
Ανήκει στη συλλογή Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές · Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές από την Ιαπωνία
Παρουσίαση Αποτελεσμάτων IHI H1 FY2026: Τα αποτελέσματα πρώτου εξαμήνου της IHI Corporation για το οικονομικό έτος που λήγει τον Μάρτιο του 2027 (IFRS), που δημοσιεύθηκαν στις 4 Νοεμβρίου 2026. Πρόκειται για ένα deck στην ιαπωνική γλώσσα (第2四半期決算説明資料) που δημοσιεύθηκε στο TDnet, το σύστημα έγκαιρης γνωστοποίησης του Χρηματιστηρίου του Τόκιο· αυτή η σελίδα συνοψίζει κάθε διαφάνεια στα ελληνικά. Η IHI σημείωσε λειτουργικά κέρδη ρεκόρ πρώτου εξαμήνου ύψους 114,9 δισ. γεν (1.149 億円, περιθώριο 14,8%) επί εσόδων 779,3 δισ. γεν (+65,6 δισ. γεν σε ετήσια βάση), λόγω της ανάπτυξης του aftermarket εμπορικών κινητήρων αεροσκαφών και των κερδών 42,6 δισ. γεν από ακίνητα, ενώ αύξησε τις προβλέψεις για το σύνολο του FY2026 (Απρίλιος 2026 έως Μάρτιος 2027) σε έσοδα 1,88 τρισ. γεν, λειτουργικά κέρδη 270 δισ. γεν και ετήσιο μέρισμα 25 γεν.
Χρησιμοποιεί το εξώφυλλο αυτής της παρουσίασης ως πρότυπο στυλ για διαφάνειες με το δικό σας περιεχόμενο. Ή επιλέξτε οποιαδήποτε σελίδα παρακάτω για να χρησιμοποιήσετε τη διάταξή της ως αναφορά.
Γρήγορη Πλοήγηση
Ετικέτες
Κοινοποίηση διαφανειών
Παρουσίαση Αποτελεσμάτων IHI H1 FY2026: Τα αποτελέσματα πρώτου εξαμήνου της IHI Corporation για το οικονομικό έτος που λήγει τον Μάρτιο του 2027 (IFRS), που δημοσιεύθηκαν στις 4 Νοεμβρίου 2026. Πρόκειται για ένα deck στην ιαπωνική γλώσσα (第2四半期決算説明資料) που δημοσιεύθηκε στο TDnet, το σύστημα έγκαιρης γνωστοποίησης του Χρηματιστηρίου του Τόκιο· αυτή η σελίδα συνοψίζει κάθε διαφάνεια στα ελληνικά. Η IHI σημείωσε λειτουργικά κέρδη ρεκόρ πρώτου εξαμήνου ύψους 114,9 δισ. γεν (1.149 億円, περιθώριο 14,8%) επί εσόδων 779,3 δισ. γεν (+65,6 δισ. γεν σε ετήσια βάση), λόγω της ανάπτυξης του aftermarket εμπορικών κινητήρων αεροσκαφών και των κερδών 42,6 δισ. γεν από ακίνητα, ενώ αύξησε τις προβλέψεις για το σύνολο του FY2026 (Απρίλιος 2026 έως Μάρτιος 2027) σε έσοδα 1,88 τρισ. γεν, λειτουργικά κέρδη 270 δισ. γεν και ετήσιο μέρισμα 25 γεν.
Λεπτομερής προβολή κάθε σελίδας διαφάνειας, συμπεριλαμβανομένης της διάταξης, βασικού περιεχομένου και οπτικών στοιχείων.
Διαφάνεια τίτλου για τα αποτελέσματα του δεύτερου τριμήνου (πρώτου εξαμήνου) του FY2026 της IHI βάσει των προτύπων IFRS, με ημερομηνία 4 Νοεμβρίου 2026, η οποία παρουσιάστηκε από την Yumi Oshima, Managing Executive Officer υπεύθυνη για τα Οικονομικά του Ομίλου· περιλαμβάνει το λογότυπο της IHI και τη σφραγίδα μέλους του FASF (Financial Accounting Standards Foundation).
Λευκός καμβάς που πλαισιώνεται από παχιές μπλε πλευρικές μπάρες· μεγάλος μαύρος τίτλος δύο γραμμών στα αριστερά πάνω από μια οριζόντια λωρίδα στο χρώμα της λεβάντας με το λογότυπο της IHI στα δεξιά· ημερομηνία κάτω από τη λωρίδα· όνομα εταιρείας, σφραγίδα FASF και παρουσιαστής κάτω αριστερά.
Ατζέντα με πέντε ενότητες: 1. Κύρια Σημεία, 2. Ενοποιημένα Αποτελέσματα Q2 FY2026, 3. Ενοποιημένες Προβλέψεις FY2026, 4. Αποδόσεις Μετόχων, 5. Παράρτημα. Μια σημείωση σε πλαίσιο αναφέρει ότι τα ποσά στρογγυλοποιούνται κάτω από τα 100 εκατομμύρια γεν (億円) και ορίζει τις συντομογραφίες των τομέων: Πόροι, Ενέργεια & Περιβάλλον· Κοινωνικές Υποδομές· Βιομηχανικά Συστήματα & Μηχανήματα Γενικής Χρήσης· Αεροκινητήρες, Διάστημα & Άμυνα.
Τυπική κεφαλίδα περιεχομένου (τίτλος αριστερά, λογότυπο IHI δεξιά, γραμμή λεβάντας με μπλε αγκύλες)· αριθμημένη λίστα ατζέντας με έντονη γραμματοσειρά· πλαίσιο υποσημείωσης με διακεκομμένο περίγραμμα κάτω δεξιά.
H1: οι παραγγελίες μειώθηκαν στα 778,7 δισ. γεν (7.787 εκατοντάδες εκατομμύρια γεν, ▲114,6 δισ. γεν) καθώς μια μεγάλη παραγγελία ενέργειας πέρυσι δεν επαναλήφθηκε, παρά τις ισχυρές επιδόσεις στην άμυνα και τους εμπορικούς κινητήρες· τα έσοδα αυξήθηκαν στα 779,3 δισ. γεν (+65,6 δισ. γεν), τα λειτουργικά κέρδη στα 114,9 δισ. γεν (14,8%, +45,5 δισ. γεν) και τα καθαρά κέρδη στα 84,9 δισ. γεν (+29,0 δισ. γεν), σημειώνοντας ρεκόρ για πρώτο εξάμηνο· τα λειτουργικά κέρδη εξαιρουμένων των κερδών από ακίνητα ήταν 72,3 δισ. γεν (9,3%)· οι λειτουργικές ταμειακές ροές ήταν ▲65,0 δισ. γεν. Προβλέψεις FY2026, αυξημένες εκ νέου μετά τον Αύγουστο: παραγγελίες 1,89 τρισ. γεν, έσοδα 1,88 τρισ. γεν, λειτουργικά κέρδη 270,0 δισ. γεν (14,4%), καθαρά κέρδη 185,0 δισ. γεν, λειτουργικές ταμειακές ροές 100,0 δισ. γεν, μέρισμα αυξημένο κατά 2 γεν στα 25 γεν ανά μετοχή, ως το πρώτο έτος της «Μεσοπρόθεσμης έως Μακροπρόθεσμης Κατεύθυνσης (Φάση 1)».
Δύο επάλληλα μπλοκ, τα πραγματικά στοιχεία H1 στο πάνω μέρος και οι προοπτικές για το πλήρες έτος από κάτω· το καθένα έχει μια γαλάζια ετικέτα «Επισκόπηση» με σχολιασμό σε κουκκίδες, και στη συνέχεια ένα πλέγμα 3x2 καρτών KPI με κυανό περίγραμμα που δείχνουν την τιμή με μεγάλα ψηφία και τη μεταβολή YoY (καθώς και την αναθεώρηση έναντι του Αυγούστου) από κάτω.
Διαχωριστικό ενότητας που εισάγει τα ενοποιημένα αποτελέσματα του πρώτου εξαμήνου.
Κεντραρισμένος τίτλος ενότητας με έντονα μαύρα γράμματα σε λευκό φόντο που πλαισιώνεται από μπλε πλευρικές μπάρες, με τη λωρίδα λεβάντας και το λογότυπο της IHI κοντά στο κάτω μέρος.
Πίνακας σύγκρισης H1 FY2025 με H1 FY2026 (σε εκατοντάδες εκατομμύρια γεν): παραγγελίες από 8.934 σε 7.787 (▲12,8%)· έσοδα από 7.136 σε 7.793 (+9,2%)· λειτουργικά κέρδη εξαιρουμένων των κερδών από ακίνητα από 656 σε 723 (9,3%)· κέρδη από ακίνητα από 38 σε 426· λειτουργικά κέρδη από 694 σε 1.149 (14,8%, +5,1 ποσοστιαίες μονάδες)· κέρδη προ φόρων από 747 σε 1.227· καθαρά κέρδη αναλογούντα στους ιδιοκτήτες από 559 σε 849· λειτουργικές ταμειακές ροές από ▲571 σε ▲650· ελεύθερες ταμειακές ροές από ▲801 σε ▲560· μέση ισοτιμία USD από ¥146,57 σε ¥160,03. Ένας πίνακας αναφοράς αφαιρεί τις συναλλαγματικές διαφορές (+156) και τα κέρδη/ζημίες από μεταβίβαση δραστηριοτήτων (▲140) για να δείξει οργανικά λειτουργικά κέρδη 707 (9,1%, +186). Υποσημείωση: τα έσοδα περιλαμβάνουν επιδράσεις συναλλαγματικής αναπροσαρμογής από το πρόγραμμα πρόσθετης επιθεώρησης PW1100G-JM (+8 και +7), χωρίς αλλαγή στο εκτιμώμενο συνολικό κόστος σε USD.
Οικονομικός πίνακας πλήρους πλάτους με γκρι γραμμή κεφαλίδας και τη στήλη της τρέχουσας περιόδου επισημασμένη με μπλε / γαλάζιο χρώμα· περιθώρια σε πλάγιες παρενθέσεις· μικρότερος πίνακας αναφοράς από κάτω με την ίδια δομή στηλών.
Διάγραμμα waterfall από τα έσοδα του H1 FY2025 ύψους 713,6 δισ. γεν στα 779,3 δισ. γεν: αποσχισθείσες δραστηριότητες ▲180 (εκατοντάδες εκατομμύρια γεν), στη συνέχεια επέκταση δραστηριοτήτων κατά +836 που αποτελείται από εμπορικούς κινητήρες +516, άμυνα +110, πυρηνικά +58 και δραστηριότητες σταθερών κερδών +152. Επικεφαλίδα: οι εμπορικοί κινητήρες ηγήθηκαν της αύξησης των εσόδων, με τη συμβολή επίσης της άμυνας, των πυρηνικών και των σταθερών δραστηριοτήτων.
Ναυτική μπλε επικεφαλίδα δύο γραμμών κάτω από τον τίτλο της διαφάνειας· οριζόντιο διάγραμμα waterfall με γαλάζιες μπάρες έναρξης/λήξης, κόκκινη αρνητική μπάρα και έντονες μπλε θετικές μπάρες· ένα στρογγυλεμένο ναυτικό μπλε περίγραμμα ομαδοποιεί τις μπάρες ανάπτυξης με την ετικέτα «Επέκταση δραστηριοτήτων +836».
Διάγραμμα waterfall από τα 69,4 δισ. γεν στα 114,9 δισ. γεν: η αφαίρεση των περσινών έκτακτων στοιχείων (▲173: προηγούμενη μεταβίβαση δραστηριότητας ▲113, κέρδη από ακίνητα ▲38, συναλλαγματικές διαφορές ▲22) δίνει 521· επιχειρηματικό περιβάλλον +113 (ζήτηση για εμπορικούς κινητήρες και πυρηνικά), επέκταση δραστηριοτήτων κύκλου ζωής (LCB) +68 (λύσεις άνθρακα, συστήματα ισχύος), δομή κόστους +58 (περιθώρια έργων λύσεων άνθρακα, τιμολόγηση στροβιλοσυμπιεστών και περικοπές κόστους), SG&A ▲75 (Ε&Α και προσωπικό), λοιπά +22, για οργανικά κέρδη 707 (+186)· τα φετινά έκτακτα στοιχεία (αναδιάρθρωση ▲140, συναλλαγματικές διαφορές +156) δίνουν 723, συν τα κέρδη από ακίνητα +426 για συνολικά 1.149, που αποτελεί ρεκόρ.
Γράφημα καταρράκτη (waterfall) που εκτείνεται σε όλη τη διαφάνεια με πλαίσια επεξήγησης (checkmark callouts) συνδεδεμένα με κάθε ράβδο. Μια μπλε λωρίδα επισημαίνει το «Υποκείμενο λειτουργικό κέρδος +186» ομαδοποιώντας τις κύριες ράβδους. Μια μπλε ετικέτα για τα «Κέρδη από ακίνητα +426» στο τελικό στάδιο και ετικέτες αγκύλης για τις εφάπαξ ομάδες κατά μήκος του άξονα.
Τα κέρδη του τομέα αυξήθηκαν από 54,7 δισ. ¥ σε 72,2 δισ. ¥: Συναλλαγματικές διαφορές (FX) +134 (σε 100 εκατ. ¥· διαφορά μέσης ισοτιμίας +135, επανεκτίμηση υποχρεώσεων σε ξένο νόμισμα ▲1 που σχετίζεται με το πρόγραμμα PW1100G-JM), νέοι κινητήρες ▲20 (περισσότερες μονάδες PW1100G και GE), aftermarket +110 (υψηλότερες πωλήσεις PW1100G και V2500), βελτίωση περιθωρίου +15 (περισσότερες επισκευές εξαρτημάτων εμπορικών MRO), SG&A ▲63 (επενδύσεις σε R&D και προσωπικό). Μήνυμα: διατηρήσιμη ισχυρή ανάπτυξη στο aftermarket, με τις πωλήσεις νέων κινητήρων και τις αρχικές επενδύσεις να κινούνται εντός πλάνου.
Μπλε επικεφαλίδα δύο γραμμών. Γράφημα καταρράκτη με πλαίσια επεξήγησης πάνω και κάτω από τις ράβδους. Μια αγκύλη ομαδοποιεί τους νέους κινητήρες και το aftermarket ως «μεταβολή επιχειρηματικού περιβάλλοντος». Υποσημείωση κάτω δεξιά.
Τα έσοδα από εμπορικούς κινητήρες (βάσει GAAP, εξαιρουμένου του προγράμματος επιθεώρησης PW1100G-JM) αυξήθηκαν κατά 28% σε ετήσια βάση (YoY) το H1, με άνοδο τόσο στους νέους κινητήρες όσο και στο aftermarket (ανταλλακτικά και MRO). Μείγμα εσόδων H1 FY2025 και FY2026: ανταλλακτικά 63%, νέοι κινητήρες 30%, MRO 7%. Ετήσιο μείγμα από FY2022 έως την πρόβλεψη FY2026: ανταλλακτικά 61%, 58%, 60%, 60%, 60%· νέοι κινητήρες 36%, 37%, 34%, 33%, 33%· MRO 3%, 5%, 6%, 7%, 7%, με τη ράβδο πρόβλεψης για το FY2026 να πλησιάζει τα 500 δισ. ¥.
Διάταξη χωρισμένη με διακεκομμένη γραμμή: αριστερά γράφημα σωρευτικών στηλών για τη σύγκριση H1 YoY με μπλε σήμα «+28% YoY» και καμπύλο βέλος· δεξιά γράφημα σωρευτικών στηλών για την περίοδο FY2022 έως την πρόβλεψη FY2026. Πίνακες ποσοστιαίου μείγματος κάτω από κάθε γράφημα. Υπόμνημα και υποσημειώσεις στο κάτω μέρος.
Έσοδα από ανταλλακτικά σε εκατομμύρια USD, που εμφανίζονται ως ακαθάριστος όγκος πωλήσεων πάνω από το μηδέν και κόστος συντήρησης προγράμματος κάτω από το μηδέν, με διαχωρισμό μεταξύ PW1100G και άλλων προγραμμάτων, και τα καθαρά έσοδα ανταλλακτικών ως γραμμή. Τα καθαρά έσοδα του H1 αυξήθηκαν κατά 20% YoY, με οδηγό το PW1100G-JM. Πρόβλεψη FY2022 έως FY2026: παρά τους γεωπολιτικούς κινδύνους και τις υψηλές τιμές των καυσίμων, η ζήτηση για αεροπορικά ταξίδια παραμένει σταθερή και οι προοπτικές αύξησης των εσόδων διατηρούνται. Οι ακριβείς τιμές των ράβδων δεν αναγράφονται στο γράφημα.
Διπλή διάταξη: αριστερά γράφημα σύγκρισης H1 με σήμα «+20% Net YoY»· δεξιά γράφημα πενταετίας. Αποκλίνουσες σωρευτικές ράβδοι σε πράσινο και γαλαζοπράσινο με μια μπλε γραμμή καθαρών εσόδων (διακεκομμένη για την πρόβλεψη). Πλευρικές ετικέτες για ακαθάριστες πωλήσεις και κόστος συντήρησης. Ορισμοί στις υποσημειώσεις.
Το σύνολο του ενεργητικού αυξήθηκε από 2.428,5 δισ. ¥ στο τέλος του FY2025 σε 2.540,9 δισ. ¥ (+112,4 δισ. ¥). Δείκτης D/E από 0,72x σε 0,75x. Δείκτης ιδίων κεφαλαίων που αναλογούν στους ιδιοκτήτες από 26,9% σε 28,4%. Η αξιολόγηση εκδότη και ομολόγων από την JCR αναβαθμίστηκε κατά μία βαθμίδα από A σε A+ (ανακοινώθηκε στις 28 Οκτωβρίου). Στοιχεία ισολογισμού (σε 100 εκατ. ¥) στο τέλος του H1: μετρητά 1.370, απαιτήσεις 6.987, αποθέματα 5.906, λοιπά 1.284, μη κυκλοφορούν ενεργητικό 9.860· υποχρεώσεις 3.509, συμβατικές υποχρεώσεις 3.251, υποχρεώσεις επιστροφής χρημάτων 1.021, λοιπά 4.508, έντοκος δανεισμός 5.632, ίδια κεφάλαια 7.486. Μήνυμα: η αύξηση των κερδών και οι πωλήσεις ακινήτων ενίσχυσαν τον ισολογισμό.
Δύο παρατιθέμενες περίοδοι που χωρίζονται από ένα γκρι βέλος. Κάθε μία διαθέτει γκρι κεφαλίδα, τέσσερις γραμμές βασικών δεικτών και ζεύγη σωρευτικών πλαισίων για το ενεργητικό έναντι των υποχρεώσεων και των ιδίων κεφαλαίων σε διαβαθμισμένες γαλαζοπράσινες αποχρώσεις με τις τιμές στο εσωτερικό τους.
Οι λειτουργικές ταμειακές ροές (CF) επιδεινώθηκαν σε ▲65,0 δισ. ¥ (▲78 σε 100 εκατ. ¥) καθώς το κεφάλαιο κίνησης αυξήθηκε μαζί με τη δραστηριότητα (▲1.499 έναντι ▲669), με κέρδη προ φόρων 1.227, αποσβέσεις 413, αφαίρεση κερδών από ακίνητα ▲426, δαπάνες προγράμματος επιθεώρησης PW1100G-JM ▲224, φόρους ▲152 και λοιπά 11. Οι επενδυτικές ταμειακές ροές έγιναν θετικές στα +89 (capex ▲329) χάρη στα έσοδα από την πώληση ακινήτων, με αποτέλεσμα οι ελεύθερες ταμειακές ροές να βελτιωθούν σε ▲56,0 από ▲80,1.
Επικεφαλίδα δύο γραμμών. Πίνακας ταμειακών ροών πλήρους πλάτους με τη στήλη της τρέχουσας περιόδου σε μπλε / γαλάζιο χρώμα. Υποστοιχεία με εσοχή. Υποσημειώσεις που ορίζουν το κεφάλαιο κίνησης και τη χωριστή γνωστοποίηση των δαπανών του προγράμματος επιθεώρησης.
Πίνακας χρονοδιαγράμματος εκποιήσεων και εξόδων: λέβητες γενικής χρήσης στην Takuma, συστήματα μεταφοράς στην Tadano, εξοπλισμός χλοοτάπητα στην Kyoeisha, τσιμεντένια δομικά υλικά στη Vertex, μερίδιο 15% στην Japan Marine United στην Imabari Shipbuilding, Niigata Transys στην J-Will Partners, Meisei Electric στη Nohmi Bosai, Kotobuki Iron Works στην Tsuneishi, εκκαθάριση των IHI Energy Solutions και IHI Solid Biomass Malaysia, IHI Power Services Corp. στον όμιλο Kyushu Electric, IHI Logistics & Industrial Systems στην Toyota Industries (80% την 1η Απριλίου 2027) και, ως νέες προσθήκες, η IHI VTN GmbH σε Ευρωπαίο αγοραστή (17 Σεπτεμβρίου 2026) και η Steinmüller Engineering στη Mutares (15 Οκτωβρίου 2026). Μήνυμα: η αναδιάρθρωση που προβλεπόταν στο προηγούμενο μεσοπρόθεσμο πλάνο ολοκληρώθηκε και η κερδοφορία είναι σημαντικά υψηλότερη.
Επικεφαλίδα δύο γραμμών. Πίνακας τριών στηλών (ημερομηνία ανακοίνωσης, δραστηριότητα, σύνοψη) με γαλάζια κεφαλίδα. Οι δύο νεότερες σειρές περιβάλλονται από κόκκινο περίγραμμα.
Διαχωριστικό ενότητας που εισάγει τις προοπτικές για το πλήρες έτος FY2026.
Ίδια διάταξη διαχωριστικού με κεντραρισμένο τίτλο όπως και στα άλλα διαχωριστικά ενοτήτων.
Αναθεωρημένες προβλέψεις για το FY2026 έναντι των προβλέψεων Αυγούστου και των πραγματικών στοιχείων του FY2025 (σε 100 εκατ. ¥): παραγγελίες 18.900 (+1.200 έναντι Αυγούστου, ▲647 έναντι των 19.547 του FY2025), έσοδα 18.800 (+400, +2.365), λειτουργικά κέρδη εξαιρουμένων των κερδών από ακίνητα 1.770 (9,4%), κέρδη από ακίνητα 930 (αμετάβλητα), λειτουργικά κέρδη 2.700 (14,4%, +200, +1.044), κέρδη προ φόρων 2.600, καθαρά κέρδη 1.850 (+130), EPS ¥173,88, EBITDA 3.500 (18,6%), ετήσιο μέρισμα ¥25,00 (+¥2,00), υποτιθέμενη ισοτιμία USD ¥150 (από ¥145). Ευαισθησία FX: μεταβολή ¥1 ανά USD επηρεάζει τα λειτουργικά κέρδη του H2 κατά περίπου ¥1,0 δισ. Μήνυμα: δεύτερη συνεχή χρονιά κερδών ρεκόρ χάρη στην ισχυρή ανάπτυξη των εμπορικών κινητήρων και του τομέα ενέργειας LCB.
Επικεφαλίδα δύο γραμμών. Ευρύς πίνακας σύγκρισης με τις προβλέψεις Αυγούστου, τις τρέχουσες προβλέψεις (μπλε επισήμανση), τη μεταβολή, τα πραγματικά στοιχεία του FY2025 και τη μεταβολή έναντι του FY2025. Μπλε περιγράμματα (navy) γύρω από τις δύο στήλες μεταβολών. Υποσημείωση για την ευαισθησία FX.
Διάγραμμα waterfall από τα λειτουργικά κέρδη του FY2025 ύψους ¥165,5 δισ. στον στόχο των ¥270,0 δισ.: FX και έκτακτα στοιχεία FY2025 ▲248 (FX ▲62, κέρδη από ακίνητα ▲224, λοιπά +38) δίνουν υποκείμενα κέρδη 1.407 (100 εκατ. ¥). Αεροδιαστημική +238, ενέργεια +220, R&D και λοιπά ▲95 δίνουν υποκείμενα κέρδη 1.770 (+363). Η αναδιάρθρωση ▲140, το FX και άλλα έκτακτα +140, καθώς και οι προγραμματισμένες πωλήσεις περιουσιακών στοιχείων +930 (για χρηματοδότηση επενδύσεων και ενίσχυση οικονομικών) οδηγούν στα 2.700.
Επικεφαλίδα τριών γραμμών σε navy χρώμα. Πλαισιωμένο διάγραμμα waterfall με διαγραμμισμένες ράβδους για τα υποκείμενα σύνολα, σημάδια διακοπής άξονα σε ψηλές ράβδους, ένα navy banner για τα «Υποκείμενα λειτουργικά κέρδη +363» και πλαίσια επεξηγήσεων για έκτακτα στοιχεία και πωλήσεις περιουσιακών στοιχείων.
Διακοπή ενότητας για την παρουσίαση της μερισματικής πολιτικής.
Ίδια διάταξη διαχωριστικού με κεντραρισμένο τίτλο.
Μέρισμα ανά μετοχή (προσαρμοσμένο για το split 7 προς 1 τον Οκτώβριο του 2025): ¥10,0 (FY2021), ¥12,9, ¥14,3, ¥17,1, ¥20,0 (FY2025), ¥23,0 στην πρόβλεψη Αυγούστου για το FY2026 και ¥25,0 στην τρέχουσα πρόβλεψη (προσωρινό ¥11,5, τελικό ¥13,5), αυξημένο κατά ¥2 λόγω ισχυρών αποτελεσμάτων. Οι ράβδοι για το FY2027 και FY2028 εμφανίζονται ατονισμένες χωρίς τιμές. Στόχος είναι η διατηρήσιμη αύξηση του μερίσματος ανά μετοχή.
Μονή επικεφαλίδα. Διάγραμμα στηλών με ένα μεγάλο τοξωτό βέλος στο φόντο, διακεκομμένο διαχωριστικό πριν από τις ράβδους προβλέψεων, navy ετικέτα «+2 γεν» και πλαίσιο με την ένδειξη 25,0. Ένθετο πλαίσιο με την ανάλυση προσωρινού/τελικού μερίσματος. Γκρι banner στο κάτω μέρος.
Διακοπή ενότητας για την εισαγωγή των διαφανειών με τα δεδομένα του παραρτήματος.
Ίδια διάταξη διαχωριστικού με κεντραρισμένο τίτλο.
Πίνακας τομέων (σε 100 εκατ. ¥): Πόροι, Ενέργεια & Περιβάλλον: παραγγελίες από 3.261 σε 1.780 (▲1.481), έσοδα από 1.591 σε 1.787, λειτουργικά κέρδη από ▲1 σε 7 (0,4%). Κοινωνικές Υποδομές: παραγγελίες από 591 σε 249, έσοδα από 592 σε 393, κέρδη από ▲33 σε ▲44. Βιομηχανικά Συστήματα & Μηχανήματα Γενικής Χρήσης: παραγγελίες από 2.234 σε 2.266, έσοδα από 2.094 σε 2.105, κέρδη από 170 σε 114 (5,4%). Αεροκινητήρες, Διάστημα & Άμυνα: παραγγελίες από 2.703 σε 3.314, έσοδα από 2.739 σε 3.348, κέρδη από 547 σε 722 (21,6%). Συνολικά κέρδη τομέων από 683 σε 799. Λοιπά κέρδη από 68 σε 457 (κέρδη από ακίνητα). Προσαρμογές από ▲57 σε ▲107. Λειτουργικά κέρδη ομίλου από 694 σε 1.149.
Πυκνός πίνακας εννέα στηλών ομαδοποιημένος ανά παραγγελίες, έσοδα και λειτουργικά κέρδη, καθεμία με προηγούμενη περίοδο, τρέχουσα (μπλε) και μεταβολή. Η σειρά του συνόλου των τομέων έχει κυανή σκίαση. Τα περιθώρια εμφανίζονται σε πλάγια γραφή εντός παρενθέσεων κάτω από τα ποσά των κερδών.
Μήτρα παραγόντων ανά τομέα (σε 100 εκατ. ¥): επιχειρηματικό περιβάλλον +113, επέκταση LCB +68, δομή κόστους +58, FX +134, SG&A ▲75, αναδιάρθρωση ▲140 (όλα στον τομέα Πόροι, Ενέργεια & Περιβάλλον), λοιπά +298, σύνολο +455. Η Αεροδιαστημική συνεισέφερε +175 (περιβάλλον +90, κόστος +15, FX +135, SG&A ▲63, FX προγράμματος επιθεώρησης ▲1). Τα Βιομηχανικά Συστήματα ▲56 μετά από ▲143 σε λοιπά στοιχεία, που περιλαμβάνουν την αναστροφή ▲113 του περσινού κέρδους από μεταβίβαση δραστηριότητας. Στα Λοιπά +388 περιλαμβάνεται η μεταβολή +387 στα κέρδη από ακίνητα.
Πίνακας πλέγματος με τους παράγοντες ως στήλες και τους τομείς ως σειρές. Διακεκομμένη υπο-σειρά για την επίδραση FX του PW1100G-JM. Κυανή σειρά συνόλου τομέων. Υποσημειώσεις που εξηγούν τα στοιχεία με αστερίσκο και τις στρογγυλοποιήσεις.
Πρόβλεψη τομέων για ολόκληρο το έτος (σε 100 εκατ. ¥): Πόροι, Ενέργεια & Περιβάλλον: παραγγελίες 4.500 (▲1.747), έσοδα 4.000, κέρδη 240 (6,0%, +180). Κοινωνικές Υποδομές: παραγγελίες και έσοδα 1.100, κέρδη 70 (6,4%). Βιομηχανικά Συστήματα: παραγγελίες 4.600, έσοδα 4.500, κέρδη 320 (7,1%). Αεροκινητήρες, Διάστημα & Άμυνα: παραγγελίες 8.400 (+1.368), έσοδα 8.900 (+2.382), κέρδη 1.500 (16,9%, +375). Λοιπά κέρδη 980 (+621). Προσαρμογές ▲410. Συνολικές παραγγελίες 18.900, έσοδα 18.800, λειτουργικά κέρδη 2.700 (14,4%).
Ίδιος ομαδοποιημένος πίνακας εννέα στηλών με τη διαφάνεια τομέων του H1, συγκρίνοντας τα πραγματικά στοιχεία του FY2025, τις τρέχουσες προβλέψεις (μπλε) και τη μεταβολή.
Μήτρα παραγόντων για ολόκληρο το έτος (σε 100 εκατ. ¥): επιχειρηματικό περιβάλλον +250 (αεροδιαστημική +280), επέκταση LCB +80, δομή κόστους +201 (ενέργεια +110, αεροδιαστημική +70), FX +138, SG&A ▲168, αναδιάρθρωση ▲200 (ενέργεια ▲140, προσαρμογές ▲60), λοιπά +744 (κυρίως κέρδη από ακίνητα στα «Λοιπά», +640), σύνολο +1.044. Σύνολα ανά τομέα: ενέργεια +180, κοινωνικές υποδομές +32, βιομηχανικά +12, αεροδιαστημική +375, Λοιπά +621, προσαρμογές ▲177.
Πλέγμα παραγόντων ανά τομέα που αντιστοιχεί στην έκδοση του H1, με κυανή σειρά συνόλου τομέων και υποσημείωση στρογγυλοποίησης.
Αναθεωρήσεις από τον Αύγουστο (σε 100 εκατ. ¥): Στον τομέα Πόροι, Ενέργεια & Περιβάλλον οι παραγγελίες αυξήθηκαν από 3.600 σε 4.500 και τα έσοδα από 3.900 σε 4.000, αλλά τα κέρδη μειώθηκαν από 330 σε 240 (8,5% σε 6,0%) λόγω αναδιάρθρωσης. Οι Κοινωνικές Υποδομές παρέμειναν αμετάβλητες σε 1.100 και 70. Στα Βιομηχανικά Συστήματα οι παραγγελίες ανήλθαν σε 4.600, τα έσοδα σε 4.500 και τα κέρδη από 300 σε 320. Στον τομέα Αεροκινητήρες, Διάστημα & Άμυνα οι παραγγελίες αυξήθηκαν από 8.200 σε 8.400, τα έσοδα από 8.700 σε 8.900 και τα κέρδη από 1.370 σε 1.500 (16,9%). Οι προσαρμογές βελτιώθηκαν από ▲550 σε ▲410. Συνολικές παραγγελίες 17.700 σε 18.900, έσοδα 18.400 σε 18.800, λειτουργικά κέρδη 2.500 σε 2.700.
Ομαδοποιημένος πίνακας εννέα στηλών που συγκρίνει την πρόβλεψη Αυγούστου, την τρέχουσα πρόβλεψη (μπλε) και τη μεταβολή, με τη γραμμή συνόλων τομέα σε κυανό χρώμα.
Η αναθεώρηση κατά +20,0 δισ. ¥ αναλύεται ως εξής: επέκταση LCB +50 (ενέργεια), δομή κόστους +20 (βιομηχανία), συναλλαγματικές διαφορές +130 (αεροπορία) και αναδιάρθρωση ▲140 στην ενέργεια που αντισταθμίζεται από +140 σε προσαρμογές (κόστος αναδιάρθρωσης θυγατρικής εξωτερικού που εγγράφηκε στον τομέα αντί για τον εταιρικό), δίνοντας συνολικά +200 (μονάδα: 100 εκατ. ¥).
Αραιό πλέγμα παραγόντων ανά τομέα με κυρίως κενά κελιά, που επισημαίνει μόνο τους λίγους αναθεωρημένους παράγοντες. Κυανή γραμμή συνόλου και υποσημείωση στρογγυλοποίησης.
Παραγγελίες (100 εκατ. ¥) H1 1.780 έναντι 3.261 και πρόβλεψη FY 4.500 (Αύγουστος 3.600). Έσοδα H1 1.787 και FY 4.000 (Αύγουστος 3.900). Λειτουργικά κέρδη H1 7 (0,4%) και FY 240 (6,0%, Αύγουστος 330). Ανά δραστηριότητα, παραγγελίες / έσοδα FY: συστήματα ισχύος 1.100 / 1.050, λύσεις άνθρακα 2.000 / 1.350, πυρηνικά 800 / 750, Asia EPC και λοιπά 600 / 850. Σημειώσεις: οι παραγγελίες μειώνονται μετά από μεγάλα έργα λύσεων άνθρακα και Asia EPC του προηγούμενου έτους. Καταγράφεται χρέωση αναδιάρθρωσης εξωτερικού 14,0 δισ. ¥, αλλά η ανάπτυξη LCB στα συστήματα ισχύος, τις λύσεις άνθρακα και τα πυρηνικά εξακολουθεί να αυξάνει τα έσοδα και τα κέρδη.
Τρία πάνελ γραφημάτων με μπλε κεφαλίδα (παραγγελίες, έσοδα, λειτουργικά κέρδη) με στοιβαγμένες στήλες για το H1 και το πλήρες έτος, συν ράβδους περιγράμματος για την «προηγούμενη πρόβλεψη». Πίνακες δεδομένων για παραγγελίες και έσοδα ανά δραστηριότητα από κάτω. Πράσινο πάνελ «Συμπληρωματικές σημειώσεις» κάτω δεξιά.
Παραγγελίες (100 εκατ. ¥) H1 249 έναντι 591, πρόβλεψη FY 1.100 (FY2025 1.332). Έσοδα H1 393 έναντι 592, FY 1.100 (FY2025 1.319). Λειτουργικά κέρδη H1 ▲44 (▲11,2%), FY 70 (6,4%). Ανά δραστηριότητα, παραγγελίες / έσοδα FY: γέφυρες και υδατοφράκτες 850 / 880, συστήματα θωράκισης 230 / 200, λοιπά 20 / 20. Σημειώσεις: οι γέφυρες και οι υδατοφράκτες παραμένουν σταθεροί, τα συστήματα θωράκισης μειώνονται μετά τα περσινά έργα, ενώ οι παραγγελίες και τα έσοδα είναι χαμηλότερα μετά τις εκποιήσεις των συστημάτων μεταφορών και των τσιμεντένιων δομικών υλικών.
Ίδια διάταξη γραφημάτων τριών πάνελ με στοιβαγμένες στήλες, ράβδους κερδοφορίας κάτω από το μηδέν για το H1, πίνακες δραστηριοτήτων και πράσινο πάνελ σημειώσεων.
Παραγγελίες (100 εκατ. ¥) H1 2.266, FY 4.600 (Αύγουστος 4.500). Έσοδα H1 2.105, FY 4.500 (Αύγουστος 4.400). Λειτουργικά κέρδη H1 114 (5,4%), FY 320 (7,1%, Αύγουστος 300). Ανά δραστηριότητα, έσοδα FY: στροβιλοσυμπιεστές οχημάτων 2.100, στάθμευση 680, περιστροφικά μηχανήματα 650, θερμική επεξεργασία και επεξεργασία επιφανειών 530, logistics και βιομηχανικά συστήματα 390. Σημειώσεις: οι στροβιλοσυμπιεστές βελτιώνουν τα περιθώρια μέσω τιμολόγησης και περικοπών σταθερού κόστους παρά τους χαμηλότερους όγκους. Η στάθμευση και τα περιστροφικά μηχανήματα αναπτύσσονται μέσω LCB. Οι προβλέψεις κερδών αυξήθηκαν κατά 2,0 δισ. ¥ παρά την εκποίηση της δραστηριότητας μεταφορικών ταινιών.
Διάταξη γραφημάτων τριών πάνελ με στοιβαγμένες στήλες έξι επιπέδων, ράβδους περιγράμματος προηγούμενης πρόβλεψης, πίνακες δραστηριοτήτων και πράσινο πάνελ σημειώσεων.
Παραγγελίες (100 εκατ. ¥) H1 3.314, FY 8.400 (Αύγουστος 8.200). Έσοδα H1 3.348, FY 8.900 (Αύγουστος 8.700). Λειτουργικά κέρδη H1 722 (21,6%), FY 1.500 (16,9%, Αύγουστος 1.370). Ανά δραστηριότητα, παραγγελίες / έσοδα FY: αμυντικοί αεροκινητήρες και εξοπλισμός 2.800 / 3.000, εμπορικοί κινητήρες 5.000 / 5.000, διάστημα 400 / 550, λοιπά 200 / 350. Σημειώσεις: οι αμυντικές παραγγελίες και πωλήσεις επεκτείνονται στο H2. Οι παραγγελίες και τα έσοδα εμπορικών κινητήρων αυξήθηκαν κατά 20,0 δισ. ¥ και τα λειτουργικά κέρδη κατά 13,0 δισ. ¥.
Διάταξη γραφημάτων τριών πάνελ με στοιβαγμένες στήλες και ράβδους περιγράμματος προηγούμενης πρόβλεψης, πίνακες δραστηριοτήτων και πράσινο πάνελ σημειώσεων.
Τριμηνιαία κέρδη τομέα (100 εκατ. ¥) Q1 FY2025 έως Q2 FY2026: 279, 267, 159, 417, 291, 430, με μέσο όρο Q3-Q4 FY2026 388. Προσαρμοσμένα σε βάση 145 ¥ ανά USD και εξαιρουμένων των συναλλαγματικών διαφορών του προγράμματος PW1100G-JM: 240, 284, 155, 381, 223, 341, με μέσο όρο H2 363. Προσαρμοσμένοι τριμηνιαίοι μέσοι όροι: FY2023 141, FY2024 286 (συμπεριλαμβανομένης προσαρμογής 18 για πρόβλεψη επισφαλών απαιτήσεων αεροπορικής εταιρείας των ΗΠΑ), FY2025 265, FY2026 323.
Ευρύς πίνακας με μπλε κεφαλίδα χωρισμένος σε τριμηνιαία και ετήσια μπλοκ μέσων όρων. Γραμμές προσαρμογής ομαδοποιημένες κάτω από μια κάθετη ετικέτα. Γραμμή προσαρμοσμένων κερδών με έντονη γραφή σε ανοιχτό μπλε. Υποσημειώσεις που ορίζουν τις δύο συναλλαγματικές προσαρμογές.
Έσοδα LCB στους τομείς ενέργειας, κοινωνικών υποδομών και βιομηχανίας με δείκτη FY2019 = 100%: 113% (FY2020), 118%, 137%, 154% (FY2023), 144%, 155% (FY2025) και πρόβλεψη 171% για το FY2026, που παρουσιάζονται με στοιβαγμένα έσοδα LCB και μη LCB ύψους περίπου 800 έως 950 δισ. ¥ ετησίως. Οι εκποιημένες δραστηριότητες και η αστική ανάπτυξη έχουν αφαιρεθεί από τα στοιχεία του παρελθόντος.
Γράφημα στοιβαγμένων στηλών (κυανό για LCB, μπλε για μη-LCB) με πράσινη γραμμή δείκτη και ετικέτες ποσοστών, διακεκομμένο για το έτος πρόβλεψης· υπόμνημα και δύο υποσημειώσεις στο κάτω μέρος.
Τρία διαγράμματα donut για το H1 FY2026: έσοδα 779,3 δισ. ¥ κατανεμημένα σε 56% για τους τομείς ενέργειας, κοινωνικών υποδομών και βιομηχανίας συνδυαστικά έναντι 44% για την αεροδιαστημική και άμυνα· λειτουργικά κέρδη εξαιρουμένων των κερδών από ακίνητα ύψους 72,3 δισ. ¥ κατανεμημένα σε 10% έναντι 90%· EBITDA εξαιρουμένων των κερδών από ακίνητα ύψους 113,7 δισ. ¥ κατανεμημένα σε 16% έναντι 84%. Το EBITDA τομέα ορίζεται ως το λειτουργικό κέρδος τομέα συν τις αποσβέσεις τομέα.
Τρία διαγράμματα donut διατεταγμένα σε τρίγωνο, το καθένα με το σύνολό του στο κέντρο και υπογραμμισμένες ετικέτες τομέων· μπλε για τους τρεις χερσαίους τομείς, πράσινο για την αεροδιαστημική· υποσημειώσεις κάτω δεξιά.
Περιφερειακό μείγμα εσόδων: H1 FY2025 Ιαπωνία 44%, Βόρεια Αμερική 29%, Ασία 12%, Κίνα 7%, Ευρώπη 6%, λοιπά 2%, με έσοδα εξωτερικού 396,2 δισ. ¥· H1 FY2026 Ιαπωνία 42%, Βόρεια Αμερική 32%, Ασία 11%, Ευρώπη 7%, Κίνα 4%, λοιπά 4%, με έσοδα εξωτερικού 448,5 δισ. ¥.
Δύο διαγράμματα πίτας δίπλα-δίπλα με υπογραμμισμένους τίτλους περιόδων, ετικέτες ποσοστών εντός των τμημάτων, ετικέτες περιοχών εξωτερικά και σύνολα εσόδων εξωτερικού από κάτω.
Ισολογισμός (100 εκατ. ¥), από το τέλος του FY2025 έως το τέλος του H1: σύνολο ενεργητικού 24.285 έναντι 25.409· μετρητά 1.550 έναντι 1.370· εμπορικές απαιτήσεις και περιουσιακά στοιχεία συμβάσεων 6.808 έναντι 6.987· αποθέματα 5.042 έναντι 5.906 (+864)· σύνολο υποχρεώσεων 17.470 έναντι 17.923· πληρωτέα 4.014 έναντι 3.509· συμβατικές υποχρεώσεις 3.114 έναντι 3.251· υποχρεώσεις επιστροφής χρημάτων 1.106 έναντι 1.021· έντοκος δανεισμός 4.898 έναντι 5.632 (ομόλογα και δάνεια 4.257, υποχρεώσεις μίσθωσης 1.375)· σύνολο ιδίων κεφαλαίων 6.815 έναντι 7.486, εκ των οποίων ίδια κεφάλαια των ιδιοκτητών 7.221 και δικαιώματα μειοψηφίας 265.
Πίνακας τριών στηλών πλήρους πλάτους με έντονες κυανές σειρές συνόλων, στοιχεία σε εσοχή και την τρέχουσα περίοδο επισημασμένη με μπλε.
Πρόβλεψη ταμειακών ροών πλήρους έτους (100 εκατ. ¥), αμετάβλητη στο σύνολο: κέρδη προ φόρων 2.600 (+200 έναντι Αυγούστου), αποσβέσεις 800, αφαίρεση κερδών από ακίνητα ▲930, δαπάνες προγράμματος PW1100G-JM ▲500, κεφάλαιο κίνησης ▲1.000, λοιπά 30 (▲200)· λειτουργικές ταμειακές ροές (CF) 1.000 (FY2025 1.213)· επενδυτικές CF ▲250 (capex ▲1.300)· ελεύθερες ταμειακές ροές 750 (FY2025 1.029). Ε&Α 500 (FY2025 396), κεφαλαιουχικές δαπάνες 1.300 (976), αποσβέσεις 800 (763).
Δύο σωρευμένοι πίνακες, ταμειακές ροές στο επάνω μέρος και Ε&Α / capex / αποσβέσεις στο κάτω, με σύγκριση FY2025, πρόβλεψης Αυγούστου, τρέχουσας πρόβλεψης (μπλε) και μεταβολής· υποσημειώσεις για το κεφάλαιο κίνησης ανάμεσά τους.
Πίνακας KPI επταετίας από το FY2020 έως την πρόβλεψη FY2026: παραγγελίες από 1.097,0 δισ. ¥ σε 1.890,0 δισ. ¥· έσοδα από 1.112,9 δισ. ¥ σε 1.880,0 δισ. ¥· λειτουργικά κέρδη από 27,9 δισ. ¥ (και ζημία ▲70,1 δισ. ¥ το FY2023) σε 270,0 δισ. ¥· πρόβλεψη καθαρών κερδών 185,0 δισ. ¥· EPS 173,88 ¥· EBITDA 350,0 δισ. ¥· FCF 75,0 δισ. ¥· μέρισμα 25,00 ¥· λειτουργικό περιθώριο 14,4%· ROIC 10,8% (εξαιρουμένων των έκτακτων στοιχείων)· ROE 25,6%· CCC 117 ημέρες· D/E 0,53x· δείκτης ιδίων κεφαλαίων 32,9%. H1 FY2026: λειτουργικό περιθώριο 14,8%, D/E 0,75x, δείκτης ιδίων κεφαλαίων 28,4%. Οι ορισμοί για ROIC, ROE, CCC και D/E παρέχονται στις υποσημειώσεις.
Ευρύς ριγέ πίνακας με τα έτη ως στήλες και τους KPI ως σειρές, εναλλασσόμενες γαλάζιες λωρίδες, συν μια ξεχωριστή στήλη για την πρόβλεψη Αυγούστου· πυκνές υποσημειώσεις ορισμών στο κάτω μέρος.
Μονάδες που παραδόθηκαν από το FY2016 έως το FY2025 και το FY2026: κινητήρες GE (GE90, GEnx, CF34, Passport20, GE9X) από 810 σε 390 το FY2025 και 236 το H1 FY2026· V2500 από 340 σε 22 και 15· PW1100G-JM από 132 σε 666 και 347· σύνολα 1.282, 1.206, 1.521, 1.571, 842, 789, 918, 1.012, 1.030, 1.078, με 598 το H1 και πρόβλεψη 1.330 για το FY2026. Επεξηγηματικές πίτες δείχνουν τις πωλήσεις νέων κινητήρων δεύτερης γενιάς να επεκτείνονται στη Φάση 1 (2026-2028), και την κλίμακα και το μερίδιο της δευτερογενούς αγοράς (aftermarket) να αυξάνονται στη Φάση 2 (2029-2031) καθώς επιταχύνεται η αύξηση των κερδών.
Πίνακας μονάδων στο επάνω μέρος με στήλη πρόβλεψης με διαγώνιες γραμμές· τρία αυξανόμενα διαγράμματα πίτας από κάτω για το 2025, τη Φάση 1 και τη Φάση 2 που συνδέονται με διακεκομμένες γραμμές· ορισμοί γενεών κάτω δεξιά.
Έσοδα στροβιλοσυμπιεστών (100 εκατ. ¥, Ιαπωνικά GAAP έως το FY2018, IFRS μετέπειτα): σύνολο 1.746 (FY2016) έως 2.237 (FY2025), 1.044 το H1 FY2026 και πρόβλεψη 2.100· πρόβλεψη FY2026 ανά περιοχή: Ιαπωνία 530, Κίνα 460, Βόρεια Αμερική 510, Λατινική Αμερική 330, Ευρώπη 160, Ασία 110. Πωλήσεις μονάδων 610 (FY2016), με κορύφωση στις 790, 598 το FY2025, 247 το H1 και πρόβλεψη 500 (10.000 μονάδες).
Ενιαίος ευρύς πίνακας χωρισμένος υπό τις κεφαλίδες 'Japanese GAAP' και 'IFRS', με γαλάζια σειρά συνόλων και ξεχωριστή σειρά πωλήσεων μονάδων.
Μέσος όρος τριμηνιαίων εσόδων στροβιλοσυμπιεστών (100 εκατ. ¥) ανά περιοχή: 389 (FY2019), 367, 374, 474, 523, 522, 559 (FY2025), στη συνέχεια 527 το Q1 και 517 το Q2 FY2026· μονάδες ανά τρίμηνο (10.000) 150, 138, 123, 140, 145, 142, 150, στη συνέχεια 126 και 121.
Σωρευμένο ραβδόγραμμα σε πράσινες και μπλε αποχρώσεις ανά περιοχή στον αριστερό άξονα, με μαύρη γραμμή όγκου μονάδων στον δεξιό άξονα· πλαίσιο υπομνήματος από κάτω.
Έσοδα από ενοίκια στην περιοχή Toyosu (100 εκατ. ¥): 93, 92, 93 (FY2016-FY2018, Japanese GAAP), στη συνέχεια 94, 123, 121, 122, 120, 122, 129 (FY2019-FY2025, IFRS) και 57 το H1 FY2026. Τα έσοδα από ενοίκια του H1 FY2026 ύψους 57, μείον 20 για αποσβέσεις και 21 για λοιπά έξοδα, αφήνουν +15. Επενδυτικά ακίνητα Ομίλου στο τέλος του FY2025: λογιστική αξία 1.448, εύλογη αξία 3.571, μη πραγματοποιηθέν κέρδος 2.123.
Τρεις αριθμημένες υποενότητες, καθεμία με έναν συμπαγή πίνακα με γκρι κεφαλίδα: ιστορικό εσόδων από ενοίκια, έσοδα H1 έναντι κόστους και εύλογη αξία επενδυτικών ακινήτων.
Πωλήσεις ακινήτων: δύο πωλήσεις γης και κτιρίων στο Koto-ku ύψους περίπου 15,3 δισ. ¥ και 24,0 δισ. ¥ το Q1 (ανακοινώθηκαν στις 20 Απριλίου 2026), συν περίπου 3,3 δισ. ¥ από άλλες πωλήσεις, δίνουν 42,6 δισ. ¥ που εγγράφηκαν στο H1. Για το H2 προγραμματίζονται: γη στο Koto-ku (περίπου 14,6 δισ. ¥, Q3), γη και κτίριο στο Koto-ku (περίπου 8,8 δισ. ¥, Q4) και άλλα ακίνητα (περίπου 27,0 δισ. ¥), συνολικού ύψους 50,4 δισ. ¥, για έναν ετήσιο σχεδιασμό κερδών 93,0 δισ. ¥.
Ενιαίος πίνακας πέντε στηλών (Αρ., ακίνητο, κέρδος, χρονισμός, ημερομηνία ανακοίνωσης) με γαλάζια κεφαλίδα και γκρι σειρές μερικού και γενικού συνόλου.
Διαφάνεια κλεισίματος με το λογότυπο της IHI και το σλόγκαν «Realize your dreams», καθώς και μια δήλωση αποποίησης ευθύνης ότι οι προβλέψεις βασίζονται σε τρέχουσες διαθέσιμες πληροφορίες, ενέχουν κινδύνους και αβεβαιότητες (συμπεριλαμβανομένων των πολιτικών και οικονομικών συνθηκών και της ισοτιμίας του γεν) και δεν πρέπει να αποτελούν τη μοναδική βάση για επενδυτικές αποφάσεις.
Λευκό φόντο με μπλε πλευρικές ράβδους· κεντραρισμένο λογότυπο και σλόγκαν. πλαίσιο κειμένου αποποίησης ευθύνης με περίγραμμα στο κάτω τρίτο.
Συχνές ερωτήσεις σχετικά με αυτή τη διαφάνεια και το βασικό περιεχόμενο παρουσίασης.
Πρόκειται για το deck αποτελεσμάτων 42 διαφανειών της IHI Corporation για το πρώτο εξάμηνο (Απρίλιος έως Σεπτέμβριος 2026) του οικονομικού έτους 2026, το οποίο εκτείνεται από τον Απρίλιο του 2026 έως τον Μάρτιο του 2027. Δημοσιεύθηκε στις 4 Νοεμβρίου 2026 βάσει των προτύπων IFRS και καλύπτει τα αποτελέσματα του H1, τις αναθεωρημένες προβλέψεις για το σύνολο του έτους, τις αποδόσεις των μετόχων και ένα παράρτημα με δεδομένα ανά τομέα και δείκτες KPI.
Το πρωτότυπο είναι ένα έγγραφο στην ιαπωνική γλώσσα (第2四半期決算説明資料, η παρουσίαση οικονομικών αποτελεσμάτων Q2) που η IHI κατέθεσε στο TDnet, το σύστημα έγκαιρης γνωστοποίησης του Χρηματιστηρίου του Τόκιο. Οι διαφάνειες είναι στα ιαπωνικά· αυτή η σελίδα παρέχει μια περίληψη κάθε διαφάνειας στα ελληνικά, διατηρώντας τις μονάδες της IHI σε εκατοντάδες εκατομμύρια γεν (100 εκατομμύρια γεν, 億円), ώστε τα μεγέθη να ταυτίζονται με το πρωτότυπο.
Τα έσοδα αυξήθηκαν κατά 9,2% στα 779,3 δισ. γεν και τα λειτουργικά κέρδη σημείωσαν ρεκόρ στα 114,9 δισ. γεν (περιθώριο 14,8%), συμπεριλαμβανομένων 42,6 δισ. γεν από κέρδη ακινήτων. Εξαιρουμένων αυτών των κερδών, τα λειτουργικά κέρδη ήταν 72,3 δισ. γεν (9,3%). Τα καθαρά κέρδη που αναλογούν στους ιδιοκτήτες ανήλθαν σε 84,9 δισ. γεν, ενώ οι παραγγελίες μειώθηκαν κατά 12,8% στα 778,7 δισ. γεν μετά από μια μεγάλη παραγγελία στον τομέα της ενέργειας το προηγούμενο έτος.
Για δεύτερη φορά φέτος, η IHI αύξησε τις προβλέψεις της πάνω από τα μεγέθη του Αυγούστου: παραγγελίες στα 1,89 τρισ. γεν (+120 δισ. γεν), έσοδα στα 1,88 τρισ. γεν (+40 δισ. γεν), λειτουργικά κέρδη στα 270 δισ. γεν (+20 δισ. γεν) και καθαρά κέρδη στα 185 δισ. γεν (+13 δισ. γεν). Το ετήσιο μέρισμα αυξάνεται κατά 2 γεν στα 25 γεν ανά μετοχή, και η προβλεπόμενη ισοτιμία διαμορφώνεται στα 150 γεν ανά δολάριο ΗΠΑ.
Κυρίως ο τομέας Aero Engine, Space & Defense, όπου οι πωλήσεις aftermarket εμπορικών κινητήρων (ανταλλακτικά και MRO, με επικεφαλής τον PW1100G-JM) ανέβασαν τα κέρδη του τομέα στο H1 στα 72,2 δισ. γεν με περιθώριο 21,6%. Η ανάπτυξη των δραστηριοτήτων κύκλου ζωής στην ενέργεια (συστήματα ισχύος, λύσεις άνθρακα, πυρηνικά) και οι προγραμματισμένες πωλήσεις ακινήτων ύψους 93,0 δισ. γεν για το σύνολο του έτους συμβάλλουν επίσης.
Ναι. Δείχνει την επίδραση της συναλλαγματικής αναπροσαρμογής του προγράμματος στα έσοδα, τις ταμειακές δαπάνες του (▲22,4 δισ. γεν στο H1 και ▲50,0 δισ. γεν προγραμματισμένα για το έτος) ως ξεχωριστή γραμμή ταμειακών ροών, και αναφέρει ότι το εκτιμώμενο συνολικό κόστος σε USD παραμένει αμετάβλητο. Ο τριμηνιαίος πίνακας κερδών αεροδιαστημικής αφαιρεί επίσης τη συναλλαγματική επίδραση του προγράμματος.
Ναι. Το πρωτότυπο PDF είναι διαθέσιμο για δωρεάν λήψη από αυτή τη σελίδα και μπορείτε να δείτε την εικόνα κάθε διαφάνειας εδώ. Τα πνευματικά δικαιώματα του περιεχομένου ανήκουν στην IHI Corporation, επομένως χρησιμοποιήστε το για έρευνα και αναφορά.
Η δομή του λειτουργεί εξαιρετικά ως πρότυπο: μια σελίδα highlights με κάρτες KPI, πίνακες σύνοψης με επισήμανση της τρέχουσας περιόδου, διαγράμματα profit-bridge (waterfall) που διαχωρίζουν τα οργανικά κέρδη από τα εφάπαξ στοιχεία, σελίδες τομέων που συνδυάζουν γραφήματα με πίνακες και ένα παράρτημα KPI πολλών ετών. Μπορείτε να αναδημιουργήσετε αυτή τη διάταξη με τα δικά σας δεδομένα στο 2Slides.
Πρωτότυπο deck στην ιαπωνική γλώσσα που κατατέθηκε στο TDnet στις 4 Νοεμβρίου 2026
Create Your Own Slides
Turn your ideas into professional presentations in seconds with 2slides AI.
Αναφερθείτε σε επαγγελματικές σχεδιάσεις, επιλέξτε το στυλ σας και δημιουργήστε σλάιντ με τέλεια απόδοση κειμένου. Τροφοδοτείται από το Nano Banana—ξεκινήστε να δημιουργείτε την παρουσίασή σας τώρα.
Ο Πράκτορας AI σας για διαφάνειες. Εξοικονομήστε χρόνο, λάμψτε πιο γρήγορα με έξυπνη δημιουργία παρουσιάσεων.
Όλες οι υπηρεσίες σε λειτουργία© 2026 2slides. Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται.