακύρωση των μετοχών στις 2 Οκτωβρίου 2026, και συνολικές αποδόσεις 880 δισ. γεν ή περισσότερο κατά την περίοδο του μεσοπρόθεσμου προγράμματος.
Το deck αναφέρει ότι οι περιορισμοί στο Ορμούζ και η επαναδρομολόγηση μέσω του Ακρωτηρίου της Καλής Ελπίδας αυξάνουν το κόστος καυσίμων, ασφάλισης και συμφόρησης. Τα πλοία μεταφοράς αυτοκινήτων δέχονται το μεγαλύτερο πλήγμα, ενώ τα πλοία μεταφοράς εμπορευματοκιβωτίων επωφελούνται από την περιορισμένη χωρητικότητα και τους υψηλότερους βραχυπρόθεσμους ναύλους. Η επαναδρομολόγηση απορροφά περίπου το 1–2% της προσφοράς ξηρού φορτίου, το 4–5% της προσφοράς μεταφοράς αυτοκινήτων και περίπου το 10% της προσφοράς εμπορευματοκιβωτίων. Η πρόβλεψη υποθέτει εξομάλυνση στο Ορμούζ προς το τέλος Μαρτίου 2027 και καθόλου διελεύσεις από το Σουέζ για το έτος.
Μάλιστα. Το PDF της πρωτότυπης ιαπωνικής παρουσίασης είναι διαθέσιμο για λήψη από αυτή τη σελίδα. Οι διατάξεις του, συμπεριλαμβανομένων των πινάκων τομέων δύο επιπέδων, του διαγράμματος γέφυρας προβλέψεων, του πλαισίου κεφαλαιακής πολιτικής και του γραφήματος αποδόσεων μετόχων, αποτελούν χρήσιμα σημεία αναφοράς για τη δημιουργία των δικών σας διαφανειών αποτελεσμάτων ή IR.
Create Your Own Slides
Turn your ideas into professional presentations in seconds with 2slides AI.
Αναφερθείτε σε επαγγελματικές σχεδιάσεις, επιλέξτε το στυλ σας και δημιουργήστε σλάιντ με τέλεια απόδοση κειμένου. Τροφοδοτείται από το Nano Banana—ξεκινήστε να δημιουργείτε την παρουσίασή σας τώρα.
Ο Πράκτορας AI σας για διαφάνειες. Εξοικονομήστε χρόνο, λάμψτε πιο γρήγορα με έξυπνη δημιουργία παρουσιάσεων.
Όλες οι υπηρεσίες σε λειτουργία© 2026 2slides. Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται.