
Ανήκει στη συλλογή Παραδείγματα παρουσιάσεων για επενδυτές
Παρουσίαση Αποτελεσμάτων Coherent Corp. First Quarter Fiscal 2027 (τρίμηνο που έληξε στις 30 Σεπτεμβρίου 2026, δηλ. Ιούλιος–Σεπτέμβριος 2026), με ημερομηνία 4 Νοεμβρίου 2026, η οποία κατατέθηκε στην SEC ως Exhibit 99.2 στο Form 8-K. Το deck 18 διαφανειών αναφέρει έσοδα ρεκόρ 2,37 δισ. $ (αύξηση 56% σε ετήσια βάση σε pro forma βάση), non-GAAP μικτό περιθώριο 40,6%, non-GAAP λειτουργικό περιθώριο 23,2% και non-GAAP μειωμένα EPS 2,09 $. Τα έσοδα από Datacenter και Επικοινωνίες ανήλθαν σε περίπου 2,0 δισ. $ (αύξηση 79% YoY, 82% του συνόλου), ο Βιομηχανικός τομέας παρέμεινε σταθερός στα ~0,4 δισ. $, ενώ δόθηκαν προβλέψεις για το Q2 FY27 για έσοδα 2,55–2,75 δισ. $ και non-GAAP EPS 2,28–2,48 $, μαζί με πλήρεις συμφωνίες GAAP σε non-GAAP για πέντε τρίμηνα.
Χρησιμοποιεί το εξώφυλλο αυτής της παρουσίασης ως πρότυπο στυλ για διαφάνειες με το δικό σας περιεχόμενο. Ή επιλέξτε οποιαδήποτε σελίδα παρακάτω για να χρησιμοποιήσετε τη διάταξή της ως αναφορά.
Γρήγορη Πλοήγηση
Ετικέτες
Κοινοποίηση διαφανειών
Παρουσίαση Αποτελεσμάτων Coherent Corp. First Quarter Fiscal 2027 (τρίμηνο που έληξε στις 30 Σεπτεμβρίου 2026, δηλ. Ιούλιος–Σεπτέμβριος 2026), με ημερομηνία 4 Νοεμβρίου 2026, η οποία κατατέθηκε στην SEC ως Exhibit 99.2 στο Form 8-K. Το deck 18 διαφανειών αναφέρει έσοδα ρεκόρ 2,37 δισ. $ (αύξηση 56% σε ετήσια βάση σε pro forma βάση), non-GAAP μικτό περιθώριο 40,6%, non-GAAP λειτουργικό περιθώριο 23,2% και non-GAAP μειωμένα EPS 2,09 $. Τα έσοδα από Datacenter και Επικοινωνίες ανήλθαν σε περίπου 2,0 δισ. $ (αύξηση 79% YoY, 82% του συνόλου), ο Βιομηχανικός τομέας παρέμεινε σταθερός στα ~0,4 δισ. $, ενώ δόθηκαν προβλέψεις για το Q2 FY27 για έσοδα 2,55–2,75 δισ. $ και non-GAAP EPS 2,28–2,48 $, μαζί με πλήρεις συμφωνίες GAAP σε non-GAAP για πέντε τρίμηνα.
Λεπτομερής προβολή κάθε σελίδας διαφάνειας, συμπεριλαμβανομένης της διάταξης, βασικού περιεχομένου και οπτικών στοιχείων.
Διαφάνεια τίτλου για τα αποτελέσματα του πρώτου τριμήνου του οικονομικού έτους 2027 της Coherent, με ημερομηνία 4 Νοεμβρίου 2026, με την ένδειξη «Exhibit 99.2» στην πάνω δεξιά γωνία της κατάθεσης στην SEC.
Διάταξη split: αριστερά ~60% συμπαγές ηλεκτρίκ-μπλε πλαίσιο με μεγάλο λευκό τίτλο σε κεφαλαία στενή γραμματοσειρά, ένα λεπτό διαχωριστικό, την ημερομηνία και το λευκό λογότυπο της Coherent· το δεξί πλαίσιο είναι ένα κολάζ φωτογραφιών από μια αίθουσα κέντρου δεδομένων πάνω από τρία μικρότερα πλακίδια (μια πλακέτα οπτικών συστημάτων co-packaged, ένα οπτικό σύστημα rack-mount και ένα wafer φωτισμένο με λέιζερ).
Δήλωση αποποίησης ευθύνης (Safe-harbor) βάσει του Private Securities Litigation Reform Act του 1995, που καλύπτει τις προβλέψεις για το δεύτερο τρίμηνο του οικονομικού έτους 2027 και μετέπειτα· παραθέτει παράγοντες κινδύνου, συμπεριλαμβανομένων των μεταβολών στη ζήτηση της τελικής αγοράς, των προβλέψεων πελατών, της διατήρησης βασικών υπαλλήλων, του δανεισμού, του χρονισμού νέων προϊόντων, του ανταγωνισμού, της εμπορευματοποίησης R&D, των διεθνών συγκρούσεων και των μέτρων προστασίας του εμπορίου, όπως οι εισαγωγικοί δασμοί των ΗΠΑ· αναφέρεται στο Form 10-K για το οικονομικό έτος που έληξε στις 30 Ιουνίου 2026· δηλώνει ότι οι πληροφορίες ισχύουν από τις 4 Νοεμβρίου 2026 και εξηγεί τη χρήση των μη-GAAP μεγεθών, καθώς και γιατί οι μελλοντικές μη-GAAP προβλέψεις δεν έχουν εναρμονιστεί.
Μπλε κεφαλίδα πάνω αριστερά, τρεις πυκνές παραγράφοι πλήρους στοίχισης σε όλο το πλάτος, υποσέλιδο με το λογότυπο της Coherent, γραμμή πνευματικών δικαιωμάτων και αριθμό σελίδας.
Συμφωνία (reconciliation) για πέντε τρίμηνα (από 30 Σεπτεμβρίου 2026 έως 30 Σεπτεμβρίου 2025): το μικτό περιθώριο κατά GAAP ύψους $928 εκατ., $787 εκατ., $680 εκατ., $623 εκατ. και $579 εκατ. μετατρέπεται σε μη-GAAP μικτό περιθώριο $962 εκατ., $823 εκατ., $714 εκατ., $657 εκατ. και $613 εκατ. μετά από αποζημιώσεις βάσει μετοχών ($6–7 εκατ.) και αποσβέσεις αποκτηθέντων άυλων περιουσιακών στοιχείων ($28 εκατ.)· απομειωμένος σταθμισμένος μέσος όρος μετοχών 202,0 εκατ., 202,2 εκατ., 196,4 εκατ., 192,8 εκατ. και 190,7 εκατ.· GAAP απομειωμένα EPS $1,90, $1,19, $0,97, $0,76 και $1,19 έναντι μη-GAAP απομειωμένων EPS $2,09, $1,74, $1,41, $1,29 και $1,16. Οι ίδιοι πίνακες εμφανίζονται ξανά στο παράρτημα στις σελίδες 13 και 17.
Μπλε επικεφαλίδα στο πάνω μέρος· δύο στοιβαγμένοι οικονομικοί πίνακες με μπλε γραμμές, ετικέτες σειρών στα αριστερά και πέντε τριμηνιαίες στήλες, σειρές μερικού συνόλου με έντονη γραφή.
Αποτελέσματα ρεκόρ και επιταχυνόμενη ανάπτυξη: έσοδα ρεκόρ Q1 ύψους $2,37 δισ. (+56% YoY), μη-GAAP μικτό περιθώριο 40,6% (+184 bps YoY), μη-GAAP EPS $2,09 (+80% YoY), η αύξηση εσόδων για το FY27 αναμένεται να ξεπεράσει το 60%, αναμένεται πρώτο τρίμηνο με μη-GAAP μικτό περιθώριο άνω του 45% πριν από το τέλος του CY28. Ισχυρή ζήτηση και παραγωγική εκτέλεση: Τα έσοδα Datacenter και Communications αυξήθηκαν κατά 79% YoY, αποτελώντας το 82% του συνόλου· νέες συμφωνίες LTA, συμπεριλαμβανομένης μιας συμφωνίας PhotonLink αξίας ~$20 δισ. σε βάθος πενταετίας με κλιμάκωση εσόδων από τις αρχές του CY2028· η εσωτερική ικανότητα παραγωγής InP διπλασιάστηκε YoY ένα τρίμηνο νωρίτερα και βρίσκεται σε τροχιά για υπερδιπλασιασμό εκ νέου έως το τέλος του CY27. Scale-across και PhotonLink: τα έσοδα Q1 από scale-across / DCI ξεπέρασαν τα $200 εκατ. (περίπου 4x YoY, ετήσιος ρυθμός σχεδόν $1 δισ.) και αναμένεται να διπλασιαστούν περίπου έως το τέλος του CY2027· τα έσοδα PhotonLink αναμένεται να ξεπεράσουν τα $100 εκατ. το τρίμηνο του Μαρτίου 2027 και τα $250 εκατ. ανά τρίμηνο πριν από το τέλος του CY27. Υποσημείωση: τα pro forma μεγέθη εξαιρούν τη δραστηριότητα Aerospace & Defense που εκποιήθηκε (έκλεισε στις 2 Σεπτεμβρίου 2025) και τη δραστηριότητα στο Μόναχο της Γερμανίας (έκλεισε στις 30 Ιανουαρίου 2026).
Μπλε επικεφαλίδα, τρεις μπλε υπότιτλοι με κεφαλαία, ο καθένας ακολουθούμενος από λίστες με τετράγωνα bullets, υποσημείωση με μικρά γράμματα πάνω από το τυπικό υποσέλιδο.
Τα έσοδα Q1 αυξήθηκαν κατά 16% QoQ και 56% YoY, εμφανιζόμενα ως $1,5 δισ. (Q1'26), $2,0 δισ. (Q4'26) και $2,4 δισ. (Q1'27). Πλευρική στήλη βασικών σημείων: η αύξηση εσόδων για το FY27 αναμένεται να ξεπεράσει το 60%, υπερδιπλάσια από τον ρυθμό του FY26· τα έσοδα Q2 FY27 αναμένονται στα $2,55 δισ.–$2,75 δισ.· το πρώτο τρίμηνο με έσοδα $3 δισ. αναμένεται έως το τέλος του FY27· σαφής ορατότητα για το πρώτο τρίμηνο με έσοδα $4 δισ. το FY28.
Αριστερή μαύρη πλευρική στήλη με το μεγάλο λευκό λογότυπο της Coherent και μια λίστα «Key Highlights»· η δεξιά πλευρά έχει μπλε τίτλο, μια μεγάλη μπλε επικεφαλίδα ανάπτυξης και ένα γράφημα τριών στηλών με την τελευταία στήλη σε έντονο μπλε και τις προηγούμενες σε απαλό λιλά.
Τέσσερα μη-GAAP KPI που συγκρίνουν το Q1'26 με το Q1'27: μικτό περιθώριο 38,7% έναντι 40,6% (+184 bps YoY επέκταση)· λειτουργικά έξοδα ως ποσοστό των εσόδων 19,2% έναντι 17,4% (-183 bps YoY μείωση)· λειτουργικό περιθώριο 19,5% έναντι 23,2% (+368 bps YoY επέκταση)· κέρδη ανά μετοχή $1,16 έναντι $2,09 (+80% YoY αύξηση). Η υποσημείωση παραπέμπει στις συμφωνίες του παραρτήματος.
Πλέγμα 2x2 τεταρτημορίων που χωρίζονται με λεπτές γκρίζες γραμμές· κάθε τεταρτημόριο έχει μια ετικέτα με κεφαλαία, ένα γράφημα δύο στηλών (απαλό χρώμα για το προηγούμενο έτος, μπλε για το τρέχον) και μια μεγάλη μπλε επισήμανση μεταβολής (delta) με λεζάντα.
Τα έσοδα του τομέα για το Q1 αυξήθηκαν κατά 21% QoQ και 79% YoY: $1,1 δισ. (Q1'26), $1,6 δισ. (Q4'26), $2,0 δισ. (Q1'27). Σημαντικά σημεία: Έσοδα Datacenter +17% QoQ / +85% YoY· έσοδα Communications +34% QoQ / +84% YoY· τα έσοδα PhotonLink αναμένεται να ξεπεράσουν τα $100 εκατ. το τρίμηνο του Μαρτίου 2027 και τα $250 εκατ. ανά τρίμηνο πριν από το τέλος του CY27· τα έσοδα Q1 από scale-across / DCI άνω των $200 εκατ., σχεδόν $1 δισ. σε ετήσια βάση· αναμένεται κλιμάκωση εσόδων Multi-Rail το τρίμηνο του Μαρτίου 2027· η εσωτερική ικανότητα παραγωγής InP διπλασιάστηκε YoY το Q1, ένα τρίμηνο νωρίτερα από το προγραμματισμένο· οι παραγγελίες πελατών εκτείνονται όλο και περισσότερο στο CY28 με τις συμφωνίες LTA να διαρκούν συνήθως έως το τέλος της δεκαετίας. Παράθεση του CEO Jim Anderson για το εύρος του φωτονικού χαρτοφυλακίου και την κλίμακα παραγωγής.
Αριστερή πλευρική στήλη με φωτογραφία κέντρου δεδομένων στο πάνω μέρος και ένα μπλε πλαίσιο «Κύρια Σημεία» με κουκκίδες από κάτω. Η δεξιά πλευρά περιλαμβάνει τον μπλε τίτλο, την επικεφαλίδα ανάπτυξης, τρεις μπλε ράβδους και ένα μαύρο πλαίσιο με παράθεση (quote) στο κάτω μέρος.
Τα έσοδα του βιομηχανικού τομέα για το Q1 παρέμειναν σταθερά σε τριμηνιαία (QoQ) και ετήσια (YoY) βάση, περίπου στα $0,4 δισ. για καθένα από τα τρίμηνα Q1'26, Q4'26 και Q1'27 (pro forma). Κύρια σημεία: οι ισχυρές παραγγελίες κεφαλαιουχικού εξοπλισμού ημιαγωγών υποστηρίζουν την αναμενόμενη επιστροφή στην ανάπτυξη το Q2 FY27. Σημαντική άνοδος παραγγελιών για λέιζερ, οπτικά ακριβείας και επεξεργασμένα υλικά για εφαρμογές front-end. Τα λέιζερ CO2 και τα οπτικά σεληνιούχου ψευδαργύρου επιτρέπουν την προηγμένη διάτρηση πλακετών κυκλωμάτων για διακομιστές AI. Τα πρωτότυπα ψύξης Thermadite xPU αποστέλλονται σε στρατηγικούς πελάτες το Q2 FY27, με αναμενόμενη κλιμάκωση εσόδων το H2 CY27. Η ζήτηση που σχετίζεται με την πυρηνική σύντηξη αυξάνεται. Προμήθεια λέιζερ και υλικών σε προγραμματιστές κβαντικής τεχνολογίας. Παράθεση του CEO σχετικά με την κάθετη ολοκλήρωση, από τα υλικά και την ανάπτυξη κρυστάλλων έως τα οπτικά και τα λέιζερ.
Το ίδιο πρότυπο τομέα με τη σελίδα 7, επαναχρωματισμένο σε μωβ: φωτογραφία wafer/λέιζερ πάνω από μια μωβ πλευρική στήλη επισημάνσεων, μωβ επικεφαλίδα ανάπτυξης και τρεις ίσες μωβ ράβδοι, μαύρο πλαίσιο παράθεσης και υποσημείωση pro forma.
Τρεις κάρτες ειδήσεων: 21 Σεπτεμβρίου 2026 — έναρξη του PhotonLink, μιας πλατφόρμας ολοκληρωμένων οπτικών για CPO, NPO και αναδυόμενη συνδεσιμότητα chip-to-chip, με εξασφαλισμένους βασικούς πελάτες και μακροπρόθεσμες συμφωνίες, και αναμενόμενη κλιμάκωση εσόδων το Q4 CY26. 17 Σεπτεμβρίου 2026 — επέκταση του χαρτοφυλακίου Pluggable Optical Line System (POLS) με πλήρη ενίσχυση C-band σε συμπαγές σχήμα QSFP, σχεδιασμένο για 800G ZR/ZR+, με δυνατότητα μεταφοράς έως 25,6Tbps μέσω ενός μόνο ζεύγους ινών και αποστολές σε μεγάλους όγκους. 17 Αυγούστου 2026 — έναρξη δειγματοληψίας υποστρωμάτων καρβιδίου του πυριτίου 300mm υψηλής θερμικής αγωγιμότητας σε συνεργάτες ημιαγωγών AI, βελτιώνοντας τη διάχυση θερμότητας έως και 25% σε σύγκριση με τις τρέχουσες λύσεις.
Μπλε επικεφαλίδα. Μια λωρίδα με αφηρημένο φόντο σε χρώμα teal που περιλαμβάνει τρεις λευκές κάρτες σε στήλες, καθεμία με ημερομηνία, μπλε επικεφαλίδα με κεφαλαία, παράγραφο κειμένου και σύνδεσμο «Διαβάστε περισσότερα εδώ».
Προβλέψεις Q2 FY27: έσοδα $2,55 δισ. έως $2,75 δισ., μικτό περιθώριο non-GAAP 40,0% έως 42,0%, λειτουργικά έξοδα non-GAAP $430 εκατ. έως $450 εκατ., φορολογικός συντελεστής non-GAAP 18% έως 20%, EPS non-GAAP $2,28 έως $2,48. Η υποσημείωση εξηγεί ότι τα μελλοντικά μεγέθη non-GAAP δεν εναρμονίζονται με τα GAAP.
Μπλε επικεφαλίδα. Κεντραρισμένος πίνακας προβλέψεων δύο στηλών με έντονες μπλε γραμμές πάνω και κάτω και διακεκομμένα διαχωριστικά. Ονόματα μεγεθών με έντονα κεφαλαία αριστερά και εύρη τιμών δεξιά. Υποσημείωση με μικρά γράμματα πάνω από το υποσέλιδο.
Επιτάχυνση εσόδων: αναμονή για το πρώτο τρίμηνο με έσοδα $3 δισ. έως το τέλος του FY27, pro forma αύξηση εσόδων FY27 άνω του 60% (υπερδιπλάσια από τον ρυθμό αύξησης pro forma του FY26) και το πρώτο τρίμηνο με έσοδα $4 δισ. το FY28. Διεύρυνση μικτού περιθωρίου: αναμονή για το πρώτο τρίμηνο με μικτό περιθώριο non-GAAP άνω του 45% πριν από το τέλος του CY28.
Μπλε επικεφαλίδα, δύο μπλε υπότιτλοι με κεφαλαία και λίστες με τετράγωνες κουκκίδες στο πάνω μισό, μεγάλος κενός χώρος από κάτω, υποσημείωση με μικρά γράμματα πάνω από το υποσέλιδο.
Διαχωριστικό ενότητας που εισάγει το παράρτημα με τους πίνακες συμφωνίας μεγεθών GAAP με non-GAAP.
Οριζόντια λωρίδα σε έντονο μπλε χρώμα πλήρους πλάτους στο μέσο μιας λευκής διαφάνειας με μεγάλο λευκό τίτλο με κεφαλαία. Τυπικό υποσέλιδο.
Συμφωνία πέντε τριμήνων: Μικτό περιθώριο GAAP $928 εκατ. (30 Σεπ. 2026), $787 εκατ. (30 Ιουν. 2026), $680 εκατ. (31 Μαρ. 2026), $623 εκατ. (31 Δεκ. 2025) και $579 εκατ. (30 Σεπ. 2025). Προσθήκες αποζημίωσης βάσει μετοχών ($6 εκατ., $7 εκατ., $6 εκατ., $6 εκατ., $6 εκατ.) και απόσβεσης αποκτηθέντων άυλων περιουσιακών στοιχείων ($28 εκατ. κάθε τρίμηνο). Μικτό περιθώριο non-GAAP $962 εκατ., $823 εκατ., $714 εκατ., $657 εκατ. και $613 εκατ. Σημείωση: τα ποσά ενδέχεται να μην αθροίζονται ακριβώς λόγω στρογγυλοποίησης.
Μπλε επικεφαλίδα και ένας ενιαίος συμπαγής πίνακας στο πάνω τρίτο της διαφάνειας με μπλε γραμμές και πέντε τριμηνιαίες στήλες. Υποσημείωση στρογγυλοποίησης.
Η Έρευνα και Ανάπτυξη (R&D) σε βάση GAAP $237 εκατ., $216 εκατ., $186 εκατ., $166 εκατ., $155 εκατ. διαμορφώνεται σε non-GAAP $227 εκατ., $208 εκατ., $178 εκατ., $159 εκατ., $148 εκατ. μετά την αποζημίωση βάσει μετοχών. Τα Γενικά και Διοικητικά Έξοδα (SG&A) σε βάση GAAP $305 εκατ., $266 εκατ., $268 εκατ., $259 εκατ., $252 εκατ. διαμορφώνονται σε non-GAAP $185 εκατ., $169 εκατ., $170 εκατ., $162 εκατ., $156 εκατ. μετά την αποζημίωση βάσει μετοχών ($57 εκατ. το τελευταίο τρίμηνο), την απόσβεση αποκτηθέντων άυλων περιουσιακών στοιχείων (~$42 εκατ.), τις προμήθειες χρηματοδότησης και τα έξοδα ενοποίησης εγκαταστάσεων/συγχώνευσης ($21 εκατ. το τελευταίο τρίμηνο). Η αναδιάρθρωση ($9 εκατ. τελευταία), η απομείωση περιουσιακών στοιχείων προς πώληση ($44 εκατ. το τρίμηνο Ιουνίου 2026) και το κέρδος από πώληση δραστηριότητας ($115 εκατ. το τρίμηνο Σεπτεμβρίου 2025, $9 εκατ. το τρίμηνο Μαρτίου 2026) εξαιρούνται πλήρως από τα non-GAAP μεγέθη.
Μπλε επικεφαλίδα πάνω από έναν πυκνό πίνακα πολλαπλών ενοτήτων: ενότητες R&D, SG&A, αναδιάρθρωσης, απομείωσης και κέρδους από πώληση, καθεμία από τις οποίες καταλήγει σε μια σειρά μερικού συνόλου non-GAAP με έντονη γραφή και μπλε γραμμές. Παρένθεση για τις αφαιρέσεις.
Λειτουργικά κέρδη κατά GAAP ύψους $378 εκατ., $254 εκατ., $201 εκατ., $184 εκατ. και $259 εκατ. (από τον Σεπτέμβριο του 2026 έως τον Σεπτέμβριο του 2025) συν τις παροχές που βασίζονται σε μετοχές ($73 εκατ. πρόσφατα), την απόσβεση αποκτηθέντων άυλων περιουσιακών στοιχείων ($70 εκατ.), την αναδιάρθρωση ($9 εκατ.), την ενοποίηση εγκαταστάσεων/δραστηριοτήτων ($21 εκατ.) και άλλα στοιχεία, οδηγούν σε λειτουργικά κέρδη non-GAAP ύψους $550 εκατ., $446 εκατ., $366 εκατ., $336 εκατ. και $309 εκατ. αντίστοιχα. Το λειτουργικό περιθώριο non-GAAP διαμορφώθηκε σε 23,2%, 21,8%, 20,3%, 19,9% και 19,5%. Το μέγεθος GAAP για το τρίμηνο Σεπτεμβρίου 2025 περιλαμβάνει κέρδος $115 εκατ. από πώληση δραστηριότητας, το οποίο έχει αφαιρεθεί.
Μπλε επικεφαλίδα και ένας πίνακας στο πάνω μισό: σειρά GAAP, επτά σειρές προσαρμογών, έντονες σειρές για τα λειτουργικά κέρδη non-GAAP και το ποσοστό περιθωρίου.
Καθαρά κέρδη αναλογούντα στην Coherent Corp. σε βάση GAAP ύψους $385 εκατ., $241 εκατ., $191 εκατ., $147 εκατ. και $226 εκατ. Οι προσαρμογές για παροχές σε μετοχές, αποσβέσεις άυλων στοιχείων ($70–71 εκατ.), συναλλαγματικά κέρδη/ζημίες, αναδιάρθρωση, απομείωση, κέρδος από πώληση δραστηριότητας, έξοδα ενοποίησης, κέρδος από πώληση επένδυσης ($38 εκατ. το τρίμηνο Ιουνίου 2026), έξοδα χρηματοδότησης, επίδραση δικαιωμάτων μειοψηφίας και τη φορολογική επίδραση των μέτρων non-GAAP ($121 εκατ. το τελευταίο τρίμηνο) αποδίδουν καθαρά κέρδη non-GAAP ύψους $422 εκατ., $351 εκατ., $276 εκατ., $248 εκατ. και $221 εκατ.
Μπλε επικεφαλίδα και ένας μακρύς πίνακας που καταλαμβάνει τα πάνω δύο τρίτα, με έντεκα σειρές προσαρμογών ανάμεσα στις έντονες σειρές GAAP και non-GAAP. Περιλαμβάνει υποσημείωση στρογγυλοποίησης.
Αριθμός μετοχών και γέφυρα EPS για πέντε τρίμηνα: κοινές μετοχές κατά GAAP ύψους 196,2 εκατ., 195,7 εκατ., 190,2 εκατ., 167,5 εκατ. και 156,2 εκατ. συν ισοδύναμα κοινών μετοχών και, στα δύο τρίμηνα του 2025, τις Εξαγοράσιμες Προνομιούχες Μετοχές Σειράς Β (19,8 εκατ. και 29,9 εκατ.), δίνουν τον σταθμισμένο μέσο όρο των μετοχών μετά την απομείωση 202,0 εκατ., 202,2 εκατ., 196,4 εκατ., 192,8 εκατ. και 190,7 εκατ. Βασικά / Απομειωμένα EPS κατά GAAP: $1,96 / $1,90, $1,23 / $1,19, $1,01 / $0,97, $0,87 / $0,76, $1,24 / $1,19. Βασικά / Απομειωμένα EPS non-GAAP: $2,15 / $2,09, $1,79 / $1,74, $1,45 / $1,41, $1,47 / $1,29, $1,20 / $1,16.
Μπλε επικεφαλίδα πάνω από έναν πίνακα δύο μερών: ανάλυση αριθμού μετοχών για GAAP και non-GAAP, ακολουθούμενη από σειρές βασικών και απομειωμένων EPS για GAAP και non-GAAP. Μπλε γραμμές και υποσημείωση στρογγυλοποίησης.
Διαφάνεια κλεισίματος με το λογότυπο της Coherent και τη διεύθυνση ιστού για τις σχέσεις με επενδυτές coherent.com/company/investor-relations.
Μεγάλο μπλε λεκτικό σήμα Coherent στο κέντρο σε λευκό φόντο, με υπογραμμισμένο γκρι URL από κάτω.
Συχνές ερωτήσεις σχετικά με αυτή τη διαφάνεια και το βασικό περιεχόμενο παρουσίασης.
Το οικονομικό έτος της Coherent λήγει γύρω στις 30 Ιουνίου, επομένως το FQ1 2027 είναι το τρίμηνο που έληξε στις 30 Σεπτεμβρίου 2026 (περίπου Ιούλιος έως Σεπτέμβριος 2026). Το deck έχει ημερομηνία 4 Νοεμβρίου 2026 και παρέχει επίσης προβλέψεις για το FQ2 2027, δηλαδή το τρίμηνο του Δεκεμβρίου 2026.
Ναι. Πρόκειται για την παρουσίαση που κατέθεσε η Coherent Corp. στην SEC ως Παράρτημα 99.2 στο Έντυπο 8-K στις 4 Νοεμβρίου 2026. Σε εκείνη την κατάθεση οι διαφάνειες είναι εικόνες, επομένως το κείμενο ανά σελίδα εδώ έχει μεταγραφεί από αυτές. Οι υποσημειώσεις με τα ψιλά γράμματα είναι μικρές, αλλά τα κύρια μεγέθη και οι πίνακες συμφωνίας (reconciliation) είναι ευανάγνωστα.
Έσοδα ρεκόρ ύψους 2,37 δισ. $, αυξημένα κατά 56% σε ετήσια βάση σε pro forma βάση και 16% σε σχέση με το προηγούμενο τρίμηνο. non-GAAP μικτό περιθώριο 40,6% (+184 bps YoY), non-GAAP λειτουργικό περιθώριο 23,2% και non-GAAP απομειωμένα EPS 2,09 $, αυξημένα κατά 80% από 1,16 $. Τα GAAP απομειωμένα EPS ήταν 1,90 $.
Για το Q2 FY2027, η Coherent προέβλεψε έσοδα 2,55–2,75 δισ. $, non-GAAP μικτό περιθώριο 40,0%–42,0%, non-GAAP λειτουργικά έξοδα 430–450 εκατ. $, non-GAAP φορολογικό συντελεστή 18%–20% και non-GAAP EPS 2,28–2,48 $. Μακροπρόθεσμα, αναμένει το πρώτο τρίμηνο με έσοδα 3 δισ. $ έως το τέλος του FY27, το πρώτο τρίμηνο με 4 δισ. $ στο FY28 και non-GAAP μικτό περιθώριο άνω του 45% πριν από το τέλος του CY28.
Οι διαφάνειες ανά τομέα (σελίδες 7 και 8) συνδυάζουν μια πλευρική στήλη με τα κυριότερα σημεία, ένα γράφημα εσόδων τριών στηλών και ένα banner με παράθεση του CEO. Η διαφάνεια KPI 2x2 (σελίδα 6) δείχνει τέσσερις non-GAAP δείκτες με μεταβολές σε bps, και ο πίνακας προβλέψεων (σελίδα 10) έχει μια καθαρή διάταξη εύρους δύο στηλών. Κάθε μία προσαρμόζεται εύκολα στα τριμηνιαία νούμερα οποιασδήποτε άλλης εταιρείας.
Ναι. Το πρωτότυπο PDF είναι διαθέσιμο για λήψη από αυτή τη σελίδα της γκαλερί, μαζί με εικόνες υψηλής ανάλυσης κάθε διαφάνειας. Μπορείτε επίσης να αναδημιουργήσετε τη διάταξη και να την επεξεργαστείτε στο 2Slides για το δικό σας deck επενδυτών ή επιχειρηματικής ανασκόπησης.
Τα έσοδα από τα Datacenter και τις Επικοινωνίες έφτασαν περίπου τα 2,0 δισ. $, σημειώνοντας αύξηση 79% YoY και αποτελώντας το 82% των συνολικών εσόδων. Τα έσοδα Scale-across / DCI ξεπέρασαν τα 200 εκατ. $, και η εσωτερική παραγωγική ικανότητα λέιζερ InP διπλασιάστηκε ένα τρίμηνο νωρίτερα από το αναμενόμενο. Η πλατφόρμα οπτικών PhotonLink (co-packaged και near-packaged) αναμένεται να ξεπεράσει τα 100 εκατ. $ το τρίμηνο του Μαρτίου 2027 και τα 250 εκατ. $ ανά τρίμηνο πριν από το τέλος του CY27. Μια νέα συμφωνία PhotonLink αποτιμάται σε περίπου 20 δισ. $ σε βάθος πενταετίας.
Η Coherent πούλησε τη δραστηριότητα Aerospace & Defense (η πώληση ολοκληρώθηκε στις 2 Σεπτεμβρίου 2025) και τη δραστηριότητά της στο Μόναχο της Γερμανίας (ολοκληρώθηκε στις 30 Ιανουαρίου 2026). Τα pro forma μεγέθη εσόδων και ανάπτυξης εξαιρούν τα έσοδα από αυτές τις δραστηριότητες σε κάθε περίοδο, ώστε οι συγκρίσεις να είναι άμεσες και ομοειδείς.
Η πρωτότυπη κατατεθείσα έκδοση αυτής της παρουσίασης, με ημερομηνία 4 Νοεμβρίου 2026.
Ο ιστότοπος IR της εταιρείας που αναφέρεται στην τελευταία διαφάνεια του deck, με δελτία τύπου αποτελεσμάτων, webcasts και καταθέσεις στην SEC.
Create Your Own Slides
Turn your ideas into professional presentations in seconds with 2slides AI.
Αναφερθείτε σε επαγγελματικές σχεδιάσεις, επιλέξτε το στυλ σας και δημιουργήστε σλάιντ με τέλεια απόδοση κειμένου. Τροφοδοτείται από το Nano Banana—ξεκινήστε να δημιουργείτε την παρουσίασή σας τώρα.
Ο Πράκτορας AI σας για διαφάνειες. Εξοικονομήστε χρόνο, λάμψτε πιο γρήγορα με έξυπνη δημιουργία παρουσιάσεων.
Όλες οι υπηρεσίες σε λειτουργία© 2026 2slides. Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται.