
Ανήκει στη συλλογή Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές
Αποτελέσματα 3Q26 της Itaú Unibanco Holding S.A.: Το deck 27 διαφανειών που χρησιμοποιήθηκε στη δημόσια συνάντηση με αναλυτές και επενδυτές και στην επισκόπηση αποτελεσμάτων 3Q26 στο Σάο Πάολο στις 4 Νοεμβρίου 2026, το οποίο κατατέθηκε στην SEC ως συνοδευτικό έγγραφο του Form 6-K. Όλα τα ποσά είναι σε R$ (ρεάλ Βραζιλίας). Το deck αναφέρει επαναλαμβανόμενο διαχειριστικό αποτέλεσμα 12,6 δισ. R$ (+2,5% έναντι του 2Q26, +6,7% έναντι του 3Q25), ενοποιημένο επαναλαμβανόμενο διαχειριστικό ROE 23,6% (24,5% στη Βραζιλία), χαρτοφυλάκιο πιστώσεων 1.544 δισ. R$, χρηματοοικονομικό περιθώριο με πελάτες 33,3 δισ. R$, ενοποιημένο δείκτη αποδοτικότητας 37,5% και δείκτη CET1 12,7%, ενώ στη συνέχεια αναλύει το περιθώριο, τις προμήθειες, την ποιότητα των πιστώσεων, τις δαπάνες, το κεφάλαιο, τις προβλέψεις για το 2026 και μια ενότητα έξι μερών για τα «ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα» πριν από ένα παράρτημα με την πλήρη κατάσταση αποτελεσμάτων και την ανάλυση του επιχειρηματικού μοντέλου.
Χρησιμοποιεί το εξώφυλλο αυτής της παρουσίασης ως πρότυπο στυλ για διαφάνειες με το δικό σας περιεχόμενο. Ή επιλέξτε οποιαδήποτε σελίδα παρακάτω για να χρησιμοποιήσετε τη διάταξή της ως αναφορά.
Γρήγορη Πλοήγηση
Ετικέτες
Κοινοποίηση διαφανειών
Αποτελέσματα 3Q26 της Itaú Unibanco Holding S.A.: Το deck 27 διαφανειών που χρησιμοποιήθηκε στη δημόσια συνάντηση με αναλυτές και επενδυτές και στην επισκόπηση αποτελεσμάτων 3Q26 στο Σάο Πάολο στις 4 Νοεμβρίου 2026, το οποίο κατατέθηκε στην SEC ως συνοδευτικό έγγραφο του Form 6-K. Όλα τα ποσά είναι σε R$ (ρεάλ Βραζιλίας). Το deck αναφέρει επαναλαμβανόμενο διαχειριστικό αποτέλεσμα 12,6 δισ. R$ (+2,5% έναντι του 2Q26, +6,7% έναντι του 3Q25), ενοποιημένο επαναλαμβανόμενο διαχειριστικό ROE 23,6% (24,5% στη Βραζιλία), χαρτοφυλάκιο πιστώσεων 1.544 δισ. R$, χρηματοοικονομικό περιθώριο με πελάτες 33,3 δισ. R$, ενοποιημένο δείκτη αποδοτικότητας 37,5% και δείκτη CET1 12,7%, ενώ στη συνέχεια αναλύει το περιθώριο, τις προμήθειες, την ποιότητα των πιστώσεων, τις δαπάνες, το κεφάλαιο, τις προβλέψεις για το 2026 και μια ενότητα έξι μερών για τα «ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα» πριν από ένα παράρτημα με την πλήρη κατάσταση αποτελεσμάτων και την ανάλυση του επιχειρηματικού μοντέλου.
Λεπτομερής προβολή κάθε σελίδας διαφάνειας, συμπεριλαμβανομένης της διάταξης, βασικού περιεχομένου και οπτικών στοιχείων.
Διαφάνεια εξωφύλλου. '3Q26 RESULTS' με μεγάλα λευκά γράμματα πάνω αριστερά, το λευκό λογότυπο της Itaú σε στρογγυλεμένο τετράγωνο πάνω δεξιά, και το κείμενο της συνάντησης 'Public meeting with analysts and 3Q26 earnings review', 'São Paulo, November 4th 2026', 'Itaú Unibanco Holding S.A.' κάτω δεξιά.
Μαύρο φόντο πλήρους κάλυψης με ένα ρέον κύμα από πορτοκαλί κουκκίδες (ράστερ) που διατρέχει το κάτω μισό. Μπλοκ τίτλου πάνω αριστερά, λογότυπο πάνω δεξιά, λεπτομέρειες εκδήλωσης με δεξιά στοίχιση στο κάτω μέρος.
Έξι βασικοί δείκτες KPI για το 3Q26. Επαναλαμβανόμενο διαχειριστικό αποτέλεσμα R$12,6 δισ. (+2,5% έναντι 2Q26, +6,7% έναντι 3Q25). Επαναλαμβανόμενο διαχειριστικό ROE 23,6% ενοποιημένο (-0,7 π.μ. έναντι 2Q26, +0,3 π.μ. έναντι 3Q25) και 24,5% στη Βραζιλία (-1,2 π.μ. έναντι 2Q26, +0,4 π.μ. έναντι 3Q25). Πιστωτικό χαρτοφυλάκιο R$1.544,4 δισ. τον Σεπ-26 (+2,2% έναντι Ιουν-26, +10,9% έναντι Σεπ-25). Χρηματοοικονομικό περιθώριο με πελάτες R$33,3 δισ. (+2,6% έναντι 2Q26, +6,9% έναντι 3Q25). Δείκτης αποδοτικότητας 37,5% ενοποιημένος (+0,1 π.μ. έναντι 2Q26, -1,3 π.μ. έναντι 3Q25) και 35,7% στη Βραζιλία (+0,2 π.μ., -1,4 π.μ.). CET1 12,7% (+0,4 π.μ. έναντι Ιουν-26, -0,8 π.μ. έναντι Σεπ-25). Υποσημειώσεις: οι μεταβολές από τρίμηνο σε τρίμηνο αντιμετωπίζουν το αποτέλεσμα των δραστηριοτήτων λιανικής στην Κολομβία (πουλήθηκαν τον Ιούλιο του 2026) ως μέρος του τριμήνου βάσης· με CET1 στο 11,5%, η επαναλαμβανόμενη διαχειριστική απόδοση του 3Q26 θα ήταν 24,7% ενοποιημένη και 25,8% στη Βραζιλία.
Πλέγμα δύο στηλών με έξι μπλοκ KPI. Κάθε μπλοκ διαθέτει ετικέτα στα αριστερά, κεφαλίδα περιόδου πάνω από μια γραμμή, τον κύριο αριθμό και δύο πορτοκαλί βέλη μεταβολής (πάνω/κάτω) από κάτω. Υποσημειώσεις με μικρά γράμματα στο κάτω μέρος.
Πίνακας δανειακού χαρτοφυλακίου σε R$ δισ., Σεπ-26 έναντι Ιουν-26 έναντι Σεπ-25. Ιδιώτες 500,4 (+2,7% QoQ, +9,6% YoY): πιστωτικές κάρτες 153,4, προσωπικά δάνεια 69,0, δάνεια μισθοδοσίας 84,2, δάνεια αυτοκινήτου 35,0 (-0,1%, -3,6%), στεγαστικά 158,8 (+4,4%, +15,8%). Πολύ μικρές, μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις 320,4 (+4,2%, +15,1%). Εταιρικά δάνεια 479,4 (+1,0%, +9,5%). Σύνολο Βραζιλίας 1.300,2 (+2,4%, +10,9%). Λατινική Αμερική 244,2 (-3,5%, +6,4%). Σύνολο 1.544,4 (+1,4%, +10,2%)· συνολική ανάπτυξη εξαιρουμένων των συναλλαγματικών διαφορών (ex-FX) +1,8% QoQ και +10,4% YoY. Πλευρικό πάνελ: Πιστωτικές κάρτες Personnalité + Uniclass +4,3% / +16,3% και αυτοκίνητο +3,6% / +9,8%· ηγέτης στα ιδιωτικά δάνεια μισθοδοσίας με χαρτοφυλάκιο +11,6% QoQ και +93,7% YoY· η μεγαλύτερη ιδιωτική τράπεζα σε στεγαστικά με R$41 δισ. εκταμιεύσεις τελευταίου 12μήνου και μερίδιο αγοράς 56% μεταξύ των ιδιωτικών τραπεζών· ηγέτης στις εκταμιεύσεις κρατικών προγραμμάτων για ΜΜΕ το 9M26 (+8,0% / +32,4%)· ανάπτυξη χαρτοφυλακίου χωρίς την πώληση στην Κολομβία: Λατινική Αμερική +0,8% / +11,1%, σύνολο +2,2% / +10,9%.
Ευρύς πίνακας δεδομένων στα αριστερά δύο τρίτα με πορτοκαλί γραμμή κεφαλίδας και σκιασμένες στήλες μεταβολών, τα σύνολα επισημαίνονται με πορτοκαλί. Στενή δεξιά στήλη με στοιβαγμένους μικρο-πίνακες και πλαίσια επεξηγήσεων.
Διάγραμμα γέφυρας (waterfall) σε R$ δισ. από το 2Q26 (32,6) στο 3Q26 (33,3): Λιανική Κολομβίας -0,1 δίνει 2Q26 ex-Colombia 32,5· κεφάλαιο κίνησης και λοιπά 2Q26 -3,9 αφήνει δραστηριότητες ευαίσθητες στο περιθώριο (spread-sensitive) 2Q26 ύψους 28,5· στη συνέχεια, μέσος όγκος +0,4, μείγμα προϊόντων -0,4, περιθώρια spreads και υποχρεώσεων -0,1, ημερολογιακές και εργάσιμες ημέρες +0,4, Λατινική Αμερική και λοιπά +0,3 φέρνουν τις δραστηριότητες ευαίσθητες στο περιθώριο στα 29,0 το 3Q26· κεφάλαιο κίνησης και λοιπά 3Q26 +4,2 δίνει 33,3. Αγκύλες από πάνω: +R$0,7 δισ. (+2,2%) σύνολο, +R$0,8 δισ. (+2,6%) ex-Colombia, +R$0,5 δισ. (+1,8%) σε δραστηριότητες ευαίσθητες στο περιθώριο. Από κάτω, ετήσιο μέσο περιθώριο, 3Q25 έως 3Q26: ενοποιημένο περιθώριο με πελάτες 9,2%, 9,1%, 9,1%, 9,1%, 9,0% και προσαρμοσμένο στον κίνδυνο 6,3%, 6,2%, 6,1%, 6,2%, 6,1%· Βραζιλία 10,1%, 10,0%, 10,0%, 10,0%, 9,9% και προσαρμοσμένο στον κίνδυνο 6,8%, 6,8%, 6,6%, 6,7%, 6,6%.
Πάνω μισό: οριζόντιο διάγραμμα waterfall με μαύρες ράβδους αφετηρίας, πορτοκαλί ράβδους μερικού συνόλου και κόκκινες/πράσινες ράβδους μεταβολής, με ετικέτες ανάπτυξης σε αγκύλες από πάνω. Κάτω μισό: δύο παράπλευρα γραμμικά διαγράμματα πέντε τριμήνων (πορτοκαλί έναντι μπλε γραμμών).
Στοιβαγμένες ράβδοι σε R$ δισ., 3Q25 έως 3Q26, χωρισμένες σε Βραζιλία, Λατινική Αμερική και αντιστάθμιση δείκτη κεφαλαίου (capital index hedge). Σύνολα 0,9, 0,6, 0,8, 0,9 και 1,3. Συνιστώσα Βραζιλίας 1,3, 1,1, 1,3, 1,4, 1,7· Λατινική Αμερική 0,3, 0,2, 0,2, 0,2, 0,3· αντιστάθμιση δείκτη κεφαλαίου -0,7, -0,7, -0,7, -0,7, -0,6.
Ένα ενιαίο διάγραμμα στοιβαγμένων στηλών πέντε περιόδων στο κέντρο της διαφάνειας, με θετικές στοίβες πάνω από τη γραμμή του μηδενός και το αρνητικό τμήμα αντιστάθμισης από κάτω. Υπόμνημα πάνω αριστερά.
Πίνακας προμηθειών σε R$ δισ., 3Q26 / 2Q26 / 3Q25 / 9M26 / 9M25. Έκδοση καρτών 3,5 (+7,1% QoQ, +5,8% YoY)· τρεχούμενοι λογαριασμοί ιδιωτών 0,5 (-16,9% YoY· 9M -20,0%)· πιστωτικές εργασίες και εγγυήσεις 0,6· πληρωμές και εισπράξεις 1,9 (-5,8% YoY)· διαχείριση περιουσιακών στοιχείων 2,2 (+17,8% YoY)· συμβουλευτικές υπηρεσίες και χρηματιστηριακές συναλλαγές 0,9 (-26,3% QoQ, -26,6% YoY, αλλά 9M +5,3%)· λοιπές δραστηριότητες Βραζιλίας 0,4· Λατινική Αμερική 1,0 (+17,2% YoY). Προμήθειες και τέλη 11,0 (+0,2% QoQ, -0.1% YoY· 9M26 33,1, +1,5%). Ασφάλειες, συνταξιοδοτικά προγράμματα και ομόλογα κεφαλαιοποίησης 3,0 (9M +8,7%). Προμήθειες και ασφάλειες 14,1 (-0,2% QoQ, +0,2% YoY· 9M26 42,2 έναντι 41,0, +3,0%). Η διαχείριση περιουσιακών στοιχείων περιλαμβάνει αμοιβές διαχείρισης κεφαλαίων και «consórcio»· το ασφαλιστικό αποτέλεσμα είναι καθαρό από απαιτήσεις που διακρατήθηκαν.
Πίνακας πλήρους πλάτους με πορτοκαλί κεφαλίδα, στήλες ομαδοποιημένες ανά τρίμηνο και εννεάμηνο, γκρίζες στήλες μεταβολών (delta), σειρές υποσυνόλων με έντονη γραφή και πορτοκαλί σειρά γενικού συνόλου.
Τέσσερα γραμμικά διαγράμματα NPL, Ιούν-24 έως Σεπ-26, χωρίς τίτλους. Ενοποιημένο NPL 15-90 ημερών: Η Λατινική Αμερική μειώνεται από 2,5% σε 1,9% (επίδραση πώλησης στοιχείων ενεργητικού -0,14 π.μ.), σύνολο περίπου 1,7%-2,3% με κλείσιμο στο 1,7%, Βραζιλία κλείσιμο στο 1,7%. Ενοποιημένο NPL 90 ημερών: Βραζιλία 3,0% τον Ιούν-24 με πτώση περίπου στο 2,0%-2,1% και κλείσιμο στο 2,1%· σύνολο 2,0%· Λατινική Αμερική 1,1% (επίδραση -0,06 π.μ.). Βραζιλία 15-90 ημέρες: ιδιώτες περίπου 3,0% (3,0% τον Σεπ-26), ΜμΕ 1,4%, εταιρικοί πελάτες 0,02% (με μια κορύφωση 1,0% τον Σεπ-25). Βραζιλία 90 ημέρες: ιδιώτες 3,7% (επίδραση -0,02 π.μ.), πολύ μικρές/μικρές/μεσαίες επιχειρήσεις 2,1% (επίδραση -0,05 π.μ.), εταιρικοί πελάτες 0,02%. Υποσημείωση: στο 3Q26 η Itaú πούλησε δάνεια με χαμηλή πιθανότητα ανάκτησης, χωρίς διακράτηση κινδύνου, που θα ήταν σε καθυστέρηση άνω των 90 ημερών: 94 εκατ. R$ ιδιώτες, 140 εκατ. R$ ΜμΕ, 17 εκατ. R$ Λατινική Αμερική· έγινε επίσης προσαρμογή για την πώληση λιανικής στην Κολομβία.
Πλέγμα 2x2 γραμμικών διαγραμμάτων πολλαπλών σειρών με ετικέτες δεδομένων· σκούρα μπλε πλαίσια επεξήγησης που δείχνουν την επίδραση της πώλησης περιουσιακών στοιχείων· υπομνήματα στα δεξιά κάθε σειράς.
Δείκτες σταδίων (stages) βάσει της Απόφασης 4.966 του CMN της Βραζιλίας (ευθυγραμμισμένη με το IFRS 9), Μάρ-25 έως Σεπ-26, για το σύνολο, ιδιώτες, εταιρείες και Λατινική Αμερική. Χαρτοφυλάκιο Σταδίου 2 τον Σεπ-26: ιδιώτες 7,3%, σύνολο 4,0%, Λατινική Αμερική 3,9%, εταιρείες 1,9%. Χαρτοφυλάκιο Σταδίου 3: ιδιώτες 5,9%, σύνολο 4,0%, Λατινική Αμερική 3,4%, εταιρείες 3,0%. Κάλυψη Σταδίου 2: ιδιώτες 25,9%, σύνολο 22,4%, εταιρείες 19,6%, Λατινική Αμερική 13,8%. Κάλυψη Σταδίου 3: ιδιώτες 58,7%, σύνολο 52,5%, εταιρείες 49,5%, Λατινική Αμερική 39,2%. Οι περισσότερες σειρές παρουσιάζουν ελαφρά πτωτική τάση κατά τη διάρκεια των επτά τριμήνων.
Πλέγμα 2x2 γραμμικών διαγραμμάτων επτά περιόδων με ετικέτες σε κάθε σημείο, ενιαίο κοινό υπόμνημα στο κάτω μέρος.
Κόστος πίστωσης (έξοδα αναμενόμενης ζημίας + ανάκτηση δανείων + παρεχόμενες εκπτώσεις) σε δισεκατομμύρια R$, από το 1Q25 έως το 3Q26: 9,5, 9,4, 9,4, 9,7, 10,0, 10,1, 10,4, με το ετησιοποιημένο κόστος πίστωσης / χαρτοφυλάκιο δανείων σταθερό στο 2,7% σε κάθε τρίμηνο. Χαρτοφυλάκιο υπό επαναδιαπραγμάτευση (πιστώσεις και τίτλοι), Μάρ-25 έως Σεπ-26: 40,1, 38,8, 38,4, 35,1, 34,8, 36,3, 37,0 δισ. R$, εκ των οποίων αναδιαρθρωμένα 23,7, 22,6, 22,0, 18,3, 18,0, 19,0, 19,3. Επαναδιαπραγματευθέντα / συνολικό χαρτοφυλάκιο: 3,2%, 3,1%, 3,0%, 2,6%, 2,6%, 2,6%, 2,6%.
Δύο σειρές επάλληλων διαγραμμάτων, καθεμία με γράφημα στηλών επτά περιόδων και μια γραμμή αναλογίας να αιωρείται από πάνω. Περιγραφικές ετικέτες και υπομνήματα στα αριστερά.
NPL άνω των 15 ημερών για ιδιώτες από τον Δεκ-19: η Itaú στο 6,7% τον Σεπ-26 έναντι 13,1% για την αγορά εκτός Itaú (και οι δύο ξεκίνησαν κοντά στο 7,9% και 10,0%). Μεταβολή ληξιπρόθεσμων άνω των 15 ημερών έναντι Δεκ-19 ανά προϊόν (αγορά εκτός Itaú έναντι Itaú): προσωπικά δάνεια 17,2% (+2,6 π.μ.) έναντι 9,4% (-0,2 π.μ.), πιστωτικές κάρτες 14,8% (+3,1 π.μ.) έναντι 6,6% (-0,6 π.μ.), δάνεια αυτοκινήτου 13,9% (+3,6 π.μ.) έναντι 9,7% (+0,9 π.μ.), ιδιωτική μισθοδοσία 18,9% έναντι 6,9%. Χαρτοφυλάκιο Σταδίων 2 και 3 / υπόλοιπο ληξιπρόθεσμων άνω των 15 ημερών: 240% τον Σεπ-26. Πίνακας προβλέψεων ανά ημέρες καθυστέρησης: Itaú ιδιώτες εκτός στεγαστικών 4% ενήμερα, 58% στις 31-60 ημέρες, 63% στις 61-90, 66% στις 91-120, 69% στις 181-210, 100% από 331 ημέρες. Σύγκριση με τα ελάχιστα όρια της BCB Resolution 352 για S1-S3 (50%, 60%, 77%, 81%, 100% από 91 ημέρες) και S4-S5 (2%, 15%, 38% για τις αρχικές κατηγορίες).
Πάνω αριστερά: διάγραμμα διπλής γραμμής μακροπρόθεσμης περιόδου. Πάνω δεξιά: ζεύγη γκρι/πορτοκαλί στηλών ανά προϊόν με ετικέτες δέλτα και ένα ασπρόμαυρο πλαίσιο KPI (240%). Κάτω ζώνη: πίνακας προβλέψεων πλήρους πλάτους με πορτοκαλί κεφαλίδα.
NPL άνω των 15 ημερών για ΜΜΕ και εταιρικούς πελάτες από τον Δεκ-19: Itaú 2,9% τον Σεπ-26 (από 3,3%) έναντι αγοράς εκτός Itaú 5,8% (από 4,0%). Το χαρτοφυλάκιο ΜΜΕ με εξασφαλίσεις αυξήθηκε συνολικά από 36% (Δεκ-19) σε 58% (Σεπ-26), και από 37% σε 72% για πολύ μικρές και μικρές επιχειρήσεις. Εταιρικοί πελάτες: δείκτης χαρτοφυλακίου από 100 σε 209. Η συγκέντρωση των 10 μεγαλύτερων ανοιγμάτων μειώθηκε από 20% σε 14%. Το μερίδιο επενδυτικής βαθμίδας αυξήθηκε από 69% σε 78% (εσωτερικά κριτήρια). Εταιρικό Chapter 11 (βραζιλιάνικη δικαστική ή εξωδικαστική αναδιοργάνωση): μερίδιο 2,3% στις επιχειρήσεις και 4,3% στον αγροτικό τομέα. Για τις 5 κορυφαίες περιπτώσεις με εγκεκριμένα σχέδια, η πρόβλεψη πριν από την κατάθεση ήταν 4 φορές η πραγματοποιηθείσα ζημία (incurred loss).
Διαχωρισμένη διαφάνεια: λευκό αριστερό μισό με διάγραμμα διπλής γραμμής μακροπρόθεσμης περιόδου. Ανοιχτό γκρι δεξί μισό με τρία επάλληλα πλαίσια (μίνι διαγράμματα κλίσης, πλαισιωμένες ράβδοι πριν/μετά και ένα πάνελ στατιστικών δύο στηλών).
Πίνακας εξόδων σε δισ. R$: έξοδα πωλήσεων και διοικητικά (6,7), συναλλακτικά (4,2), τεχνολογία (3,3, +4,7% QoQ), λοιπά (0,8, +39,7% YoY)· σύνολο Βραζιλίας (15,0), +2,8% QoQ, +1,5% YoY· Λατινική Αμερική (2,2)· μη τοκοφόρα έξοδα (17,1), +2,4% QoQ, +1,7% YoY· 9M26 (50,0) έναντι 9M25 (48,5), +3,1%. Δείκτης αποδοτικότητας 2Q24 έως 3Q26: ενοποιημένος 37,7%, 39,3%, 39,6%, 37,0%, 38,0%, 38,8%, 38,3%, 37,1%, 37,4%, 37,5%· Βραζιλία 36,2%, 37,9%, 37,4%, 35,1%, 36,3%, 37,1%, 36,4%, 34,9%, 35,5%, 35,7%. Εικόνα εννεαμήνου: ενοποιημένος από 38,0% (9M25) σε 37,3% (9M26), Βραζιλία από 36,2% σε 35,4%.
Επάνω μέρος: πίνακας δεδομένων με πορτοκαλί κεφαλίδα και στήλες τριμήνου και εννεαμήνου. Κάτω μέρος: διάγραμμα διπλής γραμμής δέκα τριμήνων με σκιασμένο ένθετο 9M25/9M26 και ετικέτες υπομνήματος σε σχήμα χαπιού.
Γέφυρα CET1 από 12,3% τον Ιούνιο του 2026: καθαρά κέρδη τριμήνου +0,8%, μερίσματα και τόκοι ιδίων κεφαλαίων -0,1%, σταθμισμένα ως προς τον κίνδυνο περιουσιακά στοιχεία (συμπεριλαμβανομένων προληπτικών και μετοχικών προσαρμογών) -0,4%, σε 12,7% CET1 τον Σεπτέμβριο του 2026. Η προσθήκη 1,5% Additional Tier 1 δίνει κεφάλαιο Tier I ύψους 14,2%.
Ενιαίο διάγραμμα καταρράκτη (waterfall) με μαύρες ράβδους έναρξης και λήξης, ένα πράσινο θετικό βήμα και κόκκινα αρνητικά βήματα· η τελική ράβδος είναι στοιβαγμένη με ένα πορτοκαλί τμήμα AT1· το υπόμνημα βρίσκεται κεντραρισμένο από κάτω.
Προηγούμενο έναντι νέου guidance για το 2026. Αύξηση συνολικού χαρτοφυλακίου πιστώσεων 5,5%-9,5% (Βραζιλία 6,5%-10,5%): διατηρήθηκε. Αύξηση χρηματοοικονομικού περιθωρίου με πελάτες 5,0%-9,0%: διατηρήθηκε. Χρηματοοικονομικό περιθώριο με την αγορά 2,5-5,5 δισ. R$: διατηρήθηκε. Κόστος πίστωσης 38,5-43,5 δισ. R$: διατηρήθηκε. Αύξηση προμηθειών και αμοιβών συν ασφαλιστικά αποτελέσματα 2,0%-5,0%: διατηρήθηκε. Αύξηση μη τοκοφόρων εξόδων 1,5%-5,5%: διατηρήθηκε. Ο πραγματικός φορολογικός συντελεστής αναθεωρήθηκε από 29,5%-32,5% σε 28,0%-29,0%.
Πίνακας guidance τριών στηλών (μέγεθος, προηγούμενο, νέο) με γραμμογραφημένες σειρές· η στήλη «Νέο» βρίσκεται σε ένα απαλό μπλε στρογγυλεμένο πλαίσιο· τα εύρη επισημαίνονται με πορτοκαλί χρώμα.
Εισαγωγή ενότητας. Η «πελατοκεντρικότητα» βρίσκεται στο επίκεντρο έξι πυλώνων σε τροχιά: κουλτούρα και μακροπρόθεσμο όραμα· δεξαμενή ταλέντων και ικανότητα εκτέλεσης· σύγχρονη πλατφόρμα και δεδομένα· ισχύς ισολογισμού· διαφοροποίηση αποτελεσμάτων· αποδοτικότητα και δημιουργία αξίας.
Κεντραρισμένο διάγραμμα κόμβου και ακτίνων (hub-and-spoke): έξι πορτοκαλί στρογγυλεμένα τετράγωνα πλακίδια διατεταγμένα σε εξάγωνο γύρω από μια κεντρική ετικέτα κειμένου, συνδεδεμένα με λεπτά γκρι καμπύλα τόξα.
Μετρικές πελατών: εξέλιξη +12 μονάδων του ενοποιημένου NPS της Itaú μεταξύ 2021 και 2026· περίπου 80 μονάδες NPS ψηφιακών καναλιών για ιδιώτες και επιχειρήσεις (εφαρμογές και internet banking)· 83% των τμημάτων επιχειρήσεων και 80% των τμημάτων ιδιωτών με NPS σε επίπεδο αριστείας (πάνω από 70 μονάδες).
Αριστερά: το διάγραμμα κόμβου σε γκρι χρώμα με το κέντρο επισημασμένο με πορτοκαλί. Δεξιά: πλέγμα 2x2 μεγάλων πορτοκαλί στατιστικών στοιχείων με έντονες λεζάντες.
Ένα χρονοδιάγραμμα κουλτούρας σε συνεχή εξέλιξη: «Η κουλτούρα μας» (2008-2021), «Κουλτούρα Itubers» (2021-2025), νέος πυλώνας (2025)· eNPS 85 μονάδων, στη ζώνη αριστείας. Πυλώνες κουλτούρας Itubers: βάζουμε τον πελάτη πρώτο· δεν έχουμε όλες τις απαντήσεις· στηρίζουμε ο ένας τον άλλον· οδηγούμαστε από τα αποτελέσματα· εκτιμούμε τη διαφορετικότητα και τη συμπερίληψη· για εμάς η ηθική είναι μη διαπραγματεύσιμη· και ο νέος πυλώνας, κάνουμε επιλογές και παίρνουμε αποφάσεις.
Αριστερά: διάγραμμα κόμβου με το πλακίδιο κουλτούρας επισημασμένο. Δεξιά: στρογγυλεμένη κάρτα με χρονοδιάγραμμα τριών σημείων, ένα πορτοκαλί σήμα eNPS και ένα πλέγμα τριών στηλών με δηλώσεις πυλώνων σε έντονη πορτοκαλί και σκούρα μπλε γραμματοσειρά.
Ταλέντα έτοιμα για το μέλλον: τεχνική εμπειρογνωμοσύνη και κριτική σκέψη για τη σωστή πλαισίωση των προβλημάτων και την καθοδήγηση της χρήσης AI· 95.000+ υποψήφιοι για το πρόγραμμα εκπαιδευόμενων (trainee) 2026-2027. Κατατάξεις ταλέντων: αναγνώριση στις κατηγορίες διεθνών χρηματοοικονομικών υπηρεσιών-fintech του Fast Company, 1η θέση στη Βραζιλία στα LinkedIn Top Companies για 8η συνεχή χρονιά, 6η συνεχή χρονιά στις 5 κορυφαίες εταιρείες Great Place to Work στη Βραζιλία και στην κατάταξη Lugares Incríveis para Trabalhar από την ίδρυσή της το 2020. Ικανότητα εκτέλεσης: το πρόγραμμα αποδοτικότητας μείωσε τον δείκτη αποδοτικότητας κατά 7 μονάδες (9M26 έναντι 9M21)· έργο αγροτικής επιχειρηματικότητας με δανειακό χαρτοφυλάκιο 143 δισ. R$ (Σεπ-26), με ετήσια αύξηση 20% (CAGR 2026 έναντι 2021)· One Itaú με 15 εκατομμύρια πελάτες που μεταφέρθηκαν και NPS 80· ανάκαμψη στον τομέα αποδοχής πληρωμών (acquiring) τα τελευταία τέσσερα χρόνια με +5 π.μ. μερίδιο αγοράς, NPS αυξημένο κατά 40 μονάδες και κερδοφορία που αυξάνεται 7 φορές περισσότερο από το TPV.
Αριστερό διάγραμμα κόμβου με το πλακίδιο ταλέντων επισημασμένο. Δεξιά: δύο στοιβαγμένες κάρτες, η επάνω με κείμενο και τέσσερα λογότυπα βραβείων, η κάτω με μια σειρά τριών στηλών με πορτοκαλί στατιστικά επικεφαλίδας και μια δεύτερη σειρά για την ανάκαμψη του acquiring.
Τρεις στήλες. Τεχνολογία ενσωματωμένη στην επιχείρηση: 21.000+ εργαζόμενοι σε διαλειτουργικές ομάδες οργανωμένες γύρω από το ταξίδι του πελάτη και 2,9K+ διαλειτουργικές ομάδες (squads). Σύγχρονη πλατφόρμα και δεδομένα έτοιμα για AI: 92%+ των πρωτοβουλιών παραγωγικής AI σε χρήση (9M25 έναντι 9M26), 50% μείωση στο κόστος μονάδας ανά διακριτικό (token) (1Q25 έναντι 3Q26), 100% εκσυγχρονισμένο και βασισμένο στο cloud έως το 2028. Σύνδεση με την τεχνολογική αιχμή: εξαγορά της NeoSpace για την ανάπτυξη θεμελιωδών μοντέλων παραγωγικής AI και εξατομίκευσης· Instituto de Ciência e Tecnologia Itaú με 39+ δημοσιευμένα διπλώματα ευρεσιτεχνίας, συμπεριλαμβανομένων καινοτομιών AI· συμμετοχές σε εταιρικά κεφάλαια επιχειρηματικών συμμετοχών (CVC), συμπεριλαμβανομένων των PsiQuantum, Simile και Endeavor Catalyst, συν 10 άλλες επενδύσεις.
Διάγραμμα κόμβου στα αριστερά με επισημασμένο το πλακίδιο της πλατφόρμας. Δεξιά: τρεις ισότιμες στήλες με έγχρωμα μπλοκ κεφαλίδας (πορτοκαλί, βασιλικό μπλε, σκούρο πράσινο) πάνω από ενότητες στατιστικών και λογότυπα συνεργατών.
Ενσώματα ίδια κεφάλαια R$138,7 δισ. (+6,7% έναντι 2Q26, +4,3% έναντι 3Q25), 60,6% των ενοποιημένων ιδίων κεφαλαίων ύψους R$228,9 δισ., με υπεραξία και άυλα στοιχεία 8,2% και καθαρές αναβαλλόμενες φορολογικές απαιτήσεις 31,2%. Αναβαλλόμενες φορολογικές απαιτήσεις R$71,5 δισ.: μεταφερόμενες φορολογικές ζημίες 2,0% (R$1,4 δισ., συντελεστής στάθμισης κινδύνου 1.250%), άλλες προσωρινές διαφορές 24,8% (RWF 250%), αναμενόμενη ζημία 73,2% (R$52,3 δισ., RWF 100%). Προβλέψεις για εργατικές, αστικές και φορολογικές διαφορές R$16,9 δισ. (-2,1% έναντι 2Q26, -3,4% έναντι 3Q25): εργατικές R$9,6 δισ., αστικές R$3,0 δισ., φορολογικές R$4,3 δισ.· κάλυψη πληρωμών τελευταίων 12 μηνών 3,1x για εργατικές και 1,9x για αστικές (μέσοι όροι 2021-2026 2,9x και 2,3x). Ποιότητα ισολογισμού: LCR 205,8% (+3,8 π.μ. έναντι Ιουν-26), NSFR 123,7% (+1,6 π.μ.), χαρτοφυλάκιο δανείων / χρηματοδότηση 78,6% (-1,7 π.μ.).
Διάγραμμα κόμβου στα αριστερά με επισημασμένο το πλακίδιο του ισολογισμού. Δεξιά: τρεις οριζόντιες κάρτες σε στοίβα: σύνθεση ιδίων κεφαλαίων με ράβδους ποσοστών, ένας μίνι πίνακας προβλέψεων και μια σειρά ρευστότητας με τρία στατιστικά στοιχεία.
Πιστωτικό χαρτοφυλάκιο τον Σεπ-26 ανά δραστηριότητα: χονδρική Βραζιλίας R$665 δισ. (43,1%), λιανική Βραζιλίας R$635 δισ. (41,1%), Λατινική Αμερική R$244 δισ. (15,8%). Επαναλαμβανόμενο διαχειριστικό αποτέλεσμα 9M26: λιανική Βραζιλίας R$16,2 δισ. (43,4%), χονδρική Βραζιλίας R$14,5 δισ. (38,8%), εταιρικές και δραστηριότητες με την αγορά R$4,2 δισ. (11,2%), Λατινική Αμερική R$2,5 δισ. (6,6%). Ηγετική θέση μεταξύ των ιδιωτικών τραπεζών στην έκδοση πιστωτικών καρτών, τη διαχείριση περιουσιακών στοιχείων, τις πληρωμές και την αποδοχή καρτών, καθώς και την επενδυτική τραπεζική, μεταξύ άλλων.
Διάγραμμα κόμβου στα αριστερά με επισημασμένο το πλακίδιο της διαφοροποίησης. Δεξιά: δύο γραφήματα donut δίπλα-δίπλα σε μια κάρτα, με μια σειρά από τέσσερα εικονίδια γραμμής με λεζάντες σε μια δεύτερη κάρτα από κάτω.
Τάσεις εννεαμήνου, 9M21 έως 9M26: ROE 19,0%, 20,7%, 20,9%, 22,2%, 22,9%, 24,1%· δείκτης αποδοτικότητας 44,4%, 41,2%, 39,8%, 38,1%, 38,0%, 37,3%. Επαναλαμβανόμενο διαχειριστικό αποτέλεσμα σε R$ δισεκατομμύρια, χωρισμένο σε κόστος κεφαλαίου και δημιουργία αξίας: 19,7 (12,8 + 6,9), 23,1 (15,1 + 8,0), 26,2 (17,3 + 9,0), 30,5 (18,1 + 12,4), 34,5 (21,2 + 13,3), 37,3 (21,5 + 15,8). CAGR: επαναλαμβανόμενο αποτέλεσμα +14%, δημιουργία αξίας +18%, κόστος κεφαλαίου +11%.
Διάγραμμα κόμβου στα αριστερά με επισημασμένο το πλακίδιο της αποδοτικότητας. Δεξιά: κάρτα με γράφημα δύο γραμμών που αποκλίνουν (το ROE αυξάνεται, η αποδοτικότητα μειώνεται) πάνω από ένα γράφημα στηλών σε στοίβα έξι περιόδων με μια στήλη CAGR στα δεξιά.
Επανάληψη της διαφάνειας εξωφύλλου, κλείνοντας την κύρια παρουσίαση πριν από το παράρτημα: '3Q26 RESULTS', λογότυπο Itaú, 'Δημόσια συνάντηση με αναλυτές και ανασκόπηση κερδών 3Q26', Σάο Πάολο, 4 Νοεμβρίου 2026, Itaú Unibanco Holding S.A.
Ίδια με τη σελίδα 1: μαύρο φόντο, πορτοκαλί κύμα dot-matrix, τίτλος πάνω αριστερά, λογότυπο πάνω δεξιά, λεπτομέρειες κάτω δεξιά.
Διαφάνεια διαχωρισμού παραρτήματος με την ένδειξη 'Πρόσθετες πληροφορίες' και το λογότυπο της Itaú.
Μαύρο φόντο με ένα αχνό πορτοκαλί μοτίβο από τελείες που ανοίγει σαν βεντάλια στα δεξιά· τίτλος δύο γραμμών πάνω αριστερά, λογότυπο πάνω δεξιά· η υπόλοιπη διαφάνεια παραμένει κενή.
Διαχειριστική κατάσταση αποτελεσμάτων σε R$ εκατομμύρια, 3Q26 / 2Q26 / 3Q25 / 9M26 / 9M25. Λειτουργικά έσοδα 49.152 (+2,4% QoQ, +5,5% YoY)· διαχειριστικό χρηματοοικονομικό περιθώριο 34.611, εκ των οποίων περιθώριο με πελάτες 33.286 και με την αγορά 1.325 (+42,3% QoQ)· προμήθειες και αμοιβές 11.048· έσοδα από ασφάλειες 3.494. Κόστος πίστωσης (10.415), που περιλαμβάνει έξοδα αναμενόμενης ζημίας (10.720), χορηγηθείσες εκπτώσεις (1.260) και ανακτήσεις 1.565. Παρακρατηθείσες απαιτήσεις (479). Λοιπά λειτουργικά έξοδα (20.110), συμπεριλαμβανομένων των μη τοκοφόρων λειτουργικών εξόδων (17.129) και των φόρων ISS/PIS/Cofins και άλλων φόρων (2.981). Κέρδη προ φόρων και δικαιωμάτων μειοψηφίας 18.148· φόρος εισοδήματος και κοινωνική εισφορά (5.192)· δικαιώματα μειοψηφίας (339). Επαναλαμβανόμενο διαχειριστικό αποτέλεσμα 12.617 (+1,7% QoQ, +6,2% YoY)· 9M26 37.305 έναντι 34.513 (+8,1%).
Πίνακας κατάστασης αποτελεσμάτων πλήρους πλάτους με πορτοκαλί κεφαλίδα, ομάδες στηλών τριμήνου και εννεαμήνου, σκιασμένες στήλες απόκλισης, έντονες σειρές ενοτήτων και μια πορτοκαλί γραμμή στο κάτω μέρος.
Επαναλαμβανόμενα αποτελέσματα ανά τομέα δραστηριότητας σε δισ. R$ για το 9μηνο του 2026 έναντι του 9μήνου του 2025: σύνολο, πίστη, trading, ασφάλειες και υπηρεσίες, και πλεονάζον κεφάλαιο. 9M26: λειτουργικά έσοδα 144,0 (πίστη 81,3, trading 2,9, ασφάλειες και υπηρεσίες 58,3, πλεονάζον κεφάλαιο 1,5)· επαναλαμβανόμενο διαχειριστικό αποτέλεσμα 37,3 (14,6, 1,5, 20,0, 1,2)· μέσο ρυθμιστικό κεφάλαιο 206,4 (127,5, 8,1, 55,5, 15,3)· δημιουργία αξίας 15,8· επαναλαμβανόμενο διαχειριστικό ROE 24,1% συνολικά, 15,3% πίστη, 24,2% trading, 47,9% ασφάλειες και υπηρεσίες, 10,8% πλεονάζον κεφάλαιο. 9M25: επαναλαμβανόμενο αποτέλεσμα 34,5, ROE 22,9% (πίστη 14,3%, trading 30,3%, ασφάλειες και υπηρεσίες 47,8%, πλεονάζον κεφάλαιο 9,8%). Το πάνελ μεταβολών (delta) δείχνει ROE +1,2 π.μ. συνολικά, +1,0 π.μ. στην πίστη, -6,1 π.μ. στο trading.
Τρία παράπλευρα μπλοκ πινάκων (9M26, 9M25, delta), το καθένα με πορτοκαλί γραμμή επικεφαλίδας πέντε στηλών· γραμμές αποτελεσμάτων (P&L) επάνω, γραμμές κεφαλαίου και ROE κάτω, σύνολα με πορτοκαλί χρώμα.
Οπισθόφυλλο που επαναλαμβάνει το αρχικό σχέδιο: «3Q26 RESULTS», λογότυπο Itaú, «Δημόσια συνάντηση με αναλυτές και ανασκόπηση κερδών 3Q26», Σάο Πάολο, 4 Νοεμβρίου 2026, Itaú Unibanco Holding S.A.
Πανομοιότυπο με τις διαφάνειες 1 και 23: μαύρο φόντο, πορτοκαλί κυματιστό μοτίβο ράστερ, μπλοκ τίτλου και λογότυπο στο επάνω μέρος, λεπτομέρειες εκδήλωσης κάτω δεξιά.
Συχνές ερωτήσεις σχετικά με αυτή τη διαφάνεια και το βασικό περιεχόμενο παρουσίασης.
Πρόκειται για το deck αποτελεσμάτων 27 διαφανειών για το 3Q26 που χρησιμοποίησε η Itaú Unibanco Holding S.A. στη δημόσια συνάντησή της με αναλυτές και επενδυτές στο Σάο Πάολο στις 4 Νοεμβρίου 2026. Καλύπτει τα κυριότερα σημεία, το χαρτοφυλάκιο πιστώσεων, τα χρηματοοικονομικά περιθώρια, τις προμήθειες και τις ασφάλειες, την ποιότητα των πιστώσεων, τις δαπάνες, το κεφάλαιο, τις προβλέψεις για το 2026, μια ενότητα στρατηγικής για τα ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα και ένα παράρτημα με την κατάσταση αποτελεσμάτων και πίνακες επιχειρηματικού μοντέλου.
Η Itaú Unibanco κατέθεσε την παρουσίαση στην SEC ως συνοδευτικό έγγραφο του Form 6-K, του εντύπου που χρησιμοποιούν οι ξένοι ιδιωτικοί εκδότες για να υποβάλουν ουσιώδεις πληροφορίες στην SEC. Όλα τα ποσά είναι σε R$ (ρεάλ Βραζιλίας), κυρίως σε δισεκατομμύρια· η κατάσταση αποτελεσμάτων στο παράρτημα είναι σε εκατομμύρια R$. Οι διαφάνειες κατατέθηκαν ως εικόνες, επομένως ορισμένα κείμενα υποσημειώσεων με πολύ μικρή γραμματοσειρά μπορεί να είναι δυσανάγνωστα σε ανάλυση ιστού.
Επαναλαμβανόμενο διαχειριστικό αποτέλεσμα 12,6 δισ. R$ (+2,5% έναντι του 2Q26, +6,7% έναντι του 3Q25), ενοποιημένο επαναλαμβανόμενο διαχειριστικό ROE 23,6% (24,5% στη Βραζιλία), χαρτοφυλάκιο πιστώσεων 1.544 δισ. R$ (+10,9% σε ετήσια βάση), χρηματοοικονομικό περιθώριο με πελάτες 33,3 δισ. R$, δείκτης αποδοτικότητας 37,5% και δείκτης CET1 12,7%. Οι συγκρίσεις τριμήνου προς τρίμηνο προσαρμόζονται για την πώληση της δραστηριότητας λιανικής στην Κολομβία τον Ιούλιο του 2026.
Μόνο μία γραμμή άλλαξε. Οι προβλέψεις για την αύξηση του χαρτοφυλακίου πιστώσεων, το χρηματοοικονομικό περιθώριο με πελάτες, το χρηματοοικονομικό περιθώριο με την αγορά, το κόστος πίστωσης, τις προμήθειες και τις ασφάλειες, καθώς και τα μη τοκοφόρα έξοδα διατηρήθηκαν. Το εύρος του πραγματικού φορολογικού συντελεστή μειώθηκε από 29,5%-32,5% σε 28,0%-29,0%.
Δείκτες NPL 15-90 ημερών και άνω των 90 ημερών ανά τομέα, χαρτοφυλάκιο Stage 2 και Stage 3 και δείκτες κάλυψης βάσει της Απόφασης 4.966 της Βραζιλίας, κόστος πίστωσης (10,4 δισ. R$ το 3Q26, 2,7% του χαρτοφυλακίου), το αναδιαρθρωμένο χαρτοφυλάκιο, συγκρίσεις NPL άνω των 15 ημερών Itaú έναντι αγοράς για ιδιώτες και εταιρείες, και ένας πίνακας προβλέψεων σε σύγκριση με τα ελάχιστα όρια της Απόφασης 352 της BCB.
Ναι, ως δομική αναφορά. Αποτελεί καλό μοντέλο για deck αποτελεσμάτων τράπεζας ή χρηματοοικονομικών υπηρεσιών: μια σελίδα με τα κυριότερα KPI, πίνακες μεταβολών με στήλες QoQ/YoY/εννεαμήνου, διαγράμματα waterfall για το περιθώριο και το κεφάλαιο, dashboards τάσεων για την ποιότητα των στοιχείων ενεργητικού, έναν πίνακα προηγούμενων έναντι νέων προβλέψεων και ένα επαναχρησιμοποιήσιμο διάγραμμα στρατηγικής hub-and-spoke. Αντικαταστήστε το περιεχόμενο και το branding της Itaú με τα δικά σας· το πρωτότυπο παραμένει υλικό της Itaú Unibanco.
Αυτή η καταχώριση στη γκαλερί προσφέρει το πρωτότυπο PDF του deck. Μπορείτε να κάνετε λήψη του PDF και να χρησιμοποιήσετε το 2Slides για να δημιουργήσετε μια επεξεργάσιμη παρουσίαση με παρόμοια δομή για τη δική σας εταιρεία ή ανάλυση.
Πρωτότυπες εικόνες διαφανειών όπως υποβλήθηκαν από την Itaú Unibanco Holding S.A. στο Form 6-K
Create Your Own Slides
Turn your ideas into professional presentations in seconds with 2slides AI.
Αναφερθείτε σε επαγγελματικές σχεδιάσεις, επιλέξτε το στυλ σας και δημιουργήστε σλάιντ με τέλεια απόδοση κειμένου. Τροφοδοτείται από το Nano Banana—ξεκινήστε να δημιουργείτε την παρουσίασή σας τώρα.
Ο Πράκτορας AI σας για διαφάνειες. Εξοικονομήστε χρόνο, λάμψτε πιο γρήγορα με έξυπνη δημιουργία παρουσιάσεων.
Όλες οι υπηρεσίες σε λειτουργία© 2026 2slides. Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται.